Rampen MisdadenOngelukkei Aan Zee ürama van Lovendegem Loopende Nieuws. I LEUVEN. Brand van het Zothuis. Dat schoon gebouw dat met zijne hovingen twee hec taren besfoeg, is woensdag avond de prooi der vlammen gewordehv-Een vuursprankel (wellicht van een of ander schouw) ïs op den strooizolder gevallen; het water ont brak in den omtrek van het klooster en weldra stond het dak van de kapel en toren in vlam en vuur. Blusschen was onmogelijk: een priester, het gevaar trotseerende, drong de Kerk binnen en gelukte erin het H. Sacrament te redden. Kostelijke sieraden en onschat bare kunsttafereelcn, onder andere verschillige meester stukken van den beroemden Schilder Verhaegen, zijn door het vuur vernield. Kwaart na 9 ure stortten dak en toren met een ijselijk gedruis naar beneden en het Kruis viel op straat. Terzel- vertijde ontstond er brand in de kapel. Van het begin af had broeder Alexis met andere per sonen de 72 krankzinnigen in eene plaats opgesloten, g&nsch in stcënlen ijzer gebouwd over 9 jaren. Maar het vaur woedde; voort en men bracht de krankzinnigen over naar hetgasthuis der stad.Dit lukte nogal weljtwee zotten alleen ontsnapten, maar werden weldra hervat. Rond half twaalf stond de gansche vierhoek der ge bouwen in brsysfci.' Aan blusschen viel er niet te denken Bij gebrek aan water nv est men zich bepalen met het vuur af te snijden. De schadeaan kunstgewrochten is onberekenbaar; al les echter is' verzekerd door eene maatschappij van Brussel. Dbhderdagzijn de pompierster plaats gebleven. Verscheidene malen ontvlamden de nog rookende en smeulende"'puinen. In den puinhoop liggen kostelijke handschriften, kaarten, enz. Nevens de kapel hebben de Éroederk veel papieren van waarde van onder de steenen gehaald; Te Lovendegem, in 't klooster dat meteen een gesticht1 ongeneesbaren bevat, heeft er een afgrijselijk tooneel plaats gehad. Onder de bewoners is er een zekere Gust Lambercht, van .Antwerpen, 46 jaar oud en in gesticht sedert Mei 1887 ten' laste der stad Gent-, hij leed nu en dan aan de vallende 'ziekte. Hij was in't gesticht bekend als een brave en zachte jon- gen; woensdag avond was hij teruggekomen van Antwerpen 'waar hij zijn familie had bezocht; hij scheen wat veranderd, en woensdag en donderdag was zijn gesprek gekapt strooi geweest. Hij vertelde onder andere aan de zieken dat Brussel in brand stond, dat de Koning was weggejaagd, en dat hij t'Ant werpen de kanons had zien gereed maken en de kanonballen met heele wagens vervoeren. De zieken lachten met die drollige redens en gingen gerust In den nacht, rond half twee, richtte zich Lambercht op in zijn bed. Een der naburige zieken vroeg hem Gust. zijt ge niet wel dan? Ach, bah ja, ik ben niet ziek. Ehwel, waarom slaapt ge niet Ik ga wat tabak nemen uit mijn koffertje. Hij stond op, opende het koffertje dat onder zijn bed stond en nam er zijn scheermes uit. En op 't zelfde oogenblik liep hij van bed tot bed, snijdende en stekende overal waar hij treffen kon. In min dan 2 minu ten had hij zijn ronde gedaan, en hij liep naar boven waar ook Gentsche zieken liggen. Door was 't ook een afgrijselijk kerven en snijden en steken. Het gehuil en 't gekerm der bebloede zieken wekten de Moeder-Overste en de Zusters Adolfina r. Anisetta uit hun nen slaap; ze kwamen in allerijl toegesneld. Wie zal het af grijselijk tooneel beschrijven dat zich voor hen opdeed, toen zij de ziekenzaal, genaamd de Gentsche kamer binnentraden? Al de zieken, die het bed konden verlaten, stonden huilen4 en kermend en druipend van bloed voor de deur. Moeder, hij vermoordt ons. Moeder, hij heeft mij de keel afgesneden. Wie I vroeg de Overste. Gust Lamberchtriepen allen. Ze stonden nog verslagen voor de deur, toen de razende, het bebloede scheermes zwaaiende, van boven kwam geloo- pen. De gekwetsten vluchtten langs waar zij konden. - Ha, ba riep hij, nu heb ik u oi Daai de lüugiOiKie. Lr ontstond een sriuifci.elijk gevecht. De Overste kreeg twee sneden in den hals, eene snede boven de kin en een klein sneedje juist op den tip van den neus. Intusschen had iemand de deur opengedaan die op den koer komt; zuster Adolfina was, zij .weet niet hoe, buiten geraakt, en de moor denaar ook. Van binnen sloot men de deur. Hoe de zuster ook riep en klopte, men deed niet open, de schrik had allen overmeesterd. Op den koer begon een schrikkelijk gevecht. De moordenaar zat altijd met het scheermes de zuster ach terna; deze weet niet, zegt ze. hoe ze geloopen heeft, zoo vlug als een kind van i5 jaar. Eindelijk toch greep haar de moor denaar bij de koel. De Zuster sloeg de handen voor hare keel, en dat was haar geluk. De moordenaar sneed en kerfde overal. De duim der rechterhand van Zuster Adolfina is bijna het topken af; doch op den duim is het scheermes afgeschoten en daarmee zijn de sneden die de zuster in den hals kreeg, niet zoo diep. jj^Zij geraakte toch weêr los uit de handen des moordenaars, en dan had een oud-gediende die ook in 't klooster is, de deur geopend. Zuster Adolfina sprong binnen, maar ook de moordenaar achter haar. Alsdan werd zuster Anisetta op den grond ge worpen, doorkerfd, deerlijk gewond. Terwijl hij haar bij de keel hield, sprong zuster Adolfina, alhoewel gewond en drui pend van bloed, moedig op den arm van den moordenaar, en zij gelukten hem het scheermes te ontrukken en het algauw weg te steken onder eene kas die daar in den gang stond. De moordenaar ontwapend, maar nog altijd verwoed, sprong dan buiten op den koer en men kon de deur sluiten. Dan liep hij daar razend rond; hij ging kloppen en stampen op de deur van eene andere afdeeling. roepende dat hij moest binnen zijn. Intusschen luidde men het alarmklokske. De geburen meenden eerst dat het brandde; maar niet den minsten rook bemerkende, wisten ze niet wat dit luiden moebt beteekenen. Eindelijk kwam iemand uit het klooster en ver haalde hun wat er gaande was. Zij voorzagen zich van stok ken en knuppels, en gelukten erin den waanzinnige te over meesteren. 's Anderdaags werd hij naar het zothuis van Gent overge bracht. Drie doktors zijn ten spoedigste 'aangekomen om al de gekwetsten te verplegen; ze zijn ten getalle van 26 of 27. Van 3 tot 8 uren zijn ze bezig geweest om al die wonden toe te naaien en te vermaken. Ten half negen vertrekkende, konden ze dc troostende verklaring geven dat geen enkele gekwetste in onmiddelijk gevaar vet keerde. In den namiddag zijn ze te ruggekeerd en hebben den toestand der zieken zoo voldoende mogelijk bevonden. Zonder den heldenmoed van zuster Adolfina die aan den razenden zot het scheermes ontrukte. God weet hoeveel doo- den er zouden te betreuren zijn. Lambercht is, naar het schijnt, nog matroos geweest. Hij hield zich veel bezig met het maken van papieren schipkes. OPHASSELT. Waar bliift dan de moordenaar nestelen? Ons leger zal nog moeten de groote manoeu- vers opschorsen om den vent te gaan vangen. De haren- weêrkeeren in die bedrukte Familie.... Livina, Livina, ver heug u met uw kinderkes; 'ne mensch kan diep vallen, als bij de kerk en 't gebed verlaat; m: ar als bij van zijn dwaling te rugkeert, d'berstellinggiivt zoo rap en zoo wonderbaar.... Bavo is bijna in de Kerk, alt hij eevsklfips tegengehouden wordt... 't Is een Gezel uit 't Garenplaatrken die hem toe roept: Bavo, wat is er? Niets! niets! G'en gaat toch zeker naar de.kerk niet!?.. Bavo aarzelt, waarom durft hij niet zeggen: Zekerlijk, ik g? aar de kerk! ik ga er 'r geluk en de welvaart terugvir den die ik bij u verloren had... Maar o die slechte geselschappen, o dat menschdijk opzicht.... Bavo denkt in zijn eigen: Ik zal eens meegaan en eer. latere j Mis komen hoeren! J; dezer, morg kom ik in de kerk i terug.... En bij volgt den gezel naar 't Lokaal van het Ga- j renplaatsken.... Och, hadden de duivels het daar ingeblazen. Meer dan ocit werdt hij daarorruir gd van de kopstukken; men vleit hem, men streelt hem; al d'hoop is ojr iiem geves- i tigd; bij zal een groot man worden; de Volkszaak! de Volks- j saak! D'ontvcogdirg, cl'cpbeurirg de- werkende klas! dc Terheffing van den woHmans?tand.... Al zijn goede gedachten zijn weg en's aver ds i r.ori I -ivina j *t Vonnis ui-spreken: Ik heb mi wco:d gi even, een eer lijk man heeft mr; - écn woord!..." Ons Perpetu.tje z:,l baar Éerste Comrruri» deen bij de Socialisteite aaate jaar kan ze dan naar de kerk gaan. ('t Vervolgt.) matsen kunnen hem niet krijgen; hij loopt snel als een hazenwind, en is niet verveerd zijnen dorst te gaan lesschen in de herbergen. Men heeft hem zelfs op bede vaart gezien in eene kerk niet ver van Ophasrdt. De landlieden houden er weinig van den kerel te achtervol gen; ze zeggen dat dit het werk is van de gendarmen, en ter nood geven ze hem al een brok eten. De vermoede moordenaar is de grenzen overgeloopen eens dat de gendarmen hem te dicht op de hielen zaten; nu is hij weergekeerd, en daar de oogst binnen is, kan hij zich moeielijker verbergen. Hij verkleedt zich, soms als boerenknecht, dan als een koopman die zich. niets te verwijten heeft. Vrijdag laatst vond een landbouwer van Steenhuys deu kerel slapen op zijnen zolder. Onmiddelijk ging de pachter den veldwachter verwittigen die met tWee gen darmen ter plaats kwam. Intusschen had de kerel zich weten te verbergen in den bakoven; hij werd daar ont dekt; maar gezwind en sterk als hij is, liep hij de naast- bijstaande omver en verdween als de w na. Gendarmen, veldwachter,pachter en boeren sprengen hem achterna, maar men kreeg hem niet en hij loopt nog. LOKEREN. Brand op den Toren. Zondag om half twaalf, juistals aldie binnenlandscheer Teemde Pompiers zich te Dendcrmonde in stoet zettei kwam per telegram de donderende tijding toe dat de Kerk er. Toren van Lokeren in vlam en vuur stonden. Sneller dan de bliksem keerden de Lokersche pompier; om en liepen naar den trein die juist naar Lokeren vertrok. De plicht voor't pleziermaar, gelukkig kw.\m sibito een tweede telegram dat de zaak niet erg wa en het klein beginselken van brand reeds uitgedoofd was. 't Was toch waar, de bliksem had de eerste itagie van den toren getroffen, die eensklaps met een ki lom van rook omringd was, en in de Kerk waar zich al veel volk voor de elfuren-mis bevond ging de sehrceu op: de toren brandt! Onbeschrijfelijk was de verwarring, het gekerm en geschreeuw in de kerke. Eenieder ijlde naar Ce deuren en ir. den drang, zegt men heeft een kind zijnen arm ge broken, en hebben menige damen hunne sieraden verlo ren. De reep der klok, een weinig houtwerk, 2 of 3 Biechtstoelen zijn verbrand. Na het tweede gerustellend telegram zijn c'e Loker sche pimpiers triomfantelijk dc stad Derlermonde binnengetreden en hebben daar den brand gebluscht in een lekker pintje vlaarasch bier! GENT. - De dieven van Postzegels, die ze tegen geld in de herbergen en winkels smokkelden, zijn vrij dag avond door de policie in 't droog gezet. De baas, aan wien zij postzegels wilden verkoopen, had geen be trouwen in de kerels en bracht de agenten op het spoor. Zondag morgend, omtrent 7 ure, is een mansper soon in het water gesprongen aan de Kerkbrug, bij H. Kerst. Twee manspersonen, die hem wilden helpen, trok hij zelfbij hunne beenen om hen ook in het water te krijgen, maar gelukkiglijk bleven zij op het droog. De heer Lammens is hem dan met zijne b ot ter hulp gekomen cn kon hem nog in tijds redden. Naar men zegt, kwam de onbekende nog maar uit Hoogstraten. Zondag middag, rond half een, is bakker Van Bouckhaute, van op de Koornn.arkt, terwijl .hij in zijne winkel achter den toog zat, plotselings gestorven. Deze geachte burger, die zoo schielijk het tijdelijki met het eeuwige verwisselde, was nog maar weinige jaren wedu wenaar en verloor zijne wederhelft ook schielijk, heeft men ons verzekerd. Zondag was een Gentenaar een wan'Jelingsken gaan deen buiten de stad. Op den eg naar Mariakerke was hij toevallig ge tuige van een gevecht tusschen twee vrouwcr Het ging er nog al erg naar toe, zoodat dej eene den chignon van de andere aftrok. Onze Gentenaar vreesde voor grootere Ongelukken en kwam tusschen om de vrouwen te scheidhn. Dat be kwam hem echter slecht, want in de worsteling bekwam hij oei ie kaaksmeet, dat hij wel duizend sterrln zag. Nooit, zegt hij, zal mij dat nog gebeuren; rouwvolk zal ik voortaan laten vechten. NA/,Aki l 11. outwtag uaciu us cte ntrg van Le&nder D'Hondt ten gronde dooreen .bram. vernield. Vlas, strco, huisgerief, dat alles werd de prooi der vlam men. De oorzaak is waarschijnlijk toe te schrijven aan den slechten toestand der schouvV". Alles is verzekert, j BRUSSEL. Zondag namiddag is 't prijskamp ge- weest voor de luchtballen; ze moesten in het park te j samen opgaan, cn de prijzen waren voor die het dichtst en het eerst in de stad Diest toekwamen. 1 20 Luch tvaarders hadden den wedstrijd aanveerd, maar 7 Fransche hebben opgezegd omdat he', feest, uit oorzaak van 't slecht weder, twee zondagen vervolgens is uitgesteld. De 13 luchtballen zijn ten 4 ure, het weer wat opge klaard zijnde, in dc hoogte gerezen onder de- oogen en het daverend gejuich van eene ontelbare menigte aan- schou ers. Zij waren reeds als een zwart pintje in de grau ve nevellucht verdwenen, toen duizende menschen nog altijd staroogden op dc vliegende kampers. Donder bliksem,stortregen hebben de luchtvaarders in dehoogte vergezeld, en hen verplicht eerder neer te dalen dan zij verlangden. De iste rrijs is gewonnen door Pro Patrix, kapitein Pornet, die neergekomen is te Waanrode bii Diest. Te twee volgende prijzen zijn te Becquevoort gedaald ook te mid-Jen van 't onweêr. BRUfSEL. Jachtongeval. Een erg ongeval is dezer dagen, bij de jachtopening, gebeur!. De heer baron de X..., woonachtig te Brussel, wax ter jacht gegaan met twee vrienden, te Lillois, nabij Nijvel. Een jonge wachter, die hem vergezelde, kreeg eene lading i volle borst en in het aangezicht. IX' dood was oogenblikkelijk. De heer X... zelf wist niets van dit ongeluk. Toen hij eenen haas, die hij neergeschoten had, wilde halen, vond hij, nevens dezen, het lijk van den jongen wachter. Onmogelijk de wanhoop van den jager te beschrijven. Op het zicht zijner noodlottige vergissing, viel hij bui ten kennis. Toen ziine vrienden hem tot kennis terugge bracht hadden, nam hij zijn geweer en wilde zich van het leven berooven. Gelukkiglijk werd dit hem door de twee jagers belet. Het slachtoffer van dit droevig ongeval, behoort tot eene der achtenswaardigste familiên der gemeente Lillois. Een schrikkelijk ongeluk is dijnsdag namiddag omtrent 2 ure gebeurd op de Zuidlaan, nabij de gemeen teschool, te Brussel. Een jongen van 15 jaar oud, Pieter Dussart, had men weetniet hoe, eene fuscé in handen gekregen. Hij onderzocht het gevaarlijk tuig, terwijl hij eene sigaret rook te. Eeensklaps moet zeker eene genster op de fusée gevallen zijn, want deze ontplofte, en de onvoorzichtige jongen werd erg gekwetst; vier vingeren werden hem van de linkerhand afgerukt en hij bekwam daarenboven schrikkelijke brandwc nden in het aange zicht. Een policieagent heeft aanstonds Dussart naar St-Pietersgasthuis gebracht, waar hem de noodige zor gen toegediend werden. ANTWERPEN. De steamer Franckfurt is woens dag namiddag uit onze haven vertrokken naar Buenos- Ayres, met een vijftigtal passagiers met voorsch alle veertien dagen vertrekt er een schip der Nordficutsche j Loydd. met landverhuizers naar de Republiek van j Argentina. WESTMALLE. Op 6 September aanstaande, zal het vijftig jaar zijn dat dc zeer eerwaarde Abt vaD het klooster der Trappisten te Westmalle, zijne plechtige i beloften als Trappist uitsprak. Die vijftigste verjaring zal binnen het klooster plechtig gevierd werden. Ver schillige nieuwsbladen hebben van dit leest gesproken. Vele menschen verkceren in de mecning dat die feesten openbaar zullen zijn, evenals in de kerkwijding over j twee jaar. Dat is echter mis gemeend. Het jubelfeest van den eerwaarden Abt is een familie-en vriendenfeest. Niemand zal daar toegelaten worden, tenzij hij uitge i noodigd is en voorzien van eene toegangskaart, hem persoonlijk bestemd. De geestelijken alleen hebben vrijen toegang. De Rothschilds hebben allebrou- werijen in Oma ha aangekocht. De werkstaking onder de kolen- gravers te Brazil, Indië, blijft voortduren. Naar bericht wordt heerscht er op Samoa gebrek aan de de noodzakelijkste levensbehoeften. Te Terre 'aute, Ir.dië, is een nieuwe rijke oliebron gegraven op een diepte van i6i5 voet. In Amerika heeft eene kucstvereeniging 58o,65o fr. betaald voor eene schilderij van Millet, de Angelus. Nabij To ledo, Ohio, is d'andcr week eene gasbron geboord, die zoo wat 20,000,000 voet gas per dag levert. Men schat de katoenoogst van Texas op 2,000,000 balen. Tegen lagen prijs is die opbrengst 84,000,008 fr. waard. Een trein werd de vorige week in Te xas opgehouden door zes gewapende mannen, die zich meester maakten van 2,000 fr. doch geen der pass-giers hinderden. Buiten Sofia, Bulgarië, heeft men de muren ontdekt van eene kleine oude kerk, vermoedelijk dezelfde waar in het jaar 343 het concilie van Sardica werd gehouden. Het binnenste van den bouwval is nog vol aarde. Men hoopt er veel belangrijkst op te graven. Te Lomnitz (Sile- zië), is overleden zekere Augusta Hartwig, 26 jaar oud. Zij was zonder handen geboren en leerde van jctigsaf aan alles te doen met hare voeten, schrijven, breien, naaien,enz.,hetgeen haar wonderwel afging. -- In Chicago zijn 40,000 arbeiders zonder werk. In New-York en omtrek worden wekelijks ongeveer 1,600,000 pond boter verbruikt. De tarweoogst van Kansas wordt geschat op 34,000,000 bushels, dat is het dubbele van verleden jaar. -- Verschillige gissingen worden gemaakt over het bedrag der on kosten, die de Shah ^an Perzië heeft op zijnen tocht door Europa. Een engelsch blad heeft berekend dat deze som omstreeks 3,75o,ooo fr. zal bedragen, als de Shah in zijn hoofd sta., is teruggekeerd. Er komt aardig reeuws uit Argentina. In 't begin schreef men niets dan klachten, 't was miserie op 't schip en ellende in Argentina zeif. Nu schrijft een stroo- dekker van Looch isti dat hij niet kan klagen, op het schip was hij wel van eten en drinken; hij heeft 5 peurden, 1000 roeden bewerkt land, in een woord eer. gaDsche boerderij en bij 'hoopt dat dit binnen 7 a 8 jaar zijnen eigendom zal zijn. Nu schrijven de Dendergulmsehe Vrijdenkers dat zij de beweging der rede en der wetenschap in hunne middelbaar- en hoogsckolen trachten te erlangen. Is 't te verwon deren dat die hoogdravende schrijvers eens per week met verachting neêrzien op de simpele taal van 't Land, welke voor iedereen verstaanbaar is? In het dorpje Iieverlé bii Leuven gaat het huwelijk plaats hebben der jonge prinses van Arenberg. Daar ten minste zullen geen wildemans opkomen gelijk te Brussel, de gcuzenstudentjes. Casimier. (overwegende): Die zee! die zee! die zee!... hoe machtigen hoe prachtig!.... Zoover uw oogen reiken water en lucht!... E11 daarop al die Visschersbooten.... Arme Visscherkes!.... Ze lijden ook gelijk de Landbou wers;... 10, 20 uren gaan ze de zee is, 's middags weg, 's anderdaags rond den middag weêr; en op hun Belgi sche zee, ze zien 50, ze zien 100 fransche booten, terwijl zij op de fransche zee-domeinen niet mogen komen.... Ik zeg al die visschersbooten op zee, al die zeilschepen, al die stoombooten.... Zee, zee, geen wonder dat profeet David op U zijn schoonste Psalmen dichtte.... Dat wa ter, bijna onpeilbaar diep, dat de werelddeelen van el kaar scheidt.... Die Zee, dat aan 't menschdom dien lek keren visch schenkt voor de vastendagen; dien haring, die mossels.... Ze zeggen dat de zee rijker is dan den vasten grond.... En sedert 6000 jaren, 't is dezelfde zee, --ine. we? en weêr, met denzelfden rijkdom van visch, met hetzelfde verrukkelijk aanscnou- i wenHa, daar komt Sire, Zijn Majesteit afgewan- - deld.... Sire. Casimier 5 Casimier. Sire, onze Souverein I Sire. Schoon weêr vandaag, Casimier 'i Casimier. God zij gedankt, Sire; 't zal nog een i salvatie zijn voor de patotters; ze zwommen in 't nat..,, i Sire. September zou kunnen schoon dagen leve- j ren 1 Casimier. Sire, meester Lieven noemde Septem ber een tweede Meimaand... Mij du ;kt dat't weêr vast goed komt... Gisteren waren er lemmekes in de lucht en d'Engelkes haddeD den Hemel schoon gevaagd, ge zaagt de strepen nog, als ik mag spreken gelijk Moeder-zaliger ons vertelde, toen wij kleine kinders waren... O die kin derjaren, hoe ouder 'ne mensch wordt, hoe liever hij er op deukt Sire. En ge zit hier altijd alleen aan de zee, Casi mier Casimier. Och, Sire, ik zou er uren en uren op kijken; 't is in de stilte en in d'eenzaamheid dat men best de genoegteus der zee smaakt!.. Sire, die Zee! de Mees ter en Schepper dier Zee, is onze goede Vader... En men durft zijne macht en zijne goedheid loochenen, ja zelfs verwenschenMet ons klein verstand willen wij hem doorgronden, en als er iets is, dat wij niet verstaan, wij verheffen ons hoofd tegen Hem. Wij, niets door ons eigen, nog min dan een zandeken van dees duien; doch grooter dan d'Engelen als wij aan de Gratie beantwoor den en ootmoedig zijn als kleine kinderkes. Sire. Casimier, ik moet altijd uw kalm en vast Ge loof bewonderen.. Gij zijt '11e gelukkige mensch Casimier, Elk kan dat zijn, Sire, mits zich te on derwerpen en alles uit zijn hert te bannen dat tegen den Grooten Meester s'rijdt... Maar, Sire, als ik u iets mag vragen Sire. Spreek, vriend, wat begeert gij Casimier. Is er nog geenen Bisschopgenoemd voor Gent, Sire, om onzen grooten Volksvriend Lambrecht op te volgen? Sire. Casimier, de stukken zijn naar Roomen; doch 't schijnt, dat heeft veel misteriën aan; ze moeten stuk ken hebben, dokumenten; dc Kardinalen komen daarop bijeen; men onderzoekt; men vraogt raad. Casimier. En niet zonder rede, Sire; die aan het hoofd is, 't zij als Wereldlijk ol als Geestelijk, er hangt veel van hem af; elk heeft d'oogen op hem en zijnen ie- ver of zijn lauwheid kan 't kwaad doen klimmen of dein zen... Sire, is daar iets van, z'haddcn gezegd dat eenige Gentsche Familien loopen bij den Nuntius en bij Uw bedienden' Majesteit. T Sire. Loopen, Casimier? Casimier. Ja Sire, loopen en werken, om eenen Bisschop te hebben uitd'hooge nobele klas, voor de rijke menschen, die met veel prestance kan optreden, die be ter en schooner Fransch spreekt dan Vlaamsch die met voorliefde in da verfranschte kapellen en in de fransche Associatien zou gaan... (Sire zwijgt.) Casimier. Och Sire, zien ze niet dat wij in dezen tijd eenen Volksbisschop moeten hebben, 'ne Vlaamschcn Bisschop, die gelijk Mgr Lambrecht in de Werkmans kringen en Patronagiên gaat, die met macht en gezag kan spreken aan rijk en aan arm, die zich bijzonderlijk neigt tot de werkende klassen... Bisschop Lambrecht, Sire, is cr ooit 'ne Kerkvoogd geweest die meer macht had op de grooten Sire. Inderdaad 'k hoorde hem geerne spreken, Casimier, en ik zag in hem den Bisschop van dezen tijd, om 't Socialismus te dempen 1 Casimier. Sire, zien de rijke Gentsche Familiën niet, dat ze sedert 25 jaren veel zijn ten achteren gegaan? Blijft dit Socialismus en dit Ongeloof aanwinnen; wordt Gent een tweede Bergen of Charleroi, Sire, wie zal u redden, wie zal maken dat de rijke menschen in vrede hunne goederen en rijkdommen genieten... Sire... Sire. Casimier! dat ik bij U mijn laatste dagen kan slijten en u in iets ten dienst zijn; maar dat Uw Majestit toch zijnen invloed gebruike om 'ne Man te doen noemen gelijk Bisschop Lambrecht, 'ne man volgens 't hert van t Vlaamsch Bisdom van Gent. Sire. Casimier, mannen gelijk Mgr Lambrecht, komen er alle 1000 jaren zulke personen Casimibr. 'k Wil zeggen, Sire, 'ne Man die voort- werkt op 't zelfde plan; daarin is de redding en de ver heffing. Ik aanzie Bisschop Lambrecht als een buiten- tengewoon Vernuft, met reuzenstappen heeft hij rondgc- loopen om 'tvuur van zijnen iever en't licht van zijn verstand meê tedeelen; den weg is door Hem gebaand, dat er nu iemand kome om volgens dat plan met kalme en vaste hand voort te werken en Oost-Vlaanderen is ge red, en de goede gevoelens deelen zich meê aan de nabu rige Provinciën. Sire. Casimier, er ligt veel waarheid in uw woor den; 'k zal er wel op peizen... Maar lees eens wat dees gazet schrijft over de dood van Prins Rodolf en zeg er mij later uw gedacht over. Vlaamsche Landdag der Studenten van Oostvlaanderen, te Gent. 175 dappere Vlaanderenzonen zijn opgekomen. Aan 't Bureel zaten de heeren advokaat Lebou, voor zitter, Leo Bruyninckx van Dendcrmonde, hoofdman der üostvlaamsche Studentengilde te Leuven, Julius D'Haencns enz. P. Bolsens, schrijver. De heer Lebon staat recht en wenscht de wakkere Vlamingen geluk, hij bedankt de Rodenbachsvrienden van Gent en de Studentengilde van Leuven. De studentengouwdagen zijn er hoogst noodig, want de studenten zijn de toekomst! De spreker overziet al de schoone wetten die wij se dert 15 jaren hekomen; maar dit alles is boter aan de galg zoolang de ambtenaars en rechters tegenstribbelen. Het feit Josson te Brussel, en het gek en dom besluit der Dendermondsche Rechtbank doen dat zonneklaar zien. De vervlaamsching van 't onderwijs is ons hoogste doelwit. Genoeg gevraagd en geprotesteerd! De jonge Vlamingen moeten een bondsleger uitmaken en met kracht den vijand te keer gaan. De heer Leo Bruyninckx bewijst in eene welspre kende taal dat de vervlaamsching van ons Vlaanderen eene waarborg is voor het behoud van onze onafhanke lijkheid, ons geloof en onze zeden. Spreker weerlegt ook de domme aantijging welke de vijanden van ons ras dagelijks naar het hoofd der Vla mingen gooien, als zoude wij, metous recht te eischen verdeeldheid zaaien tusschen Walen en Vlamingen. Eendracht onder de twee rassen door aelijkheid, eu gelijkheid door rechtvaardigheid, ziedaar onze leus! (Langdurig handgeklap.) Redenaar eindigt met den volgenden praktischen uitroep: Willen wij ons volk goed en vlaamsch zien, laat ons beginnen met ons eigen te vervlaamschen.. (Luide bravos.) De heer P. Dierickx, van Leuven, spreekt over het Vlaamsch in bestuur, leger, hooger en lager onderwijs. Zijn besluit is: geven wij het voorbeeld; laat on» overal Vlaamsch zijn; gebruiken wij de Vlaamsche taal; altijd en overal; want het is hoogst noodig, indien wij onzen ergsten vijand, de hoogere burgerklas, die volko men verfraDscht is, willen overwinnen. Dit echter is nog niet genoeg, wij moeten, zegt hij, met lijf en ziel, werken tot verspreiding der Vlaamsche Katholieke drukpers, die altijd op de bres staat voor de rechten en de belangen der Vlamii-gen. De heer Remi Ghesquière, van Kortrijk, drukt zich uit in Westvlaamschen tongval. Als leerling van het Gentsch konservatorium, waar alles uitsluitend in het fransch geschiedt, (alleen de driemaandelijksche kwijt schriften van het schoolgeld zijn ook in de moedertaal opgesteld,) komt hij verzet aan teekenen tegen dien droe ven staat van zaken. Hij breekt eene lans ten voordeele der verkóninklij- king van het Antwerpsche konservatorium; spreekt den wensch uit dat te Gent, nevens eene Vlaamsche Hoog- school, ook eene Vlaamsche muziekschool verrijze, en besluit met aan te dringen, opdat voortaan de Vlaamsche zangers en muziekanten werken van Vlaamsche toon- dit .'As zouden uitvoeren. De heer Bolsen? van Leuven brengt hulde aan den heer Lebon. Vervolgens spreken de heeren V. Delille, van Malde- gem; en Maesen, student te Gent. In dc slotrede bedankt nogmaals Voorzitter Lebon de aanweeigen. De Zitting wordt geheven onder het zingen van den Vlaamschen Leeuw;... 't is x ure. 1A\ hebben gelijk. De stad Gent doet nuttelooze onkosten voor het Onderwijs. Scholen gelijk paleizen en veel meesters kost veel geld. Ook zouden de Gentenaars geerne subsidltn van de Provintie ont vangen voor hun schoolgerief, maar de Provintie-heeren heb ben geantwoord, dat men te Geut vrij was van zotte onkosten te doen met eigen geld, doch dat ze nooit de penningen der Provintie door de vensters zouden werpen. Daarop pronken de liberalen, geven misschien aan de leden van den Provin- tieraad den naam van domkoppen, enz., maar alle verstandige burgers moeten die handelwijze goedkeuren. Vernieling van den Godsdienst in t l unkrijk, (1769). De Fransche Revolutionnairs hadden den ondergang der Katholieke Religie gezworen. Mirabeau, een kopstuk, zegde dat men Frankrijk aan het Katholicismus moest onttrekken. Dit wierd stil, doch zeker verricht. In augusti 1789 nam men aan de Geestelijkheid de tienden af, en dit zonder nut van iemand. Den 2 november wierden al de keikgoederen aangeslagen en aan den Staat toegekend. De Priesters wierden op pen sioen gesteld. Dwaze handel... De Kerkgoederen wierden bijn* voor niet verkocht en het Land had den last de traktementen te betalen. In februari 1790, afschaffing der Kloosters. In 't zelfde jaar wierd gestemd de civiele constitutie der geestelijk heid. Die wet schafte sommige Bisschoppen en al de Abten en Kanunnikken af, de Bisschoppen en Pastoors moesteu door het Volk, katholieken en ketters, gekozen worden; de Paus had niets in die kiezing te zien. Men eischte van de priesters den eed van getrouwheid aan die schismatieke wet; die den eed weigerden, wierden afgesteld. De Geestelijkheid in't algemeen bleef God getrouw. In augusti 1792, al de priesters die den eed geweigerd hebben, worden gebannen, gevangen gezet ol naar de Caienne gestuurd. In dezelfde maand werd te Parijs het priesterlijk kleed ver boden; al het zilverwerk en de klokken der kerken werden weggehaald. In september 1792, afschuwelijke massakker van priesters in de gevangenissen van Parijs; hetzelfde in ver schillige steden van Frankrijk. De katholieke Religie was in dit schoon land vernield. Ee nige geestelijken waren overgebleven, die 's nachts met ge vaar hun levens, in stallen en schuren Mis lazen en de Sa- Sirb. Casimier! Casimier. Ik vraag u zelden iets; s mij genoeg In september 1792 vonden de revolutionnairs eene nieuwe Religie uit. De zondag wierd afgechaft en vervangen door den decadi of tiensten dag. 't Was verboden de winkels den zon dag te sluiten, maar den decadi moest zorgvuldig gevierd wor den, in naam der Vrijheid waarschijnlijk. Geeue feestdagen meer, noch Kerstdag, nochPaschen In den almanak, in plaats van namen der Heiligen, vond men de namen van dieren en vruchten als de os, de hond, de kat, de wortel enz.; al de beelden der heiligen in de kerken of op de hoeken der straten wierden verbrijzeld; de H. Reliquiën verbrand. De stad St Denis ontving eenen anderen naam en werd franciade ge noemd... Eindelijk in de hoofdkerk van Parijs stelde men op het hoogaltaar een vrouwspersoon en men eerde deze ouder den naam van Godin der Rede, Voor haar knielden neèr, te samen met het Volk, de leden der Nationale conventie. De- zelfste gruweldaden geschiedden in al de landen onderfransch gebied. Dien droeven toestand heeft geduurd tot 'i konkordaat van 1801, onder Bonaparte. Het is waarschijnlijk voor dien bloedigen oorlog, den Godsdienst aangedaan, dat onze godde- loozen de Fransche Revolutie roemen. DÈ BELGISCHE ZLINUING. VAN WEST-BENGALEN. •De kapeilen vau alorapai eu Raghapur zijo niet talrijk ge noeg, en nochtans zonder hulpmiddelen is het niet mogeljjk het verlangen te voldoen dat de inboorlingen nooit nalaten uit te drujeken aan den Pater telkens als hy hen bezoekt, na mely k eene kapel, een kerk tschool te bezitten.

Het Land van Aelst | 1889 | | pagina 2