De Zwarte Advomt. 30 Zondag 25 Juli 1886 27ste jaargang Üe Samenspraak. iïI)PPE-0(m GODSDIENST. - YADERLaND. - VRIJHEID BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewoone Annoncen 20 centiemen per regel. Annoncen op de Tweede Bla 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen re ET LAND ABONNEMENTS-PRIJS 5 fr. 's jaars, vooraf betaalbaar —Inschrijvingen worden op alle tijdstippen genomen, rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. YAN AELST AALST, Zaturdag 24 Juli i88f Gemengde berichten. AALST. Oproep tot do Bekwaamheids-Kiezers. Zondag 25 dezer, Algemeene Vergadering in den Kring De Vriendschap, Korte Zootstraat, om half drij nanoen DAGORDE I. Stichting van eenen Bond. II. Kiezing voor een Bestuur. Degenen die onvrijwillig, geen dagvaarding zouden ontfangen hebben, gelieven het tegenwoordig berieht als dusdanig te aanschouwen. ft EER A RDSRERGEN Geen twijfel, oi de Oproep der heeren oud Leerlingen zal bekroond worden met den allergunstigsten uitslag, 't Is den 6 September dat het Feest der Blijde Herstelling van Inhulding plaats moet hebben... Men schrijft in: bij M. Van Trinpont. Negociant en bij M. J. Van Steenbergho, advokaat, beiden te Geeraards bergen. De Katholieken moetcr. zien dat zij de lasten af slaan, of anders zal 't Volk niet te vrede zijn, bijzon derlijk op den Buiten. Men moet door werken en gevolgen zien en ondervinden, de verbetering van den toestand. Notaris Van Isrgbem, van Gent, is subiet gestorven te Luzern, in Zwitserland. Hij was geboren tot Ostende, iD 't jaar 3o, een cijffer gemak kelijk om onthouden. De oude kerk van Laken gaat afgebroken worden; de Staat geelt 2/3 voor de kosten; ze spreken te Brussel van een nieuw Paleis van 4 k 5 millioen voor't Ministerie v.-n Openbare Werken, Posten en Telegrafs... Dat ze maar oppas sen, van niet te varen gelijk met 't Paleis van Justicie, dat kolossaal schelmstuk I Van nu af zijn er in de Walen broebbelingen en volksoploopen, om den i5 Augusti naar Brussel te komen en 't Algemeen Stemrecht te vragen... Elk mag zijn rechten bevor deren, maar ongelukkiglijk de liberalen hebben aan 't Volk geleerd van geweldig en onstuimig te hande len... Nooit zal 't Werkvolk zoo valsch en zoo ver raderlijk en zoo onredelijk tewerk gaan, al3 de libe ralen te Brussel den 7 September 1884, dag van eeuwige vermaledijding en van schande voor ons Vaderland I De buurtspoorweg van Veume op Nieuwpoort is geopend; ze werken ook aan Gent op Somergem; Thielt op Ruiselede, en Breskens op 1 Taldegem. t)e Stoomtrams zullen leven en handel op d'oude verlatene Steenwegen brcngeD. Datde gemeenten, die geen Statie hebben, de omstandigheden onderzoeken en de gelegenheid waarnemen. De Staat en de Provincie geven groove hulpgelden voor 't leggen der Stoomtrams. De li- berale gazetten van Aalst, die voor de Kiezing over liepen "van liefde voor de Vclkobeiangen, «1 ei}n ze zoo koel geworden als ijs en zoo werkeloos als een Pyramiede van Egypte. M. V. d. Smissen heeft nu in zijn gevang de citatie ontfangen, om aan de maatschappij Welkenraedts 298,000 fr. te betalen, wegens ongelukkige spekulatiën op die fondsen. Ze gaan in Amerika een hooge belasting leggen op de Kunstboter. Brr, welke schande. In den Provincialen Raad van Brabant was deze week spraak van den Te Deura bij te wonen of ten minste de Zitting op te schorsen. En M- Reisse zegde hierop, in naam zijner liberale Vrienden: Wij kennen den katho lieken Godsdienst niet, nech deszelfs Ceremoniën. En niemand der liberalen protesteerde. «Wij kennen den Katholieken Godsdienst nietWreedaardige woorden, die ons betoogen hoe ver 't Liberalismus is gevorderd. Wij, liberalen.wij kennen den Katholieken Godsdienst niet !!l Er zijn in Europa nog 5,400,000 Joden, België heeft er 3ooo; Rusland, met Polen bij, 2,55a,000, g'heel de wereld door, zijn er 6,3oo,ooo. DE POLICIE VAN AALST. Volgens al wat men hoort, van Ingezetenen die wel ingelicht zijn en die feilen en feilen aanhalen, heeft de Policiedienst eon volledige hervorming noodig; sedert 40 jaren is er niets gedaan om de Policie op d'hoogte te brengen der noodwendigheden van den dag; de oude Commissaris is weg, God zij gedankt, de vermaarde Bij eenkomst in den Kring heeft getoond boe M. Van de Voorde hier betreurd wordt; bij de tijding van zijn ont slag ging er een hoera op, die uit 't diepste van 't herte kwam en de zaal bijna deed scheuren. Doch is hij weg, de Policie blijft, gelijk hij ze bijna 40 jaren heeft onder handen gehad... Indien onze heeren Gekozenen hoorden wat er in 't Publiek gezegd wordt, ze zouden zondsr aar zelen d'Hervorming van de Policie laten en helpen be werken. In ons volgend Nr zullen wij de Kwestie der Policie verder bespreken. Land van Aalst, hoc is 't met d'afbraak Van 't Hooghuis, wilt ge zeggen, achtbare Lieden; 't Hooghuis ligt er bijna, ze waren vrijdag aan de balken der laatste stagie en elk roept nu de voortreffelijkheid uit, van dit werk. 't Is ongeljofelijk hoe de Vaart sedert eenige jaren is verfraaid en verbeterd; en laat nu eens de gebouwen weg zijn van M. De Bruyn, dan zal men de beidc'oevers van de Vaart gansch vrij hebben,met groote gebouwen en magazijnen omringd; en de Scheepvaart zal uitroepen: Bravo voor Aalst I En de Zwemdok Dit werk verwerft d'eenparigste toejuichingen al dat schoon en nuttig en geriefelijk is; een ruime bassin waarin 't water gedurig ververscht wordt een i)zeren paraplu met douche; warme badeu; nette en geriefelijke outkleedingsplaatskes; en een pertig huis in nieuw Vlaamschen stijl; Aalst heeft tegenwoordig, meer dan ooit, vernuftig en manhaftig wcrkvolkj't ziin Aalstenaars die den nieuwen bouw der Soldaatjes hebben onderno men en met welgelukkea uitgevoerd, 't zijn Aalstenaars die 'tHocghuis afbreken;'! is een Aalstersche Beeldhouwer M. Leo De Vos, die ©p de poort van 't Zwemdok die schoon versiersels heeft gebeiteld; voor al zulke werken ligt de Aalstenaar tegenwoordig boven. Is 't waar. Land, wordt er in de Vaart nog ge zwommen Ja, en daartegen ontstaat een algemeen geschreeuw: men vraagt-.Waarom 't nieuw Reglement niet uitgevoerd wordt? Wie is daar de schuld van? Waarom laten ze nog baden in de Vaart, in den Dender, aan de Bleekerij van M. Eeman, op den Tragel, rechtover het huis van M.Van Assche en op ander plaatsen? Is een dag niet genoeg, dat men den donderdag na 8 ure ook kosteloos de Zwemdok aan 't Publiek geve. En een ongeloofelijke zaak, dat ze daar dikwijls baden gelijk de dieren; 'ne mensch is toch een redelijk schepsel; hij moet Betamelijk en eerbarig zijn in woorden en handelingen, of hij doet schande aan zï;n Geslacht. Cm .-en öewljj u. gevos w.. ilw u-X- 3 hier een brief ons deze week toegezonden Mr, Gij schrijft: nu is er een Zwemplaats en een regle ment dat men nievers anders mag zwemmen; héwel, vandaag (19 Juli) tusschen twaalf en een uur, waren er een aantal zwemmers op de oude zwemplaats, alsook in de Vaart tusschen het Sas en den bleek van den heer Cumont. Het waren oprechte Cougolanders en men zou zich schamen van op die uur den Tragel te bewandelen. Uw geabonneerde. Land van Aclst, 't is grof-, als de Reglementen niet uitgevoerd worden, dan moet de Gemeenteraad daarvoor geen zittingen houden en geen onkosten doen... Maar... Wat belieft er u, achtbare Lezers Ze zegden onlangs uit Gent dat 't Land van Aelst te veel kritikccrt en te veel op den Burgemeester Van Wambeke zijnen kap zit. Menscnen-lief, wij weten dat dit gezegd en herhaald wordt; doch i° De kritiek is 't zout der Besturen; nooit maken wij kritiek zonder rede en zonder noodzakelijkheid. 20 Wij trachten lof te geven wien lof toekomt; hebben wij ooit op MM. Dellafaille en De Naeyer moeten schrij ven? M. Liénart, van duurbare en onvergetelijke gedactU tenis, de onsterfelijke Stadsgenoot die vroeg of laat op 't Stadhuis of in St Martenskerk zijn gedenkteeken zal hebben, mochten wi) hem niet steeds lof en dank toe zwaaien Indien wij M. Van Wambeke in verschelde gewichtige akten van zijn Bestuur beknibbelen, welnu, toont ons dal wij tegen rede spreken en wij zullen uit ganscher herte ods woord herroepen. Is het zonder rede dat wij roepen: Eerlijkheid, Vrijheid I Geen lieven kinderen gemaakt! Is het zonder rede dat wij aandringen op orde en op krachtdadigheid? Zouden wij ons plicht volbrengen, indien wi| niet gedurig afkeurden en ver-' wierpen de pliebtige toegevendheid van M. Van Wam beke jegens de Draaiorgels? In Antwerpen zelf, de Prt- curseur begint te roepen: 't Is de Pest der Volkswijken I de Vrijheid noemt het de verbeesting van 't Volk, het Recht geeft artikels die doen schrikken en schroomen; en wij, in een katholieke stad, wij zouden zwijgen en ah.'us goedkeuring geven, als M. de Burgemeester den lof der Draaiorgelbazen inoogst? als hij zijn Stad laat ver kankeren en bederven? N ooit zal dit kunuen hersteld worden, nooit!... Ach, 't ware ons gemakkelijker en voordeeligcr van te zwijgen en de zaken hunnen gang te laten gaan; maar zoo verstaan wi| ons plicht niet. - En ze betert niet,die plaagt Neen, omdat er geen spierken krachtdadigheid is; over 10, 12 jaar, 't was gemakkelijk die Draaiorgelderij worden in die gewoonte opgebracht; binnen eenige jaren zal men hier ook roepen VERBEESTING 1 En dan zal ieder weldenkende Inwoner den steen werpen naar het Burgemeesterschap van M. Van Wambeke; dan ook zal men ous artikels van heden herinneren. Land van Aelst, g'hebl zooveel werk met den Dendergalml Ja, geëerde Lieden, in 't begin, maar zoohaast die gazet gekend is, mogen wii er van zwijgen, 't Verbond was zonder naam of tel door zijn lompe Geuzerij, en daarom hebben de liberalen een gazet willen stichten, die ouder fi]neren vorm, dc Vrijdenkerij zou verspreiden. R ut zijn de twee kapilteh van die gazet I Valschheid en Domheid. Kunt ge dat bewijzen Zekerlijk, aanstonds? Is 't valschheid, is 't Judasserij ja of neen, van te schrijven: Wfy zijn voor de Leering van Jesus, en van in dezelfde gazet en in volgende Nrs de gewijddc Kerkhoven te bestrijden, de Katholieke Scholen uit te maken voor al wat dom is, al de Geesteij- ken uit te maken voor bedriegers en voor afgevallenen. AL de Geestelijken, gelief dit te bemerken; is dat valsch heid, ja of neen! Dat elk gelieve te antwoorden. En voor wat de domheid aangaat Daarvoor hebben wij stof in overvloed, maar wi) moeten kort zijn. Is't niet dom van iets af te keuren, vooraleer men het kent? Dat heeft de Dendergalm ge daan met de buitengewoneJStadswerken en met de voor gestelde Hervorming der Policie... Is 't niet dwaas van te durven schrijven: De katholieken willen de Domheid doen aangroeien? Zijn 't de katholieken niet, die overal '-1 U.V 1 -1 l.XM gUO*.. Is 'i niet dom van te durven schrijven De Geestelijk heid wil de doode hand herinrichten. Is't niet dom en beest van daags na dat de smeerigste liêkes gezongen zijn, als elk verontweerdigd is, van uit te vallen tegen degene die hun verontweerdiging toonen?.. Is dal geen ver vloekte valschheid 1... En,om een laatste bewijs te geven: Over eenige weken schreef de Dendergalm dat de Keser- ven er noodig is, dus een tweede leger, dat hij voor de Reserven was, dat degene die in de baserns niet geweest zijn, slechts een meisjesopvoeding hebben ontvangen. C'est fo Ja, dat schreef de Dendergalm, en nu over 8 dagen gaf hij af, dat het de Katholieken zijn die't Leger gedu rig vermeerderen (111); dat klerikalismus en raiïharismus hand in hand gaan, om de domheid te steunen. Ai, oeil maar zijn ze daar van hun zinnen be roofd i» 't Bureel van den Dendergalm\ Wij laten elk oordeelen en wij dagen den Dender galm uit, onze gezegdens te weèrleggen. Te Brussel, ie Gent, te Luik, rAntwerpen, overal zullen de liberalen met verachting opzien als zij den Dendergalm hooren zeggen: Wij zijn voor de Leering van Jesus: de Geeste lijkhcid preèkl de beginselen niet der ware Leering van Jesus. En 't ergste van al,dat die valsche Judassen daar met een pretentie staan van vijftig advokaten en den kop in de luent steken boven alle andere menschen. Welke reputatie heeft de Dendergalm Van een prondelkar en een vuilblik te worden, zonder grond of princiepen, waar elke Vrijdenker zijn aandeel biibrengt... Ge weet, achtbare Lieden, dat er zondag t'Aalst een schoon e luisterlijke Muziekfeest is geweest 1 Was 't muziek der Chasseurs te peerd niet Ja, en 't Feest is uitnemende wel gelukt; 't is aan M. Van Wambeke dat wij dit Concert te danken hebben; d'Oversten van dit Legerkorps heeft hij aan zijn tafel ont vangen; en wat gebeurt er? omdat ons Stadsbestuur dit Luisterlijk Concert op 't Programma der Kermisfeesten heeft geplaatst, roept de Dendergalm dat het CHARLA TANS zijn... Is dit geen ongehoorde schaamteloosheid? Is 't geen schande voor g'heel de wereld En kan zulke gazet nog eenig respekt hebben?,.. Achtbare Vrienden, ait gezegd zijnae en bestatigd, sluiten wij de Spreekplaats en wenschen U allen, veel geluk, welvaart, gezondheid en tevredenheid... Sedert eenigen tijd wordt er in vlugschriften en; dag bladen het plukken en droogen van de Hoppe bespro ken. Men zoekt naar het middel om aan de Aalstersche Hoppe haren ouden Roem terug te schenken. Een briefwisselaar-hoppeplnkker schrijft in Het Han delsblad van Antwerpen dat men de Hoppe door de ste delijke Keurmeesters zou moeten weigeren, welke niet van zeer puike kwaliteit is. Wij moeten doen opmerken dat zulks in Beieren ge schiedt; de Overheid van Nurenberg de bijzonderste Hoppemarkt uit gansch Duitschland eischt dat de kwaliteit door de Keurmeesters worde vastgesteld. Hare bezorgdheid gaat zelfs verder: Zij houdt een bijzonder toezicht op den Solfer, welke er voor de Hoppe gebruikt wordt. Zoo het schijnt had men aldaar vroeger solfer verkocht welke Arsenik inhield; de Overheid doet nu den Sol fer door de Scheikundigen onderzoeken en de Solferfa briekanten moeten hunne waar verkoopen onder de vol gende voorwaarden Gewaarborgd rein en Arsenik vrij. Met genoegen kunnen wij melden dat het overgroot gedeelte van oen Solfer welke er in Beieren verkocht wordt, uit een Antwerpsch fabriek voortkomt, wiens Solferpijpen (Canons) geteekend zijn K. R. Diezelfde Fabriekanten leveren ook [meest al den Solfer benoodigd voor de Hoppe in Engeland, waar men uiteret streng is op de goede kwaliteit, 'want de Engelschen zoo wel als de Beierlingen, schrijven aan de zuiverheid van den Solfer grootendecls het goed bewaren van hunne Hoppe toe, alsook van de schoone en aangename kleur, welke deze bezit. Wij denkeu dus ook de aandacht van onze Hoppeplan- ters en Fabriekanten te moeten inroepen op den Solfer welke zij koopen; en daar de Engelschen en Beierlingen gelooven wij dat ze goed zouden doen denzelfde n Solfer te gebruiken. AALST, GROOTE MARKT. Concert van den a5 Juli om 11 3/4. PROGRAMME 1* Rosine Mazurka Meurice 2° Fest ouverture Lanslois. 3° Fantaisie brillante pour Clarinette exécutée par M. A. Segers A. Segers. t' Marche egyptienne Strauss 5° La Royale Beige Strauss Op 18 Juli bood de zoo rustige gemeente ERPE een bekoorlijk schouwspel aan. De met vlaggen ver sierde huizen en de vrolijke tonen des beiaards wekten iedereen tot vreugde, en stemden de inwoners tot deel neming aan den huldeblijk, waarmede de Leden van Gemeenteraad, Armbestier en Kerkfabriek bannen acht baren en welbeminden Burgemeester, M. De Vos, ver eerden. Uit erkentenis voor de onschatbare diensten door M De Vos aan zijne 'Medeburgers bewezen, als Genees heer. Burgemeester en Provinciaal fc Raadslid, werd een allerprachtigst portret, gowrocht van M. Do Wilde van St Nikolaas, aangeboden aan M. De Vos, die tot loon zijner eervolle loopbaan door Zijne Majesteit Leopold II tot Ridder der Leopoldsorde is verheven. Dramatiek Verhaal uit de verledene eeuw, naar 't groot werk van S. VAN DER GUCHT. to X. Onrechtveerdige beschuldiging. Terwijl onze vriend de Gentsche lijnwaadkoopman in zijn bloed badende wierd weggedragen, ging Goris Verschepen naar huis, zoo gelukkig als een kind dat zijnen kermis gekregen heeft. Triomfan telijk stouwde bij zijn vier koeibeesten terug naar huis: Welk ge luk, zegde hij; morgen zal die woekeraar Brunneel betaald zijn I o mijne Lisebethwat gaat gij zeggen, als ik udie klinkende speciën zal op tafel leggen 1.. En die brave vriend K-rel Steenspecht! die goede Peter van ons pleegkind I Wat zijn wij toch dwaas geweest hem niet vroeger aan te spreken 1 Wij badden ons al dien angst ge spaard! Maar einde wel, alles wel!.. En terwijl Gons vrolijk voortstapte, de koeibeesten die gewaar wierden dat zij naar hun huis toekeerden met hunnen zelfden meester, ze loeiden van blijdschap. 't Was waarlijk een gelukkige thuiskomst! en die nooit in druk of angst is geweest, kan de zoete gewaarwordingen der verlossing en redding niet beseffen. Lisebeth lachte en weende beurtelings van vreugd, Goris dansttc en klapte in zijne handen en zelfs Jantje de Exster nam door haar gefladder en gepraat, deel in d'algemeene vreugd. Nu, geen onrust meer, de Deurwaarder mocht 's anderdaags ko men; de spijkers waren er, en met de grootste zorg wierd de geld beugel in de kist achter sleutel en slot, onder 't lijnwaad en de pa pieren verborgen. 's Anderdaags ten 10 ure kwam deurwaarder Snakkers ingestapt, en zonder zich aan te melden of iets te vragen, ging hij als een franke stuiver in de binnenkamer. Goris en Lisebeth, die hem hadden zien komen, waren seffens bij hem. Ziet er de beambte niet treurig uit? Ja, zekerlijk, want het man daat dat hij moest uitvoeren, woog hem zwaar op het hart. Snak kers was geen ongevoelig mensch. - Dag Goris, dag Lisebeth, zegde hij, ik heb waarlijk medelij den met u, mijne arme vrienden, en ik vinde het hard hier als deurwaarder te moeten agieren... Maar wat wilt gij eraan doen mijn bedrijf is niet plezierigMijn vader beeft het mij achterge laten en ik heb hem moeten opvolgen, geen ander broodwinning hebbende. Gij komt voor de briefkes vroeg Goris. Ja, mijn arme vriend I Ik ga u betalen, man; ik ga u belalenen Lisebeth zal met een goede flesch bier trakteeren. Betalen 1 sprak de Deurwaarder. Maar reeds had Goris met een zekere voldoening den gordelriem op tafel gelegd. Zoo, zoo! zei de Deurwaarder, den geldbeugel vastnemende, M. Steenspecht is hier I waarom veinzen met mij dat is niet wel van uwentwege, Goris. Gij bedriegt u grootelijks; M. Steenspecht is hier niet; hij zal maar vrijdag komen,volgens gewoonte. Eu hij heeft u zijnen geldbeugel toevertrouwd? Vindt ge dat zoo wonder. M. Snakkers? Zoo wonder.baas Goris? en de Deurwaarder rechtspringende, verbleekte schielijk en vroeg met nadruk: Goris, zeg mij, waar is Karei Steenspecht? in Gods naam, antwoordt dadelijk Waar is hij ongetwijfeld te Gent in zijn huis; en vrijdag zal hij hier komen. Karei zal niet komen, en gij Goris, gij weet dat III Ik! dit weten I Ja., gij lil En waarom dat Omdat dezen leeren geldbeugel hem toebehoort... en om dat tc kunnen afnemen, heeft men den eigenaar moeten vermoorden I Ongelukkigen 1 riep Goris, op zijne beurt rechtspringende. Ja, hernam Snakkers, diezelfde geldbeugel heb ik gisteren avond nog gezien, terwijl Karei hem uitgespte; in mijn tegenwoor digheid heeft hij hem dan aangedaan... Goris, Goris I bedenk u wel ik heb hem alsdan van uwen nood gesproken, en hij ver klaarde u niet te zullen noch te kennen helpen. Denkt ge dan, vroeg Goris, dat M. Steenspecht gehouden is zijn doenwijze aan den neus van eenen deurwaarder te hangen De Deurwaarder trok zich achterwaarts en zonder de oogen op te slaan, zegde hij: Goris, God geve dat gij onschuldig zijl I M. Snakkers, riep Lisebeth nu snabachtiguit, ik laat niemand toe aan d'eervan mijnen man te twijfelen. Gij zijt hier gekomen om uw geld; uw geld ligt daar gereed; strijk hetmaar op en geef ons de papieren terug. Snakkers aarzelde. Nu begon Goris voor goed boos te worden Deurwaarder, zegde hij, dat duurt nu al lang genoeg; volbreng uw ambt van Deurwaar der en daarmeê amen en uit; gij hebt het recht niet ons op zijn Prokureurs te komen ondervragen. Ha, ge neemt dat zoo hoog op, meester Goris, antwoordde Snakkers,en met 'ne zekeren tegenzin opende hij zijn zwart leeren brieventescb, nam er de schuldbriefkes uit, legde ze op tafel, telde nauwkeurig het geld van intrest en kapitaal, stak het in een lijnwa den beursje en was de deur uit, zonder nog een syllaba gesproken te hebben. Een onbeschofte vent, zegde Goris, toen ae ueurwaarder op den steenweg was, een onbeschofte vent; wel, bliksems toch, van waar kwam hem dit vermoeden te binnen, dat M. Steenspecht mij zijnen geldbeugel niet heeft gegeven Och, sprak Lisebeth, het hoofd schuddende, die Deurwaarders doen een stielken waardoor zij eeniegelijk leeren wantrouwen, God zij gedankt dat wij in het vervolg die soort van menschen niet meer behoeven te vreezen. Het bleef daarbij, men lachte nog eene wijl met de dwaze op merkingen van den Deurwaarder, doch de echtelingen waren al te gelukkig, zich noe langer met diergelijke kleinigheden te ontrus ten en hadden weldra hunne vorige bezigheden hernomen. 't Was nu elf uren en baas Goris hield zich onledig met de glazen en ledige potten te reinigen, toen Paschierken Vertangeu binnen trad. Nu droeg hij geen vogelkooi, gelijk in't begin vanons Ver haal, maar hij had een nog ander voorkomen: Bij zijn gewone kleeding, bruine lakenen jas, korte zwarte broek, vilten hoed, had hij nu zware schoenenaan zijn voetenb,reede leeren slapkousen aan de beenen, een langwerpig jachtroer op de schouders en een wei- tesch aan de zijde; een zeer schoone hond volgde hem. Dag, baas Goris, sprak de bultenaar, zijn wapen in den hoek van den schoorsteen zettende, geef mij een potteken bier. Paschierken had waarlijk als jager een drollig voorkomen en geen wonder dat de baas hem half schertsend aanzag Hoe is't vroeg hij, hem den drank bedienende, is de jachtpartij wel vergaan? Wel, gaf Paschierken tot antwoord, ik had dezen morgend luttel gedacht van uit jagen te gaan, toen mijn heer mij een bood schap behandigde voor Oordegem en zoo heb ik mijn roer meêge- nomen om onderwege al iets te kunnen vellen En ge zijt wel gevaren Slechts een haas, maar 't is'ne grooten... Zoo sprekende had hij zijn weitesch op de tafel gesmeten,zich op eenen stoel neérgezet en was nu bezig zijn zweet af te droogen. -— Jagen is lastig, zegde de waard, bijzonderlijk voor zwakke menschen; ik weet niet, Passchierken, hoe gij u daartoe hebt kunnen begeven. Och, baas. mijn advokaat is grooten liefhebber van wild; hij heeft veel kennis met rijke boeren, en daar ik een goed schutter ben en hij niet bekwaam is om uit 't jagen te gaan, heb ik mij dit spel laten over 't hoofd steken. Dit zeggende had hij zijn potteken geledigd en vroeg een tweede. Goris verhaaste zich hem te bedienen, echter dacht het hem won derlijk te zijn, dat Paschierken zich een tweede potteken bier ver oorloofde, daar hij bijna nooit in een herberg was te zien. Ook dacht het hem dat er iets haperde, daar Passchierken zich gedurig op zijnen stoel bewoog en hem vragende aanzag: Baas, zegde hij eindelijk, mij dunkt dat ge nog niet weet, wat er dezen nacht om trent Wetteren op de baan is voorgevallen? Neen, laat eens hooren. Men heeft aldaar een rijken koopman den weg afgelegd, ver moord en uitgeplunterd. Een ongelukkig geval Ja, zeker, en weet ge wie dien koopman is Nean toch, hoe kan ik dat weten ft Vervolgt.)

Het Land van Aelst | 1886 | | pagina 1