Groolen Brand te Houbaix, JUisdadenRampen en Ongelukken. Overzicht. Surveillant en Afgezant. Het Bestuur der IJzerenwegeu. Haren Armand! De Kamer. Later Nieuws. Koning Leopold II, zondag laatst van Laken naar Tervtirren lij dende, is bijna verongelukt. De malheuren immers batten over H hoofd van principale personen zoowel als van werklieden. Zijn Majesteit zat op 't eonvoi, als door 't breken van een mekaniek aan de rails, een andere trein op 't zelfde speur kwam. Maar 't wierd gezien en de mecaniciens konden bijtijds stilhouden. Is dat ooit gebeurd? zaterdag nacht te Brussel,in de brievenbus aan Fiuisterre, een boosaardigaard heeft er een brandend fosforken ingesmeten. Brieven en gazetten waren verbrand. Vrijdag zijn er twee Con- voi-Rampen geweest, te Chatelet,ep de kruis-linie,de garde-centrik Erbiet, bezig met de vijzen te smeeren en gedood door den trein. Te Charleroi 'ne man van dienst door eenen manceuverlreiD gevat en erg gekwetst. Die bediende is in de Statiën, 't is op te letten en uit d'oogen te zien. Zondag, te Charleroi op 't Militair Concert, de theater is ingevallen met muzikauten en al hun gerief en 't Con cert wierd opgeschorst, geen erge ongevallen geweest. BRUSSEL. M. De Greef, goudsmid, Grasmarkt, naar de Na tionale Bank gegaan met 8000 fr.in zijnen sigarenkokerjin de Bank komende, zijn geld kwijt; verloren? bestolen? Nescio, I do not know if, zegt de Engelschman. Ik weet het niet. Te Vorst, drij iuie bliksems van krawatten, maar ze zitten al in't droog,en wat hadden ze gepleegd? Een kalf gestolen en het reeds geslacht, ze gingen de kwartieren vleesch in de Stad verkoopen, als ze gescbabernakt wierden. Vrijdag van d'a. w. is de houtkapper Voets.in Soniën bosch werkende, verongelukt; een boom omgevallen, op zijn twee beenen, die verpletterd zijn. Te Heimet bij Brussel, in een net huisje, kasteelachtig gelegen, woont de familie J.... en leeft er op haar renten. Hun dochter J..., getrouwd'met zekeren M. F. uit Brussel, was van haren man gescheilen en terug bij haar Ouders; vrijdag ten half zes is de man gekomen en na 'ne pourparlé met zijn vrouw, heeft hij een revolver uitgehaald, zijn vrouw geschoten in den hals en daarna zijn eigen willen ombrengen. Man en vrouw erg gekwetst, maar niet doodelijk. DENDERHAUTEM. Welke schandevellen dat er toch loopen: Te Denderhautem, in die Pa rochie van rond de 4ooo zielen,zijn zondag nacht in de 2o boomen ontschorst, 2o fruitbcomen... Ge moet toch grauwen ijsbeer zijn, om zulke fei ten te plegen. Die daaraan pliebtig is, heeft hij nograenschelijk gevoel,moet zijn eigen verachten. GENT. Gestolen, zaturdag in een mutsenwinkel der Roode Torenstraat; de menschen waren naar de markt en in deze gele genheid hebben eerlooze dieven gebruik gemaakt, om 3oo fr. en een gouden horlogiete stelen. Vrijdag nacht, aan de Dokken, een werkman die in een schip poutrelles hielp lossen, heeft een der ijzeren balken op zijn beenen gekregen, en ligt nu zwaargewond in 't hospitaal. Zondag in de Roodelijvekensstraat, op eenen koer, waar een kelder onder water staat, kinderen gaan daar spelen de valdeur knikt om, een kind van 4 jaar valt erin en is dood! Op de koersen van St Amandsberg is een peerd, van 't geweldig loopen en zweeten, bezweken. BRAND geweest te Schoorisse, 2 groote strooimijten, toebe- hoorende aan den landbouwer gezegd boerke Peets. SUBIETE DOODEN. Te Gent, een Elève-Doctoor in 't Hospi taal, M. C. Van Lancker, een wreed geval: een lijk ontleden, zich kwetsen met de spellepunt van 't lancetmes, naar huis komen t'Au denaerde en er sterven... Wat is de mensch hier toch!?D'ander week, een zekere Jouret van Vloersberge, rijk als de aarde, en kloek als een boom, 's avonds hij eet en drinkt volgens gewoonte gaat slapen, roept op zijn vrouw om een glas water, drinkt, wordt onpasselijk en sterft... Hoever zijn wij van d'Eeuwigheid? Niemand weet het: somtijds is d'afstand maar éen minuut Verleden zaterdag is teNederboelare (reep) een groot ongeluk gebeurd. Een man met name Aug. Menscbaert was op zijnen hooi- zolder om wat eten gegaan voor zijne koe. Daar de plankenvloer slecht was, schoot hij erdoor en viel met liet hoofd op eene -vin-de b »uctc'.-k ^codat hij jinar h!»«r "(bange»...#" ondug avond tengevolge zijocr wonden overleden. Hij laat eene weduwe en vijf kleine kinderen achter. ZELE. Tusschen maandag en dijnsdag nacht is alhier eene (jiefte gepleegd ten nadeele van Juffer DelpbinaVan Langenhove op den kouter. Om den diefstal te kunnen plegen, zijn de kwaaddoe cers over hek en haag moeten kruipen, verscheide sloten moeten openbreken, vooraleer zij een waardij van rond de 3000 franken in geld en zilver konden meester worden. Men denkt op het spoor der dieven te komen. ANTWERPEN. De dieften beginnen in t Park, ten nadeele van de onvoorzichligen, die aldaar in slaap vallen. Een schrik kelijk geval dijnsdag in het duitsche schip Mexiko; men was bezig met ijzer te laden; eensklaps breekt de keting en een zwaar stuk ijzer valt op 2 malroozen.en een hunner, Ernest Mo berg h, 20 jaar, van Nordkjoking, wierd letterlijk het hoofd afgeslagen. Dijnsdag avond ten 7 ure, in het Dokstraatje, eenige kinderen speelden met te toeteren aan de schaal eener balans; de balans geraakt los en valt op 'thoofd van Ed. Boeckx, 8 jarenoud; dit kind wierd doo delijk gekwetst. VhRYlERS, 2o april.Zondag lest, ten vier ure namiddag, vielen er gensters uit eene lokomotief, die in de statie van Verviers manoeuvreerde, en deelden het vuur meê aan eenen wagon, die met groote flesschen, geestrijke stoffen inhouueude, geladen was. De flesschen stonden in groote manden, die met strooi omwonden wa- reu. De brandende waggon werd onmiddellijk van de anderen af gezonderd en de pompiers gelukten er weldra in den zonderlingen brand te blusschen. Vele flesschen zijn gesprongen. CHARLEROI, 20 april. Zondag had «r te Charleroi op hel Manegeplein een zeer belangrijke kampstrijd van het balspel plaats. De kolonel van het l6 reg ment jagers bad de muziek vau het korps bereidwillig ten dienste van de strijders gesteld, om het spel en de feesten op te luisteren. Die militaire muziek liet zich gedurende het eerste deel der worsteling met den bal hooren. Bij het tweede deel stortte onverwachts de kiosk in: muziekanten, lessenaars, in strumenten, groote trom, enz. alles tuimelde dooreenen er ontstond eene onbeschrijfelijke verwarring. Er waren bij dit ongeval geene ongelukken te betreuren. Alles bepaalde zich bij eenigekneuzingen enblutsen, die eerder gelach dan medelijden opwekten ANTWERPEN. Te Oelegem zijn 3 kinders vergiftigd, door bet eten van de plant cicuta virosa (vergiftigde waterscheerling); een der kinderen is dood, de 2 andere zijn beter; in de stad Antwerpen, bijna geen nacht of er wordt gevochten inde danskoten. Al 't zedebederf, waarover iren klaagt, schrijft 't RECHT, komt vooil, uit die danskoten; dat is een ware pest voor de jonkheid en eeu dochter, die er haten voet inzet, mag zeggen: Ik kraak en ver derf mijn leven! In de 1* wijk is een dagloouer aangehouden, die zijn dochlerken grouwelijk mishandelde. Te Rykevorst, Kempen, is zaturdag afgebranp i hektaar en 4o aren masteubosch. In d'Ardenoen zijn afgebrand 7o hekta- ren bosch, tusschen Florenviile en Straimonl, en zondag 2 bekla- reu sparrenbosch langs Gembloers. Op den trein van Brussel naar Poperinghe te komen is verongelukt de treinwachter Tanghe; de kaartjes af halen,door eenen wagon gevat, met geweld ten gronde geworpen. Onder Roermond, te Echt, zijn zaturdag ook groote bosschen afgebrand. Ongeluk te M echelon. Men meldt ons nitMechelen; in den nacht van woensdag tot donderdag, was men alhier bezig den beirpntte ruimen in ec a huis der Beurzestraat. Eender ruimers, die in den put gedaald waiwerd door de uitwasemingen bedwelmd. -n haalde hem onmiddellijk boven, bij middel van de koord, welke hi :nde ie»/. doch toen hij aan de opening was, brak de koord en man viel terug in den put. D genaamde W Moll'mans daalde onmiddelijk in den put en gelukte er ii» den bedwelmde naar boven te brengen en te redden. Hij zelf moest echt r dat moedig feit met het leven bekoopen. Mjllemans was 35 jaar en ongehuwd. Hij waa hovenier op hetgehucht ^eckerapoel. De Afghaansche Kwestie. Het verslag van den engelschen generaal Lums- den over den slag van Penjdeh is eindelijk te Lon den toegekomen, het verschilt merkelijk van de uitleggingen welke de Rus Komaroff heeft gege ven, en 't verergert de zaak. Het Engelsch goevernement stelt daarover aan Rusland voor een onderzoek te maken over beide verslagen, maar Rusland slaat dit voorstel van de hand als strijdigmet de eer zijner generalen. Alzoo staan de boeken voor 't oogenblik. Lumbers' verslagis gedagteekendvanTirpul, 17" April; het weêrlegt punt voor punt de beweringen van den russischen generaal: 1® De linkeroever der rivier Kouschk is altijd in 't bezit der Afghanen geweest, nooit in dit der Russen; en Komaroff zeide dat de corzaak der bot sing was 't vooruittreden der Afghanen lot op den linkeroever; 2® 't Zijn de Russen die voortdurend de Afgha nen tergden en uitdaagdenen 't is enkel dank aan 't geduld en de langmoedigheid der Afghanen dat sedert vele maanden de vrede niet verbroken is; 3° Op 27 meert twee legerkorpsen van Russen trokken gezamentlijk vooruit, en t" is maar op 't dreigen der Afghanen van te schieten dat kolonel Alixanoff is achteruit geweken 4® Komaroff heeftden Afghaanschen bevelhebber bevolen den linkeroever der rivier te verlaten; de Commandant heeft geweigerd,maar bood eene on derhandeling aan om de botsing te vermijden; 5' Eindelijk op 30 Meert zijnde Russen in massa vooruitgetreden, en de Afghanen hebben zich dan moeten verdedigen, Het verslag van Lumsden heeft te Londen een slechten indruk gemaakt; derussische fondsen da len wederom, en Granville vraagt in 't Parlement een nieuw krediet van 273 millioen fr., deels om de onkosten van den oorlog in Soedan te betalen, maar bijzonderlijk voor oorlogsbereidselen in 't algemeen. Men verzekert dat Bismarck onderduims met Rusland meêdoet, en aan Turkijë verbiedt een bondgenootschap te sluiten tegen zijnen eeuwen ouden vijand den Rus; nochtans verklaart Glad stone in de Lagere Kamer dat hij niets vernomen heeft van een order aan den Turk gegeven om den ingangder Zwarte zee af te sluiten aan deengelsche schepen. Zweden zal ook pogen zijne onzijdigheid te doen eerbiedigen, maar 't heeft maar een kleine vloot en 33 duizend soldaten. De haven van Karlakvona krijgt zeven nieuwe batterijen en de omliggende forten worden gewapend. Al de berichten van St-Petersburgdoen zien dat Rusland wonder wel tot den oorlog is bereid en niets zal toegeven op een terrein waar de eer zijner generalen op 't spel staat. Hel weigert alle onderzoek over 't verslag van Komaroff, en van den anderen kant, te Londen is men van oordeel dat zulke volstrekte weigering de deur wijd open zet voor den oorlog. Het ministerieel dagblad Daily-News zegt dat het rassisch gouvernement niel genegen schijnt zijne valsche houding le veranderen, en datdetoe- geving van Engeland bijna is uitgeput, üe "edie- ten, dot-r Granville ia Tt Parlement gevraaB wor den ook als een dreigement aanzien. Niettegenstaande al die duistere punten schrijft men uit Berlijn dat Bismarck bij zijne overtuiging blijft dat het conflict op vreedzame wijze kan op gelost worden. Pruisen. De Landtag heeft twee voorstellen van Windt- horst voor den godsdienstvrede verworpen. Het eerste betrof de afschaffing der verbeuringswet van de goederen der bisdommen zonder titularis het tweede vroeg de volstrekte vrijheid voor de Misen 't bedienen der Sakramenten.Dievoorstellen zijn verworpen met 130 stemmen tegen ongeveer 175. Egypte. De KbeJive heeft een fransch dagblad Egyptische Bosphoor afgeschaft, huiszoekingen hebben plaats gehad bij den franschen drukker, en vertegenwoordigers van Frankrijk zijn beleedigd geweest. Frankrijk vraagt herstelling voor die fei ten, maar de Khedive antwoordt dat dit zijn recht was, en daarenboven dat hij alzoo heeft gehandeld op raad van Engeland. De franscbe gazetten spu wen vuur en vlam om dien Egyptischen Bosphoor. Denemarken. Het parlement weigert de lasten te stemmen, de Koning heft ze uit eigen gezag, en het volk wordt opgehitst om ze niet te betalen. Tot hiertoe is't geweld niet gebruikt, maar alle maatregels zijn genomen om den opstand te beteugelen.Te Kopen hagen staan de troepen gereedde omliggende garnizoenen moeten op't eerste sein naar de hoofd stad trekken. Gelukkiglijk blijft het Volk kalm. Een schrikkelijke brandramp. Dijnsdag rond den noen, op de derde verdieping der spinnerij van M. Touiemonde-Destombes, in de rue Bernard, 't Vuur liep voort met bliksem snelheid en weldra was g'heel 't gebouw, van 200 meters lengte, een gloeienden vuurpoel. Door de overgroote hitte schoten verscheide andere huizen in brand. Rechtover is een groot plein, waarop juist een foore stond; de barakken en kramen wa ren alras in brand en de wanorde aldaar, onmoge lijk dezelve te beschrijven.Eensklaps gaat de roep: De menagerie Salva in brand 1 Al de wilde dieren, beeren, leeuwen, zijn uit hun hokken!... Vlucht I ▼lucht I terzelvertijde hoorde men 't gehuil en ge tier van de konfraters der Vrijdenkers de dieren waren gelukkiglijk uit hun hokken niet, alhoewel de menagerie in brand stond; 3 leeuwen, een pan ther en een beer zijn doodgebrand. De brand was in de fabriek gekomen door het droogloopen eener as. Eerst ^ildemen 'tvuur blusschen, doch dit lukte niet; dan moesten 600 werklieden naar Deneden; dit geschiedde met zulke orde en koel bloedigheid dat niemand er 't leven bij inschoot. De pompiers van Roubaix, Tourcning en Rijssel zijn ter plaats geweest; 3 Pompiers van Roubaix zijn gekwetst; niets blijft van die groote katoen- en wolspinnerij over, dan de zwarte muren. Afgeeant. Dag Surveillant der Logie. Surveillant. Dag Afgezant der Logie. Afgezant. En hoe gaan de zaken hier? Surveillant. Soberkes, onder veel rapporten. Afgeeant. Hoe datl Surveillant. Och, is 't overal 't zelfde niet? Die Kiezingen van 1884. Afgezant. Ja, dat is een oprechte kalamiteit geweest! Surveillani. Als ge ziet de meerderheid der ka tholieken in Kamer en Senaat, en elke kiezing is 'ne nieuwe slag op ons hert. Afgezant. 't Is waar! 't is waar! Surveillant. En hoe zal 't zijn in 1886 te Gent en op veel ander plaatsen? Flens knnnen ons mannen in de Kamer op een platte mande zitten. Afgeeant. Snrveillant, dat alles is waar! maar mijnen toer nu: bemerkt ge niet dat 't katholiek Mi nisterie in slaap geraakt? Surveillant. Ja, dat zie ik! Afgezant. Is 't niet gelijk in 1871? Een sterk ka tholiek Ministerie volgens den wil van 't Volk; sterk beginnen; 2 der kloekste Ministers weggeslagen; d'an der bevreesd gemaakt en den roep die gaat: De katho lieken moeten stillekes aan doen! geen overhaastingl geen wetten veranderd! geleefd!... Snrveillant, Surveillant. Wat blieft er n, afgezant Afgeeant. De Schoolwet van 1884 wordt uitge voerd bijzonderlijk in alles wat ons méégaat! Surveillant.. Dat is onloochenbaar! Afgeeant. Ons mannen blijven meester in de Ca binet en en in de bureaux der Ministers! Surveillant. Een superbe zaak voor ons! Afgeeant. Het Leger blijft gelijk wij het gestemd hadden, met al de verzwaringen sedert 1870 door ons opgebracht! Surveillani. Ja, en dat is boni voor ons! welke schande ware 't niet geweest voor ons, welken perel aan de kroon der katholieken, hadden zij bet Leger teruggebracht op 12000 man en later op 10. Afgeeant. En dat konden zij, mits een krachtige poging! Nu, w'heboen dit verzwaard Leger, en door dit Leger, wij bederven veel Volk en wij hebben de gunst van Sire en van zijn Hof. Surveillant, ge ziet het, er valt niet te wanhopen. Keulen en Aken zijn niet ge maakt op éenen dag. Wat geeft het dat wij 4, 6, 8 jaar onder liggen, als al ons piketten recht blijven, als wij niet achteruitgedreven worden?... En hoe is het hier in Aalst? Ons orgels blijven floreeren? Surveillant. Bijna alle zondagen en zelfs in de Afgezant. Zelfs in de week! ai, ai, bi, hi, welke wonderbare katholieke Burgemeester! Surveillant, wij moeten niet wanhopen om die orgeldraaierij den vrij dag avond te hebben; den vrijdag avond, met de próe in d'hand, ze trekken er naartoe; den zaterdag avond, ibidem, g'heel den nacht uitzitten en des zondags, laat de klokken dan maar luiden'.... En uwen Athené, hoe stelt hij het? Surveillant. Och, och! Afgeeant Zeg maar rechtuit! Surveillant. 't Is een arm beestje, poverken op den sneeuw; 1 dozijn en half studentjes, na al ons be loften en loopmerkten.Veel liberalen beginnen ermee den gek te scheeren. Afgeeant W'hadden 't wel gepeisd! Om dien Athené te doen pakken, zou 'tCollegie moeten wegzijn. En dat is.... dat is.... Surveillant. Dat is een onmogelijke zaakweet gewei, afgezant, dat 't Collegie met zijn 160 internen, jaarlijks met honderde duizende franken in de Stad brengt? al die rijke Familiën, die hun zoons komen bezoeken, ze laten veel geld in de stad! Neemt 't Col legie weg, en met honderde menschan zijn hun brood kwijt en verliezen in hnn neering! Afgezant. Surveillant, weet ge wat de bazen te Brussel zeggen? Surveillani. "Wat zeggen ze? Afgeeant. Van een Ecole Industrfelle, een Nijver heidsschool in de plaats te brengen. Wij slachtofferen wjj Jjebhe" Jet* bph*** in de plaaia, iett dat veei jonkheden in oas banden s&i leve ren; en wie weet of ar geen katholioken gaan zijn, die triomf zonden roepen als er eer. Nijverheidsschool in de plaats komt!... En hoe is 't hier met de Drukpers? Surveillant. - W'hebben nu een Volksblad en er is een fabriek, waar 't Volk dat moet nemen! De censen worden afgehouden! Afgeeant. C'est 5a! Vive la liberté! Maar, Sur veillant, dat Volksblad zal ons kwaad doen. Surveillant. Waarom? Alge zant. 't Is veel te gemein; er zijn daar be schrijvingen in, van misdaden, beschrijvingen die op recht walgelijk en tegenstootend zijn! Surveillant. Maar daarmeê maken wij 't Volk op, tegen 't Geestelijk Afgeeant. Och Snrveillant, laat ons toch den Den der in Asia niet zoeken; ge noemt daar één misdrijf op, uit vreemde landen; en ten eersten, wie zegt ons dat dit verhaal echt is? ten tweeden, al die redehjk is, zal aanstonds peizen op de 12 groote schandalen, die kor telings bij ons losgeborsten zijn, 't schandaal van Ryek* man, van M® Moïse te Borgen, van verachillige onzer vrienden ie Brussel, advokaten en officiers van Policie, en van menigvuldige onzer Jonkheden. Surveillant. Maar wij zwijgen al die zaken dood! Afgeeant. En ge meint dat 't Publiek geen oogen of geen ooren heeft!... Hoort,'t is mijn laatste woord voor vandaag: Uw Volksblad is een prulblad, en al ben ik Vrijmetser van l'n rang, in mijn huis zou het niet komen. Surveillant. Waarom? Afgeeant. O gi ezel! voor de dienstboden en de kinderen.... Nu, past een betje beter op en tracht die zaak der Nijverheidschool te beridderen.... En eiken keer dat er een leegstaande officiéele school gesloten wordt, hoe meer lawijt hoe beter! En roept maar dat dees Ministerie a! de kerken en kloosters gaat verrij ken.... Br zal het toch altijd iemand gelooven ..Hokus pokus, pas, zei de kwakzalver, die niet en ziet is blind. Liberalen en Katholieken zijn takkoord dat eene grondige hervorming noodzakelijk is in dit bestuur; de Staat kan jaarlijks 7 millioen bespa ringen doen; immers de Grand-Central heeft jaarlijks 53 of 54 per honderd onkosten, terwijl de Staat tot 60 of 62 per jaar uitgeeft; nu één per honderd min geeft een profijt van 1 millioen 200 duizend franken, want de jaarlijksche ontvangst beloopt ongeveer 120 millioen lranken. Baron Osy, Beeckman, Sabatier en De Bruyn, allen ervaren in die zaak, bevestigen dit stellig, en nochtans niets wordt gedaan en niets zal gedaan worden. Minister Van den Peerenboom is onmach tig en verlamd; hij vraagt raad aan zijne hooge beambten, en dezen verklaren eenparig dat alles perlekt wel gaat en onverbeterlijk is, en alzoo zal dezelfde ellendige trant blijven voortduren. De ware en almachtige minister van openbare werken, dat zijn de hooge beambten; de minis ter komt en verdwijnt spoedig, zij blijven en maken een soort van laste uit, die bare overleveringen heeft, bare veroordeelen, hare belangen en ingewortelde gewoonten. Er is bijna een Staatsaanslag van noode om nieuwe denkbeelden in dit zoo sterk ingericht bestuur door te drijven. rieel. De minister kan dit voorstel nietaanveerden; hij bestrijdt ook de bewering van M. Sabatier dat de Staat 7 tot 8 millioen kan bezuinigen op bet onderhoud van 't materieel; immers het her stellen eener locomotiel kost aan den Grand Cen tral rnaar 3,068 frank, en aan den Staat 7,075 fr. dus meer dan het dubnele. M. Vanden Peereboom antwoordt dat de locomotieven van den Staat veel meer worden afgemat, zij leggen gemiddeld 32,000 kilometers af, 10,000 meer dan die van den Grand Central, 't Zelfde zegt hij nopens 't verbruik der kolen. De Minister zegt ook dat men onze spoorweg- liinen in twee netten moet verdeelen en het min dere spoorwegnet door goedkoope treinen of trams doen bedienen, die zouden staan op de punten waar er een weg op de baan uitkomt. De Heer B eer n aart had reeds dit nieuw stelsel doen bestudeeren, en verliet het ministerie, toen hij op 't punt was tot eene oplossing te geraken. Reeds zijn er proefnemingen gedaan en tea volle gelukt; 14 rijtuigen van het stelsel Belpaire zijn reeds gebruikt. De zitting van Donderdag is nog al woelig ge weest. De heer Woeste heelt den minister ondervraagd over de gestelde voorwaarden om toegelaten te worden tot een ambt in 't bestuur der spoorwegen, onder 't liberaal minister werd de voorkeur gege ven aan Candidaten die uit gestichten van den Staat komen. M. Woeste kloeg ook over den tegenstand van 't hooge bestuur die alle Candidaten ter zijde stelt volgens zijn goeddunken. De Minister heeft zijn bestuur met kracht, j* met drift verdedigd, en alle verantwoordelijkheid op zich genomen. Eerst en vooral toonde hij den toestand in wel ken het vorig ministerie zijn departement had ge steld. De politiek was in 't bestuur geslopen, en niet alleen moedigde men het aan, maar men beloonde het om zich met politiek bezig te houden. De plaatsen werden gegeven uit politieke gunst, in strijd met het advies der ambtenaars. Er bestond jegens sommige Candidaten, uit hoofde hunner politieke denkbeelden, zooveel vij andschap, dat men hunnen naam van de lijsten van voorstelling schrapte, tot viermaal toe! Voor de bevorderingen heeft men 600 Candida ten, uitstekende ambtenaars, die hoegenaamd niets te hunnen laste hadden, achteruitgesteld ten voor- deele van anderen die minder verdienste hadden, maar liberaal warenl Ziedaar het gedrag van den gewezen minister Olin! Dan haalde de minister bijzondere feiten aan die bewijzen hoe schandig en wreed de Katholieke beambten werden verdrukt onder 'tgeuzenbestuur. Bij Virton wordt een uitmuntende statieoverste verplaatst omdat hij in zijn huis vrienden ontving van zijn broeder die pastor is. Hoeveel zijn er niet die verdrukt, vervolgd en afgesteld werden omdat ze hunne kinderen naar de vrije school zonden I 't Was het schrikbewind; in vele scholen vond men enkel kinderen van ambtenaars. Aan 't einde heeft de minister de verklaring ge daan dat hij aan al de beambten zal bevordering geven volgens hunne dienstjaren en hunne verdien ste; en dat hij nooit eenen politieken tegenstrever zal treffen, noch een vriend onrechtvaardig begun stigen. Eene bemerking: dat is zeer schoon van weg? den heer Minister, maar hij mag toch niet verge ter. dat er, in zijn departement ook,j noodzakelijke herstellingen te doen zijn en ook onrechtveerdi.^- heden te straffen. Bara, die maar een deel der re devoering had gehoord, kon niet verkroppen dat zijn vriend Olin werd gehekeld, en hij is komen muggenziften en de kwestie verdraaien, maar 't lukte niet. De schromelijke handelwijze van 't vorig ministerie is aan den schandpaal geklonken; dwang en slavernij en verdrukking van geweten; al de ambtenaars weten nu welk ministerie waarlijk hunne belangen en eer en vrijheid ter harte neemt. Hem, haren getrouwen discipel heeft de Logie toch niet kunnen vergeten. Wat heeft zij niet gedaan om zijn schelmstuk te stop pen? Als hij gevangen was, indien de stem van 't Vo'k zoo krachtig niet hadde wsérklonken, Armand zou vrij gekomen zijn. Gevangen zittende, terwijl andere, veel min plichtig, al de strengheden van 't Reglement moest doorstaan' de moordenaar van Bernays wierd in vele zaken door de vingers gnzien. En nu dat hij dood Is, zonder berouw of bekentenis, de ma£onnieke gazetten verwekken 't medelijden rond het graf van dien Ridder Cadosch, de ma^onnieke ga rotten werpen bloemen op die doodkist, ze zouden ja van den terecht veroordeelden, een slachtoffer willen De zittingen van Dijnsdag en Woensdag zijn zeer rustig geweest, men sprak alleenlijk van stof felijke belangen, van verbeteringen en spaarzaam heid in exploitatie van den ijzeren weg. M. neeckman vroeg dat de exploitatie van den ijzerenweg aan de private nijverheid worde over gelaten; of ten minste de herstelling van het male- Maar de Publieke Opinie scheurt dit valsch gespan epen; de Publieke Opinie herinnert zich wat Armand Peltzer was vóör zijne veroordeeling, als hij in de gen- zenwereld nog de naam had van Eerlijk Man Wat heeft die eerlijke man uitgerecht? Zijn weldoeners van Verviers schandelijk bedrogen; een failliet gemaakt van 2,250.000 fr.;op zijn broér Leon wissels getrokken van 150,000 fr., wetende dat Leon geen 50 eerlijke franken kon bijeenkrijgen... Wat heeft hij nog gedaan? Zekeren dag, hij was dan in den hoogen gloria-mnndi, na een kiezing, hij verscheen op den balkon van een huis met een Lieve Vrouwbeeld, dat hij daar 't hoofd afsloeg. Zonder zijn veroordeeling zou Peltzer nog de groote Eerlijke Man in de civiele wereld geweekt zijn! En men ziet weike vrome daden hij reeds op zijnen lever had! En zulke mannen noemt men beschaafd, omdat zij schoon gekleed gaan, veel manieren hebben en wel kunnen klappenl Beschaafde lién! Mannsn gelijk de Peltzers doen met hun geleerdheid meer kwaad dan honderd andere ongeleerde booswichten. ClRK VERBRAND. Verleden vrijdag brak in den cirk-Kloseberh, ie Richmond, brand uit tij dens eene voorstelling. Aide aanwezigen snelden naar de uitgangen, waar een verschrikkelijk gedrang ODsiond. Onge veer 100 personen werden verpletterd. Geheel de cirk, die uit hout was opgetimmerd, werd vernield. 5o paarden, en vele andere dieren waaronder 5 leeuwen, kwamen in den brand om. De cirk was verzekerd; de schade word berekend op ongeveer 600,000 dollars (3 millioen De gevolgen van 't Zedebederf kindermoorden langs verscheide kanten. 1200 Meubelmakers hebben te Berlijn hunnen arbeid gestaakt. De stad Chanzy in Algerië, is maandag verhageld. Met valsch geschrift is er zaturdag te Parijs in den Comptoir d'Escompte een som ontvangen van 30,700 fr. Weéral een dynamiel-ontploffing te Londen, donderdag 11; een bom is geworpen in de kamer van 't Admiraalschap; de hulp-sekretaris is gekwetst.

Het Land van Aelst | 1885 | | pagina 2