Rampen Misdaden &Ongelukken. li Aalst. - St Josefs-Parochie. Roomen naar Roomen! oomen. va° ^s zy° AALST. Wel zou je ze niet verwenschen tot op het ongeluk. Zaterdag was er inSt-Jansstraat een ree ie!ijke hoogste van den Eiffeltoren? Nu hebben ze dander week brand, rond il ure, d'Ouders waren op hun werk en twee t'Aalst in StMartens de Kapel vanLourdes bestolen van veel kinderkes van 5 jaren en nog kleinder, waren alleen en Offergiften die de dankbare harten daar hadden doen han- speelden met stekskes; droef huishouden waar een v, genI.,. Geen wreeder zaak dan Kerken bestelen! En het j haar huishouden niet kan oppassen! ze speelden d met komt toch uit, vroeg of laatstekskes; hun kleeren geraakten inbranden er bleef een AALST. Op 29 December is gestolen bij Jan Van den slachtofferken. Francoise Van den Bergh oud 5 jaar. Steen, mandemaker Brusselsche straat een zilveren zakuur- werk geteekend G1669 en nog 3 franken in zilvergeld stuk ken van 6 fr. Dader onbekend, doch in verdachting. GENT. Op de Varkensmarkt, vrijdag, kocht 'ne manskerel van 30 a 35 jaren, aan Gustaef De Meyer van Hansbeke een varken, wegende 91 kilos en zegde te zullen betalen in een herberg welke hij aanwees; De Meyer ging door, wachtte en bleef wachten, doch zag den kooper niet afkomen; dan ging De Meyer naar 't Slachthuis inspektie maken van de verkens,en vond er een dat op 't zijne wel ge leek; doch beenhouwer D'Haemers uit de Keizer Karei- straat reklameerde dit verken en 't woog inderdaad 111 ki los. Alle verdere opzoekingen bleven tot hiertoe vruchte loos... Op Markten, huizen en straten, meer dan ooit, de onbekende is de onbeminde, Die leelijke wreede schobe- jakken! Er gaat bijna geen dag voorbij, of wij lezen dat er te Gent zijn. jonge straatverkens, die mantels en kleeren en chals in stukken snijden, uit loutere boosheid.Vrijdag morgend, Pieter Pat, 14 jaren, leerjongen in d'ijzergieterij van M. Carels, heeft op zijnen voet een stuk ijzer laten val len, dat de voet verpletterd was en de leerjongen in de By- lokeligt. Over die leelijke schurken van straatjongens: Madam Dricot, uit de Bellevuestraat, kwam donderdag thuis en zag dat haar laken mantel door een klein scheerken doorsneden was; 't moet gebeurd zijn in de Veldstraat, denkt ze toch. GENT. In den nacht van 3i December, zijn dieven in de magazynen van de Grande maison de blanc in de Vlaanderenstraat alhier gedrongen en hebben er eene som van i8Q fr. ges'.olen. Om hunnen diefstal te plegen, zijn de schelmen over eenen muur die 4 meters hoog is, geklom men, hebben eene ijzeren staaf uit den muur gerukt en wa ren ook teweeg eenige stukken stoffe mede te nemen, welke zy echter hebben laten liggen. In den nacht van 3i December tot 1* Janurri hebben dieven gepoogd in te breken bij den heer De Lin, op den Ottogracht. De dieven werden echter op de vlucht gedreven door een pistoolschot welke de heer des huizes in de lucht heeft gelost. Maandag avond zijn dieven ingebroken in eenen vleeschwinkel der Van Eyckstraat. Zij hebben eene som van omtrent 9 fr. uit de tooglade geroofd en een stuk vleesch Dijnsdag nacht is op 't H.Hart, te St-Amandsberg een schrikkelijk ongeluk gebeurd. De heer Max, wonende Brunostraat is van zijnen zoldertrap gevallen; hij stuikt» met het hoofd op den grond en bleef op den slag dood. St-NIKOLAAS. Dezer dagen werd alhier, by Jan Van Garse, oud 7o jaar, gewezen kleermaker, wonendein de Veldstraat, al het geld gestolen, voortkomende van eene erfenis van zijnen overleden broeder; de som beliep tot duizend en vijf frank, in gouden en zilveren geld. De dief stal was begaan met braak en valsche sleutels, tijdens de afwezigheid van den eigenaar. De policiekommissaris Cruys saert had zijne netten gespannen om de dieven te vangen. Vernomen hebbende dat twee oud-veroordeelden buitenge wone verkwistingen deden, begaf hij zich naar hunne wo ning. deed huiszoeking, onderhoorde de kinderen van Eduard Moerloos, wever, en vond eene som van 430 frank, verborgen onder de steenen van een voetpad in den hof. Vandaar trok hij naar bet logement van zekeren Frans Loyen, jongman; deze woonde bij eenen persoon, die met eenen paardjesmolen op de kermissen staat. Achter de hou ten paardjes vond hij eene som van 85 fr. verborgen Beide personen werden gevangen genomen en naar het policiebu- reel gebracht. Aldaar hebben zij alles bekend, aangezien er overtuigende bewyzen waren. De policie Leeft ook een breekijzer eD ander gerief aangeslagen ST. NIKOLAAS. Vrijdag morgend heeft onze politie twee belangrijke aanhoudingen gedaan, namentlyk twee rdachte personen, welke do diefto in de Veldstraat zouden d hebben 's Namiddags is het parLoi van Dender- rxndc in onze stad aangekomen "n tot. bet verhoor der "oelichie over te gaanHet grootste doe' "an bet, g»li zou reed; in baldadigheden verteerd zyn. AALTRE. - Een droevig ongeluk heeft donderdag na middag in deze gemeente plaats gehad. Het meisje Maria Depauw. oud tien jaren, terugkeerende van de school, ging over den spoorweg, aan den Nieuwendam, toen zij getroffen werd door den exprestrein naar Oostende. Het lichaam van het arme kind werd zoodanig vermorzeld dat hare ouders het slechts hebben kunnen herkennen aan de stukken harer kleederen, welke op de riggels werden te ruggevonden. Een been van het slachtoffer werd opgeraapt op meer dan tachtig meters afstand van de plaats waar de ramp is voorgevallen. ELST. - Donderdag, rond 2 ure namiddag, heeft er eene diefte plaats gehad bij B. Van Wambeke, kleermaker aldaar. B. V. W. was naar de markt van Oudenaarde. Toen hij te huis kwam, vond hij zijnen koffer opengebroken en den buit, ter waarde van '4o fr., was verdwenen. De poli- oie is nog op het spoor der misdadigers niet. BRUGGE. De bussen, voor liefdadigheids werken worden niet enkel meer in de Kerken geroofd. In het hotel L'ours d'or alhier was sedert drie dagen een reiziger afgestapt, die er goede sier maakte Maandag heeft hij de plaat gepoetst en vergeten te betalen. In zijne haast om te vertrekken is van den toog uit de herberg de bus ten voor- deele van het kleeden der 70jarige arme ouderlingen mede verdwenen, welke volgens berekening, ongeveer een twin tigtal fr. moest bevatten. Er dient dus opgepast, om de bus sen voor het heiligste der liefdadigheidswerken, buiten het bereik zulker reizenden scherrewegs te houden. Dezer dagen is te Pa9schendale een smartelijk ongeluk voorgevallen. De genaamde Charles Storme, muldersgast, ging rond zes ure 's morgens met een molenwerker mede met eene lamp in d'hand, om de te verrichten werken in den molen aan te toonen. Ongelukkig deed hij eenen misstap en viel van drie meters hoog met het hoofd op eene plank; hij lag in bezwijming en is in een droevigen toestand in het huis zyns meesters gedragen. Na acht dagen smartelijk lyden is de ongelukkige overleden en zaterdag begraven Storme, oud 64 jaar. was geboortig van Thourout en woonachtig te Westroosbeke ROUSSELAERË. Wy hebben onlangs gemeld dat ze keren Leo Vandoorne, koopman in boter te Cachtem. be vonden werd op de markt te Rousselaare, vervalachte boter te koop te stellen, waarvoor tegen hem proces verbaal werd opgemaakt. Verledene week is Vandoorne door decorrec- tionnele rechtbank van Kortrijk uit dien hoofde veroordeeld geworden tot eene maand gevang en 50 fr. boet BRUSSEL. Dry gramins van lo tot i2 jaar hebben d'ander week in de rue Royale een kas gestolen met 6o geld zakjes. Doch de straf volgde onmiddelyk op de misdaad. De diefstal was bemerkt en korts daarna waren de dry vroeg- geleersde dieven geschabernakt. BRUSSEL. Jan De Greef, voerman van de Mespacht, wierd zaturdag op de Pakhuislaan zijn been verpletterd; hij stapte nevens zijn kar, gleed uit, en geraakte aldus in zijn LALOUVIERE. Zekere Moyaux en zijne vrouw zijn aangehouden. Het gerecht heeft eene huiszoeking gedaan tengevolge der verklikkingen van andere mijnwerker.-!, men heeft eene groote hoeveelheid dynamiet bij Moyaux ontdekt. In de omstreken volgt hier de eene ramp op de andere. Woensdag nacht zijn de groote meubelmagazijnen van Leur- quin-Lambert afgebrand. De schade wordt op zestig duizend frank geschat. Alles is verzekerd. De oorzaak is onbekend. De talryke branden in den omtrek worden druk besproken. Sedert een jaar scheen deze streek ook prys te gevei} aan eene bende dieven; de policie gelukte er niet in eenen enkele aan te houden. Nu, woensdag, bood zekere Remy eene kar en paard voor eenen spotprys te koop. Doch hij had den naam van den eigenaar, eenen heer van Jumet. opd4 kar laten staan. Hij werd dus geknipt en in het gevang ^ge sloten. Daar heeft hij bekentenissen gedaan, die talrijke aanhou dingen zullen voor gevolg hebben. Hektor Conreur, de broeder van Paul, eener huiszoeking aangehouden. Het wordt niet waarvan hij eigenlijk beticht is. ST-HUBERT. De kropziekte is daar geweldig oiider de kinderen, onder de kinderen van 4. 6, 8, 10, 14 jaren. De scholen zijn gésloten er zyn Familiën 'SKq spreken van de Gemeente te verlaten... Ods Heer wil alle Huisgezinnen bawaren!. In gevallen van keelziekte is geneeskundige Tulp onmisbaar; edoch, in afwachting als eerste middel is 'tLoei goed ipecacuanha siroop te geven. De inflamiuatie in de eel is dikwijls genezen bij bejaarde lieden door een zakje le vende pieriDgen aan den hals gebonden. Die remedie -r&f veel de vermaarde Doktor Mons, van Leuven. Een sckrcomelijk ongeluk is zaterdag rond half twaalf, in de St-Jansstraat te Antwerpen gebeurd Het vijfjarig meisje Francisca Van den Berg bevond zich alleen op eene kamer van het eerste verdiep, en vermaakte zich met fos- foorstekskes en eene petrollamp, die op een gegegen oogen- blik ontplofte. De kleederen van het kind vatten vuur en de arme kleine werd zoodanig verbrand dat hair heel lichaam als verkoold is. Het lijk is naar het St-Elisabethgasthuis gebracht. Een smartelijk ongeluk is vrijdag namiddag, rond kalf, op den Boomschen steenweg t'Autwerpen gebeu/&. Een meisje van 8 jaar. Marie bogaerts genaamd, geboren te Antwerpen en wonende Landbouwstraat, werd door een boerenspeelkarken omvergeworpen en door een der wielén over het hoofd gereden. Het arm kind werd in bedenkelijkën toestand naar het St-Elisabethgasthuis gedragen, waar hot omstreeks 7 ure 's avonds overleden is. BEIRLEGEM. Zoo jong en zoo venijnig!.. Een jongen i4 jaren oud, was over 3 jaren in den boomgaard vsn zekeren De Bakker gedrongen Hij had daar wat peeren en appels binnengepalmd; betrapt zyude, ontving hij eene wel verdiende roeffeling. 't Zal u wel spijten, zegde de kure jon gen. Nu over eenige dagen was De Bakker in eene herberg, zijne pijp ontvalt hem, hij bukt zich om die op te rapen l.ï krijgt eenen steek in den hals. 't Was de afgeranselde jon gen dief, die zonder een wi ord te spreken zich had gev: ken. De gekwetste verkeerd in zeer sleohten staat en heet de laatste Sacramenten ontfangen De plichtige is gevit.ei Amerika. Te Marblehead (Massa Chusetts is donderdag een g: c brand uitgeborsten, en het grootste gedeelte der haudeDtai is vernietigd. Het vuur woedde op eene uitgestrektheid van negeö a; en eer men het vuur kon bemeesteren,waren dertien huizen, twaalf schoenfakriekon, en twa»lf handelshuizen de prooi der i vlammen geworden. De schade wordt op 2 5oo ooo fr. geschat, en du - werklieden zijn tengevolge der ramp zonder werk. Drir stoombogthn verbrand. Te Plaque (Louisiana} op den Mixxisipi, is de stoomboot lor*., t. Hanna» dinsdag avond door het vuur v: i nield. Dertig passagiers ziju levend verbrand, terwijl cv1 groot getal andere over boord sprongen en verdronken. Bemanning en passagiers waren ten getalle van hon-l derd en men denkt dat er slechts een twaalftal gered zijn. Eene andere stoomboot, de Lief Erickson, is dins dag op het grondgebied van. Washington, nabij Seattle afgebrand. Zes personen kwamen in de vlammen om. De stoomboot Kate-A ams welke den dienst ver richt tusschen Memphis en Arkansas City, is nabij Com merce (Missouri) door eenen brand vernield. Van de twee honderd personen, die aan boord waren, zijn er volgens de eenen 25 en volgens anderen 35 omge komen. Het grootste getal slachtoffers waren kleurlingen. Italië. Terwijl de soldaten in een fort van Messina donderdag grenade-bommen beproefden, is er eene ontploft. De kapitein Marzoni en zijne vrouw, die bij hem was, als ook twintig soldaten werden gedood en onder de instor ting bedolven. Men heeft tot hiertoe zestien lijken uit gehaald. Spanje. Te Tarragona zijn in den nacht van zaterdag tot zondag verschillende dynamiet kardoezen ontploft. Twee huizen zijn ingestort. Vijf personen werden gedood en 10 andere min of meer erg gekwetst. Te Santiago, in de provincie Cadix, is de gaz-fabriek gesprongen Er zijn een lotal dooden en talrijke gewonden. Gas-ontploffing. Uit Madrid wordt ons per telegraaf gemeld, dat er Zondag lest, in de gasfabriek van Santiago, in de provincie Caaix (Spanje), eene vree- selijke gasontploffing heeft plaats gehad. Tien werklie den worden op den slag gedood en verschilligen ge kwetst. Frankrijk. Ontploffing. In de stokerij van den heer Cavrois. te Courrière (Pas de-Calais) is maandagavond een vreeselyk ongeluk gebeurd. Rond zeven ure is een stoomwerktuig ontploft, een werk man werd op den slag gedood, en een andere, een bediende der belastingen, die op het oogenblik der ontploffing in" de stokerij was, werd zeer erg verbrand. Zijn toestand boezemt de grootste onrust in. Rusland. De winter in Rusland. Sint-Petersburg, 31 December. Te Odessa is de reede toegevrozen. Ook te Kieff is de reede toe. De scheepvaart is gestremd. Over Argentina. Wij "vernemen met genoegen dat de E. H. Marichal, Missionnaris in Entre-Rios, Argentijnsche Republiek, het goed gedacht opgevat heeft een boekdeel uit te geven nopens die streek waarvan nu zooveel gesproken wordt. Zoo een werk was er reeds lang te kort, want de land verhuizers, en al deze die belang stellen in Argentina hebben voor het meerendeel maar weinig kennis over die verre streken en vormen zich dikwijls een valsch gedacht over het leven aldaar en over hetgeen de Vla mingen er kunnen verrichten. Honderde werklieden, ambachtsmans Jen koophande laars die begeeren naar Argentina te vertrekken of er mede in onderhandeling te komen, zullen blijde_ zijn goede inlichtingen te mogen ontvangen, waarop zij mo gen staat maken. Welnu, de E. H. Marichal heeft reeds 4 jaren in Argentina verbleven. Hij heeft de streek wel gade geslagen en gestndeerd, en hij is diensvolgens in staat aan zijne Landgenoten wijzen en kostbaren raad te ver schaffen. Het boek die hij schikt in Jhet licht te geven zal groote diensten bewijzen. Hoe eer hij verschijnt hoe liever. Dit boekdeel zal voor titel voeren OVER ARGENTINA en zal op het einde der maand Januari veerdig zijn. De Heer Missionnaris bericht mij dat hij zijn verdienstelijk werk aan den geringsten prijs mogelijk zal stellen, ten einde het voor eenieder toegankelijk te maken. De E. H. Marichal schikt ook nog op verschelde plaatsen der twee Vlaanderen, bijzondere Conferenciën te geven over de Landverhuizing naar Argentina. Dit is nog een middel die eenieder kan waarnemen om over die zaak onderrichtingen te bekomen. Deze vooral die schikken te vertrekken, kunnen uit die voordrachten veel nut trekken. Wordt er in een stad of dorp eene Conferencie gegeven, men kan er van alle omliggende plaatsen naartoe gaan, en zoo wordt geheel den omtrek geriefd. De steden of dorpen die eene Voordracht begee ren, zouden wel doen van zich zonder uitstel te richten tot den E. H. Marichal, te Beernem bij Brugge, ten einde eenen nog openen datum te bekomen en er van te profiteeren, terwijl die Heer nog in het land is, want mogelijk zal hij wellicht wederkeeren naar zijne Missie in Argentina. De Vlaamse he kwestie voor Senaat en Kamer. De debatten zijn gesloten; met 38 stemmen tegen 8 (allen geuzen) en ééne onthouding heeft de Senaat zon der gedruis de wet bekrachtigd welke in de Kamer zoo veel orkanen heeft verwekt. De wet, gelijk zij nu eindelijk vervormd is, geeft den Vlaming zijn volle recht niet; zij is maar éen stap voor uit in de herstelling onzer grieven. Wij, Vlamingen, eischen volle gelijkheid, niets min, niets meer. In 1830 hebben de Vlamingen, uit afkeer van den Hollander, eenen groven misslag bedreven, eene erf zonde welke wij nu nog moeten uitboeten. Maar 't is genoeg uitgeboet; het uur van gelijkheid en recht is geslagen. In die allergewichtigste beraadslaging zijn onze Sena tors en Volksvertegenwoordigers niet ten achteren ge bleven; zij hebben met dapperheid gestreden voor de eer en de rechten onzer moedertaal. Senator Van Vreckem had de (eervolle taak verslag- ge\ cr der wet te zijn voor de Hooge Kamer; hij is op de hoogte zijner taak geweest. Zijn klaar en afdoende ver- slag had bijna alle beraadslaging overtollig gemaakt, gelijk senator Van Put van Antwerpen het erkende; onze senator heeft daarenboven nog willen ant- wcjurden op eene ongerijmde bewering van den Luike- a TAndrimont, als zijnde het Fransch veel nuttiger dau het Vlaamsch. i ze Senator heeft eenen reiziger de haven van Ant werpen laten uitzeilen, en getoond dat hij met zij'n Prausch overal stom uen onverstaanbaar bleef, terwijl de Vlaamsehe" taal Afrika kan rondreizen, in de - a-ecklappen, en in China.en Japan zijne moeder- '-e-*. —v '-iet. v* zelL-:Q dit 'W. als ofR' V taal oort gebruiken. De tijd is uit, zegde de welsprekende rededaar, dat de Vlaamsche beweging aanzitn werd als eene belachelijke en kleine zaak; zij is onzer allen eerbied cn achting waardig; zij is de heropbeuring van het vlaamsche volk, en dat is een groot nationaal belang. Alle man gelijk. Zoo zeggen de Socialisten. Maar is het wel mogelijk Om allen gelijk te zijn, zouden allen gelijk geld, ouder dom, kracht, verstand, deugd, wil, enz., moeten bezit ten. En iedereen weet genoeg, dat het zoo niet gaat in de wereld. Geeft aan eenige mannen gelijk, honderd franken en ga zien na veertien dagen hoe de toestand dezer gele gen is De eene heeft zijn geld tot de herberg gedragen, bezit geen cent meer. Een ander had eene zieke vrouw, de honderd franken hebben gediend om deze te helpen. Een derde, een goed hert, deelde het sommeken met eenen noodlijdenden kameraad. Een ander werd besto len. Andere hebben er een winkelken mede begonnen. Eindelijk is er eenen die eene aktie kocht op Brussel en het groot lot won. Na 14 dagen, waar is de gelijkheid Allen gelijk, zeggen zij, geene meesters'meer. En wat zal er dan gebeuren? In eene fabriek bij voorbeeld, een deel van 't werkvolk zal vandaag willen werken, een ander zal willen gaan zwieren.'t Zou er lief uit zien. Ook de schrijvers en leeraars der Socialisten laten ver staan dat zij daar toch zijn, om alles te regelen. Anders gezegd, dat zij zouden baas spelen, het werkvolk doen dansen gelijk zij schuifelen, en.t/vens 'nen schoonen stuiver in hunnen zak steken. Allen gelijkdat zijn schooi Voorden. En met die woorden willen de Socialisten den werkman bij den neus leiden. Avondfeest door de Meesters der Zondagschool met meJiibulp van M. Merckaerl vanGeoraadsbergen. morgen Zondag Usn sure in 'l Lokaal der Vrijo Meisjesschool Avondfeest ton profijtede^ Zondagschool. Ten 5 ure Schoonen aantrekkelijk Programma. Kaarten aan 1.00 aan 5o c. en aan 25 c. VT W? §M Luisterlijke Verlooning voor MKMJj 1 de Schamele Armen, Zondag 2o Januari Men neme het in aandacht. Dien dag bewaren voor dit Concert. 'I Ander Concert van Kerkxken, elk riep uit Och, hoe verrukkelijk schoon on betaalbaar 1 Voor zulke Feesten mogen ze nog rond komen.... Dees jaar is er een groote kunstrijke medehlup uit Aalsi. OP 17 DAGEN. TIENDE KAPITTEL. TIENDE DAG. Tien dagen dat wij derde dag van ons verblijf in d'Eeuwige Stad Don derdag 19 april 1888... Een der bij zonderste datums!... Ten 7 ure waren wij reeds de stsaten van Roomen door, den Tieber over, naar 't kastdél St .Angelo, den Borgho Nuovo door, in St-Pieterskerk. St-Pieterskerk!... Pater Penitencier, g'hebt gelijk: hoe meer men in die kerk komt, hoe grooter en hooger dat ze schijnt... Michaël AngeloMichaël Angelo! welk meesterstuk hebt gij toch geleverdDie Reuzen van ko lommen, gansch met marmer bedekt, die dat rijkelijk gewelf dragen, iri 't midden die vier kolommen, zoo sterk dat ze 't Firmament zouden onderschragen en dien onafzienbaren hoogen Koepel!... Neen, niets ter wereld kan vergeleken worden aan die St-Pieterskerk t» po- men. .V®'1 Den donderdag 19 April, 't was m.?-*' 7 ure cu reeds aan den wijwaterbak "ijnde, zag»" W'J rond 't Graf van St-Piuter tusschen die uwigd>v ündebrandende lampen w-aaelinp" P" Volk tot achter zijn ooren en sprakeloos d'oogen nedersloeg: Wees niet beschaamd, hervatte de Koopman, en heb goe den moed, veel deftige lieden, zooals gij, zijn met geleende penningen begonnen. Ik, bij voorbeeld was een doodarm jongeling, toen een Engel van goedheid mij uit het verderf heeft getrokken. Gij M., riep Josef met verwondering uit! Ik zelve, brave vriend, en daar wij hier nu toch zooveel gezeten hebben en niets te doen hebben, wil ik mijn geschie- dens verhalen. Doch, wij zullen eerst iets doen aanbrengen. De Koopman riep een der matroozen, en op zijn bevel bracht deze een flesch en twee roomers. Ze dronken op de gezondheid en terwijl het schoone zeilschip op een kalme en effene zee, in 't midden der algemeene vrolijkheid voort- zwalpte, begon de Hollandsche Koopman Pieter Daelmans het verhaal zijner levensgebeurtenissen Mijn jonkheid is reeds lang voorbij, zegde hij, en niet tegenstaande ik slechts 35 jaren leeftijd tel, gevoel ik geen spijt, dat zij spoedig, door een reeks van lijden,-ontbeeringen en armoede verdwenen is. ('t Vervolgt.) De Sultan Madahi en de Boer. Sultan Madatii was eens verdoold op de jacht en leed aan schrukelijken dorst. Na lang zoeken vond hij een boerenhuizeken en vroeg een beker frisch water om zijnen dorst tc lesschen. Den eersten beker aitgedron- ken zijnde Weet gij wie ik ben vroeg hij aan den boer. Ik ben van 't gevolg van den Sultan. Dat kan wel zijn, sprak de Boer, dan hebt gij schooner leven als ik. De Sultan dronk den tweeden beker uit en her haalde zijne eerste vraag Gij hebt mij reeds ge- zeg zet de Boer, dat gij van den Sultan zijn gevolg zijt. Ik ben meerder, ik ben de groote Vizier. De Boer keek verwonderd op, doch zonder hem meer eerbied te betoogen. De Sultan liet een derde aai den beker volschenken en vroeg nog eens ofnij hem kende. Het kan wel zijn, sprak de Boer, dat gij den giooten Visier rijt. Ik ben nog meer ik ben de Saltan in persoon. Ala de Boer die woorden boorde, nam hij kruik cn beker op en ging koelbloedig naarzijnhut terugkeeren Wat doet gij vroeg de Sultan. Ik ga den draDk wegdragen, zei de Boer; nu jijt gij al Sultan en schenk ik u neg eens in, gij zult u tot Mahomed en misschien wel tot God drinken. Die eenvoudige antwoord behaagde den Saltan zoo zeer, dat hi) den Boer zeven goudstukken schonk. De Frsmschmanziet niets dan Zijn-.f'f-inkrijk, prach tig lan wel is waar, maar dat toch dfe- g«iïsche wereld niet uitmaakt. Daarenboven, die de Vlaamsche taal machtig is, leert al spelende de engelsche en duitsche talen, ja zelfs de studie van't latijn en'tgrieksch wordt erdoor verge makkelijkt. Tot bestaving verhaalde de redenaar een kluchtwoord van den te beruchten Luther Steek een Vlaming in 'nen zak, werp hem op den rug van 'nen ezel, en rijd er meê de wereld rond teruggekeerd, zal hij alle talen spreken. Dikwijls wordt er over den naam onzer taal gemug- gezift; noemt ze Vlaamsch of Nederlandsch of Neder- duitsch. Een onbetwistbaar feit is dat de letterkun dige, de gekuischte taal van Holland en Vlaanderen de zelfde is, alhoewel op verscheide wijze ontwikkeld. De wet is gematigd, zeer gematigd; zij kan den teer- gevoeligsten onzer Waalsche broeders niet kwetsen; en de magistratuur zal eerlijk en getrouwelijk den geest der wet naleven. Aldus zal ze werken tot het handha ven onzer nationale eenheid, en, gelijk wij allen, haren plicht doen opdat België altoos zijn schoone leus weer- dig blijve Eendracht is macht Be redevoering van Senator Bethune is niet min kern achtig en merkweerdig geweest. Senator Bethune legt eerst uit hoe de vlaamsche be weging is ontstaan uit de overweldiging der fransche taal. Onze taal werd allengskes uit het onderwijs in de colleges verbannen; ja, men straft er met boete de jon gelingen die hunne moedertaal durven spreken. Met verontweerdiging schandvlekt de redenaar die ongelooflijke verbastering. De reaktie tegen den Hollander is buitensporig ge worden. Aan 't Vlaamsche volk heeft men waalsche be ambten en rechters opgedrongen; enfdie toestand immer erger wordende, is er een algemeene klacht opgerezen. De wet van 1873 ontstond uit die te gegronde klach ten; maar eilaas! voor vele rechtbanken bleef zij een doode letter. - De redenaar betreurt dat men het wets- ontwerp-Coremans niet in zijn geheel heeft gestemd, en vreest dat er nog rechterlijke dwalingen zullen plaats grijpen. Immers de betichte moet de beschuldiging en ook zijne verdediging verstaan. Dat is een recht hetwelk boven al de rechten der balie staat. Men mag niet vergeten dat de advokaten gemaakt zijn voor het volk, en niet het volk voor de advokaten. Spreker geeft de Regeering den raad in hare Hooge- scholen Nederlandsche leergangen van strafrecht en strafvordering in te richten, opdat in een kort tijdsbe stek niemand niemand zich meer zou mogen beroepen op zijne onwetendheid, wat het gebruik der Nederland sche taal betreft. Het rekwisitorum moet in 't Vlaamsch worden uitge sproken, wanneer dit de taal is van den beschuldigde. Minister Lejeune vraagt dat dit in 't Fransch zou mo gen geschieden voor de assisen en de beroepshoven in buitengewone omstandigheden? Welke zijn deze buitengewone omstandigheden Die uitzondering betreurt de redenaar. In alle geval, de gematigheid en rechtveerdigheid van 't wetsontwerp kunnen in geen beschaafd land betwist worden. De Belgen leeren de Arabische taal |om rechter te worden in Egypte, en in ons Vlaanderen zouden de magistraten weigeren de taal des Volks te gebruiken Indien men aldus met de Walen .'handelde, de gewel ven van 't Parlement zouden dreunen van hunne hevige protestatiën. De Senaat zal geen oogenblik aarzelen om net groot grondwettig beginsel te huldigen: Alle Belgen zijn gelijk voor de wet. Op de redevoering van onzen Senator heeft Minister Lejeune in naam der magistratuur voor de Hooge Ka mer de plechtige verbintenis aangenomen dat de wet eerlijk en loyaal zal uitgevoerd worden volgens den geest waaruit zij spruit, en dat zij eene ernstige her stelling der Vlaamsche grieven voor uitwerksel zal heb ben. pm-"«neüne Vaa Volk; Ji:atii» 1: xnSc.iei „•urn, dr-J»Muen v& gekust: 't Gi T' der 4 anigur St-Pieters standbeeld een oogenblik ge al 't c/. ^"der Apostelen; om hoog gezien naaffcien koepel, och Gö4, welk» vervaar lijke hoogte en ge ziet daar die standbeelden van 5 me ters hoogte, louter in witten marmer; omhoog gezien, naar al die pracht en ontzachlijke majesteit, den goeden Pater Penitencier gegroet en naar de Koor gegaan, voor den Outaar van St-Pietersstoel, alwaar de Mis gaat be ginnen, een Mis met Algemeene Communie. 1200 Belgen vergaderden zich daar! 1200 Belgen: Walen en Vlamingen! Overal zagen wij wezens van Vrienden en van Kennissen; och, in vreemde Landen, het doet zulke deugd zijn taal te hooren, 'ne mensch van kennis te zien In de kerken van Roomen zijn geen stoelen, men heeft eenige banken, verders staat en knielt men op den grond... Op den hoogen Outaar te Roomen, wordt de leunstoelzetel vereerd, waarin Sinte Pieter zat, toen hij d'eerste Priesters en Bisschoppen wijdde in het onder- aardsche Roomen; die Outaar is gansch in den koste- lijksten marmer; St-Pietersstoel staat in een kas van verguld brons en rond de kolommen heeft men de vier groote Leeraars der Kerk, ook in brons. Z. H. de Bisschop van Luik leest de Mis, onder welke de Priesters-Pelgrims lofzangen in 't latijn zingen. Na 't Evangelie gaat Z. H. Bisschop Lambrecht op den Ou taar om er tot de Belgen te spreken; eerst in 't Fransch, natuurlijk, velen verstaan ons Vlaamsch niet; doch na die Fransche aanspraak: Mijn welbeminde Vlamingen, zegt Bisschop Lambrecht, en hij herhaalt g'heel zijn Sermoen in 't Vlaamsch... 't Is misschien de allereerste maal, dat er in St-Pieterskerk te Roomen een Vlaam sche Aanspraak is gedaan. Paus Leo XIII vernam het dien zelfden dag en bestatigde zijn hooge voldoening... Elk Volk zijn Taal!... Heeft de Paus zijn innige begeer te niet uitgedrukt, dat alle Kinderen de Christelijke Leering zouden ontfangen in hun Moedertaal? Bisschop Lambrecht, alsdan nog Hulpbisschop, sprak over den Zaligmaker Christus, over Kerk en Paus.... Wat wij te Roomen komen doen? Wie de Paus is? Wat wij zullen zeggen binnen eenige uren,aan den Paus, Christus Plaatsvervanger Wij zullen hem toesturen de woorden van den Za- ligmaker:Gij zijt Petrus en opU zal ik mijne Kerk bou wen Gij hebt de sleutels van het rijk des Hemels, en van het rijk des Vredes op de aarde... Gij, Petrus, zijt aangesteld om uw Broeders te leiden en te versterken. En gelijk Petrus aan den Heer antwoorddeHeere, gij zijt den levenden God !gij hebt de wooiöen van 't Eeuwig levenZoo zullen wij ook den Heere bidden, voor den Heiligen Vader, voor alle Geloovigen, voor ons zeiven, om altijd de Kerk te dienen en te beminnen, en 't men- schelijk opzicht te overwinnen. Een schoon en treffend Vlaamsch Sermoen hoorden wij daar, met ophef en ontroering in St-Pieterskerk: Dat Petrus zijn manhaftigheid en getrouwheid toonde met voor God te werken en met alles voor God op te offeren; dat Petrus, de eerste Paus uitriep als men hem sprak van de Waarheid te verzwijgen: Non possumus! ik mag, ik kan niet; Dat Petrus voor grondspreuk had Er is geen ander naam, dan denaam van Jezus, om ons het heil en de welvaart te brengen, in't openbaar gelijk in 't bijzonder leven en in 't Huisgezin. Men kan denken welken indruk die woorden maakten op de Belgen en bijzonderlijk op de Vlamingen! Hoe vurig er gebeden en verzocht en aanroepen wierd in de Mis en algemeene Commuuie! Gelijk de oogen der Pel grims met welbehagen teruggaan naar 't Meer van Lu- ;ano, met zijn schitterende liefelijke kleuren, zoo her denkt men met zaligen wellust de Vlaamsche Aanspraak van den geliefden Leidsman uit ons Bisdom; die Mis in St-Pieterskerk; die algemeene Communie. Na de Mis ging men gesamentlijk bidden op't Graf der Apostelen; de menigte was er aangegroeid; Volkeren alle Landen, uit alle Natiën: Polakken, Hollanders, Herzegowiners, Oostenrijkers, Duitschers, misschien ook uit Amerika; Bisschoppen, Prelaten, Rijke men- schen, Burgers, Landbouwers, Werklieden, allen Broe ders en Zusters in Christo... Ja, Kerk van Roomen, ge lijk Dichter De Koninck zoowel zegt, gij vereenigt al de

Het Land van Aelst | 1889 | | pagina 2