Zondag 19 April I88o. -6s''' Jaargang. iSusland co Engeland. 16 GODSDIENST. - VADERLAND. - VRIJHEID. Keizer WilLm en liismarck Schrikkelijk tfofstadc naar Mongolië Jj§| nc- gstjc.? BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gtwoone Annonceu 20 centiemen per regel. Annoncen op de Tweede Bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 'i Nieuws, 1 frank den kleinen regel, HET LAID ABONNEMENTS-PRIJS 5 fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. inschrijvingen worden op alle tijdstippen genomen, rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. VAM AELSI Vs S AcALgf,ZATERDAG 18 APRIL 1888. LOOPENDE NIEUWS. Heeren Fabrikanten van Aalst hebben in de Kamer gevraagd d'afschafling dep rechten op de katoengarens. Door M. Woeste wierd hunne Petitie krachtig ondersteund. 't Is de Nijverheid die bedrijvigheid en beweging ia een Stad bi-engt. Een Stad moet eerder denken om de Nijverheid te ondersteunen, dan om ze meer en meer te belasfenAalst kan al de Lasten op de Stoom kracht afschaffen, als wij van dien zotten Athené verlost zijn. De velden staan schoon, prachtig, 't is 'ne lust om boiten te zijn; geen pracht der pa leizen kan vergeleken worden bij het verrukkelijk uitzicht, dat do Vlaumsche velden nu opleveren. Al wat men te velde ziet, is te danken aan de verstan- dige werkzaamheid der Landbouwers; dat de Overhe den hun wetten maakten en uitvoerden, gelijk de Landbouwers hun land beridderen, ge zoudt 'nen andere wereld zien. Wee de Natie waar de opbrengst van den zuren arbeid der Bevolking wordt verkwist! Koning, Ministers, Wetgevers moeten denken, dat er aan eiken frank dien zij uitgeven, een druppel kos telijk zweet hang'Ons Heer heeft inde Schep ping en in de Verlossing maar éene soort van ster velingen erkend. Dat alle zotte hoogmoed dan op- boude. M. Frans De Potter, de geleerde Navorscher en Letterkundige, tot Ridder van 't Leopoldsorde verheven, ontvangt van alle kanten de gulhartigste gelukwenschingen. Onder Rolin wierden de Leer lingen der Athenés zonder exaara in d'ijzeren wegen aunveerd; ze waren verveerd vande concurrentie inet Vrij Onderwijs; Minister Van den Peereboom komt dit misbruik af te schaffen. Eerlijkheid en Gelijkheid! TeSt Gillis hebben veel garde-civikken geweigerd naar de Groote Revue te gaan; ze zeggen dat de Gar- dë-civik maar alleenlijk kan uit haar gemeente ge bracht worden, in geval van oorlog. Men zegt dat M. Ernst, dp Prokuieur-generaal van Luik, die te Brussel een geraaktheid gekregen heeft en bezweken is, men zegt dat die Magistraat een man was van oprecht christelijke gevoelens en van groote liefda digheid. Dagelijks hoorde hij Mis; hij had immers meer lijd dan de werkende menscheD, en in de Pro- cessiën zijnpr Parochie vereerde hij persoonlijk 't Allerheiligste. Dal is mau van hert en van moed zijn! Dat vereert zijn gedachtenis en zal hem een genadig oordeel en overvloedige belooniug verwerven. Te Blankenberg wordt als Burgemeester ingehuldigd 4f Notebaert Men vreest dat de Tentoonstclliug van Amwerpen niet .- .,g. Armsnd Pellzer is dood' en nu werpen de liberate gazetten bloemen opzijn graf'lisopred schande! Een schandige zaak te Leuven; Iaat ons de sak6n in de beste vouw slaan en veronderstellen dat de krawallen zat waren: 5 Geuzen zijn daar te Commu nie geweest zorder biechten en hebben d'H. Speciën meégenomen. Wat zit er helsche boosheid in die Geuzerij! Opgelet! er is te Brussel rondgeleurd met zakhorlogiën in aluminum en die zeer wel trok ken op gouden horlogiën. Men rekent dat er alle jaren 1500 man uit 't Belgisch Leger deserteeren. Als er niet te kijven valt, zijn er weinig Leden in de Kamer; voor 't budjet der openbare werken, woens dag, waren er op 't einde maar 17 Leden aanwezig. 1 Te Brugge is overleden de moeder van Z. 11. Bisschop Faict.Te Gent krioelt het langs de dok ken, van jonge doortraptedieven.Slechte opvoeding, slecht leven en moeielijke bekeering. Slechte scho len in een Land, veel dieven en bedriegers! De Gouverneur van Brabant heeft definitief zijn ontslag gegeven. Zal 't dan toch oorlog zijn tusschen die twee reu zen in Azië Beiden hebben groote redens om denzelven te vermijden. De Engelschman zit reeds met de netel achtige kwestie van Egypte en Soedan op de armen; en moest hij de nederlaag hebben, zijn heerschappij in 't Oosten kreeg een grooten knak, de Mahdi had niets meer te vreezen, en wellicht ware't een sein van algemeenen opstand in de Musulmansche wereld. Daarom, niettegenstaande de drukking der publieke denkwijze, aarzelen de Engelsche Staatsmannen, om een en stap tc doen die onberekenbare gevolgen heb ben zal. De Rus heeft ook goede redens om den kamp niet te wagen. Zijne finantiën zijn in slechten staat; een deel der onderdanen van den Czar begint vermoeid te zijn van zijn despotiek juk en begunstigt de aan slagen der Nihilisten: het verdrukte Polen wacht naar de eerste gelegenheid om zijne vrijheid te her vatten. Rusland is een groote reus met leemen voeten. En nochtans dreigt de oorlog, hij schijnt bijna onvermijdelijk. Als men de landkaart van Azië beschouwt, is men getroffen door den onophoudelijken vooruitgang van den Rus. In 1874 zette hij den voet over de Kaspi sche zee en sedert heeft hij de onmeetbare streek Turkestan stillekes aan, ingepalmd. Verleden jaar maakte hij zich meester van Merw, een groote stad op 100 uren afstand gelegen van de sterkte Herat, een der 3 groote steden van Afghanistan en de sleu tel van Midden-Azië en Indië. Van hunnen kant snellen de Engelschen toe, uit hun Indisch Keizerrijk om Herat te beschermen. Da tegenwoordige Emir van Afghanistan.Abdurrhaman, is de vriend en bondgenoot der Engelschen, en on langs heeft hij in de Indische stad Rawul-Pindec eene samenkomst gehad met den onderkoning van Indië. Deze heeft hem het bezit van zijn land ge waarborgd. Noordwest van Afghanistan, op onge veer 2 uren afstand van Herat, begint er eene onzij dige streek welke de Emir en de Rus beiden zich aanmatigen. Eene commissie is sedert lang benoemd om de grensbepaling te doen; generaal Lumsden staat aan t hoofd der anglo-afghaansche commissie; de russi- sche commissarissen geven geen teeken van leven, maar hun generaal Komaroff treedt vooruit langs de rivier Mourgab tot aan het dorp Penjdeh, vaar op 3o Maart een eerste bloedige botsing heeft plaats ge had. Do Rus beweer dat de Afghanen te ver zijn gekomen en htm hebben uitgedaagd le Afghnan- scbe Commaij.bovuï' - -.t de Kus-?*" zonder réden inoënwiffig zijn op 't Jijt gevatte*. Aighanen zijn gesneuveld, na eene hardnekkige ".vor steling. Gladstone en Granville verklaren in 't Engelsch Parlement dat een ernstig onderzoek moet plaats hebben over de botsing te Panjdeh. De uitleggin gen van den Rus Komaroff en den Engelschman Pe ter Lumsden zijn tegenstrijdig. De Russen be eeren dat de linker oever der rivier Kouscli hun gansch toebehoort en de Afghanen hebben op dien oever een schans opgeworpen en met troepen bezet volgens Lumsden, zijn 't de Russen die in grootemenigte op Ak-Tapa aanstormende, de Afghanen hebben uitge daagd. Er komt een ontspanning in den toestand.Duitsch- land ievert voor den vrede,en het geschil zal wellicht in der minne worden vereffend, tenzij eene nieuwe botsing tusschen Russen en Afghanen geschiede. Van St Petersburg is er een depêche gekomen welke mag aanzien worden als de voortzetting der onderhande lingen door het gevecht van Panjdeh onderbroken. Te Lahour zeide de indische onderkoning Duffe- rin dat het onmogelijk is te zeggen hoe de tegen woordige krisis zal opgelost worden, maar, zoo de oorlog losberst, zal 't zijn ondanks de angstvolle en erastihe pogingen van 't Engelsch bestuur. 't Is de historie der worsteling va* Rome en Car thago voor de heerschappij der Middelandsche Zee; vroeg of laat zal toch in Azië het beslissend gevecht tusschen beida Keizerrijken plaats grijpen. Keizer Willem. Honterttaurend kartoffele.'Bismark! liismarck. Meister! Keizer. Gaan zo nu vechten? liismarck. Wissen nicht! Keizer. Wat zeggen de laatste telegrams? Lismarck. Die telegrams! dat is goed om de gazet ten te paaien! Keizer. Wat schrijven ons gezanten ait Londen en St Petersburg? Bismarck. Och. ze weten er al zooveel af, ais de kai van den bakker; als onze Gezant te St Petersburg in 't Hof komt, ze klappen van kraaien en duiven, maar van den oorlog, kein wort, mein Herr. Keizer. En te Londen? Bismarck. Uw Kaizerliche Majesteit kent die My- lords! Ze zijn den duivel te plat, with your permission! Keieer. En ze wapenen? Bismarck. Mit alle gewelt. Keizer. Ho:irt, Kanselier, wij zijn tegenwoordig d'Eerste Mogendheid van de wereld, en wij moeten ons gezag toonen, met goeden raad te geven, fur den Priede! Bismarck. Och, zullen ze luisteren? elk zal zijn be lang en zijnen intrest volgen I Twee maters in een co vent deugt niet en dir wissen toch, Kaizer, dat die zaak daar in Mjlden-Azia broeit sedert lang! Keizer. Is 't niet Pieter de Groote die in zijn testa ment geschreven heeft dat Rusland moet meester wor den.van d'Indiën? Bismarch. Ja, Keizer, Keizer. Bismarck, gevochten zal er worden voor die zaak, is 't nu niet, 't is morgen! Bismarck. Wat gaan wij doen, Keizer? Keiz-r. Wachten, terwijl Rus en Engelschman zich uitputten, wij blijven sterk; wachten! ons konkordaat met Rus en Oostenrijker uitvoeren en de zaken wel na zi*n.... Kanselier, er moet gewaakt worden, dag en nacht, als gij vermoeid is, moet uw zoon op den kivi zitten.... Bn in België zijn de feesten wel gelukt! Bismarck. Ja, Kaizer, een klein ongeval, maar 't is een zinnelooze geweestI Keizer. Wir verstehen da*! Een braaf Volk, die Belgen, maar de Vrijdenkerij doet er groo'e verwoestin gen en Leopold II is een zwakke Forst. .Bismarck, mijn tijd van rusten is daar. Tot later. Bismarck. Nach believen, Kaizer KERKELIJK KI LUWS. In de groote en prachtige St Baafskerk te Gent had maandag etn treffende Rouwplechtigheid plaats, een Huldebetoog - <-ncr-trt&»r-. ,ViL*na.V,. A'.1'. H. Kanunnik Vemmmen, onverwachts aan'' 't Bisdom ontrukt in den Dloei zijner jaren en aan 't gewichtig Ambt, dat hij op uitmuntende wijze ver vulde. Ziehier een Rouw-Gedicht van Heeren Pries- teis aan hunnen Directeur: ONZE DANK aan den dlepbetreurden bestuurder van het Seminarie, den Z. E. H. VERNIMMEN. Door strengen plicht geboeid, dij 't nakend Paschafeest. Is 't jonge priestreutal Diet in de schaar geweest Die stortte rond uw haar eene allerlaatste bede Van ver toch baden wij het requiescat mede. En sproeiden, met de Kerk, een laatsten waterdrop, Den tol van onzen dank, uw sombre d rod kist op Wij strooiden op uw graf ons nederige bloemen. Om de inn'ge vaderzorg en vuur'ge befd' te roemen, Die ge op ons wegen steeds in weldoen hebt verspreid 1 Ja! onzen ank aan U. dia ons hebt opgeleid, Trots 't woelen van bet bert en 't s'ormen der gevaren. En ons eens binnenbracht in 't lommer der altaren. Ja onzen dank aan U, die de onervaren jeugd. Te minnen hebt geleerd de stille priesterdeugd In weldoen gingt Gij voor. Gij kendet onze herten. Gij deeldet onze vreugd en lenigdel onz' smerten Daarom beminden we U, daarom ook rond Uw graf. berst uw geliefde beeld ons dankbre tranen af; Daarom ook blijft dit beeld in onze herten leven, Uw naam met guldenstift in onze ziel geschreven En aan het outer Gods, waar Uwe hand ons bracht, Wordt in een eeuw'gen dank de Direotuur herdacht f Jtngc. Bries'crs. Als Directeur van 't Seminaiie is benoemd dc E. H. Verbrugghcn, licentiaat in godsgefcerdheid, thans onderpastoor te Lokeren.In Mei aanstaande zullen de verschillige Congregatiën van Aalst op plechtige wijze hun Jubelfeest vieren. Zondag 26 worden in de St Josefskerk t' Aalst geopend de groote plechtigheden der Bescher ning van St Josef. Binst d'Octaaf wordt de Meimaand geopend en de verjaring gevierd van d'lnstelling der Confrérie van O. L. Vr. van Gcdurigen Bijstand. De Sermoenen worden ge preekt door den E. H. Collin. REIS naar LOURDES, van Antwerpen. D'inschrijviug blijft nog eenige dagen open; er zal maar éen trein zijn; de Personen die deze reis willen meedoen, mogen niet langer uitstellen van hun inschrijving te nemen. Men schrijft.'in,t'Antwerpen, bij M. Van Os-De Wolf St Pieter en Paulusstraat, bij veel ander Personen op de plakschriften aange d en t'Aalst in ons Bu reel. - Te St Lievens-E-^ue, zijn gehorte-plaats, is overleden den E. H. Van Peteghem, thans rustende Pastoor, na 18 jaren te Sulzike en 12 j iar te Kluizen het Herderlijk Bestuur met moed en iever waarge nomen te hebben. De eerweerde Man had den ouder dom van 77 jaren bereikt.De Pauzclijke Nuntius gaat aankomen. - Te Gent is overleden de Moeder- Abdis der Arme Claren. Onder dien titel schrijft de Standaerd van Vlaan deren van zaterdag: Den 23 Maart i8S3, zijnde Goe den Vrijdag, lieten zich d* genaamden Jooris Oc taaf, bediende in het provinciaal gouvernement en Kessels Herman, bediende in hetzelfde bestuur, bij de Brugsche Vrijmetselaarsloge la Flandre inlijven. Zij moesten seffens een testament onderteekenen waarbij zij zich verplichtten zich na hunne dood zonder God, noch Kerk, noch Kruis te doen begra ven. Een afschrift van dit afgrijselijk testament werd aan twee vrijmetselaars overgeleverd, die er de uit voering van moesten verzekeren. Den 20 Januari van het volgende jaar vond men den ongelukkigen Kessels dood in zijn bed! Hij werd door de vrijmetselaars hegraven. Dijnsdag laatst krijgt Octaaf Jooris eene bloed spuwing. Men loopt om eenen priester. Toen deze erbij komt, is de ongelukkige een Lijk!! Vrijdag is hij als vrijdenker begraven. Is dit schielijk einde van die twee lonkhederr. in aen bloei der jaren uit het leren gerukt, uiel treffend' bevat het^fiene les?.... Schrikkelijk 1 Minister Vau dan Peereboom traaht-«in de Staatsbe dienden eenigo uren zondagm:-1 ie verschaffen en de libe rale gazetten spelen op. Als Minister 01 in de klein be dienden 't mes op de keel stelde, als hij daghui t-n :nbracht van 40 eens. dan zwegen die liberale gazo;ten. ofwel ze hewiorrookten de vijanden der werkonde Bevolking. Wij laten, ja, ons door de Vrijmetsers om den tuin leiden 't Vaderland zacht en lijdt onrecht.'.. Zelfs in de Walen begint men te zecgen dat wij, de zegepalm en in d'hand, in slaap gewiegd worden en naar den afgrond gebracht.... De sterke katholieke Meerderheid wordt niet ontzien, omdat zij hare macht niet durft toonen. T'Antwerpen moeten do katholieken jaarlijks350.000 fr. bijeenbrengen voor hun scholon. en de Geuzen heoben hun onderwijs op de kosten van den Staat. De Wet van 1884 wordt bijzonderlijk uitgevoerd in d'artikels die ons nadeelig zijn. De zaken zijn van al te groot belang, dat er niet mag over gezwegen worden. Later zullen wij na bitter beklagen van sulken ellendig^n werketoozen toe stand lijdzaam aanveerd te hebben. Wij mogen malkaar met geen echoone woorden paaien; do Vrijmetsers heb ben ons in hun netten, zuowel voor 't geestelijk als voor 't stoffelijk. REIS VAN a (China.) door den Eene. Missionnuris Ev. De Boeck. 11 De Geele Zee. Chineesche korte-wagens en Vervoer van K Koopwaren en Reizigers op't vaste China-Land. *'Toen wij 's vrijdaags, 4 April,wakker wierdan, wasonze Hai-Ting reeds den Wam-pa uit en vaarde hij met vollen stoom te midden der golvende baren van de Geele Zee. Wij lazen algauw Mis in onze groote en rijkelijke kamers (want, daar wij hier licht in de ca bine mochten hebben, baarde het mislezen geene moeielijkheden, wij moesten zelfs de toelating niet vragen) en daarna begaven wij ons samen op de brug, ten einde met ons nieuw schip eene nadere kennis te nu ken. Nauwelijks waren wij boven of wij bemerkten dat Hai-Ting een schoone en goed geregelde boot was: voorzeker hij lag in grootte den Natal ver onder (hij kon er wel drie keeren in!) nogtans aangezien het klein getal passagiers (wij waren maar met zes) leverde hij veel meer gemak en ook veel min hindering of gènatie op. De kamers of cabinen waren veel ruimer en rijker dan die van den Natal en de salon was alzoo schoon dan die van de fransche boot, indien hij niet schooner *are. Onze drie reisgezel len waren ten onzen opzichte uiterst voorkomend en omringden ons met eerbied en achting. Onder hen bevondt er zich ook eem Missionnaris, maar ongelukkiglijk, zijne zending kwam met de onze niet over een, hij ging de dwaling van het protestantismus naar Tien-Tsin voort planten; 't was een eagelsche dominé, de man was heel vriendelijk, doch spijtig van zoo ver te komen om val- sche bijbels te verkoopen, de twee andere waren vooreerst de ma dame van den DomirïÊ en nog een doorgoede Japanees. Ge ziet, wij waren weer goed gelogeerd: de miserie, die wij reeds zoo lang zochten, wilde maar niet komen: nogtans ik moet bekennen dat het al geen roozen waren die wij hier plukten: daar onze boot nog al ta melijk klein was en de zee een weinig ontstuimig,heerschteer gedu rig eene wiggeling en waggeling op 't schip die eindigden met onze hoofden in verwarring te brengen, ge kunt wellicht denken met welke gevolgen!!! Doch na eenigen tijd wierden wij ook al aan die beweging gewoon; den tweeden dag reeds waren wij zoo frisch als aan land» Gedurende de drie eerste dagen zagen wij hoegenaamd niets als water; en water bevindt er zich t'Hofstade gelijk overal; daar hoef ik dus niet over te schrijven; terwijl dat wij zoo rustig voortreizen, laat ons nogmaals voor eenige oogenblikken naar Shang-'Hai te rug keeren en nog een woordje reppen over de nieuwe manieren van vervoering die wij daar voor de eerste maal aantroffen; buiten de vigilanten door Chinezen getrokken en de draagstoelen, be merkten wij hier nog eene soort van kortewagen die met den onzen teenemaal verschilt. Het wiel, in plaats van voren aan te draaien, bevindt zich bijna te midden en is omringd door twee breede borden of planken waarop zich van den eenen kant de reiziger plaats, ter wijl zijne bagagies van den anderen kant en van voren gezet wor den: 't is heel prettig gemaakt en 't ziet er heel gerieflijk uit; daar de as, met zich in 't midden te bevinden, al 't gewicht te dragen heeft, geloof ik dat die korte wagens veel min vermoeien dan de onze; dat onze Landbouwers maar ne keer komen zien, ze zullen het model misschien goed vinden en navolgen. Aan de have ziet men hoegenaamd geen paarden, noch karren, noch wagens voor het lossen van de schepen, dit alles wordt dooi de sterke schouders der Chinezen vervangen: men ziet er daar met duizendestaan, allen voorzien van eenen dikken langen stok dien zij in evenwicht op de schouders dragen en waar men van voren en van achter met koorden de zwaarste en verbazenste lasten aan bindt,die zij al zuchtende en al roepende van de schepen naar hun ne bestemmingplaatsen voor eenige centiemen brengen. Daar er zoo schrikkelijk veel van die dragers zijn en dat zij zich daarbij voor eenen eil en niets verhuren,is die manier van vervoeren voor de Commercanten veel voordeeliger dan wagens of karren. Laat ons nu terug naar den Hai-Ting keeren, hij vliegt er over dat het een plezier is; zijne snelheid was wel zoo groot niet als die van den Natal (4 uien per uur), nogtans hij ging goed vooruit en den 7 April, een maandag, bracht hij ons reeds om 3 ure voor den mond van de rivier die naar T'ien-Tsin loopt, hier moesten wij wachten tot als onze beurt gekomen was, daar die stroom zoo on diep is, kan men er met geen twee schepen te gelijk door;al de boo ten van T ien-Tsin voor Shang-Hai moesten eerst de rivier uit zijn, eer wij vooruit mochten: dat duurde en bleef duren zonder einde, den woensdag daarna stonden wij daar nog altijd te koekeloeren, men zou er waarlijk al zijn geduld bij gelaten hebben; eindelijk om 2 ure van den namiddag (woensdag 9 April) trokken wij de ri vier binnen, maar nauwelijks waren wij eene uur ver gevaren, of onze Hai-Ting loopt aan eenen draai met vollen stoom den kant in; daarna zaten wij, bijna verzonken in het slijk, men werkte uren en uren, om los te geraken en toen men er eindelijkingelukte van den boot weèr in beweging te stellen, was het avond geworden, wij moesten hier vernachten; er was te veel gevaar, om met den donker voort te varenll! Patien ie, wij zijn in China, het geduld komt er dikwijls te pas. 's Anderendaags (Witten Donderdag) reeds heel vroeg in den morgend, vorderde de Hai-Ting zijnen weg en deze maal zonder eenig ongeval te ontmeeten; om half acht kwamen wij reeds in de have van T'ien-Tsin aan. Alles was rustig op onzen doortocht, maar laat ons niet te rap vooruitloopen. Voor de H. Mis wierd er nog beschikt dat wij 's anderendaags vroeg in den morgend, elk met een Chineesch Karreken, zouden vet trekken om de paaschfeest in Pekin te kunnen overbrengen, terwijl onze koffers alleen langs de vaart den weg. die 8 dagen duurt, zouden doen; zij waren reeds voor onze aankomst ingescheep t door de goede zorgen van Mr Zijlmans. Met de Karrekens konden wij er op twee dagen komen, terwijl wij langs den gewoonen weg 8 dagen noodig hadden;en daar de Paaschfeesten in de Hoofdkerk van Pekin zoo schoon zijn, was er geen middel van te twijfelen, nogtans de voorkeur dien wij aandeChineesche voituurkens gaven, koste ons duur gelijk gij het later zult hooren. In alle geval, nu waren wij er uit, met eenen geleider in den zin en met de onder vinding van Confrater Zijlmans hoefden wij niets meer te vreezen: wij waanden ons al 't huis (och arme wij kenden dc Chineesche wegen nog niet); ons geluk was oprecht te groot, en onder de H. Mis die weldra na onze aankomst in de procure begon, bedankten wij uit ganscher harte den Goeden God over zijnen zonderlingen bijstand, ons tot hiertoe zoo mildadig verleend en wel bijzonderlijk over de nieuwe weldaad die hij ons in de komst vau Mr Zijlmans schonk. In den voormiddag hadden wij al niet veel te verrichten daar onze goede confrater Mr Ryckmans, tijdens zijn verblijf in Tien-Tsin voor alles had gezorgd en ons van al de noodige voorwerpen voor de reis had voorzienwij waren ingespannen even als oude missi- onnarissennogtans ge moet precies niet denken dat wij ieder eene volle kar reisbehoeften hadden: reizen m China, menschenlief, dat is heel eenvoudig: buiten een weinig eetwaren die men in zijne zak ken kan verstoppen, neemt men anders niets meè dan e<-n bed, be staande uit een geiten- of schapenvel (dat voor matras dient) en een deke* met katoen opgevuld, daarmeè is het alles. Maar, zult gij mij wellicht zeggen, bestaan erdan in China geen huizen waar de vreem delingen kunnen vernachten, dat gij datbeddegoed moet meenemen? Wel zeker I zooveel als ge maar wilt, men komt er bijna alle stap pen tegen, maar voor hetgeen't slapen betnft, vindt men in die prachtige hótels!? waar wij later met gelegenheid zullen over spre ken, anders niets dan eene gemetseld bed of oven, van boven met steenen an kleern dicht gemaakt; van bedd«goed is er geen kwestie, daar moeten de reizigers zelf voor zorgen of te wel kunnen zij maar op de bloote steenen den nacht ovet brengen. Met een bed en sapeken (Chineesche munt) daarmeè kan men China door reizen: door de goede zorgen van Confrater Zijlmans hadden wij het eene en het andere, wij waren dus, gelijk men zegt, volkomen reisvaardig en vertrekkens gereed. In den voormiddag brachten wij een bezoek aan den franschen consul van Tien-Tsin die ons buiiengewoon veel genegenheid be toonde en ons in den namiddag met een tegenbezoek vereerde. Daarmeè wierd het al stillekens aan avond en daar wij 's anderen daags zoo vroeg moesten vertrekken vonden wij niets beter dan ons nog al tijdelijk naar ons bed te begeven. De nacht was weldra voor ons vervlogen; om 3 ure van den morgend kwam men ons wekken en een weinig na 411 re (opGoeden Vrijdag 11 April), rolden wij in onze voituurkens gezeten, de pro cure uit, gevolgd door de hartelijkste wenschen van den Procureur r Alofs. 't Vervolg.

Het Land van Aelst | 1885 | | pagina 1