JflisdadenRampen en Ongelukken. Overzicht. Groote Spreekplaats, BRUGGE. De genaamde August Commeyne, 63j;ar, metser, sedert drie maanden Tan lngelmunster naar Roeselare zijnde komen wonen, op 0. L. V. parochie, maandag morgend, rond 4 ure op- geslaan zijnde, is van den zolder gevallen, waar hij sliep, en was op den slag dood. Manslag tb Schoonaarde. In den nacht tusschen zondag en maandag laatst, was er twist ontstaan, in eene herberg alhier, tusschen twee werklieden, de genaamden Didden en Janssens, wo nende beiden in den Koutershoek, alhier. Vergezeld van twee ge zellen V. en B. begaven zij zich naar Schoonaarde. Onderweg zou V. stedewaarts teruggekeerd zijn, maur tusschen de twee of drij anderen met er een gevecht ontstaan zijn, op deu Sehaffenscben steenweg, over de Broekstraat, langs dezen kant van Schoonaarde. Didden viel eensklaps ten gronöe, badende in zijn bloed, hebbende aan den rechterschouder eenen hevigen messteek ontvangen. B, zoo verhaalt men, nam dadelijk de vlucht, maar Janssens bleef, weenend en jammerend, ter plaats. Maandag bemerkte men vier groote plassen bloed, hetgeen be wijst dat hij nog eenigen tijd langs den grond is weggekropen. De eerste voorbijgangers vonden, maandag morgend zijn ontzield li chaam. Janssens werd door de gendarmen aangehouden en is dins dag naar Leuven overgebracht. Het parket is maandag ter plaatse geweest. Het slachtoffer was de steun zijner moeder, eene weduwe, en telde den ouderdom van negentien jaar. De manslag heeft eene diepe ontroering teweeggebracht. Het vechten met messen was hier, al t ware, tot heden onbekend. Moord van Ganshoren. In juli 1883 van een landbouwer aldaar in een aardappelveld het lijk van de Vrouw Maria De Wal- der, oud 30 jaren. Haren zoon vruchteloos verwacht hebbende, was zij rond 11 ure des avonds op zoek gegaan naar eene herberg. In het weêrkeeren was zij aangevallen en vermoord; zij had eene wonde aan het hoofd en droeg teekens van verwurging. Twee per sonen waren aangehouden. Nu heelt de moordenaar zich ingegeven bij de gendarmerie van Brussel. Zijn naam is SHij vertelt al de omstandigheden der misdaad. Hij is in't gevang opgesloten. Een gauwdief wierd eergisteren op heeterdaad betrapt te B-usscl in de Noord-Statie, terwijl hij den geldbeugel snapte van eene oude Dame. Hij zit in 't droog. De brusselsche policie heeft eergisteren eenen inval gedaan in een speelhuis der Groote Karmelietenstraat. Eenige spelers zijn aangehouden en op de inleggelden is beslag gelegd. Eene besmettelijke ziekte, de droes geheeten, is onder de peerden van het i° landers uitgeborsten; reeds heeft men er ver scheidene dezer dieren moeten afmaken. M. de minister van oor log heeft verschillende maatregelen bevolen, om te beletten dat de ziekte zich zou uitbreiden. Pijnlijk ongeluk te Wetteren: Viktor Breugelman, werkman, moest aan de dreve een schip helpen laden. De loopplanken sche nen niet naar zijn schik te liggen, hij verschuift ze; op eens gleed zijn voet uit, hij tuimelde achterover in de Schelde en verdronk. Een uur later is zijn lijk opgevischt. Aan de Statie van Pinte is Zondag het lijk gevonden van •enen baanwachter. Men denkt dat hij door den laatsten trein van zaterdag avond zal gedood zijn. Het parket van Antwerpen heeft een meisje van 16 jaren doen ontgraven te Borgerhout, dat misdadelijk aan hare dood zou ge raakt zijn. Het onderzoek wordt voortgezet. GENT, 18 mei.Naar alle streken des lands zijn depechen gezonden om zekeren Napoleon Van Peteghem, welke uit het krankzinnigen-gesticht van Gent ontsnap, is, aan te houden. Deze ongelukkige heeft het voornemen te kennen gegeven, den koning te vermoorden. Vrijdag, ongeluk aan de Dampoort te Gent: vier werklieden werkten aan een wagon met hout geladen. Eene massa hout rolde er eensklaps af en kwam op de werklieden te recht. Drie bekwamen lichte wonden, de vierde AHons De Jaeger bekwam erge wonden. Men zegt dat hij reeds overleden is in.het gasthuis. De zaak der moerd van het meisje Maria \\alschaert, van -*xsiu\ t geiêc'uV Opnieuw untei; j£u\. Iftuc'ü.-h üe plichtigen van dit wreede schelmstuk eindelijk ontdekt en gestraft worden? BERGEN.—In StWaltrudiskerk is een dief langs de goot door het kerkvenster binnengedrongen, heeft i3 offerblokken opengebroken en ledig gemaakt. Het onderzoek der moord teWiheries, word hoe langer hoe meer ingewikkeld. Men zegt dat Folie donderdag zal aankomen. Naar het schijnt zal bij de aankomst van Folie eene nieuwe aan houding gedaan worden. Te Brussel oefende een vrouwspersoon dieverij uit op nieuwe manier. Zij ging bij een taarten bakker, en scharde de patekes in haren open paraplu. Ze wierd betrapt, en in 't droog gezet, zonder paraplu. Cnudde, de man die op 9 april lestleden te Brussel eene spie gelruit van een der hofrijtuieen verbrijzelde, is van het St Jans gasthuis naar het zinneloosgesticht van Ukkel overgebracht. Te Elene, viel vrijdag om 7 ure 's avonds ten werkman van 't dak, in de Malibranstraat. Hij wierd opgeraapt met gebroken arm, en inwendige kwetsuren. Men bracht hem naar St-Jans hos pitaal over. DOORNIK, 18 mei. Zaterdag rondden middag, is de ge meente Estaimbouig in opschudding gebracht door eenen brand, welke in een huisje uitgebersten was, waarin zich twee kinderen van 5 en 6 jaar bevonden, terwijl hunne oudere zuster een brood was gaan halen door het armbestuur uitgedeeld. Het huisje is geheel vernield en daar de zuster de deur langs buiten gesloten had, heb ben de arme kleinen niet kunnen ontvluchten Men heeft hunne lijkjes geheel verkoold teruggevonden. ANTWERPEN. Ongeluk op de rivier te Antwerpen. Zaterdag namiddag had een erg ongeluk plaats op de rivier, aan de Margueriedok. (schuilhaven voor de bootslieden.) De genaamden Frans Detril, bootsman en John Hire, aanwer ver van matrozen, keerden in eene zeilboot naar de Margueriedok terug, toen hun vaartuig omklonk en beiden in het water vielen. Frans Detril kon eene boei grijpen, hem toegeworpen van de stoomboot van den policiedienst der reede, en mocht alzoo gered worden. Jonh Hire is verdronken. Hij kon nogtans goed zwemmen,doch men veronderstelt dat hij in het zeil van den boot zal vastgeraakt zijn. Het lijk is nog niet opgevischt. Het slachtoffer was 28 jaar oud en geboortig uit Freystrop, (En geland). John Hire woonde in de Oudemansstraat en was eerst se- deit zes maanden getrouwd. Zelfmoord. Dezen nacht ten 2 ure heeft men een leurder, ou.I 35 jaar en wonende op de Falconrui, opgehangen gevonden aai het watertoestel op den hoek der Apostel-en Lange Nieuw- str. len. Ongevallen. Eene drie-en-zeventigjarige vrouw, Anna Maria Lucas, weduwe Peeters, is gisteren namiddag, in hare woning, B01 temantelstraatvan de trappen gevallen en gevaarlijk gewond naar het gasthuis gebracht. Haar toestand is zeer bedenkelijk. Aan de Oude Dok is Maandag een mecanicien met de rechter hand tusschen de tandwielen der kraan geraakt. Zijne hand werd vermorzeld, Aanhouding. De policie heeft dezen nacht een achttienjari gen Duitscher aangehouden, beschuldigd van diefstal met braak en dragen van verboden wapens. Die kerel was op logement in de Van Aerdtstraat; de baas had hem aan de deur gezet, omdat hij zijne schuld, 55 fr., niet betaalde. De Duitscher kwam des avonds t£ ug, liet zich in huis opsluiten, brak 's nachts de deur eener ka rn :r open, en nam niet alleen zijn eigen kleeren, maar ook die van eta anderen :gast meê. Baldadigheden.Zondag avond, omtrent half elf, heeft de p-4icie een brigadier van het i° regiment lanciers aangehouden, di-j in eene hc.oerg der Schildersstraat (op het Zuiden) eenen on derofficier van het 6e linieregiment een sabelhouw op het hoofd h toegebracht. De onderofficier werd nog al erg gewond. Wij waren mis, zegt de Engelschman; den Af ghaan wilde ons doen de kastanjen uit het vuur halen, maar we zijn te oud om gefopt te worden. Daarom laten we Abdurrahmau over aan zijn lot. Zijn land moet toch vroeg of laat in de handen komen van den Rus; wij trekken dus onzen sleutel van Herat af en wij steken hem op een ander poort, aan de grens van ons Indisch Keizerrijk. Alzoo gezegd, alzoo gedaan. De Rus weet het wel en doet geen handschoenen aan. Aan zijnen generaal Komaroff, die de Afghanen heeft neergesabeld tot groot spijt van den Engelschman, geeft de Czar 'nen eeredegen, met edelgesteenten beslagen en hij schrijft hem eenen eigenhandigen brief, om hem geluk te wenschen over zijn beleg en dapperheid, omdat hij de Afghanen zoo fel heeft geklopt en de Engelschen zoo fijn gefopt. De botsing is inius- schen voor eenen tijd verschoven en de Indische grens gaat fel versterkt worden: forten op de ber gen, om de passen te verdedigen en ijzerenvregen langs de grens; men rekent dat de verdedigings werken niet meer zullen kosten dan 123 miljoen franken. Maar de schande blijft toch voor Engeland, ook zal 't Gladstone kwaad hebben in de aanslaande kiezingen, tenzij hij het politiek tooneel voor goed verlaat, gelijk hij't dees weekin het Lagerhuis deed verstaan. Gladstone wilde zijne politiek in het Oosten goed maken, maar de leden riepen: Neen! neen! Daarop anlwoor.ide de minister dat men hem beter zou oordeelen wanneer hij geen minister meer zou zijn, en 't zal gebeuren, voegde hij erbij, binnen eenige weken, liever dan binnen eenige maanden. Men denkt dus over 't algemeen dat Gladstone zijn ont slag geven zal aan 't einde van dezen zittijd. De Soedan wordt ook ontruimd op staandeu voet; reeds zijn Wolseley en zijn staf te scheep gegaan en zeilen naar Engeland. Vele europeesche handelaars volgen hun voorbeeld na, want Osman- Digna zou nog zijn dreigement kunnen uitvoeren van al de Engelschen in deRoodeZee te smijten. Egypte zal gansch ontruimd worden in 't verloop van twee jaren. De Italiaan zit daar nu te koekeloeren op den oever der zee, hij die zulke grootsche plannen van Colonisatie in't hoofd had. De Mahdi blijft volstrekt meester vanden Soedan, en de barbaarsch- heid triomfeert voor lange jaren in de Atrikaansche streken; de afschuwelijke slavenhandel gaat her- bloeijeD, en de haat tegen de Europeanen feller zijn dan ooit. Onmogelijk de negers op eene andere wijze te beschaven als door het Christendom. Een half be schaafde, wilde bij middel van onderwijs en han del, is veel slechter, veel dierlijker dan de volle wildeman. Men zal het ondervinden in den Congo. Men moest de vrijdenkers van Brussel en Berlijn alleen laten werken op zekere volksstammen, en we zullen zien wat schoone beschaving zij aan de Afrikanen zullen bezorgen. Te Rome op 2 juni gaat er een groote manifes tatie zijn ter eere van den schavuit Garibaldi. Feb kt en l REi-.n zullen ze waarschijnlijk opluiste ren. Al wat goddeloos en revolutiom.air is, wordt opgetrommeld voor dit feest. Do sUfct zal de bij- lium zal het beeld van Garibaldi gekroond wor- den.'tZijn meest vreemdelingen aan de stad Rome die deze manifestatie maken, ze wordt ondersteund door 't goevernemenl en Koning Kumbertus die toch niet mag vergeten dat hij een revolutionnaire Koning is, door Mazzini en Garibaldi op den troon gehijseht. Men schrijft dat op bevel van Z. II. den Paus, de Kardiuaal Sekretaris een klacht heeft gedaan bij de vreemde Mogendheden over die nieuwe be lediging aan den Paus aangedaan. Pruisen. De REicnsTAG heeft zijnen zittijd geëindigd. Op 't feest dat Bismark aan de leden gaf, heoft hij zeer lang gesproken met het hoofd der Katholieken, M. Wihdtkorst. 't Is te peizen dat 't gesprek over den politieken toestand liep; men verzekert dat de Landtag van Pruisen gaat de vrijheid aan desemi- nariën teruggeven. Z. H. de Paus heeft den Can- dilaat van 't goeverneraent aanveerd voor den aartsbisschoppelijken zetel van Keulen; voor Posen is men nog niet t'akkoord. De Koning van Belgid wordt te Berlijn verwacht; schitterende feesten zijn bereid; ongelukkiglijk, al die feesten zijn door militairen geven. Leopold zal daar niets zien als pinhelmen, en geweeren en kanons, en-zijn schrik kelijke goeste voor al die vervelende en kostelijke dingen zal nog veel aangroeien. CANADA. Het hoofd der opstandelingen, Riel, is verslageu en krijgsgevangenen; andere oversten hebben zich overgegeven. Nochtans leggen de Indianen nog de wapeos niet meer, en de opstand gaat voort in het Noord-Westen. De opstandelingen, meest Indianen en Metis, geven voor reden dat het goevsrnement hen wil ST-PETERSBURG, 18 mei. Men heeft gedurende •ene huiszoeking in den nacht van 14 tut 15 mei, te Cbarkof, eenen kerel aangehouden, die op de agenten schoot, wanneer deze hem wilden aanhouden. Fres- seDko, inspekteur, werd gedood; de onder-offleier der gendarmerie, Bulgakoff, bekwam eene erge wonde. De begralenis van het slachtoffer geschiedde met groote plechtigheid. De moordenaar, tusschen eene dubbele haag agenten geleid, moest dezelve bijwonen. Storm. Een verschrikkelijke storm heeft zaterdag boven de stad Weenen en de omstreken gewoed. Groote schade was er het gevolg van: huizen werden vernield, hoo rnen ontworteld, hoven verwoest. Te Dorbach, voorstad van Weenen, kon men bij de Instorting van een huis, de inwoners redden; doch een sapeur verloor het leven onder depuinen. Den vorigen nacht had het overvloe dig gesneeuwd; drie koetsiers, vier werklieden en twee vrouwen stierven van koü. Te Pest en te Munchen heeft de storm insgelijks ge woed en groote schade veroorzaakt. In lager Oosten rijk heeft men tegen overstrooming te kampen. Te Yenloo maakte een vijfjarige m- isje, alleen te huis zijnde, zich meester van fosfoorstekskens en begon daarmee te spelen. De atekskens vatten vuur eu hare kleuren geraakten in vlam, zoodat het kind met brandwonden overdekt, korten tijd daarna over leed. Nieuwe misdaad. Maandag rond men te Anto ny, in den hoek eener kam^r, liet lijk van Mad. Bar- thélemy(oud vijf en -zestig jaar), dat de sporen droeg van vijf-en-dertig messteken in het gezicht, de keel, de borst en den bsik. Nevens het lijk iag een bebloed keukenmes. Meu heeft in het Luis van het slachtoffer slechts 50 fr. gevonden, alhoowff het gekend is dat zij eene kleine foortuin verzumeld heeft. Zij was vroe ger keukenmeid bij den heer De Palme, nvouê, die verledeo jaar door zijnen knecht ook vermoord werd. Mad. Barthélemy bewoont in den winter eene kamer te Parijs, in de Mauborgestraat. Het is mogelijk dat men aldaar hare waarden zal vinden. De doktors, die de lijkschouwing gedaan hebben, besluiten tot eenen zelfmoord. Het algemeen gevoelen is nochtanB dat de dame, korts na haar ontwaken, vermoord werd. Verschei dene der voornnamste ingezetenen van AntoDyeiBchen een gerechtelijk onderzoek over die zaak. Wij zullen dus later op die vermoedelijke misdaad moeten terugkomen. WELK MONSTER! Een duitsche wever,met name Nid, was onlangs van Amerika naar Stutgard weêrgekeerd. Hij h«eft met eene bijl zijne vrouw eu zijne vijf kinderen omgebracht. Hij wilde ook zijn broeder aanvallen, doch deze geraakte uit de handen; de booswicht ging op de vlucht en ver school zich in de bossclien. Troepen volks gingen op zoek, met wapens en honden. Men vond einde- lijk zijn lijk: hij had zieh gezelfmoord. Tegen Metz riep men aan eenen barreelwach- ter dat er brand op zijuen zolder was. De man kroop naar boven, en geraakte het vuur gemakke lijk meester. Maar, het verbrande strooi wegne mende, vond hij daaronder de verkoolde lijkjes zijner twee kinderen, een jongentje van zes en een meisje van vijf jaren. De vrouw, dit ongeval verno men hebbende, is op het oogenblik zinneloos ge worden; men vreest dat zij voor altijd krankzinnig zal blijven. Te Blanc, in Frankrijk, werd verleden vrij dag een moordpoging gepleegd in de kerk. Eene oude dame ging den kruisweg, Een aardige kerel volgde baar bij elke statie op. Wanneer zij aan de laatste statie gekomen was, bevond zich geen an der volk meer binnen. De schelm schoot op de vrouw toe, en plofte haar een groot mes in den rus.Het moordtuig schoof af op het schouderblad. De vrouw geraakte al schreeuwende aan de kerk deur. De booswicht, seffens aangehouden, heeft alles bekend. Hij was onlangs uit 't kot gelaten, en hvd besloten iemand te vermoorden en te plunde ren om aan geld te geraken. Monte-Rotondo is een dorp tegen Roomen. Twee beenhouwers hadden elkaar een doodelijken haat gezworen. Maar de eene werd verliefd op de dochter van zijnen vijand Tizzi. Zekeren dag vond een schapenhoeder het lijk van den verliefden beenhouwer. Het gerecht heeft gansch de familie Tizzi aangehouden. Het verliefd meisje heeft ver klaard dat haar vader, moeder, broeder en zuster Julia malkander in den moord hielpen, in den kelder des huizes. Gij, Julia, zegde het meisje hare zuster aanwijzende, gij hebt de beenen vast gehouden, terwijl vader hem de keel afsneed. De familie Tizzi is naar Roomen vervoerd de policie had moeite het volk tegen te houden, dat volgde al tierende en roependeDoodh dood aan de fami lie Tizzi. Te Roomen zelf was de bevolking drei gend opgehitst! Land van Aalst! Achtbare Lezers! Een meer Redacteurs is naar Lourdes aan de Pyronecn geweest: wr juist terug. Ongetwijfeld, eeer vermoeid? 't is te zeggen, vermoeid van lichaam, maar verkwikt en verheugd en uitgerust van geest, om met nieuwen moed voor Vrijheid en Eerlijkheid en Rechtzinnigheid en Manhaftigheid te schrijven, waDt in dezen tijd bijzonderlijk moeten de gazet ten de waarheid verkondigen en niemand sparen. Be Pyreneèn, hoe ver is dat teel? Geachte menschen, 300 uren zonder d'om- wegen, 98 uren op 't convoi die reed met een snel heid dat de ruitjes daverden en de wielen bijna in brand geraakten, nu eens onder hooge bergeu, dan over diepe afgronden, door steengroeven Yan alle kleur en onafzienbare bossclien. En hoe is 't daar in Lourdes Wonderbaar! wonderbaar! Een onbeschrij felijke toeloop, uit alle Landen der wereld! De week te voren waren er karavaren geweest uit Holland, uit Bergeu, uit Italië, uit Spanje, uit Ierland en zelfs uit Amerika. Ons Lieve Vrouw, in 1838 aan een nederig maar braaf kind verschijnende, had een kapel gevraagd op dien berg, doch men heeft er een kerk gebouwd, thansvoltrokkenen misschien de schoonste en rijkste der wereld; voor die kerk in de diepte, is men nu bezig met eea ander kerk te bouwen, gansch in arduinsteen, met 13 outaars voor de Mysteriën van den Roozenkrans en 2 hooge prachtige torens. Lourdes gaal een groote stad worden en de devotie is er z<jo treffend, dat zelfs ongeloovige menschen, als zij te Lourdes voorde Grot of in de kerk komen, dat zij blijven staan, getroffen door eerbied en bewondering. De Moeder Gods had gezegJ: Er moet hier gebeden worden en boetveerdigheid gedaan! Eu Lourdes is eeu mid denpunt van gebed geworden en men mag zeggen, dat Frankrijk gedurig doorkruist wordt van Pel- grimagiën, die al biddende en zingende zich naar die Heilige Plaats begeven, er d'arme zieken lief derijk vergezellen, er de dagm in godsvrucht over brengen en de zoetste geheugenis h°waren. Land van Aalst, 't ts met een karavaan uit Ant werpen, dal een uwer Redakteurs vertrokken is T Ja, met een karavaan uit Antwerpen, aller best ingericht om die reis te vergemakkelijken en het Vlaamsch Nationaal karakter te behouden. De Moedertaal is iu predikatie, in gebed en in zang tot aan de Pyreneën doorgedrongen en vijf dagen lang, 't was al Vlaamsch, dat men rond de Heilige Grot en in de Basiliek hoorde. Bij de karavaau wa ren zieken, op vorige jaren mirakuleus genezen en die nu hun Dankbaarheid kwamen toonen, met de zieken op te passen. Onze Redakteur heeft met die menschen gesproken en uit hunnen mond de echt heid der mirakuleuze Genezing vernomen: hoe dat zij, verlaten van de Dokteurs, daar toekwamen en schielijk door d'Almacht Gods genezen wierden. Wij beleven gevaarlijke slechte tijden, geachte Le zers, maar er zijn wonderbare teekens die 't Geloof versterken eu de Zondaars bekeeren. Nu is de Re dakteur vermoeid, maar van tijd tot tijd zal hij nieuws uitoie wonderbare plaats meêdeeien. En hoe is 't in Frankrijk? Wat zullen wij zeggeu? Een schoon Land, een rijk Land, eeu vruchtbaar Land, maar opgeëteu door de Vrijdenkerij en zoo arm wordende, dat men zelfs 't zout heeft moeten belasten en dat e: geen enkele kwitancie mag geschreven worden 0 ze moet op zegel zijn. Op sommige plaatsen, d goddeloosheid komt u tegen, de cynieke en stom. goddeloosheid; en men verzekert dat 't zedebeder er een algemeene kanker is geworden door d vuile schriften die verspreid en gelezen worden Hetzelfde geschiedt hier in de Walen; in ons But reel ligt een gazelteken;uit de Provincie Luik, ee fransch gazetteken en konden de vuilste dieren 1/ -zen, ze zouden roepen: Foei! weg dien walgelijk/ praat! Ongelukkige huizen waar zulke gazette^ komen, ze moeten er alle eer en deugd verpes1 Er is toch goed Yolk in Frankrijk Och ja, braaf edelmoedig Volk! Te Lour 't was een gravinne die de arme zieken naar de terbakken hielp brengen, te Tours, rijke dan juffers en heeren stonden aan de Statie, om d'a zieken te dienen en te vertroosten. Te Tours L men 't graf van SinteMartinus bezocht en dewoonst van den godvruchtigen Man uit Tours, M. Du pont, onlangs in geur van heiligheid gestorven; ?ijc bij zonderste werk was de devotie tot het H. Aanschijr onzes Heeren. Maar nu is het de tijd niet om daai verder in te treden. Hoe is den politieken toestand van Frankrijk De groote meerderheid is voor de Republiek, doch velen zouden een ware vrije Republiek be- geeren en geen Bestuur van kerkvervolging gelijk het nu is. Spijtig dat de Katholieken den braven Mac-Mahon niet beter ondersteund hebben; maar ze zijn verdeeld tusschen de verschillige Vorsten huizen. Wat zeggen ze daar van Belgenland? De katholieke Franschmaus hebben met ver rukking onze Zegepralen van 1884 vernomen, doch ze zeggen dat er met kracht en wijsheid moet door gewerkt worden, tegen de Vrijmetselarij, die niet slaapt, maar konklefoust en werkt, >m ons do vruchten van den Zegepraal te ontnemi En wat nieuws is er t'Aalst? Och, gelijk overal, goed nieuw 1 spijtig en droef nieuws. Men spreekt nog al '1 met be wondering van de Jubelfeest der Congi *n, en de Vreemdeling die in St Martinuskerk omt, moet zeggen: Er is hier in deze maand iets wonderbaars gebeurd. Er wordt oo't veel gesprok n van do Hulde aan M. Woeste, die prachtig belooft te zijn. Men zegt dat er 46 Muzieken zullen komen; 't zal een oprecht vrolijke kermisdag zijn,en Uioewt-i 't Land van Aalst volkomen miskend is, nogtans, wij kondigen met hert en ziel die Feestviering aan en wekken elk op, om door zijne tegenwoordigheid en medehulp deze groote Katholieke Vaderlandsche Betooging te komen versterken. Wat is t droef nieuws in Aalst Ten eersten, een failliet, veel menschen die er aan verliezen. Welke schande van een andermans geld op te doen! Ten tweeden, een zware kriris, die dreigt op de Fabrieken te vallen. De rechte: in Duitschland.de concurrentie die onmogelijkwordt! Die slag was gevreesd en hij is daar! De Kring van Handel en Nijverheid, zijo werkingen aanvangende heefteen verzoekschrift naar de Kamers gezond m, een dringend verzoekschrift, om de rechten al te schaffen voer 't katoen en andere eerste stoffen uit Amerika, dan zou er misschien nog m:' '^1 züd on den slag af"•ren, en on- •wid u» y onze K« tn ta rnen? als de fabrieku- -realen au. tónTlI-t bergen en danskoten zijn er genoeg in Aalst, dech daarmeê zal 't Werkvolk geen eten hebben; inte gendeel, die danskoten hebben 't Volk verslecht, verarmd en in ellendige gewoonten gebracht, 't Volksbederf is voor velen een broodwinning gewor den. Ach, wat is men in Aalst onbedacht en licht zinnig geweest! En welke verantwoordelijkheid!.... Achtbare Lezers, tot later, als 't u believen zal. GEMENGD NlÊÜwS. De heer Albert Sul- vyns, advokaat te Gent en kandidaat voor de aan staande provinciale kiezing te Nederbrakel, heeft eene visiet aan alle de Gemeenten van het kanton gedaan. Hij was overal welkom. M. Solvyns houdt van geene frausche complimenten en spreekt met groot gemak de vlaamsche taal; dat stond de Kie zers aan, die ook overtuigd zijn dat die achtbare heer de belangen van het kanton zal ter harte ne men. De Liberalen blijven thuis, 't is 't voorzich tigste, want zij zouden eene duchtige rammeling krijgen. Met de kermis-Ophasselt is het altijd slecht weder of wel moeten de inwoners er de sol daten logeeren.'t Een en 't ander en beteekent niet veel, maar nog liever slecht weder dan de sol daterij. Tweejongelingen.de eene van Martens- Lierde, de andere van Maria-Lierde, die, al in 't Fransch te gaan werken, op eikanderen 'ne pik hadden opgevat, hebben zondag laatst te Ophasselt rond 10 ure van den avond rusie gekregen. Den eersten is door den tweeden in den schouder met een mes nog al erg gestoken. De heeren Burge meester en Schepen van Ophasselt hebben des anderdaags de zaak onderzocht en proces-verbaal doen opmaken. Zij halen er eere van, bij alle de welpeizende menschen. Die baldadigheden'en messteekkerijen zouden door de Tribunalen veel strenger moeten gestraft worden. Twee groote beeren van honden, op deu koer van een»; hei berg tegen elkander ophitsen eu tot den bloede toe,doen vechten en daarvoor volk bijeenroepen Hoe noemt gij dat? Antwoord Ik en alle treffelijke menschen noemen dat eene domme barbaarsche beestigheid, die door de wet zon moeten verboden worden.Zondag morgend vernam mei t Aslene een schrikkelijk ongeluk, voorgevallen bij de sta tie van De Pinte. Den genaamden Brutyu, van Astene gebortig, was er den zaterdag avond, door den laatsten trein, komende van Kortrijk overre den en zoo men zei, op den slag duod gebleven. Later vernam men dat hij nog 3 uren geleefd heeft en gelukkiglijk alle de HH. Sacramenten der Ster vende heeft kunnen ontvangen.Eene buitengewone omstandigheid gaf aan dit droef voorval, eene bijzondere opschudding Eenige uren voor de dood van Brutyn was zijn vader te Astene aan eene geraaktheid overleden, en den zondag morgend kwam den broeder die naar De Pinte ging zijn broeder tot de begraving uitnoudigen van hunnen vader, den persoon te gemoet die kwam uitnoodi- gen voor deze van zijueu verongelukten broeder. Op Tweeden SInxendag zal er te Vijnckt eene godsdienstige plechtigheid plaats grijpen, die ongetwijfeld eene groote volksmenigte zal uitlok ken,namelijk de solemneele inwijding der schoone

Het Land van Aelst | 1885 | | pagina 2