Tazida Spinael 41 Zondag 14 October 1888. 29"* Jaargang. GODSDIENST. -- VADERLAND. -- VRIJHEID. Gemengde berichten. Keizer Willem te Roomen. Snuif kes. Landbouw. - - - BUREEL. ACHTERSTRAAT. Öewone Annjncen20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws. 1 frank den kleinen regel. HEI LAID -\:2.VIENTS-PRIJS. Inschryringen wonden op alle tijdstippen des jaar» fecuomen, rechtstreeks bij ons of door Post of Briefdragers. YAMAELST AALST, ZATERDAG i3 OCTOBER 1888. Zondag is er te Dendermonde een Historiek Con cert geweest... Zeer wel en zeer merkweerdig. .-. 't LAND,van Brussel, wordt een schoon dag blad, aan ia fr.'sjaars... De Beurs staat er zeer korrekt in en spoedig. Dat is een affaire met de BLOEM! Schielijken en bijna onverwachten opslag der Markten van Amerika.De Leuvensche Bloem stond woensdag reeds 3o a 3i fr... In de Spekulatie zijn schrikke lijke verliezen gedaan; verliezen, die tot millioenen beloopen.... Welke smart en hertpijn Men zou liever nooit 'ne eens geld bezeten hebben, als daar 2 k 3 millioen te moeten bijeenzoeken en storten... 't Is inderdaad waar en echt dat te Antwerpen de Hoofdonderwijzeres eener Gemeenteschool als Vrijdenkster is gestorven. Satan moet zijn vingers en duimen aflekken als hij dat hoort. Buiten ons, geen zaligheid, geen plaatsen! De Logie maakt aan de menschen wijs, dat de eenige weg om een plaats van den Staat te bekomen, de Staats-Middelbare liberale school is... Onder een liberaal Ministerie, 't kan zijn; maar een Katholiek Ministerie zou moeten zeggen: Nu, onzen toer! aan de leerlingen der Katholieke Scholen den voorkeur! .-.Te DUINKERKE zijn 10 personen vergiftigd van oesterkes t'eten; 10; 9 zijn gesalveerd, doch een kind van 12 jaar is bezweken. .-. D'HOP! Het blijven slappe markten, overal; weinig kooplust; de Brouwers die wachten; t'Aalst is deze week nog al Hop verkocht,belleken éea van 70 a 75; d'ander van 60 tot 66.. Wij lezen in alle gazetten: Engelsche, Duitsche, Fransche, dat de goede Hop raar is. T'Assche waren er op de tweede vrije markt 100 balen prijs 65 a 75. .-. D'HOP. Er is t'Aalst een soort van Proces aan de Waag en veel murmuratie op Mijlbeek. Wij gaan 't geval uitleggen: Er wordt schrikkelijk veel Hop afgekeurd; zelfs Hop die reeds gekocht is en door den Koopman goedgekeurd was; nu is'de kwes tie of er een tweede waaggeld moet betaald worden. De Wet van d'Hop waag zegt JA; doch ingezien de slechte boerenjaren en de buitengewone strengheid met welke men afkeurt, zou het vragen van een tweede waaggeld redelijk stuur zijn en onbermher- tig; Dendergal posteert zich vlak voor de menschen van Mijlbeke, om aan hun hoofd 't Stadhuis te be- sel gaan passen in de Kiezing voor den opvolger van M. Systermans. Deliberalen stellen M. Graux voor, de groote Geldverkwister; de radikalen M. Janson; maar nu komt er een derde Kandidaat tusschen ge vlogen: M. Picard, een Vrijdenker, maar een soort van visionnist, waarschijnlijk door de Logie gezon den, om de Katholieken in slaap te wiegen. Pater Schouppe, de groote Theologant, is met 7 ander Jesuieten naar de Missiën van d'Indiên ge trokken. De Kleinzoon van 't Petje Pruis, van den over winnaar van Frankrijk te Roomen Sedert lang wierd dit feit door het Gouvernement van Italië be tracht en verwacht; men hoopte erin een bevesti ging te vinden van de verovering der Pauzelijke Staten, begonnen door Mazzini en Garibaldi,en vol eind door Piëmont, met de medehulp van Frankrijk. De Pruis komt, doch overtuigd dat de inneming van Roomen echt revolutionnair was, bereid door de Geheime Genootschappen der Carbonari's, gaat hij eerst en, vooral zijnen eerbied bewijzen aan het Opperhoofd der Katholieken. Hij is geen Koning meer hij heeft geen wereld lijk gezag Zoo riepen de Carbonari's, zoo schreven al de liberale gazetten van Europa. Ja, AL de liberale gazetten zijn verheugd in de verdrukking en in de vernedering van het Opper hoofd hunner Religie. En de Keizer van Pruisen, die Protestant is, die geen Zegening te vragen heeft aan den Paus, tot driemaal toe zal hij 't St Pietersplein overtrekken tusschen de oude kolommen en fonteinen tot drij- maal toe zal hij de grenzen der revolutionnaire macht overschrijden en eerbiediglijk Leo XIII gaan bezoeken. Indien het droef is, te moeten bestatigen dat de liberale gazetten slechter handelen dan de Prote- stantsche, dat zij goedkeuren en roemen hetgene de Paus in alle gelegenheden noemt een inbreuk tegen de Rechten der Kerk, iets onduldbaar; ha, die libe rale gazetten kennen hunnen Paus niet meer, gelijk hij is; zij hebben hem leeren verachten en haten in leugenachtige en valsche boeken van verstokte Godsdiensthaters; de Hand die zegent, zouden zij willen afkappen; indien zulk vertoog droef is, dend en vragen, meer aan den Man van Hierboven er noodig; dat 't Ministerie de redelijke wenschen dan aan de Mogendheden, dat hij zijnen Dienaar en J m-•:n: Plaatsvervanger in zijn volle Rechten en Vrijheden zou herstellen, om aldus aan de Wereld een tijdvak te geven van Herstelling, van Opbeuring en van Vrede. stormen; vroeger was 't Die lompe domme boe- j van den anderen kant is het verheugend om zien, ren! die verkwezelde boeren! die achteruitkruipers dat een Protestantsche Macht, die den stif draagt die ultramontanen! die pilaarbijters Maar nu, hij j in Europa, de Rechten der Kerk op een schitteren- ziet er politiek profijt bij, en dat geuzenvènjel stelt de wijze herkent. T1 zich aan 't hoofd zonder de toelating te vragen... Zoo was't Vroeger een sclusiMtietejnacht^ Rus- vlunkt üiït de Laudu'ou'ivei» 1 -- *-«» kunnen missen; ze weten immers dat d'heeren van - Fransche Jacobijnen ontrukte. 't Magistraat hun oprechte Vrienden zijn. j De Kerk is gesticht door d Almacht; dat is kiaar Het zou nu blijken dat te Brussel in de Noor- te zien door al d eeuwen; de Kerk is een steenrots; derstatie 600,000 fr. gestolen zijn... Door gestu-1 die er tegen botst, vliegt gewond en gekwetst ach- deerde Heeren, pennelekkers; die klappen als Advo- teruit; Napoleon I, Napoleon III hebben dat in katen, zoo schoon dat ge ze zoudet gemalen goud j onze eeuw ondervonden en BEKEND, toevertrouwen. De Paus heeft een wereldlijke macht noodig, om Te Leuven is op de Vergadering van Werk- onafhankelijk te zijn,en in zijn geestelijke macht van manskringen met veel waarheid gezegd Sedert geen wereldsch bestuur af te hangen indien men dat men den Paus zijn tijdelijke macht ontnam,heeft moest toelaten en meêhelpen wat sedert 20, 3o ja- Ei, wat zullen wij nog moeten hooren: Volgens Den- dergalm is Engelbeen van Gent,de werkende Voorzitter van Willemsfonds, een Katholiek!.. Moest Janson zich verbranden, de liberale gazetten maakten er 'ne Con- greganist van. Ij er éenen dief in gansch Europa, die de leerstelsels van de Vrijdenkerij niet volgt?... Men gelieve te ant- wSo-rtlen... Wij vragen antwoord. Slechte boter verbetert men, met er een goed stuk ge roosterd brood bij te doen... Jonkheden, slecht gewor den in slechte scholen en in slechte gazetten, aan zulke jonkheden is bijna geen zalf te strijken. Wanneer wordt 't Reglement op d'Orgelbals afgekon digd? Stelt men het misschien uit, omdat Dendergalm geschreven heeft: Die Orgelbals zijn 't leven en de be weging der stad Jamaar, 't Recht van Antwerpen heeft ander woorden geschreven: dat op die Orgelbals de geheime slechte huizen volgen; en de liberale Précurseur heeft er bijge voegd: Ze zijn d'oorzaak van die ontelbare schelmstuk ken? Onze Permanente Deputatie, zoo wijs 'en zoo deftig, welke zwarte kat heeft er tusschen geloopen Een Stedelijke Raad, die werkt voor de Zedelijkheid, op 't aandringen der Katholieke Kiezers, met de goed keuring van veel liberalen, die stedelijke Raad ontmoet tegenkantingen bij de Permanente Deputatie Wat heeft 't Katholiek noodig in ons Land KRACHTDADIGHEID Krachtdadigheid Ons Ministerie is niet samengesteld om krachtda dig te zijn; waarom altijd buiten de Katholieke Ge kozenen gaan? Nu dat wij in de Kamers zooveel mannen hebben van groot talent en van erkende Wijsheid 1 Wij, Katholieken, beven voor de vijanden!... der Katholieke Kiezers inwillige of dat het plaats make voor anJer Mannen. En indien de Katholieke Meerderheid eens zegde: Wij erkennen geen Ministers die buiten ons ge noemd zijn; 0 Zou zij in haar volle recht niet zijn T'Aalst zouden veel min bedelaars en bedelaressen zijn, indien die Orgelbals gedempt waren;... 't Jong Volk verteert er zijn geld; en d'Ouders mogen gaan bedelen... Daarbij, dit nachtloopen neemt alle schaamte weg. De BLOEM die eensklaps is verhoogd van prijs op de Groote Markten van Amerika; ze staat hier reeds 3o a 3i fr.; en zelfs aan die prijzen kan men geen groote aankoopen doen. men in alle Landen de Militaire Macht moeten ver dubbelen. i) .-. Te Gent is ingericht, onder hooge bescher ming, een Volks-Maatschappij De Vrede mits 25 c. per week te storten heeft men, ziek zijnde,doktor, medecijnen en 12 fr. per week, d'eerste 6 maanden.. Er is reeds een Kas gemaakt, door edelmoedige Katholieken. Onlangs, te Dendermonde, ten gevolge van een schielijke hooge tij, stonden al de beelden van 't werkhuis van M' Maes onder water. De Katholieken en Independenten van Brus- ren in Italië tegen de Kerkelijke Staten gepleegd was, geen enkele Monark bleef op zijnen troon. Men heeft het gezien, sedert honderde en hon- derde jaren: als de Paus in verdrukten toestand is, nergens wordt de eigendom geëerbiedigd; 't gezag ontaardt in willekeur; de Samenleving is in ziekelij- ken toestand. In deze overtuiging omringen de goede Katho lieken hunnen Vader, hun Opperhoofd; in Duitsch- land, Engeland, Amerika verheffen zij luidruchtig hunne stem; in België, alhoewel er geen openbare Vergaderingen zijn, toch zijn de gevoelens eenslui- wegens de strengheid der Hopwaag van Aalst; 't is te wreed d'Hop die er afgekeurd wordtveel Hop van 1888, reeds verkocht en goedgekeurd door de Fakteurs, ze wordt in de Waag a'gekeurd... Elk spreekt langs zijnen kant;doch wij moetende Waar heid en 't Recht opzoeken zekerlijk, aan d'Hop waag, men moet zijn plicht doen; indien men alles liet doorgaan en al te resoluut was, d'Hop van Aalst zou haren naam en reputatie verliezen, en het ware gedaan met ons Hop voor altijd; doch, indien 't waar is, dat men overal veel slechte Hop heeft, in Engeland, in Duitschland, in den Elzas, in Honga- rië, overal; als 't een algemeene plaag is, dan kan zulke strengheid niets dan nadeel bijbrengen.'t Is een zaak om neerstig te onderzoeken op Mijlbeek spreken d'H ophoeren van een algemeene Bijeen komst te houden... Laat ons verhopen dat alles in het algemeen voordeel zal geschikt worden doch wij herhalen het: Als de slechte Hop OVERAL in groote meerderheid is, dan is er geen rede om bui tengewoon streng te zijn... Dat men een 2de, 3de certifikaat geve, want wat gaan de menschen anders doen met hun Hop?... Het onderzoek dezer zaak is DRINGEND en allergewichtigst, verscheide Mijl- bekenaars zijn in ons Bureel geweest; ze verklaren dat er een algemeene opschudding is. En gelijk in de Walen, bij werkstakingen, loopen er rond die olie in 't vuur werpen en alles tegen 't Katholiek willen Dat is uitgeroepen d'ander week door een Katho- j aoen keeren. •-.gazet van Brussel, le Tirailleur... Wij beven s irv, -- te overwinnen; Schapen als wij aan't hoofd zijn... Dan werkt de Logie door hare geheime hofmach- ten, om ons werkeloos en nutteloos te maken. Geld sparen tegen dat de vijand weêrkomt... Vrede hou den;... eenige Katholieken benoemen;... braaf zijn... en daarmeê amen en uit. ïuprrsif -n Vtt Pi'rAfll VM«t 6eU tiuk - of rüp, eeo fcolosml stuk. 7 kilos gewicht, ötf.trek 80 centimeters; men heeft er zoo lo die simen wegen ios kilo»; te zijn gewonnes in'topene veld door de Kinder» De I-oóf, v»n Wonbreotatesein moest zulk stuk te Parijs in d'Expositie staan, de Franschman» ke ken hun ooseu uit van verbazing; zulke raap zouden ze nog nooit van hun leven gezien hebben; schoon rond en 80 c. omvang. Ze gelooven dat dit zaad van overjaar in den grond zal gelegen hebben. Wij herhalen hetDie zaak van d'Hop is waarlijk droef voor de Boeren; z'hebben den onkost van het Op den slag der Gulden Sporen is door de schuld plukken gedaan;*z'hebben hun geld noodig, en hun der Hovelingen, een verdrag gevolgd, waardoor de Hop kan door de Waag niet. 't Is in zulke gevallen, vijand al zijn veroveringen behield... Zullen wij bin- dat d'Heeren van 't Stadhuis hun macht en hun be nen 4, 6 of 8 jaar ook moeten uitroepen, met spijt en zorgdheid moeten toonen... Klappen en beloven op hertzeer: Wij hebben niets gewonnen, niets een sektie, voor de Kiezing, dat is gemakkelijk; Facta, non verba, zouden de Studiosussen zeggen Waarom verheffen wij allen onze stem niet? Van i Werken en geen woorden... Wij hebben betrouwen wie zijn wij bevreesd? Van 't straatlawijt? Maar het t dat de brave Katholieke Kiezersvan Mijlbeke zullen kan gedempt worden; en ware 't noodig, de groote aanhoord worden... Uit Moorsel en Baardegem zijn Mogendheden zouden ons helpen om dit politiek So- ook veel menschen met hun Hop moeten terugkee- cialismus en Nihilismus te dempen. j ren... Dat is hard; als't moet zijn, de menschen onderwerpen zich; De tijd vliegt ras henen;... wij liggen in een val- Doch, moet het zijn? scherust;... wij durven niet;... krachtdadigheid is Is men in ander landen zoo streng? Familieboeken. Op den allereersten rang stellen wij DE KROON DES HEMELS, j dat eigenaardig boek in prachtdruk, waarin men ziet de wegen die naar den hemel leiden, de Poorten des Hemels, I treffend aangehaald met veel schoon j voorbeelden. De Kroon des Hemels, i geen bladzijde, geen regelken of er zit troost in en opwekking. En wat kost die DE OUDSTE DOCHTER DES DUIVELS een verhaal uit deze eeuw door S. VAN DER GUCHT, Kunstschilder te Aalst. o4 DE LOOTEN DOOS. D'Hollandsche Huzaren waren nu gevlucht en Tazida, de bazinne uit 't Eeuwig Licht wreef met zelf voldoenining Kroon, die meer weerd is, als de Kroon j jn haar handen; ze brandde van ongeduld om te weten wat van den Keizer-Pruis? 2 franken, franco Kapitein Segers in haren hof verborgen had. thuis. Twee franken. j Doch Ze kende 't spreekwoordRap en spoed, zelden - t i goed, en wachtte nog eenige uren, uit vreeze dat de Kapitein Het Gulden Boek der Jonge] mocht terugkeeren of iemand om zijnen ponk zenden Werklieden Rond 9 ure zond zij Lelia naar de stad om winkelwaren, door Mgr. De Segur, een boekje van on- stuurde de oude knecht ook weg, sloot wel de voordeur in schatbare weerde; prijs 25 c.... Zulk 't nachtslot en ging naar den achterleist. boekje kan in een Huishouden voor Weldra was zij meteen spa aan t delven op de plaats duizenden en duizende franken profijt waar zij met hare scherpe oogen den Kapitein had bezig ge- brengen, en meer geluk als ineenPaleis. zjen. Het duurde niet lang of zij stiet op eenhard voorwerp, Vraagt 't Boekje der Jonge Werklieden. dat een doffen klank scheen te geven; dan viel zij gretig op haar kniën, boog het hoofd over den kuil en begon met beide handen op den bodem te wroeten. Weldra had zij gevorden, hetgene zij zocht, zij greep het vast en richtte zich op, met een gil van blijdschap. Het was een looten doos van onder halven voet vierkant breed, waarop met ingesneden letters stond Dit voorwerp met deszelfs inhoud behoort toe aan Wil liam Segers, Kapitein bij de Nederlandsche Huzaren. De fielinne meinde de doos te openen, doch ze was toege- zegeld op drij vier plaatsenEen mes, sprak ze tot haar eigen, een mes!— Wacht ik zal binneneen mes gaan halen... Eensklaps viel ze bijna dood van schrik, achter haar iemand hoorende, doch zij herstelde, ziende dat het den Zaakwaar- nemer was!.,. Tazida, zegde hij, hier is een mes, en hij bood haar een zakmes aan... Er was geen middel van te veinzen: Kom binnen, zegde zij, hier mogen wij de doos niet openen; of een ander ont dekt nog mijn geheim, gelijk gij komt te doen. Vrees niet, bazinne, ik was langs hier komen gewan deld; en ge weet dat ik den sleutel der tuindeur heb. In alle geval, laat ons den put vullen er. binnen gaan. K-0-» •De Raadsel^ van 't Vlaam- j scha Volk opgezocht en uitgelegd door Pr. Joos. Prijs 80 c. i f. Leven van den H. Alphonsius, j groot schoon boekdeel 2,0c De Groote Waarheden, door St- j Alphonsius, in band 1,8c De Verduldigheid 0,15 De Weg der Goddelijke Liefde, dcor St-Alphonsius in fraaien band 1,25 't Vermakelijk tooverboek 0,50 Ylaamsch keukenboek 1,00 De Verstandige Hovenier 0,85 De Namen onzer Moeder 0,15 De Aller'eiligste Roozenkrans 0,15 De sleutels des Hemels of degoede Biecht o»4c 8 bloemen, of 8 boeken van St-Al phonsius te samen, met Mis en ker- kelijke oefeningen in band 1,50 Met veel zorg wierd de grond effen gebracht en weldra waren ze binnen, gejaagd door hunnen gelddorst om te we- 86 ten wat de doos inhield. Lang moesten zij hun nieuwsgierig heid niet bedwingen en weldra lag de doos open. Er waren wisselbrieven in en gouden munt voorde weerde van Tien Duizend Gulden!... Het zien dezer waardijen deed een zonderling uitwerksel op de oudste Dochter des Duivels; zij stond daar als 't afbeeldsel der Geldzucht, rood tot ach ter haar ooren, met oogen die gloeien als kogels, opeenge- prestte lippen en een hert dat zuchtte: Al dat geld is 't mijne! Zij aanzag het reeds als haren eigendom en had iemand op dit oogenblik gewaagd, zelfs Keuliaan, haar den eigen dom te betwisten, ze zou hem even als een wild dier, met hare klauwen en tanden hebben verscheurd. Doch meester Andreas Keuliaan kende haar en met de grootste koelbloedigheid der wereld zegde hijTazida, mijne goede vriendin, ikwensch u veel geluk, met het geld dat gij op den vijand komt te veroveren.. De bazin keek hem d'oogen uit zijnen kop, doch de Zaakwaarnemer was meester in de veinzerijKeuliaan, zegde zij, ik heb een geheime berg plaats waar 't ponkje zoo veilig zal zijn, dat niemand het zal vinden; de duivel zelf niet. Dat geld is 't uwe, ja, en als de Kapitein terugkeert Als hij terugkeert Ja, Tazida, wie zegt ons dat morgen of overmorgen den Hollander niet terugkeert met een sterker leger, om de Bel gen te bedwingen? En ik zou dat geld moeten weêrgeven! mijn geld! Kom, Tazida veronderstel eens dat de Kapitein weer- komt; hij vindt zijn geld niet meer; zijn wraak valt op u; hij doet uw huis afbranden en u gevangen zetten. 't Is waar! 'tis waar!... Zekerlijk! En wat is er aan te doen? Veelindien Kapitein Segers kon sneuvelen op het slagveld! Geen slecht gedacht; doch er zijn niet veel Kapiteins die op de slagvelden sneuvelen... Tazida, 't platte land krielt van Vrijwilligers; 't gebeurt 't gebeurt dikwijls dat er van hoek of kant een verraderlijken kogel komt.... Een verraderlijken kogel Zekerlijk,buiten Brussel is een Hollandsche Offcier al- zoo van zijn peerd getuimeld en was dood.... Keuliaan, zegde Tazida, zoo lang die Kapitein Segers j leeft, kan ik niet gerust zijn.... Hij kan weerkeeren nu, bin- I nen 2 jaar, binnen 10 jaar of nog later. Zekerlijk Tazida, t simpelste ware die doos terug te Terugleggen! riep de bazinne, en haar wezen wierd door een helsch gegrijns betrokken; terugieggenmijn geld! mijnen eigendom! mijnen schat!... Keuliaan, al stond de baan van hier tot aan 't Stadhuis van Aalst vol gendarms, z'en kregen mijn fortuin nog niet.... Ik heb die doos gevon den en mij behoort ze toe. Dan, Tazida, blijft er niets over... dan den... Denverradelijken kogel! Gelijk ge zegt En wie zou zich daarmeê willen belasten? Tazida, 't zou moeten dadelijk geschieden 1 Wie weet waar d'Huzaren reeds zijn.... Ja dadelijk; doch wie gaat zich daarmeê belasten?.... Keuliaan naderde en vezelde haar iets in 't oor zoo stil dat men nauwelijks ziin lippen zag vergaan; zij dubde eenige oogenblikken; dan knikte zij zacht met hoofd en oogen; hij sloeg zij hand in d'hare en ging de deur uit. De Zaakwaarnemer zijn plan was gemaakt; naar huis loo pen, zijn karabien nemen, wat geld in zijnen zak steken, op zijnen hond schuifelen, de meid toeroepen dat hij misschien maar 's anderdaags zou teruggekeerd zijn en als jager zich 't veld in schieten. Reeds moesten d'Huzaren hem ver vooruit zijn, doch hij zou ze wel inhalen, wiste hij welken weg zij gevolgd had den. Na eenigen tijd jagersgewijze door de velden geloopen te hebben, zag hij vier manskerels, gekleed met blauwe kie len en gewapend van 't hoofd tot de voeten. Hij had geen moeite om daarin Vrijwilligers te herkennen en riep van verre: Ha, Cameraden Belgen, Vrijwilligers, zoo ik mein! Ja, zekerlijk, Mr. Hebt gij geen Hollandsche Huzaren gezien? Hollandsche Huzaren Ja, Vrienden, die de zen morgend de Parochie van Erembodegem hebben verla ten, vluchtend langs Ninof of Geesbergen Neen, Mr, er zijn ons geen Soldaten tegengekomen. Een boer die bezig was met den dijk van zijn land op te maken, hoorde dit en stak zijn hoold vooruit Dien jager heeft gelijk, zegde hij, d'Hollandsche Huzaren hebben den steenweg gevolgd tot honderd meters vanhier. Daar hebben zij stil gehouden en na een lange raadscheering zijn ze ge trokken dik over dun, naar de kanten van Gent toe, geloof ik. Ha, dat is wat anders, sprak Keuliaen, zoo versta ik het; dank u wel, Vrienden, goede reis. Goede jacht, ant woordden zij. Onze Zaakwaarnemer volgde den steenweg tot aan de plaats, door den Boer aangeduid. Daar zag hij bescheidelijk aan 't getrappel der peerden in het omgeploegde land, waar

Het Land van Aelst | 1888 | | pagina 1