RampenMisdaden en Ongelukken. Kerkdiefle le firanime&e. 15 Augusti. AALST. Kind Overreden. Zondag noen 't kwaart na i ure is op de Moorselsche baan t'Aalst, langs dezen kant der Kapel van M. De Cock, doodgereden een kind van 28 maand, 't dochter ken van Livien Bael, werkman op de verwerij van M. Moens, ze kwamen dien braven Stadsgenoot uit 't Ge nootschap roepen; een poeljeniers-kerreken met 3 hon den was wild komen afgereden, het kind zat op den bij gang; de tremen van't karreken hebben 't kind op de Borst getroffen, de dood was oogenblikkelijk. GENT. Dijnsdag, een schrikkelijk onweèr over de stad der Artevelden. Dijnsdag een droel geval geweest: Prijsdeeling geweest; een kind van 6 jaar dat aan de vaart van Terneuzen zijn Moeder tegenloopt met zijnen prijs; om zijn schoentjes niet vuil te maken, 't kind loopt op de deksteenen, valt in 't water en verdrinkt. Van jongs af, de binders streng verbieden van de deksteenen te naderen, dat is een goede voorzorge. Ze klagen te Gent in de Badplaats dat er veel geslolen wordt, ook be- statigt men dat er veel gespuis van Volk opkomt. -Ook klagen ze van 't omliggende der kaserns, dat er soldaten zijn, die geen vrouwmenschen kunnen zien passeeren, zonder schandaleusheden achterna te roepen. WETTEREN. Een lafhertige daad; zaturdag mor- gend, in de Wachtzaal derStatie, l,t# en 2dt klas, heeft een bandiet het kostelijk leêr der zitbanken in stukken gesneden. Ja,schromelijke en heiligschendende Kerkdiefte; in den nacht van vrijdag 1 tot zaturdag, gepleegd in de kerk van Grammene, aan de Leie, nabij de fstad GeyDze. Men heeft er ingebro- fken, men heett er gestolen alie de ^Heilige Vaten, Ciboriën, Keiken, Re- IKmoustranciéu, H. Olievaten en alle ganderc voorwerpen in goud en zilver. De H. Hostiën hebben de dieven in etn papier uitge. oten. De ontsteltenis en de veront- weerdiging zijn groot alles hadden zij mcêgenomen, bijzooverre dat M. den Pastoor geenen kelt. metr had om 's morgends Mis te lezen. Er wierd zondag gezegd dat de dieistal tot 25 a 30 duizend lrank veloopt,aangezien er veel merkweerdige stusken bi] zijn... Stelen in kerken en kapellen is dobbel kwaad, is laffe schurkerij, omdat men zaken steelt aan den Almogenden God toegtwijd en vrijwillig geschonken door 't Volk... Onrechtveerdig goed gedijdt met, maar die kerkegoed steelt oi inpalmt, trekt op zijn eigen een strenge en onverbiddelijke wraak roependheid. TEMSCHE. Aldaar is aangehouden zekere Van Damme, van Bornhem, Deserteur van 't ii"* linie, en die ging stelen bij M. Fid. Vermeulen, in de Veldstraat. Van Damme is 'ne smeerige ransel van 'ne vent, hij staat nog op 't Register der veroordeelingen. LOKEREN. Zaterdag nacht is in de Durme gezon ken de binnenschuit Emma, van Breedene, ze was gela den met 63,000 kilo jute. Het ongeval is gekomen door de balen jute, zeer hard ineengeprest, door 't water ge zwollen en 't schip hebbende doen in stukken bersten. ZELE. De verleden week, donderdag namiddag, is alhier in de kille Schellebroek, met het zwemmen ver dronken, Aloysius Everaert, oud 13 jaren. Zekeren Fr. Van Langenhove op het zien liggen van een pak klee- dingstukken is in het water geduikeld en haalde met den eersten tast het lijk van den ongelukkigen jongeling bo ven. De policie werd verwittigd en deden het lijk naar het hospitaal vervoeren alwaar de bedroefde Ouders hun kind konden aanschouwen. ZOMERGEM. De Policie aldaar heeft aangehouden zekeien Valentius H... oud 62 jaren, van Zuienkerke, bij Brugge, en in verscheide logisthuizen van Gent gestolen hebbende, zeggende: Ik wooa in 't klooster van Zomer- gem en kom v ">r eenigc u.^eo in de stad. Daar etende én drih&ende, gaah waudcieu met siok of regenscherm uit 'tlogisthuis en op wandeling blijven. Hij is verwezen tot 15 dagen gevang en 6 maand kosteloos logist 't Hoog straten. Men schrijft ons uit Knesselare: Dinsdag namiddag heeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad op de hofstede van den landbouwer Petrus Tulpya, in de naburige wijk Zeldonck (gemeente Oede- lem). Terwijl de vrouw van den landbouwer alleen te huis was met haar vierjarig dochterke, speelde dit laatste op het hof, waarop een jong veulen weidde. Het kind, te dicht bij het veulen genaderd zijnde, heeft van het dier eenen hoefslag gekregen, tengevolge waarvan het eenige uren nadien overleden is. ST-N1KOLAAS. Maandag avond had op het Brugs- ken een hevig gevecht plaats lusschen zekeren De S. metserdienaar en S... blalonneerder. Dit gevecht is voorafgegaan geweest door eene hevige woordenwisseling tusschen vrouw De S... en S. Deze had de vrouw eindelijk met geweld ten gronde gewor pen, zoodat zij zich tamelijk bezeerde. Daarop is S... zijne vrouw ter hulp gekomen en heeft De S... slagen toege bracht met den stoofhaak. Proces verbaal is tegen hen opgemaakt. WEST VLAANDEREN TotOostcamp is ingebroken bij Bernard Stevens en gestolen 2 gouden halsketingen, en gouden kiuis met diamanten, 1 paar zilveren sterre slingers, ook met diamanten. Vrijdag nacht te Dix- mude de brouwer Van den Bussche hoort stappen op zijn slaapkamer Wie daar roept hij. Hij hoort iemand die de stem van zijnen knecht nabootst; de brouwer springt op, pakt 'ne stoel, slaat naar den inbreker die wegvlucht, angs waar hij gekomen is, zegge langs de venster. Aan de zee te Panne, ging donderdag 'ne mensch ver drinken, toen zekere M. d'Arripe in 't water sprong, dat ander personen een bootje aanhaalden en aldus den dren keling aan strand brachten. Hola, SMOKKELAARS. D'ander week woens dag nabij Maestricht te Lanaeken, aan de grenzen van België en Holland, zagen de twee Douaniers Cap en Bruyaux, eeu kar met oogst, en ze bemerkten dat de peerden er zooveel moeite aan hadden; dit rook aange- Drand; ze naderen, een der douaniers steekt zijn hand in de kar en voelt dat er tabak in zit: Smokkelaars! roept hij; de andere brigadier pakt den voerman aan, ze schui felener komt hulp; de kar wordt onderzocht, er zit 1100 kilos tabak in. ANTWERPEN. Zaterdag is weêr 'ne kerel aange houden, die voor pratijk had ae gasten te bestelen, op de openbare rustbanken in slaap liggende. Zaterdag nacht is er gestolen bij M. Van Elsakker, hoek der Nijverheids lei, gestolen 10 paar bottienen en verder tot 300 fr. weerde. Zondag nacht is er gestolen in de Muntstraat n* 2; een stuk Cheviot van 150 fr. weerde. In de Kempsche dok is verdronken zondag achternoen het schippers-meisken Constantia Vermeeren, oud 12 jaren. ZWARE DIEFTE T'ANTWERPEN. 't Is nog al grof. Vrijdag, de goudsmid Grielens uit de Carnotstraat, n° ijo,wasmet zijn vrouw naar den Cirk gegaan en kwam te middernacht tnuis; ze slapen in een kamerken achter den winkel; wat gebeurt er? ten 3 ure hooren zij genacht; M. Grielens springt op, roept: Geef mijneö revolver Op dit geroep, de dieven vluchten, maar z'hadden reeds een ijzeren roeiken met 26 gouden ketingen eraan en 5 gou den garnituren. Mr Grielens loopter achter, hij ziet ze van verre, doch ze geraken een zijstraatje in, en zijn niet meer te vinden. De weerde van 't ontstolene is 3000 fr.; Over 7 maanden zijn in zelfden winkel voor 2000 fr. rin gen gestolen. Zaturdag van 5 ure 's morgends was vrouw •rielens reeds in de statie, om te 2ien of zij de twee per sonen niet zag, die daags te voren in haren winkel ge weest waren en die zij presomp r r de dieven aan ziet... Maar die dieven zijn slim hec.; geleerd en geletterd, waaruit nogmaals blijkt dat het Ouu.rwijs zon der Deugd, een pest en een ellende is. Hoe geleerdere schelm, hoe gevaarlijker AANRANDING TE MECHELEN. - Ook d'ander week dijnsdag, op de Raghenoplaats, woont M. Rou sel, ingenieur in't Arsenaal: ten n ure voornoen, de dame was alleen thuis met hare meid en twee gasten, wel gekleed, bellen Ze worden in een spreekkamer ge leid-, madame komt er bij: nauwelijks is ze daar, als een der brigands op haar sp.ingt, haar bi| de keel grijpt en 'ne neusdoek in haren mond wil steken.. Madam Rous- sel verweert zich krachtig, geraakt los, loopt in den gang naar de deur der Straat en de twee laffe schurken kiezen 't hazenpad langs de stadsvesten Aanstonds zat de Policie er achter; korts nadien wierd een der twee aan gehouden, als hij uit 't Aartsbisdom kwam, waar hij, zijnen nood klagende, 2 fr. had gekregen, 't Is een jonge lap van Doornijk; de andere schurk, zekere D. P. die nog te Mechelen gewoond heeft, was zaterdag nog niet aan gehouden... Lui leven, lap en Geus zijn, in de kaber- aoezen en kaveeten en danskoten den grooten seigneur willen uithangen, dat zijn de gevallen, en daarom wordt er gestolen en ingebroken. LUIK. Te Brussel zijn 2 bandieten gesnapt die te Luik voor 8000 lr. juweelen hadden gestolen. Zekere B... in twist met zijne vrouw, tot razende i|lzinnigheid gekomen, heeft zijn eigen 'ne kogel in den kop gescho ten en ligt in 't Gasthuis, als hij al niet dood is. LUIK. Onvrijwillige broedermoord. Een erg ongeluk is voorgevallen in de gemeente Me len, nabij Herve. Een tienjarige knaap, Juhus Prick, die in de ouderlijke woning met eene revolver speelde, heeft zijnen jongeren broeder Leo, oud 7 jaar, gedood. De kogel was achter in den hals van net ongelukkig kind gedrongen. De dood moest oogenblikkelijk geweest zijn. BERGEN.Een ouderling, de heer Henri Job, 65 jaar oud, woonachtig te Mormont, is, terwijl hij eenig vee hoedde, dcor eenen dullen stier doodgeslagen. BRUSSEL. Vrijdag heeft de Zwarte Patroulje in d'Eikstraat, huis n* 18 'ne kerel gevonden die 40 valsche sleutels bij hem had. 40!!... 't Is een Duitsche rat, die se dert 4 dagen te Brussel was, voor zijnen eerlijken handel. Er is zaterdag nacht gestolen in de Kerk van den Za vel en 13 offerblokken wierden geruimd - 't Parket heeft veel schriften en boekskeus van Socialismus aange slagen. Zaterdag nacht probeerde zekere Depluyner, werkman van de Luie Sociëteit, hi| probeerde om te St» Gillis bij M. Parez een peerd te slelen, doch hij' man keerde 't peerd en wierd in de kas gezet. BRUSSEL Dijnsdag morgend, ten half elf, binst dat zwarten zwaar onweèr, is een gaz-lanteern omgewaaid aan den hoek der Kiekenmarkt.aan de groote Magazijnen der Beurs; zekere Frans D. onlfing t gewicht op zijn hoofd en ligt zwaar gekwetst in St Pieters Hospitaal. Hij is 69 jaren oud. Sedert maandag zijn te Brussel 2 kin deren verdwenen, Jefken en Zanderken Everaert, 9 a lo jaren oud, wonende in de Vier Windenstraat. Zaterdag namiddag kwam de heer Buis, van Hoei- laert, met zijne dame en dochter de Zoningenstraat, te Maleizen, opgereden, toen het paard eensklaps verschrikte, begon te steigeren en eindelijk een diepen poel insprong. Mad. Buis die zeer zwaarlijvig is, was gelukkig op den boord van den poel uit het rijtuig gevallen, maar ae heer Bals en de jufvrouw vlogen het moeras in tot aan den hals. Eenige toegesnelde landbouwers redden hen spoedig uit hunnen gevaarlijken toestand. De heer Buis en zijne dochter werden naar een naburige hoeve geleid, waar zij eene boerenkleeding aantrokken en buiten den schrik en eenige kneuzingen ongedeerd huiswaarts keerden. BRUSSEL. Het onweer. Het onweer van dins dag heelt in geheel de provincie Brabant verwoestingen aangericht. Ziehier reeds eenige inlichtingen welke wij daarover van verschillende kanten ontvangen: In de diepte van Ter-Kamerenbosch stond er op zeker oogenblik 60 centimeters water. Twee kinderen, die er aan 't spelen waren en door den regen verrast werden, waren gevallen en zouden misschien verdronken zijn, toen eenige werklieden ter hulp snelden en hen boven brachten. In de eigendommen van de prinses de Looz en van de heer Wittouck, te Ruysbroeck, zijn meer dan loo boo men ontworteld. De schade in dc velden lakt is zeer aanzienlijk. .v Te Wauthier Riamè is een stoom- en watermolen door den bliksem in brand gestc-ken; te Clabccq werden hoo rnen gebroken en ontworteld. In den omtrek van Hal stond't water zoo hoog, dat de treinen slechts zeer lang zaam mochten rijden. De streek tusschen Vertrijk en Thienen heeft bijzonder eel te lijden gehad.Te Vertrijk vooral is de schade groot. Het statiegebouw is beschadigd: talrijke hoornen zijn door den bliksem ontworteld of door den wind omvergesla- gen; verscheidene daken zijn afgerukt. Langsheen den spoorweg zijn talrijke telegraafpalen omgewaaid.De regen is zoo overvloedig geweest, dat de oogst te veld onder water staat. DUITSCHLAND. Ongeluk op den Rhijn. Het ongeluk op den Rijn dat wij meèdeelen, heeft zich alsvolgt toegedragen. Het gezonken schip was eene schuit, welke den Rijn tusschen Coblenta en Bonn af- vaarde en geen loods aan boord had, zooals dit vereischt wordt, wanneer de schuit niet door een sleeper wordt voortgetrokken. De onkunde van den schipper was de oorzaak dat het schip op eene bank liep en onmiddellijk zonk. De gan- sche bemanning, 5 man sterk, had den tijd niet meer zich te redden en zij kwamen dan ook in de golven om. Men ziet nog alleen den mast boven water steken. Zaak Bebei. en konsoortbn. Een telegram uit Freijberg, Saksen. meliH: Wegens deelneming aan een geheim genootschap (de so ciaal demokratische vereeniging) werden de socialistische Rijksdagafgevaardigden Bebcl. Auer. VonVolmarr, Viereck en Frohrae, alsook de heer Ulbricht tot 9 maanden gevangenis veroordeeld. De beschuldigden Muller, Heinzel en Dietz kre gen voor 6 maanden. De veroordeelden zullen samen de kosten van het proces moeten dragen. Dat hi t onderzoek van het varkensvleesch op trichienen geene overbodige zaak is. blijkt weaer uit de uitkomsten van h"t onderzoek, dezer dagen te Beriijn aan het centrale slachthuis ingesteld. Van '20 varkens toch, bestemd voor eene bekende worstfabriek. werden niet minder dan 14 bij miscrocopisch onderzoek tricbineus bevonden. ITALIË. De cholera in ItaliI: Bulletijn over het etmaal 2/3 Augustus. Venetië, aangetast, 3, overleden. I: Cavarzere, 14 eu 1, Chioggia, 6 en 4; Verona. 3 en 0; Areola I4en 3; Cucca, 2-2 en 8; Bologna, 13 en 7 Padua, 5 en 0; Cittadella, 10 en 8; Treviso, 3 en 3; Castelfranco, 29 en 1; Montebellana, 12 en 3; Ravenna, 23 en 9- partij zal de budjelten stemmen; en de politiek van 1 j Salisbury voor Ierland zal met February op het ta- pijt komen. OOSTENRIJK EN PRUISEN. De twee Keizerszijn dees jaar met bijzondere plechtigheid bijeen ge weest; de oppermiuisters Bismark en Kalnoky heb ben er ook geconfereerd, en de Kroonprins van Pruisen was er aanwezig. Die vriendelijke bijeen komst is eeu vaste waarborg voor den vrede in Europa; en niettegenstaande de schermutselingen in de Balkans, en de dreigementen van Servië, Bul- garië enz zal er de peis niet ernstig worden ge stoord. De vriendschap met den derden Keizer, den Czar, is wel wat koeler, maar 't zijn toch maar kleine wolkskens die somtijds den helderen hemel betrek ken. FRANKRIJK. Boulanger blijft minister van oorlog voor zijn eigen schande, en de schande en schade der Republiek. In de departeirenteele kiezingen winnen de Be waarders een vijftigtal zetels; men mocht zich at.n beter verwachteu, maar't is toch een nieuw verlies voor de Republiek. Al de republikeinsche dagbladen vallen uit,tegen den Paus, omdat Z. H. eenen Nuntius te Pe- kijn heeft benoemd, en alzoo voorzien in de geeste lijke belangen van 't millioen Katholieken die zich in China bevinden. Ze vragen zelfs de afschaffing van 't Concordaat, omdat de Paus huu zoo weinig vertrouwen toont; het antwoord is gemakke lijk. Welk betrouwen kan de Paus stellen in een goeveruemeiit dat in Frankrijk voor eersten regel heeft den Katholieken Godsdienst te verdrukken en uit te moeien? Zal er dan niet éen gemeenteraadsheer worden (gevonden, die genoegzaam onafhankelijk is, om in de eerste zitting van den gemeenteraad openbaar, krachtdadige maatregels tegen de orgelplaag voor te stellen? Indien de wet niet toelaat het dansen op het or gel muziek te verbieden, dan heeft de gemeenteraad altoos het recht van eene belasting op de orgeldans zalen te leggen. Dit geschiedt reeds in talrijke gemeenten. Waarom geen 5o franken belasting doen betalen voor eiken dag dat er op 't orgel gedanst wordt? Men zou die poelen van zedebederf, waar het jonge geslacht, kinderen van 14 tot i5 jaren, naar ziel en lichaam bedorven worden, spoedig zien ver dwijnen. Wij schreven aan het begin van ons artikel, dat noch dag- ncch weekblad, ons in het begin van on zen veldtocht tegen de orgelplaag ondersteund had. Wij moeten eene uitzondering maken voor het u Land van Aelst, dat ons steeds getrouw ter zijde heeft gestaan. A&LST. - Zitting des Raads. - D'Hop. Een groote gewichtige Zitting, die geduurd heeft maandag, van 3 ure tot half zeven. Aanwezig al de Leden behalve M. Liénart. Een talrijk Publiek; er moeten stoelen bijgebracht worden. Geheel de Aal- stersche Hophandel is in de zaal. Vooraleer tot het dagorde over te gaan, leest M. de Burgemeester een Ministerieele Brief, waarbij 't Gouvernement voor den helft tusschenkomt in de groote buitengewone werken door den Gemeente raad gestemd. Die werken hebben d'algemeene goedkeuring van liberaal en van katholiek; en hier is 't de plaats om nogeens te doen bemerken,hoe dwaas de Dendergalm is geweest van te duiven schrijven u De Gemeenteraad heeft die werken maar gestemd om d'ambitie van eenen heer te voldoen II! Zal dat ooit kunnen vergeten worden?... Zulke zaken schrijven, over werken van allergroot.-te belang, van van Stadsliefde; zulke woorden schrijven zonder die werken te onderzoeken, is dat niet genoeg om een j gazet in volkomen diskrediet te brengen?) Keeren wij nu terug naar de Zitting. M. Van Antwerpen en Genl... Welke droeve Feestvieringi Wambeke verklaart dat in de zaak van d'Hop, al de Ha, liberalen, bekent dan toch uw ongelijk als ie- Gemeenteraadsheeren geen ander belang hebben rkeerde weg is, handelt hij niet wijs De Betoogirg is toegelaten, maar voor 't Paleis j van den Koning zul men niet mogen gaan... Er zal e" "inr" 're schrik van een Volk naar Brussel gaan.. De garde-civik onder de wapens van 's morger.ds af; de troepen in de kaserns De Troepen gereed in Overzicht. IERLAND! IERLAND! De voorzegging van Glad stone begint reeds waarheid te worden; het bloed stroomt 111 de straten van B e 1 f a s t de razende oorlog tusschen de verdrukkers en de verdrukten is losgebarsten, en van Belfast zal hij wellicht zijne moordtconeelen door gansch het eiland versprei den. De gekozene Parnellisten hebben een parig verklaard dat het wetsontwerp van Gladstone het minimum hunner eischen bevat, en dat, om de vaderlandsche beweging te versmooren, S a - 1 i s b u y zal moeten zijne toevlucht tot de Ker kers en schavotten en galgen. De gemoederen zijn dus ten hevigste opgehitst, en geen vrede is mogelijk, zoolang Engeland de kluisters der Ieren niet losmaakt. De Katholieke minister van 't inwendige, Mat thews, is te Birmingham herkozen, in eene vergadering zeide hij dat het Ierlaudch Parle ment zou gesubsidieerd worden door de Amerika nen, de grootste vijandeD van Engéland; hij voegde er nog bij dut Ierland rust vraagt en vrede, en dat een bewarend Ministerie dit alleen kan geven. Waar schijnlijk zal er geen herfstzitting zijn; Gladstones mand op 'ne met op zijn stappen terug te keeren?... Ge ziet nu, dat oproerig Volk, die Socialisterij die opstaat tegen Orde en Eigendom, die roept: Elk moet even rijk zijn 1 dat heeft zijnen oorsprong genomen in 't Libe- ralismus... Spotten met de Waarheden van 't Ge loof, spotten met Kerk en met Paus en met Geesle lijkheid, spotten met Hemel en Hel, met Ziel en met Eeuwigheid; d'hand op het hert, liberalen,vindt men dit niet in ai de liberale gazetten? Zelfs de Dendergalm die zoo valsch te voorschijn komt, in zijn voorlaatste Nr eerste bl.ade kolom, het riep mei vreugd uit, dat 't Geloof aan den Hemel aan 't verdwijnen is... En is er geenen Hemel, dan is toch een Helle, en die Helle ia alsdan de Wereld; is er geen ander leven,dan zijn wij dieren en de dieren leven zonder eer of deugd,en de dieren worstelenen vechten voor de lekkerste brok en de beste plaats. Bij de dieren is geen liefdadigheid, niets dan ik zucht, voldoening der laagste driften en wreedaar digheid. Ach, dat d'oogen toch open gaan, nu dat wij op den boord des afgionds zijn... Dat d'oogen open gaan Er is geen deugd, geen eerlijkheid mogelijk zonder de Godsdienstigheid... Een rijke liberaal zal eerlijk leven, maar hij die liberaal is in zijn hert en vrijdenker, hoe is 't gesteld met zijn eerbaarheid Een arme liberaal moet Socialist worden. De rijke liberalen loochenen hei goddelijk gezag de arme liberalen loochenen 't goddelijk en 't wereldlijk ge zag: GEEN GOD (DF GEEN MEESTERS 1 Napoleon I riep uil: t Is een zottigheid van een Volk te willen in orde houden, zonder Godsdienst I Maar Volk heeft oogen en ooren; 't Volk is recht zinnig, 't Volk wil geen Godsdienst als muilband; en als de hecrschende en rijke klas den Godsdienst verstoot en versmaadt, dan kan er geen orde en geen rust zijn in de Samenleving. i5 Augusti, schoonen Feestdag, luisterlijke Pro cessie, wat zult gij voor Brussel zijn I Dag van woe ling, van wanorde, en misschien van bloedige en vreeselijke schokkingen! Men kan de zee niet be dwingen en niemand weet wat er uit die samenhoo- ping van volk zal losbersten. Dc gruwelen van Luik en van Charleroi motten ods alles doen vreezen. En van al dat Volk dat te Brussel gaat bijeenko men, zal er zondag op den grooten Feestdag, zal er éénen Mis hooren, verre vai* te denken op t'Onzen Heeren te gaan of de Processi:: bij ie wonen?.. Geen éenen zal Mis hooren, hetgeen klaar bewijst dat het allen Liberalen en Vrijdenkers zijn.. i5 Augusti 1 Mochtet gij toch d'oogen openen aan de liberalen die nog geen Vrijdenkers zijn 1 Mochtet gij de Katholieken opwekken, om de zaak' van het Werkvolk in handen tenemeD, om, gelijk de Paus leert, voor het tijdelijk en geestelijk belang te zor gen, om vaderlijk te bestieren, vol genegenheid en edelmoedigheid jegens de Werklieden,die toch onze Stamgenoten zijn, onze Landgenoten,onze Broeders en Zusters Wij lezen in 't Recht van Antwerpen dan het welzijn van de Stad en van den Hophandel in 't bijzonder; alle ander belang moet en zal op zij geschoven worden. Dan geeft M. VaD Wambeke 't woord aan M. Schepene Monfils, de Verslaggever in deze gewich tige zaak. I Al d'aanwezigendie durven Eere geven wien Eere toekomt, zullen hier met ons zeggen Een merkweerdig en diepgestudeerd Verslag 1 Zelden boorden wij een moeielijke verwarde zaak op zulke klare en eenvoudige wijze uitleggen. Er waren vele zittingen geweest in de sektie; d'heeren Hopkoop- mans hadden er gesproken, elk volgens zijne denk wijze, met studie en kracht; uren en uren had tnen geredetwist; en M. Schepene Monfils haalde al de punten in 't kort aan, somde de redens op, die voor en degeen die tegen gezegd waren, en deed aldus de gansche zaak in een helder daglicht vooruitko men. De beraadslaging is lang geweest, maar leer zaam en in orde; zelden hebben wij zulke schoone zitting bijgewoond en onze Katholieke Gemeente raad heeft getoond op d'hoogte te zijn van die hoogst belangrijke zaak. Over twee groote artikels moest de Raad ^eslis- sen. In ons volgende Nr, iaat dekplaats «et tc%, sui len wij de zitting breedvoeriger geven, nu moeten wij kort zijn. Twee groote punten dus i° Meu had gevraagd van den naam des Verzen ders op al de balen Hop verplichtend te maken hiervoor spraken M. Schepene De Wolf en M. Meert met sterke bewijsredens;het tegenovergestelde wierd verdedigd door MM. Monfils, Moyersoen en Limpens, die. zich steunende op de Vrijheid van Handel, voorstelden van de namen te laten zetten of niet; de naam der Verzenders is toch altijd aan- geteekend op de boeken der Waag en korrespon- deert met het Nrder verzending; men kan altijd weten wie deze of gene baal verzonden heeft. Dees gedacht behaalde de overhandstemden te gen: MM. De Wolf, Burny en Meert. Het tweede artikel was: Voorstel, tot verheffing der Hop uit deze streken, voorstel van een bijzon dere plaats te geven aan d'Hop van allerzuiversten pluk, zonder stelen af bladers; om aan die Hop, bo ven' t Merk een bijzonder certifikaat te geven.» Een parig was men om zulks te doen voor de ronde balen, doch voor de geperstte wierd het hevig bestreden door MM. De Wolf en Meert; deze heeren, spre kende in den naam van verscheide groote Handels huizen, vreezen dat die maatregel de Landbouwers zou alschrikken en d'ander soorten Hop in weerde doen dalen, dat de keuring voor de geperstte balen moeielijk is, enz... Wij moeten zeggen dat zij hunne zaak met veel talent verdedigden. M. Moyersoen steunde er op,dat de vreemde Hop ons overweldigt, dat alle middelen tot opbeur, expositiën, enz. vruchteloos geweest zijn, dat de Planter klinkende bewijzen in geld wil hebben; dat het hoogen tijd is ernstige maatregelen te nemen. M. Limpens bewees S dat de keuring zeer gemakkelijk 's, dat 't Reglement alle midd; I3 van bedrog voorziet en dat men niets i heeft met voor e ronde balen alleen een bijzonder certifikaat van prima-Hop te geven. M.Verbruggben i! voegde erbij dat die beperking een soort van fopperij zou wezen en ofwel vruchteloos zijn ofwel Toen wij drie jaar geleden den veldtocht r den Viijtigen Hopboer of den Koopman benadeeligen Het voorstel van een bijzonder certifikaat te geven aan tonde en geperstte balen is aangenomen: siem- tegen de orgelplaag openden, waren wij langen tijd alleen van ons gedacht. Niet een dag-of weekblad onzer stad ondersteunde den tegen: onze pogingen, Wij hadden schoon te bewijzen, dat deorgelplaag niet alleen schade aan de burgerij toebracht, maar dat ze vooral eene besmettende ziekte de zede loosheid voor de werkerskinderen was geworden, dat die lokalen waar men op orgelmuziek danste, wezentlyke a voorraadschuren der ontucht waren; men liet ons in de woestijn praten. Doch thans is de kaart gekeerd. De kwaal is zoo groot geworden, de zedeloosheid, het verderf der jeugd zoo wel meisjes als jongens uit de werkende klas is zoo toegenomen, dat de gansche pers, zoo wel de doctrinaire Précurseur als de vooruitstrevende Voorwacht nu maatregels ver gen om dit kwaad te keer te gaan. In de commissies door het gouvernement inge steld om den toestand van dc werkende klas te on derzoeken, is men komen klagen, over den verder- felijken invloed welke de orgelplaag op de werkende klas uitoefent. - Wie heeft die klachten geuit? Een voorzitter van eene werkersmaatschappij. Zal het Stadsbestuur, zal de doktrinaire kliek die op ons stadhuis zetelt, nu eindelijk beginnen te be grijpen, dat het meer dan tijd is, om eenen dam tegen de zedeloosheid, tegen het bederf van onze werkende klas op te werpen? De Wolf. Meert, Burny en Van Wambeke; onthielden zich: MM. Van der Haegen en Van Mol. Verscheide ander voorstellen, als benoeming der Keurmeesters door de Hophandelaars; streng verbod aan de Keurders van eenigen handel te drijven, zijn verworpen. M. Monfils heeft verklaard dat de Stad op geen moeite of kosten zal zien, om d'Hop uit de Aalstersche Waag hare aloude faam te doen terug krijgen. l'illekens. De Brusselaars zullen morgen 'nen schoonen zondag hebben.... In die stad is zoo dikwijls de Processie aangerand en bespot; den 7 september, de rustminnende katholieke Be tooging wierd er uiteengeslagen en nu moet de Brusselaar zondag tot in den nacht gewaiiend staan tegen een Processie van SooialistenDe kaarten zijn gekeerd de beleedigers van vroeger moeten zich nu verdedigen.... 't Zal een oprecht helsche aag zijn. M. Cleemput, Voorzitter der liberale Associatie van Ges- raardsbergen, voor de vierde raaal roepen wij u op, dat gij uw manifest zoudet verdedigen. Wij vragen u rekening en gij zwijgt gij steekt u weg. gij zijtiiiet te vinden 1.... Wij zullen niet loslaten of ge moet voor de pinne komen. Elk lacht met de hooghartige kleine Gazet van Antwerpen die durft schrijven dat 't Werkvolk ongeleerd is. als hei de boeken niet mag lezen van Voltaire, Rousseau, Renan, Sue, Balzac en van lloilandsche smerige ransels... Ach, ge ziet hier weerom in de Klein Gazet, dat d'hooveerdigkeid en

Het Land van Aelst | 1886 | | pagina 2