17 Zondag 28 April 1889. 30s,° Jaargang. GODSDIENST.-- VADERLAND. - VRIJHEID. wife* Boekwerken 'Tazida Spinael BUREEL, ACHTERSTRAAT, ftewone Annoncen20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Beriehten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. HET LAID ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen wouden op alle tydstippen dee jaar» genomen, rechtstreek» bij ons of door Post of Briefdragers. YANAELST AALST,; ZATURDAG 27 APRIL 1889. «o» A V g De Vlaamsche Gilde MM I Uf V mag een Feestelijke Zit- 1 ting houden; die 't weet, zal't verstaan. Den Aalstenaar gaat met vreugd en voldoening wandelen langs de nieuwe Statie der Koopwaren en langs den Zwarten Hoek, waar de Werken bijna voltrokken zijn. Nevens de Zwemkom wordt een straat gemaakt die moet uitkomen op 't WilgenstraatjeAan de Vaart, welk verschil tegen over 8 a 19 jareD dat de Schippers eens spreken!.. Elk moet bekennen, dat j d'aankomst van M. Gheeraerdts in den Raad een Tijdvak heelt geopend van nieuwe en groote open- bare werken. Y En morgen is 't Garde civik. Het is te verho pen, dat de Nieuwe Meesters de Burgerwacht uit het belachelijke zullen trekken, zonder iemand nut teloos te plagen en te kwellen. En een Vrije Burger- wacht zou nog 't best van al zijn... Heeft de Brand - blusschersdienst verloren, met vrij te worden? Y Hoe mag zijn Is 't Komiteit al benoemd, dat moet opzoeken, waarom de Volksarmoede hier zoo vreeslijk toeneemt? Er moeten dagen van Kermis zijn maar slem- perij is geen vermaak: en alle Zondagen die Orgel- I bals, gelijk men hier in Aalst begon te doen, Pt was waarlijk om van Aalst een Sodoma, een Helle en een arme Turksche barak te maken. Al wat in Aalst treffelijk is, begon ertegen op te komen; en toen wij in 86 de groote Petitie opstel den en rondstuurden, waren er op korten tijd 4n Handteekens van Katholieke Kiezers, en had men verder en langer rondgegaan, bijna al de Katholieke Kiezers zouden geteekend hebben. Dat aanhoudend slempachtig Kermisvieren kan geen ander gevolg hebben dan het verlagendste ze delijk en stoffelijk verval. Het nieuw Reglement, gevolg van die Petitie, wierd bijna eenparig gestemd; M. Schepene Ghee raerdts, die zich onthield, was toch ook van gedacht dat die Orgelbals moesten gedempt worden en uit geroeid. En wordt dit Reglement nu uitgevoerd Dat is de groote zaak. Uitvoeren: facta, non verba, gelijk in zaken van Werkmanskring en van Volksliefde Wordt 't Reglement uitgevoerd en scheldt men de boeten en straffen niet kwijt? Kwijtschelden, op be lofte van beternis, dat is verstaanbaar maar kwijt schelden als men van zin is 's anderdaags te herbe ginnen 11II1 Er is vervolg tegen 3, 4 geheime slechte kaveeten... Nooit is iemand wel gevaren met het Zedebederf te bevorderen, te beschermen of te ver schoot!'-" - e, - "x' rif ',r Op Paschen in St-Martenskerk, onder Hoogmis en Lof de kerk vervuld van Volk en uitvoering van stukken der groote meesters in de Muziekkunst; de Mis van Janssens, de Regina Cceli van Cherubini,ge boren te Florentiën in 1760 en te Parijs overleden in 1842; zijn eerste Mis componeerde hij op i3jarigen ouderdom;Den Regina Cceli van Cherubini,den Om- nes gentes van Mehul en den Exortum van Borgé.. Alhoewel men in een kerk de middelen niet heeft van aanleering en van aanwerving gelijk op eenen thea ter, nogtans kon elk bestatigen, dat de uitvoering dier groote stukken zeer getrouw was en vol harmo- nischen levensgloed... Ten anderen,daaraan kennen wij hier sinds vele jaren den ervaren Kapellemeester M. Peter De Mol, die muzikale gewrochten opstelt, welke in Duitschland en in Frankrijk uitgevoerd en bewonderd worden. Alderhande Nieuws: Te Parijs is een somme van 1,7x5,261 fr. uitgesteken, superflu voor den buitengewonen Dienst der Champetters in de Tentoonstelling. 29 Dendermonde zal morgen uitpakken. Z. H. de Bisschop doet er zijn Intrede ten 2 ure. Een plech tige Stoet met Praalwagen wordt ingericht en 700 Stemmen zullen een Feest-Cantaat uitvoeren... 29 't Gaat kreupel en mank in 't Hof van Oosten rijk; daar is al gezucht en gekucht sedert dit akelig Drama. De Keizer telt de steenen en de Keizerince vergaat, als een Bloeme zonder lucht... Ze kan daar zitten dubben en doleer en, uren lang en nu is zij naar Wiesbaden, om haar kranke zinnen wat te ver zetten. Maar onze vriend, de Koning van Holland komt naar zijnen pas; hij kan 's nachts al een oog toedoen j en 't eten begint hem te smaken... Dat ze toch zijn I ziek maagske respekteeren! 29 Dien Dendergalm dien hansworstUit haat tegen 't Katholiek zou dat venjel vergif in de water putten werpen; nu ligt het daar boosaardigte roepen dat elk moet soldaat zijn, zonder vrijkooping... En laat het Kiezing worden, zijn woorden van heden zal het afstrijden... Er snijden daar geen messen op. 29 Missiën in China, waar zooveel Belgen aan de Voortplanting van 't Geloof werken, en in den Con go een schoon tijdschrift met platen, aan 2,5o per jaar... Onzen eerbiedigen groet aan de Missionna- rissen in China, die wekelijks ons blad ontfangen. 29 Buis trekt voor een maand naar Zwitserland, pro causa zijn gezondheid..Tollens zegt dat de beste gezondheid is in den zomer vroeg opstaan en den nacht voor den dag niet nemen... En meester Lieven prees altijd aan, van matig en mildadig te zijn, van alle weken een voetbad te nemen, van des morgens vroeg eens in d'opene lucht te drevelen, en zelf een bloemhoveken te bewerken... En hebt ge daar geen kennis af, koopt u het Boek de Verstandige Hove nier, aan 85 c. in ons Bureel, en franko 95. 29 O d'helsche Dromedarissen, zouden wij moeten zeggen; zijn ze niet beschaamd, in een Land van Christen afkomst? Te Brussel, liggen de liberale ga zetten daar niet te terreesten en te tempeesten, rood van koleire, omdat ze te Gent de Priesters en het Christelijk Onderwijs uit de Stadsscholen niet jagen? O gi stramijnen Ziet ge nog niet genoeg te Brussel welk smodöerachtig en schurkachtig Volkske er uit uw civiele scholen komt? Gij doet er dikwijls uw beklach over, dat die kinders wild zijn, vuil van ma nieren, wreed van gedrag, en dat ze tot ramp van Ouders en vas Samenleving zullen dienen O dien dommen Religiehaat 29 Te Nieuwediep heeft een haringtrekker gevan gen 'ne zalm van 28 halve kilos en hem ver kocht voor 23 p-ullftp eqty lfDat l"v- - -.•* rJj$ 29 Vrijheid en Deugd, dat moet onze spreuk zijn. 29 Zondag voornoen wierd heel Gent in broeilte gezet door de Socialisten ze gingen een nieuwe Bakkerij openen; van 's morgends af was 't een kla roenen en een trompetten, dat al de koeien in de meerschen verschrikten; ten 10 nre ging men rond, in kortege, met 4 a 5 duizend personen, waaronder 3oo vrouwen, moeders en dochters; die vrouwen in de Roode Cortege, dat misstond leelijk... Als de klein Burgerij weg is en te niet,zal 't dan beter gaan in ons Landeken 29 Frankrijk heeft veel edelmoedig Volk; dees jaar willen ze toch de Boet-Pelgrimagie doen naar 't H. Land, al staat er een verlies op van 60 duizend fr. Den 2 Mei vertrekt men uit Marseilje. iste kl. 600, 2de kl. 45o, 3de kl. 3oo fr. waarbij nog 160 fr. van kost en logist, en de drij dagen vorblijf te Roomen moet elk betalen uit zijnen zak. In Italia is de beul afgeschaft 20 duizend fr. per jaar gespaard en in Oostenrijk gaan de Burge meesters moeten eenen uniform dragen, alsook de madammen der Officiers. In Mei 1875 schreef 't Land van Aelst alsvolgt Achtbare Burgers, Grondeigenaars, Barons, Milli- snnairs, indien gij't Volk aan de Bloedwet overlaat, zal dezelfde Bloedwet ook eens uwe kinderen verderven en verkrenken... Oog voor oog, tand voor tand!... E11 hoever zijn wij nog van daan Indien de Katholieke Drukpers zweeg, onder een Ka tholieke Meerderheid, men zou den Persoonlijken Dienst stemmen. Geen Vrijkooping mogelijk Elk in de slavernij e geven dat uit als een Vrijheid 'jxen aardige VrijheidElk in de Slavernij En daar zal 't komen, als men niet krachtdadiglijk vraagt: een gemak van Vrijkooping gelijk over 20 ja- rfn en den weg ingeslagen naar een Vrij Leger. 't Is met leugens en bedrog dat men Belgenland aan den Pruisischen Krijgsdienst wil vijstspijkeren; ja, met leugens en bedrog; Als men de versterkingen van Antwerpen vroeg, het j was er al meê, zegde men; ons Land was genoeg verde- died; En nauwelijks was Antwerpen en de Schelde versterkt i of ze moesten ook de Maas hebben, maar nooit zouden zouden die versterkingen 'ne soldaat meer vereischt j hebben. De Maas is gestemd en nu komen de lanterfanters af, dat zij 160, 170, 200 duizend Man moeten onder de wapens hebben... Zoo worden die arme Belgskes door den blauwsel ge trokken. Landgenoten, weet gij wat er ons te wachten staat?.. 't Is gedeeltelijk door de schuld der hooge Budjetten van Oorlog en Ónderwijs dat er in België zulke wreede krisis bestaat... Maar volgens de plans der Militaristen moet die Bud- jet van jaar tot jaar verzwaard worden. Pontius vraagt 1 wederom 4 500,000 fr. meer voor een a&ntal nieuwe Kapiteins... Den Budjet van Oorlog zal ons d'ooren van onzen kop afeten. j En de Kaserns? elk in de Kaserns In die school van dwang en van verderf! Ze beloven Aalmoeseniers, maar dat is zeem aan de j lippen; d'Aalmoeseniers zullen daar zijn gelijk de Pries- ters in de Middelbare Scholen; d'hooge Militaire Over- j heid is Vrijmetser en Vrijdenker; en 't eerste liberaal Ministerie d'Aalmoeseniers zijn afgeschaft! De Kasern is niet slecht, durft den d.Oultremont zeg- gen; ogi loensjsche piketter! Als gij, hooge Officiers, ae f kasern eens doortrekt, de soldaten moeten daar staan fix- als boomen, zonder zelfs een oogscheel te durven j verroeren, en dan zegt gij in uw eigen: Pronte, beleefde brave soldaten j '.Maar dat d'Ouders eens spreken, de Geburen, de Doc- .\-Jïct)piUteu, de Priesters, de Kerkhoven, ja, dat j de S;>ldat£n eens spreken, en ge zult ander Perbliksems van Sententien hooren Hoort, menschenl 't Keersken brandt We zijn te goed en te zacht geweest! Wij moesten ons al lang vereenigd hebben met Ant werpen en St-Nikolaas, alwaar ze de schoonste en de meest pratische voorstellen doen, om de Bloedwet te verzachten voor elk Nu spreekt men van Maatschappijen voor den Vrij- willigen Dienst te Brugge, te Gent en zelfs te Brussel Daar moeten wij ons bijvoegen en in alle Kiezingen voer Gemeente, voor Provincie, voor Kamers, in alle Kiezingen aan de Kandidaten vragen wat hun gedacht is over de Krijgskwestie; en uitdrukkelijk verklaren dat wij nooit of nooit ons stem zullen geven aan een d'Oul- tremontist of aan 'ne Katholiek die zijn Volk in een stemming verraden of verlaten heeft. Hard tegen hard Komen de Kiezers niet voor goed uit hun bedde, vreezen ze te spreken en tegen te stemmen, we zijn ge broken en verloren en zullen als Slaven behandeld worden. ARGENTINA1 Morgen, Zondag, vertrekt weêr een stoomboot uit Antwerpen naar Buenos-Ayres, met a5o Land verhuizers. Verscheide Vlamingen hebben reeds naar hun Fa milie geschreven; doch 't is slecht na eenige maan den dat wij den waren toestand zullen kennen. Edmond De Muynck, van Beernem schrijft, dat hij buiten de steden woont, te Baradero. Hij werkt daar in den Maïs, met nog i5o Vlamingen; ze wonen in een soort van barak, gelijk de Fooregasten; alle dagen kunnen ze **an 5 tot 6 fr. opsteken; hun werk is niet lastig; doch als 't regent, ligt alle werk stil en alle betaling ook. Het vleesch kost er 5o c. de kilo, doch is zoo goed niet als in Europa; 't zal nog al veel schillen! 't brood kost 1 fr. de kilo: den rijst ook 1,00; 't zout 5o c. de koffij 5,00 de kilo. Zekere Foké van Zomergem woont te Dolorès, 5o uren van Buenos-Ayres; hij is er zeer wel, schrijft hij, hij raadt aan, dat er nog zouden komen, ik heb hier meer land, schrijft hij, dan eenen boer in Bel gië en als er nog komen, ze zullen op korten tijd rijk zijn. De Muynck klaagt vreeselijk van 't fornijn; dat ze 's nachts hun tent moeten onder rook zetten. Binnen eenige maanden zullen wij maar de vaste waarheid kennen; mettertijd zal Argentina toch een Vlaamsche Volksverplanting worden; als in 't Va derland het leven te lastig en te moeielijk wordt, moet er naar uitkomst gezocht worden. Ze zeggen dat in Canada de luchtstreek voordeeliger is, doch biedt de grond dezelfde voordeelen aan Ramp in Argentina. De zaak zal gerucht maken en veel gerucht. Een Convoi-Ramp in Argentina, tusschen Baccalari en San-Martin; de trein uit Rosario, d'ander week donderdag avond komen afgereden; er zaten veel Fransche Landverhuizers op; eensklaps, een der eerste rijtuigen springt uit de riggels; drij rijtuigen vol Volk, vallen gansch omver;de petrollampen doen brand ontstaan en al brandende wordt dien trein holderdebolder voortgesleurd, verscheide honderde meters ver, de wielen in de lucht; men kan denken wat er afgezien is. Het getal dooden wordt geschat op 5o; de ge kwetsten op 72. Die statiën zijn daar verven mal kaar en 't was slechts rond 4 ure dat de eerste la ding gekwetsten in een schuilplaats geraakte; het lijden der gewondde is onbeschrijfelijk; vele stierven onderwege;... Men klaagt over de rijtuigen waarin d'uitwijkelin- gen vervoerd worden; doch men weet dat hier ook erge en wreede spoorwegrampen kunnen plaats grij pen. Socialisten en Liberale Gazetten. 't Is alletwee éenen aanhang en helsche pandoer» derij; De Socialisten gaan zoo wijd, dat z'opentlyk de Commune van Parijs, dat wild branden en moorden durven prijzen en verheffen 1 En de liberale gazetten steken met trotsheid den kop omhoog en kondigen met vreugd aau, dat er te Brussel een civiele Eerste Communie gaat zijn voor 72 kinderen uit ons Land. Als ge dat eens nagaat, zulke boosheid 1 En kan er nog iemand verblind blijven in die sekten fort verschiDStten. Van dien stond twijfelde ik geen oogen- u mijnen doodsangst voor oogen te stellen, gaan wij liever wli - - -j. naar Den Biekórf, ik zal u aldaar alles breedvoerig verba- blik meer of Generaal Chasse, die aldaar het bevel voerdo, len zou zich wreken en de minste omstandigheid te baat nemen Te koop in onze Bureelen Nota. Om die boeken trankote bekomen 0,10 e p 1 bij voor 't port Verstandige Hovenier o,85 Kabinet-Sekretaris l,oo Rosa van Tanneburg o,75 't Bloemkorfje o,75 De Waterkruik o,3o De T rappisten o,5o H. Barbara o,5o De Kroon des Hemels 2,oo sche Volk o,85 Valeiitynen Ouson l,oo Om fransch ieleeren, zonder Meester o,45 Een Framassonske o,12 Troost der Armen, veel re cepten o,5o Napoleon l,oo Robinson l,oo Genoveva van Brabant 0,75 Masker van de Wereld 2,5o Keukenboek 1 ,oc Tooverboek o,55 Jan Clerke.r 2,25 Gaston Blankaert 1,75 't Kasteel 2,oo Karei VI l,5o Trouw tot ter dood o,5o DE OUDSTE DOCHTER DES DUIVELS een verhaal uit deze eeuw doorS. VAN DERGUCHT, Kunsttchüdcr te Aelat. O28 XXX. HET BOMBARDEMENT VAN ANTWERPEN. Na het morgerdmaal te hebben gebruikt, kleedde zich ook Quenel op zijn Zondaags om zijnen ouden Meester te vergezellen, en beide trokken weldra, uitgedorst als twee renteniers, naar de Kerk. De Mis, aan God opgedragen door den Priester, die den Jonker had berecht en welken hem daarna schier dage lijks was komen bezoeken, liep nauw ten einde, als Joseph bij het uitgaan der Kerk Quenel bij den arm nam en zegde Beste vriend, nu dat ik ganschelijk ben hersteld, wil ik niet langer misbruik uwer goedheid maken, om in u midden als een luiaard te blijven wonen. Ik had gedacht fortuin te maken in vreemde landen, maar doordien den vriend die mij belooid had mij alhier te komen vinden, om mij het noodig te verschieten, zich in het zoeken laat, ben ik gansch en geheel van gedacht veranderd. Ik wil, gelijk hedendaags veel deftige jongelingen doen, soldaat worden! en daar ik eenige geleerdheid bezit, hoop ik weldra eene Overheid te zijn. Quenel bezag den Jonker medelijdende en schudde afkeu rende het hoofd. Soldaat worden, zegde hij, neen Mijn heer dit moogt gij niet doen! want geloof mij, die van onder vinding spreek, iemand die zijn vader en moeder heeft ver moord, is nog te goed om in tijd van oorlog soldaat te zijn. Joseph Vermeulen liet zich gezeggen, en niettegenstaande om het ongelukkig Antwerpen in brand te schieten, dj niet zeer herbergachtig was, trok hij echter met Quenel Inde _olj hij - het aangeduid bierhuis binnen. Voorgevende (lat zij malkanderen in het bijzonder wensch- ten te spreken, plaatsen zij zich in de achterkamer aan eene tafel en vroegen aan den vollijvigen baas een flesch Pieter man, welken denzelven hun dadelijk geriefde. Na een glasje van dit edel vocht gedronken te hebben, bleef Quenel nog eenige oogenblikken peizende zittenDit dralen begon den Tonker eindelijk te verdrieten. Welnu, besten vriend, vroeg hij, waar blijft de medeaeeling die gij mij hebt belooft?.. Niet zoo haastig mijnheer, gaf hij tot antwoord, ik ga beginnen. Vooreerst vraag ik u echter van mij zoo weinig mogelijk te onderbreken, daar ik wellicht den draad van mijn verhaal zou kunnen verliezen, want geloof mij, brave Jonker, dat ik liever tot uw onderhoud mijne nagels uit de vingers zoo willen werken,als u soldaat te zien worden. Ik ben een geboren Aalstenaar, mijne moeder heb ik nooit gekend, maar ik woonde in den ouderdom van zes-en-twintig jaren met mijnen vader, die een schoenmaker was, in een klein huisje der Klapstraat, alwaar wij een zeer eentoonig leven leidden. Voor het begin van het jaar 1829 stierf mijn vader aan een kwaadaardige ziekte en ik wist schiers niet meer van wat hout pijlen maken, daar ik zeer weinig aan leg tot schoenmaken had en bezwaarlijk met dit bedrijf in mijne noodwendigheden kon voorzien. Het geluk scheen mij echter te begunstigen, mijn vader had een broeder die te Antwerpen een kruidenierswinkel open hield, en deze, wetende dat ik tamelijk kon lezen, schrijven en rekenen, Maar, beste vriend, zoo doende zal ik slechts het naai mij dadelijk in zonen dienst. 1 I nan moanflp ilr ar mil hDwan t voorbeeld van vele anderen volgen j Alle voorbeelden dienen niet nagevolgd te worden, besten heer; indien al die deftige jongelingen, waar gij van spreekt en die volgens mij slechts waaghalzen zijn, in het water sprongen, zoudt gij hun voorbeeld volgen? Zekerlijk neen, antwoordde de Jonker, maar dit heeft geen betrek met den soldatendienst. I Quenel greep als half verschrikt Joseph bij de hand: Tonkheer, zegde hij, gij moogt mij gelooven, dat ik liever slaaf in Turkijë zou zijn als de schrik en benauwdheid nog uit te staan, die ik gedurende het Bombardement van Ant werpen heb verduurd.. Maar zie, het is hier geene plaats om Toen waande ik er mij boven op ik wist mij deltig te ge dragen en reeds was ik bij de geburen in eene zekere soort van aanzien geraakt, toen het volgende jaar de noodlottige Omwenteling kwam los te bersten. Het was den 27 October i83o; als ik ooit Vader en Moe der of mijn eigen naam zou vergeten, deze datum vergeet ik nooit. Al ware het geweest om de Brusselaars na te apen, waren de Antwerpenaars ook in opstand gekomenZij maakten zich van de Roode Poort en de Borgerhoutsche Poort meester en openden die aan de Vrijwilligere, die zich in de I stad verspreidden, wijl de Hollandsche soldaten zich op het gewoone lust met de Hollanders twist te zoeken. Wat zou ik echter doen? Plicht, eer en Vaderland riepen mij tegen den vijand. Ik was Luitenant bij de Burgerwacht gekoz in dit oogenblik echter hadde ik liever deurwaarder in d® maan willen zijn... Wat had ik van mijn luitenantschap e verwachten? Moord en doodslag. Het kon niet missen, dat» indien ik met mijn manschap vooruitrukte, de vijand met zijn geschut op geenen van alle stervelingen in Antwerpen liever zou mikken dan op mij. De lieve moeder Natuur heeft mij bijzonderlijk met een statig lijf begunstigd. Ik behoor tot de dikke mannen. Een man van eene zekere breedte en rondte, vervult overigens zijne plaats op de wereld altijd goed; wordt niet licht over het hoofd gezien; geeft aan alles wat hij zich aantrekt, gewicht, en heeft in zijn doen en laten iets heerlijks! Helaas! in oorlogstijden is echter die soort van heerlijkheid zeer ongemakkelijk, en een der gevaarlijkste geschenken des Hemels. Alhoewel ik nog een gensterken hoopte dat men de zaak met de Hollanders in alle vriendelijktieid door eene eer volle overgave zou eindigen, moest ik mij echter als hute" nant, tot het ergste voorval gereed maken. Ik kon licht berekenen dat mij, met mijne majestueuse dikte, het vooruit gaan tegen de vijandelijke bajonnetten, buitengewoon moeielijk zou vallen. Niet min bezwaarlijk was eene terug trekkende beweging in hoogste snelheid uit te voeren, wijl desnoods de slanke jongeiingen miiner compagnie op den inval zouden geraken, van de vluent te nemen en hunnen van God en de wereld verlaten luitenant, aan de vijandelijke macht ten prooi te geven, Doch daar was voor mij bij stilstand in de gelederen ook geen heil te verwachten; want op wien kondenjka nonniers, grenadiers, jagers, en hoe die schietbroeders ook alle heeten, gemakkelijk mikken, dan op mij alleen, die van een heele compagnie altoos de zichtbaarste man was, op den grootsten afstand van het geschut 1 Deze zeker zeer gegronde overweviDgen drongen als van zelve in mijnen geest, wijl ik met de grootste kalmte des werelds aan de tafel een gebakken karpel zat op te eten, toen mijn Oom schielijk in de kamer trad, met de woorden: De vijand zal ons dezen avond aanvallen 1 Zoo sprekende hief hij den blik vol smart naar den Hemel op en trok, wnl hij met een plechtig zwijgen achter de ooren krabde, met d«

Het Land van Aelst | 1889 | | pagina 1