I Ni 4 Zondag 34 ri 1886 27s,e jaargang. GODSDIENST. - VADERLAND. - VRIJHEID De Kamers. Dïoliiende Rechten. Wekelijksche bals. Landdag t'Antwerpen. Groot Concert Helkasleei der Verdoemenis, BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewoona Annoncen 20 centiemen per regel. Annoncen op de Tweede Bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten ouder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel, BEI LAND ABONNEMENTS-PRIJS fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen genomen, rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. AALST, ZATERDAG "23 JANUARI 1886. Lt LOOPENDE NIEUWS. Zondag 3i, Groot Conceit te Nederbrakel, door de Maatschappij Eendracht maakt macht, der Gemeente en de relwillende medewerking van Heeren uit Kortrijk !n Denderleeuw; het Feest begint ten half vi-.r; men speelt o. a. het groot zedelijk Blijspel, in 5 bedrij ven De Dronkaard, die één dag Graaf van Vlaanderen wierd. G'hoort dikwijls zeggen Die komedie 1 de theaters 1 Vooruitgang I Bescha ving! En hoeveel jonkheden zijn er niet, die hun ongeluk in die theaters gaan halen I - Op het Stadhuis van Brussel heeft Janson uitgeroepen: 'tls deütoepassing der wet-Van Humbeeck die ons den genadeslag heeft gegeven Dus, die zotte geld verkwistingen.... En die Dendergalm t'Aalst houdt staan Dat alles moet verbeteren met 't Officiéél Onderwijs!... Een beetje lachen met dc menschen, kan er door, maar te veel is te veel. Te Ninove gaat een korps Sapeurs Pompiers ingericht worden. De Draaiorgels van Aalst verzetten zich tegen 't Reglement m 't gerucht loopt dat Janson hun zaak zal komen pleiten. Ondertusschen draaien die orgels bijna eiken zondag. De liberalen van Brussel komen overeen, gelijk kat en hond; onlangs in een zitting van den Gemeenteraad, is er gekeven gelijk in een spaansche kaberdoes de radikalen rie pen tot Van Humbeeck dat zijn zotte schooluitgaven de liberalen hadden doen vallen; en de Van Hum- beeksche riepen dat alles de schuld was dier buiten 1 sporige radikalen. Ja, 't potteken naar 't pauneken. Radikalen en liberalen hebben alle twee hun beste gedaan om 't schotelken uit te lekken. Te Leu ven heeft het hevig gegaan in de kiezing voor de algemeene Studentenmaatschappij 't was er Walen tegen Vlamingen Och God,dat de Walen Vlaamsch leeren, dat ze de twee talen op gelijken voet stellen en alles is zoo effen als een pasbaan. Ze leeren wel Engelsch, Duitsch, Latijn, Grieksch Spaansch. Hebreeu -\s,Sanserifs, Deensch,Russisch, Araabsch, Italiaansch, Turksco, waarom geen Vlaamsch, dat zij alle dagen noodig hebben? In België zou elk ge- itudeerd man toch de twee talen moeten kennen. Er is in Aalst Littere armoede, wij mogen dat niet verzwijgen, bittere en groote armoede in menige Familie wordt er 's avonds in stilte gebeld en 't is een vrouw, een moeder, die haren nood komt kla gen: Dat zij zonder eten zitten, zonder vuur, dat ze geen stukske kleeding kunnen koopen...Wat zullen wij zeggen De Liefdadigheid moet haar toonen. 't Is gelukkiger te kunnen geven dan te moeten vragen Nog eenige maanden, de Winter is voorbij en wie zullen alsdan mogen te vrede zijn ,Tv^c-..r di.p, OKW. hunnen Evennaasten geholpen hebbeii. y#* Brr, men zal het verder zien: Te Lebbeke, een dochter van 22 jaar vermoord,en de moordenaar die zijn eigen heeft willen ombrengen... Moord en po- giDg tot zelfmoord De schrik gaat wegmen vreest God noch z.jn gebod, en de guiljotien is toch afgeschaft. Te Brussel, t'Antwerpen en in West- Vlaanderen zijn veel dievenbenden. T'Aalst is nog niemand benoemd als ontvanger der Hospiciën. Er is t'Antwerpen onrust over eenen advokaat, die sedert eenige maanden de stad heeft verlaten, zonder te zeggen waartoe of waarheên Een konvoi, met buskruid geladen, is blijven steken in den sneeuw te Berchem-St Agatha. In 't Luik sche, langs La Hesbaye zijn zooveel raven dat zij tot in de buizen komen en van de kinderen kunnen gepaft worden. Te Waremme en ander dorpen ron dom, kan er sedert 8 A 10 dagen geen kar of wagen uitrijden. Er wordt schrikkelijk veel armoede afge zien. Te Doornijk hebben de werklieden de steengroef van M. Del wart hun werk gestaakt en zijn al zingende door de stad getrokken 't Handels blad vraagt of het waar is, dat die ongelukkigen in deze leste dagen maar 5o A 80 centiemen wonnen Een vuil liberale gazet van Luik is voor d'Assi sen gezonden, wegens zedebederf. Te Borger hout is een zevende zoon geboren en d'Ouders heb ben van den Koning i5o tr. ontvangen. Casimier, vraag 'ne keer aan uw Meester, of Aalst, in 't zelfde gem:, dezeltde som krijgt Zondag is er t'Ant werpen aan de Zuiderlei een groote Vlaamsche Ker mis voor t Vrij Katholiek Onderwijs. Bara is weêr voor de pinne gekomen, ter gelegenheid van den budjet der Justicie. Well wel! wat zit er een razernij in 't hert van dien Vrijdenker I Welk walgelijk schouwspel, dat een Wetgever, een oud-Minister, een Vriend des Konings, daar publiekelijk en opzettelijk, Godsdienst en Geestelijkheid komt be gekken, bespotten, versmaden en belasteren. Is er nog te veel eerlijkheid en eerbaarheid ia 't Land Al de groote politieke Mannen en Wijsgeeren moeten bekennen dat zonder Godsdienst een treffelijke Samenle ving onmogelijk is. Als wij ons eigen hert raadplegen, wij moeten zeggen dat wij beter of slechter worden, na- mate wij ons tot denGodsdienst wenden ofons ervan ver wilderen En Bara komt met zijne valsche spotternijen en listige aanvallen Mis. Sacramenten, Uitvaarten, goede werken, 't wordt al door 't modder getrokken En de liberale drukpers juichten doet applaus. Volgens Bara zouden deGeloovigen niet meer vrij mo gen zijn Missen te doen lezen, goede katholieke werken te ondersteunen; de Tombolas voor 't Vrij Onderwijs zou den moeten verboden worden. En dat is de liberale Vrijheid! Bara, Bara, ge verricht een helsch werk; Bara, g'hebt den schijn van te zeggen dat hetgene men aan de kerken en aan de goede werken geeft,aan den Ar men onttrokken is; Maar ge ziet het overal: Wie geeft meest aan den Ar men Wie heeft de Gasthuizen, de Weezenhuizen ge sticht en begiftigd Zijn 't de Geloovige Christenen niet. Kom naar Aalst: er zijn eenige liberalen die geven, wij zeggen het t'hunner eer, maar hun getal is klein, en ware de Christene Liefdadigheid daar met, de noodlij denden zouden van honger sterven. Wat zien wij op veel plaatsen Hoe worden d'Hospicien der groote liberale Steden geregeerd Bara sprak van Geestelijken die 7 ;l 8000 fr. 's jaars trek ken, maar minister Volders antwoordde hem,dat een zul- ker geestelijken Mr den Deken Nuyts van Brussel onlangs gestorven is, en dat hij niets achter liet; alles was gegaan naar den Armen en nadr de goede werken Men z<*ot da»; Bara regende Geestelijkheid ifcu Ten, uit politiek, wetende aat mj iiegt, darbij sWCh' uur. maar om dc Radikalen te paaien, om aan Janson én con soorten te zeggen Maar ge ziet wel, wij zijn zoo hevig tegen de Pries ters dan gij; laat ons te samen strijden, tot verdelging van den Katnolicken Godsdienst. Voorzichtige Ouders zullen geen lasteringen tegen den Godsdienst onder d'oogen hunner klnders laten komen. Na Minister Volders heeft M. Woeste aan Bara doen zien, dat hij tegen recht en rede spreekt, en zich door blinden haat doet geleiden. In de sektiën is 't voorstel der heeren uit Nyvel aan- veerd met 46 stemmen tegen 27 en xo onthoudingen; in d'eerste sektie, op 10 Leden, 10 die ja stemden. De vraag is om de Rechten te stemmen tot 1 Juli 1888 en dan te zien, welke de gevolgen zijn geweest. Alle koeibeesten uit Frankrijk komen vrij en zonder lasten in België, en als er uit België een veersken of een kalf naar Frankrijk of Duitschland gaat, 't is BETALEN OF NIET BINNEN! Is die toestand nadeelig JA of NEEN Ü6|S<it Aifcsvtft :aag. :n is er geweldig tegen; de Vrijhandel is goed en; maar Antwerpen is slechts een klein deel and. L' ititic van Haaltert zeer wel zegde, niet alleen uemd goed vrij binnen, maar dc Landbouw is p een buitengewone wijze. de Rechten zullen ongetwijfeld goede ge 1 ;n voor de Steden en voor den Buiten; het Irijf van België is de Landbouw; en als dit be- rolgt er een algemeene krisis. Ü5fr, Lasten verminderen dat is een groote zaak; België MOET onder al die Lasten bezwijken; het Budjet van Oorlog, het Budjet van Onderwijs; en zooveel ander onkosten. 't 'Paleis van Justicie te Brussel. 60.70 millioen, ten minste Ei» te Londen, die wereldstad,is een Paleis van Justicie gebouwd met 8 a 9 millioen. W ij moeten Huishouders hebben in de Kamers, Spaar ders. Er wordt te veel geklapt en te weinig gezorgd. A!s de Kiezers dees besluit niet nemen, dan zal ons Land meer en meer vervallen. Zie op de Tweedo Bladzijde ons arti- 'kel over de Statie der Koopwaren te Aalst. Wij lezen in de Mechelsche Courant: Wat heeft ons katholiek atadsbestuur toch wel ge handeld met de zondagsche danspartijen af te schaffen! Men schrikt en beeft als men de ontucht en de slech tigheid ziet die in ateden zooals Brussel en Antwerpen het gevolg der wekelijksche bals zijn. Zekeren Adriaenssens, van Antwerps», een jongen van 24 jaar, zat dezer dagen op 't bankslce, om zijnen ouden vader mis üandeld en afgeslagen te hebben Die schurk moest geld hebben om naar de bals te loo- pen en er den jan uit te hangeD. Zoo gaat heteerst zijn prée achterhouden en dan zijn Ouders nog geld afpersen.., Adriaenssens bedreigde das zijne moeder; de vader, in zijne verontweerdiging, sprong er tusschen, de zoon keerde zich om en miBhanielde den ouden man. De rechtbank heeft hem verwezen tot 6 maanden ge vang. En zeggen dat de Poempanlaire en andere oepaejJABnioA vaQ hetzelfde kaliber die pest der weke- lijkscha bals m Mechelen wilden behouden! i Het is goed en deugdelijk dat men jaarlijks vóór de Lo- .t^ei^de stei.i van t Volk laat hooren: p de Bloedwet, Du jaarlijks w-vêr junkheden naar hun bederf brengt! wÏEmAND GEDWONGEN SOLDAAT WEG MET DE LOTING I Uit het Hof komt de Verzwaring Indien Z. M. Leopold II morgen zegde: «Ja,laat ons den gedwongen Soldatendienst afschaffen 1 laat ons een Leger maken van Vrijwilligers; wij zullen de Kapiteins en d'Df- iiciers beter betalen en d'anuersoldaten treffelijk en vader lijk behandelen. Indien Z. M. Leopold llalzoo sprak, wie van d'heeren Gekozenen zou er tegen opkomen t Ecu Vrij Volk mag niet afhangen van één man. Alle Macht komt uit 't Volk, door de Kiezingen. Het dient tot ons schande en 'tzalouzen ondergangzijn, als die Bloedwet en dit groot Leger hier blijven bestaan. De schrikkelijke dagen naderen. Ons Ministerie is van goeden wil; Ons Ministerie werkt niet gelij k de liberale Ministeriën, om de Plaatsvervanging lastig en onmogelijk te maken. In 1885 hadden al degenen, die gestort hadden, hunnen man aan 1600 fr. Dal is iets, maar de Kiezers en 't Volk vragen veel meer. Die Plaag, die Pest, dat Landverdriet en dat Landruwien moet weg, en 't kan weg, en 't zal weg, als de Kiezer overal krachtdadig spreken, gelijk t'Antwerpen. G'heel de Deputatie van Antwerpen heelt verklaard Wij verzetten ons tegen allen gedwongen Soldaten dienst Als wij met Antwerpen éen woord spreken, dan zullen die wreede, schandalige, hclschc Lotmgsdagcn ons Va derland niet meer bezoedelen. De Landdag van Zondag t'Antwerpen is een krachtige Volksbeloo^ing geweest tegen den onweerdigen Slaven handel welke wij hier nog alti)d moeten betreuren. de Pontstraat. Een Avondfeestof Se. enade wierd er uitgevoerd door de bijzonderste muziekanten onzer Stad, onder het bevoegd bestuur van Mr Gustaaf Paepe. Onze nieuw-gehuwde en ijeeds zoo volksgeliefde Stadsgenoten de heer baron Leo Bethune en zijne edele gemalin, hebben mildeiijk en hartelijk hunnen dank we ten te betoonen over het zoo luisterlijk onthaal met het welk de geburen, ter vereering van dc zoo geachte fami lie Bethune, hen bij hunne Blijde intrede hadden ver- willekomd. Die het geluk gehad hebben dit bij te wonen, zullen er nooit meer het geheugen van verliezen. De ware Vlaamsche Christene geest isnogaitijd als voorheèn.Even als bij onze Katholieke Voorouders,kwam hier dcoprechte genegenheid, de oude Vlaamsch. buurtcnlieide ieders hert vervullen en ontroeren; en in het oog van manigen Ou derling kon men een traan van aloud en edel herdenken zien opwellen. Op eenen heildronk door den heer Ca mille Bonner aan ae Nieuwgehuwde toegebracht, wierd op staanden voet, door den heer Baron Leo Bethune mees terlijk geantwoord. Iedereen viel het in 't oog, met welk gemak eu behendigheid onze moedige voorstaander der Vlaamsche zaak tot Leuven, zijne Moedertaal meester is. Vlaamsch en Katholiek, mogen wij alles van onzen wele delen Stadsgenoot verwachten. Heil en dank DE MISBRUIKEN.—Sedert eenigen tijd wierd er in Aalst veel gesproken ouder 't Publiek, over misbruiken in 't ver deden der zaken van Boekdrukkerij en Boekhandel.. Wij leven in tijd van oorlog; onder liberale Besturen en Ministe riën, niets voor de Katholieken; men gaat zelfs zoover dat veel liberale Armbesturen gezegd hebben en nog zeegen Geen hulp of onderstand,zelfs in ziekte en dood, of men moet ons gedachten aankleven.... vvtj leven dus in tij i van oor log; de Katholieke Besturen ondersteunen hunne partijgeno ten, en 't is hunne s erkte van alle katholieken ie behandelen als Leden van een en dezelfde Familie... Vrijdag waren de Heeren Boekdrukkers van Aalst op '1 Schepenen Collegie ge roepen en daar zijnde, N. de Burgemeester erkende de mis bruiken en verkliarde dat voortaan alles regelmitigen recht- veerdig zou verdeeld worden Wel doen v or elk. kan niemand; maar rechtdoen kan elk., 't Land van Aelst drukt de weasch uit. dat ook voor alle andere zaken, alle Burgers der Stad, die gelijk staan om de Lasten le dragen, ook zooveel mogelijk zouden gelijk staan om voordeelen en profijien te ontvangen. De misbruiken, als ze blijven duren, worden het verlies en 't verval eener Part.j. OVERLIJDENS. T'Aalst is gisteren overleden Mijnheer f.P J'OON oud-Sekietaris der Stad en .thans Notaris- Sedert veie jaren had hij de politiek veriaten en méld zich uilsluite- lijk bezig met de zaken van zijn ambt in welke hij zeer er varen was. Men verliest hem een bekwaam en rechtschapen Notaris. VAN LIEFDADIGHEID T'AALST. T'Aalst, in de Schouwburgzaal, Zondag 31 Januari, ten 5 ure stipt, door de Soldaatjes-School. Bara en de liberale gazetten die gedurig uitvallen tegen Kerken en Geestelijken, als zou men er niets zoeken dan schatten te vergaderen; Bara en zijn gazetten loochenen hierin de waarheid en toonen dat zij niets weten van de Kerkelijke Wetten: Moest iemand Priester worden, om eer of geld te verkrijgen, hij zou tot de Wijding niet toe gelaten zijn. De Geestelijke Staat,zegt kerkleeraar Alphon- sius, is niet ingericht, zelfs om de armoede der huisgezin nen te verzachten, maar om het welzijn der Kerk te be vorderen... Zijn erhoöge kerkelijke plaatsen, dieeen mer kelijke som opbrengen, de last die er nevens staat, de last voor den Armen en voor de Goede Werken is ook groot. naar 't uitgebreid werk van S. Van der Gucht. XXXIII. 't Weezekind Fransken. Terwijl 't lijk van den ongelukkigen Duitschman Frederik Schou- lier door Karei Kwakbeen in den kelder wierd gedolven en zorg vuldig met aarde bedekt, had erin 't kasteel een andere gebeurtenis plaats, welke met belangstelling zal gevolgd worden. Frans, het eenig kind van Flora Van Leliënveld, aan de zorgen toevertrouwd van zijn oom Dr Meert, studeerde te Gent in de Medecynen. Hij deed goeden voortgang in zijn studiën, werkte re gelmatig, en had reeds eenige cxaams doorgeworsteld, tot groote vreugd van Dr Meert. Doch welke droefheid voor dien braven man, als hij zekeren dag eenen brief uit Gent ontving, waardoor Frans hem met veel haken en oogen liet verstaan, dat hij geen lust had zijne studiën voort te zetten en liefst terug naar Aalst zou komen. Dr Meert wachtte verscheide maanden vooraleer zijn toestemming te geven, doch op 't aandringen van den jongeling liet hij hem ein delijk toe zijn goesting te volgen. Ten anderen,Frans moest toch al de goederen zijner Moeder erven en zou werk genoeg hebben in 't besturen en nazien derzelve Gedrongen dienst, slechten dienst. Frans vernam met groote vreugd dat hij de studiën der Medecijnen, voor welke hij af keer ig was, mocht verlaten en 's avonds voorzijne terugreis, vroeg hij ver scheide Vlaamsche mede studenten op een feest, hetwelk in vro lijkheid en klucht, ze r laat duurde. 's Anderdaags was F"rans een weinig duizelig; hij sliep langer dan gewoonte; reeds verscheide dagen had hij gezorgd om alles in orde te hebben; maar gelijk het gaat, er was nog veel te doen en hier en daar te loopen; de koffers waren ingepakt en gingen pei postwagen komen, doch Frans zou de reis van Gent naar Aalst te peerd afleg- 8en Ten 4 ure stond zijn draver gereed; hij groette zijn kennissen en vrienden, zegde vaarwel aan't studentenleven en reed de Keizer- poort uit. Zijn hoofd was nog zwaar en hij dacht dat de opene lucht hem deugd zoo gedaan hebben; maar nu begon hij het tegenstrijdige te ondervinden; de beweging van zijn rennend peerd deed zijn li chaam schokken en maakte hem weldra veel ongezonder dan hij vertrokken was. Zijn keel brandde af van den dorst, maar toch wilde hij nergens staan, om zijn reis niet te vertragen. Hij reed dan in dolle vaart al d'herbergen voorbij. De zon begon allengskens uit 't westen te dalen, toen hij de Parochie van Oordegem had bereikt. Hier was hij gewoon stil te houden in d'herberg en afspanning De Zwaan. Er was juist in d'herbergeen peerdenkoopman van Gent, die met uen baas sprak, toen Frans binnentrad. Frans vroeg een glas water met suiker en zette zich neêr. Hij moest er erg bleek uitzien, want de waard zegde hem: M' ge zijt onpasselijk, of is u misschien een ongeval overkomen op de reis? Och baas, een ongeval niet, maar inderdaad, ik gevoel mij on passelijk. M' is student, vroeg de peerdenkoopman Student geweest I sprak Frans, gisteren heb ik vaarwel gezegd aan d'Hoogeschool. O, hervatte de koopman, dan is uw onpasselijkheid gemakke lijk om radenGisteren 't afscheid genomen van de studenten, na een deftig soupéken, deftig gedronken, If' is daaraan niet gewoon en dat is hem slecht bevallen. Inderdaad, Mr Ziet ge wel, ik ben ook eenige jaren student geweest en weet wat er op loopt. Dit kan zijn, heer koopman, maar bij dit alles ben ik zeer on gezond. Waarom hebt gij u dezen morgend niet genezen? Hoe zoo? Wel, niets is gemakkelijker, haddet gij, vooraleer u op reis te begeven, een roomer brandewijn gedronken, reeds lang waart gij hersteld. Dusdanig geneesmiddel zou ik niet durven gebrui ken. De waard was blijven staan om naar het gesprek te hooren en nu viel hij schielijk in de reden: Inderdaad, jonge heer, zegde hij, hetgeen deze koopman komt te zeggen, is waarheid, telkens ik des avonds een gl&s te veel heb gedronken, doe ik hetzelfde en ben daarna weêr frisch man als te voren. - Dit is nu te laat, zuchtte Frans, ik zal mij met water geneeren. Dit is in het geheel niet te laat, hervatte de koopman, neemt slechts de proef en gij zult er u wel mede bevinden. De jongeling was nog altijd ontsteld, bij dacht niet veel zieker te kunnen worden dan hij was, en hij besloot den raad te volgen die men hem gaf. In Gods naam dan, zegde hij verdrietig, geef mij een roomer, wij zullen probeerenl De baas ging achter zijnen herbergtoog en schonk een roomer van zijnen besten brandewijn, dien hij den zieke aanbood. Frans aanveerdde met een zekersoortvan afkeerdezen drank,dien hij bijna niet kende en dronk den roomer half ledig. Op denzelfden stond voelde hij als een weldoende warmte diedoor zijn ingewanden liep en zijne maag deed keeren. Waarlijk, meende hij, na eenige stonden, ik voel mij beter Mijnheer zou weldoen, sprak de waard, zijnen roo mer te ledigen, het uitwerksel zal zooveel te zekerder zijn. Frans Het zich gezeggen en ledigde hem tot op den bodem. Middelerwijl was de peerdenkoopman recht gestaan, en na zijn gelag te hebben betaald, tot Frans genaderdJongeling, zegde hij met klem, vooraleer u te verlaten, behoef.ik u een heilzamen raad te geven. Ik twijfel niet of deze drank heeft u g-enezen; laat het echter daarbij blijven, drink nu niet meer en blijft vooraleer te vertrekken bier nog een weinig rusten. Zoo sprekende groette hij vriendelijk met de hand en verliet de afspanning. Inmiddels begon de zieke veel te verbeteren en zijn gelaat was blozend geworden; de drank bad hem zoowel bevallen, dat hij nog vrel een tweeden roomer zou hebben gewild, maar zich de raad van den koopman herinnerende, zegde hij lot den waardBijaldien de vreemdeling die zoo even da herberg had verlaten, mij het niet afgeraden had, zou ik wel, voor aleer mijne reis te vervorderen, een tweeden roomer begeeren. - Dit kan u in het geheel niet hinderen, antwoordde de fijnaard, de man heeft niet willen zeggen dat gij geen brandewijn meer moogt gebruiken, verre van daar, maar wel andere dranken. Gij denkt dan dat dit mij niet hinderlijk zal zijn Integen- dsel, het zal u nog volkomender genezen. Breng mij dan nog een roomer van dit weldadig vocht, waarna ik vertrek Wijl de waard hem bediende, stond de goede jongeling recht, betaalde zij nen drank, en dronk den roomer, ditmaal, in éénmaal ledig. Toen begaf hij zich welgemoed naar buiten, bedankte den waard hartelijk van hem zoo goeden koop te hebben genezen, sprong te paard en verdween welhaast tusschen de avondschemering in de richting van Aalst. Het was ondertusschen schier donker geworden, en de grauwe avondstond had reeds met zijnen donkeren mantel de heir baan bedekt. Geen enkele star was eraan het uitspansel te zien, en een kille noordenwind joeg de drijvende wolken door de lucht, door welkers kloc ven zich van tijd tot tijd de zwakke klaarte der ne derdalende maan vertoonde. De wegen waren niet z er veilig en Frans die geen liefhebber was van kwade ontmoetingen, gaf zijn paard van de spoor om den afstand die hem nog van Aalst scheidde, spoedig te doen verdwijnen. Maar nu begon van lieverlede de drank dien hij had gebruikt, zeer zonderling in hem te werken; de damp sloeg hem in het hoofd, hij voelde zich weldra in eenen staat die schier het natuurlijke te boven ging, en hij zelis niet kon beseffen I Zijn hoofd ruischte, de mijlpalen en kopboomen schenen hem be zielde wezens te zijn, die in zijnen dwazen ren hem bedreigden. Een gemoedsaagst, dien hij voordezen nooit had gevoeld, maakte zich van hem meester! Hij wilde op de ingebeelde wezens vuren, maar toen bemerkte hij met spijt dat de fondels aan zijnen zadel le dig waren, en hij door al te groote haast zijne pistolen had verge ten! Zijn paard dat reeds begon te vermoeien, had verscheide maal het hevig rennen vertraagd; maar dan drukte hij even als een zin- nelooze, de sporen in den buik van het dier welk hem, opnieuw, als een dwarlwind henen voerde. Weldra was hij gansch onbewust van al hetgeen rond hem kon gebeuren, of kende hij zelfs de baan niet meer die hij bereed, hij dacht reeds in de nabijheid der stad te wezen, en deed als een laatste poging om zijnen weg te herkennen. In de verre verte bespeurde hij een licht; dit kon, volgens hem, an ders niet zijn dan de lantaarn die bij nacht het tolhuis der stad ver lichte; hij wende zijn paard derwaarts heen, zonder te bemerken dat hij de heirbaan verliet en een baan linkswaarts kwam in te kee ren. Maar Frans, niet gewoon van sterkedranken te gebruiken, had nu gansch het bewustzijn veiloran: als uitgeput van het geweld dat hij kwam te doen, sloot hij de oogen en bleef nog slechts werktui gelijk in den zadel zitten. Het paard, even of het de zwakheid zijns meesters had kunnen raden, nam den draf, tot dal eindelijk eens-

Het Land van Aelst | 1886 | | pagina 1