RampenMisdaden en Ongelukken. De Werk-Mweslie. Eerbied der Wel. AALST. D'aangeslagene boter was koopboter uit Letterhautem en Zonnegem...Was die boter ver- valscht Men onderzoekt. Drij van de klein gramins van bedelaars die aan de Statie bedelden en de reizigers niet gerust lieten, gaan naar de school van zoogezegde Verbetering. Woensdag is in 't Café Beige op de Groote Markt gestolen een bus met circa 8 fr. en 4 kristalen tonnekes. Over eenige dagen brak de kleine Frans Klomp, op de Varkensmarkt, zijnen arm,al te wildachtig spelende met ander kinderen. Zondag avond is Van den Eeckhout in de Stokerij op Mijlbeke in een kuip ziedende water gevallen en heeft brandwonden be komen is aan de beterzij. Drie der dieven van Schaarbeek zijn te Dendermonde veroordeeld. GENT Aan de Brugsche Poort, een huis ingevallen, met vreeselijk gekraak; de-vrouw stond te klappen met een geburevrouw, doch konden gelukkiglijk bijtijds weg springen. Een balk was in 't midden doorknaagd van ae wormen. Er zijn veel meubels kapot en geschonden. Dezelfde dievenbende waarvan wij verleden week gesproken hebben is ingebroken in het kasteel van den heer baron Eloris Van Loo, te Langer brugge en heeft eene groote hoeveelheid zilverwerk gestolen voor ecne waarde van drie tot vier duizend frank. Woensdag, rond 7 1/2 ure, is aan het Groot Kanon, bij de Vrijdagmarkt, een ongeval gebeurd. Verscheidene kinderen waren aldaar aan het spw?n en klommen op het kanon, toen eensklaps zekeren Smul, oud i5 jaar, er afviel en als dood ten gronde bleefliggen. Na eenige oogenblikken echter, kwam hij weder Dij zich zeiven en begon te braken en uit den neus te bloeden. Daarna is hi) door de zorgen der policie naar zijne woning, Veerdamstraat, geleid. Meulestede. Ge vindt leelijke weêrwolven; te Meulestede, Zondag nacht, een persoon van Wondel- gem komt uit een herberg en krijgt ne slag op ziin hoofd, verraderlijk, door ecnen kasseisteen in 'ne neusdoek ge wikkeld, zoodat hij ter plaats bleef liggen en veel bloed verloor. De Policie is op 't speur der treêters; met welke schande zullen zij op 't bankske zittenl... Dat laat-uitzit- ten en dat drinken heeft veel slechte gevolgen. BEENHOUWERS-SPEL. Doodelijken af loop. Maandag ten 2 ure, te Brussel op St Gerymarkt,— met messen en vuurwapens spelen is altijd gevaarlijk, gelijk hier weêr betoogd wordt: 2 beenhouwersgastei], Van Crombrugghe, oud 18 jaren en De Smedt, oud 17 jaren, wierpen al spelende met messen, en de beenhouwer Van Crombrugghe oud 42 jaren, die met zijn vrouw op een bank zat,wierd door 't mes van De Smedt aan zijnen knie getroffen; de gekwetste Van Crombrugghe trok 't mes er uit, meinende 't zal niets zijn; doch een slagader was afgesneden, 't bloed stroomde er uit; men kon het niet tegenhouden en korts nadien,de beenhouwer was dood!.. De droefheid was onbeschrijfelijk. BRUSSEL. Vrijdag van d'ander week, korts voor den noen, werkte de scbaliedekkersgast D. met zijnen meester op den toren van Caudenberg-kerk; door 't om kantelen van eenen arduinsteen viel de gast in de dak goot, alwaar hij buiten kennis bleef liggen, zijn schedel was geborsten; m 't overvoeren naar St Pieters Gasthuis is de ongelukkige bezweken. Wat zi|n er te Brussel jonge menschen, juffers, die zich zelfsmoordenEn het grootste getal der schelmstukken blijft onbekend! Zatur- dag weéral, in een hotel der Luxemburgplaats, een juffer komt en vraagt een kamerjze zegt dat haar naam isLeonie L. Eenige minuten nadien de domestieken hooren schrik kelijk schreeuwen; ze loopen zien; de juffer heeft zich vergiftigd!... Er zijn tegenwoordig fransche liberale ga zetten, die de geheime middelen aanduiden, om tot af grijselijke schelmstukken over te gaan. Wij hebben zulke fazetten in ons Bureel De menschen moeten zich af- ouden van de Liberaalderij of de wereld zal een abomi- natie worden van schelmstukken. HAL, 19 iali. Alweèr een jeneverdrama! Verleden nW.iu ci.il Ji- vauipt Huisge zin heeft, dronken thuis. Hij zocht twist, joeg vrouw en kinderen op de straat en sloot de deur. Toen men een half uur later de deur openbrak, vond men den dron- waid dood aan den kapstok hangen. ANTWERPEN. Zaterdag is een peerd op hol ge gaan aan de Kunstlei, (lei wil zeggen weg, straat met Doornen beplant); 'tpeerd was in een kar gespannen; doch dat hielp er niet aan; 't liep al ijlende voort en liep een oude vrouw omver, zekere Anna Vermeulen. Verdere onheilen hebben wij niet gehoord. Ei, droef nieuws Frederikske Jan Wolf, oud 4 jaren, van Yselmonde, Ne derland, een schipperskind, is zaturdag achternoen over boord gevallen en verdronken, en zekere Lowie Verve ken, 20 jaren oiyi» van Merxem, is zondag avond in de Vesting nabij dêBredapoort alwaar hijging zwemmen, verdronken. Zware diefte in Antwerpen Op Wapperslei, een duitschc gar<;on de-café had 150 gouden dollars gestolen en veel bankbrieven, ten nadeele van een juffer die in dat hotel logeerde. Maar de duitsche dief is dadelijk aangehouden en zit vast. Ze zeggen niet in welk hotel, want als er in een hotel gestolen wordt, 't lijdt veel schade bij de kalanten. Daarom is het zorgelijk van eerlijk volk te hebben. Plafonneerder gevallen. T'Antwerpen in de Dyckstraat, de plafonneerder Jos Lenaerts 32 jaar, van Bouchout, viel maandag door de roostering op de 3d* verdieping... Naar 't Gasthuis gedragen en aldaar bezwe ken 2 uren nadien; laat een weduwe met 6 minderjarige kinderen. Zwemmers, voorzichtig. Te Duffel is Zondag verdronken zekere Henri Hobbels, oud 12 jaren. Deurne, bij Antwerpen, misdaad. Is dat ooit gebeurd, wat wij hier gaan meêdeeleu; wij vragen het, elk mag antwoorden: Een huisvrouw van Antwerpen, uit de 5d* wijk, was maandag per Vigilant naar Deurne gereden. Aldaar gekomen op de kri|gsbaan, wierd zij door den koetsier aangevallen, mishandeld, met messen gesteken,gekwetst aan de wang en den hals, en een blauw oog geslagen, zoodat 't menschin 't Gasthuis Stuivenberg is moeten verpleegd worden. De brute en de prij van Koetsier zit vast en zal de baten en de gelagen betalen.-— T'Antwerpen een juffer van 15 jaar is in den vijver van 't Park gesprongen; droeve historiën, die zelfsmoorden; nabij Brussel is een dochter van 14 jaar beschuldigd van afgrijselijke misdadigheid, ten gevolge van Zedebederf; vroeg rijp vroeg rot; vroeg loopen, droef bekoopen,vroeg op den slenter, helschen oalamenter.... D'onschuld, de braafheid dat is de schoonste bloem en de rijkste vrucht des levens. MOORD TE FRANCHIMONT. —Wat gebeurt er toch in die Walen 1 Te Franchimont vrijdag 1. een landsman is bezig met werken op zijn veld, ten 9 ure 's morgends; er brandt ceu schot los, hij wordt getroffen en is dood; 'ne vader met 5 kleine kinderkes. LUIK. Een afgrijselijk ongeluk is Dijnsdag morgend, rond 11 ure, opden boulevard Frère-Orban voorgevallen. Mad. de Thier, echtgenoote van den raadsheer bij het beroepshof en eigenaar van het dagblad la Meuse,willende aan eene dienstmeid het gebruik eener veiligheidsladder toonen, heeft het evenwicht verlorenen is van bijna de geheele hoogte van hel huis op destraatsteenen gevallen. Het slachtoffer was den schedel verbrijzeld en bleef op den slag dood. BRUGGE. Donderdag was men bezig met op den koepel van het kasteel van den baron Gillés de Pélichy, te ïsegem, eenen donderscherm te plaatsen. 's Namiddags, ten 3 ure, hadden ae werklieden eenige ijzeren bouten gegloeid om den donderscherm vast te zetten. Ongelukkig, men weet niet juist door welke on voorzichtigheid, viel een der gloeir bouten uit het komfoor op de zinken plaat van den 1. het zink smolt, de bout brandde door de planken lh altijd gloeiend, op den binnengrond van den koepel. Door den wind aangeblazen, zette het vuur zich voort en toen men den brand ontwaarde, waren reeds een veertigtal planken verkoold. Dank aan de spoedige hulp der werklieden van het kasteel, is de brand seffens overmeesterd geweest en is de schade niet al te groot. Eene afdeeling pompiers is geheel den nacht ter plaats gebleven. BRUGGE. Maandag middag kwam het paard van den heer Hillewaert, gespannen in een rijtuig, langs de kassijde van Rousselare naar Hooglede afgereden, wan neer het al met eens hevig verschrikte en op hol ging. De geleider die de teugelsom zijne handen gewonden had, werd medegesleept, en zou ongetwijfeld tegen de kassij- boomen vermorzeld zijn geweest, toen de genaamden D. Lammens en VCiaeys hen voor hel paard wierpen en het tot staan brachten. Dank aan deze kloekmoedige hulp is de geleider er met schrik en eenige lichte kneuzingen van afgekomen. De genaamde F. Polet, wonende te Montaleux (Moeskroeu), was donderdag avond naar Oudenaarde ge gaan om boter te koopen. Hij had zijne twee zoontjes, het eene 15, en het andere 13 jaar oud, alleen te huis gelaten. Rond middernacht hoorden de kinderen eens klaps een verschrikkelijk gediuisch. De blinden werden afgerukt van de vensters en steenen kwamen door ae ruiten gevlogen. Drie halve steenen vielen in het bed der kindcien, die, zooals men wel kan denken, ten prooi waren aan eenen afgrijselijken schrik; 19 ruiten zijn uitgeworpen en de vensters tot op de ramen toe vernield. Toen Polet tehuis kwam, vond hij zijne woning ten deele vernield. De gen darmerie heeft een onderzoek ingesteld. De vermoedelijke dader van dien aanslag is een oud- veroordeelde, die ongeveer een halfjaar geleden, 6maan den gevang gekregen heeft voor opstand tegen de gen darmerie. Vrijdag is te Ieperen een erg ongeluk gebeurd; ze kere wouw Talon, haar waschgoed willende doen droo- gen op eene koord, klom op eenen zeer slechten stoel, waar de rugleunen van weg waren. Eensklaps brak de stoel en de arme vrou w deed zulken ongelukkigen val (eene der zijden van den stoel was haar in net lichaam gedrongen) dat zij eenige sekonden later overleed. De vrouw laat 8 kinderen achter. ST-TRUIDEN. In den nacht van maandag tot dins dag is boven deze stad een hevig onweèr uitgeborsten, dat van 1 tot 2 ure geduurd heeft. Vele boomen werden ontworteld. In de Heistraat is een boom op het dak van een huis gevallen. Het dak werd verbrijzeld en de boom kwam terecht op een bed, waar een man sliep. Deze werd zoo erg aan het hoofd gewond, dat hij ter verple ging naar het gasthuis is moeten gebracht worden. Aan dé Klokkepjort is geheel de gevel van het huis gebrok keld en zijn er talrijke ruiten verbrijzeld. De schouw der brouwerij van den heer Aeken, Beek straat, is ingestort en op den ketel gevallen, die verplet terd werd. De storm heeft ook onberekenbare schade toegebracht aan de ffuitboomen. DOORNIK. Een hoveniersgast, die in eenen hof te Allain bezig was eenen wijngaard te bezorgen, is van eene ladder gevallen en werd op den slag gedood. AARLEN. De wilde varkens beginnen weêr, in de Ardennen, de aardappel- en havervelden te verwoesten. In de bosschen van Aisémont hebben verscheidene jagers zich op loer gezet en hebben twee dezer wilde dieren, een oud en een jong, geschoten. ARLON, 22 juli. Deze stad, zoo weinig aan misda den en andere ergeüjke feiten gewoon, is sedert eenigen tijd in opschudding gebracht door verschillende diefstal len, waarvan de burgemeester, de gouverneur der pro vincie en andere voorname personen de slachtoffers wa ren. Nu heeft men onlangs bij eenen koopman een zak met 5000 fr. gestolen. Men kan denken, hoe er in dit stadje over die stoutmoedige misdaden gesproken wordt. Baden. Even als het schaatsenrijden in den winter, kost het zwemmen in den zomer dagelijks talrijke slachtoffers. Uit Brussel meldde men ons donderdag dat een persoon in de vaart verdronken was; vrijdag heeft men bijna op de zelfde plaats een anderen drenkeling opgevischt. Te Namen verdronk een 16jarige jongeling;je Auve- De hoofdoorzaak dezer rampen is, dat de ongelukkigen korts na het eten in het water gaan. Voorzichtig dus Ruitenlandsche Rampen en Ongelukken- Ongelukken. In de kanoneieterijen te Woolwich is zaterdag een gieter, de genaamde Moriarly, in de groef van den smeltoven door het kokende staal verrast geworden, waaronder hij ook vol komen begraven werd. De man werd levend verbrand, en men heeft slechts een klein gedeelte van zijn lichaam terug gevonden. Een leegstaande huis te Cork is zondag avond in de lucht gesprongen. Onder de puinen heeft men de lijken van twee personen ontdekt. Men denkt dat zij hier dynamiet verveer- digden en het ongeluk midden van hunnen arbeid gebeurd is. Groot ongeluk op de Saóne. Verleden woensdag, rond 10 ure 's avonds, is een groot ongeluk gebeurd op de rivier de Saóne te Lyon. De heer Lionard. meestergast in eene verwerij, zijne vrouw en zijne dochter, oud 19 jaar. en hunne geburen, Mad. wed. Phivoz en hare twee dochters, hadden eene roeiboot gehuurd om, van op de Saóne, het vuurwerk te zien dat op de brug van Tilsitte afgestoken werd. Eene kleine stoomboot maakte zooveel zop dat het roei- b jotje kapsijsde en de zes opvarende personen in het water vielen. De heer Lionard, de weduwe Thivoz en hare oudste doch ter kenden alleen gered worden. Ilct lijk van Mad. Lionard is nrg denzelfden avond teu 11 ure opgehaald, de twee andere lijken, dat van ftlej. Lionard en d»t van den jonge Thivoz zijn nog niet gevonden. ONGELUK; —Een 1/jarig meisje is dijnsdag op verschrikke iijke wijze te Berlijn (Duitschland) verongelukt. Op den hoek der Munz-en Dragonerstrassen wilde zij de straat overgaan, toen zij door eenen zwaar geladen koolwagen omvergereden werd. Eer de voerman kon stilhouden was een der wielen haar reeds ever den hals gereden, en had het hoofd letterlijk van het lijf gescheiden. Hel verschrikkelijke ongeluk gebeurde onder de oogen van den vader van het ongelukkig meisje. Een Man en vrouw te Abstede hadden dezer dagen lust om te Utrecht kermis te gaan houden; maar... de kinderen? Er werd raad geschaft: toen deze sliepen,sloten vader en moeder de deur en gingen plezier maken. Toen ze's morgends thuis kwamen, vonden zij een 5 jarig kind dood. De kleine, wakker geworden en zijne ouaers niet vindende, had een venster geopend en was er uitgevallen. Te Lofkowitz (Oostenrijk), heeft een iljarige knaap eenen zijner schoolmakers, een jongen van 6 jaar, in een roggeveld met een mes de keel doorgesneden. Dan ver brijzelde hij het hoofd van zijn slachtoffer met eenen steen en verminkte het aangezicht om het onkennelijk te ma ken. Ten slotte wierp hij zijn slachtoffer in een moeras.Toen men het kind vond, leefde het nog, doch kort nadien stierf het te midden der verschrikkelijkste pijnen. Bijna de geheele stad Independance, in Californiê, is dezer dagen door brand verwoest. In Nieuw Zeeland hebben in Juni laatstleden vulka nische uitberstingen plaats gehad? bij welke gelegenheid een berg (de Ruapeha) opnieuw is begonnen vuur op te werpen, na sedert onheugelijke tijden in rust te zijn ge weest. Onweer. Een hevig onweêr heeft woensdag in verschillende streken van Engeland gewoed. Te Liverpool begon het in den namiddag.Hevige don derslagen weërgalmden, en de regen viel met stioomen neêr. Óp een half uur tijd stonden op sommige plaatsen, al de huizen onder water. In een witgoed magazijn werd door den regen 25,000 fr. schade aan kant en zijde aan gericht. In Toxceth park waren twee metsers met herstellings werken in eene riool bezig. Zij werden door het binnen- stroomende water overvallen en verdronken. Southport werd geheel overstroomd en in de omlig gende dorpen we:d door den bliksem aanzienlijke schade veroorzaakt. Monsterproces. Eene reusachtige zaak, die weken duren zal, is thans i voor het assisenhof van Parijs in behandeling. Het is het proces der bende vanNeuilly, 2a personen sterk,benevens 3 vrouwen, die het gestolen goed verheelden. De beschul digden, allen jonge mannen, hebben voor 325 verschil lende diefstallen te verantwoorden. Het openbaar ministerie heeft niet minder dan 310 ge tuigen gedagveerd. Aanslag te Wulyérdinge. Men meldt uit Rij- ael: Eene groep vrouwen en meisjes die te Wulverdinge aan den veldarbeid gebezigd geweest waren, kwamen van hun werk terug, een Vlaamsch lied zingende,waarin de naam van Bcnoit dikwijls herhaald werd. Zekeren Benoit Facon kwam opdat oogenblikvoorbij. Zonder een woord te zeggen, sprong hij toe op de ge naamde Felicia Huygho en greep haar bij de keel. De gezellinnen van het meisje gelukten erin haar te ver lossen uit de handen van haren aanvaller, doch Felicia Huyghe spuwde bloed. De toestand van het slachtoffer is zoo bedenkelijk, dat de bijgeroepen geneesheeren niet durven verantwoorden voor haar leven. De dader is aangehouden. Overzicht, ENGELAND. De Samenstelling van 't nieuw Parlement isalsvolgt: 517 Tories of bewaarders, 191 Gladstonisten, 86 Parnellisten en 76 Unionis ten of liberalen die tegen den Home-Rule zijn. Gladstone is dus verslagen in zijnen veldtocht voor de vrijheid en onafhanktlijkheid voor Ierland. Er valtnogtanste bemerken dat op 2 millioen en half Kiezers, er maar 150 duizend zijn die zich tegen Gladstone hebben verklaard. Voor het oogenblik dus zal Ierland zijn nationaal Parlement niet bekomen; maar alle Ministerie blijft in Engeland onmogelijk, zoolang dit vraagstuk van leven of dood niet is opgelost. De ware meesters van het Parlement blijven de 86 Parnellisten. Daarenboven zullen de onlusten in Ierland voort- ren en verergeren, zoolang er geen Recht is gedaan. Gelijk het Gladslonezegt, er vall nu te weten hoe veel teleurstellingen en oneer Engeland zal onder gaan, vóór aan Ierland een eigen bestuur te geven. Alzoo, hoewel er nu in 't Parlement eene schrik kelijke meerderheid zetelt van 116 stemmen, is de zaak van Ierland niet verloren, en vroeger dan men wel denkt, zal zo zegepralen, misschien doer de To ries zelf die nu het bewind in handen krijgen. Gladstone heeft onmiddelijk het ontslag van het Ministerie bij de Koningin neórgelegd, en Salisbury die in Frankrijk reisde, ijlt naar Londen om eei nieuw Ministerie te vormen. FRANKRIJK. Men spreekt ervan de Republiek niet meer, maar van Boulanger den minister van Oorlog die zich ongelooflijke moeite geeft om popu lair te worden en van hem te doen spreken. Wat heeft die vent in den bol? Loert hij op het Presi dentschap van Grevy die aan 't waggelen is? of wel, gaat hij metden sabel zich meester maken in Frank rijk! Eene zaak is zeker, de Franschman begintzich te vervelen, en vraagt iets nieuws in't Gouvernement. PRUISEN. De Keizer is bij den Regent van Beieren gegaan, en men zegt dat het bezoek aller vriendelijkst is geweest. Minister deLutz flikflooide de vorsten om zijn portefoelie van minister zoo wat xe verzekeren, "i Is te nopen dat die vleierij zal boter aan de galg zijn, en dat de Regent zal luisteren naar de stem der groote Meerderheid van de Kamer en 't Volk. De Kiezingen in denELZASzijn voor 't fransch ele ment zeer slecht uitgevallen; te Metz winnen de Duitschen de meerderheid in den Gemeenteraad, en te Straatsburg hebben zij een derde hunner kandi daten doen zegepralen. De fransche bevolking ver mindert in die Provineiën, en veel Duitschen komen zich daar met bunne Familie vestigen. God zij geloofd! De Werk-kweslie wordt in Bel gië grondig onderzocht, dank aan ons katholiek Mi nisterie; welk verschil tusschen de School-Inkwisitie en de Werk-kommissieAchtbare Lezers, welk verschil!... De School-Inkwisitie van 1880 was een werk van haat en van vervolging;er moesten Gendarms bijzijn!... De Werk-Kommissie is een inrichting van vrede en van vrijheid; d'Heeren zetelen, zonder dat zelfs een Policie-agent noodig is... De School- Inkwisitie was een werk van geldverkwisting; d'hee- ren uit de Kamer, de Sekretarissen, d'aanbrengers, ze wierden betaald dobbel en dik uit de groote beurze; er zijn heeren liberalen geweest die voor ée- nen zitdag 800 fr. trokken; men teerde en smeerde op de kosten van 't Gouvernement... De Werk-kom- ruissie handelt met edelmoedigheid en zelfsopofle- rieg; dat groot werk zal aan 't Gouvernement bijna niets kosten. Te Gent zijn belangrijke zittingen gehouden, be langrijke Zittingen... Er zaten dxar werklieden ne vens de Leden van 't Komiteit; men heeft er gehan deld over werkuren, over loon, over misbruiken,over de WERKMANSBUIZEN. DE WERKMANSHUIZEN. Men betreurde er éen- parig de scheiding van rijk en burger,en van werk man, dat men tegenwoordig in de steden niets dan groote buizen laat bouwen en dat de werkende klas naar buiten moet, afgezonderd en afgepeikt... Ach, ons Voorouders wisten zoowel wat ze deden; bene vens groote huizen lieten zij er kleine bouwen; men kende malkaSr, men hielp malkaar, men sprak met malkaar; in ziekten en rampen, de werkende Fami lie wierd door de Welhebbende geholpen;men ging, om zoo te zeggen, hand aan band door het leven, en 't Socialismus was onmogelijk. DE WERKMANSHUIZEN... Aalst, ge lijdt ookl onder dit opzicht... Heeren van 't Stadsbestuur, nu' dat de Werk-kwestie zoo brandende wordt, nu dat de Werk-kommissie hier ook zal komen zetelen, wij doen eenen oproep tot uwe Volksliefde; er gaat op de Zaat.en tusschen Vaart en Dender,nieuwen Bouw grond komen; is 't daarjuist de gelegenheid niet om naar d'oude gebruiken terug te komen? Kan de Stad een deel dier gronden niet beter koop afstaan, om er werkmans-huizeu te laten bouwen, werkmansbuizen gelegen tusschen andere, gelegen in de nabijheid der Fabrieken?.. Wij zijn veel t'hooveerdig in onzen lijd; wij willen in de Steden hooge prachtige huizen; de stralen worden prachtig, maar 't is dikwijls schoon water over vuilen grond... Laat obs tusschen onze woningen, een plaatske ruimen voor het buizeken van den werkenden man, die aan de SamenlevinE zooveel diensten bewijst.... Maar, zegde ons iemand uit den Raad daarop, die -grondmoet aan de Stad veelgeld opbrengen.. Hoort, om de liefde GodsAls de Stad geld geeft, om den toestand van 't Werkvolk te verbeteren, om 't Socia lismus en de Volks-Armoede af te keeren, kan zy een voorlreflelijk werk verrichten? Welke schrikke- kelijke sommen moet men nu reeds niet geven aaD de verschillige Bureelen van Onderstand? En als 't So cialismus vooruitgaat, als de Steden een gewapende macht moeten inrichten, als de Troepen moeten ge vraagd worden, als men Fabrieken en rijke Wonin gen vernielt, welke schrikkelijke sommen moet dit aan de Steden niet kosten Ons KatholiekMinisterie, 'tzal ten eeuwigen dage geprezen worden voor d'inrichting der Werk-kom missie; dat de Stadsbesturen, dat iedereen zijn nie- dehulp verleene, en men zal na korten tijd zien, welke gunstige en gelukkige verandering. De liberalen spreken veel van hunnen eerbied voor de Wet, zij werpen zich plat ter aarde voor de Majesteit der wetten. Jamaar, 't Is al weerom een valsch spel, eene hui chelarij. Als eene wet hun niet méégaat, willen ze dezelve niet laten uitvoeren. De wet van 84 over 't laag onderwijs zegt dat de Staatsscholen, die geen 20 leerlingen tellen, mo gen afgeschaft worden, mits 's Konings goedkeu- ring. Die vereischte goedkeuring fopt de Katholieken; in dit punt zijn ze weerom te toegevend geweest, en moeten nu de baten betalen. Hoeveel gemeenten zijner niet die zuchten onder het onderhouden van eene nuttelooze en bijna le dige school I Minister Thonissen, «Je toegevendheid ir. persoon, had eindelijk gedacht van te mogen een twintigtal dier belachelijke scholen afschaf fen. Welk een schromelijk schelmstuk! 20 ledige staatsscholen sluiten! Maar 't is genoeg om gansch het land in rep en roer te zetten, om een revolutie te doen losbersten. Die bemerkingen werden van hoogerband wel licht gedaan aan M. Thonissen. en hij vergenoegt zich met het sluiten van 8 gemeentescholen; waar- van er 5 volstrekt leeg staan, en drie andere bevolkt zijn, meestal door kinderen en neefkens enz, van den Staatsmeester, zoodat het volle getal beloopt tot 11 leerlingen. En voor die 11 (ik zegge elf) leerlingen zijn er tot hiertoe 8 scholen geweest, met meester, en God weet, misschien met ondermeesterI Moet men niet zeggen dat de politiek den mensch zot en dom maakt? Moest men dat gaan vertellen, dat in België, gekend voor zijn gezond oordeel, scholen en meesters bestaan en blijven bestaan zon der leerlingen, wie zou 't kunnen gelooven? Nu, gedenkt misschien dat onze Ministers dank krijgen voor hunne uitnemende en onuitputtelijke toegevendheid. Verre vandaarIn al de liberale gazetten is er een concerto van verwij tingen, beschimpingen en beschuldigingen tegen den goedigen Thonissen, dien Klerikadomper, dien vernieler van licht en we tenschap, gelijk de Dendergalm praat, dit werktuig der priesterlijke wraak en onwetendheid. Men ziet het: 't beste is zich weinig te beKreunen met al dit liberaal geschreeuw en gerass; tieren en razen zullen de liberalen toch, dat is hun speciali teit. Daarom raden wij onze Katholieke Gekozenen naar den wi! van de Kiezars te luisteren, en bijv. hier te Aalst, te werken aan de afschaffing der j u f* fertjes-gemeenteschool. Dat is een zuiver liberale instelling; de juffertjes die naar die school gaan, hebben gegoede Ouders, en deze zijn in staat het onderwijs van bunne ge liefde kinderen te betalen. Waarom moet de Katholieke meerderheid twee maal betalen, eerst voor hare eigene scholen, en dan nog voor dc scholen der liberalen? Is 't al niet genoeg dat wij d'Ecole moyenne voor jongens op onzen nek hebben? Gelijk Malou zeide dat is n m a a 1 te veel. RECHTBANKEN. Te Luik zijn zekere C. en I\ die eeD geheime stokerij hielden, veroordeeld, de eerste tot 1 jaar en de andere tot 2 jaren gevang en beiden tot schadeloosstelling van 65,432 fr. 18 een- tiemenen boeten van 5,625 fr. 18 c. Te Bergen is d'eerste grove zaak der onlusten en plunderingen verschenen; er waren 5 Walen beschuldigd vanplun- deringin 't huis van M. Froumont, te Ransart; Roeis is vrijgesproken; Defrone heeft 12 jaren dwangar beid; Priels, 10 jaren, Baudon 12 en Tatton 10.... Welk schrikkelijk lot! Hoe gaan die menschen af zien, en hun arme Familien! Te Gent zijn veel vuil verkens achter de traliën gesteken... Foei, voor redelijke schepselsMen weet dat de Burge meester van Ronse met verscheide Fabrikanten ver oordeeld zijn tut 4 maand gevang... Zelden heeft een veroordeeling zulken pijnlijken indruk veroor zaakt... Die heeren zijn in Kassatie; 't Werkvolk is verwezen van 3 tot 9 maand; er was geweld geweest vaD hunnenwege, ja, maar elk denkt toch dat de Burgemeester op een edelmoedige wijze zijn plichten had gekweten. KERKELIJK NIEUWS. De Precessie van Sin ter Goelen is zondag te Brussel zeer plechtig ge weest; er was veel Volk in, en veel huizen waren luislerlijk versierd met bloemen en waslicht. Maandag, Feest der H. Moeder ANNA; de tegen woordige Outaar van St-Anna in de St Martenskerk t'Aalst, dagteekent van 't jaar 1782; de Confrérie van 0. L. Vr. van Halle staat erop vermeld; nevens dit Outaar, hangt een schilderij, d'H. Familie ver beeldende, een meesterstuk, volgens eenige schilders door Otto Venius, de leermeester van Pieter-Pauwel Rubens. De Confrérie van O. L. Vr. van Halle, on der de bescherming der H. Anna, was vroeger zoo talrijk, dat zij in in 1775 te Lombeek eene kleine bidplaats liet bouwen; de weg wierd alsdan te voet afgelegd en daar te Lombeek was men gewoon een rustpoosje te houden. De zinspreuk van die Gilde was: Vis unila fortior. Eendracht baart macht. Er is aan de Werf t'Aalst veel spijt en misnoegen, om dat de kapel, die oude, eerweerdige en mirakuleuze Bidplaats schier tot verval geraakt.De vensters ram melen als er een kar passeert, het torenken riskeert eens in te vallen; er komen geen nieuwe versieringen bij; en waarom? Sedert bonderde enhonderde jaren

Het Land van Aelst | 1886 | | pagina 2