Parijs, Rampen Misdaden Ongelukken De Kamer Onze goede Vrienden. MICHELBEKE. Zondag namiddag hebben hier eeni ge baldadigheden plaats genomen: Ne zekeren jongeling, ge naamd Theophiel Corthals, 24 jaren oud, had zich geheel den namiddag wel verzet en na eene goede pint gedronken te hebben, begaf hij zich rond half tien op weg om naar huis te gaan. Nauwelijks was bij eenige stappen voorbij de herberg, genaamd In de Waterrat, toen hij door eenige booswichten wied aangevallen. Na deze hem veel mishandelingen te hebben doen onder staan, poogden zij hem op te nemen om hem al over een ba lustrade in de groote beek, welke Audenhove en Michelbeke scheidt, te werpen. Doch daarin gelukten zij zeker niet al te welop de noodkreten Moord! moord! welke de jongeling riep, kwam de baas uit zijn verlaten herberg er naartoe ge sneld; daarop vluchtten de booswichten weg; de jongeling stond verschrikt op en keerde met den baas naar de herberg weder. Nauwelijks waren zij het huis binnengetreden, toen de booswichten weder hun baldadigheden op hem kwamen wreken. Na hem vele bedreigingen te hebben toegeroepen, sloegen zij vensters, deuren en al wat zij vonden in> stukken. De booswichten zijn in d€ politie-handen gekend en zullen er zeker met geen kleintje van ondergaan. HA EREN. Een schrikkelijk, geval, io de fabriek van Mren Gebr. Devestel. De jonge werkman De Proft, in »en mekaniek gedraaid en gansch vermorzeld. ZATLAPPERIJ.Twee leelijke zatte dweeze krom houten, in plaats van te gaan uitrusten, waren te Brussel in den nacht van vrijdag tot zaterdag aan de Brug van Laken, in d'herberg den Kal skop gegaan, hebben er drank gevraagd zonder ie willen betalen en zijn dan op den baas beginnen te slaan, gelijk op een matras. Tegen de Policie stonden zij ook geweldig op, doch werden overmand en op hun beurt eens wel getrakteerd, in af- wachtiag van hun veroordeeling; die twee lappers zijn Sus R... en Pieter V.... WAT wordt dat daar te Brussel Vrijdag nacht ten half 12, M. Michiels ging naar zijn huis, Allée Verte, en was er bijna, toen twee chenapans voor hem spron gen, hem op den grond smeten en beroofden van horlo- gie, kiting en 41 fr. die hij op zak had. Dan kozen zij het hazenpad. LEUVEN. De zoon van Volksvertegenwoordiger Beeckman, al leerende te peerd rijden en achter zijn Êeerd gaande, heeft 'ne slag gekregen, achterwesj, dat ij g'heel zijn wezen in bloed had en geschalotterd. Hij zal gemarkeerd zijn voor zijn leven, als hii geneest. MOORDEN. - Een Broedermoord te Geeraardsoer- gen, door een dronkaard; donderdag d. v. w. Zekere B. in d'herberg zijner moeder komen, zoo wordt het toch verhaald, en daar 'ne kostkooper vinden die bedronken was; hem doen naar zijn bed gaan;... middelerwijl de broér van B. inkomen, twist krijgen over dien dron kaard, aan de deur gezet worden, beginnen kijven cn te vechten tot een der 2 Broers neêrviel, doodelijk ge kwetst en's anderdaags in 't Gasthuisbezweken, latende een weduwe met 2 minderjarige kinderen. ANTWERPEN. - Een wachter t'Antwerpen ver dient't Kruis van Eer... Hij was betaald om wachtte houden aan de Rhynkaai, had te diep in 't glas gekeken en begon dan rechts en links te schieten met 'ne revol ver alsof hij te Waterloo generaal Blusscher moest ver dedigen... Ze zèllen hem schieten De karbonnaden branden aan Vrouw D., wonende in de Gemeentestraat te Brussel, kreeg over eenige dagen het bezoek van een kerel die zich voor meestermetser uitgaf, en die daar zijne diensten kwam aanbieden. In den loop van bet gesprek zegde de kerel eensklaps dat de karbonnaden aan brandden, hij rook het de vrouw snelde naar bare keuken, den bezoeker alleen latende in de aanpalende kamer. Toen zij terug kwam, vond zij niemand meer; de zoogezegde metse- naar was gaan loopen, verscheidene kleeren, juweelen en eene nog al belangrijke som gelds medenemende. Donderdag 14 Februari is het parket van Mechelen, te Heist- op- den- berg geweest,om de oorzaak der dood van Fr. Verrompai die den 11 sten schielijk te St Alfons- Goor over leden is, te onderzoeken. Het parket heeft bestatigd dat. sla gen opliet booid, met onzichtbare wonden, bekomen bij het naar buis keeren van de BoisscKotsche ffi-rmerkt (9 Februari' de gevolgen zijns doods is. De vermoedelijke dader een inwo ner van Tremcloo is aangehouden. O! dat toch de liefde die men den evenmen^ch verschuldigd is rnaar geoefend werd! Weg was het vechten en de moorden. Te Aagletir, nabij Lnik. is bijna doodgereden, met van af den lijdenden trein te stappen, doodgereden een jongeling van 25 j., Henri Allard, bediende aan de Spoorwegstatie van Combleur-La-Tour.... Misschien al 100 keeren was hij al- zoo afgestapt, maar ééns bekoopt het al. GENT. Bij bakker Corijn, Kortrijksche steenweg, is donderdag nacht een aanpalende stalleken in brand geraakt; maar de vinnige Nachtwaker zag het en zoo werd den brand rap overmeesterd. Vrijdag avond is op den Brugschen Steenweg erg verbrand het achtjarig dochterken Louisa Braekeleire: alleen thuis, te dicht bij de stoof gekomen, haar kleeren in brand en alzoo op straat geloopen, alwaar dienst willige voorbijgangers de brandende kleeren konden af rukken. BERGEN. Stoutmoedige diefte bij den Rechter van onderzoek: z'hebben in zijn huis gebroken en aldaar gestolen voor 2000 fr. zilverwerk, plus een kostbare pelsenfrak. Daar op zal getandeknarsd worden. ZATLAPPERIJ. Tc Brussel, nabij de Noorder statie, Herrystraat N° 89, woont op de derde stagie 't huishouden Mevie met 3 kiaderkes. Doch de man is dronkaard en leeft elders dan in zijn huis. Maandag nacht komt hij thuis, zoo zat als een oude biertonne, en vraagt de verzoening. De vrouw zegt Neen! De man neemt een mes en steekt hel io 't hoofd van zijne vrouw terwijl de kinderkes smecken en kermen, totdat er twee gardevils komen en den Dronkaard meêleiden, terwijl de arme vrouw al bloedende om d'hulp van eenen dok- toor roept... Maar, zeg eens, worden de bazen niet ge straft die in hun herberg laten stom en beestzat drinken. der, welken gij reeds schijnt te vreezen Waarlijk gij zijt te bekla gen. Deze heer, antwoordde Medar, het hoofd met fierheid op- Jende en van Diependael in 't wit zijner oogen bekijkende, deze 1 er is Doktor Gillaer, in echt- met de edele vrouw Polfrida Van Zeulen. vin Diependael verschrikte en verschoot. D'u u als een doortrapte flel wist hij zich aanstonds te bedwin gen- M <egite hij, Doktor Gillaer is een mijner beste vrienden, ik "V'-itóoh v geluk met Bertha, zijne dochter.... Doch al is uw hu- woiijk aanstaande en uw voornemen vast van 'tspel te verlaten, dit moet on> niet beletten lieden een kaartje te leggen; wellicht zie 'k jJ.it weer. Daarin stem ik gaarne toe, laat ons be- grnr - n sken, ik heb daar een woordje met een kennis eem mdertusschen plaats. t i; Diependael terug en Medar begon de kaart te te WIS: Dadelijk mengen. Er was buitengewoon veel Volk in 't speelhuis en groot gewoel. Heeren en jufiers die aan de groen tafels speelden, Volk dat rond liep, ander volk dat achter de tafels stond, alles af te zien, kwink slagen slaande,den koers van't spel opvolgende en weddingen ma kende. Medar bemerkte niet dat een bediende meer dan ooit over en weer liep aan hun tafel; hij had zijn oogen gericht in die van zij nen tegenkampcr en volgde aandachtig het spel. Zoo waren zij reeds een half uur aan gang; het spel ging en keerde, zonder groot verlies of winst, toen eensklaps van Diepen dael een gelukkigen slag kwam te doen en een luide blijde gil uitte. Elk keek op, terwijl van Diependael iets scheen te zoeken en uitriep: Mijn zilveren snuifdoos en mijne geldbeursWaar zijn ze vervaren Ik had ze nevens mij cji tafel gelegd.. Mr Mr, riep hij tot Medar, hebt gij ze misschien uit spotternij in uwen zak gesteken, om mij een klucht te bakken? Mr van Diependael weet wel, dat ik een eerlijk man ben en alsdies mij zulke kluchten niet toelaat... Uw snuifdoos en beurs met geld lagen daar straks ne vens u... Waar zijn ze Waar ze zijn Mmi riep van Diependael, we zullen niet lang moeten zoeken. Die heer daar wilde gisteren al zijn winst aan den armen geven; heden beweerde hij dat het spelen niet eerlijk of betamelijk is... Welnu, riep Medar! Welnu, ik twijfel er grootelijks aan, of gij zijt de dief van mijn horlogie en van mijn geldbeurs. UITBERGEN. Zaturdag avond r5 dezer, is er brand uitgeborsten in de drie ko om mij ten van den boschwachter van den graaf Van den Steen de Jehai, burgemeester onzer gemeente. Het was 9 ure 's avonds toen men het vuur bemerkte: ondanks de pogingen der menigte welke k amen toegeloopen zijn de mijten op gebrand. Des zondags morgends was het vuur uitge- doofd- GENT. Maandag avond, rond elf ure, hoorde een politieagent op zijne ronde een kind schreien. Hij ging nader en zag dat het arme schaap het venster van het verdiep had opengetrokken. Niet wetende wat er gaande was stootte hij de deur in. Bij het kind gekomen vernam hij dat het alleen te huis was. Uit zijnen slaap geschoten zijnde was het benauwd geworden. Eene petroollomp stond te branden op de tafel der slaapkamer. Vader en moeder waren Vastenavond gaan vieren! Wij zijn gelukkig te kunnen bestatigen dat de ontaar- i d'e ouders, die zich aan dat plichtverzuim hebben schul- S i dig gemaakt, noch Gentenaars noch Belgen zijn. I TONGEREN. Ongelooflijk en toch waar. Een i boer kwam woensdag ter markt met twee korven, waarvan j een voorzien ^an eieren en de andere van zeven ponden bo- ter. Terwijl hij goedwillig zijne rekening maakte met eene i 1 walin welke hem zijne eieren had afgekocht, werd hij eens- j klaps gewaar dat een behendige dief er met zijn korf boter j van doorgetrokken was. En dit juist voor onze poliewachtj Wat zal men nog zien gebeuren in onze stad HOEI. Schrikkelijke moord. Zondag avond was het naburige dorpje Couthain volop in feest ter gelegenheid van Vastenavond. fwee jongelingen, Ernest Dubois en Nikolaas R... waren op het bal en hadden er ruzie gekregen. Ernest ging buiten en wachtte er R... af, die weldra aankwam. Ernest viel hem als eenen woestaard op het lijf. brachthem eene heiige dolksteek toe in de keel en stak hem den strotsla gader af. R... stortte badend in zijn bloed ten gronde neer en was steendood. Het slachtoffer is een jongeling van 22 jaar de moodenaar, i die er nauwelijks 27 telt, is een kerel die nooit heeft gedeu- gen. en over eenige weken uii Argentina is terug gekomen. Dubois ging heen en. eenen kameraad ontmoeten, zegde hij hem Ik kom daar aan Nikolaas R... eenen slag toe te bren- j gen, doch ge moet er niets van zeggen. Het parket is ter plaatse geweest en heeft den moorde- naar in 't gevang van Hoei doen opsluiten. GENT. Hippoliete Heije, werd dinsdag avond, rond 8 ure, in de Hofstraat door gemaskerden gewapend met eenen bezem laffelijk aangevallen en gewond. Dinsdag avond, rond 7 ure, is Alfons Craproea, in de Meerstraat door twee gemaskerde manspersonen, vergezeld door twee vrouwen, erg mishandeld geworden. Zij hebben Craproen eene som van fr. i32, in goud- en zilverstukken, ontstolen. De gemaskerden worden door de policie opge- zocht.. GENT. donderdag Aangenaamheden van Karnaval. Twee personen zijn ons dezen morgend komen melden dat wij de kollektie baldadige aanvallen mogen vermeerderen met eene vechtpartij en klopping in regel, op de Keizerstraat, eene aanranding vaneenen man, die maandag om 11 ure, ru stig naar huis trok in gezelschap van zijne vrouw en op den dok door eene bende slonsen een pak slagen kreeg en eene aller brutaalste aanranding, dinsdag nacht, rond half elf ure op de Koornmarkt. Een heer die rustig naar huis ging werd aangevallen door eenen domino en eenen pierrot en bekwam met een ijzeren werktuig eenen slag in het aangezicht. De karnaval is waarlijk eene plezierige instelling J. D'Universiteit van Torento UlteOlaSéÖS. Ui afgebrand. Te Pontivy, Frankrijk, reed een bruiloft met 10 personen in een rijtuig langsheen een breed en diep water. De voituur sloeg om en die 10 menschen zijn verdronken. Te Napels is een half voltooid groot huis ingestort; 31 werklieden onder de puinen, verschei dene dooden; de ramp had zaturdag plaats; zondag had den ze reeds 14 dooden. Te Sabatas Kansas wierd in een gevecht zekere Wesley gebeten in zijnen vinger door Gilbert Jones. De vinger is beginnen tezwelltn, dat hij zoo dik. wierd als een kölomme van 't Stadh .is te Ninove en Wesley is ervan gestorven. Ze?'" -n tu A 'UuaiX dat van Jamïoe, de adermoorcer ae doodstraf verwezen, zijne gratie heeft gekregen. SCHRIKKELIJKE RAMP. Te Nancij, in Frankrijk, den 17 Februari in de statie Een Zuster der Christelijke Leering was een kind van Mi- recourt gaan van den trein halen. De Zuster gaat naar den waggon om het deurken te openen, als er juist een trein komt in verkeerde richting. Ze wordt gevat en onder de wielen ver brijzeld.... Er zijn te weinig voorzorgen in de statiën: T' Aalst, dijnsdag ten 6 ure als 't Volk uit den trein van Den- dermonde kwam om de statie uit te gaan, er staat nog een trein en juisi als de Reizigers er meinen over te gaan. nevens dien tweeden trein komt een lokomotief gereden. Gelukkig dat er geen malheuren waren Te Nerac, Frankrijk, een kind van 4 jaar speelt op den trein en valt eruit; de moeder springt achter haar kind; God zij gedankt, moeder en kind bleven behouden. Engeland. BRAND IN EENE SCHOOL. Dijnsdag onstond er brand in de St-Marij's National school van Chatham, terwijl de kinderen in de klas waren. Dank aan de tegenwoordigheid van geest van Miss Ander son, ontstond er geene panieken konden de 110 leerlingen het gebouw verlaten. De ouders waren in weinige o ogenblikken toegesneld en waren niet eer gerust, dan nadat zij hunne lievelingen in de armen gedrukt hadden. Het vuur was ontstaan langs de kachelpijp. AANVARING.— 80 DOODEN. Men seint uit Londen, 19 februari Op de Taij (Schotland) heeft eene aanvaring plaats gehad tusschen de Stoomboot Bienio van Rotterdam, en de engel- sclie stoomboot Lord Queen. Deze leste is gezonken. Van de 80 opvarenzen zijn er slechts 2 gered. Frankrijk. MIJNRAMP. Uit Nevers word gemeld dat er eergisteren avond, ten 9 ure, in eene koolmijn nabij Decize eene vreeselijke ramp gebeurd is. Tengevolge van het ontvlammen van koolstof heeft er eene ontploffing plaats gehad. Reeds zijn 34 lijken opgehaald. Het parket is ter plaats, i Er waren naar het schijnt 53 mijnwerken» beneden op het oogenblik der ramp, en men vreest dat allen omgekomen zijn. Men zoekt thans naar de 19 werkliê, die in een ander gedeel te der mijn werkten. BRAND TE BOULOGNE. De groote borstelfabriek van M. Vellin-Bourgeois te Bou- logne-sur-Mer is afgebrand. Alhoewel de pompiers na het ontstaau van den brand spoe- dig ter plaats waren, heeft men tocht zeer weinig kunnen redden, daar het vuur ongelooflijk snel vooruitging. De schade woidt op meer dan 100,000 fr, geschat Alias was j verzekerd. DOOR RIJST VERGIFTIGD. I Eene zonderlinge vergiftiging heeft te Roubaix plaats ge- 1 had. Een arbeider, Jults Lecomte, woonende in de rue de Se- bastepol, voelde zich zondag plotseling ongesteld, en sedert dien js zijn toestand onophoudelijk verslecht. De zieke gelooft dat hij door bedorven rijst, dien hij geëten had, vergiftigd is. De geneesheer Dubron deelt die meening en hij wanhoopt den ongelukkige te redden. VREESELIJKE MISGREEP. Woensdag nacht was het kindje van Mad. L., wonende place Pinel, te Parijs, eenigzins ongesteld. De vrouw verzocht haren man, in de keuken eene flesch suikerijsiroop te halen, 5 maar M. L. nam door eene ongelukkige misgreep eene flesch j laudanum, en daar zijne vrouw de dwaling niet bemerkte, gaf zij het kind een halven lepel van het hevig vergif in. Eenige oogenblikken later was het arme meisje, dat slechts 8 dagen oud was, dood. De wanhoop der ouders is onbeschrijflijk, te meer, daar zij reeds 5 kinderen verloren hebben. Holland. GEEN GELUK. Men meldt uit Tilburg Bij de loting voor de nationale milicie had gisteren het vol gende voorval plaats. Zekere Mennen werd ter loting opgeroepen en trok n, 277, dus een gelukkig nummer. Toen hij op wegnaar huis was, werd hij teruggeroepen en moest, daar hij per abuus voor zekeren Van Meerendonck afgeroepen was, zijn nummer weer in de bus doen en een nieuw nummer trekken. Ditmaal was het een zeer laag nummer. Naar men verneemt, zal Mennen, die slechts onder protest tot de tweede loting ovw^ing, over dtze handelwijze »ene klacht indienen. Wisius. Ei Marcus! Marcus. Wel, Wisius, mijnen lieven Bonapart... En ge verschut- seld van mij te zien! Wisius. Och ja, wie zou u op dces uur 's zondags voor den noen op ons Groote Markt verwachten!. Marcus.Mijn goeieVriend Wi sius, gelijk ge mij ziet. ik kom di- rekt uit d'Hoogmis... TVisiusUit d'Hoogmis! Marcus. Ja van ons Groote Kerk... Dat is mijn gewoonte se dert eenigen tijd... Die Hoogmis, Wisius, is voor mij troef met de zot... Ge zijt er in achtbaar Gezelschap, voor 'ne eens, ge zit op 'ne stoel als 'ne prins, g'hebt er zang, muziek en een Aanspraak in welke men altijd veel leert. Wtsms. 't Is zeker onzen nieuwen M. den Deken die d'Hoogmis gedaan heeft? Marcus. Denzelfsten, Wisius, Deken Raemdonck en 'k en wist dat nog niet, dat 'nen Deken en 'ne Pastoor alle zon dagen d'Hoogmis moet doen voor zijn Parochianen... Eigo, Wisius, dat is ONS MIS en we moeten er zooveel mogelijk naartoe gaan. Wisius. En preêkt hij wel, Marcus! Marcus.G'heel wel, kort en goed, elk bedankt, opgewekt, van ZIJN Plichten gesproken en van ONS Plichten en van de rekening die elk zal moeten'geven voor den Grooten Meester. Wisius. spreek er eens iemand van die 't gehoord heeft. WtsiKs. 't En is niet noodig, Marcus, ik zie uen ik ge loof u! Marcus. En begint eens naar d'Hoogmis te gaan, Wisius met uw Volk, en spreekt mij tons 'ne keer! Och bonedrus! is 't weêr goed, een wandelingsken nad'Ho«.gmis, dat is kramik. TVtSMtt. Maar, vriend Marcus, den Vaste! Marcus. Awó! Wisius. Afgeschaft Marcus. Opgeschorst, Wisius! Wisius. Veel liberalen lachen ermeê. Marcus. Zonder rede, Wisius; de Paus heeft voorzien dat veel menschen de toelating zouden gevraagd hebben, om- redewil der ziekte, die nog altijd heerscht, en omdat de Paus goed en genadig is, moeten wij dwees zijn en boos! TV isiusEn 't schijnt dat veel liberalen nog al spotten; dat elk nu wel ziét hoe de Religie verandert. Marcus. Wisius, als wij klappen, 't moet met rede zijn; en over zulke zaken zullen wij toch niet gaan luisteren naar menschen die zooveel van Religie weten als 'nen Olifant van een zakhorlogie te repareeren. Wisius. 'k En zag niet van neen, Marcus. Marcus. Wisius, 't is daar uitgelegd in d'Hoogmis; de Waarheden van den Godsdienst blijven dezelfde; Mis, Biecht, t'Onzen Heere, de? Berechting zijn gelijk over 1800 jaren; maar 't Vasten is een zaak van regeltucht. Wisius. Van regeltucht!? Marcus. Ja, 'k neme de Klein-Soldaatj es-school van Aalst... Gesuponneerd, 't is 'ne winter geweest van hoesten en grippen en vallingen, de jongens ziener bleek en uitge mergeld uit, en de Commandant-place zegt: Ik zal ze met de schoon dagen 3 keeren in de week laten wandelen en al ach ternoenen zullen ze met den vieruren-kant een goed tjooreken bier krijgen. Wisius. Ge zoudt de soldaatjes zien lachen! Marcus. En als er dan iemand moest zeggen: Die school is verslecht, is veranderd! Zou elk hem niet toeroepen: Houdt uwen bek, leelijken ezel.... Wisius. 't Zijn redens, Marcus! Marcus. Wat zullen wij zeggen, Wisius; die liberalen zijn vijanden van de Religie en ze luisteren naar erger man nen, die de kerken zouden willen zien sluiten, gelijk in de ja ren g3... Wisius. Maar, Marcus, dat is daar een gerammelsel, hé, in Frankrijk, te Parijs met dat Hertogsken. Marcus. Ja, dat manneken was verbannen met zijn Fami lie en zonder dat zijn papa van iets wist, 't is de grenzen over gekomen naar Parijs, om te loten en soldaat te worden. Wisius. En 't is g'arrêteert en veroordeeld tot 2 jaren gevang! Marcus. Doch,'t zal gratie krijgen en over de grenzen geleid worden, met streng verbod van nog wefèr te keoren... Wisius. Marcus, mij dunkt mij dat de Franschmans zoe ken, die Republiek duurt te lang: ze moeten verandering hebbes. Marcu:God geeft, Wisius, dat verandering verbetering zij; want als 'ne menschdat leest in 't Land van Aalst.van al datsloch ""Volk te Parijs, wat ze daar uitgekocht '"ebben hl ue jaren 70 en hoe de tegenwocidige meesiers benauwd zijn van dat rasken-de-pik, en hoe die Communards nu gr: Hen en ter- reesten, ge zoudt waarlijk roepen Aaju, dat Frankrijk met draaiken en al Wisius. Ja ja Marcus, 't zijn stukken... Maar 't is Duits land dat den staf en de vaan draagt... Er woont daar'nen Duitschman in ons gebuurte en 't is altijd van zijn Tuitsch- land dat hij spreekt en van den Keizer Willem die plakkaten heeft doen uitplakken op alle Gemeentehuizen voor 't Werk volk. Is dat toch alzoo! Marcus. Wisius, den Pruis verdient tegenwoordig dobbel gans hij en Bismark sjoeren naar de gang van de wereld gelijk Bonapart op 't slagveld van Austerlitz, en ze kunnen er hun zestien-en-een oordje niet van maken. Wisius. Van 't welk Marcus. Van d® Werkmanskwestie, Wi sius; ze zien dat er achteruitgeboei d wordt naar ziel en lichaam, dat er groot derangement is, en ze gaan zoeken in d'oü Geschriften, hoe 't ging voorde Fransche Revolutie, en z'hebben gevon den dat de Gilden, Dekens en Confrerién alsdan inderminne wetten gemaakt hadden op den ar beid van vrouwen en kinders, op de leerjon gens, op de daghuren, op de pioduktie, WtóKj. Marcus, dat zijn goei kapabele artikels. Marcus. En z'hebben bevonden, Wisius, dat alsdan alles veel beter ging en Keizer Wilhelm gaat voorstellen aan d'an- der Mogendheden van een Konkordaat te maken in dien zin, om alzoo de malheuren te vermijden en de Revoluches Wisius, Maar Marcus, dat zijn goei kapabele propoos ten En onzen Gebuur den Duit sch heeft gelijk!... Als de Pruisman dat kan uitvoeren, dan verdient hij in een enkadre- ment te staan... Kom, we gaan in de stad eens rondwandelen. Marcus. Van geenrefuus, Wisius, 'tis goed, kloek, hel der, vriendelijk wéér !..t" Bara speelt waarlijk den guit; d'ander week stelt hij voor op Aschen woensdag te zetelen, 't Was de gewoon te niet, maar zijne goedige collegas staan hem dit toe. Nu, wat is er gebeurd? Woensdag is Bara niet versche nen, de spotboef vierde nog Vastenavond, en van al de liberalen waren er 12 aar.wezig Daarmeê was 't spel niet geëindigd. Nauwelijks was de zitting begonnen, of 5 liberalen staan recht en eisschen de naamoproeping. President en rechterzijde protesteeren luidkeels tegen die kwade poets, maarte vergeefs; de naamoproeping moest geschieden en de Kamer uiteen,gaan om 2 uren en 10 minuten. Dat komt van naar den Doornijkschen guit te luisteren. Donderdag is de maanbrief van generaal Van der Smissen te berde gebracht door meester Janson. De Ge neraal eischt de afstelling van den Burgemeester en den Policie-commissaris van Laken, omdat ze in een open baar geschrift de grenadiers beticht hebber, van laf en lui geweest te zijn in den brand van 't Koninklijk Paleis; ja, dat door bun schuld de gouvernante der prinses in de vlammen is gebleven. De aantijging is grof, maar den eisch van den generaal is overdreven, hij mag ook al zoo niet het mes op de keel zetten en 't ministerie dwin- gen. De Minister heeft op de interpellatie geantwoord dat het begonnen enkwest nog niet geëindigd is, en eindelijk na vele strobbelingen is de simpele dagorde gestemd. Minister De Volder zal later antwoorden. §f prilprenm OpZondag 16 dezer was onze Kerk «itiUtlSLUi opgepropt van Volk om de Conferen tie over Congo te hooren. De E. H. Van Impe, Directeur van het Gesticht van Gijseghem heef; klaar bewezen de noodzake lijkheid van de opvoeding dier vreemde kinderen, gesteund op d®n Katholieken Godsdienst. Door zijne gemakkelijke uitdruk king, zijne door iedereen besefbare redeneering heeft Hij de aandacht van alle toehoorders gewonnen. Eene groote oplet tendheid heerschte bij de vertelling van den oorsprong, van de Familie der twee zwarte jongelingen die aan de zorgen van cu Eerw. Directeur toevertrouwd zijn. Het ware buiten onzen plicht met een woordeken Lof toe te sturen aan de Leden van S. Franciscus, die het Lof hebben gezongen. Zij hebben een deftig muziek gekozen, dat den gecsi niet ver strooid, maar doet denken aan God. Zij ontzien geene moeite, en weekhjks hebben zij repetitie die zij standvastig bijwonem. Dank aan de repetitiën die hun bekwaam maken op korten tijd gereed te zijn, gelijk rij het [klaar getoond hebben bij de schoone Conferencie over Congo. (Medeged.) Wijf dagen te P 4 Fi 'FfS, En wanneer gij, op uw laatste uur, in uwe eeuwigheid zult gaan treden Welnu, dan zal ik mij moedig houden, om philosoof te blijven, en om aan het bovennatuuilijke niet te gelooven. En wat zal u beletten, alhans in dat oogenblik, aan de onsterfelijkheid uwer ziel. aan uwen godsdienst te denken Niets; maar het zou eene zwakheid zijn, die mij in d'oo- gen mijner vrienden belachelijk zou maken. Als gij het einde uwer dagen zult bereikt hebben, zal het u nochtans zeer gemakkelijk zijn uw geweten gerust te s*ellen. Dat begrijp ik, maar ik meen het onnoodig mij in zoo verre te vernederen. Als gij er toch zoo«over denkt, wat hoopt gij dan? Wel haast zal het tegenwoordige u niet meer toebehooren, en over de toekomst wilt gij niet dat men u spreke De onbekende boog het hoofd; hij was diepdenkend. Ge moet uwe eeuwige toekomst gedachtig zijn. Weinig tijds nog hebt gij te leven: maakt gij die korte dagen ten nutte om :n den schoot der Kerk terug te treden, en Gods barmhar tigheid af te smeeken. dan zult gij voor eeuwig zalig zijn. Weigert gij dit te doen, dan zult gij als een ongeloovige ster ven en verloren gaan. Enkel zult gij nog den niet of de eeu wige straffen te hopen hebben. De grijsaard antwoordde In uwe woorden zie ik noch godsdienst, noch philoso phic: gij spreekt mij als vriend, en daarom aanhoor ik u. Niet één mijner vrienden, allen groote philosofen, heeft ooit dit dit vraagstuk opgelost of de ongelukkige eeuwigheid, of de niet. Ik wil over uwe wi orden nadenken, en, laat gij het mij toe. dan keer ik morgen weêr. Hij drukte Don Bosco de hand, gaf hem zijn visietkaartje en ging heên. Toen las Don Bosco den naam van zijnen be zoeker: Victor Hugo Weinige dagen later, kwam de groote Dichter op hetzelfde uur weder, en zegde, terwijl hij Don Bosco's handen drukte Ik ben de personage van over weinige dagen niet meer ik ben geen ongeloovige, en mijne woorden waren eenvoudig scherts. Ik ben Victor Hugo, en hoogstvereerd zou ik mij over uwe vriendschap achten. Ik geloof aan de onsterfelijkheid der ziel, ik geloof in God, en ik hoop wel te mogen sterven in de armen van een katholieken priester, die mijne ziel aan den Schepper kunne aanbevelen. Helaas men weet het. de rampzalige Victor Hugo heeft den tijd niet gevonden om dien wensch te verwezenlijken. Het lijk van dien Viktor Hugo ligt daar 111 den Pan theon; Parijs heeft het veel wereldsche eer bewezen. Rechtover de Pantheon, de breede straat door, is 't Paleis van Luxemburg, een prachtig en groot gebouw, gemaakt in de jaren 1600 voor Maria de Medicis; in de jaren 93 was 't een gevang; Napoleon heeft er gewoond, in zijnen eersten fleur, als hij Consul was, in 't jaar 1800 gi. g hij als Keizer naar de Tuilerien; later zetelde 't Senaat tr; in 't jaar 71 schoren de Communards er hunnen duivel; den 20 Mei, achtervolgd door de Soldaten staken zij 't poedermaga zijn van den Luxemburg in brand, reeds hadden zij het Pantheon ondermijnd en dit Gedenkstuk ging in de lucht springen, zonder 'ne kapitein der C.enie die de wiek af sneed... Rondom stond het vol van barrikaden; 't is nabij dit Paleis dat het rood kopstuk Raoul Rigault doodgeschoten wierd. Een kaporaal leidde hem weg, tusschen de soldaten, waarvan er velen riepen: 't Is ook een der brandstichters en moorders! Schiet hem door den kop! Neen, .sprak de kaporaal hij moet meê... Dan riep Rigault: Schiet mi| maar deed! leve de Commune Dan schoot de kaporaal hem door den kop In 't Paleis van Luxemburg zetelt nu 't Senaat; er zijn zalen in, vol schilderijen en beeldhouwwerk; de leerlingen van Rubens hebben hier nog verscheidene zalen geschilderd; de hovingen rond dit Palcis, 't is een kwartier werk om er rond te gaan... Prachtige boomen, fonteinen, standbeelden, wandelingen dat ge zoudt pei- zen Ik ben :n den bosch van Buggei h jut. Nu gaan wij naar St-Sulpicius een der schoonste kerken van Pariis; maar t'is gesloten; rechtover dii kerk-is t groot Stni.n.v-e; 400 Setniua- risten worden daar bereid tot hu heilig ambt; ze zeg gen, 't is treffend als z»i in roket i.aar hun kerk gaan en daar de Vespers en de Getijden zingen... Die kerk moe ten wij zien later. Rechtover die kerk is een plei,n, gelijk de Graanmarkt t'Aalst en in't midden staat een hnoge kunstrijke fon tein met vier standbeelden, vier groote Bisschoppen: Bossuet, de Leeuw der Redenaars, de Rubens der Schrijvers; Fcnelon, de gocdhertigr schrijver van Tele- machus; Marsillon, die eins in 't Hof te Versailles preêkte over 't Laatste Oordeel en zoo treffend dat allen reclusprongen als hij uitriep Dooden, staat op en komt ten oordeel!... Massillon en Flechier, van dien Bisschop weten wij niets; maar 't moet toch een uitste kende Man geweest zijn. En avant, voorwaarts, de avond gaat vallen. We gaan en we gaan tusschen een ontzachlijke me nigte; de rijtuigen zijn ontelbaar; de... hoe zeggen ze dat daar, d'omuibussen vallen bijna om van 't Volk dat naar huis rijdt of naar de restaui atiën; we gaan weêr naar de Senne; nu zijn de stoombooten verlicht en nog altijd sjoeven ze door de waters en onder de breede steenen bruggen; alle 5 minuten is een statie van op en afstap; wel, dat is hier enje van wereld, alzoo een Volk en lzoo een gerij en gerote; ge moet dat gewend zijn. We gaan al te samen ictsproflteeren in de Restauratie Duval, waar men zeer wei is en niet gestroopt; Duval was een beenhouwer; hij opende een restauratie, twee, drij, niet veel orde en aan billigen prijs: hij maakte zijn fortuin; hij mocht in een koetspoort wonen met een ha- zenpoot aan de bel en met een leliepijp naar de Visch- markt gaan; hij liet zijn restauratie over e:i nu is 't een Sociëteit met meer dan 20 huizen.Alsg'inkomt, ge krijgt een bricfken, men teekent op wat gij profiteert; ge gaat met dat brielken betalen en ge zijt gesaleweerd. Dien avond gingen v. ij naar een Letterkundige Zitting in den Theater Francais... Waarlijk we wisten niet dat er zoo rap kon geklapt worden; de woorden rolden en vlogen eruit, gelijk de sneeuwvlokken uit de locht, zon der een oogenbliksken te haperen,en dat 3 uren aan éen stuk.... In 't begin, we verslonden niets, in het tweede deel, 't was een bctje beter, maar het derde deel konden wij gemakkelijk opvolgen;.... dat zijn daar oprechte ar- tisten in de welsprekendheid en om de geesten in ver voering te brengen... En de stof, de inhoud, zal men vragen? Geliefde menschen, niets hoorden wij daar ondeftig, niets onbetamelijk, maar toch alles volgens den tegen- woordige.n franschen geest: lichtzinnig, weifelend, flauw en karakterloos.... Afbeeldsels van kamankc, afgebrok kelde huishoudens er. van zielen met gouden vleugels, die over modderachtige waters vliegen... Een groot Volk. dat Fransch Volk, edelmoedig, vol fijnheid van talent, maar vervallen, vervallen...» 11 ure van den avond.... We trekken naar huis; wij hooren de gazetten afroepen, de vijfde, de zesde uitgaaf; hier en daar begint het te broebbelen; a<ui den grooten Opera is de Boulvard Hausman afgespannen door Ku rassiers en Champetters; niemand mag er door; Bou- langer ligt boven in Montmartre; er komen benden Com munards af; we moeten eenige straten alom; we gera ken toch 111 't Duitsch Bierhuis op den Boulvard des Italiens.... Oei; dat is hier een lever.: geen stoelken te krijgen en buiten een beweging van een Volk gelijk te Gent rond de Lieve, als 't Fabriek ui' is.... Boulanger is gekozen, doch uit de Provincie weten ze nog niets.... En de menigte verdikt; er komen er gedurig bij;.gaan ze dezen nacht van geen slapen weten? Zie, daar galop peert een schof kurassiers gevolgd van een bende Bou- langisten.... Hoort, ze moeten 't maar weten: 't zijn hun zaken; willen ze Revolutie maken, tot daartoe!.. We zijn duizelig, bedwelmd en vermoeid; een gazet iers- hoofd van over de 45 jaren vraagt zijn rust; we gaai naar onzen goeden oipo. al- aar wij weid ondei tg> dommelsel der rijtuigen op d'houten banen van di bo .1- vards, in een genadige rust vallen... Tot morgen, al't 3od blieft... Parijs! Parijs! ge zijteen schoone stad, maar een aardige stad... Hiei eei.s komen, ja, maai hier wo- neD, we zouden er ons kat van spreken...

Het Land van Aelst | 1890 | | pagina 2