Rampen, Misdaden Ongelukken* BUITENLAND. Kerkelijk Nieuws. He banier. De Patronagiën. BRUSSEL. Ei, de hulp-klokluider jan Putte, die in het uitstappen viel en zijn been brak, is nu in 't Gasthuis bezwe ken. ANDERLECHT. Zaturdag, met dien dikken smoor, ge kest erin snijden, zegt 't Volk; t'Anderlecht aan de Vaart, het peerd van eenen brouwerswagen schoof at op d'helling, de voerman viel tusschen de twee peerden het gehcele gespan feraakte in 't water; de voermac lag gevangen in de leidsels ij verdronk met de twee peerden. LEMBECQ, bij Hal, waar de Reliiiwiën berusten vaa den H. Veronus, patroon legen d'Hoofdpijn, die Parochie van 4000 zielen met een kerk veel te klein voor de Bevolking, ziet die kerk bijna invallen van kadukheid, en de Permanente deputatie wil niets stemmen 1... En nogtans, onder alle opzichten, de kerken zijn de noodzakelijkste en de nuttigste gebouwen. ASSCHE. In den nacht vau vrij dag "tot zaturdag is afge brand d'hofsteê van M. Linthout, wijkTenbergen. BRUSSEL. Welk schrikkelijk geval d'ander week,vrijdag, in de Greenstraat: zekere Carolina Goedoels meint dat z:i 'ne slok water neemt; 't is vitriool, en ze valt neêr, schrikkelijk verbrand in mond en keel, en ze ligt nu in St Pieters-Hospitaal. De Policie heeft aangehouden 'ne vent die zich uitgal als ge blesseerden van't jaar 30 en alsdies zijn been sleep en maar eenen arm scheen te hebben. Doch dit waren altemaal gemaakte mennekes, en de Policie is met de zaak bemoeid. De koet sier De B. die met een rijtuig op de Groote Markt staat, was sedert maandag van d'ander week weg, weg met koets en peerd en men begon ongerust te worden. Doch 's vrijdags nadien keerde hij terug en 't bleek dat hij den zoogezegden kapitein Conti tot over de Fransche grens had gevoerd voor 200 fr... Kapitein Conti stoud in kwistekole met de Justicie Een jongeling die deel maakte van eene Jeune garde so cialiste werd gister begraven. De socialisten vergezelden het lijk tot aan de kerk; doch daar hield een citoyeu eene redevoe ring, waarin de familie op de schandigste wijze beleedigd werd, als hebbende zij dcu laatsten wil van den doode niet geëerbie digd. De socialisten beantwooidden, die redevoering met luide kreten van leve de republicklDit voorval,zegt de Independence, kan niet anders dan den toestand der werkende klas merkelijk verbeteren I ST PIETERS-JETTE. Hola, 't en is niet genoeg school te houden, ge moet weten als de maand uit is,zei meester Tonen, en de gasten die te St Pieters Jette voor de Roode Vaan gevoch ten hebben, worden door Policie en Justicie opgezocht. ANTWERPEN. O gi schurk 1 gi bandiet gi Sarragos 1 T'Antwerpen zeKere Hansen, knecht in een zeemanslogement op Falconplein, is verdwenen met een kiad van 20 maanden,dat hij meêgelokt had, eenen koek belovende. Men denkt dat er wraak in 't spel is.. Hansen is een Noorweger,middelbaar lang, bruin van hair, rost van knevels, lang en bloze.id van gezicht het kindje heet Frits V. en is 20 maanden oud. ANTWERPEN. Weêralten misdaad, door die ongeregelde levenswijze: T'Antwerpen in de Kloosterstraat, zekere Louisa M. werkvrouw 30 jaren oud, lag in slechte kennis met J., de serteur van 't 7de linie; nu waren ze gescheiden, en Jacobs, die te Mechelen woont, is verraderlijk gekomen en heeft dijnsdag morgend rond 7 ure, de werkvrouw in het huis harer moeder, wreedaardig doorstoken; iö wonden had 't mensch en ze bloedde als een os; wonden aan hals, wezen, borst, handen, een harer vingers af, geliik zij zich verweerd had, juist bezig zijnde met patotters te schellen. De booswicht Jacobus is ge vlucht en de werkvrouw ligt in 't Gasthuis. De policie der eerste wijk heeft maandag avond zekeren Ed. M.,aangehouden, als beticht valsche stukken van 1 en 2 fr. in omloop te hebben gebracht. M. weigerde zijne woning te doen kennen Zijn hondje bracht nochtans de policie naar net huis n. I09 dei Paleisstraat, waar M. verblijft. Óp zijne kamer vond men een volledig materieel voor het maken van valsche mant. Alles werd in beslag genomen. DOODGEVONDEN. Eeu schrikkelijk geval te Contich,op 't Buitengoed van M. Havenith; de hovenier en zijn vrouw gingen zaterdag slapen in een verwarmde kamer. Zondag, ze verschenen niet; en maandag morgend vond men 2 lijken. De damp van kolen en hout is gevaarlijk, eens dat het koolstofzuur den adem pakt. De menschen, die men verstikt vindt, moeten aanstonds in d'opene lucht gebracht worden, ontkleed, met zijn gewasschen en ge'aafd. MECHELEN. Die zonder voorzorg gaat op 't ijs En handelt zekerlijk niet wijs. Te Verhelen, ecu dame, w5>' meid en 2 kinderen gingen Maar 't i» een averechtate leven Waar '1 jongste volk de wel zal geven. Op 't ijs zijnde, krik, krak, het brak, 't was een geschreeuw gelijk als 't brandt in een vischmijn, en gelukkiglijk dat er volk kwam, om madam, meid en kinderen op te halen. BRUGGE. Erloopen daar kerkdieven... Brrr, Die stelen in de kerken Verrichten duivels werken; Woensdag, als Vcrvaert, bailju in O. L. Vrouw den Angelus was gaan kleppen, 't scheen hem dat hij stappen hoorde in de kerk. Aanstonds liep hij de Policie halen, doch liet de deur open en als de Policie met hem kwam, vond zij 5 offerblokken opengebroken. Den vrijdag nadien, aan St A-nakerk, rond 1 ure, werklieden die daar stonden, beerden gerucht in de kerk en ze gingen om den koster, eu de koster kwam nreê, en ze trokken te samen de kerk in en vonden d3ar zekeren Charel Cbristiaens, bijgenaamd de Schaper, die woont i:i een hotel nobel der Carmersstraat. De bloedwet heeft ook te Ruislede van het hare meege bracht: een jongen, wiens broeder een goed lot getroffen had, heeft een herbergiersmeisje eenige sneden met zijn mes toege bracht. Den 31 Januari had de loting te Gistel plaats: twee ge meenten, malkander uitgedaagd hebbende, sprong de ge naamde Karei Naert, werkman te Ichtegem, op den genaamaen August Rogiers en bracht dezen met een mes zulken hevigen steek toe dat hij ten gronde plofte. De gekwetste werd in een naburig huis gedragen, en zal maar naar huis kunnen gevoerd worden binnen een lötal dagen, indien zijn toestand niet verslecht. Het gerecht is ter plaats geweest. KORTRIJK. Eens als dief en lap geschteven, Schande en schade voor uw leven. Ge komt er uit, en ongelukkiglijk niemand wilt u nog in zijn huis en ge wordt vagebond en landlooper. MEENEN. Op Lotingsdag donderdag der v. w. is er 's achternoens erg gevochten aaa de Barakken. In een herberg hadden 2 beudeu rusie gekregen; wat iater ontmoetten zij zien aan de Barakken en daar begon het katers te spuwen de mes sen wierden getrokken; men wierp met stukken ijzer, hout en steen, cn al wat onder d handen viel. De Bewoners sloten hun huizen; de Policie kwam;ze moest den sabel trekken en de hulp van gendarms vragen... Ge zoude waarlijk zeggen dat men op die dagen drakenbloed drinkt. ROESSELAERE 31 jan. Zondag avond rond 6 ure, werd de aojarige Julius V. door twee jongens van 15 en 16 jaren aangerand en met mcss'eken letterlijk doorploegd. Daarna na men de aanranders de vlucht. Eeu geneesheer die den gekwetste onderzocht, heeft bevonden dat verscheidene zijner -.vonden doodeiijk zijn. CHARLEROI. Ei, d'arme schapen; t'Amcrcceur in een koolmijn zijn 2 jonge meiskes onder een instorting begraven NAMEN. M. Renard, Professor van Rbelorika, over ee nige weken verdwenen, nu is zijn lijk nabij Salinnes uit de Samber getrokken. LUIK. Een huisvader van Herstal wilde zondag avond op een rijtuig van den tram van Luik naar Seraing langs de loop baan van het eene platform naar het andere gaan. Hij deed echter eenen misstap Jen viel onder de wielen, die hem het hoofd verpletterden. ARLON. De luitenant Schwarts van het 11« linie, wiens lijk men in den sneeuw heeft gevonden, was sedert eene maand verdwenen.Daar hij een kwijnende ziekte had,denkt men dat hij op de wandeling door vermoeienis moet neêrgevzilen zijn cn niet meer bij macht was den weg voort te zetten. Zijn mantel lag op eenigen afstand van het lijk. MARCflE, 2 feb. - Onze streek was gisteren ten prooi aan een grooten schrik. Uit een rijtuig van foorkramers was een jonge leeuw, van 5 maanden oud, vermist... Men heeft zijn spoor tot aan een mastenbosch kunnen volgen; maar daar heelt men het zoeken voorloopig moeten opgeven. Het is ie hopen dat men dien a koning ucr woestijn weldra zal kunnen wijs maken, dat hij hier verre van zijn rijk is. ASTENE. Verledene week heeft zich alhier eenen persoon van 29 jaren opgehangen; men kent deoorzaak dezer zellsmoord Hlet. Te Nazareth is er gevochten met dc messen; men verhaalde dat er eenen dooden was; edoch wij vernemen dat hij nog zijne wonden zal overleven. CALKEN. Die aarts-wreede zaakl Doodslag op den onge- lukkigen jongeling D'Haemers, die te Schellebellc een schuld vordering wasgaan doen. Ach een uur van darteheid Van gramschap en van nijd Een uur van driftig loepen. Men moet het duur L-ekoopen. En dan is het weenen en jammeren, maar te laat! 1 levau geuis, de opsluiting is daarl 5 jonkheden ziin beschul; 1 en 3 zitten vast te Dendermonde... Dat men toen de Dronk 'schap vluchte en de leverij op zijn Vrijdenkers! Gebeten door een razige kat. Een schrikkelijk geval! Donderdag 27 Januari, M. Vau But- selc, gewjzen Arrondissement Commissaris van Auftn aarde en de Personen zijner Familie, wierden gebeten c <r een kat,welk dier later door den Veearts van Audenaarae ra :g wier verklaard. Zondag zijn al de gebetene personen vertrokken nas. Parijs. om zich aldaar door M. Pasteur te laten verzorgen. Zoider de wetenschap te misprijzen, zouden wij toch altijd St Hc ,rt ver kiezen. De berichten uit Parijs luiden niet geruststellen. BOUILLON, 3 feb. De kleine Felix Dauloy. die wh ver maakte met stroopijltjes door de spleten vau' t enen planken vloer te steken, verloor zijn evenwicht en viel Van der. scheer zolder, waarop hij zat Zijn hoofdschedel was gebroke.i en de dood volgde oogenblikkelijk. Eene vrouw van bet hisgezin was hierdoor zoo zeer getroffen, dat zij onverwacht :rf. lier paar dagen geleden trok de broêr van het verongclr e kind een slecht nummer. Men ziet, een ougeluk kom' alleen. Donderdag, rond den avonp, is er in de Meirel- bene een vreeselijk ongeluk gebeurd: Een overste-ma-euvreem der, bezig zijnde met de waggons op hunne besteruiug u doen brengen, is in het verrichten van zijnen die^s: over de riggels gestruikeld, met het ongelukkig gevolg, d.\ bij de béide beenen overreden werd. De ongelukkige is naar 'iet hos pitaal van Gent overgebracht, Zijn toestand is zeer bcc>-akebjk Frankrijk. Men gaat in Parijs voor d'Expositie eenen grootan toren bouwen; welnu, met honderde werklieden van Pip-ijs zijn naar 't Stadhuis getrokken en vroegen al tempeesucde dsJ er geen buitenlandscho werkliê zouden toegelaten worden... Bel et bon! maar hoeveel Parijzenaars zijn er niet. die el ders hun brood winnen... En is dat de Broederlij kruid Dinsdag is, midden van do hevigste razernij, ia "et gast huis van Bordeaux, zekere Bergé overleden, die. ove: een 6tai maanden door eenen razenden hond gebeten, de bei adeling van Pasteur gevolgd had.Hij had het gesticht van Parr's schijn baar genezen verlaten Eene lijkschouwing zal door den ce- ken der geneeskundige fakulteit te Bordeaux gedaa en de uitelag ervan aan M, Pasteur meêgedeeld 'worden. Ontploffing. Te S' Brés, nabij St Ambroix. is dins dag in tene linnen weverij een stoomketel gespronger. Dit on geval kostte hei leven aan twee personen. Tien w. rkliedon werden zwaar gewond. Oostenrijk. Slachtoffer der spekulatie. Men telegra-èert nit Weenen, 1 Februari: De gevoelige daling welke al de waarden op de B^nre van Weenen heeft getroffen, tengevolge der oorlogsgerucHen door de Duitscho en Engelschedagbladen verspreid, heelt ren nienw slachtoffer gemaakt. Een spekulateur, de heer Theodoor Gaerber, fcee;, zich in hel park begeven dat san de Beurs paalt, en heeft zich eeu pistoolschot in het hart gelost. De dood was oogenb ikkelijk. De heer Gaerber die ongeveer 100,00 golden 11 jenrsspe len had verloreD, laat een weduwe en verscheidt kinde ren zonder bestaanmiddelen achter. Zwitserland. In Tessin, te Stabio, zijn zware onlusten geweesi bij d'ir>- hulding van M den Pastoor... Zwitserland beeft :\natieke Protestanten... Onlangs is 't door echte oirkonden oginaale gebleken dat do kopstukken der Protestanten der -en 1600 van de slechtste menschen die er kunnen bestaan.. Hierom willen wij d'ludendaagsche Pf ïtesw.;::-c<; niet fcelad jBdoeh hei is zeiter -lat de oorsprong dier valsche sekte |P roest is: -Hoogmoed. Geldzucht en Overzicht. Er is in Europa een aan houdend muziek van oorlogs- geruebten ea vredesverzekeringen. De Czar, Keizer Wil- helm, Bismsrck, Salisbury, allen verklaren dat het jaar 1887 geenen algemeenen oorlog zal zien losbarsten, maar daar tusschen komt plotselings een onrustwekkende kreet, an men ziet angstvol naar den dag van morgen. Zeker is het, en dat moet onrust geven, dut al de Mogendheden zich gereed maken voor den oorlog.dat ze allen wapenen van top tot teen, dat Europa aan een schrikkelijk versterkt k;.mp gelijkt, en een kleine glinster alles kau in vlam en vuur zetten. Maar iedereen is benauwd van liet sein te geven der ijselijke meiischenslachtiug die zou plaatsgrij pen. 't ls waar, in Duilschlaud worden nu door de officieuze gazetten vele oorlogsgeruchten verspreid om de Kiezingen van 21 Februari te doen lukken voor de Regeering en de legersvermeerdering te bekomen; maar Pruises' oorlogs macht nog eens vergroot, gaat Frankrijk weerom denzelf den weg inslaan, en Rusland wapent ook, en Italië en Oostenrijk moeien volgen. In dees laatste land wordt nu de Landstorm ingericht, zijnde een reserveleger om in geval vau oorlogs de ver meide legers te vervangen eu de garnizoenen der sterke plaa:sen uit te maken. In Pruisen ziju 10Ö duizend reser visten bijeengeroepen om de hanleeriug van het nieuw geweer (met herhaald schot) aan te ieeren. Italië ruïneert zicht plat in legerskosten, en het klein Denemarken stemt ook millioenen om de hoofdstad Ko penhagen onverwinnelijk te maken. Op de legerskwestie is het grieksch Parlement ontbonden, en de nieuwe Kie zingen hebben het Kabinet, Tticoupis versterkt met een groole meerderheid. In een woord, men wapent overal, al de natiën gaan zien ruineeren aan legers en kanonnen, en daarenboven ieven ze in een gedurigen schrik van wreede oorlc-gen. Weinig goeds is er van te verwachten van al die oorlogstoebereidselen welke, zegt men, voor doelwit hebben den Vrede te staven. De Bulgaarsche pelgrims zijn eindelijk van hunne nut- telooze rondreis in Europa te Konstautiuopelaangekomen; het hoofd der russische Partij Zankof heelt zich daar ook begeven, en nu begint men bij den Suzerein raad te scheren om een einde te stellen aan al die beroerten. Zankof eischt te veel; de regenteu willen veel toegeven, bijv. een gemengd ministerie en ééa regent op drie ge nomen in de partij der Zankovisten. 't Is te hopen dat de Sultan de gulzigheid der Russen zal matigen. I1ALIE heeft aan de Roode Zee een klopping gekregen van de Abyssiniörs, een verkenoingsi.olom is vernietigd. Aanstonds zijn er van Italië versche soldaten vertrokken om de bedreigde Kolonie Massouah te verdedigen; de ge neraal die ginder vecht, zal een leger hebben van 10 dui zend man. Men sprak ook van eenen veldtocht in Abyssi- nië, maar dat kan om de regens niet geschieden voor den herfst, en zou zeer kostelijk en gevaarlijk zijn. 3 millioen zijn gestemd voor de onmiddelijke oorlogskosten. RUSLAND volgt het voorbeeld van Pruisen na, en ver biedt den uitvoer van peerden. In ENGELAND bespreekt men de Troonrede van Ko ningin Victoria in het Parlement. Een radicaal vraagt de ontruiming van Egypte en het home rule voor Ierland. De Rechtersbond wordt verrechtveerdigd door eenen Ierschen algeveerdigde, die verklaart dat er noch vrede nog rust zal zijn, vcoraleer Engeland aan de Ieren hun recht toestaat. De Whios of liberalen die om de Ier- sche zaak verdeeld zijn, aerken om een akkoordgrond te viuden.'l Hoofd der radicalen Chamberlain is met de kop stukken van Cla stones partij in ondei handeling over dit gesneden zijn veroordeeld tot boete en kot. GENT. De grevi.-ten en sccialieten doen van hun spreken. Twee dier mannen die hun best gedaan hadden in de Werkstaking, Desmet Gutquier, zijn tot een maand kot verwezen Maar dit is iets anders. Een werkman dte geweigerd had aan de Gréve deel te nemen, was over eenigen tijd in eene Cite te Gent komen wonen. Daarop lieten de andere bewoners der Cité aan den eigenaar weten, dat zij hunne huur niet zouden betaald hebben, vooraleer de antigrévist verhuisde. De schrijver van den brief heeft 26 fr. boete, al de endertcekenaars 10 fr. Een liberale udvokaat is te Brussel veroordeeld voor 't verkoopen van zedelooze boekenjhij wordt nog vervolgd om dito soort van prenten rondgeleura te hebben. Te Koekelbcrg, er wierden ir. eenen gesloten Hof de schoonste fruiten gestolen, in den zomer; de zoon van den rijken heer hield eenige avonden wacht; eindelijk hoorde hij de dievin komen en gaf aan den eersten die over den muur klom, zulken feilen stokslag op het hoofd dat d'oog van den fruitdief uit was. Dezes Vader spande een proces in hem moet eene som van 2000 fr. schade loosstelling gegeven worden. In Frankrt|k, te Pont-Audemer, een franke rat van 'ne joDgen stond terecht voor diefte en bedelarij. Zijn advo- kaa: had gesproken: Hebt gij er nog iets bij te voegenl vroeg de President. Ja, Mr, was krakende adtwoord, ik reklameer voor u eenen eemer water en eenen bundel hooi 1 De reklamant kreeg stante pede 2 jaar kot. Men zegt dat Mgr Freppel zal benoemd worden tot Vartsbisschop van Lyons. 't Bezoek van Pater Van Ca- loen was zondag een zeer hertroerende Plechtigheid in 't Genootschap van St Franciscus t'A -1st; Pater Van Ca- loen ziet er zeer wel uit, voor zijn hoogejaren; hij heeft een treffende aanspraak gedaan; later deelde hij meê over zijne reis in Spanje, dat de menigvuldige Bisschoppen die hij er gesprokeu heeft, 't Genootschap goedkeurden en dat er reeds te Pampeluna een Genootschap bestaat van 1000 Leden; 2000 itiedaliën zijn uit Brussel naar Spanje gezon den; 't is een groote eer voor ons Vaderland; ook in Mexiko zijn reeds Genootschappen van Fr.-Xav,. Aalst heeft 430 Leden; ware de plaats van Bijeenkomst grooter, er zou den er 12 5 1300 kunnen zijn, want 430, 't is betrekke, lijk weinig. Heden, Zaturdag, II. Agatba, Maagd, ge- marteliseerd in 321. Morgen Zondag, H. Dorothea, Maagden Martelares in 'tjaar5o4. Terwijl zij voor de Rechtbank sloud en tol bekeering opwekte, riep zekeren Theophilus dat hij ook zou geloovcn en den God der Christenen, als de eenige ware God herkennen, indien zij hem Bloemen uit den hemel kon brengen'. Dorothea hief de oogen ten hemel, ea een Engel verscheen met de liefe lijkste bloemen en vruchten uit het Paradijs. Theophilus bekeerde zich met veel andere heidenen. Dit mirakel is verbeeld t'Aalst op de schilderij van Hovenit rs-Autaar. Theophilus riep aanstonds dat hij Christen was, en ontfing door de Marteldood het Doopsel des Bloeds. Woensdag St-Apolonia, gemarteliseerd ia 't jaar 249, al haar tanden uitgerukt en daarna onthoofd. Te Brussel is overleden de E. H. De Saegher, oud-Pastoor van Si-Gillis. - - - 1'-* -"uhjm. 1— TC*--- ÏCen aardig Proces. l«j, u» ifctenaar Bret is lang ziek geweest door 't inslikken eener \lde, dio in de spinagie was, welke hij uit een Restauratie bed gekre- gon. Hy vraagt 25,000. fr. voor pyu en smerte, of 1000 pond sterling. VREESELIJKE ZEERAMP. Te Londen is maandag per telegram de ijzende tijding aangekomen dat het zeeschip Kapunda, met landverhuizers naar Australië varende,door den mist tegen eenen Franschen stoomboot is geloopen en dat er 300 Personen, Matroozen 011 Landverhuizers, verdronken zijn. 300111 Welk schrikkelijk getal!'300 in'dê diepte der zee verzwolgen! De dagen van mist of smoor brengen dikwijls schrikkelijke rahipen te weeg. - Bij het overlijden van den kassier eener spoorwegmaat schappij te Belfast, werd er bevonden dat de man niet minder dan 3oo,ooo frark uit de kas ontvreemd had. De overledene, die jaren lang zijn ambt uitoefer.de, genoot de algemeene ach ting en een volkomen vertrouwen. - Aanzeiling met eenen walvisch. Kapitein Spence, gezagvoerder der stoomboot Kelloe, van de Comnjorcial Ship ping Ce, te Londen, welke den dienst verricht tnsschen den Teemsch en de Wear, bericht dat hij verleden maanden, op de hoogte van Soaham Harbour iD aanzeiling is gekomen met een walvisch. De Kelloe verliet Snnderland gezegden dag, ten 2 ore 'b na middags, in bestemming naar Londen. Ten balf dru.tér hoogte van voormelde haven zijnde, gn g men full speed vooruit, toen de steward langs Btuorboordzijdo een grooten visch seinde; aan de waterstralen die het reusachtig dier in de hoogte spoot, herkende iedereen een walvisch. Vijf minuten later botste htt monster op de etuurboordsboeg der Kelloe: de schok was zoo hevig dat liet schip een oogenhlik voorover helde, doch zich spoedig weer oprichtte. Intus8chen was de walvisch weer verdwenen. Toen men hem weer ontdekte, was hij aan de achtersteven. Het dier had het achtervin verloren, waarschijnlijk afgeslagen door slagen van de schroef. Het monster zonk daarna en werd niet meer teruggezien. Het feit is des te zeldzamer daar er in deze zeeën eD zoo dicht nabij de kust, bijna nooit walvisschen ontdekt worden. De graaf van Haddington "was in Berwickshire op de vos senjacht, ,ioen zijn pceid viel, zijn lu.ter meéslijpenrie. De graaf werd gevaarlijk aan het hoofd en den rug gewond, en verechillige ribben werden gebroken. De edelman ligt eter- vendo te Eecles Tofts. Italië. Eene stad bankroet. Het gemeentebestuur van Pisa heeft zijn betaling in ge staakt en voldoet zelfs niet meer de rente der leenii:^ van 1871. De regeering heeft twee kommissarissen derwaa ts ge zonden, om een onderzoek over de gemeentelijke administra tie in te stellen. Te Venetië is een hevige schok van aardbeving gekoeld. Ook in Mirano en Castelfranco Voneto werden lievige schokken waargenomen. Amerika. Ooi 1 te New-York hebben 30,000 kaaiwerkers den Arbeid gestaakt. Rusland. pm fl -1 ij de niet kon goed keu ren, noch in politiek hun Egypte. EINDE VAN DEN CULTURKAMPF. Die rampzalige Kerkvervolging is tot op den draad ver sleten Om de eenheid in 't Germaansch Keizerrijk te vergrooten, wilde de ijzeren Kanselier een nationaal Katholicismus scheppen, en deszelfs aanklevers namen den schoonen naam van Oud-Katholieken. Vergeefsche moeite! De Katholieke Kerk is één en onsterfelijk; Bis marck weet het nu ook door eigen ondervinding en heeft naar Rome de volgende voorstellen van vrede gezonden: i« herstelling der kloosterorden, uitgeuomen da Jezuitcn over wier lot de Reichstag zal beslissen; 2» opening van twee nieuwe Seminariën, te Limburg en te Osnabruck; alzoo zullen er twee meer zijn dan vóór de Vervolging; 3° afsch ffing der Meiwetten, betreffend het bestuur der Seminariën. Dit projekt zal ongetwijfeld door het Vaticaan worden aangenomen, en de Kerkvervolging voor 'nen tijd be graven. Uit Rome s.int men dat de Paus zich niemendalle met de cuitsche KieziDgen bemoeit, omdat ze over eene bur gerlijke zaak, het leger, loopen. De Reischstag begrijpt 397 leden, verdeeld alsvolgt: Pruisen, 236; Beieren, 48; Saxen, 23; Wurte.mfcerg,i7; Elzas Lorreinen, i5; Baden, i4;Hessen giMecklemburg, 7; Hanseatische steden, 5; 01 lemburg, 3; Brunswick, 3; Saxen Weimar, 3; Saxen Muningen; de andere kleine staten, 2 Totaal: 397. In Duitschland is iedereen Kiezer op den ouderdom van 20 jaar, en men noemt één afgeveerdigde per hon derd duizend inwoners. De Katholieken maken ongeveer 36 per honderd der bevolking uit; zij tellen ru in hun Centrum 110 leden, de machtigste partij van den Reichstag; voegt daarbij 16 Po lakken en i5 Elzassers. De nationaal liberalen hebben op to jaar 100 leden verloren; in 1874 waren ze i5o man sterk en nu is hun hoopje gezakt tot 54. 24 Socialisten. De Landbouw. Plezierig uitgaan. De Petersburger korrespondeut van den Times schrijft aan zija blad: De grootste voorzorgen worden genomen telkens dat koizer Alexander uitrijdt. Alsvorens het rijtuig of de slee hei Acitch- kow palels verlaat, wordt de policie per telefoon verwittigd langs waar de czaar rijden zal De gewone policie macht fvordt iluii oogenblikkelijk verdubbeld en honderden agenten der ge- Leunt policie bevindt 11 zich op den weg. De geheime poücie, die den czaai bewaakt, vormt een korps van eenige bonderden oud onder officieren, die men verkenners noemt. Zij dragen burgerskkéren eu ontvangen een aanzien lijk loon. Zij volgen den ciaar als zijne schaduw, en vergezel den tam als trouwe honden op zijue reizen naar Skierwievice, Kremsier, Finland en den Krim. Te Gatchina en te I'eterahof vormden zij eene ondoordring bare linie rond het paleis Wie hen een weinig kent, ziet hen daar, zich zoo vet 1 mogelijk achter hoornen of huizen verschui lende. De czaar heef 1 getracht zich tegen deze bewaking te verzetten, doch de policie ls verplicht zoo te handelen. De Landbouwers beleven slechte jaren oprecht droeve en lastige j ren; Amerika maakt den Vaderlandschen Land bouw kapot... Wat moot er gedaan worden? Do lasten ver minderd, zekerlijk, 't Gouvernement en de Steden moeten spa ren en garen; 't is een schande in dezen tijd van Crisis, dat er nog zooveel wraakroepende onkosten in leven blijven. De lasten vermin leren en den Landbouw beschermen door inkomende r.chten Frankrijk, Duitschland hebben dit gedaan, en zij hebben er geen spijt over. De Landbouw vraagt eeu- pang inkomende Rechten,cn wat doen de liberale gazetten? De zaken gaan afgeveu onder een valsch daglichtschrijven dat men door inkomende rechten do werklieden gaat uithongeren!. Welke laffe verraderlijke handelwijze... Achtbare Landbou wers van rond Aalst, weet go wat de Dendergalm van zondag schreef iete bladzijde 3de kolom? Dat degene die Inkomend j Rechten ea Bescherming van den Landbouw vragen, niet kun nen lijden dat de arme man een goedkoopen boterham heeft voor hem en zijn schaapkes van kinderen. De Dendergalm schrijft nog, adat degene die inkomende rechten op 't vee vra gen, het klein stukje vleesch onttrekken, dat de brave werk man en de kleine burger eens ter week in den mond steekt. - Bij deza valsche woorden van opmakerij moeten wij niets bijvoegen; de Landbouwers weten nu, wie er werkt om alle redding onmogelijk te maken. Rechtbanken. BRUbSEL. Over i2 jaren was de genaamde O. Pitton, bij verstek tot 4 jaren gevang veroordeeld geweest voor bedriegelijk failliet. Hij was dan 't Land uitgeloo pen Nu echter heeft men bem te Brussel weergevonden en aangehouden. Maar liet blijkt: i° dal bet vonnis niet geldig was, omdat er eene hooidzakeiijke formaliteit aan ontbrak; 20 dat de lijd vei loopen is en de fei en ten laste gelegd aan Pilton, niet meer kunnen gevonnisd worden. Dus is de man vrij gelaten. Hij komt er goed van af. Daar nul Eeu advokaat vau de Brusselsche balie staat voor de assissen om slechte boeken te hebb-n ver kocht. OOSTENDE. De Belgische visschers die in de Noordzee de netten der Engelsche visschers hadden kapot De beraadslaging over de straffelijke Rechtspleging gaat stillekes voort zonder lawijt. Sommige leden wilden de ysacht van don voorzitter des Jury's een weinig besnoeien ten pvolijte der gt-wmie rechters, maar twee Ministers zijn' 0 was. Die Mjti*" «Ua.-i-.-JI UVI Frëre ómdat de studenten je.' vrije Iloegesoiiblen op den-' zelfden rang worden gesteld als die van Gent en Luik voor de ambten van professors in de Staatsgestichten. Een ander hoogdravende liberaal, graaf Kerkhove van Ath, eischt uit leggingen over eenen brief van het Hoilig Officie te Rome tegen de nieuwe fransche wet over de echtscheiding; de mi nister heeft geantwoord dat die brief België niet aangaat, en daar de liberaal niet kontent was, heeft hij een antwoord ge lezen van onzen Nuntius die hetzelfde bevestig t. Daarop Leeft Je Geus bitter gejammerd omdat de ëenheid der Ka tholieke Kerk niet meer en bestaat! Die mannen, die de Kerk hebbben verlaten en verraden, blijven waarlijk vol zorg en kommer voor haren bloei. Als men liberaal is, heeft men toch al e deugd en alle verstand, en wordt men van zelfs een groote theologant Ierland. Zaterdag en Zondag waren er weérom erge onlusten in de stad Belfast. Soldaten en Policie-agenten hebben schrikke lijk gevochten tegen bet Volk; veel gekwetsten, 30 vuur schoten zijn er gelost. Het regiment van Protestantsche sol daten dat gelegenheid gaf tot die wanorders, blijft in de ka- seru opgesloten, De gazetten van Bismark schrijven dreigende en sombere artikels over den toestand van Europa, maar velen aanzien die artikels als gemaakte mannekens van Bismark om eene meerderheid in den Reichstag te bekomen, en dan zijnen ter mijn van 7 jaren voor het Leger, later zijn monopolium van tabak en sterke dranken, zyne ijzerenwegen, enz. En men is nog in 't woeligste van den kiesstrijd niet; wel dra zal do algemeene Duitsche gazet van Berlijn komen don deren. Nu schijnen ze reeds de afzetting te eisschen van den franschen oorlogsminister Boulanger, maar dat is de Parijze naars tergen en dien franschen zwetser in zijne positie ver sterken. Nuttige, noodzakelijke inrichtingen op deze tijden Om de standen der Samenleving te verbroederen Om do werkende jonkheden tegen de groote gevaren te bevrijden; dat ze zouden eerbaar blijven, eerlijk, weerdigen fatsoenlijk 't Is ongeloofelijk hoe slecht een jonkheid kan worden, door dit zwieren en dretson in de kabe.doezen en danskoten, Bijzonderlijk de dochters Een werkende dochter, die bloem des Huisgezins; die hoop der toekomst: alszy omringd blijft met den aureool van schuchterheid en eerbaarheid, dat is 't schoonste en 't kost baarste ter wereld. En 't is daarom dat elke mcnschenvriend innig bedroefd is, als hij een werkende dochter langs de straat ziet dwijlen of in d'herbergen loopen met liederlyke jonkhëdou. Een Burgersdochter, die aldus zou handelen, ware voor eeuwig geschandvlekt; en, laat ons hier de woorden herha len van den Pater Redemptorist BracckmanIs d'eer der werkmansdochter niet zooveel woerd als d'eor der kinderen uit de burgers- en uit de ryke-klas De Patronagiën, waar men op Kermis, Vastenavond, Ver loren Maandag 't Volk vergadert fn fatsoenlijke en nuttige feesten; waar wijze mannen uit hoogeren stand de Jonkheid beschermen, goeden raad geven, op de levensbaan verge zellen O welko kostba e inrichtingen Tot Antwerpen zijn 150 Jonkheden, burgers en rijken, a'le zondagen op hunnen postJg'de Palronagiën.Er zijn daar 1800 werkende Jonkheden I 1800, waarvan 't grootste getal goede Huisvaders zullen worden To Gent, het bijzonderste goed onder 't werkvolk,dat heeft men er to danken aan de Patronagiën en de Werkmans kringen... E11 wat is er verklaard voor 't Werk-Enkwest Verklaard door liberaal en door katholiek Dat er goede gezelschappen moeten zijn voor 't jong werk-

Het Land van Aelst | 1887 | | pagina 2