Rampen, Misdaden Ongelukken Hoornennaar Roomen Aalst. Diefte in St tlartenskerk. Men spreekt bijna van niets anders in de stad De diefte is niet groot geweest; offerblokgeld en exvoto's, voor een weerde van x5o&2oo fr. maar elk griezelt en angstigt by 't gedacht dat er dieven in Gods Huis dringen en er hun heiligschendende opspeuringen durven verrich'en. In den nacht van naandag tot dijnsdag dus, 't moet rond 2 ure geweest zyn, als elk in de diepste rust lag, als nergens geen lichteke meer pinkte, dan zyn gewetenlooze schurken langs het Werkhuis der steenkappers of daarachter geslo pen, hebben een parketje dei glazenvenster in stukken ge slagen en sijn langs daar in de kerk geraakt, hunnen voet stellende op de kaders van den Kruisweg; z'hebbbii ook met koorden gewerkteens daarbinnen geraakt, zyn ze van Outaar tot Outaar gegaan, om d'oflerblokken open te pran gen of in stukken te slaan; aan de nieuwe offerblokken zijn ze gelukt, maar al d'oude hebben geresisteerd; 't is wreed keerde do heer Hertoghs, gemeenteraadsheer inzyne woning om zien gelyk ze aan die offerblokken hebben gewerkt; aan terug, op do Charlottale:, 54. Hy vond de deur open, en den H, Joseph hebben ze den lelietak van kartonpapier af I na eenige oogeublikkeu inde voorkamer eenen kerel ver genomen; St Roehus-Outaar stond juist uitgesteld voor de j borgen, den genaamde L d. Jos. V 24 jaren oud, wuon Missen tegen de Besmettelijke Ziekten, daar hebben zij het; achtig te Borgerh*. ut, een oud veroordeelde, welke beweer e beeld bestolen en dertig zilveren exvetos ingepalmd die op de deur open gevonden te hebben. Hy werd door de po ïcie piramidale kaderkes hingen; ex votes daar geofferd ten tijde i aangehouden en ter beschikking van den prokureur des &o- van Cholera, door dankbare herten... Ge moet toch archi j nings gesteld. Men vond in zijn bezit eenige zilveren voor bandiet zijn om zulke Outaars te gaan bestelen... Dijnsdag, ken en haar zoo naar binnen trachten te lokken, wat einde lijk gelukte. De policie, die reeds een of twee dagen vooraf verwittigd was. bewaakte beiden. De heer Lejeune, de magistraat, wist echter het middel te vinden hare aandacht te misleiden en vertrok naar Hollogne aux Pierres, waar zijn ambt van bijgevoegd vrederechter hera dikwijls riep. Het proces dezer zaak zal voor het beroepshof van Luik behandeld worden, daar de heer Lejeune tot de magistra tuur behoort De straften die volgens artikels 423 en 433 van het straf wetboek kunnen worden toegepast zijn V3n I tot 5 jaren gev-i.0- -.i van 2 tot 1 J.O frank boete voor den pleger en van 1 tot 6 maanden gevangenie met 200 tot 1000 frank boete voor de getuigen ANTWERPEN. - Woensdag morgend, ten 5 ure 20 m. de kerkbedienden vielen bijna achterover als zij die inbraak bemerkten; maar toen de Suisse arriveerde, dan was 't een leven, de Suisse die reeds meer dan 4o jaren onze groote patriarkale kerk bewaakt en daarom de dekoratie verdiende der Drie Keizers van Europa! Zijn oogen vlogen rond als kogels, en moest een der kerkdieven in zijn handen vallen, hij zou geen goesting of sentie meer hebben om kerken te gaan bestelen; dijnsdag is 't een processie van volk geweest in de bestolene kerk en 's avonds is 't Parket geweest... Ze zullen de dieven wel vinden in 't kort t>f in 't lang. AALST. Een groot malbenr d'ander week ir. 't fabriek op de Vaart; 'ne man zijn 3 vingers afgedraaid, in den duivel; dit machien 'ag stil, hij stak er zqn baud a^u en 't draaide schielijk voort... Frauciscus Nerinck maandag avond ten half acht is hij bezweken.., Na, een ander zaak. EN WAT HOOREN WIJ NOG 't kapelleken van den Lindeboom aau de Nuuws'raatpoort is ook bestolen; dat moet gebeurd zijn in den dag; als de achtbare Koster dier kapel, Wantjcn Eeinan, zalurdag roemde de gouden keting af te doen van 't U. L. Vr. Beeld, de gouden keiing over 30 jaren opgeofferd, viel hij kwansuis den Ootaar af van schrik, cemerxenae dat het beeld bestolen was van alle sieraden.. Wat gebeurt er toch in Aalst ?Ze spreken ook van eer; diefte in de Kerk van het Begijnhof, maar dat is tegengesproken. GENT. In den nacht van zondag tot maandag, heeft een ingezetene dezer stad, die buiten zijne wete (1!) op de Kraanlei in slaap gevallen was, tot zyne groote ontzetting, bij zijn ontwaken bestatigd, dat ganwdieven, die waar schijnlijk dachten dat een slaper niet noodig heeft te weten hoe laat het is, zoo gedienstig geweest ware 1 hem van zijn gouden uurwerk en ketting te ontlasten. Onnoodig te zeggen dat de man over dit voor hem zoo schadelyk slaapke niet het minst te vreden was en dadelijk eene klacht bij de policie heeft ingediend. Het schynt dat men reeds op het spoor der daders is. BELLEM. Men schrijft ons uit die gemeente Een jammerlyk ongeluk, toe te schrijven aan den overdaad in sterken drank, is hier maandag laatst gebeurd: de genaamde Eduard Vereecke, bijgenaamd Boerken Onderbeke, vierde den maandag; den ganschen dag had hij vrolijk doorge bracht. 's Namiddags, rond 4 ure, ging hij nog eenen drup pel drinken bij August D'Hondt, smid, op de Brug. Zij teer lingden met vier en plezier ontbrak er niet. Op eens, men weet niet hoe, viel boerken in den diepen kelder van D'Hondt, zoodanig dat hij als levenloos bleef ten gronde lig gen. Achteraan het hoofd had hij eene driekantige wonde; het bloed liep uit oogen, ooren neus en mond; hij was be wusteloos en gaf buiten zijne lastige ademhaling geen teeken van leven Zoo bleef hy zonder beweging liggen tot den dinsdag om twaalf ure, wanneer hij aan de gevolgen van zy- nen val bezweken is. O I die ongelukkige genever. ROUSSELARE. De kermisdagen of beter gezegd nachten, zijn nog al bloedig geweest te Rousselare. ï- Den eersten zondag bloedplassen ia de Noordstraat, voortga- V|7actil dor r ""'bt-;- mfit 8C> y«»wi»l" PSP - cynsuag caeü wederum gevechten, anmaa: ia de KöVn- melkatraal, insgelijks met schoenmakersmessen; 3' vrijdag avond, wijk do Ruiter, schroomelijk gevecht met messen, in 't welk de landbouwer Hoorne-Cneut 21 messteken, en zijn zoon 4 ontviDgen, gevecht door zes personen uit de Borstel straat aangegaan, en die den zaterdag met een char-a-bares naar Kortrijk zyn overgevoerd, nadat het parket alhier was aangekomen en hunne aanhouding bevestigde. De doktor die by de gekwetsten werd geroepen, ver klaarde dat hy niet wist dat een menschenlichaam zoo veel bloed bevatte gelijk er aldaar is gestort geworden, iets wat bewyst dat het gevecht moet schrikkelijk geweest zyn. 4. "Vrydag nacht hebben woestaards de bazin uit de her berg den Waterdam, staande langs den Brugsclieu steen weg, zoo onbermhertig met eene flesch op het hoofd gesla gen, dat zy in de onmogelijkheid was de gerechten te ont vangen.De Geneesheer hadden zaterdag reeds verscheidene gebrokene beenderen uit het hoofd gehaald. Na de bazin zoo toegetakkeld te hebben, vonden zij dat het nog niet genoeg was en verbrijzelden al hare meubelen. De bazin bevindt zich in eenen bedenkelyken toestand. HEYST-OP-DEN-BERG. Een paard,k dat beter in eenen cirk up zyne plaats zou zyn dan op het veld, is dit van den heer L. Opdebeeck. Deze was vrijdag aan 't eggen op zijn land, toen eensklaps zijn viervoeter op hol ging en weg liep, de egge achter zich voorlslcp» nde, lofdat die in 'thout bleef steken. Denkelijk zal het paard dorst gehad hebben, want het sprong de herbergkamer van Karei Truyts langs het venster binnen, waarvan het raam aan zijnen nek bleef bangec, en verbryzelde daar stoelen en tafels, glazen en ffe8schen; het sloeg zelfs een stuk van de kleerkas. Geluk- kiglijk bevonden zich geene personen in die plaats. De be woners, dit oBgeweou gerucht hoorende, meenden dat de zoldering inviel en stonden niet weinig verbaasd, teen zy in hunne kamer een paard zagen rondiuimelen. Eenige oogen- blikken later kwam deszelfs eigenaar hygende aangeloopen en ging dan met zijn ros naar huis, het dier vasthoudende dat niet het minste letsel bekomen had. BRUGGE. Men meldt per telegraaf uit Ileist aan-Ze#, dat dinsdag aldaar een smartelijk ongeluk heeft plaats ge had. Een twaalfjarig kind dat op de duinen speelde is onder het zand begraven geworden Het ongeluk had reeds een groot half uur plaats gehad toen er hulp opdaagde De ongelukkige knaap ademde nog toen hy uit zijDen vreeselijken toestand werd gered, doch kort nadien gaf by dec geest in de armen zijner moeder Men begrijpt de grievende smart dezer laatste. Dat kind was de kleinzoon van M.Jame, Volks vertegenwoordiger van Luik. LUIK. - Tweegevecht. -- Ziehier eenige byzonderl e den over bet tweegovocht, dat het leven gekost heeft van den Luikschen dagbladschrijver Thuillier. Het tweegevecht had plaats nabij het grensdorp Eyden. De twee tegenstrevers waren per trein van Visó naar Luik gekomen en richtten zich,vergezeld van 4 getuigen en eenen geneesheer, naar de Nederlandsche grenzen Het lot besliste over den keus der wapens Drie stukken papier werden in eenen hoed gelegd, waarop de woorden geschieven werden: pistool, sabel, degen.Het was het briefje met het woord pistool dat nit den hoed kwam. Daarna werd besloten dat een enkele kogel zou gewisseld worden op vyf-en-twintig meters. Bij het teeken om vuur te geven liet zich een enkel schot hooren. Een second daarna ging het schot van de heer Thuillier af. De heer Thuillier deed twee stappen vooruit, een wanho- pigen blik op zijne getuigen werpende, die toegesneld kwa men. Hy plaatste de haud op het hart, zeggende: u Ik ben getroffen, - en stortte ten gronde. Slechts twee of drie ze nuwtrekkingen en hij bezweek. Onmogelijk is 't het tooneel te beschrij ven dat er plaats had,toen Mad. Thuillier de noodlottigo tijding vernam Het was zaterdag avond,toen do tijding te Luik ruchtbaar werd. De moeder van Thuillier werd eerst 's zondags verwittigd. Het tooneel dat toeD plaats had.was met minder bedroevend als dat van 's nachts. Het huis, gelegen aan 't begin van den Boulevard Sauveniére was reeds omringd door eene groote menigte volks, dat zich langzaam en eerbiedig ver wijderde toen de oude vrouw niet durfde binnengaan. Twee vrienden moesten hare handen van het tuinhekken losma- werpen en kieedingstukken. - Zondag morgend ten 7 ure was het tweejarig zoontje van den heer Meurisse, bakker, woonachtig Brouwerijstraat in den kelder gekomen bij zijnen vader, die brood aan het bakken was. Deze ging voor eene noodzakelijkheid naar bo ven, doeh nauwelijks was hij op den koor, of hij hoorde zijn kind schreeuwen. Spoedig liep hij naar beneden en vond er zijn zoontje in vlammen. Hot was den oven genaderd en het vuur had zich aan zijne kleederen medegedeeld. Men lio:-ft bet lydendeknaapjenaar het kindergusthuis Maria Louiza» Meistraat, gedragen, alwaar het 's anderdaags in de srnar telijkste pijnen gestorven is. BRUSSEL. De wisselagent H Delvaux, lid der bur gerwacht te paard, is op de vlucht. Maandag namiddag heeft het parket zich naar zijne woning begeven en een groot getal papieren en brieven in beslag genomen. Ongelukkiglijk was de vogel reeds gaan vliegen. Delvaux wordt vervolgd wegens ontvreemding e« bedrieg lijk bankroet. Een aanhoudingsmandaat is tegen hem uitge vaardigd. TH1ELRÜDE. Ze waren daar bezig mei de Kerk te schil deren en de genaamde Henri Pilaet is van Ue stelling gevallen, zoo men schreef zaterdag was er weinig hoop voor. Mochtte dit nieuws verbeterd worden! WETTEREN. Er zijn daai d'ander week nabij 't Poerma- gazijn groole hooimijten in brand geraakt; grooien schrik.! JUMET. Estrade ingestort. Zondag was er te Jumet in Henegauw, een groote Bede vaart; een Mts in d'cpene lucht door Z. H. Bisschop Du Rous- seaux... Meer dan 20,000 personen waren op 't plein.. Eens klaps men hoorteen gekraak; elk siddert en beeft,'t is d'estrade die bree,.t en neêrvalt... Men kan zulke zaken niet te wel voor» zien. Geen ongelukkeu aldaar; docb op 't plein komt er paniek, een ijlkoorts, een waaminni; e schiikaandoening, men vlucht in alle richtingen, waarom toch 't en was niet noodig te vluchten 1 Er zijn veel gekwetsten, een kind van Montigny sut- Sambre is dood en twee dochterkes liggen 1 rg gekwetst. 't Handelsblad schrijft dat de grootste schrik ontstond door een groep liberale deugeni-.ten, die alles in 't werk stelden, om de wanerde en de paniek te vergiooteu.. Kennen ze die gasten niet Er staat daar groote straf op... Maar ge ziet weêral wel ken slechten aard. GENDARM EN DIEF. Herinnert gij u nog, lezer dat gij in uwe binderjaren een spel speeldet dat Gendarm en dief heette Welnu, bier is eene variante op dit spel en gij kunt he', voor de aardigheid aan uwe kinderen vooit lecren: Een man ging een peerd huren bij eentn verhuurde, te Sint- Joost ten-Noode. Hij bracht het dier niet terug, maar reed er mee naar de omstrekeu van Dendermonde, waitr hij, heiberg in, herberg uit loopende, overal zijn rijbeest te koop aanbood. Na lang zoeker, bad hij een liefhebber gevonden. Deze kocot het peera voor 25 fr. en betaalde 25 fr. voor deD zadel. De kcoper van het peerd, een gendarm stond niet weinig te zien, toen hij daags nadien een bericht ontving dat er te St-Joost ten-Noode een peerd gestulen was en dal er opzoekingen bevo len werden. 't Ergste van al was voor hem. dat hh den d<*< hsil H'tn nnï- «11. «v.i nau Di. net peau n.t h^we nt-ui -ou u. en die wint ecu gendatm zoo gemakkelijk niet. ASPER. D'ander week, zaterdag is alhier het vijfjarig dochterken van Eduard De Clercq door den tiein verongelukt. Het liep voor den ijzeren weg op den oogenblik dat een buiten gewoone trein in volle vlucht, van Audenaarde hier toekwam Eene bende dieven, bestaande uit i2man, was door mid" del van handlangers te weien gekomen de afmetingen, het gewicht en nadere bijzonderheden van de groote geldkas der Prestenbank. in Rolastreet te New-York. Het gevaarte woog 8000 kilo Do dieven berekenden dst de kas, wanneer ze luchtd cht gesloten was,te water gelaten, een draagvermogen had van 250 kilo Nu mankten zij uit dun staal en ijzer oen soort van boogspriet, mast en roer, j een en an dor pasklaar gemaakt en in zoer korten tijd met bouten aan de kas vastgemaakt. Toen iu den nacht van 2 op 3 uug.nti de kas met onge- gekende inspanning was gestolen un te \v«ter gelaten, was deze in een ommezien in een soort van schip veranderd. Twee leden der bende begaven zich aan boord met compas en toebehoorteu, en toen ook nog een zeil gchoeschen was ging het vooruit de rivier af, naar hot vier uren verder ge logen Euston, waar de kas werd geopend en geledigd. I)e dieven vonden 1 1/2 miliioen aan staatspapieren on 85,000 dollars aau geld. Volgens verklaring van deskundigen gaf het v ren met dit vaartuig blijk van zeemanskennis, zooals men zelden aantreft Een voorbijvarende stoomboot heeft gerapporteerd, dat de kus met een flinke bries 7 1/2 mylen liep, maar men bad niet kuuuen vermoeden dat de stoute zeelifl onder hunne voe ten zulk een fortuin verborgen hadden. De justicic ia on danks alle ernstige pogingen niet in gelukt om een spoor der dieven te ontdekken. Frankrijk. VERSCHRIKKELIJKE BOTSING. Lyon 5 September. Dezen nacht, om 2 1/2 ure, heeft er eene verschrikkelijke ontr'ggeiing van den exprestrein n. ii plaats gehad op de lijn van Lyon, tusschen Blaisy en Dyon. Een andere trein is f den ontriggelden trein gelo.pen. De mokanicieu en 8 reizigers van den oxprestrein 11 werden opden slag gedood. Acht andere reizigers zyn gekwetst. Deze laatsten zijn naar Dyou overgebracht. Twee soldaten verdronken Sedort dinsdag Augustus waren twee soldaten van het 1 linieregiment in garnizoen te Kameryk verdwenen en sedert dien had men van hen niets meer gehoord. Zaterdag heeft men hunne ly- ken uit do haven Comtimpró te Kameryk opgetrokken. Men vernam welhaast dat een hunner op den dag van hunne ver dwijning eene som van 20 fr. van zijne familie ontvangen had, dat hij met zjjnen gezel in verschillige herbergen der omstreken van Kamerijk verteerd had.Het is waarschijnlijk dat,wanneer zy 's nachts dronken terugkeerden, zij hunnen weg zullen verloren hebben en in de vaart geloopen zijn reeds verscheidene ongelukken van dien aard op die gevaar lijke plaats gebeurd. Waren de afsIuitingsVetens dien avond wel gespannen! Dat is iets dat niemand kan verzekeren. De twee ongeluk kige soldaten waren afkomstig van het Noorderdepartement. Terugkomst uit Giechelen. (Samenspraak in't Hof.) Sire. Casimier, blij van weêral thuis te zijn. Casimier. Dito, Sire, ik nog meer; een oude mensch zoekt de rust Sire. Casimier, te Mechelen moet u dat toch aan gestaan hebben Casimier. Uitermate, Sire; die deftige Feestvie ring al dat eeuwig Volk, zoo kontent en tevrede! Sire. De Praaltrein was schoon Casimier. Hemelschoon, Sire; al die groepen en die wagens! tot verheerlijking van Ons Lieve Vrouw Sire, dat zal ons Vaderland zegen en benediktie bijbren gen! En ge ziet wel, Sire, welke werken een Katholiek Volk kan opleveren! En welk vertier voor de Stad! al de winkels waren belegerd en in d'hotels moest men staan op te schuiven... Sire, Sire! Sire. Wat blieft er u, man! Casimier. Welk verschil met 1879 tot 1884!... Er was dan rusie in ons Land, gelijk in een helle; al de macht en al de kracht van 't Gouvernement diende maar om 't kwaad, de Vrijdenkerij voort te planten... alle ja ren 20 miliioen wierd er meer uitgegeven20 miliioen Sire. Casimier, elk moet zeggen dat de liberalen alsdan te ver gingen, doch de Katholieken moeten nu gematigd zijn met hun groote macht: Sociale wetten ^-r'—^rcie! iLc Rust!.. .Qe/'Ufht..Casimier! Casimier. Ja, tiire en diep! ik zou moeten zuch ten, dat het gehsord wordt in alle Katholieke Huizen!.. Rust! geen politieke wetten!... Dat is de winnekcgel van de Logie... Ach bone-deus! ik zie achteruiten ik zie voorwaarts; Van 1879 tot 1884, Haat en Geweld, der Kerk; en 'k zou mijn Dochter daar laten inkomen!.. Voor de Dood niet Sire. Casimier, 't en is nog geen gedecideerde zaax; en wat zeggen ze, van dat tweegevecht te Luik? Casimier. Sire, elk grouwelt ervan... In 't Leger, 't blijft er de wet, ze moeten een tweegevecht aan- veerden, maar voor't Volk is dat tweegevecht een schan daleuze barbaarschheid... En daarbij.de Wet van ons Christendom verbiedt dat strengelijk; dat wreedaardig tweegevecht! Sire, ze bellen voorde Tafel... Ik wensch uw Majesteit een smakelijk maaltijd! Sire. Wel bedankt, Casimier en vansgelijken... let werd met verbrijzeld hoofd ter zij geworpen, en was mors 1 Wetten en Dekreten van Onrecht; onder t Katholiek j rraan l-> nrrfol 11 I Aio A O liKorQlAn WPPT GENT. Laat zien, wat is er daar altemaa! gebeurd Vrij dag is gekwetst deer den tremel eencr melikar, Lieven Calle waeri, wonende op St Amandsberg; hij ligt thuis, ziekelijk- vcor eenige dagen, zeggen ze. Zaterdag is aangehouden iu een buis der Barrierestraat, de soldaat Van Mulders, deserteur van het le jagers \t petrd, in garnizoen te Doornijk. Het russisch Zeeschip Carl, uit Ger.t vertrokken naar Zweden, is ep ecu rots in stukken geslagen; de bemanning gered, maar't schip naar den Sis. CONVOI BOTSING. Maandag morgend tusschen Melreux en Laroche zijn twee waggons van den straa'convoi cpeen gebot- terd. De bediende Holton bleef dood op den slag; een andere werkman is erg gekwetst. BRUSSEL. Maandag avond in de Groote Statie, menschen past op aan de Groote Statie beeft de Policie een beurzesni|> der aangehouden, op het oogenblik zelve als hij zijn hand in den zak had van Mm*Leonie Durat. De diefis Ursiui Antcine, kreemer van Parijs. Ja, uit Parijs naar Brussel komen stelen, het is erg. HOUTHEM (Veurr.e.) Iu de leste week van Augustus is alhier een groot ongeluk gebeurd: Een man van Honschoote, Grison Galiaert, is Dij nacbte, nabij de grens der Fransche Moere in het water gesukkeld En daar uit geraekt zijnde, blq- ven aan den kant liggen, waar bij sprakeloos opgeraapt wierd, en schier versteven zijnde vab de koude in de herberg van Podevyn gedragen, aldaar gewarmd en met drooge kleederen verschoond zijnde, naar Honschoote gevoerd en daar in de zelfde week gestorven. In de Fransche Moere, is in de leste week vaa augustus, een werkman der fabriek van M. Kolet, genaamd Geren Verschelle, op zijn geladen wagen willende springen,al roepende op zijne fleerden zijn dezelve haastelijk voorts gereden, met het onge ukkig gevol j dat hij gevallen is en overreden. Schromelijk ge kwets zijnde en den buik open, die is moeten toegewaaid wor deD. Men vreesde voor zijn leven,tcch men zegt nu dat hij aan de bcterzij is. KEMSEKE, Tromp. - Mijnbeer, alweer een droef geval op Ossennisse Hulst, Zeeland, den a beider van den landbcuwor Say, bezig zijnde met oogst te vertasten, klagende dat hij niet wel te pas was, hij wilt eens gaan drinken, vait en hij is dood; genaamd Franciscns Van Troost. Het verdriet was groot. OOSTAKKER. Wen niL-eten niet zeggen waar dat ligt... Zondag avond rond 7 ure, stapte een persoon die doof was, over de rails van den streatconvci en ging overreden worden, torn zekere Louis Vermeuien hetn vastgreep en wegtrok, niettegen staande de doove persoon geweld deed om zich los te trekken. Doch Vermeulen slingerde hem weg uit al zijn macht en ge lakte erin dit leven te redden. OVERREDEN. Men schrijft uit Esscheu dat een werkman dezer gemeente, die langs den spoorweg op Antwerpen ging, op omtrent 1000 metersafa and van de Statie door eenen tiein verrast en op gruwelijke wijze gedood werd. Zijn hoofd en een zi:ner armen werden van het lichaam gesneden. HAASDONCK. Vrijdag van d'ander week, een droel mal heur aldaarBusschaert, metserdiender, ond 5o j. met'nen bak moortel op de stelling gaan, de plank waar hij dat moet opzet ten, omknikken, en hij, achterover grondellngs neêrvallen. Dat i gebeurde aan de Smis in de Zandstraat. Aanstonds is hij naar het Hospitaal gedaan; hij zag veel al in zijnen rug. V ereen igde-Staten KOLOSSALE ONTPLOFFINGEN. Te Bolivar 'Venezuela) is eene hoeveelheid van 73okwin talen (meer dan 36,ooo kil.) dynamiet ontploft. De frabrie- Ministerie, geen herstelling!... Als de liberalen weêr aan 't hoofd gerakenNieuwe Wetten van Haat en Ver volg!... Sire, mijn Koninklijke Meester, als de Katho lieken aan t' hoofd gekomen zijn, 't is om te herstellen wat de Vrijmetsers tegen de Vrijheid en de Welvaart van 't Land hebben opgerecht. Sire. Ach, Casimier, ge zijt vermoeid en ge klapt zoo hevig als een jonkheid Casimier. Sire, 't is mijn Christelijk hert dat spreekt en mijn liefdevoor ons Vaderland Wee ons, als dien brol van Vrijdenkers en Vrijmetsers nog eens aan 't hoofd komt!... Wij moeten dat voorkomen en hun plans afbreken.... Sire. En te Mechelen, Casimier, er is daar nog al welvaart, zoo 't schijnt; veel Magazijnen die vol Mar- chandise steken Casimier. 't Docht mij ook, Sire. Mechelen heeft veel rijk Volk en schoon omliggende dorpen: 't is de Landbouw, Sire, die de fortuin uitmaakt van Proprieta- rissen en van Winkeliers en Ambachtsmans... In d'oude tijden, Sire, gingen-de Keizers alle jaren in een ploeg trekken, om den Landbouw te vereeren. Sire. Goede Wetten maken is beter, Casimier; facta non verba; werken en geen woorden... Maar dat ongelukkig slecht weêr, dees jaar! Casimier.— Ja, Sire, ge steelt mijn woord: Hoeveel millioencn franken schade aan de Landbouwers! Dat moesten de spekulateurs en de praktesijns van den Staat eens uitrekenen!... En dat alles zoo weinig opbrengt! Sire. 't Is de concurrentie uit Amerika, Casimier; ze strekt zich uit, overg'heel Europa; w'hebben er nog over gesproken te Londen, met de Mylords, om 't groen sel van Belgiö op hun Markten te krijgen; doch Italiö heeft zijn groensel veel vroeger; een ander zaak zijn de boomgaards; goede fruitboomen, om appelen en peerden naar Engeland te zenden; fruit kan er niet te veel zijn; als 't aan redelijken prijs is, de Belgische Huishoudens zullen ook geerne hun provisie opdoen van appelen. Ge ziet wel, Casimier, dat wij de zaken behertigen... Casimier. Ik weet dat, Sire; al wat uw Majesteit daar zegt, is zeer probaat; maar in de Steden gelijk op den Buiten, er komt te veel luxe, er zijn te veel herber gen; in mijnen tijd, de jonkheid van 18, 19 jaar zou zich wel gewacht hebben in een herberg te gaan, dan op Ker mis en Bamis en als er een Uitvaart was, met Vader... En nu is 't herberg op herberg en zelfs in de week, ze willen daar volk hebben. Sire. Casimier, wat zoudt gij ons aanraden? Casimier. Van te doen gelijk in Holland, Sire, en gelijk xn Duitschland't Getal der Herbergen beperken en geen Herberg laten houden aan savatten van men schen of aan dwijlen van vrouwvolk... Sire. En wat zeggen ze nu, Sire, van die geruch ten over Italië? Casimier.Van die projekten van Huwelijk? Ach, elk zingt zijn voósken; d'archi-Iiberalen zullen applaus geven, maar ware ik Vader van Familie, 'k cn zou ik I toch mijn dochter niet laten komen in een Familie, die machtig geworden is door Kerkvervolging. Sire. Ho, ho Casimier. Ja Sire, de Waarheid moet er uit bij mij; ken werden als eenen hoop stof uiteengeslagen en de stad machtig door Kerkvervolging en door de Revolutie... werd geschokt als door eene geweldige nardbeving. Opl'O i En'k en kan ik daar mijn zestien-en-halven niet uit ma- kilosieters afstand hoorde men den slag. Er zijn slechts vyf ken, hoe dat Duitschland en Oostenrijk en Rusland met zulk Vorstenhuis willen ingaan... Ze bevechten allen de 1 monstervergaar- Revolutie, Sire... gesprongen. Acht' Sire.En niet zonder rede, de Revolutie! de Wan- werkliê werden hierbij gedood, .en het aantal gewonden is orde! 't ongeluk van iedereen! dooden. Te Cygnet, in den staat Ohio, is bak, inhoudende 25,000 tonnen olie, aanzienlijk. DAT HEET NOG STELEN. Over eenige weken had te New-York een diefstal plaats eener brandkast, op zulk eene stoute en vreemdsoortige wjjze, dat het varhaal daarvan bijna ongelooflijk klinkt. De geschiedenis heeft zich echter geheel toegedragen, zooals hier wordt gemeld. Casimier. Welnu, Sire, als ge mij permetteert van I te conclueeren, met wie heeft Victor Emmanuel aange spannen om de Pauzelijke Staten te hebben, en te gaan wonen als Heer en Meester te Roomen in 't Paleis der Pauzen... Met wie? Met Mazzini, Sterbini en Garibaldi, diedrij kopstukken der Revolutie... Dat Huis van Sa- vooie wiera machtig door de Revolutie, op 't Erfgoed lïe Journal dc Bruxelles weerdt hem geweldig voor dat Slavenleger, waarmeê wij, ongelukkiglijk, blijven gesjerd zitten... Voor dat Slavenleger, ja; wie kan er 'nen anderen naam aan ge ven!... 't Is in de Kempen kleinen oorlog geweest, men heeft er gekapt en geschoten, voor kwaad: dit alles wordt opgehemeld; de Journal boft geweldig op't Vlaamsch karakter, op de Vlaamsche zeden en gebruiken, en aan halende hoe de publieke wegen getuigenis geven van voorvaderlijke godsdienstigheid, door de Beelden van den Verlosser en van Zijne Heilige Moeder: W'heb ben gezien met ons eigen oogen, schrijft de Journal, dat soldaten, moê en mattig, bedekt met stof, nog gijigen knielen in 'tzand voor een heilig beeld... Ha, degenen die kwaad zeggen* van ons Leger, zij kennen ons Leger niet! Journal, Journal, Journal! Zijn uw oogen dan zooda nig verblind door 't hofgefluister, dat gij NIETS van de waarheid ziet! Wie zegt er meest kwaad van 't Leger? Degeen die gediend hebben, de jongens die uit den Dienst komen't Is een helle, zeggen ze, van bar baarschheid en van gevloek... Hoe begint 't Soldatenle ven? D'eerste week dat de Vlaamsche jongens te Diest zijn, worden ze belet van 's zondags Mis te hooren! En de Soldaat die voor een Moeder Gods beeld knielde, het is bijna zeker, Journal, dat hij daar een vurig gebed deed,om zoohaast mogelijk uit die helle van 't kaserne- leven verlost te zijnGedwongen Dienst, slechten Dienst! Zelfs in de Kloosters!... En hoe moet het dan zijn, in die kaserns, waar de Waalsche Sergeanten heer- schen, waar men zooveel Oversten heeft, die deel maken van de Logie!... De Waarheid! Dc Waarheid,'onder Katholieke gelijk onder liberale Ministerxen: Hoe meer men aan de Kaserns geeft, hoe meer men afneemt van 's Lands zedelijkheid en welvaart... Aalst! Aalst! Aalst! Zooveel arm Volk!... En verscheide Fabrieken die slabakken! Zooveel arm Volk! Ge ziet z'op de Maanda gen rondloopenen d'Heeren van 't Armbureel weten best van al, welke ellende er in de Stad van Aalst is... Hoe dikwijls moeten zij hun hert niet sluiten, om de zware hulpgelden der Stad niet te zien verdubbelen!.. 't Is gemakkelijker te geven, dan te moeten d'hand uit steken; lijden van Crisis, zijn tijden van Liefdadigheid en van Sociale verzoening; de menschen zijn doorgaans dankbaar; men bijt niet naar d'hand die met vriendschap en uit genegenheid geeft... Indien d'Aalstenaars niet milddadig waren, veel arme Stadsgenoten zouden van honger sterven En dat den Buiten eens sprekeHoe dat d'arme Aal- stenaars daar met groote benden afkomen op de geefda- gen; met honderden en honderden; bijzooverru dat er zijn in d'omliggende Parochiën, die met censkes en half- censkes op éenen dag 5 a 6 fr. uitgeven En als dit onder ons oogen gebeurt, en als de Winter d'ellende kan grouwzaam maken, is 't dan niet hoogen tijd dat elk roept Orde in de Werkmansfamiliën Weg met die Orgelbals Met die helsche vermaledijding Waar de jonkheden, zelfs de kinderen hun geld ver teeren, neen, 't GELD HUNNER OUDERS; d'Ouders hebben recht, ja recht op dat geld; een Kind dat zijn prée achterhoudt of tnuis een akkoord afdwingt, is plichtig aan diefstal Waar de jonkhedea zooveel geld verteeren, hun ziel l-ecmcuicii, liuii Geloof vei liezen en hüri lïch'aaiTi ver derven... Nu, bijzonderlijk moeten die Orgelbals weg, of de compassie zou uit d herten gaan en op den Buiten zou men zeggen: Ze zijn niet meer weerd, die Aalste- naars, van aan ons deur te komen! Ten tweeden, Aalst heeft zooveel arm Volk met dui zenden en duizenden die schier niets kunnen koopen dan bloem en pataten, en die bij 't minste schoksken naai den Armen moeten loopen... En jaarlijks gaan hier met duizenden en duizenden weg, 15, 20, 30 duizend fr. mis schien naar d'ofïkiéelc Scholen voor rijke en welheb bende kinderen... Menschen, is dat niet wraakroepend Dat de Stad moest eten zenden naar de liberale huizen, eten of drank, g'heel de wereld zou MOORD EN VEN GEANCE roepen.... De Markt zou grijs van 't Volk staan!... Maar het schoolgeld van rijke en welhebbende liberale jufferkes, van welingezette liberale boeren, dat schoolgeld halen uit de Stadskas, is dat niet alsof men eten zond naar de liberale huizen Zelzaete en Binche hebben hun Middelbare Scholen afgeschaft gekregen... Hier ook moet die geldverkwis- ting eindigen! Dat de liberalen hun Middelbare Scholen onderhouden, gelijk de Katholieken.of de kaart is valsch en we zijn gefopt OP 17 DAGEN. DE ST-PIETERS-KERK. Vlak voor den gevel staan wij nu; Hij is 117 meters breed en 50 meters hoog; Groote breede kolommen, van 27 meters, waarop de beelden van Ons Heer, van O. L. Vr. en van d'Apostels, beelden van 5 meters hoogte, alles in ruwen gelen ar duinsteen... Een statig opzicht! In 't midden, tusschen die zuilen is de Loggia of den balkon, van waar de Paus op de groote plechtige dagen zijnen Zegen gat aan de Christenheid... Gaf, eilaas, ja! nu zijn die groote Plechtigheden moeten opgeschorst worden,sedertd'inneming van Roomen door Victor-Em- manuel en Garibaldi. De Paus is gevangen in 't Vati- kaan. Stappen wij nu 't Portaal binnen. Heerc Dominus! 't is zoo groot als een kerken hoe kunstrijk 't Gewelf bezet met gouden uitspringende rozetten, hooge flinke kolommen in violetten marmer en marmer van Afrika. Vanonder aan die kolommen, wit-marmeren zitban ken voor de Pelgrims; Tusschen die kolommen, Schilderijen van groote Meesters; 5 bronzen hooge poorten; Niet effen brons, maar brons met beeldwerk; ze zeg gen dat elke poort een meesterstuk is. Op d'eerste rechts, staat een groot Kruis; dat is de Poort van Jubilé, die maar opengaat, alle 25 jaren. Boven de middelste poort is een groote Schilderij in mosaiëk de Navicella, van den grooten Schilder Gi otto; Sinte Pieter en d'Apostelen op een schipken, te midden der woedende zee. En Christus die zijn Kerk be schermt Rechts aan den uitkant staat 't Ruitersbeeld van Con- stantinus de Groote, op zulke wijze dat het daglicht er op schijnt; Links, in zelfden vorm en orde, 't ruitersbeeld van Karei dc Groote; Twee roemrijke Christcne Helden, Mannen van karakter en van hert... Nu gaan wij de Kerk binnen. O Grootheid, o Rijkdom! 0 Kostelijkheid! Ge zoudt op den vloer eten, zoo proper zijn die mar- mersteenen. En op de muren, geen stofken Maar, menschen toch't is al marmer en goud dat wij zien den wijwaterbak, gedragen door twee Engelen, in witten marmer;... al die dikke cn hooge kolommen in marmer, en niet effen, maar kunstrijk versierd, in mar mer van verschillige kleur en met beelden van heiligen; 't gewelf, 't hoog gewelf, 't is al goua dat ge ziet, uit-

Het Land van Aelst | 1888 | | pagina 2