Rampen Misdaden &Ongelukken. Roomennaar Roomen BUITENLAND. Landverhuizing. DENDERMONDE. - 't Is roeds tweemaal vóór het be j Een oud vrouwke van 82 jaar, de weduwe Pycke, dry ven van een schelmstuk, dat nachtspoken de menschen leurster, werd m gemelde straat door eene brouwerskar verschrikken en verdry ven. Voor de moord van 't beggijntje omver geworden. Haar been werd verpletterd. door Deck, spookte het achter 't Beggijnhof,en nu wederom dat daar de moord is bedreven van een pasgeboren kind, liep •r eeu spook rond, De schildwacht op wien de spoken een revolverschot heb ben gelost, is ziek geworden van den angst en schrik, en over eenige dagen gestorven. GENT, In den nacht van zaterdag tot zondag, rond 2 ure, hebben 4 dieven willen inbreken bij M. Heursel, goudsmid, in de Langemunt, boek der Hoogpoorte. De vier Sarrazijnen waren bezig meteen breekijzer een groote mar meren plaat op te lichten om in den kelder te geraken, toen ie Goudsmid gerucht hoorde, opsprong, de venster opende en de dieven zag vluchten. Zondag bleef 't Gentsche Volk aan dit huis staan, om over die inbraak te rèsonneèren. Den vrijdag te vorenis bij M. Steurbaut, Dampoortstraat, gestolen een stuk merinos van 75 fr. Men vermoedt een vrouw, die met een jongske een bagatelle is komen koopen. GENTBRUGGE: Woensdag d. v. w. hebben ze daar willen stelen by M. den Onderpastoor van St Eloi; s ander daags zyn ze weêr gekeerd en hebben eenige kleinigheden gestolen... 't Is een Wet, zoo oud als de wereld: Die stelen of onrechtveerdig leven, zich in eenen doolhof van verdriet AELTRE (boven Gent.) Er is onlangs een aanranding geweest ten 7 ure 's morgends, tusschen Oostmeulen en Aalter. Een dochter van i7 jaar wierd er aangerand; doch ze schreeuwde zoo hard dat de bandiet verschrikt wierd en vluchtte... Overal moest de Policie een oog in 't zeil houden tegen de luië stramijnen die drinken en zwieren zonder werken. MEIRELBEKE. Een stoutmoedige diefstal is alhier gepleegd in den wijk Kwijnenbosch, bij Frans Rouan. Za terdag i2 dezer, om 7 ure 's avonds ging Rouan buiten en bemerkte dat zijne staldeur openstond. Hy meende datzyne vrouw ze had opengelaten en deed ze toe Een weinig later ging de vrouw eenen emmer water halen en zag eenen mans persoon, waarop zy om hulp riep. Haar man kwam toege sneld, maar de dieven hadden het hazenpad gekozen. De staldeur stond weêr open en het is waarschijnlijk dat den dief in den stal zat, toen Rouan de deur de eerste maal toedeed. Den avond nadien zijn de dieven teruggekeerd en hebben een varken gestolen, doch op de kalseide hebben zij hunnen buit moeten in brand laten. Zy hadden op de dear geschreven: Gister hebben wy het moeten ontloo en, maar nu hebben wij den buit zeker - In den nacht zijn zy De ongelukkige vrouw werd naar het gemeentegast huis overgebracht, waar men haar been heeft moeten afzetten. De toestand van vrouw Pycke is zeer twijfel achtig. Eenb gansche familie aangehouden.De poli cie van St Jans-Molenbeek heeft woensdag eene gansche familie aangehouden: de moeder, de dochters en de vrienden (1?) dezer laatsten. Al deze aangehoudenen worden beticht van verschei dene belangrijke diefstallen, gepleegd ten nadeele van verschiUige handelaars van Brussel en voorsteden. Eene der dochters wilde aan de policie ontsnappen en vluchtte op het dak. Men heeft ze er echter weldra ju- gehaald. 35 OBLIGATIEN gestolen. Een belang'rijK.e diefstal werd woensdag gepleegd ten nadeele van M. Roger, herbergier, Ruslandstraat, te Sint-Gillis. M. Roger bestatigde om 8 ure 's avonds, dat een dief in zijne kamer gedrongen was, en er bij middel van val- sche sleutels een kasje had opengebroken, waaruit hij 30 obligatiën der stad Brussel en 5 van Antwerpen ge stolen had. De diefstal moet tusschen 5 en 8 ure gepleegd geweest zijn. Een onderzoek is begonnen. TWEE GERAAKTHEDEN. - Zekere Priester-Leeraar te St-Joost-ten-Noode had d'aader week wreede rencontérs; hij gaat aan de Noordstatie, hij ziet er 'no mensch valleni in een geraaktheid; hij helpt hem zooveel hij k u; en verder gaande, in de Stormstraat, ziet hij andermaal 'ne metisch vallen dooreen geraaktheid getroffen, en helpt hem binnen dragen in het tapytmagazijn van M. Schwart; 'tww 'ue mensch uit d'Ophemstraat; voor geraat theden, aanstonds den Docteur roepon, in afwacht ng den patient plat neêrleggen; de kleeron ontspannen; compressen van azijn op 't hoofd leggen; zorgen dat de zieke wel kan luchtscheppen. ARLON. Een persoon V3n Haversin, nam verleden dinsdag in de statie dier gemeente een reiskaartje en vergat in 't heengaan eenen brieventesch meêtenemen, die hij voor een oogeablik naast zich hadgolegd. Deze bevatte 2<\C; f. Toen hij zyne vergetelheid bemerkte, was de tesch verdwe nen. Opzoekingen werden gedaan bij eenen hovenier van Etterbeek, die zich cp dit oogenblik in 't statielokaal be vond, doch deze hebben tot niets geleid. LA LOÜVIÉRE. Ei, welk wreed geval gelukkig dat er geen dooden zijn 1.. Men weet dat in de mijnen 't voik op- eèrgekeerd, de staldeur gesloten zijnde, hebben klimt en daalt in zware ijzeren bakken, met forsigeketingen. 1 Een dezer dage 1. een der ketingen mankeerde, de bak, kilos gewicht.stortte naar beneden en deed twee over- groote steonblokken in de ruimte ploffen..Gelukkig stond of giDg er niemand onder. ZELDZAAM GEVAL VAN BRAND. Men schrijft Dog eens a zy gepoogd langs het dak binnen te breken, maar zijn niet gelukt. Dus, voorzie uwe deuren van goede sloten. GONTRODE. Woensdag 9 Janusri. om 5 ure 's mor gends, begaf zich Theoduul W naar Gent, langs de heir baan. Toen hy voorbij het hof van den landbouwer Jooris aan den sperreb sch gekomen was, werd hij aangerand door j ujt La Louvière: Dinsdag had te La Louvière een twee kerels die hem naar geld vroegen, Theoduul die kloek vreemdsoortige brand plaats. 1 groot is, hoewel nog maar i7 ja r oud zijnde, gaf den eenen aanvaller met zy non stokeenen slag dat by ten gronde stortte. Daarop namen de schelmen de vlucht. Het is reeds de tweede maal dat Th. W... op dezelfde plaats aangerand wordt. LOKEKEN. - Maandag morgend was een zeepzieders- gast in de Statie te Lokeren bezigmet stukken zeep op eenen wagen te laden. Hij stond achter op eene kar. Hij deed een baal opnemen, welke voor op de kar stond, doch nauwelijks was dit gedaas, of de kar sloeg om en de ongelukkige werk man werd tegen den grond geworpen. Hy werd zoo erg aan het hoofd gekwetst, dat hij eenige miDuten later stierf, zon der een woord te hebben kunnen spreken. De diefstallen te Gbnt. Eene nieuwe soort van dieven is tegenwoordig in deze stad werkzaam. Zij dringen 's nachts in de onbewoonde huizen en stelen er looden en zinken buizen, goten en somtijds geheele pompen. Zulke diefstallen werden begaan bij M. Schepens, te St Amandsberg en in een onbewoond huis der School- T c Jief-.vai; n t.rbir.r.f-"-'««-r,i)gen, on- Uii «- al-ftll ..n n Omtrent 11 ure 's morgens reed er door de Hoequet- straat aldaar, een wagen geladen met 400 bussels stroo, en voortgetrokken door 3 peerden. Eensklaps zag men een dikken rook uit het stroo op gaan, en weldra was gansch de wagen door vlammen omringd. De peerden verschrikten, en zouden zek°r le vend verbrand geweest zijn, indien eenige brave heden hunne hulp niet hadden verleend. Gelukkiglijk kon men de dieren nog redden. DOORNIK. In eene kleine hoeve woone'e een oude landbouwer, J. B. Philippot; deze werd zaierdag in zijn heb vermoord gevonden. De doktors hebt be- statigd dat hij verstikt is. Het lijk droeg ook nog oren van mishandelingen. BERGEN. Dinsdag avond is de genaamde Jozef Triffet, statie bediende te Fontaine-l'Eveque terwijl hij bezig was met goederentreinen te doen manoeuvreren, onder de wielen geraakt en in twee gereden. Hij was 45 tot 50 jaar oud. Hij laat eene weduwe en eenegeVouwde dochter achter. 3T 'NA LRVRND BEGRAVEN. - Te Dottig- -a. by f» yi-figp Fa-' """"Ie vader was do-"1' laait ce kleed gemaste? doodkist. de aoodt rendjezonden 's av vooi <le Begrafenis, c?r.-, ;ps de deur gaat open; en wie ziet men verschijnen Ds doode, Pieter- S... Eerst was elk verschrikt, doch een groote blijd schap volgde, des te meer dat de schijndoode bijna "gansch genezen was De gendarmen van HEYST OP DEN BERG, hebben Zaterdag'8 morgens ten 4 ure te Hallaer een dief aangehou den, waar zij al ver cheidane nach'en hadden op gewacht, en ne «tbitkn van Rrussel die, dank nan hunne krachtdadigheid en iever, toch eindelijk - Door ra olifakt oebood ra de strated wr Br He( waj Bchurk ,an ,e Maandag namiddag, tnsschen -2_ klas> waDt hij op rich eon kistje, svaarin hij een zakje met peper, sleutels, een met lood geladen pistool, valsrhen i.i r\_:: «.danlianJ ia liii nuftr aan de oevers van La Plata deze laatste herinnering uit bet geboorteland aanbrengen. Over het algemeen het is treurig cm te bestatigen maken de landverhuizers zich niet het minste gedacht van het land w*ar zij heentrekken, noch van hetgene zy er zul len gaan verrichten. Het grootste gedeelte weet niet in welke provincie zy hun verblijf zullen nemen. En nochtans zijn er, die vertrokken met hunne vrouw en een hoop kinderen. Men noemt een weiktuigmaker van Carnières die met zijne vrouw en elf kinderen vertrokken is; oen andere met acht, verder een met zes kinderen, enz. Op het oogenblik des vertreks wordt monigen bevenden afscheidskus op de wang van vriend en maag gedrukt; menig oog wordt beneveld door trauen, want hóe flink men zich ook houden moge, het hart is ontroerd wanneer men alles verlaat wat men kende, om wijd over de zee het akelige onbekende te gemoette gaan. Toch ziet men dat de vertrekkenden en do achterblijven- den hun best doen om zich goed te houden en in den oogslag dezer arme lieden leest men het: wij staan er voor en moeten er door! Buiten de spoorwegstatio verdringt zich eene aanzienlijke menigte; men kan ze licht schatten op 3ooo personen. Als de trein zich in beweging stelt, zyn al de reizigers aan do raampjes; men zwaait de hoeden, wuift met handen en zak doeken en de kreten tot wederziens weergalmen nog in de verte, half gesmoord door het gokich van het snelverwijde- rend stoomtuig. Onderweg naar Brussel heft men de socia- tische zangen aan die tijdens de laatste werkstakingen onder het volk verspreid werden. Zij zijn niet gevaarlijk, die arme arme duivels, ondanks hunne Carmagnole Zij willen zich moed in 't hart geven, het afscheid min nijpend maken. Men klapt luidruchtig en verward over allerlei onderwerp en als de zang niet meer gaat, menig onderdrukte zucht en heimelijk weggepirkte traan zegt, dat het rouw is in die schijnbaar opgeruimde gemoederen. Ware de vrees voor het menschelyk opdcht niet daar, hoev. len zouden reeds willen terugkcercn? Zondag namiddag scheepten de Waalsche landverhui zers zich te Antwerpen in op den Baltimore van de Duitsche Lloyd. Niet min dan 1,228 Belgen zijn met dit schip vertrok ken. Het hart bloedt als men er aan denkt, dat er van die 1,300 landverhuizers misschien 1,000 zijn die tot hun laatste meubel verkocht hebben om de reis te kunnen betalen en die den vreemden grond betreden zullen, op de gratie Gods af, zouder eenig vooruitzicht. UP 17 DAGEN. AANSPRAAK. PAUZELIJKE ANTWOORD. Heilige Vader, zoo sprak de Bisschop van Luik, 1500 Belgische Pelgrims brengen U den eerbiedigen groet van hun Katholiek Vaderland. Reeds heeft België zijn deel genomen aan de gevoe lens van dankzegging g'heel de wereld door, opgegaan voor uw Priesterlijk Jubelfeest; cr is ieverigmeêgewerkt voor den luister der Vatikaansche Tentoonstelling, voor de hulp en den onderstand welke 't bestier der Kerk in deze tijden noodig heeft; en thans zijn een groot getal Belgen over de bergen naar Roomen gekomen om voor den Pauzelijken Troon hunnen eerbied en hunne liefde neer te leggen. Heilige Vader, den Heer dankende om't geluk van een levendig Geloot, buigen wij ons neder voor U, den Vader onzer Zielen, den Opvolger van den Prins der Frankrijk. Vrijdag nacht ten 2 ure ontstond er brand in een gemeenteschool van Parijs; de vlammen sloegen de ven sters uit, toen 't vuur ontwaard wierd. De portier Oudin was afwezig; zijn vrouw en kinders, schrijven de groote gazetten, waren REEDS te bed! zij hadden het vuur niet bemerkt en zonder de moedige hulp van 2 mannen zouden zij moeielijk uit de vlammen geraakt zijn. 8 stoombrandspuiten waren ter plaats. Dooiverwoestingen. In Frankrijk richt het dooiweder nog al groote schade aante .Lyon weder staat de brug aan den geweldigen ijsgang, maar op de Saóne wordt de Serinbrug weggespoeld. Op de Loire rukken de ijsschotsen de brug van Amboise weg. Een huis ingestort. 30 personen onder de puinen. In eene der laatste nachten had er te Mar seille een schrikkelijk schouwspel plaats. Een huis, dat bewoond wordt door Italiaansche werkmansfamiliën, is eensklaps meteen oorverdoovend gedruis ingestort. 30 personen werden onder de puinen begraven. Op het noodgeroep van eenige slachtoffers, werd er weldra hulp verleend. Men gelukte er in, 3 vrouwen en een kind van onder de puinen te halen.Zij hadden slechts eenigelichte kneuzingen bekomen. Om 3 ure 's morgens had men 7 lijken en 11 gekwetsten gevonden. Men is verzekerd dat er buiten deze niet veel slachtoffers meer zullen te be treuren zijn. Spanje. Madrid, 13 Januaai. De leste onweders hebben in de provincie Geroma groote schade aangericht. Al de waterloopen stroomden over. Gisteren ontplofte weer eene springbus; thans was het in het midden van Madrid, op het Gallaoplein. De knal was ongemeen geweldig; de springbus was tegen een in aanbouw zijnde huis geplaats. Niemand werd geraakt. Men zoekt ijverig de daders op. Een opstand is in de gevangenis van Saragossa uilge- bersten. De opgeslotenen hadden over het te weinige voedsel geklaagd en gevraagd om den bestuurder te spreken. Toen deze kwam, vielen zij hem aan en kwet sten hem met hunne priemen. Drie wachters, die toeschoten om hunnen overste te ontzetten, werden eveneens gekwetst. De gewapende macht heeft de orde hersteld. Rusland. Te Riga (Rusland) is in den Grootcn Schouwburg de luchter gevallen gedurende eene vertooning. Twee per sonen werden gedood en zes erg gekwetst. Oostenrijk. Levend verbrand. Op Nieuwjaardag reed de grondbezitter Milenz uit J uneza, van Odra naar huis, hield onderweg even stil aan eene herberg, dronk twee glaaskes brander wijn uit, ontstak eene sigaar en reed toen verder Kort daarna vonden eenige voorbijgangers zijn verbrand lijk niet ver van zijne woning, op den weg liggen; terwijl zijne paarden eenige passen verder halt hadden gehouden. Daar de kleeren van den ongelukkige naar petrool rieken, vermoedt men dat hier eene vreese- lijke misdaad gepleegd is. Holland. Ongeveer twee jaren geleden, brandde te Os een huis af, bewoond door zekeren G.. Naar het zeggen van den eigenaar was alles daarin verbrand, ook de klcederen en het goud van de vrouw. Dezer dagen is echter uitge- j Apostelen, den Stadhouder" Christi, den Leeraar der komen, dat de vrouw van G.., die wettelijk van haren Volkeren; de leeringen van den Apostelijken Stoel droe- man is gescheiden, nog al het goud, alsmede de kleede ren welke zij voor den brand had, in haar bezit heeft. Op vermoeden van verduistering is G... gevangen ge nomen. Afïl'WEKPEN. - Vrijdag ten óalf 2 i.- ia St-Jansstraat ingestort het huis N. i4; neven dit huis Wirdt er een nieuw opgebouwd; alle noodige maatregels waren ge nomen; doch het huis N 14, zeer kadukkelijk zijnde, was veroordeeld door de policie; er woonden verschelde men schen in; de bovenbewoners volgden den raad der bewoners; doch in 't achterhuis was iemand blijven wonen; nu zyn al zyB meubels kapot; dat komt van halsstarrig te zijn olifanten nit het beestenspel der Jamarplaats hunne gewone wandeling door de stad. Aan de fontein der Steenkaai ging een der dieren zijn dorst lesschen. Terwyl de olifant nog aan 't drinken was,stak een da&rspelende kDaap zyn hand in het water. Het reusachtig dier nam eensklaps deu knaap met de tromp vast en sloeg hem aoo geweldig tegen de yzeren kolom der fontein, dat de helft van het hoofd des ongeluk- kigen kinds weggerukt was. De dood was oogenblikkeüjk. Een hevige brand is zondag nacht, rond 1 i/aure uitgebroken in den witgoedwinkel van den heer V an- denbranden, Oudkleerkoopersstraat, te Brussel. Men weet niet hoe de brand ontstaan is, doch het schijnt dat het vuur aan de schabben zou begonnen zijn. In min dan vijftien minuten stond gansch het magazijn in vlammen, zoodat de trap ontoegankelijk was. De pom piers kwamen spoedig ter plaats en zetten hunne lad ders tegen den gevel, ten einde den heer Vandenbranden en zijn huisgezin te redden. Na anderhalf uur werkens waren zij denbrand meester. De winkel en de voor raad koopwaren, alsook eene eetkamer, achter in het huis gelegen, zijn de prooi der vlammen geworden de vloer van het verdiep is insgelijks door de vlammen be- SCHet verlies is op aoco frank berekend. De heer Van- denbranden was om 12 i/a ure te bed gegaan en had niets verdachts bemerkt. 1 Wt— Rijtuigongeval. Een schrikkelijk ongeval viel woensdag morgend, om 11 ure, in de Medonstraat, te Laken voor. baard, enz. verborgen had. Drij uren naderhand is hij naar Mechelen gedaan. De gendarmen, met de veldwachter en de Burgemeester van Hallaar, hebben het huis doorzocht, waar hij sinds eenige maanden op logement was en hebben er eene gansche kar gestolen voorwerpen gevonden als: kruiwagen, timmergericf, pikken, zeissens, kielen, hemden lijnwaad, enz. Dit alles schijnt afkomstig te zijn van Begij nendijk, want menig inwoner dier gemeente heeft reeds zijn meubelen kleedingstuk herkend. Dien g-rvaarlijke kerel was voor dezen altijd te Begijnendijk woonachtig geweest. HOUTHEM (Veurne.) Eene verschrikkelijke petrol- ramp hebben wij vernomen, gebeurd tot Hondschoote, ten huize van M. Emiel Thouny. Eene dubbele ontploffing van petrol-lampen heeft niet alleen brand gesticht, maar een groot ongeluk veroorzaakt. Eene lamp die san het plafon boven een tafel hing, ontplofte, de stukken vielen op een andere lamp die op de tafel stond, en deden die ook ontploffen!. Bij die tafel zat zuster Elizabeth, (in de wereld Louisa Bailleul), uit het Klo ster der Zwarte Zusters te Vourae, die do zieke lijke vrouw van der. huize bezorgde, en in een oogenblik was die ongelukkige Non van vlammen omringd, en zoo erg ver brand aan hoofd, borst en handen, dat men voor haar leven ken, en na twee zakpistolen, waarvan zij zich had leeren be dienen, in haren zak te hebben geborgen, verliet zij hare woonst, de deur in het nachtslot sluitende en den sleutel me- denemende, zonder zich aan Bastiaen, haren knecht, te Den volgenden morgend waren de voerlui en andere ka lanten die gewoon waren een borrel in de herberg het Eeu wig Licht te drinken, niet weinig verwonderd, van het huis opgesloten te vinden, en daar, achtereen hevig geklop, de deur gesloten bleef, begon men een ongeluk te vreezen, toen f?.. i r>Lof ViOTrirr Klliccrhfll! was Deze ontploffingen doden ter zelvertijd eenen brand ontstaan die spoedig wierd gebluscht, maar toch nog 2>>0 fr. schade veroorzaakte, gedekt door verzekering. Zuster Elizabeth is nog bedlegerig te Hondschoote, en kan nog naar haar Klooster niet overgebracht worden. ROESELARE. De gekende leurder met rattenvergift,Baeckelandt, werd maandag avond aangerand door twee kerels, vader en zoon, die hem verscheidene messteken toebrachten. Zijn frak was doorboord met verscheidene steken. Baekelandt heeft doodelijke wonden m het hoofd bekomen. Het parket verwacht. p. S. De daders van de moordpoging, maandag avond op Baekelandt gepleegd, vader en zoon Depouter, lanteernaanstekers, zijn aan gehouden en naar de gevangenis van Kortrijk gebracht. t POPERINGHE. De genaamde Petrus eindelijk de oude Bastiaan, die door het hevig buisschen was Selbej oud ?0 jaar, is maandag avond, tusschen J. 1—ij.. AQl-r/M.on on Ha /tour nnfinns: (-«..-«.tUI Lü 7Ïrh naar zifne WOninC ontwaakt, van den zolder kwam gekropen en de deur opende: hij wilde echter niemand gerieven, zoodat de geburen met lang draalden van den bezonderen toestand, waar de her berg het Eeuwig Licht in verkeerde, aan het Gerecht mede te deelen Den volgenden dag was de Overheid ter plaats. Bastiaen was spoorloos verdwenen, en men was m het ge heel niet verwonderd in het huis niets bezonders aan te trel- fen en de afwezigheid van Tazida te mogen aanstippen, daar men reeds het vermoeden koesterde dat de oudste Dochter des Duivels met haren minnaar het land had verlaten, om hare rechtveerdige straf te ontloopen. Men maakte dan een behoorlijk Proces-verbaal en na de deur en vensters toege- zegeld te hebben, verliet men eindelijk de herberg om zich met belangrijker zaken bezig te houden. Toen tertijde woonde in de stad Brussel, in de Spiegel straat een zekere dame Bertranddie zich met het kaartleg- gen geneerde. Het was een reeds bejaarde vrouw, die haar stieltje zeer wel verstond en daarin een zekere vermaardheid had verkregen. Deze dame Bertrand was de moeders zuster van Tazida Spinacl en het was bij deze dat de oudste Doch ter des Duivels hare: toevlucht wilde nemen. Zij had altijd zeer bevriend geweest met bare Moei en zij twijfelde met of 1 x-J /f norirAl of 1 Zij zou aldaar zeerwel ontvangen worden. ('t vervolgt.) 10 en II ure, terwijl hij zich naar zijne woning begaf, getroffen geweest door een geweerschot met schroot. De wonde is gevaarlijk. OOST-ROOZEBEKE. - Vrijdag laatst keeft hier een stoutmoedige diefstal plaats gehad. De genaamde Horé Angelus, 60 jaar oud, zwinge laar, welke alleen een huis bewoont op het ge hucht Otteca, ging vrijdag morgend, rond 6 ure volgens gewoonte naar zijn zwingelkot, welk een' tiental meters van zijne woning gelegen is, na zorgvuldig zijne deur gesloten te hebben. Toen hij rond 7 i/a ure terugkwam, bemerkte hij dat stoutmoedige dieven zijne deur openge broken hadden, bij middel van een breekijzer. Zijn schrik vermeerderde, toen hij gewaar werd dat een koffer, bevattende zijne kleederen en eene som geld van ongeveer 2700 fr. verdwenen was. De gendarmerie, spoedig ervan Iverwittigd, heeft zich ter plaats begeven. Na ieverige op zoekingen heeft men het koffer gevonden op ee nige meters afstand van zijne woning. Het be vatte nog eene som van 320 fr., welke in eene geheime lade verborgen was. De kleederen wa ren verdwenen, maar zijn ook naderhand te ruggevonden. VYNKT. Zondag morgend, i3 Januari 1889, zijn uit Yynkt zeven huisgezinnen, bestaande uit49 persanen, kin deren inbegrepen, naar de Argentijnsche republiek vertri-k- t">~. c U bet oogenic* van vertrek beAbrijveiij"Vartï my onmo- t gelijk. Wat een gejank, wat geschreeuw van ouders en kin deren, wanneer zy hnnne daar aanwezige weenende vrien den en kennissen den laatsten vaarwel toestuurden! Men zou een hart barder dan steen moeten hebben, om bij zulk sohouwspel ongevoelig te zijn. De daar toegesnelde nieuws gierigen weren ook innig bewogen en konden hunne tranen niet weerhouden. En wie zou onverschillig kunnen blijven, wanneer men denkt dat zij, hier hun bestaan niet meer vin dende alles verlaten wat hun dierbaar is. en vader of moe der, bloedverwanten, geboortedorp en vaderland, om in eene vreemde en voor hen onbekende landstreek, de fortuin te wagen. Ook, wanneer zij zich op weg begaven naar hun nieuw vader:and, steeg uit ieders borst een luid vaarwel op. Wij allen, hunne dorpsgenoten, wij ook, sturen hun den afscheidsgroet toe en zeggen uit ganscher harte: Vaarwel, o Vijnktenarenl Vaart snel op kalme baren. En komt gezoud aan 't strand "Van uw nieuw vaderland. Mocht gij in gindsche streken, Uit nood naartoe geweken, Geluk en vreugd geniën. Uw droom bewaarheid zien. Ziedaar de oprechte wenschen Van al de Vjjnktsche menschen. KN ESSELARE. Vertrek van landverhuizers naar Argentina. Zondag laats zijn rond de 7 1 inwoners onzer gemeente, waaronder vele kinderen, vertrokken, om naar Argentina een beter bestaan te gaan zoeken. Eenigen hadden zich van in den vroegeD morgend Daar de statie van Aalter begeren, i ch het grootste getal vertrok hier per kamion, in den voormiddag Het afscheid was zeer aandoenlijk: een groot getal bloed verwanten, vrienden en nieuwsgierigen waren op de dorps plaats vergaderd, om een laatste vaarwel te zeggen aan de landverhuizers en het vertrek te zien. Deze laatsten waren meestal droevig gestemd, vele vrouwen weenden en de om- staanders waren allen ontroerd In de statie te Aalter, als de trein aankwam, kor den de landverhuizers hunne ontroering niet meer bedwingen; mannen, vrouwen en kinderen weenden dat het drukkelijk was om zien. Maandag zijn eenigen onzer dorpsgenooten naar Antwer pen gereisd,om den s oomboot te zien vertrekken;het prach tige vuurschip is i35 stappen lang; men zegt dat er meer dan 13oo landverhuizers aan boord waren. Van in den voormiddag werden do reizigers opgeroepen. Daar waren er uit alle streken van België. Eene ontzaglijke menigte volk was toegestroomd om de inscheping en het vertrok te zien. Hirtroerende tooneelen grepen daar plaats, bij het afscheid van teergeliefde bloed verwanten. De landverhu zers waren nu echter nog al wel gesteld en oenigen dor onze voerden zelfs vermakelijke toe ren uit op het dek, die vele omstaanders deden lachen. Eindelijk om 11 i/2nrewerd de brug opgehaald; eene sleepboot trek het reuzenvaartuig van kant, de toeschouwers wuiden met hoeden en zakdoeken, de landverhuizers riepen een laatste vaarwel en na eenige minuten vaarde de stoom boot snel vocruit naar Amerika. Goede réis landgenoten; moget gij ongedeerd in uw nieuw vaderland aanlanden en ginder alle geluk en welstand genieten! Vertrek van Waalsche Landverhuizers. Zoudag vertrokken een aantal inwoners van Morlanwolz en de omliggende gemeenten naar Argentina. De werkmans bonden hebben van hun eerste gedacht afgezieD en volstrekt geene bet.oging ingericht. Alleen de vrienden en bloedver wanten vergezelden de landverhuizers, die in den omtrek reeds de Amerikanen genoemd worden. Van hf 'smorgen8 uren beginnen de reizigers af te komen met oono bonte mengeling van allerlei doozon. kassen, kisten en koffers. De mannen zijn bijna a len in hun Zondagspak getooid en diagen m«-t eene zekere fierheid een geweer over den schouder. Men zou zeggen dat het op dit reistuig is dat de landverhuiznrs met de meeste z^rg waken. Terwyl men het uu: des vertreks afwacht, worden de groepen uitgetrokken door een photograaf van La Louvière. Een later vertrekkend schip zal de uitwijkelingen ginder ;en ten allen tijde een karakter van grootheid, van wijs- fieid, van gezag dat geen menschelijk woord kon berei ken; docli in deze beroerde tijden zien wij met christe- lijken trots de redmiddelen voor de Samenleving met zulke kracht en rede, met zulke vaderlijke bezorgdheid aangeduid, dat zelfs Volkeren en Gouvernementen, van de Kerk gescheiden, hunnen eerbied en hun bewonde ring luidop betuigen. Door die Leeringen wordt betoogd, aanschouwelijk voor elks oog, hoe orde en gezag, rust in Familiën en Staten, geluk en voorspoed der Natiën geen vaster bol* 'v-b^riv .H-:; P—r' m. Heilige Vader, de b - ,.n Vuuci«.n zie.. - -u vreugd de dagen die Gij p den grond van hun Vader land hebt overgebracht; op den Stoel van Petrus verhe ven zijnde, 't is tot België dat Uw gestadige Vaderlijke bezorgdheid is ingericht, voor alles wat ons duurbaar en voordeelig is; en hier mogen wij niet nalaten de froote vreugd uit te drukken over de eer aan België te eurt gevallen, door de heiligverklaring van zijnen roemrijken Joannes Berchmans;... Mocht de Belgische Jeugd, tot welk ambt zij haar ook bestemd, zich er christelijk toe voorbereiden, door het navolgen der deugd van dit minnelijk en roemrijk voorbeeld! Heilige Vader, uit ganscher hert en ziel komen wij U onze heilwenschen aanbieden; wij zullen voortgaan den Heer te bidden, dat Hij de jaren van uw roemrijke regeering nog vermeerdere en U den troost schenke hier beneden de vruchten te zien van uwe alomvattende bezorgdheid. Met een kiaderlijk vertrouwen vragen wij U den Zegen die voor ons zielen en voor ons Familiën een bron weze van gratiën en van vrede; eenen Zegen die het werk der Bisschoppen en Priesters nog vrucht baarder make; eenen Zegen, die tot aangroeiing diene onzer Christelijke werken en bijzonderlijk onzer Scho len en onzer Volksinrichtingen; eenen Zegen, eindelijk, om Belgenland te versterken in zijn verkleefdheid aan den Godsdienst,aan den H. Stoel en aan den Stadhouder van Christus op de aarde. Zoo, in dezen zin, sprak Bisschop Doutreloux, en meermaals wierd zijn lange redevoering onderbroken en bekrachtigd door vurige toejuichingen. En toen de stilte nu was hersteld en toen de Bisschop zijn schrift ..an den Paus had behandigd voor d'Archie- ven van 't Vatikaan, dan zag de Paus eenige oogenblik- ken rond, en blijvende zitten in zijnen zetel, doch een weinig voorover gebogen, begon Hij zijn Antwoord, langzamelijk, met veel klem en nadruk; Als Leo XIII daar zat te luisteren, dikwerf zijn hand op zijn voorhoofd brengende, men zou gezegd hebben: De Man Gods is straf vermoeid! de jaren drukken hem neer! 't is een kranke Ouderling!... doch als hij begon te spreken,verlevendigde en verkloekte zijn wezen; zijn zwarte diepe arendsoogen waren minnelijk en krachtig tot d'Aanhoorders gericht en dan bemerkte men, welke vrome, manhaftige ziel er in dat teeder en uitgemergeld lichaam huist. Doch stil! aandachtig geluisterd Zeer lieve Kinderen, zoo sprak het Opperhoofd der Christenheid op dezen plechtigen oogenblik; zeer lieve Kinderen, een groote vrengd is het voor mij de Belgi sche Natie hier vertegenwoordigd te zien, door al de standen harer Bevolking Billijk was het, dat België een eereplaats had in de Feesten van onzen Kerkdijken Jubilé. Inderdaad dit Land is met ons vereenigd door de innigste banden en door eene bijzondere genegenheid.. Wij hebben daar gewoond, te midden van 't Belgiseh Volk en dit geheugen blijft ons immer duurbaar, ons herinnerende de blijken welke wij dan reeds ontvingen van getrouwheid aan de Kerk en gehechtheid aan den Apostolijken Stoel. Door Ons eigen konden wij alsdan het karakter van 't Belgisch Volk bestatigen, hunne rechtschapenheid en trouwhartigheid hoogschatten, de levendigheid der Walen bewonderen, de eenvoudige goedheid en de goede Zeden der Vlamingen, werkzaam Volk, verstandig en volhardend in zijn ondernemingen, getrouw aan de plicht, bijzonderlijk aan de plicht je gens God,Kerk, Vaderland en Koning. Ons geheugt het, hoe Leopold I ons dikwerf zegde in bijzondere gesprek ken, dat hij gelukkig was Koning te zijn over zulk goed, kalm en godsdienstig Volk. Het is dus, zoo sprak de Paus op teederen toon, het is dus voor Ons hert een zoete vertroosting U heden bij Ons te zien, zeer lieve Kinderen, uwe wenschen te ont vangen en U onze Vaderlijkste en toegenegendste aan moedigingen toe te sturen. Onlangs nog hebt gij een schitterend bewijs gege ven van uwe standvastigheid en van uw kloek karakter, met heldhaftig terug te eisschen de volle uitoefening der Christene Vrijheden, die men u had willen ontnemen of ten minste verkrenken... (De Paus sprak hier van den schoolstrijd en elk stak

Het Land van Aelst | 1889 | | pagina 2