MisdadenKampen en Ongelukken. Overzicht. De Kamer. Parlement op straat. Later Nieuws. Menschen, weeral eeu ramp in de koolputten te Quar.'gnon, te gen Bergen, vrijdag avond ten 9 ure; 't grauwvuur uitg borsten en 14 mijners die 530 meters diep werkten, (55o meiers); die 14 man nen zijn gekwetst, doch gelukkiglijk niet erg, ze konden nog le voet naar huis gaan, als de gevolgen maar niet erg zijn of doodelijk; want te Lede is een brave katholieke mensch gestorven en t'Anl- werpen is M. Oujardin, de teekenaar Jer scboone printen in de werken van Conscience, hij is krank in zijn hoofd gewo den; en die 2 menschen waren te Brussel den 7 September, voor 't R°cht en de Vrijheid, en z'hudden er van de wreede molsters, slagen op hun hooid gekregen. De schrikkelijke lafheden, dien dag te Brussel gepleegd, zullen nooit gekend zijn. En de slechte gazetten willen nu nog al de schuld op ons, Katholieken, werpen, op uus, die ge komen waren, mits't eerewoord van den Burgemeester, om niemand te hinderen, maar wüelijk te manifesteeren. De l&cheteit van die geuzen-gazetten gaat alle palen te buiten. Zekere Tonen De Schryver wierd te Brussel gesnapt, rne Gretry, op heeterdaad van beurzesnijderij; in 't Policiebureel pakte hij 'ne stoel en wilde een gardevil den kop inslaan. Een jonge schaliedekker 18 jaar oud, te Brussel in de statie van Halle wer- werkende, is van 8 ik 9 meters op den grond gevallen en zwaar geblessureerd. 't Is 'ne zekere Van der Straeten van Ukkel. 6 jonge krawatien van Brussel, te lui om ie werken en die de kamions bestolen, zitten nu vast, alsmede madame Deghynse, uit de Van den brandenstraat die 't gestolen goed opkocht; achter de-die zijn ze geraakt met slimme trokken; den officier der Policie Van Cleven ging in burgerskleeren en met de com piemen ten van een der dieven, hij ging naar't wijf een stuk goed verkoopen; zij nam bet aan, gaf 8 fr.; daarop volgde een huiszoeking en men vond, ja, eenen bazar van allerhande gestolene voorwerpen. De brusselsche madam, haren vent en 'ne zekeren Hayerbaum zitten nu met de 6 andere, achter de grendels. Te Maastricht, in Hollands Limburg, in die fraaie brave stad is een schrikkelijke moorderij gepleegd: de zaakwaarne mer Timmermans,door domme wraakzucht gedreven,heeft zich ten huize van den advokaat en prokureurVan Oppen aangeboden en na bitsige woorden trok hij'ne revolver uit, schoot op den advokaat en viel hem ten lijve; de dochter 19 jaar oud, pas uit't Pensionnaat gekomen, vloog toe, en haar vader vol bloed ziende, sprong zij op den moordenaar; maar 't koste haar leven; de zoon, 21 jaar oud, hoorde 't gerucht, kwam afgeloopen en wierd erg gekwetst, madam Van Oppeu insgelijks; de dienstmeid, een kloeke boerin, stelde een einde aan de moorderij, met den barbaar een flesch op zijn hoofd te slaan, zoo geweldig dat hij bedwelmd neérviel. G'beel Maastricht is geschokt door die wreede daden; de advokaat en zijn dochter zijn dood, de zoon, de Docteurs hopen, maar vreezen; madam Van Oppen, Godweet zal zij het overleven! Een dienstmeid van 22 jaar, zekere Marie Verhelst, woDeude te St Pieters op den Dyk (YV.-V1.), is 's nachts uit d'Oostendsche vaart getrokken en korts nadien bezweken. Ze was laat in den avond gezien, in bedronken toestand. Op naam van den heer Lummerzheim, fabrikant te YVoodelgem, was in de Bank van Vlaanderen, diefelijkl 225 fr. ont vangen; de Policie van Wondelgem zat er rap achter en had weldra een der daders Lieven Mattelé, oud-bediende van 't bestolen huis, hij had nog 588,05 en heeft alles bekend; zijn medeplichtige ver blijft t'Antwerpen. De mannen van 't Gerecht hebben dikwijls schuwe commission le verrichten; zaturdag moesten ze naar StNi- kolaas, op 't kerkhof Tereeken, een lijk ontgraven dat er reeds 2 jaar lag, 't lijk der eerste vrouw van Alfons Van Hecke. De kweste was van na te speuren of dat mensch door vergiftiging gestorven is. Zondag avond waren te Brussel 5o kinders verloren de Policiebureelen waren opgepropt van verloren kinders en van zoe kende Ouders. Graaf de B., te Gent onlangs gewond in een tweegevecht, zou bezweken zijn en doodl Te Pitthem, in NV. V. is eet kind van 2 maand levend verbrand; te dicht bij de stoof ge- FRANKRIJK. 't Was er zondag in 9 departementen kiezing. De republikeinen zijn deerlijk geklopt; op ééne plaats hebben ze gelukt, op ééne iser ballottering, de 7 andere zetels zijn door de Conservatieven eerlijk gewonnen. Tonkijn dreigt noodlottig te worden aan de republiek. De oorlog is daar voor 't oogenblik opgeschorst. Het staatsblad van Peking kondigt aan dat de tol- bestuurder van Kanton en een mandarijn naar Hanoi zijn gezonden om met den franschen bevel hebber het vertrek der Chineesche soldalen te re gieeren. IERLAND. Het ordewoord der Nationalisten voor 't be zoek van den prins van Wallis was eene koele ont houding. De Times heeft hierover de Parnellisten nog al fel gehekeld, daarom, toen de prins te Cork in de statie toekwam, geschiedde er eene vijande lijke betooging, de menigte schuifelde en huilde, en sloeg de ruiten uit, aan de bevlagde huizen. De Meier van Cork en verscheide Parlementsleden waren aan 't hoofd der manifestatie. De policie heeft de benden uiteengedreven, en de manifes tanten met de bajonnet aangevallen. Drie Parnel listen van 't Parlement hebben van de constables een vracht stokslagen gekregeD, en een vierde, O'Brien, is met de bajonnet achteruit gejaagd. De Koninklijke erfgenamen zijn maar één uur te Cork gebleven en spoedden zich naar den stoomboot om naar Oprenstown te varen, en van daar 's morgens westwaarts naar Killarney en Limmerick. wiegsken, terwijl de moeder eens moest uitgaan. T A nlwei pea u .>ud-veraordeelden: leden der Bende van Jef, wedr aangehouden voor dieiie iu een ellegoedwiakel: op de kal- vit-r. wrfH i-ifte; en men zegt dat de vermoede- ierhantem nog voor 99 jaar veroor deeld was geweest. at, aan de Dokken, wordt er veel ge- stol» n. Van luiaardij komt dieverij, en in een stad waar veel kaber- ii >ezen en kaveeten zijn, zal veel gestolen worden. Dat volgt, gelijk de piju op den slag. VRACENE. Een der grootste hofsteden is aldaar maandag afgebrand, ten 10 ure; het hof Van der Veken op 't gehucht Vos. Schuur en stallingen zijn weg. De zoon des huizes wilde een peerd u it de vlammen redden, het dak van de stal stortte in en bracht hem zware wonden toe. 2 peerden en 8 koeien zijn erin gebleven. NAMEN. Zondag, rond 4 ure namiddag, werd de gansche stad Namen in opschudding gebracht door eenen brand ontstaan in den molen de l'Etoile. De brand nam eene aanzienlijke verhouding en, ondanks de p 'gingen der pompiers, werd dr molen, met het aanpalende wuonbuis, de prooi der vlammen. De schade wordt op 500,000 fr. berekend. De eigeDaar,de heer L. Winand en zijne familie waren sedert ee- nige dagen op reis. Alles is verzekerd. HASSELT. Paaschmaandag avond, omstreeks 8 ure, greep te Vucht aan de Zuidwillemsvaart een groot ongeluk plaats. Een beambte der douanen, met name Gleutchen, moesteen trein begeleiden tot Mechelen en keerde terug,terwijl een dikke duister nis hcerscblte. Bij den herbergier L. Berden dronk hij een glas bier en zou naar zijn huisgezin wederkeeren. Nauwelijks was hij buiten of eenen ijse- lijken noodkreet werd gehoord. De aanwezigen liepen den drenke ling ter hulp, maar helaas, 't was te laat. Op het oogenblik z3gen zij hem ouder water verdwijnen. 's Anderdaags is zijn lijk ter plaatse gevonden. Deze ambtenaar was een deugdzaam en braaf huisvader; hij was van elkeenbemind, daarom nu ook diep betreurd. Dinsdag morgend, is de genaamde Serafien Scheire, wonende te Wondelgem, uitzijn bed gevallen, door welken hem deu hoofd schedel werd geborsten. Men hoopt niettemin dat hij er nog van zal genezen. Uit Balgerhoek (bij Eekloo) schrijft men dat er aldaar maau- dag een treurig ongeluk is voorgevallen. De nog jeugdige vrouw van den statieoverste aldaar is bij ongeluk in het kanaalgedompeld en schielijk verdronken. Woensdag is hel lijk nabij de brug opge- vifeht. Het slachtoffer was pas 26 jaar oud en sinds 4 jaar gehuwd. De policie van Laeken heeft dijnsdag op het Foorplein twee me sjes van 11 tot 12 jaren aangehouden, die zich op het stieltje toelegden de menschen van hunne porte-monnaies te berooven. De kleine diefeggen zijn van St-Jans-Molenbeek en het blijkt uit de in lichtingen, door de policie aldaar gegeven, dat de twee kinderen van eene wel ingerichte dievenbende deel maken. HASSELT, 16 april. De sergeaet-fourrier G..., van het 13* linieregiment, heeft zich in net kamp van Bever loo een kogel door het hart geschoten. De dood was oogenblik kei ijk. De ongelukkige was nauwelijks 21 jaren oud. Zeer te recht doen de dagbladen op merken dat de zelfmoord in het leger als hel ware eene besmetting is geworden en de korpsoversten wel zouden doen te onderzoeken, wat de oorzaak van die herhaalde wanhopige daden mag wezen. NAMEN, 15 april. Eene ontploffing had gisteren namiddag in de fabriek van dynamiet le atagne-la-Grande plaats. Men zegt dat «er persoo:» ge.lond en verscheidene anderen gekwetst werden. ONVOORZICHTIGHEID. Men meldt ons uit Rumpst dat een ste> nbakker, J. F. COLDERS, oud 45 jaar, wonende te Niel, die sedert eenige dagen naar Rumpst gekomen was en die zich maandag avond op een steen bakkersoven had te slapen gelegd, 's anderdaags 's morgends dood gevonden is. ZITTING VAN DIJNSDAG. De Heer Verbruggen vraagt een afdak voor de statie van Zottegem. Minister Rolin had het be loofd, maar woorden zijn geen oorden. Hij komt ook terug op het gevaar dat de statie vau Aalst oplevert; men telt hier 9 banen op een ruimte van 40 meters, en inde duisternis 's avonds is 't daar een perijkeleuze doolhof. Men zou de statie moeten afzonderen en verplaatsen, maar 't geld en andere zaken laten dit niet toe; daarom vraagt de Heer Verbruggen enkel eenige verbete ringen, bijvoorbeeld 't afbreken van het nutteloos gebouw der machienen. ZITTING VAN WOENSDAG. M. Woeste ondersteunt een verzoekschrift, in gediend door Eigenaars van spinnerijen le Aalst, die de afschaffing vragen van de rechten op het Katoengaren, 't Is een zeer dringende zaak, want Duitschland gaat nieuwe rechten heffen op het vreemde Katoengaren. Dan heeft Minister Vandenpeerenboom hetwoord genomen en zijn bestuur uitgelegd. Die heer spreekt niet dikwijls, maar hij doet veel en uitmuntend werk, en zoo rechtveerdig is hij, dat de liberalen zelfs der kamer hem moesten toejuichen. Eerst en vooral zeide hij welke maatregels hij genomen heeft om de groote belangen van nijver heid en landbouwte bevoordeelen, niettegenstaande de vermindering van ontvangst voor den ijzereu- weg sederi 1883; de verlaging van tarieven voor 't vervoer van roerioifen en kalk. als ook 't Vizer en a.dere meialen.öij onaere Tin welke men nu eischt, kafl hij niet toestaan, omdat het een aanzienlijk verlies zou zija voor de schat kist. Het elektrische licht, dat veel voordeeliger is dan gas voor statiën en werkhuizen, zal ingevoerd worden, overal waar het mogelijk is; nu reeds is't ingericht op zeven plaatsen. In afwachting dat het wel en niet te duur kan gebruikt zijiTvoor de trei- I nen en paketbooten, zal de tegenwoordige verlich- ling, die niet goed is, verbeterd worden. Daarna heeft de Minister een woord gezegd over het afhalen der spoorwegkaartjes. Sedert 20 jaar verwijt men den Minister van spoorwegen dat bij het leven aer treinwachters in gevaar brengt. Welnu, ofschoon het nieuw stelsel nog maar onvolledig werkt en er nog 27 groote Statiën moeten afgesloten worden, zien wij dat, terwijl er 51 ongelukken aan treinwachters over kwamen in 1883, er in 1884 maar 23 bedienden werden getroffen. Dus, dank aan eenzeer geringongemak voor het publiek, is in 1884 reeds aan 28 beambten het leven gered! Zij die gebrekkelijke personen, ouderlingen enz. vergezellen, moeten toegang tot de statiën krijgen met het grootste gemak. De statis-oversten hebben bevel om hun uitgangskaartjes te geven. Onze brievenbestellers, die uitmuntende beamb tenaren (want het personeel onzer posterijen is hel beste van geheel Europa) hebben eene vermeerde ring van jaarwedde gekregen. Wat de bevordering van het personeel aangaat, de rechtschapene Mi nister kent maar ééne wet, het recht en de ver diensten. Hij noodigt de ambtenaars uit, die het slachtoffer van onrecht zouden zijn, aan zijne deur te komen aankloppen. Aanstonds zal hun recht geschieden. Ik verwittig dus plechtig, gingde minister voort, al degenen die onrechtveerdig zouden willen han delen, voor mij of tegen mij, dat zij vooral het recht moeten eerbiedigen, en dat ik niet zou aar zelen om al degenen te treffen die kleine bedienden zouden benadeeld hebben. Eindelijk sprak de minister overde Zondagrust. In 1849 erkende minister Rolin dat die rust voor de werklieden noodzakelijk is. In 1873 vroe gen haar Volksvertegenwoordigers, en in 1873 vroeg de middenafdeeling der Kamer dat er in Belgie gelijk in alle andere landen van Europa een rustdag zou wezen. Minister Vandenpeereboom heeft dit vraagstuk opgelost, zonder de minste schade toe te brengen aan handel of nijverheid; zonder vermindering van loon voor de bedienden; zonderonderscheid van politieke denkwijs. Ook is het personeel der ijzerenwegen hoogst te vreden. De goederenbureelen worden des zondagsmid dags gesloten, het getal der goederentreinen mer kelijk verminderd (23o worden afgeschaft), de brievenbestellingen kunnen des zondags worden verminderd, als ook de dienst van den telegraaf. En ik hoop, zeide de minister, dat die zaken welke ik uitvoerde met de medewerking van allen, zullen blijven bestaan, zelfs wanneer ik niet meer op de bank der Ministers zitten zal. Die zaakrijke en edele taal van den Minister werd eenparig door de Kamer toegejuicht. AALST. De menschen beginnen t'Aalst geweldig te spreken tegen dat zwart houten gelent aan de St Annastraat; 't akkoord was nogtans van daar een grilje te plaatsen. Mechelen heeft een nieuw Atheneum gebouwd, dat 225,5oo fr. kost, zonder de meubels en andere steertjes. Blijft het Atheneeken van Aalst hier eenige jaren 't kostelijk geld nutteloos opeten, er zal ook een kostelijk ge bouw moeten komen. Veel menschen die te Aalst sterven; dijnsdag waren er 5 begravingen in St Martenskerk; o. a. is overleden zekere Thomas Thomas; dijnsdag is begraven M. De Clercq, de Muziekmeester der Oude Garde en zeer ervaren in zijn vak. DE STADSHORLOGIËN. Veel steden klagen over hun toren-horlogie, o.a. Aalst; waarom 't sijsteem-Michiels niet aangeno men? M. Michielsvan Mechelen heeft het middel gevonden, om op een eenvoudige wijze de groote horlogiën te doen gaan met d'electriciteit de kos ten zijn zeer klein, mits een goede regulateur-hor- logie te hebben; misschien geen 200 fr.; ie Meche len op St Rombouts, gaan horlogie en beiaard met het systeem-Michiels; te Brussel op Sinter Goelen, op de Kapellekerk, te Mollem en op verscheide andere plaatsen. Wie de zaken zonder vooroordeel onderzoekt, zal moeten bekennen dat 't Land van Aelst in vele voorname zaken den nagel op den kop ge slagen heeft. Dit komt, omdat 't Land van Aelst in zijn onderzoek en beoordeeling,alle eigenbelang daarlaat en zonder opzicht van personen, de waar heid en 't algemeen belang zoekt. Is 't waar? is er nog vrees dat de barreel aan d'Hoogevesten zou afgeschaft worden Dat wild en rampzalig pro- jekt! Al die eigendommen voor eeuwig schenden! Een groote fabriek afsnijden van den Dam, van de Pontstraatpoort en misschien van de toekomende Statie; want men mag niet vergeten hetgene M, Baron Bethune in 't Senaat heeft verklaard, en hetgene onze Konfrater De Denderbode uit drukkelijk heeft bevestigd, dat de vergrooting der statie aan 't oud-kerkhof een werk zou zijn van roekelooze geldverkwisting en van verminking der Stad.. Wij vragen ons gedurig, welke rede er toch mag zijn, om dien barreel af te schaffen. G'hebt den Dam, die schoone wandeling; hoe meer ge meenschapswegen op den Dam, hoe beter er woont veel werkvolk, de Verkensmerkt, de Molen- straatpoort, 't is al Burgerij en werkende klas; veel ander Steden hebben parken en hoven voor hun werkvolk; Aalst gaat een schoone wandeling heb ben aan den Dam; en men zou die gezonde en fraaie wandeling voor den neus der werkende Be volking willen afspannen 111II??? 8tinus. Wel.'mijnen goeden ouden vriend Nellis! wat een eeuwig bermhertig geluk van u tegen te ko men en temogen spreken! En hoe is 't op Schaarbeek? Nellis. Goed, maar de nachten zijn te koud I Stinus. Dat zal gaan beteren Nellis. De vruchten zouden eerder den grond in kruipen. Stinus. Een weinig patiencie; half april is daar, malschen morgenddauw. warmen zonneschijn, dat ge voor uw oogen de vrachten ziet groeien... En de vriend Nellis is in de stad geweest Nellis. Ja, met een matant uit Brabant dia moest deed beddek ent, hebben; 'k heb geleld naar *t Bureel aan de Wen \i>nus. Eere van! wei 1 daar woont onze vriend! Nellis. Daarbij. Stinus, dat ge daar 'ne grooten keus hebt van christelijke schoon doodprintjes en wel gediend! Er waren nog twee menschen om te kiezen... Maar, Stinus, wat is dat daar van den Rus eu den Engelscbman Stinus. Nesten, vriend, serjouze zwarigheden Nellis. En gaan ze nu toch vechten Gaat het bloed er stroomen Stinus. Antwoordt mij daarop eens, Nellis, èn 'k zal een keers aan de zon ontsteken. Den eenen dag is 't nieuws voor den Oorlog, den anderen dag schijnt de Vrede de bovenhand te hebben. Nellis Maar ze kannen toch zien aèn de doening der twee patiënten, aan den Ras en den Engelsohman, wat ze van zin zijn Stinus. Nellis, dat zijn twee geslotens donkere kelders! Ge moet toch weten, man, dat de diplomaten oude ingewortelde avekaten zijn, die van kop tot teen vol hersens en vol slimme trokken zitten. Ge weet immers wat er van de kwestie is Ntllis. Ja. w'hebben dat al gevonden in de ga zet! Dat de Rus,reeds zoo .machtig, altijd meer wil Stinus. Daaraan ziet ge dal 'ne menseh nooit verzadigd is... Alexander de Groote had bijna g'heel de wereld en dan keek hij jaloers naar 't Firmament, en Rusland zoo rijk als de zee diep is, palmt gedurig in langs Asia en is na geraakt op korten afstand van Persiën en Indiën. Nellis. Indiën, is dat niet 't patrijsken van En geland Stinus. Zeg den schat van Engeland! Zonder zijn Indiën is de Engelschman een arme Bohemer Maar veel sleutels vorwerren 't «lot, wij zullen daar niet veel woorden op zeggen: de moment is na gekomen dat er palen moeten gezet worden, maar alle twee de Potentaten loeren naar de stad Herat, 't geen volgens den Atlas en de Reis rond de Wereld, de sleutel is van Indië. NellisGelijk wij hier zouden neggen Antwerpen. Stinus. 't Zelftte, vriend; en dat zijn nu de ge- illen; Rusland wapent schrikkelijk, Engeland maakt zijn vloot gereed. Nellis. Ja,op zee is Engeland 't petje, Napoleon den Eersten in al zijn macht, moest toch op zee den daim leggen. Stinus. En tegenwoordig heeft Engeland zee schepen bijna zoo groot als een stad, en waarmeê het do Russische zeehaven zon plat schieton? Nellis. En wat doet Frankrijk Stinus. Frankrijk is de pees af. Nellis. Daaraan ziet ge weêr, hoe die goddelooze kerels liegen en bedriegenzegingen van Frankrijk eens een land maken, en de schade en schande van Frankrijk zijn nu onafpeilbaar. Wat zegt den Prois Stinus. Hij zwijgt, maar zijt zeker dat zijn oogen open staan,zonder eens te verpinken. Godweet wat ge beurt er nog als d'eerste kanonscheut zal gelost wor den I In alle oorlogen en krisissen, de kleine landekens hebben veel te vreezen. En wat ons betreft, Engeland is altijd om zoo te zeggen onzen bijstaanden voogd geweest I Nellis. Alia, wij zullen 't afwachten. Wat mij betreft, ik beklaag de Landen waar die wreede kozak ken gaan invallen Stinus. In Belgenland hebben wij van 1879 tot '84 maar den inval der Geuzen gehad, ge ziet wat er gepleegd en gebeurd is! Waren de Belgen niet opge sprongen als Leeuwen, hun Landeken lag opgeëten met krot en mot... Nellis. Wij weten er allen van te spreken, en op Mijlbeek zi6t men er de stalen van 1 Stinus. Ge wilt zeggen met ons Geuzen-Kasteel 1 Nellis,daarin hebben wij ons al kwaad bloed gemaakt! Tegen den wil van Stad en Volk die kolossale school doen bouwen Nellis. En weten dat ze zonden moeten pressen en dwingen, om er eenige leerlingskes in te krijgen I SJiwus. En dat kasteel blijft daar staan, onbe- i nuttigd, voor de ratten en de muizen. Nellis. Sjernl, waarom gebruikt of verh uur de Stad het niet? Stinus. 't Gouvernement en wilt niet Nellis. Maar w'hebben katholieke Ministers Stinus. Hun handen zijn gebonden Nellis. Maar in de Grondwet staatAlle Macht komt uit 't Volk En do katholieke Meerderheid is groot in de Kamer, in weerwil van al de valsche kies wetten Stinus. Vriend, er is een geheime macht die ons machteloos maakt I NellisStinus, non-de-tribele, ik ben maar een simpele boerenmensch, maar dat zou ik niet verdra gen; de Ministers en de Gekozenen staan voor esn groot werk. Stinus. De redding van 't Land hangt er van af. Nellis. Ze moeten sjerni, doorwerken, en als er iemand den treêter speelt of den abladou, ze moeten schreeuwen dat het aan de vier hoeken des Lands ge kend wordt en dat g'heel de werkende wereld weet, waar 't peerd gebonden ligt... (Ze spreken voort). ST NIKOLAAS, 14 April i885. Geachte heer Opsteller} «SJ Zondag 11. was het Feest iu onze stadeen letterkundig en echt Vloamsch Feest! De Waasche afdeeling van het Da- vidsfonds genoet de overgroote eer, drie der talentvolste mannen te mogen aanhooren: Mr Willems, de gunstig ge kende Hoogleeraar en schrijver, M. Ign. De Beucker, de vloeiende Vlaamsche redenaar en L. De Koninck, de gevierde Vlaamsche Dichter, voerden beurtelings het woord. M. Willems, algemeene Voorzitter van het Davidsfonds, kracht in zijne aauspraak eene welverdiende hulde aan den te vroeg afgestorvene voorzitter der afdeeling, den weledele heer Senator Janssens-Smits en benoemde M. A. Janssens- De Schryver tot plaatsvervanger van zijnen diepbetreurden broeder. Deze benoeming werd algemeen teegejuicht. De Voordracht van M. De Beucker Het Vlaamsch als voertuig der gedachten was treffend. Het was voor den zoetluidenden redenaar niet moeielijk de Vlaamsche harten te betooveren. Waren er maar velen als De Beucker kon in elk der bevalkste gemeenten, van tijd tot tijd zoo'n war men verdediger onzer Moedertaal op de planken komen, om het smeulend vuur in onze herten weer aan te blazen, het zou welhaast onuitbluschbare vlammen schieten, die al wat fransch van taal en zeden is, zouden verbranden. Dan, ja dan! zou onze Vlaamscüe taal en met haar, Geloof en godsdienstzin weuerom leven en bloeien. Nu was het de beurt van Lodewyk De Koninck. Het was goddelijk als Hij, de groote dichter, met zachte stem en minzaam gelaat, Karei de Goede voorstelde, om kort daarop, donderend en met woesten blik, de laffe moordenaars van den heiligen en menschlievenden Karei af te schilderen. Lodewyk de Koninck, uw Karel de Goede is een nieuwe perel aan de kroon waaraan uw Menschdom verlost prijkten schittert. Tot slot gaf de onvermoeibare Dichter lezing van oen hertroerend dichtstuk, opgesteld aan de nagedachtenis van den diepbetreurden Voorzitter der afdeeling van Waas, waarin hij in treffende verzen de deugden van den afgestor vene bezong. Vergeten wij niet de nieuwe Voorzitter M. A. Janssens- De Schryver, die in passende woorden de helden van het feest bedankte. Spreker vergat onze bloeiende Katholieke Gilde niet, en met reden, deze immers heeft wederom liet ■are bijgedragen om het feest op te luisteren. Zeggen wij ook,dat de aanspraak van M.Janssens verdien stelijk was, vooral zijne vergelijkingen waren uitmuntend en gepast. Het was schoon, overschoon als hij De Beucker eene bie noemde en niemand sou hem beter vergeleken hebben. y, H. Op bevel der gemeenteovorheid van St-Denijs- Westrem is, te rekenen van heden, de officieel® school aldaar gesloten. De onderwijzer, die de klassen wilde herbeginnen, heeft uitdrukkelijk verbod ontvang jq de school te heropenen. Hebben wij reeds gemeld dat de jonge advokaat Van Oppen ook bezweken is? Maakt nu 3 lijken in een huis, een schoon, florantig, gelukkig huisbou-» den vernield! De begrafenis, nooit had er aandoen lijker plechtigheid plaats: de ruime St Servaaskcrk was verlvud van een diep ontroerde menigte; op 't ïrraf zijn 3 redevoeringen uitgesproken o. a. door den E. H. Rutten, Deken van St Servaes. Do dJ^'-Lgr w-w 't u»?e letterlijk met bloemen bedekt. De moordenaar zit in streng arrest; woens dag liepen de geruchten dal zijn zoon zou gezetd hebben: Wij moeten nog meer gewroken worden! D'Hollandsche couranten beschrijven het edel moedige gedrag der I9jarige vermoordde dochter; ziende den dolk, welken haar vader ging treffen, vatte zij 's moordenaars hand vast, viel op haar kniën en riep dat hij h&ar zou dooden en vader sparen, maar een dolksteek in haren arm was d'ee nige antwoord, terwijl de vader met dolksteken in rug en borst wierd afgemaakt. Papa Brialmont is overleden, 97 jaar oud. M. Verbrugghen heeft in de Kamers de stoffe lijke belangen van ons Arrondissement verdedigd. In zijn plaats, wij zouden stouter spreken. Ons Arrondissement, altijd verstooten, heeft recht tot een ruim aandeel in d'openbare werken. De Statie van Aalst staat en ligt er nog,gelijk zij wierd inge huldigd. Nooit zult gij de Walen hooren zeggen: Ik vraag dit of d£t weik, maar ik weet dat er geen geld isl Te Verduin in Frankrijk, de gebouwen van 't Bisdom, aangeslagen, hebben noch instelder noch koopman gevonden. Op 24 Mei moet het Provinciale Kiezing zijn te Nederbrakel; morgen, zondag, Poll voor de aanduiding van eenen Kan didaat. Waar worden de misdaden en ondeug den bekeven, bestreden en uitgeroeid? In de ker ken. Bijgevolg, in een Stad of Land waar 't Volk den weg der kerken vergeet, moeten de misdaden wemelen en krioelen gelijk de muggen op eenen aomeravond langs de rivieren. Wie kan er anders spreken. De politieke lucht iseenweinig opgeklaard;de diplomaten schrijven aan hunne goevernementen dat ze peizen dat de oorlog zal kunnen vermeden worden. Flauwe doch kostbare hoop! Een voorloopig Russisch bestuur is in de stad Panjdbh ingericht; Komaroff heeft laten weten dat hij voor 't oogenblik niet vooruittrekt. De afghanen zijn naar hunne posten teruggekeerd. Engeland hoopt Turkije en Persië tot bondgenoten te winnen. De oorlogsgeruchten hebben overal den handel ver schrikt; le New-York zijn de granen zeer hoog ge klommen, en nu, de subiete afslag verwekt eene krisis. Niettegenstaande de politieke opheldering hangt de vrede aan een zijden draadje. In den Soedan begint de nieuwe veldtocht; 3 engelsche kolommen trekken vooruit naar Deberet om de Ara ben te omsingelen.Men werkt ieverig aan den ijzerenweg op Berber. China, zegt men, voert met getrouwheid devoor- loopige vredesconditiën uit: doch de Franschman hecht weinig geloof aan Chineesche eeden, want een derde legerbende, de reserve, wordtnaar Tou- kin gezonden. DE KAMER. Zitting vaa Donderdag en Vrijdag. De bespreking van 't budjet der ijzeren wegen wordt voortgedreven. Talloozeledendoen een kleiu redevoeringske, elkeen om iets te verkrijgen voor zijn arrondissement. Sabatier heeft de spaarzaam heid aanbevolen en als voorbeeld aangehaald het bestuur van denGrand-Cenlra! dat 34 per honderd kost, terwij! de Staat moet exploiteeeen aan 60 en nog meer per honderd.

Het Land van Aelst | 1885 | | pagina 2