De Zwarte MMaat. Zondag 19 September 1886 27ste jaar GODSDIENST. - VADERLAND. - VRIJHEID liet oude Aalst. 'ïfo De Statie der Reizigers te Aalst. Kerkelijk Nieuws. s$p. x ■i «T5», 3KttC%~>.Sfiffidt£ BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewoone Annoncen 20 centiemen per regel. Annoncen op de Tweede bladzijd 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kiemen regel 00 ABONNEMENTS-PRIJS 75 s fr. 's jaars, vooraf betaalbaar Inschrijvingen worden op alle ti, genomen, rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. 18 sep. 19 00 a 20 80 13 30 a 14 25 16 00 a 18 o0 14 oo a 18 Op <4 o<! AALST, Zaturdag 18 September i88f in U72 waren in Aalst do volgende Licentiaten in de Me DBCYNEN M. Van oor Snickt, in de Korte Zoutstraat. M. Meert, in de Molenstraat. M. Causmans. in de Korte Zoutstraat. M. Nickels, aan de Groote Kerk. M. Perez, in oe Kerkhofstraat. M. Moens. in de Stoofstraat. M. Van Opder.bosch in de Molenstraat. Chirlrcvns. alsdan in de stad wonende Sr Meganck, d'oude, gepensionneerde, in de Molenstraat. Sr Raes, in de Nieuwstraat. Sr Ringot, in de Zoutstraat. Sr Decker, id. Sr Meganck, jonge, gepensionneerde, in de Nieuwstraat. Sr De Conine i, in de Molenstraat. S' Roticel, gepensionneerde, op de Veemarkt. Sr Cluskens, in de Zoutstraat. LOOPENDE NIEUWS. M. Seghers, van Dendermonde, t'Aalst wc.l bekend, heefteen nieuwe Rouwmarch gemaakt die zondag voor d'eerste maal gespeeld wierd op de begrafenis van M. Van Mos- sevelde; men verzekert ons dat het een merkweerdig en treffertd stuk is, een oprechte Rouwmarch. Elk zegt het: Wat zal ons Stadhuis schoon zijn, eens dat het gansch hersteld isl Gent heeft met luister en triomf ingehaald zijnen Primus van Roo en in de Scnilderkunst, de jonge heer Montald, de zoon van 'ne schoenmaker, 't Schijnt dat het een buiten gewoon talent is, die 'rte grooten naam kan verwer ven. In Antwerpen zeggen ze dat Montald maar 4 stemmen heeft gehad op g en dat hij ten onrechte Primus van Hoornen is... Dat zal de Gentenaars niet aanstaan. Wie heeft er t'Aalst d'eerste Prisonniers in de jaren 3o helpen wegleiden? Wie heeft er 40 ja ren Dienst, honoiabelen openbaren Dienst Wie is manhaftig en kapabel eu wie is nog niet gedeko- reerd? Oe Mogendheden zullen t op den duur nog aan Beige •'land opleggen. Daar nü de garde-ci- viks van Brussel en Gent gaan in October kleinen oorlog komen doen in d'omstreken van Aalst, waar schijnlijk in den Oonegem. M. Fideel Eeckelaert, van Lede, de schrandere 1 en ieverige hovenier, onze achtbare Vriend, is ver eer! met de Landbouw Dekoratie van Eerste Klas... Proficiat en gelukwensch 't Is nu toch te herstemnaen voor den Primus van Rome. Gent zal op eiers zitten... En niet zonder rede 1 Na die plechtige inhaling! Nooit is er een Koning in een Stad ingehaald gelijk Gent zijnen - Primus heeft or.tfanjten...,,t jn, wonder dsft dl de Geschiedenis nagaat, cTAalstenaarf hebben be- j roemde mannen geleverd in alle vakken. Er gaat te Gent nog 'ne Notaris bijkomen, is nu 26. Bis- j marek is weêr ziek, omdat hij niet geerne spreekt, als de Rijksdag geopend wordt. Waar Bismarck eens gestaan heeft, zal geen gras meer groeien. De Koning van Portugaal DonLuiz (een aardige naam, maar in't Portugeesch is Luiz, Lodewijk), hij is te Brussel geweest en 10 uren moesten de soldaten on der de wapens blijven. Maandag is te Brussel, Schaarbeek, een dronkaard in de kerk der Paters Recolletten gekomen, den hoed .p 't hoofd, gerucht makende en naar den Outaar loopende. Hij is bij den arm gepakt en buitengezet. Er gaat in Aalst een 2de Vertooning zijn van Iwein; en t'Antwerpen wordt Zondag 't Praalgraf van Conscience ingehul digd... 't Volk zal er niet ontbreken. In Vlaande ren Vlaamschwij mogen geen bedienden dulden of geen Mannen kiezen, die onze taal niet kennen. M. Oct. Maes, Leeraar a -n de Teekenschool van Dendermonde. heeft naar de Groote Tentoonstelling van Gent een Borstbeeld gezonden, die er aanstonds cp een der eereplaatsen is gesteld. In t Pa viljoen t'Aalst, op de Groote Markt is donderdag avond een schoon Concert gegeven door Hongaar- sche Kunstliefhebbers. Men beweert dat de Landbouw is beginnen af te vallen, sedert 1873, alswanneerde Vrijhandel is uit geroepen. Sparen! Sparen! Sparen 't Gouvernement moet't Voorbeeld geven; welke zottigheid, welk schelmstuk van te durven paleizen bouwen van 60 millioen en nog meerder en van nu geen geld te hebben om Landbouw en Nijverheid te helpen 1 Welke zottigheid, al die noólooze onkosten, van 1879 tot 1884; die School Inkwisitie, die Com- missairs specials, om de Gemeenten tot zotte onkos ten te dwingen! Een eerlijk man krijgt pijn aan zijn bert als hij hoort wat er te Namen is geschied Officieels Mees ters en officiéele Meesteressen op pleziereis, gekleed als barons en baronnessen, voor een lekkere tafel zittende, hebben uitgeroepen en naar den Koning gezonden dar zij slachtoffers en martelaars zijn.. En men rekent het uit: en de eenige honderde, die op wachtgeld staan, hebben 1000 A 25oo fr. zonder 'ne stoel te moeten verzetten, enal d'ander leven in volle weelde... Jaz'hebben den ganschen dag gevochten en niemand gezien, ze mogen klagen van vervolgd te worden, die officiéele Meesters. Ze klagen, waarom? uit pratijk, opdat de Katho lieken niets zouden veranderen en met bunnen koste- lijken tijd en hun groote meerderheid hun eigen hert opeten... 2 millioen brengt 't Plaatsvervanger) aan 't Werk volk op, 2 millioen per jaar en ze zouden dat willen afschaffen en 't schoonste van al, ze zeggen daarmeé profijt te doen aan 't Werkvolk 1... Primo: 2 milli oen kwijt; Secundo, den maandelijkschen trok kwijt; Tertio, in 't Leger van geenen tel meer zijn of tot geen grade geraken. Menschen, Landgenoten, wie ge zijt of niet, libe ralen en katholieken, iser ooit een grooter stommi g heid geschreven op den eerdbol, als daar die nieuwe beu voor den Godsdienst £n nogtans, wat zien wij te Brussel, te Gent, te Antwerpen, in alle groote sleden? Dat de Professors der liberale scholen menschen zijn, zonder Gods dienst, ja Vrijdenkers; dat veel Professors der libe rale Athenées en Ecoles Moyennes, in slechte ga zetten de grofste goddeloosheden schrijvenJa, on langs is het uitgeroepen in den Provincialen Raad van Brabant, dat de liberale scholen moeten blijven beslaan, om de Vrijdenkerij te verspreiden en te versterken. En als ge le Brussel hoort dat er jongens eu dochters zijn van 16, 17 jaar, die al hun Gelool hebben verloren, die driftig ziju naar de ontuchtig- ste le'zingen, die zelfs geenen Paschen meer houden, die al wat ontuchtig is, achterna dretsen, 0, onder zoekt; het, en gij zult vinden dat zij hun Geloof hebben verloren in de liberale scholen. Moeten wij naar Brussel en Gent gaan Hier, in Aalst, wat zien wij van de Ecole Moyenne De Pro fessors moeten de kinderen 's zondags naar de kerk vergezellen! En het grootste getal toont daar dat zij Vrijdenkers zijn Eerbied hebben in 't Huis Gods, onder de Mis, een Kruis makeD, knielen onder het Opheffen, onder de Benediktie, toonen dat zij Christene Menschen zijn, 0 neen! niets daarvan! niets! En d'oudste leerlingen volgen de voorbeelden van hunne Professors na en zoo komt er hier ook eeujong geslacht, dat met uitdagende blikken naar dt Kerk en naar den Outaar opziet, naar de Kerk w-i'riu zooveel Geslachten troost en sterkte hebben ge tonden; in de Kerk die altijd 't middenpunt en debiel blijft eeuer beschaafde eu deugdzame Samen leving. Over 2o jaren, d'hevigste liberalen zouden hun kinders uit zulke scholen hebben getrokken; M. Ro gier, M. Devaux, al de liberalen van'tCongres,bijna al de liberalen tot in de jaren 80, riepen en schre ven dat de lucht der school moet godsdienstig zijn; en nu is die lucht ongodsdienstig te Brussel, te Gent, te Luik, men loochent het niet meer 1 Belgenland, Belgenland, waar gaat gij naartoe! Wat gaat er van een groot deel uwe jeugd geworden! Waar zullen d'Huishoudens varen, met zulke ver gazet uit de Korte Zoutstraat, als zij hier tweemaaloerlelijke leerstelselsMen kan nog verslaan dat toe durfde herhalenDat degene die bij 't Leger niet geweest zijn, petits crevés zijn III Alzoo botalwillens in de menschen hun wezen komen spuwen wreed I Ten eerstbn, de ware liefde is edelmoedig en toont zich door werken; de Katholieken geven hun geld voor de Scholen van hunne kinderen en voor de Scholen der Werkende Klas In 't Arrondisse ment St Nikolaas, van 1879 tot 1884, hebben de Volksscholen hau de Katholieken gekost 700,000 fr. zonder de weerde en den intrest der gebouwen En wat heeft 't Liberalismus gegeven voor haar scholen? Niets, niets! integendeel, geld gezogen uit School-Inkwisilie en ander hatelijke zaken. Ten tweeden, in Jien men over 2o jaren aan de liberalen van dien tijd moest gezegd hebben 0 Er zullen scholen ontstaan, waar d'Onderwijzers ware en publieke Vrijdenkers zijn;» de liberalen van dien tijd zouden geroepen hebben: Dat is onmogelijk Zoo verstaan wij 't Liberalismus niet! Schoolmees ters moeten menschen ziju die, al zijn ze niet poli tiek-katholiek, die toch in hun hert, eerbied heb- Mensch Schismatiek, Protestant, Lutheraan zou die sekten hebben toch iets van 't Chris- zij herkennen toch God en d'Eeuwigheid, en het Kwaad maar Vrijdenker, Liber- n, daar leven als een stom gedierte, niet j ■;oor Goed of zonder kracht tegen 't Kwaad, daar leven als een malledikse tegen den Hemel, is er toch iets afgrijselijker En de wezentlijkheid is daar De Vrijdenkerij wordt voortgezet door de liberale scholen. Achtbare Ouders, weest toch niet lichtzinnig in den keus uwer Scholen; en gij, geëerde Landbou wers, wij moeten U waarschuwen men lokt uw Kinders naar d'officiéele gestichten men belooft gouden bergen; ze zullen er leeren,beter dan elders; na eenige jaren ze zullen een goede plaats hebben van 't Gouvernement!... En die U dat beloven, denkt toch niet dat zij bezield zijn met intrest voor UEd.: neen, 't isiotresi voor de Vrijdenkerij, om in de Parochiën bestrijders van 't Kerkelijk Gezag te hebben; om den Buiten te brengen gelijk de groote Steden, gelijk op veel plaatsen in Frankrijk, eu al dus tot een goddelooze wilde Samenleving te gera ken... Gij, geliefde Ouders, zoudt er d'eerste slachtoffers van wezen. Is er een ongelukkigere statie Zoo klein, zoo bekrompen, zoo ('gevaarlijk, 't is won der dat er allo dagen geen malheuren gebeuren en we moeten zeggen dat er hier een waakzaam en ieverig Statie-personneei is. De wachtzalen, de plaatsen om de kaartjes te geven, de bureelen, 't is al vijf, zes keeren te klein. In ander statiën, de treins staan op behoorlijken af stand, en znlker wijze dat de Reizigers gemakkelijk kunnen heen en weêr gaan. Hier, men is geperst en gedrommen, men moet, of wel wachten totdat de trein weg is, of wel op een enge baan, tusschen 2 convois, een dag wand ver gaan. D'AaUtenaars zijn beschaamd, als zij hun Statieken vergelijken bij de Statiën van Dendermonde, Meohelen, Leuven en ander plaatsen. 't Is oen groote fout geweest van de Statie daar te maken en aldus de Vaart af te snijden en die kaaien te dooden. Doch 't zou een schelmstuk tegen Aalst geweest zijn, een onherstelbaar schelmstuk van 't Plan-Blondiau in een of twee of drij termijnen uit te voeren. Indien de Statie voor Koopwaren niet verplaatst ware geworden, nooit of nooit kon men de Statie voor Reizigers verbete ren. D'Aalstenaars en alle andere Reizende Lieden snakken naar 't oogenblik dat de Statie der Koopwaren zal ver plaatst worden. Geen beter of nuttiger werk kan ons Ministerie aan de Stad Aalst jonnen. Men bemerkt alom dat de Buitenlieden halten en sta tiën bekomen. Onder 't liberaal Ministerie kregen zij niets dan gendarms, om de kerkhoven te schenden en de Gemeenterechten te krenken. De E. H. Boone, onze welbeminde Stadsgenoot, die te Londen als Pastoor eener Parochie zooveel goed doet en aldaar de namen van Vlaanderen en van Aalst doet zegenen, hij is volgens jaarlijksche gewoonte eenige weken bij ziju achtbare Broeder in rust-verlof geweest, en na een hartelijk afscheid van de Geestelijke en Wereldlijke Overheid en van zijn talrijke Vrieqden, is hij dijosdag tot Oostende weêr ingescheept, om in Engeland zijn gewichtig Ambt voort te zetten. Onze wenschen en groetenissen vol gen Hem Als ge ziet wat er rond de Meule- schetten plaats heeft, ge zoudt bijna betreuren dat er kapellen gebouwd worden, 't Is waakzaam te zijn en krachtdadig te zijn in onze tijden. Pastoor De Poorter, nil leperen die in 't H. Land ziek ge vallen was, is hersteld en reeds in zijn stad terug gekeerd. Pater Claessc:;.-; uit 't Collegie van Aalst, is verplaatst tiL-ar Vilvoorde. Men krieus .ww i' ktp, .e: heelt in Aalst veel goed gedaan, alA me kant; hij maakte woaderschoone en welgepaste Ser moenen; hij was ook aan 't hoofd van een Klein Congregatie van Dochterkes na hun Eerste Commu nie,en dat nuttig volkswerk bestierde hij met eencn wijzen en onverdroten iever. De honderde en hon derde Congreganistekes kende hij allen met hunnen naam. en voor wat hij door die Congregatie gedaan heeft, moet Aalst hem altijd dankbaar zijn en God zal hem loonen, hier en hiernamaals... 't Zijn de Gilden, de Congregatiën, de Genootschappen en de Confrerien die 't Christen Volk in zijn eer en in zijnen fleur moeten houden eu bijzonderlijk de Pa- tronagiën: Arme steden die veel werkvolk hebben eu zonder Patronagiën zijn. Morgen zondag Feest dag der VII Weëen, met groote Plechtigheid ge vierd in St Martens-Kerk t'Halle. [Maandag is er t Aalst een groote vergadering van 't St Gregorius Genoolschap tot verbetering der Kerkmuziek van Dramatiek Verhaal uit de verledene eeuw, naar 't groot werk van S. VAN DER GUCHT. 17 XVII- De Moordenaar wordt doodgeschoten. Carno verschoot geweldig, als hij Pieter Slachbant voor zijn oogen zag opdagen. De baas uit 't Kroonije was niet min verwon derd. den marskra ner in zijü slaapkamer aan te treffen. Beiden konden in 't begin geen woord spreken. De gramschap bracht Pieter Slachbant eerst tot spraak: DIEF! riep hij. Dief! is het alzoo dat gij mijne genegenheid beloont? En met opgeheven stok vloog hij hem toe 1 Maar Larno schoot zich behendig van kant en vatte Slachbant bij de keel. Daar hield hij hem vast, als in een ijzeren schroef, en Slachbant mocht zich keeren, wenden en wringen, d oogen mochten hem uit het hoofd puilen en 't bloed uit mond en neus vlieten, Carno liet niet los; met een wilde razernij hield hij zijn slachtoffer vast, tot dat de onge lukkige een heesch gegrol uitstiet en neêrplotte als 'ne steen. Hij was dood! Van dief was Carno moordenaar geworden 1 a Waarom, zegde hij ,is hij teruggekeerd?... Waarom, o mon ster? op weg zijnde, had hij zijn pijpken gebroken en een hardnek- kigen rooker zijnde, ^as hij teruggekeerd om een ander pijpken te halen dat in de slaapkamer op de schouw lag. Zoo had de drift tot rooken zijn dood gekost. n 't Was leven om leven! Zoo ging Carna voort, |zijn slachtof fer ziende liggen; haddc ik hem niet vermoord, hij had mij dood geslagen... Nu moet ik zeker vluchten;en spoedig!.. Heb ik 't geld? ja.... Zou de vrouw iets geboord hebben?. ik ga zien,en om mijn veiligheid te verzekeren,... neen, voorniets zal ik achteruit dein zen!... voor niets! En de schurk ging naar d'herbergkamer waar de vrouw zat te spinnen. Zij zag niet op, en meinende dat het haren man was, vroeg zij: Hewel, Pieter, hebt gij uw pijpken gevonden? Uw pijpken gevonden, dacht Carno, ze weet dus van niets: Ik ben ik het, bazsnne, antwoordde hij; de baas is met zijn pijpken langs den acb: .leest weggegaan. - Ha, ge zijt gij het, Carno, zeg, ge moet toen hardnekktgen rooker zijn, om reeds verre van huis zijnde, nog weêr te keeren voor een dolleken? Dal mansvolkl dat mansvolkl Carno hid de gelegenheid schoon, om t mensch te vermoorden; ze zat met haren rugge naar hem toe en had geen de minste ach terdocht... Doch pcizende dat er alle oogenblikken volk kon in d'berberg komen veranderde hij van gedacht, nam schielijk de karabijn van den muur en sioop weg, zonder nog een woord te spreken. De bazinne ging voort met spinnen, en in de kamer daameven lag 't lijk van haren man! Carno liep 't huis uit en was weldra in de bosschen verdwenen. Het sloeg 7 uren op den üorpstoreu van Melle; men was in de maand Sep'.ember en begon reeds voor goed donker te worden. Carno, een wreedaard, die zijn weldoener kwam te vermoorden, zag als Cain links en rechts en verschrikte van 't rezelen der bla deren. Eensklaps blijft hij staan. Twee zwarte gedaanten komen tegenheml... Een lange en een korteI... 't Scheen hem, dat g'heel de wereld reeds zijn misdaad kende, zelfs dat de boomen hein 't woord moordenaar toeriepen!... Voor geen geld ter wereld wilde hij onder mcnschcn-oogcn komen. Hij sprongdusden gracht over en drukte zich neer tusschen d'heesters en de struiken. De gedaanten naderen; 't zijn twee menschen; een hond volgt hen; ze zijn gewapend als jagers;... een der twee personen is..,, is Passchierken Vertangen; de andere, ja, hij herkent in hem den Zwarten Advokaat.Wat komen die doen? denkt Carno.Mij op zoeken! En waar gaan zij heên? Naar 't Kroontjel naar 't Kroon tje!... 't Is de leelijke bultenaar die mijn pistool heeft gekocht!.. Ze komen dichtbij, ze klappen tegen malkaar en Carno luistert als een vink en hij hoort den Zwarten Advokaat zeggen: Zou die herberg nog open zijn? 't is meer dan 7 uren. Zekerlijk, ant woordt Passchierken, Pieter Slachbant sluit maar ten 10 ure; want 't is 's avonds dat de wildstroopers met hun goed afkomen. En Carnol zal die rchelm daar nog zijn? Ongetwijfeld, ja, meester; wij hebben immers opgepast en ik ben nieuwsgierig wat gezicht hij zal trekken, als ik hem zijn pistool zal toonen Carno hoort dat en Carno siddert van angt; op den angst volgt een onzeggelijke woede; ha, ze durven hem schelm noemen! ha, ze gaan om hem te doen aanhouden!... om hem te doen straffen!... En door den Duivel der Moordlust vervoerd, Camo legt aan naar den Zwarten Advokaat; Carno lost de scheut, een lichtje flikkert, een kogel sist door de lucht, doorboort de kraag der bovenjas van den Zwarten Advokaat en maakt hem een schrabwonde aan de oor. Zijt gij getroffen? vroeg Passchierken Neen, ik gevoel geene pijn. Terzelvertijde zag de dwerg boven 't kreupelhout den blauwen damp door 't schot voortgebracht; hij legde langs dien kant aan, drukte af, de kogel vliegt, men hoort een pijnlijke schreeuw, gevolgd door een groote stilte.... De Advokaat wilde aanstonds naar dien kant loopen, maar Pas schierken hield hem tegen.zeggende dat de getroffene er misschien in hinderlaag was, om zijne wonde dubbel te doen betalen. Ze de den dan den hond achterblijven, herlaadden hunne geweeren en gingen al snuffelende en opspeurende vooruit. Weldra vonden zij aan eenen boom, een man, badende in zijn bloed. Die man, zij herkenden in hem Thomas Carno. Hij ook zag de twee personen aan en sprak met gebrokene stem: ja, et is'ne God in den hoogen Hemel en hij zendt u tot mij;... ik ga sterven... Vergeef mij dat ik naar u geschoten heb. O, sprak le Advokaat, dat is reeds ver geven; misschien is uw wonde niet doodelijk; wij zullen u helpen en als gij u wilt beteren.. Ach, M., 't is de dood. ik voel het.. - en ik verdien het... Vroeger was ik braaf en eerlijk... Maar door Stupites Brunneel hen ik een schurk geworden. Carno, sprak de Advokaat, gij lastert dien eerlijken mensch 1 Weet dat gij daar- voor zult rekening geven aan God 1 Mijnheer, ik ga sterven... en ik zeg de waarheid... In dat huis van Stupites ts... nnjn ongeluk begonnen... Te samen met hem... heb ik het kind zijner zuster Angela vermoord! Maar man, gij raaskalt!—Vermoord, levend begraven's nachts... aan't oud Roklijf achter den Bornput,.... Daar... zult gij de... overblijfsels... nog vinden.... en zoo.... ben ik l dief en... moordenaar geworden... i De Zwarte Advokaat was aangedaan tot in 't diepste zijner ziel... Welke -oorden! En zou die man liegen, nu dat hij op sterven lag?... Passchierken, zegde hij. die mensch is slecht, ga hulp zoe- ken, dat men 'ne Priester hale 1 spoed u toch I I En hij ging voort de wonde te willen stelpen met zijnen neus doek, doch te vergeefs! De man had maar eenige oogenblikken meer te leven: Daar zijn ze, riep hij eensklaps uit, daar zijn ze, de Duivels die mijne ziel komen halen?.;. Ach God, genade! Er is genade, vriend, als ge wilt, ja als ge wilt... Het is u leed,jnet waar, dat gij God vergramd hebt? O ja. Gij gelooft in God, gij hoopt in God, gij weet dat Ons Heer voor u gestorven is aan het Kruis. Och, ja, maar neen, er is bloed, onschuldig bloed... aan mijn handen... Weg, weg, gij... die mij belet hebt te vluchten als ik geld had... als... Maar hij kon niet voleinden,een heesch gegrol, wanhopige oogen en de rampzaligaard gaf zijnen geest. M. Ponsel, de Zwarte Advokaat, diep aangedaan door deze vree- selijke dood,ging op eenigeu afstand van daar en bad op zijn kniön voor dez.n die hem had willen vermoorden en die nu voor den Oppersten Rechter stond. Inmiddels kwam Passchierken met Volk uit 't omliggende, een wevers-fa nilie die dikwijls met hun lijnwaad naar Aalst kwamen en aldus van den Zwarten Advokaat met groote dankbaarheid hadden hooren spreken. Een hunner jongens was naar Wetteren geloopen om 'ne Priester te halen. Doch het was te laat; men nam dus 't lijk van dan moordenaar op, men droeg het in de schuur der wevers; men deed den Zwarten Advokaat en P®8- schierken binnen komen, men maakte eenig eten gereed, en willen of niet willen, de Zwarte Advokaat moest in de groote kamer zijne nachtrust nemen, terwijl Passchierken zijn vermoeide leden op eenen strooizak neêrlegde.... 's Anderdaags, de Zon was nog niet op, als t Gerecht van Wet teren ter plaatse verscheen. De Zwarte Advokaat deed zijn verkla ring; 't lijk wierd onderzocht; men vond veel geld in de zakken van den booswicht en alles legde zich uit, toen de veldwachter van Melle kwam toegeloopenzeggende dat Pieter Slachbant, de baas uit 't Kroontje, den vorigen avond wreedelijk in zijn huis was ver moord. En van dit alles wierd behoorlijk noticie genomen. ("t Vervolgt.)

Het Land van Aelst | 1886 | | pagina 1