De Zwarte Advokaat. 19 Zondag ^6 September 1886 27s,e jaargang. GODSDIENST. - VADERL AND. - VRTJHETD Herwijüiug eener klok te Aalst. De Scholen. 't Gaat slechtde Boeren en koopen niet Nieuwe Orgel te Gent. BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewoone Annoncen 20 centiemen per regel. Annoncen op de Tweede bladzijde SO centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regsl. ABONNEMENTS-PRIJS s fr. 's jaars, vooraf betaalbaar Inschrijvingen worden op alle tijdstippen genomen, rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. YAM AÊLSI AALST, Zaturdag 25 September i88f Niet zonder rede zorgen de Steden en Parochiën, om een schoon Kergelul te hebben. De Zending der Klokken is schoon en treffend: De Feestelijkheden verheffen, het Volk naar de Kerken roepen, de Li| .diensten aankondi gen, daar uit den toren roepen n galmen heinde en ver, ter eerc Gods en ten Dienste van 'r volk... De Klokken de Klokken l In de jaren 93de Jacobijnen vervolgden de Klokken als hunne hevigste vijanden en hoe dikwijls hooren wij niet, in onze droeve 'tijden, dat Vrijdenkers uit de groote steden hunne stem verheffen en hunne pen scherpen om te beletten dat er 's morgends een nederig klokje hunne rust zou komen stooren, en op hun gewe ten kloppen!.. Het klokgebrom, dat men van jongsaf gehoord heeft, ja,die stem gaat tot in het diepste der ziel. St Martenskcrk heeft een schoon en machtig gelui De groote Klok Martha, die dagteckcnt van t jaar 1461; de groote Klok St Martin us, van 1736 de Klok Maria, gegoten in't jaar 1514 en de Klok van Bermhertigheid, ook een zwaar gelui, wegende 1010 kilos en geplaatst in 1824, onder E. H. Deken Petrus De Hert, en Burge meester de Vilander; als lan was Meter Me Cathanna Govaert en Peter M. Alexander Pauwelaert. Deze Klok, onlangs geborsten zijnde, is nu hergoten en wierd donderdag plechtiglijk ingewi|d en gedoopt door den Z. E. H. Deken De Blieck, bijgestaan door zijn EE. HH. Onderpastoors; een groote menigte was voor die treffende Plechtigheid komen bijgestroomd; Mej. Sophie Van Itterbeeck was Meter en M. Josse Mertens, Peter deze keus was 't gevolg geweest van een groote Mildda digheid door die achtbare Familiën Mertens en Van It terbeeck, aan de Klok en aan de Gilde van Bermhertig heid; verders waren aan 't hoofd der Geloovigen M. Lei- rens, Senateur, Voorzitter van 't Kerkbestuur M. Limpens, Raadslid van Gemeente en Provincie; E. H. De Raedt en M. Advokaat D'Herdt, Kerkmeesters... In de Kerk zelve wierd de klepel getrokken door den E. Heer Officiant en Meter en Peter, en liet de hergotene Klok haar eerste kloeke en heldere klanken tegen de gewelven dreunen... Die Klok is bijzonderlijk bestemd voor de Begrafenissen van Bermhertigheid; 'j was dus een dobbel werk van liefde, het hergieten dezer klok te begiftigen mochte die Klok lahge jaren en eeuwen over Aalst weêrgalmen; mochten bare toonen over een werkende Bevolking dalen, waar de geest van Geloof en Gods vrucht, die bron van geluk en vrede, krachtig en levendig is gebleven 1 Looi-ende nieuws. Men kwetst cene welbekende waarheid als men uitroept of echrijft dat de officieele Onderwijzers die «fevrWAt va& Ongeluk, in 1879 yolgden. zulks de- p08i|jQl net ïasug' is, zijn r<.-atéu" op'pe. ot», -óp vaste jaarwedde te slachtofferen; dochwij mogen dan ook Hulde brengen aan edelmoedige srten die alsdan 't Katholiek België gevólgd en ondersteund hebben... Nog een woord daarover: Ge moet lap en, vel, en onbeschaamde leugenaarzijn, om ons Minis terie te durven van wreedheid beschuldigen. Wij zouden meer zeggendoch wij willen de aandacht niet trekken op jammerlijke redevoeringen, die ze kerlijk eens reebtveerdige bestraffing zouden uitlok ken. Sedert 1884 wij hebben Martelaars en Mar telaressen, zeggen de liberalen, en hun Schoolpen ning is van 80,000 fr. op i5,coo fr. gevallen... Ze laten dus hun martelaars en hun martelaressen van honger sterven I Zondag begint 't Groot Congres van Luik over de Werkmans-Belangen.Een der Se- kretarissen, M. Verbaegen, moet daar niet afkomen met zijnen Persoonlijken Dienst, want dat is een slechte Geuzerij, en 't Volk wilt daar niet vr-n hoo ren... Is 't waar dat die Gentenaar door den Koning gaat tot Baron verheven worden 't Is ongeloofe- lijk, gelijk eenige liberale gazetten M. Van der Smis sen durven aanranden, om 't Publiek van Bergen tegen hem op te ruien. Zij is eerloos en lafhertïg zulke handelwijze. Een wreed geval t'Antwer pen: 2 dochters van rijkeFamiliën,Mej.S,T. 18 jaar oud en M. V. 19 jaar, hebben 't ouderlijk huis ver laten en zijn gevlucht met twee jonge heerkes. 't Volk van Israël, als het van zijn Geloot afweek en niets daa geld, eer en vermaken zocht, wierd aan balling schap en aan slavernij overgeleverd, om aldus tot inkeer en tot beternis te komen... Hetzelfde ziet men nog in onze tijden gebeuren van Chilstene Volkeren en Bestu ten die hun plicht en hunne zending vergeten. Op een Familie-Feest teBouchout bij Antwerpen, ten huize van M.Cnoops, is 3oo fr.rondgehaald voor de Katholieke Scholen... Men weet dat, in veel groote steden, de Scholen in denzelfden toestand zijn van 1879,.. De Gemeentescholen blijven er gelijk vroeger, en zonder Katholieke Scholen, men zou na eenige jaren een goddeloos en wild geslacht hebben. - Te Drongen is Notaris benoemd M.Schelstraete. Te Pecq.bij Doornijk.is verdronken, M.Bury.Re gent van de Middel bare School. Hij was alleen gaan in de Maes zwemmen, hetgeen hij alle dagen deed voor zijn gezondheidMen denkt dat de kou hem zal gepakt hebben. Te Thielt heeft msn weêral een stuk ijzer op de sporen van den tram gevonden. Dat is waarlijk wreed; de dader van Thielt is ont dekt; hij zal streng gestraft worden; er zou op de stoomtrams een middel moeten zijn om de rails ts bewaken, anders zijn er groote rampen te vreezen... Hoe gaat dat in Amerika en in Engeland Zijn er baan wachters op de Steenweg-convois?—Leopold II heeft zich tot Oostende doen wegenhij weegt 86 ki los, zoo juist als goud. Te Luik is een soldaat tot ijaar korrektie veroordeeld, om 4 dagen gebleven te zijn thuis, bij zijn vrouwen 2 kinderkens. Wreede barbaarscte wetten Wanneer gaatdit Krijgswetboek herzien worden Indien Keizer Willem, de scherpziende Ouder ling, hier regeerde, indien hij zag hoe Socialismus en Anarchismus hier aanwinnen bij de werkende standen, en hoe de Burgerij en de rijke Klassen verwoest worden door Rationalismus en Sensualis- mus, door gemis en geloof en door ongerelde zin nelijkheid...Ach, hij zou zijn slem nog meer verhef fen om uit te roepen: Goede scholen, Christelijke scholen, moeten er zijn; Ouders, wie gij ook zijt, stelt uw kinderen in geen onzijdige of goddelooze school. Deze tijden zijn bijzonderlijk gevaarlijk; m alles lezen en alles beoordeelen; er meer; men is in de groote steden als nier wil, op eenige muniten; overal is een afgrijselijk geweld, om 't Zedebederf te verspreiden, en nu zouden de Scholen meer dan ooit,van sterken Christelijken geest moeten doortrokken zijn.... En juist het tegenovergestelde heeft plaats! Achtbare Ouders, niemand kan het loochenen de liberale Drukpers is goddeloos en gansch on tuchtig geworden; 't is de Vrijdenkerij, die daar keersrecht staat en in gansch hare lengte; en wie ziet men van jongs af, in die bron gaan putten? De leerlingen der Athenéesen Ecoles Moyennesjd'Ouders weten het dikwijls niet, maar ze zouden schudden en beven, zagen zij wat er onder d'oogen hunner kinderen komt. En wat gebeurt er in de Middelbare Schelen en Atheneums? De Professors zijn liberaal, om niet te zeggen Vrijgeest, Vrijdenker, zonder Geloof; als ze nog laten bidden voor en na de school, 't is des te slechter, omdat zij daar met misprijzen op neêrzien;een woord,een beweging van den Profes sor breekt de gansche les af, die de Geestelijke is de falie gazetjes o pestlij I dieifctig kochten kooien givenjdeP-ofessor leest op den koeren in de klas do liberale fransche gazetjes, en de Leerlingen volgen hem na en ze zijn verloren voor hun Ouders sn voor hun eigen geluk; hun Christelijk Geloof gaal weg. en zelfs in hun schooljaren, onder punt van zeden, t wordt scabreus in hun hert. Onlangs, verscheidt jongens vau den Buiten zateu t'Alst in meteen liberale fransche gazet, van die welke overloopen van Vrijdenkerij, die spotten met alles wat Kerkelijk en Gods- n Sacrament en Geloofpunt is. Waarom 8 en lazen ze die gazetjes? De Professor in 't Fransch had gezegd dat die gazet het beste fransch scbreefll! i»et is een stellige waarheid dat zonder Geloof 'ne jongeling een ellendig schepsel wordt; het is een stellige waarheid, dat met zou grouwelen, moest men dikwijls de samenspraken der liberale jonkheid hooren; het is een stellige waarheid, dat in de libe rale scholen van onzen tijd de Vrijdenkerij wordt in d'herlen gezaaid... Kan iemand deze redens afbreken, wij verwach ten hen, in ons blad zelf.... Intusschentijd zeggen wij aan alle Ouders: u Al zijt ge nog liberaal, al kiest ge liberaal, zijt voorzichtig in den keus der Scholen! n Dat boort men, in alle steden't Gaat slecht, de Boeren koopen niet! Fn waarom koopen de Boeren niet? Omdat het schrab gaat, omdat de lasten te groot zijn, omdat de vruchten te weinig opbrengen. Over 30 jaren, als de Budjet van Oorlog tot 25 millioen girg komen, dan schreven al de gazetten, dal riepen He Depulés in de Kamers: feö millioen 25 millioen laaronder moeten wij bezwijken It Land kan dit niet opbrengen !5 millioen in nu, 't is 50, 't is 40, 't is 50, 60, 70 millioen rerden in men vraagt hoe het komt dat België verkwijnt er;:verarmtEn bij den Oorlogsbudjet is de Budjet va} Onderwijs gekomen; wij spreken nu van de La gere Scholen niet, maar van de Middelbare en d'Hoo- trijkë eu-welhebbende iieeren Ben Buiten klaagt, de Steden klagen, elk klaagt; eu ze klagen met rede; en ze vragen groote Gespaar- zaamheden; en als die Gespaarzaamheden niet gebeu ren, 't zal gedurig slechter en slechter gaan; en de algemeene Welvaart en Rijkdom zal gedurig afne men! Vereenigt u toch, 't is hoogen tijd; doel aan Z, M. Leopold II verstaan dat er bijzonderlijk moet gespaard worden op zijnen Oorlogsbudjet; doet hem verstaan en stemt, gij hebt de macht, eer de Belgen g»nschuitgeput geraken... Ach, ge zijt gekozen door 't Volk en niet door Zijn Majesteit; en indien Ued. krachtdadig spreekt, de Koning zal den redelijken wil vin de Kiezers en 't Volk laten geschieden. 'T GAAT SLECHTDE BOEREN KOOPEN NIET Omdat de vrachten te weinig opbrengen; En hoeveel steêmans zijn er niet,, die uitvielen als Jin van Inkomende Rechten sprak; hoevelen zijn er ;t die met eenige domme liberale gazetten uitrie- n Men gaat 't Volk verhongerenEn zien wij tot Aalst niet dat de liberale gazet De Dendergalm de Inkomende Rechten als een dwaze uitzinnigheid dierf uitschelden I Ha, Bismarck zegde met rede: Als 't graan onder den voet is, is alles onder den voetMen koopt wel 't brood eenige centen beterkoop, doch er is voor Burger of Ambachtsman niet te verdienen, en de Grondeigenaar mag ook achter zijn ooren krabben Al dander middels zijn kleinigheden Conferen- tiën, groensels kweeken, nieuwe manier van bemesr ting, dat is iels en niels;... den Landbouw bescher men, Rechten op Vee en Granen, dat is alles... En zijn wij dan toch wijzerdan Frankrijk en dan Duitsch- land? En kennen de Landbouwers hun Belangen niet, zij die vragen en petitionneeren, opdat men Inko mende Rechten zou stellen 't Is sedert den Vrijhandel dai de Landboiw is be ginnen te kwijneD; de Landbouw laat zijn noodge schrei hooren; de Steden beginnen er hun smartge- roep bij te voegen; laat ons vragen dat d'heeren Ge kozenen deze zaak spoedig en ernstig zouden te berde brengen, en laat ons zeggen dat de liberale gazetten die zand in d'oogen werpen, die botalwillens roepen, als men van Bescherm-Rechten spreekt: Ze gaan 't Volk verbongereulaat ons zeggen dat die gazetten eenen akt plegen van domheid, van bedrie gerij en van schurkerij Ten slotte, elk begint te lijden; 't is onloochen baar; laat ons dus allen de stem verheffen om aan het Gouvernement te vragen dat men zou ophouden ons zuurgewonnen geld. te lalen verkwistenOns Minis terie is aan 't hoofd gekomen, om de zotte onkosten weg te nemen en groote gespaarzaamheden te doen. Ons Ministerie heeft de groote Meerderheid Aan 't werk dus! aan 't werk! Degenen die uil die verkwis tingen hunnen buit hebben, zullen schreeuwen, maar 't Vaderland zal genezen worden en zijne dankzeg gingen niet sparen Het Huis-Anneessens van Geeraardsbergen doet gedu rig nieuwe en groote veroveringen. Ga naar Holland, naar Engeland, naar Frankriik, bezoeker de Kerken, en men zal u met trotschheid Orgels toonen, komende uit Geeraardsbergen, in België, Orgels, waarin alle nieuwe uitvindingen bewerkstelligd zijn, die onder opzicht van harmonie, gemak en sterkte ware Meesterstukken zijn... En hoeveelKerken van ons Land, groote Kerken zijn er niet. die aan M. Anneessens een nieuwe Orgel hebben doen maken en ten uiterste tevredeziint... Gisteren nog, Jent in St.Barbara Kerk, wierd plechtiglijk ïngehul- J ;}nor.'/.. H. Mpr Lambrecht een grocte Orgel van het Huis-Annecssecs. ï.j Muiiékstïikkea "van groote Meesters zijn er uitgevoerd door M. Roels, van Gent en M. Wiegand ran Leuven. Wij wenschen M. Anneessens geluk over de groote en welverdiende faam, welke hij reeds verworven heeft, dank aan zijnen iever en zijn uitgestekte kennissen in alles wat het Orgeloiakea betreft. Het Huis-Anneessens levert ook harmoniums en pianos, beter koop dan Brussel en Parijs,en zekerlijk met dezelve onder alle opzichten kunnende kampen. Ziehier de muziekstukken te Gent op de nieuwe Orgel gespeeld.het kan te pas komen voor Zangmeesters en Kosters: Inleiding door M. Roels, marche Groot otïertorum in la Sebed in Sol Gavotte Melody Ave Verum Fantazy op fugue Serenata Ave Maria Treur-march 0 salutaris Groote March van St Cecilia Sancia Maria 0 Salutaris Tantum ergo Gounod. E. Baptist. Lemayre. Martiny. Rubenslein B- S. "est Moskowski. Balthasar Florence. Ghopin Wiegand. Dietsch Vervoiite. Dubois- Dramatiek Verhaal uit de verledene eeuw, naar 't groot werk van S. VAN DER GUCHT. 18 XVIII. - Meer en meer licht in de zaak. De Zwarte Advokaat zit in zijn Studiekamer... Hij peist lang en diepzinnig... langen diepzinnig; Wreede gedachten kwellen den braven man.. Stupite Brunueelzou het kind zijner zuster, (die de Nichte was van den Advokaat) het kind zijner Zuster uit geld zucht begraven hebben en gedood!... En zijne Nichte hadmaar di; eenig kindl En zijne Nichte treurde nu al zooveel jaren over de dood van dit eenig zoontje 1... En zijn Nicht at en sliep onder het zelfde dak als de moordenaar III... De Zwarte Advokaat schudt zijn hoofdd Zou Carno waarheid gesproken hebben?... Carno was dief en bedrieger, doch zal'ne menschop zijn uiterste gaan liegen; en waarom?... Waarom dan liegen, als de Dood nevens u staat, als ge niets meer kunt hopen of moet vreezen I... Stupites, Stupites, roept hij uit, zoudt gij waarlijk door uw gierigheid tot zulke monsterachtige wreedheid zijn ge raakt I... Is 't daarom dat gij ziek zijt, en menschenschuw gewor den? Is 't daarom dat gij dikwijls in uw kamer opgesloten blijft dat gij dikwijls in de velden langs Schaarbeke dwaalt? Is 't uw mis daad die u achtervolgt u w grouwelijke misdaad I... O, een gierig aard is tot alles in staat 1 die vervloekte gierigheid!... 'ne Mensch leeft maar eenige jarenjen hij doel zooveel voor dit geld en goed Maar nu, wat gaan wij doen? Ha, mij dunkt er is maar een middel... Vij kunnen weten of Carno de waarheid zegde, of hij inderdaad dit lijkje in den grond heeft gedolven... Indien wij bij nachte daarheen gingen, zonder iemand te spreken en zochten nevens den bornput; zijn daar over- blijlsels van een kistje, Carno sprak waarheid... Vinden wij niets, dan heeft hij ons belogen... Maar dit plan moet bestudeerd worden en ik zal er Passchierken over spreken. Terwijl de Zwarte Advokaat in onderhandeling komt met zijnen arglistigen vriend en bediende, is er een ander mensch die zich op weg heett begeven om naar zijn huis te komen De kluizenares van Schaarbeke, die niemand anders was, dan de dochter, die ten huize van M. Stupites diende, als 't schelmstuk er plaats had. Telkens had zij met diepe ontroering den jongen Karei uit 't Rok- lijf aanzien; zoo oud juist moest 't ingedolven kindje nu zijal juist zoo oud 1 En die wezenstrekken waren juist die der weduwe Angela Ponsel... Ach,'t knaagde die vrouw, dat zij zoolang had gezwegen; zij moest, zonder vaar of vrees, aanstonds den nacht zelve gesproken hebben; en nu, van dag tot dag vermeerderde baar onrust. Daags te voren had er een geval plaats waaruit de Kluizenares de volle zekerheid verkreeg dat de jonge Karei niemand anders was dan 't kind van de weduwe Angela. Terwijl zij daar zat voor 't lee- men huiteken haren Roozenkraus te bidden, kwam Jantje d'Exeter daar aangevlogen en legde op haren schoot een gouden oorslinger, hetzelfde en eigenste juweel dat zij aan 't kleedje van dat kindeken had vastgesteken, op dien akeligen nacht I.. Ja, haar oogen weifel den niet; zij herkende haren gouden oorslinger 1... Hoe was dit gebeurd Dien dag, Karei Steenspecht,gansch genezen, hadzijn dankbaar heid willen betoonen en aan een tafel in 'tOud Roklijf de Personen uitgenoodigd die hem zoo liefderijk hadden opgenomen en bezorgd. Daar waren vergaderd geweest, met 't Volk uit 't Roklijf, Pachter Speykers, van Kwatrecht, zijn vrouw Katrien en hunne dochter Lucia. Na een lekkere en smakelijke maaltijd, was Karei Steen- specht opgestaan, had in een warme toespraak al zijne vrienden harte.ijk bedankt en aan elk een kostelijk geschenk behandigd... Och, 't was een lustige en plezierige dag geweest in 't Oud Roklijf; men had er tranen van aandoening geweend en zalige genoegens gesmaakt, 's Avonds was de vrouw van baas Goris baar geschenk gaan wegleggen en had in haar ontroering de kas opengelaten; Jan tje d'Exster was binnengevlogen, langs de venster, Jantje d'Exster had dien oorslinger geroofd en was ermeó bij de Kluizenares gevlo gen. Ach, sprak Rosalia, ik herken hemI... O lieve God, dat kind is niet levend begraven I Men heeft het ontdekt I... Dat kind o ja, het moet Karei uit 't Oud Roklijf zón, die brave en milddadige jon geling... Welk pak van mijn hertDe moeder zou dit moeten weten I De moeder! die nog altijd weent over haar kindl... Wat gedaan! Wat gedaanI Och, alle Heiligen, sta mij toch bij en geel mij goeden raad; wat gedaan Rosalia dubde langen tijd, doch eindelijk kwam een grimlach van voldoening haar aangezici.t verhelderen. Ik zal, zegde zij, ik zal mij morgen begeven bij M. den advo kaat Ponsel; hij is de broeder van den overleden echtgenoot mijner oude Meesteres; hij is gekend voor zijn genegenheid tot de arme geringe menschen die hulp noodig hebben; ik zal er bij gaan; ik zftl hem mijn gelegenheid blootleggen en daar zal ik goeden raad en behulpzaamheid ontfangen En zoo was 't gekomen dat die Rosalie zich op weg behaf naar 't huis van den Zwarten Advokaat, juist als deze met Passchierken zat raad te scheeren. Na alles gewikt en gewogen te hebben, hadden zij besloten van dien nacht zelve naar 't Oud Roklijf te gaan en en daar te delven nevens den Bornput; Passchierken zou den hond hinderloos ma ken, niet met hem te dooden, maar met hem in gekapt vleesch een zekere hoeveelheid opium in te geven; aldus zou de hond den gan- schen nacht gerust slapen;terwijl zij aldus aan 't redekavelen waren, wierd eraan de voordeur gebe'd. Passchierken liep opendoen, en kwam aanstonds zijnen heer verwLtigen, dat er een arme vrouw die hij in 't kantoor had geleid, hem begeerde te sprekenDe goede heer, die. geliik men weet, de arme menschen zeer toegenegen was, begaf zich d-delijk tot degene die zijne hulp en zijnen onderstand kwam inroepen: Wacht hier een weinig zegde hij tot zijn Pas schierken, wij ons zullen onderhandeling voortzetten,want 't is een gewichtige zaak I En hii, naar't kantoor: Goeden dag, vrouwken, zegde hy, waarmeê kan ik u dienen? Rosalia, 't was langen tijd dat zij den Zwarten Advokaat niet ge zien had. doch zij herkende hem aanstonds; het was nog altijd het zelfde lieftallig goedaardig wezen, waarop niettegenstaande de slor digheid, de goedheid te lezen stond Mijnheer, antwoordde zij, ik kom u een groot geheim ontdek- ken; och, ge zult mij toch goeden raad geven en alles geheim hou- Zekerlijk, goede vrouw, dat is voor mij een heilige zaak;ik zal u raad geven en zonder uw vraag niets openbaren. We zijn hier toch alleen? M' niemand kan ons hooren? Wees gerust, vrouw, niemand kan ons hooren, en om niet ge stoord te worden, ik ga de deur in 't slot draaien. Dan.opzijnen zetelstoel plaats nemende, en de vrouw eenen stoel aanwijzende; Weesgezeten, zegde hij,ik ben bereid u te aanhooren. Mijnheer, sprak Rosalia, gedenkt het u niet mij vroegtijdiger te hebben gekend Inderdaad, ja uwe wezenstrekked zijn mij met vreemd, doch waar ik u gezien heb, weet ik niet. Ik ben, zegde zij, Rosalia Van Dalen, M'; ik heb gewoond bij M. Stupites Brunneel; ik woonde daar als de echtgenote uws Broeder.... Als zij haar eenig kind verloor 1 Ja... nu weet ik het;en gi) hebt daags nadien uwen dienst ontloopen I Och, Mr, wie zou in zulke gevallen niet wegloopen; Mr ik vluchtte weg, omdat ik alsdan een vreesachtig mei je was en liever de wijde wereld inliep als mijnen valschen Meester bij t Gerecht aan te klagen; ach, sedert heb ik veel afgezien M'; ik moest vroe ger gesproken hebben, M'; maar nu is er iets ontdekt dat mij doet spreken... En Rosalia begon in 't lang en 'tbreedalles uit te leggen wat dien nacht ten huize van Stupites was voorgevallen en wat zij nu had ontdekt door dien gouden oorslinger. De Zwarte Advokaat kon zijn ontroering niet verbergen: zijn lip pen beefden en zijn hert klopte: Het was dan toch waar, wat de stervende Carno had gezegd: Stupites, die hebzuchtige gierigaard, had 't kind zijner zuster willen vermoorden Zijn verontweerdi- ging wierd groot Ja, dacht hij, 't is God die mij al die zaken doet aanbrengen; weifelen in mijn plicht zal ik niet; er moet recfit geschieden 1 'aar, Angela, mijne Nichte, haar kind, dat nog leeft, g' heel de Familie geschand vlekt Wat gaan wij beginnen? Rosalia zweeg reeds, als de Zwarte Advokaat daar nog sprakeloos en diepdenkende zat Vrouw, zegde hij eindelijk, God zal uvoorzekerloonen, om de

Het Land van Aelst | 1886 | | pagina 1