Doktoor Goris, 15 Zondag 8 April 1888. 298te Jaargang. GODSDIENST. -- VADERLAND. -- VRIJHEID. A S CH E N Overzicht. Boekhandel. ^ar BUREEL, ACHTERSTRAAT, ©ewone Aniwncen20 centiemen per regel. Annoncen ,0p de tweede bladzijde 60 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, Lfrank den kleinen regel. ET LAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen weiden op alle tijdstippen de» jaar» genomen, rechtstreeks hij ons efdoor Post of Briefdragers. ■-vjèr I AALST, ZATERDAG 7 APRIL 1888. 't Is 'ne Paschen geweest, in zijn winter- "kleeren! april, een maand van gril, 't weêr kan zacht zijn als een lammeken, maar wild als 'ne zeeman en wreed als 'nen beul April geeft warmte en koude, regen en zonneschijn, hitte en hagel uit éen hand. In 1871 schreef meester Lieven over April: Een weêr, schreef hij,de geleerde Man, die beter zijn Vlaamsch kende als 20 ander schrij vers, een weêr, duister, vuil, zwaar, grof en heel geschikt om achter de stove te zitten raadsels ma ken. Dees jaar was Paschen, 1 April, in ons streken mottig en noordsgezind; de menschen had den geen goeste om iemand te verzenden maar te Parijs is 't nog slechter geweest: 't heeft daar den grondigen dag geregendgeregend dat de straten schuimden; schikken loopt dikwijls op krikken; veel Vlamingen te Parijs meenden eens wel hun hart op tehalen,door felle wandelingen na,en dat is fraai! na eerst 't Lof in de Vlaamsche Kerk opgeluisterd te hebben door hun liefelijke tegenwoordigheid maar thuis blijven was de boodschap. PASCHEN I Treurig weêr, maar in de Kerken, groote Plechtigheid; och, dat opent d'herten, dat verkwikt en verfrischt, als men in ons roemrijke St Martenskerk al dat Volk vergaderd ziet, gelijk zondag voor Hoogmis en Lof; de Kerk was te klein; de hooge Outaar schitterde van zilver en van licht; arm en rijk was daar vereenigd, in de Christene Broederlijkheid;een welluidende zang,een verrukke lijk muziek bracht de zielen in ophef en vervoering; elk vereenigde zich met 't blijde Alleluia van den Dag... Op die plechtige dagen krijgt de zanger-te nor M. Kregersman zijn kloeke malsche stem van weleer terug... Ach, zulke Vergaderingen gelijk in Hoogmis en Lof, welke eer voor 't Menschdom Waar 't Volk de Zondagen niet viert, daar wordt het leven onmogelijk; daar heeft men last, wanorde, baldadigheid, oproer, opstand; daar moeten er ijze ren ketens komen en kanons. Ach, liberale gazet van Aalst, wat zijt ge toch wreed, als gij aan God en aan 't Volk dien pracht en dien luister der Kerken benijdt en wilt ontne men Dat goud en zilver, schrijft gij, die over tollige pracht in de kerkenterwijl er zooveel ar moede is Weet ge dan niet, dat God het aller eerste en het allerbeste moet hebben? weet ge niet df lïf"ffi geweest! Op Hoogdagen, op Processie, op Eerste Communie! Hebt ge niet gezien,die werkmenschen, - onen. die fel moeten v/erken en vetl afzien, uoe ze Lrit ontvan gen vol troost en sterkte De Kerk, dat is hun huis! Van jongsaf hebben ze geleerd dat de Kerk hunne Moeder is; daar staat dezelfde tafel gedekt voor arm gelijk voor rijk; en wij kunnen het niet ge noeg herhalen, daar, d'oogen en 't hart naar dien glinsterenden Outaar, daar ontvangt de geringe mensch meer troost dan veel machtige rijken.En men durft, na een kerkdiefte, uitvallen tegen de pracht, de overtollige pracht der Kerken!... Welke wreede, welke onrechtveerdige, welke ophitsende taal merken: Vroeger, over 20, 3o u s$eekes gelijk Aalst, elk hield zijnen Pasc óehalv^f hier en daar 'ne rampzaligaard, die in - Biecht nic: ge daan kon krijgen, die leefde als een vuil euverzwijn, die zijnen huwelijken staat te buiten ging, die de wees en de weef verdrukte, die met onrechtveerdig goed zat, of behalve de bazen en 't volk uit slechte koten; ja behalve eenigen die men met den vinger wees, elk hield zijnen Paschen en nu nu uit eerlijke schaamte men durft niet zeggen hoeveel er zijn, die achterblijven die aldus leven, buiten allen EeredienstDat komt met 't lezen der li berale gazettendat komt door die liberale scholen! PASCHEN Morgen, Beloken Paschen In een Christen Land, in Christene Steden, dat er te genwoordig zoovelen zijn, die achterblijven, tot hun eigen ongeluk, tot hun eigene onrust!... Want, men mag zoo goddeloos zijn als men wil, rond de Goede Week, 't Christene Geloof komt zijn reeht eischen, men wordt getrokken naar zijn Christelijke verplich ting.... De Werkman deed het nog deze week be- i De Waarheid! laat ons de Waarheid bekennen i Men deed ons bemerken overlest van een Moeder onzer stad, een Burgersvrouw, die nog bewijzen geeft van Christelijkheid; en haar zoons, nooit ziet men ze in de Kerk Die Zoons zijn in de liberale I scholen geweest; die zoons zijn Vrijdenkers gewor den!... Misschien komen ze later terug 't is onze vurigste wensch; als wij schrijven, 't en is niet om de personen te bedroeven of te verbitteren, maar om de verderfelijke dwaalstelsels weg te krijgen. DIE LIBERALE SCHOLEN! hoe hooger, hoe slechter; Brussel, d'Hoogeschool van Brussel levert Atheïsten, Godsloochenaars, die loochenen dat er een Godheid bestaat; die leven als lompe olmtron ken; d'Athénées en de Middelbare Scholen van de groote steden, spreekt daar eens, van nog naar de kerk te gaan en ze werpen boeken en inktpotten naar uwen kopd'Athénées en Ecoles Moyennes zijn kweekscholen van Vrijdenkers de Middelbare Scholen der kleine steden gelijk in Aalst, die scho len gaan nog naar de Kerk, 's zondags, maar 't is voor d'oogen van d'Ouders; de Professors staan er als Vrijdenkers; d'oudste leerlingen volgen dit voor beeld na; let er op! z'en hebben geen eerbied meer voor Kerk, voor Geestelijk; ze lachen met hunnen Herder; eens uit de school, ze zullen de Zondags mis daar laten en hunne Paaschplicht gedurig uit stellen. En zulke scholen worden onderhou den met 't geld uit d'algemeene kas ons grootste hand nemen wij, om die misdaad, dat schelmstuk aan te duiden. Ja, we zijn plichtig, omdat wij de jonge geslach ten met ons geld in de Vrijdenkerij helpen dompe len Geen redens kunnen die misdaad verse hoonen! en degenen die aan 't hoofd daar niet tegen, zwaar en groot is hunne ver-nt- woordelükheid voor God en voor 't Vaderland i tVJi* mag senders spreken V y LOOPENDE NIEUWS. Als Keizer Karet in ec"ü1 stad kwam, dan was zijn eerste vraag Of 't Magistraat 5 zorgde voor een goede juiste Horlogie, voor een stevige gal» en voorgoed bluschgerief... T'Aalst komt het ieve- I rige Pompierskorps verrijkt te worden met een ophaal- ladder die 27 meters hoogte bereikt., 't Is in geval van brand, dat men de goede inrichting van den bluschdienst j waardeert... De liberale gazetten van Aalst spotten dik- j wijls geerne met ons Pompierskorps; doch telkens dat er j een brandramp is bij liberalen, dan verbaasten zij zich het Pompierekorps te bedanken; en dat strekt hun tot j eer I De liberale middelbare scholen van Aalst zijn quasi bewaarscholen; die liberale scholen gaan jaarlijks met een schrikkelijke somme gelds weg; roept dat geen wraak? Dat alle redelijke menschen spreken 1 Hoe lang zal die onrechtveerdigheid nog blijven duren Maan- 1 dag, overmorgen, g april, houdt de Studentenkrans een groote Vergadering te Lier in de Valk, om de zaken van Land en Taal te bespreken... Er zijn tegenwoordig veel j manhaftige en verstandige Katholieke btudenten. Het is spijtig dat de Cercle Catholique van Gent zoo ver- franscht blijft... Vlaamsch zijnde, zou hij een veel groo- tere msebt worden in de stad en in 't Arrondissement van Gent. Dees jaar zijn d'Apri'-ixtcu-.-. öc.ii. *•- door den Hoogdag van Paschen. Te Meeneten had de Courant aaugekondigd dat de President dm' Fransch 0 Republiek, naar Brussel reizende, in d? s.atie eenigo uren ging stilhouden. De Fransche Revolutie he ft opgedaan van Kerk-eu Kloostergoederen en van belas- tingm 96,000 milboen, zes-en-n- gentig-duizend roillioen. En nooit was er meer armoede gt-en op cbarc werk n, gein hulp voor 't volk dat van honger stierf... 't Waven die Jacobijnen ook die rifpen: De Kerker, zijti zoo rijk en't Volk lijdt hcngerl... i)r,zelfde taal voeren de libara- leo vsn hedendaags. 't Zijn me de gastjes,dis fransche Vrijdenkers; zoo meldt men vau een hunner kopstukken cjs' hij zijn wettige vrouw heeft laten zitten en gi.at trou- wf.n voorde wet, meteen andere... Trouwen, 't is te zeg gen bijeenwonen on elders loopen gelijk d'honden, dat is in de Fransche wureld een liéken van alle dagen. Te Berlijn moet het nog perkamentachtieer gaan Tot be wijs: Er is daar 'ne scbandaleuzen ontuchtige boek ver schenen; te Brussel zou zulke krengf.iij voor de vitriens liegen bij de liberale boekhandelaars; maar te Berlijn lag hij uitgsstalleerd bij AL de Boekhandelaars, zen ier u.t- zonderiBg; en de Policie heeft ze doen wegnemen, 't En is niet raar in Dui sehland toekomende Dojiinés te zien ronds sntereu, uit pijpen rookende, waarop zedelooze figuren slaan. Dees week is Bismarck 73 jaar geworden en d'officiers hebben hem een gouden pateelscbotcl geschonken. Keizer Frederik en Keizerin Viktoria hebben aan madam Bis marck een kostelijke broche gestuurd, omzet met diaman ten, daarbij wierd Bismarck aan do Keizerlijke tafel ge vraagd en de Keizer hief zijn hand en zijn glas in de hoogte, om op zijn gezondheid te drinken... Herr Bis marck, 'r waait in uw zeilen. Oude spekilinusscn heb ben gewed dat er den i5 april zal ijs zijn op deu Dender l'Aalst... Wij zullen 't afwachten; de wedders an 't ijs zouden kunnen winnen; donderdag morgend was 't fel gsvrozen. Een dronkaard delft zijn eigen graf; men bespeurt nogal, dat de Wet tegen de Dronkenschap in Aalst zeer slap wordt uitgevoerd. Üie, zijn Herder ontvlucht, wordt van de wolven verscheurd... Di>s op Pa- ïch n in zijn Parochiekerk niet ko nt, is een miser bels droeve venl; die nooit kuiacit zijn ziel en zijn gewe ten, wordt van knaging en vuilheid afgebeten. - T'Anl- werpen is overleden en burgerlijk hegraven madame Pecher, echtgenote van't gewezen Opperhoofd der Ant- werpsche Geuzan. De Feestvieriog van maandag te St Nikolaas, ter eere van den Paus-Jubilaris, is glanzend geweest en schitterend; de Machten en Overheden, de Rijke klas, de Burgerij, da Werklieden, alles nam er deel aan. Over deze Feest zal gesproken worden in alle werelddeelen. yê W CTP, Onze achtbare Stadsgenoot Doctor Collinet.hoogleeraar in Oostersche talen f te Leuven, is naar Rooncen iu gezelschap van Mgr Mercier, Professor van Wijsbegeerte, aldaar geroepen voor de Hoogere Studiën to Leuven. Zondag moet het hier kiezing zijn voor len in den hoed; or zijn g8eii manschappëïïJjéïfoeg" vu6r""twe'o bataljons-en er znllon deee jaar i v r kieaingen zijn voorde -liika Wacht. M. de Hargemsester heeft aitdrakkol^k i1 c iiibi j>C.-± 'zeggeu: Kr kan t'Aalst maar óen bataljon der Bargerwacht '2ijr! De berichten zijn deze week in Aaist toegekomen, da' er te Ronbaix 3 horlogien in den Berg staan, bij M, Meersman gestolen; men zal dus gemakkelijk weien wie de p?nddieven en wie de prangdieveu zijn. De Lange Zoutstraat heeft eenen nachtwaker op haar eigen; eiken nacht van lo ure :ot 4 5 ure, wandelt hij daar, van den eenen kant dor straat naar den anderen;'t ziet er'ne felle manskerel uithij heeft Akkoord met de Zontstraat voor 6 jaar; alle maatregels zijn genomen, voor een stipte waakzaamheid. FRANKRRIJK heeft een splinternieuw ministe rie; radicaal gezind met Floquet aan 't hoofd 't zal waarschijnlijk het laatste zijn der Fransche Repu bliek, want deze geraakt versleten tot op den draad. Een schoone boodschap doen de nieuwe Ministers aan't land zij beloven progres en vrijheid, een bloeiende Republiek, de voltooiing van 't werk der Eerste Fransche Omwenteling, en de herstelling van 's Frankrijks ontzag en macht bij den vreemde; j daarenboven de beslissende regleering der betrek- kingen tusschen Kerk en Staat, dito, de afschaffing van het Concordaat en de luisterrijke viering van het eerste Jubelfeest der groote fransche Revolutie; ja, dit alles is prachtig en Floquet haalt er eer van, maar woorden zijn geen oorden, en de fran sche natie wordt ordeloos en onbestuurlijk. De Kamer heeft tot drie keeren moeten stemmen om 'nen President te vinden; de derde maal kregen Clemenceau en Mei ine evenveel stemmen, 168; de laatste is den Presidentzetel opgeklommen omdat hij de oudste is. Met veel ootmoed heeft hij de Kamer bedankt voor de onverwachte eer die hem te beurt viel, en de gevleide Kamer heeft toegejuicht. Als het nieuw ministerie niet verroert, heeft het kans van 3 tot 10 maanden te leven. Een civiel, M. de Freycinet, oud-minister en af gezant, wordt minister van oorlog. Wat zal 't fran sche Leger daarvan zeggen HOLLAND. Minister Heemskerk heeft zijn ontslag gegeven, en een antirevolutionnair, baron Mackay is bij den Koning ontboden om een nieuw kabinet te vormen. Er zal moeten gelaveerd worden tusschen de twee Kamers. RUSLAND. De onderhandelingen voor den godsdienstvrede gaan voorspoedig voort tusschen den russischen afgeveerdigde Boutenieff en het Va- tikaan. De Czar heeft aan den Paus een eigenhandigen brief geschreven; 't is te hopen dat de Rus nu recht zinniger handelt dan in 1882, en dat hij zijn beloften getrouwer zal uitvoeren. Vele Polen zien met vrees die onderhandelingen aan, maar zij mogen verho pen dat hunne nationale belangen niet zullen ge slachtofferd worden door den Paus die zoo wijs en zoo rechtveerdig is. In Ierland heeft men hetzelfde ondervonden, en Salisbury mag op den Pauzelijken invloed niet rekenen om zijne onbillijke eisschen te ondersteunen; de Paus heeft doen verklaren dat hij de nationale belangen van Ierland in niets wil te kort doen. 't Is jonkheer Islowski die Rusland gaat verte genwoordigen in het Vaticaan; aldus zijn de vrien delijke betrekkingen van 't Pausdom met het Rus sisch ke:zerrijk hersteld. DUITSCHLAND. Mgr Galimberti is uitne mend te vreden van zijn onthaal bij den Keizer en Bismarck; de laatste sporen van den Culturkampf zullen eerlang verdwenen zijn. De Amerikaansche Republiek zoekt naar middels om de overioupenuv. ontlasten; de eenen vragen vermindering van inkomreciitcn vreemwajep en nroducten, de and p afer-Jufgag van lasten op tabak, drank-enz... Er is spraak van eenen algemeenen Bond te stich ten tusschen de Staten van Noord-en Zuid-Amerika, traktaten te sluiten om den Koophandel te bevorde ren, eenheid van munt te maken enz.. De nieuwe Wereld is wijzer dan de Oude, waar al de Volkeren in 't ijzer en staal staan om elkander te verscheuren. ITALIË. De hertog van Norfolk is weerom in Italië en gaat de onderhandelingen met het Vati- kaan voortzetten. Men hoopt te Londen en te Roo- men dat ze een goede uitkomst zullen hebben, als Salisbury zich een weinig gevoegzaam toont voor Ierland. ROUMANIE. Het jong Koninkrijk wordt door onlusten geteisterd; de straatoproer heeft Bra- tiano van den ministerszetel geworpen hij is ver vangen door een bewarend ministerie dat ook den Oostenrijkschen Bond gunstig is. De betrekkingen van Roumanië met zijne geburen zullen onveran derd blijven; dat verklaart Koning Karei. De verstandige Hovenier onderrichtende hoe men m de 12 maanden van het jaar op de beste manier, de hoven, tuinen, lusthoven en boomgaarden zal schikken, berei den. beplanten, bezaaien, enz. alsmede hoe men allerhande Ooft en Fruit, Wortelen. Zaden. Bloe men, Kruiden enz. zal bewaren en hunne kracht van genezing. Dit alles vindt men in de verstandige Hovenier, een boek van 196 bi. op dik papier, prijs o,85 c. franco 0,95. Hel Reisje naar Lourdes, in Frankrijk, door drij Vlaamsche Buitenjonge' lil gen. in 1883. door D. S... te M.... Een aller' merkweerdigte boekje;—aangenaam en kluchtig, och men moet dikwijls hartelijk lachen, om de schoone bemerkingen en de rond'Vlaamsche schrijftrant; ook leerzaam geschreven en met eenvoudige doch godvruchtige bemerkingen.... Iemand die dees boekje gelezen had, zegde ons: 0 dat plezierig, dat nuttig boekje 1 Kijk. voor 0 80 c. hebben wij die reis van 227 uren op een vrolijke wijze gedaan. Te koop in ons Bureelen aan 0 80 c. franco 90. Tooverboek. Eennct.pertig boeksken aan 0.F0 cent. franco 55, bevuilende 140 kuricuse goochel toeren om een geeelschap te vei maken cn ie venettentoeren met de kaart, met flcsschen met getallen, met stokken endeeoovoorts. Om Fransch te leeren op korten tijd, fransch gelijk 'nen advokaat, is er te Bonsse een net boekje rsch nen van 87 bludetjden en wij hebben het doen komen en wij vetkoopen er veel aan 0,40 c. franco 0,45 'T Manna, voor godvruchtige zielen; door E. H. Jamar, vol ledig devotie en Communiebcck, derde verbeterde uitgave; schooner Kerkboek is er in deze ecuv niet geschreven 't is waarlijk een manna, melken honing voor de christene ziel in band, roode sneè 2,25 gebrocheerd, L!k Historie van Valertlyn en Oursson. Een oud merkweerdig boekje, nieuwe verbe terde druk, aan 0,75 c. franco 85. (GORIS HAI5). EEN VERHAAL UIT KEIZER KAREI-S' TIJD, 32 dooi S vnn der Gucht, Kunstschilder te Aalst XXXIII. Goris verschijnt voor Keizer Karel. Burgemeester en Schepenen waren reeds op hunnen post en verwillekomden den Keizer hartelijktevens hun spijt uitdrukkende dat zij de aankomst van hunnen Vorst niet spoediger hadden vernomen, om hem behoorlijk te kunnen ontvangen. Karei beantwoordde hun met goedheid, zeg gende dat hij hunne verkleefdheid kende en dat de ontvangst hem zeer aangenaam was. Toen reed hij met zijn gevolg stapvoets de stad binnen, wijl Burgemeester en Schepenen aan beide kanten van zijn paard hem vergezelden. De Kei zer was koen opgezeten; hij bereed een der schimmels die Jan Colder hem had gepoogd afhandig te maken en was ge kleed in het zwart fluweel, omzet met gulden boorden en op het hoofd had hij een zwarten hoed, insgelijks met goud ge boord en versierd met een langwerpige witte pluim. In ae rechte hand hield hij een kunstig van zilverdraad gevlochten slagrootje, omzet met een handhave van louter goud. Ten halven der Keizerstraat gekomen, was hij in ge- prek met Jonkheer Jacob van Lommerdael, en het moest wel zijn da.t deze hem een geestige antwoord had gegeven, daar de Kei zer schielijk uitborstte in eenen schetterenden lach, wijl zijn paard door de beweging die hij tevens met zijn lichaam maakte, een tegenstrijdige wending deed. De Keizer, als een goed ruiter, wist het met den toom te bedwingen, maar te vens liet hij door onachtzaamheid het slagzweepje uit zijn handen glijdenHet viel op den grond en daar Karei er bij zonder veel prijs aan hechtte, hield hij dadelijk stil. Een der Schepen meinde het op te nemen, toen eensklaps een fleren jonker kwam toegesprongen, en dezenheer voorkomende,het opnam en met eene diepe buiging aan den Keizer wedergaf! De Vorst vestigde zijne arendsoogen op den deftigen Jon ker die hem dezen dienst kwam te bewijzen en met ongedek- tén hoofde, was blijven staan. Het geheugde hem niet, hem ooit te hebben gezien, der halve vroeg hij hem op eenen vriendelijken toon Mijn heer, zegde hij, aan wie ben ik deze beleefdheid verschul digd? Aan den Harlemschen Jonker Hans van Hoever- maet, luidde het antwoord. De Keizer trok een handboekje uit en schreel er dezen naam vluchtig op. Kom, zegde hij, morgen in den voormiddag naar mijn verhoor, wij zullen aldaar malkander beter leeren kennen. De Jonker, die an ders niemand was, dan J in Colder, maakte eene diepe bui ging en verwijderde zich eerbiedig. Wijl de Keizer inmiddels zijnen weg vervoorderde, keerde hij zich tot den heer van Lommerdael. Jacob, vroeg hij, kent gij dezen Edelman? Neen, gaf de Jonker tot ant woord, echter zijn deze wezenstrekken mij niet vreemd, het dunkt mij die elders nog te hebben gezien. Het bleef daarbij en slechts een vierde eens uurs daarna, was Keizer Karei met zijn gevolg aan zijn vorstelijk verblijf afgestapt, waar men reeds op voorhand alles in gereedheid had gebracht, om hem behoorlijk te onthalen. Na het avondmaal dat Karei met Jacob van Lommerdael en René van Nassau deelde, spraken zij nog lang over diversche ontwerpen cn wel bij zonderlijk over het kluchtig geval van Doktoor Goris, de middelen beramende, op welke wijze men alles voor den Ge neesheer ten beste zou doen keeren. Inmiddels brak eindelijk de nacht aan en spreidde zijnen grauwen mantel over het aardrijk heên, hetwelk dan ook het edel gezelschap vermaande om den afscheiddronk te drinken en zich ter rust te begeven. Wijl men bij den Keizer de verkwikking van den edelen slaap genoot, zat Doktoor Goris xiog altijd in de gevangenis te zuchten. Zoolang hij te Aalst in het Zothuis had opgeslo ten geweest, alwaar hij behoorlijk wierd gevoed, had hij met verduldigheid zijn lijden aan God opgedragen, ook dagelijks zijne gewone gebeden gedaan. Manr nu was zijn geduld bit ter op beproeving gesteld; hij werd gespijsd met water en brood, en men weigerde hem te herkennen voor hetgeen hij werkelijk wasDit ging te ver, en Goris zat gansch ontmoe digt op het strooi dat hem tot bedstede versterkte, te overwe gen, hoe hij we! ooit zoo een buitengewone straf had ver diend, toen n lieverlede als een verwijtende nachtspook voor zijnen geest begon te zweven: hoe hij zoo menigcrwerf onmatig had geweest in eten en drinken, en hoe hij zijnen rijkdom meestal te danken had gehad, aan eene ongeoor loofde daad.Deze heilzame overweging maakte van hem schier een anderen mensch, hij liet zich op de kniëen glijden en verwekte uit het diepste zijns harten een akte van leedwe zen over alle zijne zonden, een vast voornemen makende alle zijne kruisen verduldiglijk te dragen. Het was in dien toestand dat den volgenden morgendstond de bediende hem aantrof, toen hij hem uit den kerker kwam halen om in de tegenwoordigheid des Keizers te brengen. Goris die van gansch den nacht niet had geslapen, stond echter aanstonds bereidwillig recht, schikte zijne kleederen zooveel mogeb wat beter aan het lijf, en volgde den Ge rechtsdienaar n aar 't orstelijk verblijf. Keizer Karei bevond zich alleenig met Jonker Jacob van Lommerdael, die aan zijne rechter zijde gezeten was, in de verhoorzaai; want aan Pieter Zabate was deze geheime zitting verboden. Aan da deur stond een zwartgekleedde Deurwaarder, op welkers borst de teekens zijner bediening praalden, met het uitdruk kelijk verbod, van niemand ongeroepen te laten binnenko men, toen Doktor Goris met een kloppend hart zich aan den ingang vertoonde. De Deurwaarder was van zijne komst en van deze die nog behoorden te volgen, onderricht; dusvol- gens liet hij hem binnen, met een fluitende stem aanmel dende Den heer Doktoor Goris Hals Goris naderde bevende tot den Keizer, boog zijne kniëen en meende als een misdadiger te blijven staan, maar de Kei zer deed hem plaats nemen in eenen leuningstoel aan zijne linkerhand. Dit dacht den Doktoor een goed voorteeken te zijn, en niettegenstaande de Keizer hem zeer koel bejegende en zelfs zijnen groet onbeantwoord liet, schepte hij echter moed. Toen hij gezeten was, deed men, wijl de Deurwaar der hunnen naam en hoedanigheid afriep, de getuigen beur telings binnen komen, die telkens zij hunne verklaring had den gedaan, weggeleid wierden. En het was waarlijk een boertige zaak, waar de Keizer en Jonker Jacob zich deftig mede vermaakten, van al de getuigen te hooren verklaren: dat Doktoor Goris aan de Blauwveer overleden was en zij hem hadden zien begraven, en dat de persoon die aan de linker zijde van den Keizer gezeten was, onmogelijk den Doktor kon zijn. Keizer Karei, om hun in deze omstandigheid te helpen, deed den Geneesheer rechtstaan en beval hun hem ter deeg waar te nemen, maar vruchteloosu tgenomen eenige, die begonnen te twijtelen, wilde men hem niet herkennen. Deze zegde dat de Doctoor grooter was van persoon, de andere, kleiner; ook waren er die dierven bevestigen dat hij zwart van hair en zeer bleekverwig van wezen was, niettegen staande zijn hair en baard bruinverwig waren en zijnen neus en wangen steeds bloosden als een kriek. Na zich beiden defti r te hebben vermaakt, met dezen gees- tigen drom dikwijls hetzelfde te doen herhalen, en na dat de laatste getuige de verhoorzaai had verlaten, borst Keizer Ka- rel los in een schetterenden lach, waarin Jonker Jacob met de vrijpostigheid van een gunsteling deelde. Niettegenstaande dit spottende gelach niets kwaads voor spelde, meende de Doktor er echter voor hem een onheil spellende voorteeken te zien; hij begon opnieuw te beven en loste een pijnlijken zucht Dit maakte Keizer Karei opmerkzaam, en hij deed aan Jonker Jacob een teeken, waarmede zij op voorhand over een gekomen waren. Deze was aanstonds bij d'hand, hij

Het Land van Aelst | 1888 | | pagina 1