Rampen, Misdaden Ongelukken Overjaar op Half-Vasten. Rechtbanken. Brandrampen. BUITENLAND.; De stomme Briefdrager. LANDBOUW. Versterkingen der [Haas. Laurent. Jtemerki. gskes. O verlijd ens. De ramp in de Koolmijnen. Wel heeren, daar te Paturages, welk afgrijselijk verdriet... Zal e«n penne dat ooit kunnen besc irijven, een toag dat ooi kunnen verbalenl 11e slachtoffers reed; gekend! 57 mijners die 470 meiers diep, de dood op 'r lijf, gevlucht zijn, in den donkeren, niet wetende of ze naar de redding of naar ean graf liepen en die eindelijk toch g-ed zijn uitgekomen Men meldt dat twee vrouwpersonen bi] den put bleven staan, als de lijken opgehaald wierden en dat 't honderdste lijk reeds boven was, als zij nog hun lievelingen niet hadden erkend. Ze stonden daar als wassen beelden. En welk akelig werk is daar niet moeten verricht worden't Was een slachveld dat men meest omwroeten Ja, er is veel moed en zielskracht in 't menschdom! Dat moet iedereen hier uitroepen! Er is groo ten iever geweest, door de Geestelijke en de Wereldlijke Over heid, door d'Ingenieurs en door de Werklieden, want 't zijn weêr Werklieden die hier de lijken hebben uit de puinhoopen getrokken Roepen wij hier uk, met Z. M. Hulpb.sschop Lambrecht: Eer», eere aan den Arbeidt... Wezen wij ook niet verwonderd dat 3500 mijnwerkers ge aarzeld hebben in de putten neèr te dalen! Ach, die ramp «as te ontzettendl 110 hunner Makkers dood! Dat grauwvuur, tegen 't welk niemand iets vermag! Een der gekwetsten, die thuis ziek ligt zegde aan iemand die hem kwam bezoeken: In de koolmijnen nog gaan, nooit, ■ooit van mijn leven!... Ik zou niet meer durven 1 Langs alle kanten worden edelmoedige giften gedaan De werkstaking is sedert maandag geëindigd De mecschen van die streken weten dat de mijnerij hun eenigsle broodwinning is. BRUSSEL. De baronnes Gericke van Herwynem is zatur- dag te Brussel gevallen eu heelt haar been gebroken. Vier stndentjes uit d'Universiteit van Brussel hebben weêral van op «enen balkon, 2 Geestelijken achternageroepen... Welke onbe schofte manieren! en welke goddeloosheid 1 Er komt slecht ge boefte in ons land,meestal door die slechte scholen en gazetten. Zondag nacht zijD in de 13rcderode8traat24,bij M.Mage,20,ooo fr. gestolen met valsche sleutels. M. Mage was naar den theater en heeft maar 's morgends de diefte bemerkt. Maandag mor gend heeft het gebrand in de Zuiderstraat, bij Mej Denis, die ktrkornamenten verkoopt, 't Vuur is ontstaan, men weet niet hoe, in «enen prondelhoek. In de O. L. V. ter Sneeuwstraat is brand ontstaan zondag op een aardige manier tot 2 maal toe geraakten de houten aischutsels van een hnis dat men op bouwt, in brand. Eindelijk kwam het uit: Er lag daar veel kalk, 't had gesneeuwd; de kalk smolt en bracht den kali in brand. BRUSSEL Een waalsche dienstmeid van 22 jaren, sedert 6 dagen wonende te St-Gillis in 't Hotel l'Esper. nee,is er van door Èetrokken met een gouden horlogie em ander voorwerpen •'ander week is een Onderpastoor van St Jaa en St.Nikolaas in de Brabantstraat achterna geroepen door twee depêchendrager- kes. 't Is gezien en geweten en de jonge krawatten zijn aange teekend. t Zal hun geen eer gesproken worden, door niemand. ANTWERPEN. Dijnsdag voornoen, ten 11 ure, op de Teneirsplaats; z schilders werkten aan 't hnis van den meester kleermaker De Vos-Van Aerden; er waren 2 leeren samen ge bonden; een der leeren brak en de tvree schilders vielen neêr, erg gekwetst, bij zooverre dat men voor 't leven van een der schilders vreest. Maandag nacht zijn 2 kisten spek van de St Michielskaai in de Schelde geworpen, daarna opgevischt en per boot weggetrokken. ANTWERPEN. Ze vreezen det Sergeant Maes, van de Pompiers t'Antwerpen, gekwetst in den brand van 't magazijn Collin-Van Hal, dat hij zijn wonden niet zal overleven. Hermans verkeert ook in gevaar. BERCHEM. Antonius Verdonck,8? jaren osd, geboren te Brasschaet, een weinig doof zijn, den trein niet hooren komen, ham op zijn nekken krijgen; vallen, aan 't hoofd gewond en 1 aur nadien gestorven, in zijn huis, na de Sacramenten ont- fangen te hebben. MECHELHN: Vrijdag is op Halfgalg afgebrand de pacht- hoeve der weduwe Peeters. Al de dieren zijn erin gebleven, he halve de kiekens GHEEL. Die moord op dei Deurwaarder Debie heeft een algemeene opschudding verwekt... Hij was van den vroegen ■orgend da citatie gaan dragen; Caers was nog te bed en viel aan t vloeken en 't zweren, ja, zocht zijn jachtgeweer; De Bie Wok achterwaarts naar d'ander kanur en 't is door de deur dat Qaers hem doodgeschoten heeft. Caers was gevreesd als de Pest; de briefdrager durfde hem de brieven niet in huis bren. (an en legd" o" den d«»nel ne#r, ja on den domei H»t wv. aai <fc.« v«n c ang soorzegc.dat bij door zijn oploopend- heid in 't Rasphuis zou geraken. En du zit hij er; hij zucht en weent: hij is dood voor de ereld; hij zal vast zitten als een ge vaarlijk dier. In den nacht van woensdag tot donderdag is de genaamde Iduard Trenson, woonachtig te Maldegem, door twee boos wichten aangerand geweest tusscben Waarschoot en Eekloo. Trenson, van Bassevelde komende, was nauwelijks maar eenige minuten van Eeckloo meer verwijderd, toen hem eensklaps twee kerels met stokken gewapend, op het lijf sprongen, welke zich achter eenen kant verborgen hadden, hem ten gronde wierpen en vrij hevig mishandelden Tot het bewustzijn .erug gekomen zijnde, is nij met vele moeite tot een naburig huis kannen geraken, waar men nem te bed gelegd en verzorgd heeft. Trenssen verbeert in eenen bedenkefijken toestand. De policie is op het spoor der daders. ZAFFELARE. Dea I4 Meert is afgebrand de schuur en stallingen van Verslycke. Men vermoedt als brandstichter ie mand van Wachtebeke, die bedreigingen had uitgebracht. OOSTMALLE. Och armen! d'ander week bij d'echtge- noten Gysels, hun Alphonsken, 15 maand oud, alleen gelaten met twee oudere kinderkes, de moeder kwam terug en haar kind was verbrand dat de dood erop volgde. Men meint dat een schrabilje uit de stoof gevallen, d'oorzaak zal geweest zijn. WEST-VLAANDEREN In den nacht van 12 Maart is in asch gebracht de hofsteê der kinderen De Rykere bij Post Hoorn grondgebied Wevelgem. Van huis, schuren, rootingsplaats, Blijft mets over. 4 hoornbeesten en 1 wachthond zijn erin ge bleven. Een koewachter, daags te voren weggezonden, was in de schuur geraakt en had 't vuur aangestoken. De schurk zit vast en zal zijn schelmstukken uitboeten. Alles verzekerd, be halve 't vlas. - Een vrouw van Thielt zekere C... Vrijdenkers- gedachten krijgende, verliet haren man en haar twee kinderen en ging naar Amerika wonen, doch 't is ontdekt en de vrouw met haren medegezel zitten vast te Brugge. Eerlek duurt langst, 11 den handel en ia allen wandel, en 't is waarheid t'al len tijd, dat oneerlijkheid niet en gedijdt Een landsman van rond Brugge had zijn vlas verkocht en leverde het aan eenen anderen voor 700 fr. meer. De eerste kooper betrok hem en hij heeft 1000 fr. moeten afdokken, plus de kos'en en zijnen advo- kaat. Maandag nacht zijn er tot Ichtegem bij M. Duvileer, 2 balen sulfate d'amoniac gestolen. Te Waregem, de smid Van der Beken ging een oud soldatengeweer teruggeven aan landbouwer Balcaen; hij wilde 't wapen beproeven en loste een scheut naar de musschen, maar 't geweer sprong en kwetste Van der Beken, dezes vrouw ea een andere smid, de twee eer ste redelijk erg. WULPEN. Woensdag d. v. w. is aldaar uit de Nieuw- p»oitvaart getrokken 't lijk van Alois Faes, oud 30 jaren, werkman te Ramscapelle; 'ne^ man zonder werk en zonder woiing, die verdwenen was. OOSTENDE. Grooten angst en schrik; zaturdag is de zee met onstuimigheid opgekomen en 24 voet verhoogd had de wind nit 't Noorden geblazen, Oostende stond overstroomd. De visschersbooten zijn geslagen en g. slingerd als nootschelpen. Ten 10 ure's avonds waren er nog 30 schniten in zee; te Mariakerke stond 't Volk, de dood op 't lijf aan den oever der zee de armen nit te steken. De vloed van zondag bereikte 22 voet hoogte;veel schuiten zijn langs Nieuwpoort geslingerd. ROCHEFORT. Schrikkelijke zaken Grouwelijke infa- mante zaken... 'ne Vader des Huisgezins, zekeren Greeoire, machinist geweest, maar afgesteld, componeerde zeer s echt, woonde met zijn v:ouw, haar zoon van 17 jaren en een groot moeder. Vrouw, Zoon en grootmoeder hebben samen gespan nen, hebben den man vermoord en zijn lijk in de rivier gewor pen. De dnj plichtigen zitten vast te Dinant; meer dan 2000 man volgde hen op den weg; 't Publiek is bijzonderlijk verbit terd tegen vrouw Gregeire; 't is zij, zegt men, die haren zoon opsteokte;de grootmoeder heeft de keers vastgehouden,als men «fiewraakroep ende misdaad pleegde. CHARLEROI. Een bakker Marion genaamd, wilde maan dag op den stoomtram stappen, maar slibberde uit en viel on der de wielen: zijn been was vermorzeld, 7I jaar en zal er moei- elijk doorgeraken. DIEFTE TE BRUSSEL. In 't Hotel Mergelle, op Leo polds-swartier te Btussel had de eigenaar sedert eenigen tijd als sekretaris een Engelschman, Crouwkveld en die er zoo fat soenlijk uitzag dat zijn meester in zijn handen wreef van vol doening; maar zijn vreugd was van kerten duur; zondag moest de sekretaris in de stad gaan en hij bleef weg; na laDg gewacht te hebben, kreeg de roeester achterdenken ging in de kas zien en vond er 600 fr. die verdwenen waren. Die fatsoenlijke se kretaris was een slimme dief. GENT. Naar het schijnt zouden nog al veel pik pockets maandag onze jaarmarkt bezocht hebben. Men heeft onder an der eenen gevat die van eenen zijner gezellen een pak kleedercn ontstolen had en er mede op vlucht was gegaan. Verders ver nemen wij dat een heer zijne porteienille meer dai^ 3oo fr. be vattende, zou ontstolen zijn. 1° Te Virginal in de Walen, is afgebrand de papierfabriek van Mr Olin; de schade beloopt op 200,000 fr. We verwach ten nadere inlichtingen. 2° Brand te Gent, grooten brand in de katoenspinnerij vanM. Jaak Van den Kerkhove. Lamstraat, woensdagavond. Ten half zeven, begonnen in de koordenmak «ry; zoo ras voortgegaan, dat 't Fabriekvolk moest vluchten; sphrikkelyke vlammen die geheel de St-Pieterswijk in licht stelden; de Gentsche Vlasspinnerijen erg bedreigd; er vielen vonken 400 meters van daar; van die scheone en groote fabriek blijven niets over dan vier gekraakte muren; 't Vrouwtolk dat om hoog werkte, is moeten gered worden door 't instampen van eenen muur; als oorzaak, men spreekt van eenon duivel die vuur gevat heeft, van de gaz; de schade is zeen aanzienlijk; de fabriek was verzekerd voor 500,000 fr.; *t zijn zware lappen voor de Maatschappij van Assur&ncie. 't Is in den Duivel dat 't vuur ontstaan is; er lagen daar 25 balen katoen opengespreid. die vuur gevat fiebben. Bij de 300 werklieden zijn op straat, en missehien voor langen tijd zonder broodwinning. Rusland. In het Russische stadje Czernichowka werd dezer dagen een danspartij op het ijs gegeven, waaraan ongeveer»60 persoren deelnamen. Terwijl de dans m vollen gang was, ljrak plotse ling de te br< ze dansvloer. Doodelijk verschrikt vluchtten de dansers naar den oever maar niet allen kondeü dfeD bereiken; veertien menschen geraakten onder het ijs en vei dronken. Frankrijk. Fransche Kamer.I De fransche Kamer van afgeveerd gden heeft zaterdag met 338 stemmen tegen 150 een recht van 8 frank per kwintaal op het vreemd m- el gestemd. Werden vervolgens aangenomen een recht van 3 frank op de haver en van 8 fr. op de scheepsbeschuit, de fort, het kor- deldeeg en de bloem. Me' 262 stemmen tegen 2; 4 werd een besluit genomen, waardoor het gouvernement wordt gemachtigd, gedurende de afwezisheid der Kamer, de overtaks op het graan in te trek ken. indien zij de donrte van het brood voor gevolg had. Men zou de Kamer ver\ olgens raadplegen. 1. Niet lang geleden was ik in Frankrijk langs den Elzas, bij mij- neD vriend D... Burgemeester eener kleine gemeente. Terwijl wij daar aan 't klappen waren, wierd er geklopt Binnen I Ik zag intreden een jongeling, van voren de 2o jareD, met een rond lieftallig wezen, sprekende oogen en al ie blijken van verstand en schranderheid. Aanstonds zag men dat hij Briefdrager was: Een stok in de hand, een groote leêren tesch aan de zijde, met'band rond de schouders, eenige brieven en gazetten in d'bartd die hij aan mijnen vriend den Burgemtester afgaf. Deze drukte hem de nand, sprak hem vriendelijk toe Goeden dag, Frans, mijn lieve Vriend 1 de briefdrager knikte lie Itallig en vertrok, zonder ee« enkel woord gesproken te hebben. Stom, vroeg ik. Ja stom, eilaas I Stom-doof geboren I -Neen, maar stom geworden in de schrik :<e kste omstan- staadigheden. zet u neêr en rookt een sigaar, ik 7*1 u lie histo rie vertellen. De sigaar ontstoken, plaats genomen en de Fws^he Burge meester vertelde mij alsvolgt Die jongeling is de zoon van een onzer bra 1 hwach ters. In den oorlog van 't jaar 70, op die dagen 1 seh inde en vernedering, de broeder van dien jongen, alsda- ;-uen oud, V JX trilt, iiragc o, .„vwuritjüy waar hij wilde, men gaf hem een brief, hij geryakte ermcê te rechte en kwam de antwoord terugbrengen Hij kende al de wegelkes van t omliggende en was de vernuftigheid in persoon. Zijn vader had h t ongelak hierover trotsch te zijn en de hel dendaden vaD zijnen zoon in d'herberg te vertellen. Op Oor logstijden de muren hebben ooren en de Pruisen aregen bericht van het gebeurde. Zekeren dag, de Duitsche Legers omringden ons langs alle kanten; de broeder van Frans had eêr den brievendrager ge speeld en kwam thuis met eeu valies vol brieven en berichten voor de Fransche Overheden, toen er eensklaps aan de deur wierd geklopt met een geweld dat bediedde Doe open of de deur vliegt in stukken 1 De boschwachter zag naar buiten; Hij werd doodsbleek Zoon, 2egde hij, we zijn verloren 1 Wat gedaan 1 wat ge daan 1 1 De kleine Frans speelde juist in den Hof; Zijn oudere broeder sprak geen woord, maar nam de brieven en telegrams, gaf ze langs de venster aan Fransken Haastig, zegde hij,daarmeê weg! dat begraven in den hof 1 En niets gezegd niets 1 voor de dood niet 1 Fransken was weg als de wind en de Pruisische Hulanen stormden binnen 1 Ha, Franchoos Spion 1 Verrader, verklikker 1 Gij die de brieven wegdraagt 1 Wij hebben u betrapt op heeterdaad I Op heeterdaad, vroeg de Vader.Welnu, zoekt 't huis af 1 Ha, wij weten dat gij plichtig zijt en wij zullen de bewijzen vinden Gezocht, overal, in hoeken, in kassen, in kleeren, onder ban ken, niets, niets gevonden Eenige soldaten waren in den hof gaan zoeken en brachten Fransken, het Ujarig Fransken meê De kapiteiD der Hulanen deed hem zijn handen omhoog steken, aan zijn banden kleefde aarde; die jongen had, als 'ne mol in d'aarde gewroet, dit was oubetwistbaar. a Man, riep de kapitein, mes bulderende stem, gij moet u dus plichtig herkennen De hauden van uw kind getuigen tegen u; daarbij ziehier stukken draadgaren, waarmede de brieven Dij een gebonden waren, 't Gaat er op uw leven uit Waar, waar zijn die papieren Nooit zult gij dat weten, nooit 1 Ge durft dat zeggen ^n gij, jongeling, die de papieren hier hebt gebracht, gaat gij spreien. Neen 1 neen Neen lil dat zullen wij zien 1 Hulanen, houdt u gereed; lo mannen vooruil; vijf minuten tijd verleenen wij u, twee rampzalige verraders Wij verraders, die ons voor ons Vaderland ten beste gevenl Ge jijt bespieders en verraders; geeft gij de brieven, g'hebt de Vniheid terug; zoo niet,bereidt u om te sterven. Frans, riep de Vader tot zijn Zoon, vaarwel,maar zwijgen, gee« woord uitbrengen, ik wil het, ik gebied het u. ('t Verv Er is, onder do bescherming van den Staat. eeD Engeioche Belgische Maatschappij gesticht, die voor in zicht heeft den Landboaw te onder steunen doorlt verz-nden van groen •ens, vruchten, hoenders,kalkoenen, ganzen, wild melkvarkens, konijnen on bier naar Engeland en aniieie Landen. De I gging van België ia zeer gnns ig; op 16 uren kan de trein ons goed brengen te Parijs op 24 nreD te Londen en te Berlijn, op 48 uren te Weenen. De hoofdzakelijke middel blijft de afslag van lasten, de be scherming van den graanhandel, maar de andere red- en hulp middelen mogen dsarom niet verzuimd worden. Amerika zendt veel fiuit Baar Engelaid waarom kunnen wij 't zelfde niet doen op groote schaal De Engelschman vraagt aan alle nubnrige Landt n ajuin, look, cberlot, boonen, peten, rapen, gekruldtn andijf, witte en roode radijzen, ra barber, latum, ko'okonameri, spruiten, aspergie, enz. enz. 't Ia dcorde verzending naar EngelaDd dat de i-elgiaoho Boter een goede winst olijft leveren; ree ie zien wij uit t Gentsche veel konijnen naar Londen zenden; t'Aaist vermeerdert de aankoop van fruit; indien wij aan Engeland onze groensels koiidm ieveren, zekerlijk zou de Belgische Landbouw er groot prolijl uit trekken. De voornoemde Landbonwmaatschappij zou de Landbouwers Leipen door raad en daad, om nl die groensels, volgens grond en plaats, te kweeken en dezelve verkocht en betaald te krij- 't Is omdat de Landbouw kwijnt, dat de winkels der steden klagen; indien de buitenlieden werk vonden op hun dorp, de werkman der steden zou er beter meè varen. Elk, die redelijk wil spreken, zal hier bekennen dat ons Ministerie loffelijk te werk gaat en rechtzinnig het algemeen belang behertigt,terwijl de liberale Ministers van 1879 tot 1884 niets deden dan de ge meenten kwellen, tet zot e onkosten dwingen, en in onrust en oorlog brengen E is geen eDkel gemeente,zelfs de liberaalste, of zij moet bekennen dav er nu veel meer vrijheid is dan onder 't liberaal bestuur. Laat ons hopen dat de werkingen der Engelache-Belgische Maatschappij op voet van uitvoering en van gelijkheid zullen gebracht worden, en dat alle Burgemeesters van den Buiten gelijkelijk de noodige inlichtingen en macht zallen bekomen. Primo, ten bersten, de Kiezers zijn ten uiterste ongerust; de Maas versterkt 1 door Katholiekenwie zou dat ooit ge- peisd hebben! De Katholieken die altijd tegen de verster kingen van - ntwerpen zijn geweest! Ten tweeden, tot over 2 maand wierd er van de Maas versterkt, niet gesproken; het is maar omdat de Persoon lijke Dienst niet kan gestemd worden, dat men deze verzwa ring voorstelt. Ten derdbn, minister Beernaert zegt op zijn woord van eer: Het Leger zal niet vermeerderen Het Leger zal niet vermeerderen Minister Beernaert zal zijn woord hou den. maar de Maas versterkt, 't zal 5 i 6 jaar duren, 't zal een weerwolf van millioenen zijn; binnen 6 a 8 jaar zijn er ander Ministers; die Ministers zullen geen eerewoord gegeven hebben; de generaals zullen zeggen Forteressen zonder soldaten, dat zijn stallen zonder koeien bijgevolg, door de schuld der Katholieken, 't Leger wordt gebracht van 120 tot 180,000 man... Ge ziet dat van hier zonder bril of zonder vergrootglas. Ten vierden, 't is Logiewerk Hoe meer soldaten, hoe meer slecht volk!.... De katholieken hebben voor de kiezin gen van 1884 en 1886 gezegd: Gein verzwaring van krijgs- l&stenl Groote gespaarzaamhedenl... Eens de Maas beginnen te versterken, de gespaarzaamheden zijn onmogelijk en ge zult de liberalen hooren afgeven, tegen ons Katholieke Meer derheid die haar woord geëten heeft. Ten vijfden, de Generaals veranderen aanhoudend van denkwijze: na die onlusten in de Walen, ons leger kon niet te groot zijn. tegen dat Geuzenvolk aldaar; en nu moeten wij ons beschermen tegen Pruisen en Frankrijk!... Die gedurig verandert, dwaalt. Ten zesden, tegen Duitschland of Frankrijk kunnen wij niets; 't is verloren gevochten, een vlieg in eenen brouwketel; 't is beter die legers zonder slag of stoot te laten doortrekken; anders zitten wij tusschen twee vuren en maken wij ons doodelijke vijanden: ons Leger moet dienen voor de parade van den Koning en voor de binnenlandscherust; en zulk Le ger kan gemakkelijk uit Vrijwilligers bestaan. Wildeman, de dienstnemingen zouden niet ontbreken en men zou iets anders hebben, dan dit wild slavenleger Eindelijk, datd'heeren Gekozenen er ernstig aan denken 't is een onkost zonder einde; na eenen Oorlog die misschien aanstaande is, zal Europa verzuchten naar ontwapening en dan zitten wij. noöloos, met die forteressen en met dit groot Leger, waarin wij al ons geld zullen gesteken hebben. M. Beernaert is zeker een goede Minister, doch er zyn er nog gelijk hij en misschien betere Minister Beernaert kan ziek worden en sterven, en dan zijn wij hem toch kwijt maar boven Minister Beernaert zijn de stellige verbintenis sen met de Kiezers, de Belangen en de Welvaart des Lands, 't Is uit het Hof dat die ontwerpen van versterkingen ko men; 't is door het Hof dat de Katholieke Macht verlamd is, en we weten immers wie in 't Hof den Cromwell sjieelt en de plannen der Logie doordrijft. LEUVEN, 18 Maart 1887. Deze week grepen alhier de Inhuldigings-Feesten plaats van het schoon Vaandel der Oost-Vlaamsche Studenten- Gilde. Ze waren luisterrijk. Eerst werd den makkers uit al de Vlaamsche gouwen een groot toon- en tooneelkundig Avondfeest aangeboden, dat alleszins uiterst aantrekkelijk mochtheeten. Tooneelspraken en schertsen, melodyen eu kluchtliederen volgden malkande ren op. De .hoofdzaak echter was het Vlaamschgezinde stuk 't Verloren Schaap, dat hertelijk deed lachen met den fran- schelaar die, op 't einde van 't spel, zich door al wat van Goris komt,bedrogen ziende, van .zijnedomme waan totwijs- heid terugkeert en mede zal stryden voor Taal en Vaderland. De Vergadering ging blijgeestig uiteen onder 't zingen van den Vlaamschen Leeuw. 's Anderdaags noen moest de Stoet rond de nieuwe Leeu wenvaan uitgesteld worden, doch de andere Feestelijkheden wierden voortgezet. Er was nog als eene letterkundige Zitting door muziek op geluisterd. Dr Aug. Raemdonck en advokaat baron Leo Be- thune voerden er namelijk het woord. Deze bedankte uitter- herte de Gilde om hare Vlaamschgezinde strekking. Zoo moet het zyn, riep hij uit, dat wij ons hier bereiden om in den strijd van het maatschappelijk leven bekwaamlijk onze grootsche taak te vervullen ons dierbaar Oost-Vlaanderen aan de franschdolheid eu dus aan het Socialismus te ontruk ken en tot zijn eigen vl. leven weder te brengen.Hij wierd geestdriftig toegejuichd. Een prachtig gastmaal sloot dat heuchelijk feest. De Aalstenaars. Dan hielden de liberalen van Aalst komedie op de Zaal van 't Stad; ze speelden een stuk dooreen Aalstenaarver taald :ze leerden dit stuk, Aalstersche liberalen ondereen,met twee vreemde actricen; en dit stuk, het deed rood worden van schaamte en in dit stuk kwamen deze woorden, die letterlijk uitgegalmd wierden: - Om Priester te worden, men moet den eerstender bloo daards en den laatsten der lafaards zijn. Ouders, die kinderen hebt in het Priesterambt, wat dunkt uï Zoo wordt er gesproken van uw zonen!... Wij allen, Christene Geloovigen, wat moeten wij denken? In zulke ter men spreken van de Dienaars Gods, van de Priesters, die de kinderen onderwijzen, die aan het Outaar staan, van de Priesters welke wij roepen op 't sterfbed onzer Ouders en Bloedverwanten en welke wij ook aan ons sterf bed zullen begeeren! O, datliberalismus is afschuwelijk geworden; 'tis een op rechte Vrijdenkerij;'t is een besmading van 't Christusbeeld; 't is een geloofsverzaking! Wij hebben allen straffen te vreezen als dat Liberalismus niet gevlucht en verafschuwd wordt. 't Is grootendeels door zijn schuld dat Gent zulk slecht Werkvolk gekregen heeft. Werkvolk, dat leeft zonder naar de Kerk om te zien en dat roept: Noch God, noch Meester! Vooruit met de Roode Vlag! Werkvolk dat viert en vlagt voor de Plunderingenen Brandstichtingen in de Walen! Laurent leerde dat Christus de Heer geen God was, maar een bedrieger; (men vergeve ons de herhaling van die woor den, maar de boosheid moetgekend zyn;) Laurent leerde aan 't Volk, dat het bedriegerij is naar de kerk te gaan, te laten de kinders doopen, te biechten, te Communie te gaan, te be rechten; Laurent zou al de kerken en kapellen hebben wil len doen afbreken. Wat kwaad heeft die mensch niet gedaan Wat schrikke lijk kwaad! Denkt welke wereld het zou zyn,zonder gebed, zonder biecht, zonder Ist® Communie, zonder kerken en dan zult gij beseffen het groot verderf door Laurent gezaaid. En in Aalst is een gazet, die soms den valschaard speelt, een gazet voor welke men op den Buiten rondloopt, een gazet Da Dendergalm.en zij heelt durven de Vrijdenkerij verheffen waarvan Laurent het kopstuk was; zij heeft durven schrijven dat Laurent de Volksklassen van Geilt veredeld heeft, vere deld door de Sociëteiten, welke hij ingericht heeft; en waarom richtte hij Sociëteiten in? met welken geest bezielde hij zijn Sociëteiten Met den geest van zijn Ongeloof, van zijn Vrij denkerij, van zijnen haat tegen Christus den Zaligmaker. Ha, de Volksklas van Gent, men zal er nog hooren van spreken; de Katholieken van Gent werken ieverig, ja, zy geven huil geld en hunnen tijd; maar onder de wet van 1842 en later onder de wet van 1879 en nu nog door de schuld van 't liberaal Siadsbestuur. is een zaad verspreiddat den weg der Gentsche Bevolking met distels en doornen zal bedekken. Ondertosschen dat Aalst oppasse 1 de schry vers van Den dergalm en Vkrbond zijn discipels van Laurent; ze toonen het in alle omstandigheden; z'hebben het bewezen in den Ju- biló als zij 't Kruis der Missie wilden bespuwen; doch erstond te veel goed Volk rond; ze konden aan dit Kruis niet fan; en al wat ze gewonnen hebben,is dat hun masker afgerukt is en dat ze gekend zyn als aarts-goddelooze kerels. Dat Aalst oppasse, om die slechte leerstelsels onder zyn werkende Be volking niet te laten dringen. LOOPENDE NIEUWS. Minister Van den Peereboom, over Aalst sprekende, heeft verklaard dat hij een prachtige Goederen-statie gaat maken en M. Van Wambeke, onze Burgemeester, heeft den beer Minister bedankt alsvolgt Ik begin met den Minister te bedanken over zijne beslis sing van te Aalst eene nieuwe goederen statie te maken, ganscb afgescheiden van die der Reizigers. Ik dank er hem des te meer over, dat het bouwen van die nieuwe statie plaatselijke moeielijkheden heeft veroorzaakt, welke u ge lukkig vereffend zijn, met de voldoening van het grootste deel der bevolking. Er is in de Walen uitgekomen dat M. Defuisseaux, het kopstuk der Socialisten, soms ontbijten nam van 12 fr.. 12 fr. voor zijn morgendeten 1 En die man nen spreken van gelijkheiden broederlijkheid.. Defuisseaux stond erbij, als dit gezegd wierd en kon het niet loochenen. Een kopstuk der Socialisten heeft reeds veel huizen te Rijssel De giften stroomen overvloedig toe voor het Huis der Werklieden te Brussel: woensdag had men reeds boven de 32duizend franken... Dat is ware Volksliefde, in klin kende speciën; m-ar Werklieden, achtbare Vrienden, wat zegt ge van de Walen, alwaar het gebleken is dat Defuis seaux, dit kopstuk der Socialisten, die Apostel der Broeder lijkheid, dat hij soms voor zijn morgendeten alleen 12 fran ken betaalde; 12 fr Een werkende Huishouden leeft er een gansche week bij... 12 fr.l 't Is een Inkwisiteursgerechtl Greffier Delannoy z't nu te Leuven, zoo mager als een lat en zoo droef als een doodkist... Ach, mocht hij herdoen 1 Te Sibret, nabij Neufchateau zijn al de forellen, (500), uit eenen vyver gestolen. Uit Londen schryft men dat die stad onder een sneeuwlaken ligt; 't is beginnen te sneeuwen op den noen, na eenen allerschoonsten morgen, 't Is dezelfde Noordsche koude lucht en sneeuwbui die wy hier hebben gehad. 't Is de Martschappij Cockerill die de nieuwe brug te Maeseyck over de Maas, heeft ondernomen... Weêral een groot werk dat wy ons Gouvernement verschuldigd zijn. In Spanje ligt ook zooveel sneeuw dat de Convois van het Noorden stil liggen in de bergengten. Te Dantzig en over de gansche Noorderstreek is ook een oprechte sneeuwlawien. In de straten van Kolberg ligt de sneeuw meer dan éen me ter hoog. Aan de Noordzee aldaar is de storm vreeselijk ge weest. De Belgische Senaat komt bijoen woensdag 23 Meert. Te Luik is dees week den genaamden Ruvoux tot 4 jaar kot en 200 fr. boete voor aftruggelarij. Hij had in verscheide sterfhuizen zich uitgegeven voor een bediende van het enregistrement, gelast met het opnemen der goe deren van den afgestorvene. Hij vroeg daarvoor van 5o tot 75 fr. Te St Jans Molenbeek heeft zekere Dumont zijnen zoon een vrij gevaarlijken steek loegebracht, omdat da jongen zich 'nen boterham sneed. Hij is er van af met 4 maand kot. Laurent, de stalknecht van tegen Luik, die zijn» bazin bad vermootd, is veroordeeld tot de doodstraf. Zeven boeren die in November 86 deel hadden ge nomen aar. de vechtpartij van Londerzeel, waarbij een vechter erg wierd gekwetst, stonden dees week voor 't ge recht. Vier zijn vrijgesproken. J. B. D„ veroordeeld tot 3 maand kot 5o fr. boete en 25o fr. schadevergoeding, twee anderen tot 3 weken en acht dagen kot. Twee leden van de bende van Jef van Antwerpen, zijn voor eenige dagen gtvonnisd. De een is vrijgesproken. De an dere is tot 10 jaar kot veroordeeld. ■—Nabij Orléans 1 ebben de geuzen weêral hun fanatism aan den dag gelegd. Een genaamdeSeverdy wierd Kerke lijk begraven; onder voorwendsel dat hij vrijdenker was geweest, drongen de geuzen in de Kerk, mishandeld n den pastoor en sleepten dfN°doodkistbuiten En aan hoofd van tj bende 'tond s-h Jurgeraeesttr. If/. ia oordeeld tot tien dagen kot. 't Zijn schoon papieren. Zijn wij Vlamingen hier, ja of neen, een overrom peld volk? Te Brussel verdedigde een advokaat zijn kliënt in 't Vlaamsch. En wat gebeurt er? Als bij gedaan heeft met pleiten, vraagt de Voorzitter hem om zijn plei dooi in 't fransch te vertalen, endaar de advokaat weigert, wordt hem gezegd: 't en zal uw m kliënt geen deugd doenl De Wet-Coremans die in 't kort moet gestemd worden, zal aan dien vernederenden toestand een einde brengen. De Gasthuisnonnen beleedigen, alles ophalen wat ondankbare en kwaadaardige zieken gaan vertellen, dat is de vrome (1) taak welke de Dendergalm op zich neemt... Vrouwen aanvallen, die gelijk de Moeder Overste uit '1 Ongeneesbaarhuis, 5o. 60 jaren tusschen wal gelijke ziekten leven!... Een gazet die zoo diep zinkt, is waarlijk te beklagen. Zijt edel door uw werken, door uw liefdadigheid, door uw edel- mcedigheid, en God zal zegenen en 't Volk zal u loven en prijzen. Aalstenaars. Werklieden, de Dendergalm bestrijdt de Zusters van Gasthuis en Weezenhuis; de Dendergalm schrijft 'lat elk liberaal be stuur zich moet verhaasten tot de verwereldlijking over te gaan... Welnu, neem voor een maand de Broeders weg uit 't Weezenhuis, de Zusters uit 't Gasthuis en uit 't Ougeneesbaarhuis, en wat zult ge daar hebben Verbeeldt u den toestand I Indien de Stad Aalst last beeft met de Finantiën, indien M.Ache- pene Monfils moet klagen det hij moeielijlc de twee einden kan aan- eenknoopen. wie is daar de schuld van? Waarom leggen de liberalen hun scholen op den rug der stad Die school der Pontstraat, gansch liberaal, ingesteld om liberalinuen op te brengen, die school, ze moet door de Stad betaald worden 1 En den Armen I welke schrik kelijke sommen zijn er niet Doodigl Jaarlijks ve'mei rdert het door de schuld der Draaiorgels, welke in ouze liberale gazetten zulk groote verdedigers vinden... En na al die onkosten vindt ons katho liek Bestuur nog den middel om groote openbare werken uit te voeren, zonderde lasten te verzwaren.. Onder de liberale Regentie, de belastingen vermeerderden, zelfs als er geen enkel werk van openbaar nut wierd uitgevoerd. Bestond er ooit een dwazere wedding M. d'Oultremont haalt in de hamer 't geval aan. van een Onderwijzeres die onder de Wet van 79, 60' fr. trok en nu een wachtgeld heefi van 12» fr. M. d'Oultre mont haalt dat aan. al de liberalen der Kamer zwijgen en de Dender galm daagt ons uit. op leveD en docd, die daadzaak te bewijzen I C'est trop fort, zou de Waal zeggen. I. Te Gent stelt men met droefheid vast. dat een groot deel van het Onderwijzers-korps voi op dee< maakt van de Socialistische be weging. (Fondsenblad.) II. Vooruit van Gent beveelt uit al zijn krachten de Stadsscho len aan en beeft geschreven dat hel kweekscholen van Socialisten zijn. (Fondsenblad.) III. De eenige Vrijdenkt rsschool te Gent gesticht, wordt be stuurd door ofllcieele Meesters op wachtgeld en is bevolkt door kin deren van Socialisten. (Fondsenblad.) Als d'inkomende Rechten op Vee en Granen 't Volk gaan verarmen waarom vallen de liberale gazelten dan niet uit, tegen hun Vrienden in Frankrijk, die de rechten van 3 fr. op 3 hebben gebracht?.. Ware Frère aan 't hoc-fd gebleven,d'inkomende Rechten waren al gestemd. EEN LIBERAAL T'AALST MuEdus vult decipi: wacht u van de groote belovers 1 Be Dendergalm, hij ging ijzer met zijn handen breken en 't Aanschijn van AaLt veranderen; met den D '.ndergalm, de Comte d'Egmont ging de wet geven aan g heel 'tArroudissementl En wat zien wij wekelijks Dat onze Dendergalm zijn ei/en in den zak naait: dat hij. bij gebrek van goede reden, in de platste persoon lijke aanvallen komt. 'l N' van Zondag, pagioai kolom 4 op 't einde staan daar woorden die in geen treffelijke Familie worden uitge sproken... En alles wel ingezien, we zijn bedrogen voor ons geld. 't Verbond diende ons beter 1 't Willemsfonds van Aalst heeft weêr een Conferencieken gegeven; Zekere Ddpire is er komen spreken tegen d'onweteBdheid en'tfa- natismus. tegen de domheid en het bijgeloof, die den akker der be schaving afknagen... Men verstaat genoeg dat M. Delpire tegen Kerk en Geloof storm loopt... 't Volk zou moeten Vrijdenker zijn en om Vrijdenker te worden de schoone boeken van Willemsfonds lezen, en dan zal alles veel beter gaan... De preuven zijn er te Brussel, te Gent en in den Walen-pays. M. Delpire sprak van Vlaanderen, dooh hij heeft niet durven zeguen wat het Katholiek Ministerie reeds voor Taal en Landaard heeft te wege gebracht. De vermaarde Pater Passaglia is te Turyn overleden. Eeu hotggeleerd uian, maar geleerdheid zonder ootmoe digheid brengt dikwijls tut verkeerdheid. Edoch, priester Pu8saglia is door den Aartsbisschop berecht en heeft in zijn testament den Armen niet vergeten. Dwalen is men-

Het Land van Aelst | 1887 | | pagina 2