18 Zond at 2 31ei 1886 27s<e jaargang Waar bevinden wij ons? De Vrouw m den Dronkaard. GODSDIENST. - VADERLAND. - VRIJHEID BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewoone Annoncen 20 centiemen per regel. Annoncen op de Tweede Bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel, HET LAND ABONNEMENTS-PRIJS 5 fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen genomen, rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. YAN AELST AALST, Zaturdag i Mei 1886 Loopende Nieuws. Ze studeeron der buurtspoorweg Ninove Brussel... Le'. er opl die Slraat Convois zullen de oude verlatene steenwegen doen herleven! Zondag gaat er uit Aalst een Bedevaart met Offerande naar Groote By gaarden. De Zoon van Bismarck is ziek, en nog al serieus. Ze zeggen dat de Cadignan, den franschen lap en d'oorzaak van zooveel ongelukken, in zijn gevang met een bloedspuwing ligt,... 't Geld dient aan velen t t hun verderf, en als de Braafheid er niet bij is, hoe maar geld, hoe dieper in 't ongelukl T'Audenaarde, de Patrioto schrijft dat de Staats Jongens Middelbare School er 24 leer lingen heeft en 4 Professors, en dat die School kost 21,275. Mestdagh, die wreede moordenaar, is gestorven in zijn prison. In Luxemburg zijn nog 2 Officiéelc Scholen gansch scholierloos en alles wordt er betaald volgens gewoonte.... Ach, indien 't werkvolk nu het tienste deel had van 't geld dat zoo noöloos verkwist wierd, nergens zou er honger gele den worden. Te Sx Likvens Hautem is Zondag 'ne liberaal gekozen; hadden de Capacitairs van overjaar mogen meèkie een, de zaken zouden heel anders afgeloopen zijn; de libe ralen van Hautem hebben eilaas, getoond dat er nog wilde mans in de streek zijn; ge meet dwaas stekelvorken zijn, om te durven handelen, gelijk z.) gedaan hebben. Foei, en dat ep '11e Paascndagl Do Soldaten, te Brugge gekaserneerd, zijn uit Walen terug. Woensdag is er op de Noordzeo een he vig onweer geweest; wij hebben den naschok hier gevoeld dot r regenvlagen en een killige locht. Te Geeraardsber- gen is er nu akkoord gemaakt tusschen de bazen en de werk lieden. Tengevolge vandies is de rust hersteld en zijn de troepen naar Gent teruggekeerd. Dijnsdag was er weèr werk staking in de Fabriek van M. Byl maar woensdag hadden idlen 't werk hernomen. Tot Hofstads is Zondag plech- tiglijk geopend de nieuwe Statie of Halte. Die aanhoudt,wint. De Statie /an Hofslade zal zeer nuttig zijn voor g' heel 't om liggende. Men zal verder voor de Markten vinden een antwoord van d'heeren Meesters uit de fabrieken van den Tragel. Eerlijkheid en Vrijheid! Wij zoeken de Waarheid en niets anders. Te Brussel is overleden de Antwerpsche pianist Slreabbog, zijn echte naam was Gobbaerls, doch hij schreef hem averecht. 't Is morgen en overmorgen te Verviers de Vergadering van den Bond der Katholieke Krin gen. —De Bevolking van Brussel heeftzich uitnemende slecht, onbeleefd en onbeschoft gedragen, bij de Begrafenis van llrn, V. D. S. te Brussel. Dat wordt daar een oprecht wild Volk. M. advokaat en Volksv. V. D. Sm. is treurig, moedeloos en gansch neergeslagen. Nooit is er tegen iemand gewerkt zoo boosaardig en zoo lafhertig als tegen hem. De liberale Drukpers is degroote schuld van al die wreede kallestroffen. Moesten ze al de Mans in hun Familie-leed zoo wreedaardig behandelen, wie zou zich kunnen inhouden? In Aalst is een groote deernis met het lot van dien edelmoedigen heer. - -tto-i:_4«ge*}-uit Genizijn uitnemende goed. Ais elk zijn beste doet en aanhoudt, zullen wij een groote Meerderheid hebben. En dat zal een goed effekt maken en deugd doen aan 'c Katho liek Belgenland. De liberale gazetten roepen altijd: Alles is voor de Priesters. Welnu, het butjet van Eerediensten is thans juist gelijk onder Minister Bara. Ge ziet dat liegen het dagelijksch br. od is der liberale gazetten. De Dendirc-alm vraagt dat de liberalen van Aalst bun deel zouden hebben in de leveranciën en werken der Stad... 0 gi dommen schoefTelaarl Nu meedeei.en en onder de liberale besturen alles alleen hebben. Ge denkt zeker dat d'Aalstenaars geen verstand hebben... Alla, hoe zoude het gaan, moesten de li beralen hier weêr boven komen? Zou hun eerste werk niet zijn: Alle Katholieken afstellen, alles tot de laatste duit geven aan mannen van hunnen acabiet en al hun tegenstrevers zoe ken en vervelgen overal waar het eenigzins mogelijk isl... Die Dendergaim had waarachtig te veel verstand om geen Vrijdenker te worden hij toont het wekelijks. Men zal verder vinden een artikel over do Werkmans Kwestie... Wij bevelen deszelfs lezing aan; 't is zeer belangrijk. DE VLAAMSCHE WERKMAHS-BOHD- menschen, die voortgaan hun volk af te trekken van Wij gaan schrijven over een gewichtige zaak; wij J "j" Geloof en van nj« plicht!... De liberale gazelten zullen het doen, in kalmte, na diepe studie en rij-y, verheugen zich, omdat er zoovele» ztjn, die zelfs op pen overleg, na veel wijze personen gehoord en ge- \j Paschen in de kerk niet meer te zien zijn. Ze ver- raadpleegd te hebben. heugen zich daarover!... E11 wat is 'ne mensch die - De Samenleving is ziek; de Werkmansstand kwijnt zijn Paschen verzuimt?Kan hij eenigerust genieten? en is bijna ten onderen gebracht; te Gent is op Pa- \Moet hij niet schudden en beven, als er iemand van schen een woelige en oproerige Bijeenkomst geweest; meer dan 4000 werklieden volgden de Roode Vlagen zongen de Marseillaise; ons Werkende Volk van Aalst heeft men tot dit Socialismus willen uitlokken; nog altijd hopen die woelmannen, dat Aalst, door den nood gedreven, ook de rampzalige vlag van: Noch God noch Meester I zal volgen. Er hangt bliksem in de lucht,elk voelt het;welnu, personen die er reeds lang op studeeren, hebben maandag een eerste poging gedaan, om eenen alge- meenen Bond der Werklieden te stichten; geenlawijt of gewoel; geen politiek van katholiek of liberaal; niet roepen: noch God noch Meester!... Allen maar bijzonderlijk de werklieden,hebben God noodig! zij bijzonderlijk moeten denken op hunnen Schepper en Alvader, van wien alles moet komen; zij bijzon derlijk weten dat een huisgezin zonder Godsdienst, een pest is en een Helle;... onze Werklieden weten dat er Meesters moeten zijn, Meesters in de Staten en Gemeenten; Meesiers in de Werkhuizen, in de Familiën, in de Sociëteiten; dus, geen Socialismus! maar de Bond der Werklieden welt op, uit een zui vere volksliefde, om door betamelijke, deftige en be hoorlijke middelen den Werkmansstand in Vrijheid en Welvaart te brengen, en de goede Meesters te helpen tegen een Concurrencie die met 't zweet en 't bloed van 't Volk, den Handel der Steden ten on deren b.engt. Maandag zijn 3 A 400 werklieden in den Dobbe len Arend vergaderd geweest; de Grondslagen zijn er gelegd van den Werkmans-Bond; nu zijn er reeds meer dan 1000 Leden; langs alle kanten hoort men zeggen: Dat zal de dood zijn van dit vreeselijk So cialismus!... Dat zal den ophelp zijn der kleine Nij verheid, die nu zoo zeer kwijnt... God geve dat alles wel ga I Moest deze poging mislukken, wat blijft er over dan het Socialismus en Anarchismus Dc Be volking van Aalst heeft me vreugd en voldoening vernomen, dat alles zoo kalm, zoo deftig afgeloopen is... Hebt moed, diep beproefde Werklieden! over drevenheden zouden in Aalst niet lukken; daarvoor is nog te veel gezond oordeel en wijze kracht in onze stad; doch uwe pogingen om den Werkmansstand te brengen waar hij moet zijn, om door de machtige spreuk: Help u-zelf, de Nijverheid te ondersteunen die u voeden moet, deze pogingen zullen loegejuicbd en aangemoedigd worden door al wife in bert voor ziju Medebroeders der'Werkends Klas. Brief naar Amerika. Aalst, 29 April 1886. Vriend, goede Vriend, bij ons is liet niet uilter- oogeü, uilterherten; dagelijks 2ie ik u terug in eene levendige herinnering. 'ne Zaligen Paschen, Vriend, en een goede maand Mei; en wat zeggen ze in Amerika, van ons Belgen- land? Ongetwijfeld hebben die ijselijkheden uit de Walen tot in 't diepste van Amerika weêrklank ge had. Meer dan ISO soldalen gekwetst; een schade van over de 6 millioen; kasteelen en fabrieken afge brand, een volk dat roeptNoch Godnoch Meester Vriend Anselm, 't was voorzien en voorzegd; 't is omdat de wereld op den boord van ijselijke rampen is, dat de Paus den Jubilé heeft uitgeroepen en wat gebeurt er? Men vindt rijke, welhebbende geleerde (zijn kennis of familie sterft? Kan bij zich paaien, met de woordenBood, al dood! Ae a, menschen, Dood al dood! wat blijft er dan over van deugd en ondeugd? Sloeten wij dan een an jer oogwit hebben als de dieren die niets zoeken d: i bun eigen genot? Is 't nietgrouwelijk van tedur- ven zeggendat die moordenaars van Lebbeke, van Sikkel, van Maxenzele enz. dat zij op 't slot der re kening. in een eu dezelfde bestemming zullen gera- fcfen? Is 't dat stelsel der Vrijdenkerij zist door- i.ik is van al die ongeregeldheden en Misdader, Vriend Anselmus, ge zoudt niet kunnen denken loe er in de steden van Belgenland gewerkt wordt, egen 't Christene Geloof en tpgen de goede zeden; udien veel liberalen daarop dachten en de gevolgen «gingen, ze zouden ophouden zoo roekeloos tegen .'nonen eigen intrest te werken. Kardinaal Deckamp Ife.ft over 50 jaren geschreven, dat de gevolgen van j Liberalismus schrikkelijk zouden geweest zijn.... i.n al de redens die zij uitvinden, zijn niets dan be drog. In de Kerk is alles altijd hetzelfde, maar het Liberalismus is een oprechte Vrijdenkerij geworden. Vriend lyt. Amerika, nu gaan wij hierin het tijd- vik Ifiëïingen treden; den 11 Mei le Brussel v r I \epr.esentaut,om M. Renson op te volgen; M. Va1 ri>:" Smissen, die zoo algemeenelijk beklaagd v"-dt, terwijl ;de liberale gazetten hem blijven acb- FrvcigCQ en achterdragen, M. V. d. Sm. heeft nog zij a nu .slag niet gegeven. De oude liberalen stellen bj is vuur, en de radikalen zijn meest voor Janson... Z '1 Arrondissement opkomen voor dien éenen Den 22 Mei is 't Kiezing voor de Provincie; in A: -t t.-il er geen verandering zijn; de liberalen ont- htuden ich. Maar de Groote Kiezing is den 8 Juni ve r (J« Volksvertegenwoordigers. Te Gent staan ons c.fr schoon; -ie Kiezers hebben die droeve ja- u. van 1879 tot 1884 niet vergeten. Aan't werk kc-:'. uit-u Jen meester; dit werk van 1879-84 isge- landvbrscheMng en GELDYSRKWISTr oj h ji. •ciuiuu aa tiers aprexea En gaat ailes nu honderdmaal beter? Ach, de Financiën van Staat en Gemeenten zouden nog veel beter zijn, indien de liberalen niet gedurig stokken in 't wiel staken en alle goede weiten tegenwerkten! Vriend Anselmus, om u een gedacht te geven, boe de liberale gazetten met leugens en valschheid um- gaan Ge weet hoe er in 1882, 83 en 84 altijd een deficit was van verschelde milliocnen; dees jaar had minister Beernaert aangekondigd dat de budjet zeer voordeelig zou geweest zijn; de onlusten in de Walen komen; er zijn groote onkosten; men moet de Nij verheid helpen, de vrachten afslaan; en de liberale gazetten roepen Minister Beernaert heeft gelogen zijn budjet valt niet uit gelijk hij gezegd had Ach, is dat een manier van redeneeren? Maar de menschen hebben oogen en ooren, vriend Anselmus; den 8 Juni 1884 zal vermaard blijven door't getal liberalen die er sneuvelden; eu den 8 Juni 1886 zal nevens den eersten datum mogen geplaatst worden; in de Walen werken de katholieken met iever en be trouwen; en men zou aan 't gezond verstand moeten twijfelen, indien de gebeurtenissen te Luiken Char leroi ons geen voordeel bijbrachten. En wat zal ik u zeggen van Aalst, vriend Ansel mus? ge ziet dagelijks in de gazet welke armoede er is en hoe men 't Werkvolk goddeloos en zedeloos wil maken. Er mag zooveel geld gewonnen worden, als men wil Geen Geluk en Welvaart, of Geloof en Zeden moet in eere blijven. Een groote gebeurtenis in Aalst is de stichting van den Bond der Werklie den; hij telt reeds over de 1000 leden; 't zal een treffelijke, een gunstee werking zijn; de goede Bazen en Mees*?'* hebben Cc niets van te vreezen, integen- ihij zal bunne hulp wezen, indien er bestatigd wOidt dal er zijn, dio 't Yolk zijn blr-ed aftappen om aan d'ander >->rste.s een v-rwde concurrencie te (ioèl! en den Uuud-- m.Iran Ausclnuts, God geve, dat de Bond der Aaistersche Werklieden onze brave lijdende Bevolking kan hélpen en redden. Onder 't Kerkelijk Nieuws hebben wij de ziekte van M. Onghena Pastoor ven 't Gasthuis; die Man Gods heeft een verkoudheid op den longer en gaat van zijn II. Rechten moeten bediend worden; van den ande ren kant vernemen wij dat M. de Onderpastoor Roe- landt tot de gewichtige plaats van Directeur in 'tSe minarie is verheven't is een verlies voor de Stad; die E. H. Onderpastoor had een zware biechtstoel, zijn predikatiën stonden 't Volk uitnemend aan, en op zijnen wijk was hij waarlijk een Vader der Nood lijdende Huisgezinnen; met raad en daad, met hert en ziel stond hij degenen bij, die in druk en lijden waren Vriend Anselmus, 't Volk is niet ondankbaar; en 't Volk, wij moeten het zegggen, 't Volk dankt en looft de E. H. Roelandt en bidt God dat bij een lang en gelukkig leven moge hebben en een schoone kroon in den Hemel. Deze brief, vriend Anselmus, komt in de gazet, ge weet dat 't Land van Aelst voor bijzonder prin ciep heeft, de Waarheid te zeggen, zonder opzicht van opinie of van personen. De Waarheid moet ons redden Vriend Anselmus,-ontfang onze gevoelens van ver kleefdheid en genegenheid. 't Land van Aelst. Rechtbanken lie Gieter, cfe Moordenaar van Uk kei is tot de doodstraf verwezen. Verschelde liberale gazetten van Brussel werken nu om M. V. D. Sm. voor een ander Assisen-Hof te doen verschijnen, omdat hij in Brabrant te veel Vrienden telt. De Gieter heeft verklaard voor de Rechtbank dat bij was gaan ste len om geld te hebben; hij bad kennis met een vrouwspersoon en ze spraken van te zwieren op Vastenavond. Hoeveel hebt ge? vroeg zij 5 fran ken. Dat is veel te weinig! Daarop is hij gaan stelen en de moord is gevolgd, Zekeren Jan Van Assche, arbeider, oud 25 jaren, van Dudzeele, die in Januari 86 tot Antwerpen in een Hotel 4705 fr. gestolen had, is tot 5 jaar gevang veroordeeld, 't Eerste werk van Van Assche was geweest zich voor 500 fr. als 'ne rijke seigneur te kleeden; dan was hij naar Leuven getrokken, maar de hotelbaas De Roose zag er iets onjuist in en deed hem aanhou den. De jongeling die t'Anlwerpen naar zijn lief gescholen had, nadat deze hem toeriep: Foert, Jef! is tot 1 jaar gevang en 100 fr. boet veroordeeld. 2 II. Gelukkige dagen. Ik zal,schrijft de Wijze Man, ik zal de vreugd verkondigen van den werkenden man, die aan zijn brood komt en die rust en vrede beeft in zijn huis a Gelukkig is zijn lot eD in gerustheid en blijheid slijt hij zijn levensdagen. Ik heb, zoo gaat de Wijze Man voort, ik heb het lot beschouwd der Vors en en Koningen, en ik heb in hun leven gevonden, angst, kommer, onrust en verveling van al wat zij in overvloed kunnen genieten. En dit ziende.beb ikmet welbehagen mijn oogen gekeerd naar de woning van den braven en vlijtigen Ambachtsman. Geen houwelijk, zegt de Dichter, of 't heeft iets berouwelijk. Ilonderde oogen zijn niet genoeg, om te konnen zien wat op die koopmanschap loopt; 't is een knoop die niet ontdoenelijk is, als met den vinger van de duod... Het volk van Israël en ging in 't Be loofde Land niet, dan na een neerstig onderzoek wat voor men schen daarin woonden, wat steden en sterkten daarin waren, wat vruchten daar groeiden en door wat wegen daar iD tc komen was. Het huwelijk is het Land van Belofte der jonge lieden, zij moeten hierin handelen als d'Israëlieten. Tonen en Barbara, de twee Gentsche jon^e Echtgenoten, waren zij gelukkig in hun huwelijk? Ja, tot dezer ure toch, ja; ze woonden op de St Jacobs-Par >chie, in een nederig huizeken; 't spreekwoord zegt: Ziet naar de Moeder, ge zult weten wat de dochter zal zijnBarbara had in haar Ou- ders-huis voorbeelden gezien van zorg, van propreteit en van wijze zuinigheid, en haar huis was als een hemelken. Tonen werkte dat het 'ne lust en een plezier was; ons Vlaamsche Volk werkt geerne en er zijn met honderden en duizenden, die ge lijk den Gentenaar uit ons Verhaal, die al zingende werken en zwoegen, 10, 12 uren daags en nog meer 1 Tonen had geen blijnen op zijn hert; 't is te zeggen dat hij niet misloopen was; dat hij niet rood moest worden of een ander straat inslaan, als hij 's zondags met zijn vrouwken naar de Brugsche Poort of langs St-Pieters ging wandelen. In 't begin, eiken zondag dat het goed weèr was, zag men 't jong huwelijk des zondags op de geliefkoosde wandeling van 't Gentsche Werkvolk. 's Winters ging de steenkapper Tonen zich in een deftig gezel schap eenige uren vermaken en was vroeg thuis. Indien in de stad van Gent alle huishoudens zoowel aan hun brood geraakten en zoo goed overeenkwaa.en, men had mogen uit roepen Gelukkige, goede stad van Gent I Het huishouden kreeg zijn kleine bewoners; de last vermeerderde; Barbara, die 't strijken deed, had geen oogenblik rust; hun staat liet immers niet toe van een dienstmeid te houden; al de last lag op haar alleen; de kinders verzorgen, koken,het huis beridderen, de kleeren wasschen, naaien en stoppen en a.les wat een neerslige huisvrouw behoort; Tonen stond zijn huisvrouw moedig ter zij; de last vergrootte met het ouderlijk geluk, en als Tonen eiken avond aandrij dochterkes en twee zoontjes een kruisje moest geven, dan had de man het kwaad, maar hij was toch gelukkig I Gelukkig, omdat hij aan 't hoofd vandit schoon huishouden was I Gelukkig, omdat hij in zijn goedi jaren een appelken voor den dorst had gespaard en een sommekc.1 uitgedaan, dat nu zoowel te passé kwam! In 1874, op Palm-Zondag, de St Jacobskerk is opgesmukt.alsof Leopold II er zijn intrede moest doe1;: men verwacht er Koningen en Koninginnen, ja; de Tempel Gods trilt van aandoening en van vreugd, wegens de Kinderen Eder Parochie die hun Eerste Com munie gaan doen... Er zijn in onzen lijd en inons Christen Land, er zijn er t'Antwerpen en te Brussel, ie aai. hun kinders dit groot Genot misjonnen, die hun kinders laten opgroeien, zonder hun Eerste Communie te doen En dat toont ons, dat toont U, acht bare Ouders, in welken diepen en sohandigen afgrond de Godde loosheid dezer Eeuw ons allen wil brengen. Daar is onze vriend, de Steenkapp: aanwezig zijn inwendig geluk kan niet beschreven worden; z in oudste Dochter gaat haar Eerste Communie doen; hoe meer men voor zijn kinderen moet doen, hoe meer genegenheid men ervoor heeft; de Steenkapper, nu voelt hij zich sterk genoeg, om Anevelde op de Vrijdagmarkt van zijn peterstaai af te nemen; bij dankt God voor zijn lot; reeds me nigmaal heeft hij geweldig moeten strijden, om in zijn goede voor* nemens te volherden en bij zijn oude drinkebroêrs niet terug te keeren; maar nu acht hij zich gelukkig van weèrstaan te hebben aan hun aanlokkingen en spotternijen. Twee zijner kinderen heb ben hem naar de kerk vergezeld en kijken hun snakker oogskes uit, naar deD Outaar, zoo schoon verlicht en versierd, naar al die kin deren, zoo properkes gekleed en in zulke ingetogene houding, naar de Geestelijken die met zulken iever die Bloemen uit den Hof der H. Kerk bewaken; en als de kinderen in een schoone orde t'Onzen Heere gaan, al3 Engelkes uii den lieincl, cn als zijn kind daarbij is en naar den Outaar optreedt, Tonun moet zijn handen voor zijn oog'-n houden; hij weent en 'ne manspersoon is beschaamd van voor d'oogen der menigte te weenen; hij weent van zalig geluk. Ja, man, smaak uw geluk, want er gaat te strijden vallen; ge zult sterkte noodig hebben; Sa'.an, de helsche geest, die de vrede en de tevredenheid benijdt in 's menschens barte, Satan iser op uit u naar zijn krochten en spelonken te trekken, en van u zijnen nederigen slaaf en speelbal te maken I Palmzondag 1874, wat waart gij een heldere dag voor dit Huisge zinl 't geluk heeft weinig plaats van doen; men moet geen gerucht maken in de wereld, om blijde dagen 1» tellen; er moeten geen rijke a" 83 I 00 tafels opgedischt zijn, om genoegtens te smaken,die met geen geld kunnen betaald worden. Barbara had voor dien dag gezorgd, och, zoolang van te voren; de kleederen had zij bereid met zulke teedere zorg en zulke uitge- lezene bekommernis; zoo dikwijls was zij naar 't H. Graf van Sint Baafs gaan bidden, opdat zij allen toch dien schoonen Dag zouden beleven; och, een Moeder die op de Eerste Communie van haar dochter denkt, die alles bereidt, dat is een edel schouwspel in de Samenleving; niets is te zwaar of te moeielijk voorden van zulke vrouw; God beschermt zicn-*Iijk de werkende Moeders, of anders ze zouden onder den angst en di zorg bezwijken... En nu die Dag was daar; alles had de brave Barbara geregeld, met wijs heid en overleg; niets, boven bunnen Staat van Werklieden, maar toch alles deftig en treffelijk. G'heel 'l huisgezin was in vreugd; de kleine kinderkes trippelden en huppelden van genoegen en liepen rond ae Eerste-Communie- kante; 's morgends, de beste taskes stonden op tafel en een boogen berg van boterhammen uit fijn kramikkenbrood; 's middags, een tafel, gelijk zij er geene gehad hadden sedert hun huwelijk; allen, met de beste kleeren bij Familie en kennissen gegaan; ten 3 ure in 't Plechtig Lof; daarna de stad ingewandeld; ten 7 ure te samen het avondeten genomen en allen gezegd en getuigdGeen schoo- nere dag hebben wij ooit beleefd I De Vlamingen behouden geeme de vreugde in hun hart, ze zijn niet voor de losse uitstorting, gelijk de Franschmans; de Vlaming zal dikwijls koel en onverschillig schijnen, als zijn hert opbruischt van zalige zielsgenuchten. Op't wezen van den Steenkapper zag men nü toch dat hij zich de gelukkigste man der wereld achtte; maar d'Echtgenote blonk en schitterde van vreugde en als de kinderen slapen waren, na allen hertelijk Ons Heer bedankt te hebben, dan bleef Barbara een wijl staan voor hun kasken.voor het met bloemen Lekroonde O. L. Vr. beeld, en haar banden samen vouwende,zegde zij inniglijk en vuriglijk: a Och God. och Ons Lieve Vrouwe zoet! geef dat al ons ander kinderen zulken gelukkigen Eerste-Communiedag mogen beleven I Och, zekerlijk, elke dag brengt zijnen last meê; maar wij hebben toch Vrede en Liefde 111 huis; dekinderen zijn gezond 1 en 't mensch versmolt bare verzuchtingen in een vurig gebed. Bid, mensch, ja, want de dagen van onrust en van gevaar zijn misschien nakende M. De Beucker zegde in zijn conferenciën dat een zaad nog opschiet, na 20, 3o jaren tusschen de steenen gelegen te hebben. Zoo is 't ook met de slechte driften, die eens in ons hert is gekomen; er moet gewaakt worden en gestreden tot het einde des levens O Vervolgt.)

Het Land van Aelst | 1886 | | pagina 1