IflisdadenHampen en Ongelukken. Overzicht. De Kamer. 't Is tot Ingelmunster, dat het vleesch dier zieke koe uitverkocht was en een vergiftiging tewege bracht.Behalve iemand der Familie van den Landbouwer, is nu ook bezweken dc bakker der plaats, Van Landegem. Niets gevaarlijker dan slechten visch of slecht vleesch te eten. Dat verteert niet, bederft de maag en brengt dik wijls in den put. Ge ziet hoe men door gierige onvoorzichtigheid, plichtig kan worden aan moord, 't Vervalschen der eetwaren is in d H. Schriften als een grove misdaad bestempeld; ja, 't vervalschen en bederven der eetwaren. Die in geval van vergiftiging is, neme braakmiddelen, doch noteert wel: azijn of anderen zuren drank mag men niet nemen, zoolang 't vergif in de maag is. T'Antwerpen zijn 3 Duitschers aangehouden, 3 slimme ratten die in d'herbergen bij hun Landgenoten gingen spelen met de kaart, en die lachtten als zij verloren en met gereed geld betaalden, ja zelfs stukken van 20 mark lieten uitwisselen, doch 't waren val- sche stukken, want de slimheid der Bedriegerij overtreft alles. Te Brussel is donderdag, van de kamion,die reed uit Noord- naar Zuidstatie,een som van 10,000 fr. gestolen, en vrijdag is te Brussel aangehouden zekeren F. P., oud 18 jaar, die in de rue Royale 46, 13g5 fr. gestolen had en op een ander plaats voor 750 fr. juweelen, denkt men toch! Die jonge schurk is ook waarschijnlijk een geleerde Vrijdenker, en meest al 't gestolen geld gaat naar de^slechte kaber- doezen, die de voorgeboeften van 't gasthuis en van 't gevang mo gen genoemd worden. Tot Erembodegem, bij Aalst, vrijdag, een klein hondeken, razend gerenommeerd, 7 personen gebeten die naar St Hubert zijn getrokken. Dat is toch't geraadzaamste; men rijdt naar 't Statieken Poix en dan is 't nog een dik half uur. We Drie zatte kanonniers van Dendermonde hebben daar dees week leelijk de prij gespeeld. Eerst twee stootkarrekens in den Den der gesmeten op 't Vestje, idem drie ledige biervaten; dan lanteer- nen in stukken geslagen, en eindelijk bij hunnen kapitein de ruiten gaan uitsmijten.'t Is's anderendaags dat de policie die schoone feiten vernomen heeft. De dronkaards zijn in t droog gezet. Maandag middag kwam een inwoner van Edelaere indronken toestand de hooge brug aigereden met eenen os aan eene kar ge spannen, hij stond recht in de kar, en is er op zijnen kop uit ge stuikt en het wiel is langs zijne oor voortgerold. Gelukkiglijk was den os wijzer dan zijnen leider. In den nacht van woensdag tot donderdag hebben dieven te Bevere, bij Audenaarde, willen inbreken in twee huizen zij had den de ruiten met boter bestreken. Een weesjongen van Meenen, 17 jaar oua, is d'ander week aangehouden als brandstichter. Die aardige kwant was tegen mees ters en kameraden verbitterd. Uit wraak sloop hij naar de slaapka mers en stak 't vuur aan de bedden. Alles ware vernield geweest, maar men had den schobejak bewaakt,en knipte hem bij den kraag. Twee jaar vroeger had hij dit spel nog eens geprobeerd hij heeft alles bekend Zoo jong nog, en reeds voor zulke gruweldaden be kwaam! Waar gaan we naartoe met zulke gastjes Onze lezers zullen zich nog herinneren dat zekere vrouw ver dacht werd, op 28 april lestleden, haar levend kind, een jongentje van drie weken oud, in de vaart van Luik naar Maastricht gewor pen te hebben. De brigade der veiligheidspolicie te Luik heeft thans die ontaarde moeder aangehouden. Zij heeft verklaard den kindermoord gepleegd te hebben, omdat de persoon, met wien zij in betrekking was geweest, geweigerd had in het onderhoud van het kind le helpen voorzien. VERVIERS. Een voerman reed, in den nacht van 7 dezer, met eene geladene kar en in vollen draf, voorbij 't bureel der dou anen te Overvoet, en wilde niet stilhouden, niettegenstaande het bevel der douaniers. Hij reeds zelfs sneller om te ontsnappen aan deze lesten, die hem vervolgden. Ongelukkiglijk viel hij weldra in de handen der douaniers van Dolhain. Deze bevolen opnieuw dat hij zou stilhouden. Hij weigerde te gehoorzamen. De douaniers gaven alsdan vuur en doodden het peerd bij het eerste schot. De voerman sprong op de groote baan en wilde vluchten,doch hij werd spoedig aangehouden en in de handen der gendarmen geleverd die hem gisteren morgend in de gevangenis te Verviers opsloten De kar was geladen met 600 lieters alcool aan 5o graden. Alles werd in beslag genomen. D'ander week beeft het te Doomijk en in 'l ronde zoo rreese- lijk gedonderd en gebliksemd. In 't Collegie van La Tombe stond ongen voor een venster en ^jprd achterover op den grond ge- uacur u** ccii /.ijnei rrfanKct» er utr uoizaa* van was,en wilde met hem 's noenens daarover vechten. OP HOL. Op de De Keyserlei t'Antwerpen is zondag voor middag omtrent 11 ure, een peerd, in een speelkarke ge spannen,op hol gegaan.Het dier is in de richting der Pelikaanstraat geloopen, waar 't met veel moeite door een diamantslijper werd tegengehouden. In 't dorp St Léger viel de bliksem op de naald van den to ren, vernielde ze en scheurde den toren. Dan drong hij in de kerk, en verbrandde teenemaal den outaar der meimaand hij ging de kerk rond, en kwam eindelijk dan in de sacristij waar een ijzeren baar werd krom gewrongen, en de vensterramen verbrijzeld. De pastor kwam toegesneld met eenige parochianen en gelukte erin den brand te blusschen. Moord voor twaalf sous. Eene zonderlinge misdaad heeft de gemeente Saint-Symphorien, anders zoo rustig, in opschudding gebracht. De echtgenooien Bauarin leefden aldaar zeer gelukkig. De verwondering was dan ook groot en algemeen, wanneer men vernam dat [laudoin in zijn bed vermoord was. Vrouw Baudoin werd onder vraagd. Zij verklaarde ten t uur 's morgencs eene felle ontploffing gehoord te hebben. Zij had zich verschrikt op hareu man gewori en, doch deze was be bloed en stervende. De kinderen en de dienstknechten waren alsdan toegescho ten. De moordenaar was verdwenen. Hoe onuitlegbaar betook zij, men vond in het bed den loop van een geweer. Het bleek weldra dal het wapen door zekereu l'.rageul, landhouwersknecht. aan eenen buurman ontleend werd. Hrageul werd aangehouden. Eerst loo chende bij. doch weldra deed hij volledig bekentenissen. Ook de echtgenote van Bauduin werd in hechtenis genomen. Deze leste zou, volgens het verhaal van brageul, sedert verscheidene weken tot den moord aangezet hebben, om daarna met den moordenaar iu het huwelijk te treden. Eerst had Brageul ge weigerd, doch eindelijk had hij zich laten overhalen. Tweemaal had bij des na>.hts met het ontleende geweer voor het bed van Baudoin geslaan, doch telkens bad hij zich bevend verwijderd. Toen Brageul een derde maal weerkeerde, plaatste bij den mop van het geweer tegen den hoofdschedel van zijn slachtoffer en doodde Baudoin, zonder dat deze eenen enkelen schreeuw kon laten. De echtgenote Baudoin had aan Brageul vijftien frank beloofd, indien hij de misdaad pleegde-, als dezelve gcpleego was. gat zij hem slechts twaalf sous.» Ziedaar het verhaal van Brageul. Vrouw baudoin loochent op de hardnekkig ste wijze aan den moord deel gent men te hebben. THIlLT 12 mei. Onze lezers herinneren zich de zaak van den zieken os te Ingelmunster. Verscheidene personen werden door bet gebruik van dit vleesch vergiltig J. Men heeft zelfs gemeld dat twee personen, ervan gestorven waren. De Gazette vau Thielt logenstraft die tijding en voegt er bij dat een twaalftal menscben, die vau dat vleesch geëtea hadden, genezeu of toch bijna genezen zijn. DOORNIK, 12 mei. Eene der zelfmoorden, welke tegenwoor dig tot de zeden van het soldatenleven behooren, bracht zondag namiddag de kazerne van het5° regiment jagers te voet, te Doornik, in opschudding. Een soldaat, met name Jos. Haccuria, had den loop van zijn geweer in den mond geplaatsten met den voet het schot doen afgaan. De dood was oogenblikkelijk. Wees matig in 't eten, en wil de geboden der H. Kerk niet vergelen... Vrijdag 8 mei is le Louvière een smedersgast ongeluk kig aan zijn dood geraakt. De smid Walravens van Maria-Lierde was daar gaan werk zoeken. Eerst aan niets geraakt; eindelijk ge vonden. Daarop een pintje gepakt en helaas! niettegenstaande den vrijdag, een smulpartij in vleesch begonnen. Gretig slokte Walra vens eenen verkenspool binuen, toen een beentje daarvan hem in de keel bleef steken, zoodanig dat de man op korte stouden ver smacht en dood was. De policie vau Louvière heeft dit ongelukkig nieuws aan de familie te Maria-Lierde kenbaar gemaakt. lijk te maken't en is waarlijk niet geschikt om er door te gaanen toch de ezels weten zich daar al sukkelende eenen weg te banen zij zien er nogtans schrikkelijk in af, en als zij er door zijn hebben zij de rust meer dan noodig. Op eenen zekeren oogenblik wierd mijnen grijzen die aanhoudende sukkeiing moei, hij vondt weldra eenen r. i.'dcl r>m zich een weinig verzachting te verzekeren: wat Jted de deugniet? Hij liet zich eenvoudig op zijne voorste knieèn valieu, terwijl Lij zijn hoofd plat tegen den grond legde: die streek had natuurlijk voor gevolgen van mij van positie te doen verande ren: op een twee drie rolde ik mijnen tioon uit, en daar lag moeders oudste kind tusschende steenenvanden Kuain-Kou te spartelen, 't v. daarder, rustiger en deftiger zijn, indien het over- j slaan van eenige wankelaars enkel ééne of twee stemmen in den Gemeenteraad of Kamer kon verplaatsen? Maar nu is't een dobbelspel, alles of niet de helft der stemmers, en één bij, engijzijt meester van 't al. Is dat niet om den twist der partijen razend te maken. POLEN, het Katholieke en verdrukte Polen, wordt eens te meer in zijn heiligste recht miskend. De Czar heeft de wet geteekend waardoor in de lagere scholen van Polen de russische taal als onderwijstaal wordt opgelegd. De wreede dwingeland weet genoeg dat de taal eens volks het bolwerk is van zijn Religie en Vrijheid. Met droefheid moeten wij bestatigen dat vele steden van Vlaanderen vrijwillig en met fierheid, dezelfde ketens van verbaslering opnemen; ja, in sommige onzer lagere scholen ook wordt het vlaamsche kind in eene vreemde taal opgevoed. 't Is vrede en volle peis. De betrekkingen tus schen Rus en Engelschman zijn op 't vriendelijkst, en de Engelschman die over eenige weken overal op 't vechten stond, rolt overal zijn matten op. Granville heeft in de Hoogere Kamer aangekon digd dat de grenstrekking van zelfs zal gaan, en voor de botsing te Pendjeh zal een gemeenzaam vriend, de Koning van Denemarken, als scheids rechter optreden. Den Soedan ook, en den onvat- baren Mahdi,en den ijzerenweg naariBerber,en den tocht op Karthoum, de Engelschman zendt alles naar de maan, en gaat, gelijk een vreedzame ere- mij'.,in zijn eiland stillekens voortleven. De vrede- galm beheerscht het Europeesch Concerto. Het voorstel van blaam der ministerieele poli tiek, is in 't Lagerhuis verworpen met 290 stem men tegen 250, en alzoo is Gladstone nog eens gered. Zijn krediet van H milliosn pond sterling is aangenomen, alsook het wetsontwerp over de her- deeling der kiesdistricten. Een eerste stap is gedaan op den vredesweg; de russische afgezant te Londen heeft van zijn goe- vernement een telegram ontvangen die de toestem ming aankondigt aan devoorloopige grensbepaling door Engeland voorgesteld. In de diplomatische Kringen wordt het anglo-russisch geschil aanzien als vereffend. Men denkt dat de scheidsrechter en zijne beslissing gelijkelijk zullen gekend zijn. Al wat men vatten kan uit de duistere verkla ringen der engelsche ministers over den Soedan, is dat Gladstone niet weet wat doen; met een licht hart heeft hij dien veldtocht ondernomen om orde te brengen in de Negerlanden enden slavenhandel af te schaffen; maar volgens Gordon, is dit een reuzenwerk, bijna onmogelijk. Nu ziet hij het en moet achteruit wijken; misschien zal Souakim zelf niet kuunen behouden worden, want luite nant Osman Digma staat daar gereed mst zijn dreigement van al de Engelschen in de Roode zee te smijten. Aan Kharthoum valt er niet meer te denken noch aan voortmaken van die ijzerenweg naar Berber, die de droom van Gordon was. Glad «vwtic 1» iJuiselig.eii getij?'batisbur; teiu» ra i t'«. lement, zijne politiek is de slechtste van al, want hij beeft er geene. Frankrijk. De bewarende partij rijst voor een oogenblik uit haren langdurigen sluimer, en in de arrondis sementen van Parijs zijn er komiteiten ingericht om de aanstaande Kamerkiezingen te bewerken. Men heeft er tijd genoeg voor, want in de zaken van Europa mag Frankrijk zijnen neus niet meer steken. De Bonapartisten, onder 't geleide van prins Hieronimus, gaan ook de kans wagen; maar zij wilien niet gemeens hebben met de Koningsge zinde candidalen, en bestrijden overal dezelve; ja, ze zullen kiezen voor den republikein daar waar er geen Bonapartist op rang staat. Door die afbreking met de bewarende partij zal 't Bonapartisme veel winnen! De onderhandelingen voor 't definitief vredes verdrag met China zijn gisteren te Tien-Tsin begonnen. Geen der artikels der overeenkomst van 4 April zai wederom besproken wordeH; dat ver wijdert alle gevaar van ruzie; maar de Chinees, die een doorslepen diplomaat is, zalallerlei nesten zoeken om de zaken doen te slenteren: hij zegt reeds dat bij geen vervoermiddelen heeftom zijne eorlogsmateriëel uit Tonkijn weg te nemen, en bij 't oorlogstuig blijven de soldaten en de roo- versder Zwarte Vlagge. Maar zoolang de Chi nees in den Tonkijn blijft, heeft Frankrijk niets dan de hoop hetzelfde in rust te bezitten. De bewarende partij is niet eensgezind veer de aanstaande kiezingen. In vele departementen twis ten Koningsgezinden met Keizerlijken; iedereen wil op de lijst als Candidaat verschijnen; op som mige kasteelen worden de plaatsen onder 't drinken van een glas verdeeld, alsof de kiezers een koop waren, en Cassagnac schrijft dat er onder zijne vrienden zeer brave lieden zijn die dreigen alles naar de maan te werpen, als zij op de lijst niet staan, al moest het gansch departement daardoor verloren gaan. De aanmatiging der partijen en de eerzucht der bijzonderen vernietigen het laatste sprankje hoop. Spanje. De Republikeinen meenden er boven op te zijn door hunne samenspanning met de liberale Ko ningsgezinden, en in de gemeentekiezingen hadden zij een eerste zegepraal behaald; doch de maar schalk Ca m pos heeft in de Cortés verklaard dat het doelwit van dien bond bereikt is door den uitslag der gemeentekiezingen en dat van nu af de liberale kooiDgsgezinden met derepubliekeinen niet meer vereenigd zijn. Daarop is de maarschalk naar 't paleis gegaan om dit besluit aan den Ko ning bekend le maken. De Republikeinen, die reeds het vel van den beer hadden verkocht, ziju geenszins blij. ROME, 12 mei. Men telegrateert uit Napels dat de nitbrakingen van den Vesuvius toenemen. Do voor naamste krater werpt dikien rooi 00 steenen nit; de wer«ung wordt heviger. Er is een lichte aschregen ge vallen. Viervoudige moord. Eene depeche uit Stuttgart, 12 mei, meldt dat de Obechausen, in het distrikt Rottenburg, een wever zijne schoonmoeder en zijne drie kinderen vermoord heeft. De moordenaar is voortvlnchtig. Akelige misgreep. Eene vijftigjarige dame, met name Olivier, die te Ambervilliers woonde, leed sedert eenigen tijd aan ze- nawsmarten en werd door hare eenige dochter Mej. Celestina, opgepast en verzorgd. Gisteren morgend, door eene betreurensweerdige misgreep, vergiste het meisje zich van fleschke en deed hare moeder dertig centigrammen cyanure de potassium innemen. De dood was oogenblikkelijk. Nieuwe brand te Tourcoing. De opschudding te ToorcoiDg veroorzaakt door den brand van verleden donderdag, waarin drie kinderen omkwamen, is nog niet bedaard, en reeds wordt de stad door eene nieawe brandramp vorrast. Maandag avond omtrent 10 ure, is er brand uitge borsten in Collége St-C karles, rue de Lille, te Tour- «oing. Dat kollegie is ingericht in eene onde weverij. Het vuur was ontstaan op den zolder van den rechtervleu gel der gebouwen, waar zich de kenkens, eetzalen en lijnwaadmagazijnen bevonden. Het alarm werd spoedig gegeven, en de 150 leerlin gen, die op de slaapzalen sliepen, werden wakker ge maakt. Zij hadden nauwelijks deu tijd om zich te klee- den en op de binnenplaats te vluchten. Zij werden in de naburige huizen opgenomen. De reddingswerken werden in allerijl ingericht; de pompiers van Tonrcoing en ook die van Roubaix kwa men ter plaatse met hunne stoomspuiten. Do brand had eene groote uitbreiding genomen; doch dank aan de krachtdadige pogingen dor pompiers, was men omtrent 3 ure het vuur meester- De kapel, de klassen en de naburige gebouwen werden gevrijwaard De rechtervleugel van het kollegie is ten -gronde afgebrand. Geen der voorwerpen, toebehoorende aan de leerlin gen, is kunnen gered worden. Er zijn geen ongelukken. Eenige pompiers werden enkel licht gekwetst. Oplichting van een kind door de Vrijmetselaars. Het hof van ber< ep van Montpellier houdt zich tegen woordig met de belangrijke en zeer erge zaak Lenotr- Ricbard bezig. Over een jaar deed M. Lacointa in de Corrispondant eene zonderlinge oplichting kennen van een kind, waarvan de drijfveer in den godsdiensthaat van eenen vrijdenker moet gezocht worden. Deze zaak, die e#n grooten weerklank had, zal dezer dagen voor bet gerecht afidopen. Het kind. waarvan er spraak is, heet Francois Lenoir.Het is de zoon van eenen koetsier te Parijs en werd door zijnen vader naar de Franciskanen van Toulouse gezonden, om er kosteloos opgevoed te worden. Een inwoner van Cette, 1. Richard, burgerlijk ingenieur, onttrok het kind op den ijzerenweg aan zijne ware bestemming en leidde het met zich meê. ie vader, die eerst na 43 dagen ongelooflijke po gingen de teruggaaf van zijn kind bekwam, verloor voor de burgerlijke rechtbank van Montpellier het proces tot scha devergoeding dat hij tegen M. Richard ingespannen had. De zaak werd alsdan voor het beroepshof gebracht. M. Lisbonne vader, verdedigde den ingenieur van Cette en M. Lacointa pleit voor den vader van het kind. Ziehier een uittreksel van beide pleidooien, onze lezers zullen oordeelen. M. Lacointa drukte zich uit, alsvelgt «lk verdedig het heiligste der rechten, het vaderlijk recht. De eerste rechters werden met getroffen door de heiligheid der zaak en lieten den eischer zelfs met toe het bewijs der aangeklaagde feiten te leveren. Levinus Lenoir, mijn kliënt, is een arme koetsier. Hij heeft twee kinderen: eene dochter, die getrouwd is, en eenen zoon, Francois die twaalf jaren oud was, toen deze zaak btgon.De echtgenoote Lenoir,die na zeven jarenziekte overleea, leerde vroeger, tijdens eene bedevaart, de EE. PP. Franciscanen van Toulouse kennen, die haar aanboden de opvoeding van haar kind Francois kosteloos op zich te nemen. Te huis gekomen, vraagde de zieke moeder de toe lating haars echtgenoots, en dame Nivert deed er het schrif telijk bewijs van de priesters toekomen. De koetsier was te arm om zijnen zoon naar Toulouse te vergezellen; de kleine vertrok alleen. Eene dame. die de zelfde reis a«ed, beloofde onderweg acht op 't kind te snan. M. Richard, ingenieur, knoopte een gesprek melFranceis aan en vernam weldra van hem dat hij ztch naar ^arbonne hïgaf. waar 1*0 paters hem aan dc statte a;wachtten. -.'"aiVAw. ft.'ers 1 daar zjj uitgedreven werden. Hei kinn begon te wee net:. Twee reizigers luisterden dit gesprek af en zetten zelfs den ingenieur aan. zich raeï het k:n<t niet te bemoeien. Te Narbonne leidde M. Richard het kind naar het buffet der statie, lntusschen stonden een pater en een leek bcitkn vruchteloos naar het knaapje te wachten. Twintig minuteB later vertrok M. Richard met het kind naar Cette. Hij bleef bij hem inwonen en ontving er geene godsdienstige opvoeding, want men las den kleine boeken voor, waarin den katholieken godsdienst wordt aangerand. H. Richard gaf geen kennjs van dit alles, aan den vader. Hij schreef enlcel naar familieleden die met den vader in oneenigheid leefden, die zijn*: godsdienstige overtuiging met deelden en die dcor brieven, vol beleedigingen tegen den vader zouden antwoorden. Deze leste werd door de paters verwittigd dat het kind niet was aangekomen. Eindelijk vernam de vader van Mad. Berton dat Francois zich te Cette, bij M. Richard bevond. Hij stuurde hem de volgende depeche. Gij hebt mijn kind geroofd. - Stuur het terug en betaal zijnen'trein tot Parijs, waar ik u rechterlijk vervolg. Geen antwoord. De vader schreef naar pater Clcrtjuo en vroeg hem het kindje te gaan halen. Deze begaf zich naar Cette, doch M. Riehard wierp zich als een woedende op hem, omrukte hem den brief van den vader en dreigde hem met zijnen stok. De pater begaf zich naar den policiokommissaris- Deze gaf hem een gedrukt formuul,welke de vader moest onderteekenen, terwijl hij tevens zijn handteeken zou doen legaliseeren. Dit gebeurde. Met dit stuk gewapend.bood de pater zich opnieuw doch vruchteloos, aan, en de kemmissaris verklaarde nu dat hij zich met die zaak niet kon bemoeien.M. Lenoir,vader, ging alsdan den advokaat Lacointa vinden. Deze was door de wanhoop van den vader diep getroffen en gaf den armen koetsier het geld om zelf de reis te doen en zijn kind te halen. Nu durfde M. Riehard niet langer weigeren en het kind kwam meè. 's Anderdaags overleed de moeder. Dan besloot Lenoir een proces tot schadever goeding in te spannen. Hij vroeg de rechWriijke ondersteu ning. Het bureel van Montpellier weigerde hem dezelve. De verdediger nam alsdan zijnen toevlucht tot de drukpers die ophef van de zaak maakte. M. Lacointa vroeg een onderzoek over geheel die ^ak, om alzoo met getuigen, de echtheid te bewijzen van al de feiten hooger vermeld. Hij vroeg dat bet vonnis der eerste rechtbank veranderd worde. J De advokaat van M.Richard, Mr Lisbonne, legde er zich op toe te bewijzon dat Lenoir zich van zijn kind heeft willen ontmaken (1?) en dat de ingenieur het enkel uit menichue- vendheid heeft opgenomen. Het kind zelf zou verklaard hebben dat het schrik voor paters had (IV) en bij hen niet wilde gaan Hij nam aan dat ziin klient zieh de moeile niet heeft gegeven naar de kloosterlingen te zoeken, bg wien het kind moest opgekweekt worden, en eindigde met nogtans te verklaren, dat M- Riehard een liefdadig doel gehad bad met het kind bij zich te laten wonen. De prekureur-generaal Barodat zal binnen acht dagen zijne konklusies neèrleggen. De Nationale Belgische Bedevaart naar Lourdes. Maandag ten 10 ure de Solemnele Mis, gecelebreerd door Mgr Sacré in O. L. Vroawkerk voor de Bede vaarders; ton 2 ure vertrek uit Antwerpen, veel Volk aan de statie; ten 5 nre, aankomst te Bergen; aan de Statie 't Volk zeer beleefd, maar eenige Athenó- gastjes gekomen om met de vreemdelingen te spotten; niemand "iet naar die onbeleefderiken; er zijn rond de 400 Bedevaarders; 40 zieken; een dochter van Antwerpen, over 3 jaar te Lourdes radikaal genezen van eenen langdurigen en grouwelijken kanker, nu bekleedt zij kosteloos de plaats van ziekedienater; de inrichting van den trein is uitmuntend; elk rijtaig een verschiilige naam met roode letters op 't venster- ken; elk op zijne kaart de plaats aangeduid en rijden in 't zelfde compartiment, tot Paray le Monial toe; een oprechte Bedevaart; in elke afdeeliDg iemand die voorop leest, meestal in 't Vlaamsch; een Geneesheer en talrijke Commissarissen ten dienste van de Reizigers; maandag geregend en gedonderd; - de nacht koud; dijnsdBg gunstige weérverandering; -- men schikt in Lourdes aan te komen, woensdag ten 8 ute'savonds; diensten van donderdag in de Basiliek van d'Onbe- vlekte Ontvangenis: van 6 tot 6 1/2 ure, Generale Com munie, ten 9 1/2, Vlaamsch Sermoen, 10 ure, Pleehtige Mis. Onmiddelijk daarna, Plechtige Processie naar de Grot, en gesamentlijke smeeking voor de zieken; ten 8 1/2 'a avonds Rozenkrans aan de Grot, Processie met licht, Dankzegging en Avondgebed. Vrijdag, zaturdag, zondag en maandag, zelfde dagorde. Vertrek uit Lour des, maandag 8 ure's avonds. Terugkomst langs Tours. De inrichting der Antwerpsche karavaan, voortreffelijk I ANTWERPEN. De Tentoonstelling zal inderdaad prachtig zijn. De hoving wordt schoon, alhoewel slecht* sedert eenige maanden aangelegd. Overschoone gras pleinen, kronkelende paden, met kunst en dichterlijk neêrgezette bloemperken, waarin allerlei kleuren zijn samengepaard. Dan, pavilloenen in verschillende stij len vervaardigd, waar elke wandelaar, volgens keus ververschingen bekomen kan: melk. bier, zoo uit- als inlandsch, duitsche en fransche wijnen, en daar een proper hollandsch rebiet van lekkeren schiedam. Be nevens drank, kan men er allerlei eetwaren bekomen, en, zeggen wij het met lof, de kalanten worden er niet gestroopt. In d'Expositie zal in 't kort een kanon toekomen, vervaardigd te Parijs bij M. Cail. De muil meet 34 cen timeters; het is lang 11 met. 20 c., weegt 57.000 kilos. De bom is lang 1,27 m- en weegt 420 a 600 kilos; de lading poêr is van 180 tot 200 kilos. De bal vliegt met eene snelheid van 650 meters per seconde. Dit alles kost samen het Lagatelleken van óen millioen twee honderd dnizend franks. Zou dat toch kunnen waar zijn? Een blad van Brussel schrijft, dat Koning Leopold slechts wilde naar de opening der Tentoonstelling gaan, op voorwaarde dat de hem toe te sturen redevoeringen in 't fransch zouden uitgesproken worden. Venterdorie, dat vinden wij grof!!! Prinses Stephanie leert de Hongaarsche taal aan om met haar volk te kunnen klappen. Leopold antwoordt in Engelsche taal aan de complimenten der Engelschmans, en te Antwerpen, midden in Vlaande ren, weigert hij dit enkel beetje.... beleefdheid voor de Vlamingen, voor hen die 'tovergroote deel zijneronder danen uitmaken. Als 't zoo is, dan zoekt hij eens te meer nieuwe redens om zich van de Vlamingen langs om liever te doen zien. Wij zijn nogtans bijna zeker, dat hij op zijne teenen zal staan, om de taal te leeren van'den Congo. Zekere Leopold Temmerman, werkende aan de gebouwen der nieuwe Universiteit van Gent, wierd deze week erg gekwetst door eenige steenen, welke hem van 7 meters hoog op 't lijf vielen. De man werd aan schouder en rechter been gekwetst en is naar 't gasthuis gedragen. Garde-civlk. Opperbeste nieuwsEen omzend brief van 't ministerie kondigt aan, dat de burger wachten die ep 1 Januari 1885 den ouderdom van 45 jaar bereikt hebben,niet meer verplicht zijn een nieuw uniform en nieuwe wapenen aan te schaffen... 't Ware nog beter nieuws, liet men ons weten dat dit averecht amasatie-spel is afgeschaft. De bliksem is den 12 mei gevallen te Kain, bij Doornijk, op het hof van Vanderlegen. Al de gebouwen zijn vernield. Volgens jaarlijksche loffelijke gewoonte, zal er op 2® Sinxendog een overgroote menigte Vlaamsche Volk zich in Bedevaart naar 0. L. Vr. van Scherpenheuvei begeven. Die daaraan wil deel nemen, kan zich doen inschrijven tot woensdag avond 20 mei, bij Phil. De Backer te Haaltert, Domien De Schutter en J. B. Sterck te Meire.-. Leve de H. Maagd en hulde voor 't geloofsgevoel in ons lieve Vlaande ren!!! —Morgen Zondag, te Synghem, plechtige inhuldiging van een beeld van St Franciscus-Xaverius. Het feest z tl bui tengewoon prachtig wezen. Budjet van Landbouw en Nijverheid. Minister De Moreau herneemt het woord om aan de opwerpingen van onderscheidene redenaars te antwoorden. Vooreerst herhaald hij dat talrijke landbc:wers vooruitgang hebben gedaan, maar dat de geheele vooruitgang te wenschen Iaat. ADooij onze «emiddfide or-brenffAt van 184Ö tot 1880 enkel met 3 hectoliter per nectare ver meerderd, en wij verkrijgen slechts 49 hectoliters 60 per hectare, terwijl men er 27 bekomt in En geland en in Duitschland zelfs nog meer. Ons hoornvee is ontoereikend voor 't getal hec- .taren weiland dat wij hebben. Veel mesthoopen worden voortdurend natge regend en door de zon uitgedroogd, en de over dekte mesthoopen ontbreken. In zeer veel boerde rijen zijn er geen aalputten. Al de leden der kamer zijn takkoord dat de bekendmaking van den vooruitgang op landbouw gebied het beste en eenig middel om de vreemde concurrentie te bestrijden, want de tarwe die nu 21 frank geldt, zal nut spoedig in prijs opslaan. De minister niet voor het landbouwonderwijs lagere of middelbare scholen; hij haalt voor beelden aan van vele landen waar die scholen geen nut hebben voortgebracht. Overigens, 't is niet morgen maar heden dat men den landbouw readen moet, ea dat kun 't onderwijs in de scholen niet verrichten. Nochtans keurt hij goed dat eenigelandbouw klassen gevoegd worden bij de gestichten van Merxplas, Vilvoorden, enz., zooals de heer De Bruyn voorstelde. Volgens hem zullen de volksvoordrachten voor- deeliger zijn, feiten, veel feiten aanhalen, en wei nige lessen. Dat zal een practisch onderwijs zijn, in den aard der voordrachten, gegeven door de geweste lijke veeartsen of voordrachten over booakweekerij, welke met proefnemingen vergezeld gaan en toela ten te wijzen op te nemen maatregelen, op de ver kregen uitslagen. Tot hiertoe is er voor den landbouw niets in dien aard gedaan, en daarna zal de minister overal proefvelden inrichten, en daar, torplaatse, onder richt doen geven. Het land kan in 6 gewesten verdeeld worden, en proefvelden worden aangelegd volgens 't ver schil van den grond. Het is gemakkelijk aan d landbouwers te zeg gen; gij moet uwe cultuur v eranderen, maar 't is moeilijk hun te zeggen hoe tjj dit moeten doen. Het proefveld zal dit aantoonen, bet zal een bewijs zijn dat de meest koppigen zal overtuigen. En die f roefvelden zullen niet te veel kosten, ongeveer 150 fr. per stuk, alles inbegrepen. Wat zullen nu de landbouw-ingenieurs berich ten? Zij zullen 't zelfde doen als de rondreizende lee raars in Zweden, Pruisen en Frankrijk. Zij moeten door hunne hoorders gekend zijn om tot practische uitslagen te geraken ze zullen de landbouwcomiteiten bijwonen en ied»re gele genheid waarnemen om goede landbouwmethodes te verspreiden. De leering moet op aanschouwelijke wijze gege ven worden, en de ingenieurs moeten ervaren mannen zijn, bedreven in den landbouw,die bewij zen van kennis hebben gegeven. Geene politiek zal in de benoeming van die in genieurs insluipen; ze nullen genumen worden zoowel uit Leuven als uit Gembloers en uit de Hoo- geschool van Brussel, wanneer er eene landbouw school zal bestaan. De liberalen verstaan die on-

Het Land van Aelst | 1885 | | pagina 2