Rampen, Misdaden Ongelukken. Overzicht. BUITENLAND. j Aalst. LUIK. GENT. —In den nacht van 20 tot 21 is een Vaars gestolen, uit de Wondelgemsche weide, een Vaars, toebehoorende aan Vleeschhouwcr Rombout, uit de St Micbielsstraaf. En vrij dag nacht hebben booswichten 75 meters afgerukt der griije aan den Citadelboulvard... Als't uitkomt,'t zal dobbel gans zijn. De Policie hseit aangehouden vrijdag nacht, 't is te zeggen alles moet korrekt zijn, de agent Sarrazyn, met mede hulp van den hannekennuit Premer, dus hebben zij aaneehou den zekeren Van Reckhem. oud 32 j fruitmarchand te Kysel, maar in België met eenen debit staande van 8 maand gevang vo r eerloosheden... Hij droeg op zich een geladen revolver ergo is een gevaarlijke kerel. Brand te Dendermonde. Dinsdag is in deze stad een hevige brand uitgeborsten en heeft er de fabriek van katoenen dekens van MM Roos, gebroeders, gedeeltelijk vernield. Het vuur zette zich met de grootste snelheid voort, en weldra was de eerste verdieping een uitgestrekten vuuroven. Het alarm we d gegeven en de twee stoompompen en eene handspuit der stad werden onmiddellijk in 't werk gesteld. Stroomen-water werden op het vuur geworpen en na een uur werkens was men er in gelukt, den brand te beperken en alle gevaar was verdwenen voor de omliggende gebouwen, die insgelijks van de fabriek deelmaakten. De gebouwen, machienen en koopwaren zijn verzekerd maar de schaö is niettemin nog zeer groot, vooral daar de arbeid voor langen tijd zal moeten gestaakt worden. 90 werklieden zijn hierdoor zonder broodwinning, wat bij het naderen van den winter dubbel erg is PEPINSTER.— Brand geweest dunderdag nacht in de groote wolspinnerij van d'heeren Thisquen; 100,000 fr. schade op twee uren. HOOGLEDE. Te Hooglede zijn vrijdag ten 4 ure, drïj graanmijten afgebrand; men sprak van brandstichting; de fendarms van Rousselare hebben opzoeking gedaan en aange- ouden zekeren Eduard Andries, van Hooglede, landlooper; bij is daarenboven beschuldigd van moordpoging te Lichtervelde, Andries loochende als een peerdendief, doch eindelijk, door on dervragingen in 't nauw gebracht, bekende hij zijn schelmstuk, doch zegt dal hij wraak genomen had. Dat beteekent niets 1 BRUSSEL. De dochter die zich vergiftigd neeft in Ter- Kamereubosch, is zekere Odile Y., 23 jaar, naaister te Elsene. Een braaf leven is een gerust en vrolijk leven, doch gee.i penne is in staat te beschrijven wat hij afziet die de wegen der On deugd bewandelt; 't is angst, onrust, verdriet! Ziturdag is 'ne menscb gevond n die gestorven was van honger; in geen vijf dagen had hij geèten. Sedert den 11 dezer is de rijke Juffer R. uit baar ouderlijk huis, in de Isabellastraat verdwenen. .Wat mag dat beteekenen? En welken angst in dat huis ln de Loxemstraat woont madame C. en houdt een si gaar win kei; zon dag morgend ten 5 ure is daar gekomen zekeren heer H., heeft die madam in den hals geschoten en dan zi)n eigen gezelfs moord... Moord en zelfsmoord, dat is de gewoonte in de Vrij denkerswertld: Oogeregeld leven, voor geen misdaden achter uitgaan, en roepen: Dood al dood! en zijn eigen kapot maken., 't Is een vervaarlijke en schrikkelijke zaak, dat al de liberale gazetten spotten met God, met Ziel en met Eeuwigheid Dat is de pest en't verderfDaaruit komen al die Misdaden voort 1 BRUSSEL. Die madame Colette is slecht gesteld lam in armen en beenen; de Chirurgyn3 hebben maandag naai den kogel gezocht; zij lag in kennis met dien rampzaligen Sala mander.... Een erg tooneel heeft dijnsdag avond te Brussel plaats gehad. Zekere Engelbert Coppens had sinds eenige dagen meer malen bij Louisa Vekemans aangedrongen om met haar be trekkingen aan te knoopen, doch zij wees zijne vragen voort" durend van de hand. Coppens, door deze afwijzing in gramschap ontstoken, be sloot zich te wreken en het meisje te dooden. Gelukkig voor haar moest Louisa dien dag langer werken dan naar gewoonte Coppens begaf zich naar de herberg in de Visitaudine- straat, die door de echtgeuooten Braeckman wordt gehou den. Toen hy de herberg binnen was, weigerde de baas hem drank te geven, onder voorwendsel dat Coppens dronken- was. Deze ontstak in woede cn zich tot de zuster van Louisa wendende, die bezig was meteen klein kind op haren schoot in slaap te wiegen, zegde hij haar a .n«rK7i»-ii ik uwe zuster niet dooden kan, zult gij voor raar n~J? tte»ren; e/p dit oogenbint, naaide hij eenen re volver uit den zak en schoot. Vader Braeckman greep den arm van den moordenaar vast en weerde het schot, doch be kwam eene wond aan de hand. De schelm loste vervolgens nog vier schoten op de aanwe zigen en trof vrouw Braeckman in den onderbuik, haren echtgenoot aan den hals en een aardewerker, zekere Pieter Van Duren, kreeg eenen kogel in den schouder. Men gelukte er echter in don schelm te ontwapenen en hem gekoord en gebonden naar het gevang te brengen. De gekwetsten zijn naar het Hospitaal gevoerd. Het Parket is ter plaats. Belangrijke aanhouding. In den nacht van vrijdag op zaterdag van verledene week werd er te Gembloers een belangrijke diefstal gepleegd, en het gerecht stelde alle middelen in 't werk om de plichtigen in handen te krijgen. De policie van Brussel is er in gelukt. Vrijdag in den morgend bood zich een persoon aan by M. M..., horlogiemaker, met i2 zilveren kouverten, die hij wilde verkoopen. Toen de horlogiemaker zijnen naam vroeg, zegde hij Louis Gauthier te heeten. Toen hem gevraagd werd naar zijne papieren, zegde hij dat Gauthier niet zijnen naam was, maar dien van eenen zijner buren, voor welken hij het zil verwerk moest verkoopen Hij zelf heette Lainó. Dan verzocht M M. den man om binnen twee dagen terug te komen. Dil gebeurde, en de verkoopcr bracht een uit treksel uit zijne geboorte-akte meë. Maar de policie die in- tusschen verwittigd was, wachtte hem af, hield hem aan en bracht hem naar 't policiebureel, waar hy weldra bekente nissen deed en zijnen medeplichtigen verraadde ook deze werd korts nadien aangehoudeu. ANTWERPEN. In de 4de wijk is een koetsier aangehou den voor landlooperij. In een binnenschuit zijn 120 meters koorde gestolen Zondag nacht zijn dieven ingebroken bij M. luitenant generaal Brassme en hebben er gestolen een vcorf ken in valsch zilver, 4 zilveren zoutvaten, 2 zilveren mosliard- potten,forketten, lepels, messen en 1 taartschepper. De dieven zijn langs achter ingekomen en langs voren uitgegaan. Bloedig gevecht op het Kiel te Antwerpen. Zondag avond had er in een danslokaal der 9e wijk een dier gevechten plaats, waartoe dans-en drinkpartijen zoo dikwijls aanleiding geven en die steeds aangroeien, naarmate de orgelbals in getal toenemen. lu uc W Utcslraat ontst nd twist tusschen burgers en solda ten De twist ontaarde in gevecht en de soldaten trokken hunne sabels. Hierop namen de burgers de vlucht, en men m:ende dat alles gedaan was Doch rond middernacht vond men den ge naatnden Frans Hansen in de Wittesiraat op de kasseien liggen, in een grooten plas Hij had een gevaarlijken steek in den tug, zoodat hij onmidddijk ter verzorging naar het gasthuis m.est gebracht worden. Rond 1 uur vond men Alfons Veischuren, I9 jaar oud, wo nende Wittestraat, 90. Hem was eenen sabelkap op het hooid toegebracht, waardoor zijnen hoed gekloven werd en dooi ;v:t afschampen van den salel, eene zware wonde aan den schouder veroorzaakt werd. Hadde Verschueren het hoofd niet afgewend, zijn schedel ware gekloven geweest. Later kwam Victor Morel, 21 jaar, wonende Abdijstraat, 49, rond 2 ure in 't policieburec! met omwonden hoofd. Hem ook waren sabelkappen toegebracht. Deze twee lesten werden ins gelijks naar 't gasthuis gebracht. Verschueren werd eerst van de H. Olie bediend. Hansen is een neef van den eersten gewonde. Verscheidene andere burgers zijn nog gewond, Icch minder ernstig De toestand der drie eersten levert gevaar op Wat de soldaten betreft, van dezen werd geen spoor meer gevonden. Het parket heeft ieverige opzoekingen bevolen. Onda ksden regen die gedurende een deel van den nacht gevallen is, was de plaats waar het gevecht gebeurde, dezen morgend nog geheel eD al bloed. Wij weten niet of er ook soldaten gekwetst zijn. BOR'IERHOT. Op de Fransche Lei, n° 5, woont de weduwe Jennismet hare drie jongste kinderen. De twee oud ste zijn getrouwd en wonen elders Zondag nacht kwamen deze laatste, die zich aan den drank overgeven, in dronken toestand bij hunne moeder. Na eenigen tijd getwist te heb ben, zonder daartoe de minste reden te hebben, en op eene geeronde aanmerking die de moeder deed, greep een der zonen, Viktor, den toog en wierp hem om om daarna met de hulp van zijnen tweeden broeder alles te verbrijzelen wat er zich in de herberg bevond. Zelfs een begin van brand ont stond door het verbrijzelen der lamp. De Policie, die zich onmiddclijk ter plaats bevond, heeft de woestaards aange houden en in het gemeentegevang opgesloten. MEENEN. In den nacht van zondag toi maandag," werd eene stoutmoedige dielte gepleegd in de statie te Meenen. Er stond een waggon op eenige meters afstand van het koop- warenmagazijn, gesloten met een groot maalslot, dat openge broken is geweesl. De kwaaddoeners zijn over het houtwerk geklommen langs den kant van het kerkhof; dit is te bestaligen door de voetstap pen in het land langs het sluitwerk gedrukt. De policie-kommissaris en de gendarmerie hebben drie huis zoakingen gedaan, en niets van de gestolene voorwerpen gevonden. De kwaaddoeners hebben medegenomen: drie balen koffie; een pak inhoudende een mu-ieksinstrument in koper en eer kostuum van een muziekskorps; 2000 sigaren; 4 balen bolland- schen kaas; een pak laken; een groot pak wolle dekens; eene baal slossen en andere voorwerpen, geschat op 12 a I50C1 frank. Tot heden zijn de dadert onbekend. WEST VLAANDEREN. Die rampzalige Dronkenschap! D'ander week is in een gracht 't lijk gevonden van den land bouwer Jan Steelant, oud 74 jaren, van nabij Veurne, Den avond te voren was hij gezien in beschonken toestand: Te Bredene is uit de kom der Sluizen gehaald, 'tlijk van August De Foere, oud 46 jaren, ook in 't water gesukkeld, cfro^en zi|nde. Ze zouden aan onverbeterlijke Dronkaards hun Bor- gerlijke Rechten moeten afnemen... Dat zouden ze. 't Proces gaat beginnen van den grooten brand dei The atre Comique van Parys. Er zijn 5 beschuldigden; spre ken van eroote nalatigheid; d'heeren der J Kop verloren, er waren gean genoegzame maatregels g no men... Ja, als 't kalf verdronken is/wordtde put gevuld! Die theaters blijven gevaarlijke plaatsen, van over 2^ jaren ze roepen: De brandrampen zullen er onmogelijk zijn en ze worden allangs om talrijker en wreeder. Oost west thuis best. 't Heeftin Holland sterk gevrozen; te Waarden alleen zijn voor meer dan 25o,ooo fr. dakpannen vervrozen. In de kamers van Beieren is aangeklaagd dat er officie s zijn en onderofficiers, die barbaarsch en brutaal met de sol daten handelen. Vijf officiers der policie van Moscou zijn naar Syberië verbannen: z'hadden met dieveu gecomplot teerd. Te Viersen in Duitschland, is een droef geval geweest: een trouwfeest; veel Volk dat rond het huis stond, meest kinders; de peerden van een der bruidwagens die ver schrikt werden, die in de menigte stormden en 16 kinders kwetsten, 2 doedelijk... 't Is een droeve stoornisl Ze telegrafeeren dat de stoomboot Cheviot vergaan is, op de kust van Australië; 34 passagiers dood! Texas wordt geteisterd door hoog water en overstroomingen, en 2 jaren lang is 't aanhoudende droogte geweest. Te Bilbao, in Spanje, een schouwburg in opbouw is ingestort: 3 dooden en 3 gekwetsten. T6 Charleston, New-Virgina, Amerika, is een trein van zijn speur geloopen en van de baan; vrijdag: 26 personen gewond. Amerika. Groote diefstal. Een reusachtige diefstal aan 't licht gekoi en. Dc heer Ch. Francklyn, voorzitter der Horn Silver Minning Comp, is aangehouden en naar de gevangenis gebracht. Hij heeft, in 't vervullen van zijn ambt, niet minder dan 2 1/2 millioen franks uit de kas der maatschappij ontvreemd. verlieten dit huis in de beste gesteltenis. Doktor Goris moest na 2 of 3 dagen eens terugkeeren, dan zou van Lommerdael hem zijn plan uiteendoen. Goris dankte wel duizendmaal den Schilder en dacht niet beter of hij hoefde J an Colder niet meer te vreezen. Zijn ang stige dagen waren voorbij 2 dagen nadien was hij reeds bij den Jonkheer, en wierd nogmaals rijkelijk ontfangen, doch van Lommerdael veront schuldigde zich, wegens aL te veel bezigheden de zaak niet onderzocht te hebben; ten anderen, er was geen haaste bij. Doktor Goris nam zulks niet kwalijk, des te meer, dat hij er weèr moest blijven noenmalen. Twee dagen nadien keer ie Doktor Goris terug; hij kreeg voor antwoord dat de Edelman zijn plan bestudeerde en wierd andermaal aan tafel genoodigd. Dit laatste mishaagde hem niet; hij beminde den disch, doch het kwelde hem, dat er geen uitkomst was, en hij begon terug in diepe treurmoe- digheid te vallen, vermits het akelig tijdstip nader 'le, dat hij de 3 duizend kroonen naar het Sabatoor moest dragen. Hij bespoedigde dus zoozeer zijn bezoeken naar de Kortryksche straat, dat Jonkheer van Lommerdael inwendig lastig wierd en den discipel van Esculapus naar de maan begon te ver- wenschen. Hij had wel beloold aan Schilder Coecke van Doktoor Goris in den nood te helpen, doch dat aandringen stak hem tegen, en allerhande aardige gedachten speelden in zijn hoofd. Zoo was de dag der week gekomen dat de vier Vrienden in de Wapens van Spanje gingen banketteeren... 't Geval wilde juist dat denzellden dag de knecht van Goris hem kwam berichten dat zijn zieke moeder hervallen was en de toelating vroeg om het goede mensch te gaan bezoeken,, Dit stond Goris niet aan, doch hij dierf niet weigeren; van den eenen kant begon hij weer Jan Colder te vreezen; voor niets ter wereld wilde hij den nacht alleenig in zijn huis overbrengen en na rijpelijke overweging, besloot onze Man in de Wapens van Spanje te blijven vernachten. Hij sloot dus geld en papieren zorgvuldig weg, stak de sleutels in zijnen zak, zorgde wel dat al deuren goed verze kerd waren, en zoo gerust gesteld, begaf hij zich tijdelijk tot de plaats hunner wekelijksche bijeenkomst, waar hem de wonderbaarste lotgevallen moesten te beurt vallen, ('t v.) Engeland. Op het eiland Bath kwam het rytuig van de gra vin van Wintjrton in botsing met dit van Dr Coates. De twee rijtuigen weiden verbrijzeld, de beide peerden gedood en de gravin, de dokter en eene an dere dame zwaar gewond. Duitschland. Ramp te Dantzig. De amerikaansche8toombootFawn, kapitein Hop kins, die in den dok lag teDantzig, is maandagavond tijdens den storm van haar anker geslagen en liep drie Werchselbooten. met suiker geladen, in den grond; deschaê bedraagt 160,000 mark. Bij den ingang der haven is eene steenschuit ge zonken; alleen de masten steken nog boven het wa- tea uit. Van de bemanning weet men hier niets. Ten gevolge van den storm zyn verschillende zeilschepen, die te Dantzig wilde binnenloopen, in volle zee gevlucht. Oostenrijk. Diefstal van krijgsplans. De Weener kerrespondentder Dailly Newsmeldt: In de vesting van Przemyal. die nabij de russi- sche grens gelegen is, werden over eenige dagen zes plans van drie forten van Przemnyal gestolen. Toen men den diefstal ontdekte, was een soldaat, die als bakker diende, spoorloos verdwenen. Men denkt dat hy de russische grens moet overgegaan zijn. Het verschanste ksrnp van Przemyal is een der voornaamste verdedigingspunten aau den grens. Dc dief der stukken heet Marek. Naar men zegt stond hij in geheimen Russischen dienst. F r a n k r ij k. Parijs, 25 oct. Een telegram meldt dat een brand de internationale spoorwegstalie van Corbóre heeft vernield. De schaé is aanzienlyk. RUSLAND. Ft Petersburg. 25 oct. Hoe het in een russisch pensionnaat kan toegaan, blyktuit het bericht, dat een rijke vader, wiens kinderen te St Petersburg in een kostschool waren, door do bestierster van dit gesticht uit b edelen werden gezonden I 't Is Wilson, de schoonzoon van papa Grevy, die in Frankrijk op de tongen rijdt, met de reputatie van 'ne schajelaar en 'ne jchoeffelaar, inet onverzadelijken geld dorst en kozakacmige stoutmoedigheid. Hij wordt be schuldigd i' aan't hoofd zijnde van verscheide gazetten, van al d'Ambtenaars zijlings gedwongen te hebben tot het nemen van abonnementen; 2 in 't bureel dier gazetten vei kocht men papier, en dit hois leverde aan al de Minis teriën; 3' hij heeft zich een groot hotel doen bouwen en al de Ondernemers zijn gedecoreerd met een vet pinsjoen. Na dat er lang over gepalassand was, en geschreven met bessemstelen, is't zoover gekomen dat er te Tours, waar Wilson gekozen is, een groote Meeting heeft plaats ge had, waarop de kadé wierd geroepen en ondci vraagd als I voor een Rechtbank Wilson is verschenen als 'ne franke stuiver; er is lawijt gemaakt gelijk in een kantien van vis- scbers te Blankenberg de verwijt ineen hebben er gevlo gen, zijn boeksken is daar opengedaan op alle de bladzij den, en eindelijk is het Dagorde gestemd, met een kleine meerderheid.dat WMsor. verzocht wordt zijn onislag tegs- ven... Papa Grevy houdt zijnen schoonzoon nog vasl net een vingerken van zijn slinke hand; hij moet hem laten schieten, wil hij zelve niet in ongenade vallen. Peije Pruis, de genadige K izer is teruggekeerd in zijn hoofdstad Bsrlya en zit nu gekasemat in zim PaLi1; Unter der Linden, een groot lang huis, met groen blaffetu.en. Men verzekert dat de Keizerlijke Gezondheid straf verbe ierd is, en dat, mits g ede voorzorgen, den bijstand des Heercn en als er niets tcgenslaal, de oude Willem nog ce nige jaarkes kan leven.. Ze zeggen zelis da', de oude Wil lem op jacht is geweesl en verschelde stukken wild met eigen hand geschoten... Des te beter: Keizer Willem is een Man des Vredes geworden;edocb, Pruisen zet zijn be wapeningen voort en zoekt bondgenoten tegen den dag der losbersting. De geruchten loopen dat Bismarck bij de opening der Kamers zal spreken over de betrekkingen tusschen Rusland en Duitschland.. Och, wat kan hij daar veel van zeggen? Rus en Pruis zijn smalle Vrienden; ze werpen naar maikaér met steentjes, in afwachting dai de kanonballen ronken; en al spreken ze nog van suiker en zeem, in 't bert zijr. 't stukken en scherven D'oneenig heid wordt zelfs op de Beurzen bemerkt, en de Smousen van Berlijn laten de Russische weerden aan hun eigen over.'t Is te Berlijn dat .e fijnste smousen bunnen opslag hebben. Paus Leo heeft naar de Bisschoppen van Ierland ge schreven o»er de gebeurtenissen aldaar. De Paus zal de Ierlanders bijstaau door goeden wijzen raad, en zoo mo gelijk, Vrede aanschaffen. In Ierland, de boomenen de staken zien er boos uit. Engelan moei de Wet verande ren of Ierland zal zijn laats e druppel bloed opofferen tot bevrijdingen wraak... Dat laatste woord volgt er, als men lang en onrechtveerdig is verdrukt geworden In Enge land, te Londen zijn er zaterdag en zondag weêral prome naden geweest van dat haveloos, kleerloos, geldlous en hooploos arm Volk... Menschen die het gezien hebben, verklaren dat ge zoudt bots achterover vallen, als die ben den afkomende Duiische landverhuizers zijn er prinsen tegen; ge ziet niets dan gescheurde kleêren, zwarte been deren, vuil wezeDS, gekromde lippen en spijtige monden. En nevens dat arm Volk praalt het rijk uitgedoschte Enge land! Eu te Londen is misschien meer geld als in g heel Belgenlaud en Holland te samen Er zitten daar Grond eigenaars, die uit Ierland honderde duizende franken per jaar trekken... Welke miserie en ellende I In Italië heeft Minister Crispi den lof van Bismarck uitgesproken. Ja, Italië, door Frankrij st rk gemaakt, zal met den Pruis doen. Onrechtveerdig goed gedijdt niet;en die ie samen stelen, men ziet ze dikwnls tegeneen vechten gelijk de beeren... Over den Paus heeft Crispi gekikt noch gemikt. En nog:ans er moet afgerekend wor den in dat groot vraagpunt. Er is nog een Kathol.eke We reld en de Paus moet vrij en onafhankelijk bestieren.... Prins Ferdinand van Bulgarië doet deftig zijn bestp, om er als Koning teblijvenjom het rechtuit te zeggen, bij wint veld, bij zit al op 'ne stoei inet vier pikkelen, doch groote ct-varen bedreigen hem: Rusland I en de Russische Partij m jjüigarie, «t/ valaeh is «1" ui. m*or kat I., Men weet hoe de andere Vorst van Bulgarië des nachts opgelicht wierd en weggëvöeid En reeds komen de tijdingen dat er een Samenzweering is ontdekt tegen 't leven van Vorst Alexander... Moet dat ons verwonde ren Bulgarië ligt tusschen Turkijë en Rusland, waar de Czars en de Sultans zoo zelden hun naiuurlijke dood sterven; ze worden vergiftigd, op straat omgebracht als honden of 's nachts verwurgd. Zoo gaat Europa den Winter ie; L ugs alle kanten hoo- ren wij van Vorit, sneeuw, rukwind cn ander onstuimig heden... Is het teeken van strergen Winter? Volgens ve len neen, integendeel; als Sir'.-Huybrecht u doet beven. Zal Kerstdag warme dagen geven... Zoo luidt de Boeren Profecyvroege Vorst zou het arme jonge loof ten gronde toe verdelgen... Europa is in redelijke rust; vcor 't oogen- blik is de Vrede verzekerd. Dn grootste gebeurtenis zal zijn het Pauzelijk Jubelfeest, op einde December. Meer en m er wordt er van die Plechtigheid gesproken en geschre ven. 10 ure 's avonds nog toegelaten wordt 't Is dan nacht geworden; er zijn zieke menschen,er zijn oude menschen, er zijn kinderen, er zijn werklieden die hun rust noodig hebben; en welke sch mde in een beschaafd land, dat er kinder n 's nachts wakker springen en dat vuile ontuch tigheden die onnoozele zielkes komen vereigeren,... En nu, de Kiezing is gedaan ;<Jat elk zich weêre voor te naaste keer, en daarmeê Amen en uit. De Kiezingen. De Manifestation. De Volksoploopen. Achtbare Lezers, indien er in ens Aalst een Rechtbank ware, om onpartijdig de schriften te beoordeeien, haar felste BRANDMERK zou ze drukken op de gaz tten en manifesten door de liberalen van Aalst voor de Kiezing uitgegeven. Lafheden en leugens hebben ze geschreven. Wij zullen de Oude Mannekes en de Weezenjongens beter voeden en tleeden i Wij zullen de Vletichmarkt afschaffen 1 de wet tegen de Dronkenschap is sc'-.andelijkl Als de Katholieken winnen, d'herbergen zullen ten 10 ure moeten gesloten worden Dan hoegenaamd geen Danszalen meerI De Overdel te Markt is een vogelmuit I '1 Is een schande geweest den Aihei hier weg ie jagen Het nieuw beirruimstelsel.i6 gestemd! De machienen zijn gekocht te Genii ze gaan de naaste week toekomen. (Die laatste laffe leugen wierd rondgezonden op 't laatste oo- genblik, als de antwoord onmogelijk was De machienen zijn gekocht en gaan toekomen I Welke lage veifoeielijke leugensl Ja, liberale Kandi daten, gij hebt u onieerd en u belachelijk gemaakt met zulke leugens te durven betalen en rondzenden I Waar is d'eerlijkheid en de treffelijkiieid, als men zijn Medeburgers in zulke gewichtige zaken komt foppen en bedriegen? 't Publiek van Aalst is diep verontweerdigd geweest over zulke handelwijze; er zijn ipotprinten gemaakt; ern welgelukte almanak is rondgeleurd: vier liberalen die in een beirkuip zitten, gedragen door den Kandidaat der Independenten (I?) en docr den vijfuen liberalen Kandi daat, terwijl M. De Windt al weenende die beerkuip volgt. Links is 't Stadhuis, waar de Burgers staan te la. chen tecbis ziet men de Boeren van Mijlbck en Schaarbeek lamenteeren: Adieu Bioemkoolen 1. Zondag avond ten 6 ure, is er een Cortege gekomen uit Mijlbek- ledige beirkuipen die rondgevoerd wierden, een Muziek maatschappij die volksairkes speelden en eenen wagen verbeeldende De Dood der B oemkoolen. Elk bad in deze politieke scherts veel vreugd en genoegen, dcch de heetekoppen der liberalen waren als gestampte duivels van uit hun herbergen riepen cn huilden zij en staken de vuisten uit; ten 9 ure wierd Mijlbeke tot over den Rhyn en de Steenen Brug uitgeleide gedaan; rond middernacht heelt het op de Markt nog al gestropt; een Kaïholieke Kiezer is verraderlijk geslagen en zcoerg.dat de Docteurs moesten k<~men... Waarom die gramschap? Die wint,mag tiiomt vieren,en in den btoet van Mijlbet k was niets kwet send voor de personen der liberale Kandid ten... t Was een welverdiende lachmerlciij met bun giouweiijke leu gens.. Ze wilden door leugens, langs een beitkirp, het Stadhuis in; ze worden in een Buihuip wtggtdregen.... Maandag avond en nacht is er veel lawijt geweest in de Stad; we verstaan niet, waarom dat zingen en huilen na LOKEREN. D'Etoile Beige geeft de zaken zeer gematigd af, doch het komt uit dat M. Hermé den Correspondent was van die liberale gazet. Hij won in de Volksbank 5ooo fr., als sekretaris der li berale Associatie i5oo fr. en als sekretaris der stad Lokeren 3,000. Daarbij had hij nog ander winstge vende emploikes. De Bank was in 1876 gesticht met een nominaal kapitaal van 240,000 fr.; 435,000 fr. waren in depot of in loopende rekening. Volgens den Patriote zou alles zui ver weggeschaard zijn. Te Lokeren was die M. Hermé zeer machtig; hij wierd de kleine Burgemees ter genoemd; tot Eecloo had hij een venverij van ko nijnenvellen helpen inrichten... Volgens zijn zeggen was hij onfaalbaar... Een les voor alle Besturen, van de zaken goed na te zien... Veel menschen van Loke ren en omstreken zullen geruïneerd zijn, plat geruï neerd... Indien die bestuurder katholiek ware, hoe zouden de liberale gazetten uitvallen tegen alle Ka tholieken!... Den dag der Kiezing is de kleine Bur gemeester naar de Staatskas komen 5ooo f. ontvangen. De kleine liberaleBurgemeestervan Lokeren zond den Etoile Beige, artikels waarin hij de Katholieken be schuldigde van bedriegerijen 11/11 Bij de Gemeent.-Kiezing aldaar, is M. De W61I6. Comuan, sedert 6j, Schepene, gevallen met 5i tegen 76 stemmm. Volgens den Korrespondent uit Dendergalm zou 't ee nen politieken sirijd geweest zijn, waarin dt Geestelijk heid en de heer Rurgemeesicr de grootste rol hebhen ge speeld M. De Coomau, met zijn wee Kon fraters hadden tjgen't Klooster gestemd, zi daar de oorzaak van htirmen val; zco schieeuwt 't goddeloos liberalen-blad van Aalst. Vooreerst is het Klooster onder't besiuur van M. De Cooinan EENPARIGLIJK aangenomen; dus is er niet tegen gestemd. Daarenboven, de heer Burgemeester heeft door zijn kalm en wijs bestuur, de ware achting der gan- sche Gemeente verwekt, en verre van met den nieuwen lijst meê te werken, hebben hij en M. T'Kint, door hnnne groottoegevendheid, de 3/4 dier 51 sieinmen aan M, De Cooman doen geven. Ziedaar dus wat er van 't bekwaam ste Lid van den Welleschen Gemeenteraad is geworden. Het is geen politiek die hem overboord heeft gesmeten, maar wel zijn aardige bekwaamheid, zijne hervormingen in 't Armhureel; door dit valsch gerammel in de liberale gazetten riskeert elk nog te weten wanneer M. De Coo man het gretigste de Vergaderingen ven 't Armbureel bij woonde Aalsl. - Ve IVinkeliers. Niemand ter wereld of hij spreekt soms een wijs woord Luther, 'n zijnen hof wandelende 's avonds, en de gestemde lucht ziende, riep dikwijls weêmoedig uit: Schoonen Hemel, nooit zal ik u zien Calvien schreef in zyn werken Van 10 die bij ons komen om Protestant te worden, zijn er 9 die het doen uit geldzucht of wegens hun bedorven hert... Jan Juak Rousseau zegde Ik zou op mijn knieën vallen voor een deugdzame Jonkheid E11 de aarts-goddelooze Voltaire, 'tis in zyn werken dat de liberale gazetschrijvers hun wa pens gaan l.alen; en nogtans in een zijner oogenblikken van rechtzinnigheid verklaarde hij De Godsdienstde Gods dienst Ge zoudt eerder een stad bouwen in de lucht, dan een stad 01 dorp deftig behouden zonder Godsdienst Zoo ook stond er in de liberale Kiezingsgeschriften een Waarheid, en wel namelijk dat de Winkeliers van Aalst een al te g'oote concurrentie lijden door de vreemde ver- knopers van nieuw goed op de Zaturdagsche Markt. Brus sel, Antwerpen en misschien nog ander Steden hebben die zaak onderzocht on maatregels van bescherming gesteld v. or hun .IngezetenenTen gevolge daarvan zullen onze Mark ten iiog meer aan vi"o^6ci uóór Vieeujuelmgcii ingenomen worden... Is er rede om aan al die Vreemde kramers plaats te weigeren? Voo zeker neen, want deze menschen brengen leven en vertier in de Stad Doch magmen van een wekelijk sche Markt een soort van algemeene foor laten maken, by- zooverre dat de Winkelier der Stad, die huishuur en Stads rechten betaald, bijna niets te doen heeft Deze punten stel len zich aan 't ernstig onderzoek van ons achtbaar Magi straat. De liberalen van Aalst willen waarlijk door hunnen Den dergalm den Buiten liberliseeren. En wat schrijft die Den- galm Dat 't Geloof aan Hemel en Hel belachelijk cn valsch is? dat de Priesters niets doen op preéli3toel en in biecht stoel dan liegen en bez adderen Men verzekert dat ver scheide officieele Meesters in den Dendergalm schrijven. Men schrijft ons uit Luik, dato 24 October 1887. Heer Opsteller, Welk christelijk 1 n aar gei.aain Fauiili feest, gisteren avond in den Vlaamschm Kring Dc ruime zaal w.s vol. Eerst eene lieve al leenspraak waarin em kird van liet Patroonschap zijn geluk te kennen gaf van deel ie mogen maken van die School van Deugd en Godsiiir-ns.; daarop volgde den zang door eenige kinderen: De Vlaamsche Jongen, met juistheid vurigheid en zuivere Vlaamsche uitspraak gezongen. Eindelijk trad de --elgekende Vlaamsche Rede naar p. Mgr [tutter., Eerc Voorzitter van het Vlaamsch Werk. Ei welk klaar kernachtig christelijk woord weet Hij te voerenl Zie, hij sprak een uur en half en die scheen maar 1/4 uurs I... 't Was over de reis naar Italië. Wij stoomden Luxemburg, Duitschland door, kwamen in Zwitserland, reden op de hooge bergen,langs de blauwe meren, hoe sciioonl n doord n tunnel van den St Gothard, 3 uren en half lai g; dan daalden wij af in de wonderschooue valleien van Italië, recht naar Milanen De Redenaar heeft ons levendig voor 00- gen gesteld de groote Kerk van Milanen, geheel in '1 wit marmer gebouwd, van onder tot boven; de gedachtenis van den II. Carolus Borremeus leeft er nog; van binten is zij als een hemel, zegde Mgr Rutten en als men boven op het dak gaat nog eers, men ziet anders niet als wit marm r; honderde torens van wit marmer met duizende beelden van Heiligen. En hoeveel mag die kerk wel ge kost hebhen! Men heeft een van die toremjes hersteld en dal kostte 000.000 fr.... Dat ze 1 u nou z-'ggen dat de Middeneeuwen den tijd van Duisterheid en Armoede was En de gedachtenissen van Keizer Barharossa die zich moest ge- yen voor den Paus en van den II. Ambrosius. bisschop van Milanen in de 4de eeuw (de kerk waarin Lij celebreerde nestaat nog enz lloe schoon en leerzaam.) Van daar trokken wij naar Venet.ë, stad in de zee gebouwd op pilaren de stralen zijn Kanalen, en de Vigilanten, booties, daar zijn er met duizenden en ge vaart zoo van 't een huis, van de eene kerk naar de andere. De St Mnrcus-kerk blir.kt van goud en zilver, 't is eene van de rijkste kerken van de wereld-, de vloeren de muren zijn van het fijnste mozaïek (dat wordt gemaakt van kleine gekleurde marmeren steentjes, die. met veel patiëntie te samen gesteld, sohoone schilde rijen uitmaken, in den steen). Wat ai werk en geld en verstand heeft dit gekost! maar in dien tija van Gelord niets was le lastig, te kostelijk als het gold de Eer van God. de luister van de Religie In eene andere kerk van Venetië vond Mgr Rullen c<-n meesterstuk, zittingen in eikenhout gebeiteld, en daar s'.ond op do naam van een Vlaming, en in vele steden van Italië zijn er schoone schilderijen, beelden en andere kostbaarheden te zien. door Vlamingen gemaakt. Dat de Vlamingen dus maar hun glorierijk verleden indachtig zijn en altqd getrouw blijven aan Moedertaal en Godsdienst Van Venetië reisdet wij naar Bologna groote s ad. waar ze lief hebbers zijn van torens. Al die de middels hebben, bouwen zich uaar "m-n hongen toren in hunnen hof. voor't plezier. Daar zijn er die zeer krom staan, maar toch niet vallen. Te B,.lo*na wordt een portret bewaard van Maria, de 0. Moeder G ids, geschilderd door den Evangelist Lucas; groote godsvrucht en begankenis. Rologr.a is maar een slecht land voor de «Marcliandsde parapluie» de buizen zijn daar hiel de eerste stagie dtn helft over de straten gebouwd, zoodat er langs de beide kanten der straten galerijen zijn die uen voorbijganger btschullen tegen den reg- n en tegen de zon nestralen. Maar't schoonste en het sliebtendste daler te zien is. dat is het lichaam van de 11. Calharina van Rologna. ongeschonden en onbedorven bewaard, alhoewel zij rneer dan 3oo jaren overleden is De Heilige zit neder in eenen zetel en sehijnt te slapen. Zij heeft nog al haar hair, tanden. In vleesch is nog op de bu nderen. Alzoo verwacht zij de laatst» Verrijzmis. En daar z:jn neuswijzen die zeg gen dat er geene mirakelen meer zijn! Hei Volk hoorde dat met eene diepe belangstelling Wal zal ik nu nog /.eggen van de reis naar het Hrilig lluisjo van Loretlen I Dat Huis eertijds door Jesus, Maria on J> seph bewoond, en in hetwelk het Woord is Vleesch geworden om onder ons te komen wonen 1 Welke heilige gedachten sten' H >c troostelijk voor den Lederrien Werkman, die u k in een arm huisje woont, en dikwijs armoede 6D ellende lijdt; hij gebikt aan Jesus, Maria Joseph mocht hij ook altijd zijne woning heiligen door een echt christelijk gedrag, zoo

Het Land van Aelst | 1887 | | pagina 2