Rampen Misdaden Ongelukken. Geeraardsbergen;tê. *&££3a Politiek Overzicht. Buitenlands Nieuws. Wisius en Marcus. Roomennaar Roomen Stf^31 Zie, op de 4de bladzijde, die wreede Moord te Z e 1 e HEKELGEM, bij Aalst, op den steenweg van Aalst naar Brussel heeft men den hoogen en sehoonen Bou- choutberg; links ligt Affligem en Meldertrechts heeft men in de diepte de Dendervallei en op den berg, de Pa rochie van Hekelgem. Nou, in den nacht van vrijdagtot zaterdag zijn er gestolen bij Joannus De Wever eenen haan en 7 kiekens, bij Frans De Ruysscher den haan en 16 kiekens; bij De Wever hebben de dieven de ladder doorgezaagd en bij August De Schryver wilden ze met eenen hopstaak de deur uit de sporen heffen, om in te breken, doch moesten 't laten steken. De Gendarmen van Assche speuren ieverig de dieven op. GENAPPÉ, in de Walen, een wreed geval: de trein- afroeper Brarne, zondag noen over de rails gaan, en er doodgereden worden door den trein uit üttignies, mors dood, 't grouwelde om te zien. KORTRIJK, die oude voorname stad, waar degroote Dichter en Taalkunige Gezelle Onderpastoor is; in den nacht van 20 april ten half twee, begon de brandklok te luiden en men riep Allarml Mensche van Kortrik! uw Collegie staat in vlam en vierl... Vliegens was elk te Deene, en diethuus moesten bliven,hoorden met atgrisen 't gedretsel der Brandsputen en 't getrappelsel der Vol keren; men had verkeerd geroepen; 't en was het Colle gie niet, maar de Verweri Collier, in de nabiheid, die afbrandde, met groote schade, want veel materiaal en al de stukken g«ed,die geverfd waren of te verwen lagen, 't is al verpulverd en verbrand. GENTMaandag ten 7 ure 's morgends is op den kleinen Dok aan de Guano fabriek van M. Moreels, een groote stapel zakken omgevallen; vier werklieden zaten er onder; eenen was zeer erg gekwetst, de borstkas ver brijzeld. E. H. Coemans, Pastoor van St-Macharius, heeft de geestelijke en priesterlijke hulp toegebracht... Gelijk wij verhaald n in die convoi ramp te Sottegem, 't is in gevallen van ziekten, rampen en dood, dat men de geestelijke hulp best kan en ziet waardeeren. VERVIERS. Daartegen, te Overoeth is weeral 'ne kadé, 'ne krawat, een gewezen ontfanger van douanen en aksisen, gevlucht naar Holland en laat in de kas, of beter laat niet in de kas een som van 14 a 15,000 fr. die er zou moeten zijn. BRUSSEL. Een spijtig geval, op Paschen; een der klokluiders van Sinter Goelen, met zijn been in de koord verwarren, terwijl de klok luidde, zijn been gebroken en zoo kwaadaardiglijk, dat het in 't Gasthuis moest afgezet worden. SCHAARBEEK, bij Brussel, alwaar een nieuwe schoon statie is gemaakt. D' ander week woensdag is M. Arthur Warnand, onderchef, door een vliegende trein doodgereden, dat is een trein die de reizigers op neemt van Engeland, Oostende naar Duitschland en maar stilstaat in verscheide groote steden. M. Warnand laat een weduwe en 5 kinderen.... GENT. Donderdag morgend, rond 9 ure, was zekere Frans Van Acker, wonende op den Antwerpsche steenweg, bezig in het slachthuis eene koe door te hak ken, toen eensklaps zijn kapmes, dat hij boven het hoofd opgeheven hield, uit zijne handen gleed en hem eene diepe wonde in den hals toebracht. De geneesheer Heldenbergh, onmiddelijk te zijner verpleging geroepen, heelt hem de eerste zorgen toegediend. SCHAARBEEK. In de Cour de Brabant is juffer D. 18 jaar oud, maandag in de danszaal aan de linker zijde nog al erg gestoken, door eenenjongeling, 't Slacht offer ligt in St-Jans gasthuis, die juffer woont bij hare ouders in de Beetstraat. THIENENEen wreed geval aldaar: üüülO dronkenschap de bron van alle kwaad En wee die eens in die gewoonte gaat. ,J"Te Thienen, een man zekere L. viel als een stuk lood ten gronde, van zattighcid... Hij wierd naar den amigo gesleurd... 's Anderdaags, men gaat zien, de dronkaard s dood zijn bloed was opgestropt. CHARLEROI. ln de glasblazerij van M. Baudoux wierd de meestergast Genaux en de glasblazer Mal ver smacht door een gaz-ontsnopping uit den ketel; Dit gebeurde 's nachts; de werkman Frans Jacques snelt zijn makkers ter hulp en trekt ze uit den gaz-p^ Mal was gered, maar Genaux bleef dood. Hij laat een weduwe en 6 kinderkes. DIEGHEM. Op de kermis. Degauwdieven laten toch geene enkele gelegenheid voorbijgaan om hun misdadig stieltje uit te oefenen. Zoo hebben zij op de kermis van Dieghem, op de foor, van zich doen spreken. Drie damen werden van hunnen geldbeugel ontdaan. Toen zij den diefstal bcstatigden, waren de schelmen reeds weg. MECHELEN. Ongeluk in het slachthuis. In het slachthuis van Mechelen is een betreurensweerdig ongeluk gebeurd. Een jonge slachter is op den glibberigen grond van den vloer uitgeschoven,met 't ongelukkig gevolg dat een mes, welk hij in de hand had, hem in de zijde drong. De wonde is gelukkiglijk niet gevaarlijk. Dokter Liagre, die juist ter plaats was, heeft hem de eerste zorgen toegediend. ISEGHEM. Eene ongelukswe ek. Als eene zeldzaamheid mag gemeld worden, dat er in de Goede Week, te Iseghcm, allerlei buitengewone voor vallen plaars hadden: Zondag, een mensch afgeranseld, die geen vlieg kwaad doet; Woensdag, eene jonge doch ter schielijk gestorven; Witten Donderdag, een verhan gen ontdekt, en op Goeden Vrijdag, in de borstelfabriek middel uan eenen ijzeren handboom, daarna een'der onderruiten van het raam met zwarte zeep bestreken, om ze alzoo des te gemakkelijker te kunnen uitsuijden, Zij hebben er kleerstoffen meegenomen voor eene weerde van drie honderd franken, nadat zij de voorzorg geno men hadden van de voordeur, langs buiten, met eene dikke koord aan een vensterbaak vast te binden. Vol gens de stappen die op het voorplein gelaten wierden, moeten er verscheidene mannen geweest zijn die verge zeld waren van eenen hond. LEUVEN. Arme knaapl Willem DeIikker oud 7 a 8 jaar, wonende Musschengangj was bezig met den reep te spelen. Eensklaps schoof hij uit en viel met zijn oog op de punt van zijnen stok. Het arm kind is in den nacht aan de gevolgen zijner wonden overleden. ANTWERPEN. Dinsdag namiddag bood zich een persoon, gekleed met bruinen overjas en bruine veston, bij de weduwe Jeppeson aan, wonende Falcou- poort en zegde dat hij kwam om'hare assurantiepapieren na te zien. De vrouw overhandigde „hein de gevraagde papierenen na ze eenige oogenblikken te hebben bezien, eischte hij als kosten de som van fr. 3,40, die de onnoo- zele vrouw hem betaalde. Onnoodig te zeggen, dat zij met een stoetmoedigen oplichter te doen heeft gehad. De kerel wordt opgezocht. DROEVIG ONGEVAL. - Moeders, weest toch voorzichtig. Een 4 jarig meisje, Maria Git» genaamd, wonende St-Tansstraat, is woensdag namiddag, terwijl zij met een fleschje voor hare woning aan het spelen was, gevallen. Het fleschje werd verbrijzeld en het arm kind bekwam eene afzichtelijke snede in den pols der rechterhand. GENT. Zinsverbijstering. Dinsdag morgen, rond 3 uren is de genaamde F. Van Hoecke, wonende Bleekersreke, in een aanval van zinsverblijstcring in het water gesprongen en verdronken. Rond 12 ure was hij naar bed gegaan en rond 3 ure wilde hij opstaan om licht aan te steken; zijne echtge- noote vroeg hem te bed te blijven, waarop de man ant- woorde een poeier beneden te willen halen om in te nemen. Eenige oogenblikken nadien sprong de vrouw ook en liep naar beneden. Zij vond Hare voordeur geopend, liep op straat en hoorde geroep: het was de lantaarnaan steker die om hulp riep, daar hij Van Hoecke in het water had zien springen. De vrouw riep tot haren echt genoot: Toe komt toch uit het water! Neen ant woordde hij, ik kan toch niet genezen, en eenige oogen blikken nadien, verdween de ongelukkige zinnelooze onder 't water. Dezen morgend was het lijk nog niet opgehaald. De man had eenigen tegenslag ontmset die hem van zijn verstand beroofd had en eeoigen tijd zelf was hij in het krankzinnigengesticht opgesloten. CAMPENHÖUT. Schrikkelijke vadermoord. Dinsdag morgen werd onze anders zoo rustige gemeente, gansch in opschudding gebracht. Een hevige twist was ontstaan tusschen een vader en zijnen zoon, Deze laatste was razend van woede. Hij greep een bijl vast en kapte ermee op 't hoofd van zij 1 ongelukkigen vader. Dezes schedel werd gekloven. De dood was oogenblikkenlijk. Na den schrikkelijke moord te hebben gepleegd, be gaf zich de vadermoorder naar de gendarmerie en ver haalde er de misdaad. Hij werd aangehouden. Nadere bijzonderheden. De moord heeft plaats gehad in een afgelegen gehucht der gemeente, gekend onder den naam van Langestraat. Het is daar dat de echtgenooten Kastecls verbleven. Het was een zeer slecht huwelijk, waar gedurige hevige twisten plaats hadden. De vrouw Kasteels schijnt in haar gedrag nog al wat te wenschen te laten. Dinsdag namiddag, rond 3 was Kasteels in dronken toestand, naar verteld wordt,te huis gekomen en was beginnen verwytingen te doen aan zijne vrouw. De zoon, Willem Kasteels verzocht zijn vader ">p te houden en moest er later nog eens tusschen komen om een einde te maken aan het gevecht, dat ®n den twist volgde. Hierdoor waren vader en zoon worden en zoo werd den moord begaan. De moordenaar is 19 jaar oud. Heden avond is hij in de gevangenis van Siut-Gillis opgesloten. Het slachtoffer, Kasteels, is vader van 9 kinderen, meest allen minderjarig. De begravenis zal Donderdag morgen teng ure plaats hebben. Duitschland Overstroomingen. Een telegram uit Posen meldt het volgende: Verscheiden straten van Posen staan onder water ten gevolgen van de overstrooming der Warthe. Een groot getal inwoners zagen zich gedwongen hun huis te verlaten, en bevinden zich thans zonder verblijf- Er werd reeds een reddingsdienst ingesteld. Engeland. Een schouwburg afgebrand. Een telegram uit Londen meldt dat de Bijou-Théatre van Melbourne, door een hevigen brand gansch in asch gelegd werd. De aanpalende huizen werden ook beschadigd. Korsika. De vendetta Uit Ajaccio bericht men dat tusschen verscheidene leden der familie Milanili een van den heer Jules Van de Kerkhove, een zekeren Leo- twjst ontstond, waarbij de vuurwapens voor den dag »-■ gehaald werden, met het gevolg, dat drie der strijdenden gedood en drie anderen gewond werden. Rusland. De jongste samenzwering. St-Petersburg, 24 April. Men waande het nihilism dood en begraven, maar het schijnt wéér te herleven. Reeds sedert eenige dagen spreekt men van eene samenzwering, van een aanslag op 's Keizers leven. Thans wordt dat Een Werkmanskring en Pa- j nieuws bevestigd, maar de politie kent de voor naamste plichtigen, zegt men. Voor zooveel men weet, had deze jongste be weging haar middenpunt te Warschouw. Zoo als die van 1863 was zij eerst en vooral na tionaal, maar had thans daarenboven eene sterk socialistische kleur. De politie had sedert eenige maanden een e ongewone bedrijvigheid in de Poolsche nijver- heidsdistrikten, op de Oostenrijksch-Pruisische grens, opgemerk.t Men had oproepen van een oproerskomiteit in beslag genomen, waarin de maatschappelijke omwenteling voorgesteld werd als het te bereiken doel en de opstand van Polen als het middel daartoe. Over drie weken stierven schielijk twee der generaals die te Waarschouw in garnizoen lig gen; hun dood, die met een verschiljvan weinig uren plaats had, wekte vermoedens op. Die twee generaals waren Veichter en Depp. GENT nardus De Clerck. vader van twee minderjarige kinde ren, de borst ingestooten en werd een jongentje deerlijk gebeten. GULLEGHEM. - In den nacht van vrijdag is een diefte gepleegd, ten nadeele van Arnand Theys, winkelier en timmerman. De dieven hebben de houten venster opengebroken bij worden Z. H. bisschop Lamörecbt vergeleek een Patronagie aan een reddingsboot voor de jengd. De gevaren zijn groot hedendaags, bijz. in de steden; nauwelijks is 't kind nit de school of 't komt als op een woeste zee van strikken en doolhoven De Patronagie is dan waarlijk de Red dingaboot... Geeraardsbergen heeft eenen sehoonen Tombola ingericht hij biijlt nog eenige weken open en d'algemetne medehulp wordt ge vraagd; voor lotjes aan 25 c. te koop in ons bureel. 't Ie een gced Werk een Karitaat, maar terzelvertijde een kans om voor 25 c. een allerscioon- sten en kostelijken prijs te winnen. Die lotjes «ijn te bekomen in ons Bureel. rechte hand een groot blad papier uit den zak. Spreek toch, zegde ik, wat hebt gij daar? overgaaf... voorwaarden? Geene overgave, antwoordde hij, het is een plechtige oproep aan de Burgers van Antwerpen, omdat zij moedig en vreugdig goed en bloed aan het Vaderland zouden opof feren. Wie wapens dragen kan, staat in het geweer. Geheel Antwerpen is een oorlogskamp geworden; in gevalle van nood zal ieder straat een slagveld zijn. Ooms woorden klonken mij in de ooren, als waarachtige doodsgeluiden. Doch ik wilde den su!:kelaar het lastig oogenblik niet lastiger meer maken. Ik gaf mij moeite om zooveel ik konde, een onverschillig, ja bijna heldhaftig ge zicht te trekken, en daar mij de woorden ontbraken, greep ik gelaten naar mijn vorket en stelde mij weder aan mijneD Brand in deiVlaanderenstraat. Maandag avond, rond 7 1/4 ure, ontstak de heer Bogaert, coiffeerder, wonende in de Vlaanderenstraat, de gasbekken zijner vitrien. Eensklaps sloeg de vlam van eenen bek in de hoogte en deelde on- middelijk het vuur aan de stores der vitrien j mede. Naarmate deze opbrandden, vielen de vlam- karper. Doch de woorden 0 bloed, wapens, begraven, wal- Naarmate deze opbrandden, vielen de vlam- len, slagvelden, hebben inderdaad jets besmettelijks. Niet j °Pn ÏS& htkeTee alleen kwatntni^e gansche kamer mij reeds als,«n W j St welijke verwoesting voor, maar gij moogt mij gelooven of te 6 88 niet, de visch had zijnen vorigen smaak geheel en gansch verloren. Oom lief, met het eten is het nu toch gedaansprak ik en stond opWie weet waar wij morgen zullen zijn? Om het even, hei nam mijn Oem. De Hollanders zullen zich in eenen moeielijken toestand in de voorsteden bevin den. Wij willen aan de wereld toonen dat wij Antwer penaars zijn. In de gansche stad is alles tot den strijd besloten en tegen eene beschieting des nachts voorbereid. Ieder zal het zal het als een feest aanzien voor zijn geliefd Vaderland te sterven('t Vervolgt.) aangerichte schade wordt op ongeveer 1,000 fr. geschat, doch is door de verzekering gedekt. Droevig ongeval te Etterbeek. De genaamde Guillaume Vandenbemde, metsergast, werkte Donderdag aan een in opbouw zijnde huis te Etterbeek, op den St-Pieterssteenweg. Eensklaps werd hij duizelig en stuikte van eene hoogte van ongeveer 9 meters naar beneden. Vandenbemde is kort nadien in het gasthuis gestorven. Hij laat eene weduwe en verscheidene kleine kinderen achter. RUSLAND. Bij Russische studenten van Zurich in Zwitserland, heeft men eene fabriek van bommen ontdekt; i3 zija er aangehouden geweest, 't schijnt dat die zaak in betrekking staat met een i complot, volgens 't welk de Czar moest vermoord worden als hij naar St. Petersburg zou komen voor I de Paaschfeesten. In Rusland zijn ook eenige verdachten geknipt, waaronder officieren van de kanonniers. In Polen en andere streken is de politie rusteloos om de gevreesde samenzweringen te ontdekken't schijnt dat verscheide officieren der Keizerlijke wacht aan gehouden zijn. De Czar Alexander is zeer ontrust over die nieuwe opstanding der Nihilisten die in 1881 zijnen vader zoo wreed vermoordden. DUITSCHLAND. Op 3o April komt er te Berlijn een Congres bijeen om het geschil te midde len dat tusschen Pruisen en de Amerikaansche Republiek is opgerezen, nopens het bezit der eilan den Samoa in Oceanië. De Amerikaners begeeren dat men dien archipel onafhankelijk verklare, en dat willen de Duitschers ook. Maar de Engelschman, die tot hiertoe zich onzijdig heeft gehouden, zal een modus vivendi moeten opzoeken tusschen de regee ringen van Washington en Berlijn. Kapitein Wissman is nabij Zanzibar op de Afri- kaansche kust aan 't werk om met de hulp van Egyptische en andere Muzulmansche troepen de opstandelingen te beteugelen; maar, volgens d*n Afrikaansche reiziger Rohlfs, die nu in Duitschland is, zijn die vreemde troepen niet te staan; Duitsche soldaten zijn er noodig om de onderneming van Wissmann te doen lukken. VEREENIGDE STATEN. Volgens eene afkondiging van den President is het land van Oklohama aan de beschaving geopend; dat betee- kent dat de 60 duizend Indianen die daar woonden, op de Verdragen betrouwende, onmenscbelijk wor den verjaagd. De Roode Huiden moeten plaats maken aan de duizende landverhuizers, die zich reeds op hunne grenzen verdrongen, in afwachting van hunne prooi te mogen verslinden. 5o duizend vreemdelingen stonden gereed om dit grondgebied van 800 duizend hectaren in te nemen; maar er zijn maar gronden voor 10 duizend Kolonisten, zoo dat er bloedige worstelingen wellicht zullen plaats grijpen. Op 'nen pink zijn daar steden gemaakt, huizen gebouwd en burgemeesters gekozen. EGYPTE. De Dervichen met de Soudaniers beginnen te woelen rondom Souakim; zij hebben bij de haven Heliab een fort aangerand dat men bezig was met bouwen, en zijn er meester van gebleven. Het Egyptisch garnizoen is gaan schuilen op den Steamer Adjemi. Een 1 ngelsche kannonnierboot en twee Egyptische oorlogschepen zijn van Soua kim vertrokken om de oproermakers te verdrijven. ITALIË Wat gaat de regeering aan de Roode Zee aanvangen? Crispi schijnt nog al genegen om den krijgstocht uit te breiden en verder in Abyssinië te trekken; maar de minister van oorlog wil niet beginnen voor dat de noodige credieten door 't Par lement gestemd zijn. En 't Parlement vindt dat het volk al genoeg lijdt en mort. r>OS^2AIRTTK.- --.Te Weenen is er deze week een felle werkstaking geweest va. Koetsiers dei trams; de grevisten wilden niet dat de trams reden; politieagenten en soldaten hebben, schrijft men, op de menigte gevuurd. Volgens later bericht, heeft de troep op 't volk niet geschotrn, en eenige koetsiers hebben hun werk hernomen. i5o trams zouden nu af rijden. FRANKRIJK. Wil of mag Boulanger te Brussel niet blijven? hij verliet de Belgische hoofd stad Woensdag om 7 ure, en trekt naar Londen Van daar zal hij zijne partij kunnen besturen. 't Is nog niet zeker of Boulanger te Londen zijn verblijf vestigen zal; hij mag, schrijft de Journal, in ons land weerkeeren als 't hem belieft. Men heeft hem niet uitgedreven; maar waarschijnlijk is hij toch vermaand van zich stil te houden om ons geen bezwaar over 't hoofd te trekken. In Engeland wordt de generaal wel ontvangen; de leading artikles van den Times en den Standaard toonen dat de openbare denkwijze hem niet ongunstig is. EGYPTE. Inleen konservatieve meeting te Bristol heeft lordS alisbury aangedroneen op de ver sterking der Engelsche krijgsvloot. Een vijanden- leger in ons land, zegt hij, ware eene onberekenbare ramp voor onze politieke en stoffelijke belangen. Op dees oogenblik mogen we geenszins den Home rule het eigen bestuur aan Ierland geven, dat zijne uit muntende havens zou kunnen ter beschikking stel len van eene vreemde oorlogsvloot. Wisius. Erdabi. Marcus, waar zyt ge I Marcus. Hier, kameraad, hier, ge ziet er zoo kras uit en zoo joviaal Wisius. Och ja, Marcus, 't begint goed weór te worden 1 De nachtegaal is toegekomen. Marcus. - Den i7 April, dat is altijd den termijn, of het zou moeteu tempeestig weórzijnl Wisius Den nachtegaal, Marcus! by zingt toch zoo schoon in den hof van M. De Pauw, aan t kasteel van St-Jobs, aan 't goeiken van 't Collegie en op veel ander plaatsen Marcus. Wisius. ge zoudt zeggenDien Nachtegaal, een klein snerk vogelken en zoo schoon zingen, en dat duurt al 6000 jarenl Wisius, 6000 jaren en altijd met dezelfde kracht... Die Schepping! die Schepping! W'hebben hier nu die Olifanten gezien in Aalst en die .Leeuwen en die Pan ters, en al die Vogelen.. Wisius. Weet ge wat ik zeg voor mijn rede:Die voor den Schep per en voor de Religie niet buigt, knielt en zwijgt is van uilegem en van ezelsstam. ging afvallen; en tegenwoordig Wisius. - Ja Marcus, 't kwaad vliegt in de Inch'en moesten al d'ongelukkige Ouders van Aalst op de Groote Markt komen, Tirri Martens wierd omvergedrommen. Marcus. !k Zeide dan in mijn eigon, Wisins: zeggen en zelf niet doen is aardigdat ik ook alle Eorste Zondagen ging en'k heb my overwonnen. Wisius, en we zijn te sa men gegaan en 'k heb er veel vreugd en genoogen it 5 en het gaat nu gelijk een fluitjen van een oordjen... Alle Eerste Zondagen we zyn op onzon post Wisros. Maar Marcus, die alzoo vertijen met Paschenj die naar geen kerk omzien Marcus Ja, gelijk er ongelukkiglijk veel zijn.., Wisius. - Dat moet wreed zijn, Marcus; want een Chris ten hert en kan toch niet liegenEn zonder knaging kan dat niet passeeren 1En de Tijd loopt voort! En de Dood is daar; d'onverbiddelijke Dood 1 Marcus. En 't geen dat er achter komt, zei Nollen; want z'en zullen my toch niet wys maken dat de menschen dieren zijn, redelooze stomme dieren; en als ge die schoon heden ziet van de Natuur. Wisius, en datdemensch heerscht over dit alles, ge moet toch zeggenGod heerscht over den mensch, en als de mensch rebel is en do Wet versmaadt die aan Mozes gegeven wierd en die altijd dezelfde blijft, dan zal 't op zijnen toren luiden, eens dat den appel geslagen is. Wisius. Msrcus, ge spreekt gelijk een Schriftuur; maar zou dat waar zijD, dat er in de groote steden zooveel mankeeren 1 Marcus. Och Wisius, er zijn er daar ook zooveel die met vuil grove schelmstukken op hun hert liggen. Wisius. En zou dat waar zijn dat er veel jonge gasten uit d'offlcieele Scholen reeds leven als rampzalige Vrijden- kerkes Marcus. - Wisius, éen zaak is zekerdat 't Liberalis- mus in de steden veel menschen van hun Geloof heeft afge trokken en dat ge zoudt schudden en beven, als ge ziet in Aalst hoe de leerlingen der offlcieele Middelbare Scholen in de kerk zitten om Mis t'hooren en met welken air van uépri en van nonchalance zij naar de Communiebank gaau... Wi sius, ik beklage d'Ouders die daar verblind in bly ven. Wisius. Hoor, Marcus, 't is elk vaor zijn rekening. Marcus. Maar de waarheid moet toch gezegd zijn. Wisius. Die den trein mankeert of zonder kaartje op 't convoi gaat, moet het maar weten Doch van iets an ders gesprokenhó je dat gelezen, Marcus? Marcus. Gelezen, Wisius? Wisius. Ja, in 't Land van Aelst, zondag lest. hoe dat er daar te Brussel in de Ministeriën leelijke grijpvogels zit ten. opfretters van ons geld, die jaarlijks tien, vijftien, twiBtig duizend frank opstrijken van ons geld, z nder er bijna iets voor te doen Marcus. - Ja Wisius, ze spreken er overal van, met gruwel en afschrik Wisius. En 't schijnt dat ze nombreus zijn, de bloed zuigers en do vetleggers Marcus. Ze spreken van over de 200 ratten, ontdekt bij een eerste onderzoek Wisius. Saperpalotte Marcus! Marcus. En altemaal logiebroers! Wisrus. 't Was te peizen Marcus. Logiebroers, die daar uitvallen als Judassen tegen Kerken en Koventen en Katholieke scholen; die roepen dat ze wreed mishandeld worden Wisius. Mishandeld! Marcas. Marcus. Ja, de treeters en de schoefTelaars... Wisius, 't zyn ingeroeste misbruiken, doch nu dat ze gekend zijn, ze zullen uitgeroeid worden. Wisius. Ei, 'k wil 't gelooven;^ anders zou 't Volk schande en verraad roepen. Marcus. En met rede, Wisius. Marous. Maar, Marcus, het wierd tijd dat 't begon goed weór te worden. Zondag, Belcken-Pa schen Wisius. Ja, 't einde van den Paschen... G'hebt er toch al meó gedaan Marcus. O van .i'ander week, Wisius! dat is't ge- makkelijkst;waarom moet 'ne mensch daar zoo lang op, zijne lever meó liggen, als ge zooveel occasie hebt, gelijk in de stad van Aalst?.. G'hebt de kerk! g'hebt 't Collegie, overal geei genadige Biechtvaders Wisius. Ik ben met Paschen geweest, Marcus, dat is myn gewoonte, alle Hoogdagen krakl Marcus. Ik. om mij rechtuit te biechten. Wisius. se dert dat mijnen kleinen zijn Eerste-Communie gedaan heeft, ik reprumeerde hem altijd van alle Eerste Zondagen der Maand te gaan; hy ging d'eerste panden korrekt; doch he OP 17 DAGEN. DE PAUZELIJ KE MIS. (Vervolg.) Ja, Macharis, dit aanschouwen van den Paus brengt de zielen in een zalige vervoering... De Tweede Mis is geëindigd;... de Kerkprelaat bidt aan den voet des Ou- taars de drij Weesgegroeten en Z.H. de Paus antwoordt n. '—1 Z 0 ""ïe Mis, voor den bedrukten toestand.der Kerk moeten wij in ecre houden. Macharis, de Paus staat recht, 't zijn de laatste oo genblikken dat wij Hem zien; hij knielt aan den Outaar, doet er een korte oratie; keert zich tot de menigte, werpt blikken van teederheid en van opwekking rond, spreidt zijne armen open en zegent links en rechts.... 'tis j8, de laatste maal dat wij zijnen zegen ontfangen.. O Paus, o Vader, 0 Stadhouder Christi, zegen ons, onze pen, onze Familie, onze gazetten, onze Vrienden, onze overledene Vrienden, onze Medehelpers en Mede werkers, al de Lezeressen, Lezers en Lezerkes van Land van Aelst en Werkman. Van Werkman, ja, want daar staat hij, de Paus, die zoo uitdrukkelijk over de Werkmanskwestie heeft ge sproken en geschreven; dat men 't gezag moet herken nen, dat elk tevreden weze in zijnen staat, doch dat alle Overheden Vaderlijk zouden handelen... De Schriften van Paus Leo XIII, lezen wij ze genoeg?.. Macharis, 't zijn waarlijk lichten in den HemelG'hebt daar o. a. de Encycliek Immortale Dei, over de Samenstelling der Christene Staten, uitgelegd door Mgr Rutten, Vikaris- Generaal van Luik, en die in zooveel groote Vlaamsche Vergaderingen het Vlaamsch Werk van Luik heeft doen kennen en ondersteunen... O, in dit schrift is de Red ding, de welvaart van Natiën en van Huisgezinnen. Doch, Macharis, hoort nu toch eensterwijl de Paus een genuflekse doet, om zijn afscheid te nemen, Mgr Lambrecht, o 't goed gedacht, Mgr Lambrecht heft den Psalm aan: Laudate Dominum omnes gentes... Alle Volkeren, looft den Heer... De Pelgrims-Priesters zin gen dit gebed voort in chorus, dat net helmt, galmt en dreunt in die merkweerdige plaats... O lieve Heer! dat was een weerdige apotheosa voor die treffende Plech tigheid... Macharis, nu gaat de Paus voort, langzamerhand, stapke voor stapke, langs alle kanten zegenende;... Ge ziet, Hij moet zich losscheuren aan de liefde zijner kin deren... ei, daar zegent hij de kinderkes van den Belgi schen Gezant; verder, de oudste Vlaming der Bede vaart; elk steekt zijn hoofd vooruit, men is gelukkig die Hand te kunnen aan zijn lippen brengen;. Macharis, kijk toch schuins langs den rechten kant van den Ou taar; ei, nog eenige oogenblikken en de Paus gaat den pand bereiken waar de nederige kamer is di« Hij in dat groot Vatikaan bewoont... Vaarwel, o Vader en Lee- raar der Volkeren; O Man, in uw sneeuwwit gewaad; vertegenwoordiger van 't Lam Gods; vaarwel, Opper hoofd, dat geen ander zucht of gedacht heeft dan 't wel zijn der Volkeren; Vrijheid, Vrede, Welvaart... ©ie een hart van goud hebt voojr den armsten Christenen gelijk voor den machtigsten Potentaat... Vaarwel!.... mochten wij, na korten tijd, uw verlossing en uw Vrij heid als Paus vieren! Want, Gij de eêlste, de vroomste Man der Wereld, Gij verdrukt, Gij gevangen, belem merd in uw heilzame werkingen!... Macharis, wij zijn hier in een kapel; maar toch,die er aan gedacht heeft, haalt ereerevan: Eensklaps, als de deurgordijn half weggeschoven is om den Paus door tocht te laten, eensklaps tgaat 't geroep op: Leve de Paus! Leve Leo XIII! Leve de Kerkl leve de Paus!... leve 't Geloof!.. Uit meer dan 1200 toonden galmt de zelfde kreet, immer met meer kracht en vuur; de Paus keert nog eens zijn wezen naar de Pelgrims; geeft een laatste zegen, en het hetlgeroep der Belgen vergezelt Hem tot in zijn Studiekamer... In 't Vlaamsch en in 't Fransch!... Want wij moeten altijd toonen dat er Vlamingen in Belgenland zijn. Het Gulden Boek, le livre d'or van BelglC was'uitsluitend in 't FranschEen spijtige misgreep... Doch Z. H. Bis schop Lambrecht heeft overal willen toonen dat hij aan 't hoofd was van Vlaamsch? Bedevaarders... Eer en dank, nogmaals gezegd. Macharis, 't is gedaanwij zien nog altijd naar den kayt, alwaar de Paus is heengetogen... 't is gedaan.... Elk haast zich nu;... wij verlaten 't Vatikaan... Wij zijn op St-Pieters-Plaats: o welk gerots en gerijwelk ge loop en gewemel!. Van Volk'dat. de trappen opklimt naar St-Pieterskerk en Volk dat vandaan afkomt... Waarlijk, hier is de Moederkerk van alle Natiönjen van

Het Land van Aelst | 1889 | | pagina 2