DE WEI GEZINDE Bijvoegsel aan HetlLand van Aelst MANIFEST De tijd is gelomen. Spektakel Woensdag 12 October 1887. Leest en oordeelt in den Liberalen Kring. AAlSTERSÜHi XiEZEft KIEZERS, ACHTBA RE MEDEBURGERS g£De Welgezinde Aal- stersche Kiezer groet U vriendelijk. Ja, we mogen welge zind zijn en tevreden; WERKEN en waken, zekerlijk; den vijand niet te klein achten;de listen en lagen verijdelen, de wan- - kelbaren opwekken, wer ken en waken tot de laat ste uur toe, kalm en def tig, maar krachtdadiglijk. Dat is ons plicht en dat is ons eer. Maar altijd met een te vreden en welgezind gemoed. Zelfs als de Katholiek de Nederlaag heeft, hij mag ver heugd naar huis gaan, omdat hij zijn plicht van Burger en Christen niet is te kort gebleven. ^|Dees leven is een tooneel van strijd; hiernamaals zijn de Dagen van eeuwigen Zegepraal en Bekrooning. ADoch in Aalst is er geen kwestie van Nederlaagwij heb ben zondag de Vergadering gehad in den Kring nooit was er een talrijker opkomst van Kiezersze braken de groote Zaal af; 't is tijd, riep men, dat er een zaal kome die iooo, 1200 man kan bevatten; de geestdrift was onbeschrijfelijk nooit hebben de Aanvoerders beter en krachtiger gesproken. Men heeft daar gehoord, welke sehoone werken er sedert 1866 zijn uitgevoerd: 15,870 meters Kalsei op Mijlbeek en Schaarbeek, i52lanteernen op die gehuchten; Stadsgoten in alle richtingen, veel kalseiwerk in de Stad de Overdekte Markt, 't Posthotel, de Zaat, den Dam; 70,000 fr. aan het Stadhuis; herstellingen en verbeteringen in 't Nieuw Stad huis; met de nieuwe subsidie 96,000 fr. aan St Josefskerk veel scholen; (noodzakelijke en nuttelooze) 5o,ooc fr. 's jaars meer aan de Scholen: 40.000 fr. meer aan den Armen. Ep dat alles heeft de Katholieke Regentie verricht zonder de lasten te moeten vermeer deren. Is dat verstandig en wijselijk bestieren Ja,ja, ja! Men leze verder die'belangrijke zitting. Er is in Aalst geen kwestie van Nederlaag. Wij, Katholieken, zijn nog altijd dezelf lewij volgen de voetstappen onzer Ouders en Voorouders; wij zijn verknocht aan 't Katholiek Geloof. Maar de tegenstrevers, de liberalen, in welke diepte van Vrijdenkerij en van Goddeloosheid zijn ze gevallen Men zal verder zien, hoe de nieuwe liberale gazet bijna elke week onze godsdienstige gevoelens is komen beleedi- gen en bespotten. a Als de liberalen strijden, als ze will en mees ter zijn op 't Stadhuis, o, 't en is niet om te sparen, om iets te verbeteren; maar 't is om d'Alleenheerschappij te hebben; om met het geld der alge- meene kas hun vermaledijd Liberalismus voort te zetten. Ja, hun vermaledijd Liberalismus Ziet de liberale gazetten van Brussel, van Luik en Antwerpen. 't Is eeu afgrijselijke vloek tegen God en tegen zijn Kerk, tegen Onze Lieve Vrouw zelve. In alle groote steden houdt 't Liberalismus op Goeden Vrijdag Openbare Feestmalen in vleesch Is dat niet schromelijk! Den Heer, den Verlosser bespotten op dien grooten Dag En al de liberale gazetten kon digen die Feestmalen af. De jonge liberalen van Aalst en elders voe den hunnen geest met die aarts-goddelooze en vuile gazetten... O, welk geslacht zal dat wor den!... Ouders, denkt er (och op In alle steden en dorpen van Belgenland 't Liberalismus staat op tegen 't gezag van de Kerk; in alle steden en dorpen werkt het om de menschen van de Zondagmis en van den Pa- schen af te trekken. Het brengt een scheuring in de Kerk te weeg. In alle steden en dorpen wrocht 't Liberalis mus om 't Werkvolk te bederven. In de Walen, hoe komt het dat veel Werklieden daar ver beest zijn Dat ze daar brullen gelijk wilde dieren Dat zij soms opspringen gelijk in i885 en 1886, en dat er moet op geschoten worden Door 't Liberalismus. Te Gent zijn twee Socialistische Partijen Vooruit en Op stand; allebei roepen Noch God, noch Meester allebei roepen: Oorlog aan den Eigendom En zult ge daar éenen Katholieken Werkman bij vinden Geenen éenen Allen zijn door 't Liberalismus naar 't Socialismus ge bracht. En t'Aalst, in ons teêrgeliefd Aalst Kiezers, denkt er toch op! Nu zijn aller oogen open. Men ziet het groot gevau; -Ier Draaiorgels en der Nacht loop er ij. De Meesters en d'Ouder;. klagen Zelfs veel liberalen, als me ze hoort spreken tusschen vier oogen, ze zeggen 't. Is dei kanker, 't is den kanker, 't is de pest D Herbergiers hooren wat er tot Antwerpen omgaatdat er daar, door de schuld de: Orgelbals, 960 geheime slechte huizen zijn, die ten minste :oo,ooo fr. per jaar verslinden. D Herbergiers, die treffelijke herberg willen houden, peti- tionneeren nu in Antwerpen. T Aalst, in den langen strijd welken wij geleverd hebben tegen die Orgelbals, strijd welken nu met d'Overwinning gaat bekroond worden, in dien langen strijd, door wie wer den wij bespot en bevochten Door de liberale gazetten. Wie stookte de Orgelbazen tegen ons op De liberale ga zetten. En wat beloven de liberale Kandidaten in hun Manifest? Ze zullen d'herbergen openlaten den ganschen nacht; ze zullen aan d'Orgelbals de losbandigste Vrijheid geven Ha, ze verklaren opentlijk dat zij 't zedebederf zouden den zetel geven op 't Stadhuis M Medeburgers, zondag moeten wij daarop antwoorden. In kalmte en stil to- blijmoedig en welgezind, En als 't u blieft, de zaken in orde doen En edelmoedig zijn: 't En is geen zaak van Personen, maar van Katholiekschap die 8 Heeren vertegenwoordigen een Princiep; 't is onmogelijk 8 Heerer. uit te kiezen die elk ten volle aanstaan edeunoedig zijn, kiezen voor g'heel de lijst; en hehben wij iets te vergeten, iets van ons'hert te doen, die edelmoedige akt zal ons duizendvoud,g beloond worden, aan stonds, door een vreugd in de ziel, door de ze geningen over. on»; (levensbaan or. door een rijke kroon in 't ander leven De liberalen zullen spotten als ze van ander leven hooren spreken; en daarin ziet men nogmaals hunnen helschen geest; die d Hel loochenen gelijk zij, werken om van de we reld een Helle te maken van oproer, van vuilheid en van ontucht. Edelmoedig zijn en oppassen Ten 9 ure in 't Bureel op onzen Kiesbrief aangeduid. °fple"en' als onzen naam afgeroepen wordtdan in t afschutsel gaan; bij M. den President een brief ken ont vangen; daarmeê in 't biechtstoelken gaan; zien of het ta felken wel proper is; ons niet haasten; den kiesbulle tijn openleggen; boven de 8 namen van onze Kandidaten is een zwart vierkant; in d-t vierkant is een wit bolleken- W1J m.en met den stempel dit wit bolleken zwart al wat gemakkelijk is; dat wit bolleken in 't zwart vierkant dooden zwartmaken; we zien of alles korrekt is; we vouwen toe; zachtekes; we gaan 't biechtstoelken uit; we gaan voor den President; wij laten 't Kiesbulletijn in de Bus val len die voor hem staat; we salueeren en ons plicht is volbracht 1 Och, 't is zoo zoet en aangenaam Katholiek te kiezen; dat de bberalen, die geen Vrijdenkers zijn, die nog een Vlaamsch hert hebben, dat zij al kunnen ze nog in 't openbaar dij ons met komen, dat ze stemden voor 't Katholiek, en ze zouden aan hun ziel een groot Schelmstuk vermijden, en een onbeschrijfelijke vreugd verschaffen. Die zijn kiesbulletijn zou vermooscht hebben, mag stou- tehjk een ander gaan vragen; de gebrekkelijke en kadukke mensehen mogen van iemand vergezeld zijn; wie verder inlichtingen wil hebben, eiken avond van 8 tot io ure zetelt t Katholiek Komiteit in den Kring op de Groote Markt. Zondag is 't dus de groöte Dag; elk gelieve werkzaam te zijn; niemand ontbreke; en tot Rust en Geluk en voor spoed van Aalst zal een overgroots Meerderheid als Raadsleden uitroepen, de Heeren MM. De Wolf-Coevoet, Schepen., Borreman Emiel id. 1 Meert-Schuermans, Raadslid, i Aftredende Limpens Emiel id. Leden Liénart Karei id. f De Gheest, Victor. Claus, Frans, Geneesheer. Van Gyseghem De Kegel, Fabrikant. Luik, te Bergen, te Charleroi, te Namen de liberalen opent- lijk roepen Oorlog aan de Kerk In ons Vlaanderen verloochenen zij hunnen naam van libe raal, van Vrijdenker, en komen af, in schaapskleederen ge huld. De liberalen der groote steden moeten zich vol verachting omkeeren, als zij van zulke valsche grimassen hooren spre ken. Heeren Kiezers, wij zullen van 't Verbond niet spreken: die gazet is u genoeg gekend; zij dierf schrijven Dien Hut sepot van Geloof! zij noemde den Paus een zedelijk Mon ster Zij schreef: Als wij meester zijn, oorlog ter dood aar de Katholieken; geen centiem meer aan de Katholieken Dat Verbond is door d'hoofdmannender liberale partij ver laten, zij hebben een nieuw blad gesticht, De Dendergalm, en hoort nu wat dit orgaan der liberale Partij sedert haar kort bestaan heeft durven schrijven. Dat is de ware grond der Kiezing Dendergalm, gazet der liberalen, Dendergalm, waarvan Mr Dr De Windt, een der bazen is, wat hebt gij durven ven schrijven? Luistert, achtbare Medeburgers, en dat uw Eerlijk en Christen hert spreke; ach, heden bijzonderlijk is de Gods dienst er noodig; indien wij allen beter naar den Godsdienst luisterden, de Samenleving zou gansch anders zijn; zonder Godsdienst, 't is oneerlijkheid, ontuchtigheid, 't is Opstand en Socialismus; wij hebben het gezien in de Walen en dank God dat de Vlaanderen nog een godsdienstig Volk heb ben, anders zou 't Socialismus onze Grondwet, onze Rust, onze Vrijheid op een allerschrikkelijkste wijze verwoesten. Die Dendergalm heeft durven schrijven Dat de Bevolking van Aalst dweepzuchtig is,omdat zij houdt aan een katholiek gewijd en verdeeld kerkhof: dat de verdee ling of wijding der kerkhoven een onverdraagzaamheid is, voor welke er velen den schoot der Kerk hebben verlaten Dendergalm heeft durven schrijven dat djgeen die lee. en dat ei een Hel is, (gelijk alle ïsrie5UiS, ^eSler» éü'OüdêrSj dat zij vloeken tégen God en tegen de f atuur. Dendergalm heeft durven schrijven dat men in de kerken niets hoort van den morgend tot den avond dan mommerijen en baatzoekende klachten. Dendergalm heeft durven schrijven dat de Geestelijkheid de ware Leering van Christus vervalscht heeft. Dendergalm heeft geschreven dat zijne Leering de Vrij denkerij is van Laurent, den grooten Antichrist van Gent. Dendergalm heeft durven" schrijven, dat de Priesters niets doen in Biechtstoel en op Preèkstoel, dan LIEGEN en bezwadderen. Dendergalm heeft durven schrijven dat men de Priesters in de Volksvergaderingen niet mag gedoogen. Dendergalm heeft geschreven dat hij niets belachelijker kent en onrechtveerdiger dan de lijkdiensten in de kerken. Dendergalm heeft met vreugd aangekondigd dat advo- kaat Janssens gestorven was, zonder van Biecht of Berech ting te willen hooren, (hetgeen onwaar is.) Dendergalm heeft geschreven dat de Roomsche Kerk een ware heiligschenderij pleegt, als zij de menschen de Sacramenten of de Kerkelijke begraving weigert. Dendergam heeft in 3, 4 Nrs gespot met de Religieusen uit Weezenhuis, Gasthuis en Ongeneesbaarhuis, dat ze noó- loos 't geld van den Armen opeten dat niemand weet van waar ze zijn; dat hun gewonnen geld weggaat,men weet niet waar Ja, zoo worden die Zielen van de verhevenste zelfsopoffering in 't liberaal orgaan afgeschilderd Dendergalm heeft durven schrijven dat die Orgels 't le ven der stad zijn; dat het een broodrooverij is, van dit acht baar bedrijf te zullen stremmen Dendergalm, in December 1886, als 't Verbond het eerste Sermoen van den Jubilé had gepreêkt, Dendergalm gaf thai ven van den Jubilé een extra-Nr uit; en wat stond daarin? Al wat de Ketters en de Goddeloozen en de Kerk- vervolgers ooit tegen de Kerk en de Pauzen hadden geschre ven. Wat stond daarin Zulkdanige bespottingen tegen de Pauzen, dat wij ze voor geen fortuin der wereld zouden wil len meêdeelen. En na zulke legenden van aanrandingen,bespottingen, be schimpingen, loocheningen tegen alles wat wij eerbiedigen 't Is Kiezing, en op dezelfde pers wordt gedrukt: De libera len zijn tegen den Godsdienst niet Heeren Kiezers, geachte Medeburgers, gij zult zondag deze valsche verraderlijke doenwijze oordeelen. Achtbare Kiezers Ja, de tijd is gekomen, dat er aan de liberale gazetten re kening gevraagd worde over hun schandaleus en godde loos schryyen over al de smaadredens en lasteringen, met welke zij eiken Zondag, God en zijn Kerk, de Geloofspunten en de Sakramenten, de Priesters, de Kloosterlingen en alle Katholieke Geloovigen bejegenen. Ja, de tijd is gekomen Heeren Kiezers, gij zijt Rechters in deze zaak; t Is een eer voor Vlaanderen, dat de Liberalen, op 't Kie- zingsplein komende, een Masker van onpartijdigheid moeten aantrekken; terwijl te Antwerpen, te Gent, te Ende daar zitten ze, de liberale Manschappen, in hun Sijnagoog ofte Komiteit vergaderd Zoo moei als mosselpeerden; Hun hoofd uitgeput door listen en leugens Hun hert vol angst en vol schrik voor den grooten Dag; Het Vonnis der Kiezers staat voor hun oogen. Ach, zucht 't Fehxken, gaan 'ne-'k-ik nu ook gelijk papa en menonkel mijn leven geparsemeerd zien van Buizen Ei, kermt Carolus; moest ik daarvoor mijn beenen af- loopen! Die mij anders nog geerne zien, als ik kom voor de Kiezing, 't is een beleefd refuus... En 'k moet het bekennen- De Katholieken zijn mannen van conviktie! ze laten de per-

Het Land van Aelst | 1887 | | pagina 5