Eene heldhaftige Vrouw 26 Zondag 29 Juni 1890 31ste Jaarga^ GODSDIENST. - VADERLAND. -- VRIJHEI oopende nieuws. De Zaken van 't Land. 't Feest der Aposte St JozefsKerk, PolitiskÜyerzicht. Nieuw® Boekwerken /v^M>yia jpsiïfe TENTOONSTELLING BUREEL, ACHTERSTRAAT, Gewone Annoncen20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws. 1 frank den kleinen regel. HEI ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaart genomen, rechtstreeks bij ons cf door Post of Briefdragers. YAN AELST AALST, 28 JUNI 1890. De ziekte neemt af, in Spanje...'t Mag zijn! We kunnen zulke gevallen missen. Men verzekert dat Bur gemeester Buis zijn ontslag gaat ge ven... Hij steekt in een kwaad vel; zijn hoogste sprongen zijn gedaan. Een vrouw moet heerschen door voorzichtigheid cn goedhertigheid. Te Sarama, in Rusland is overle den een vrouw, Pryguncova, oud 125 jaren; ze nog en hoorde als een jonkheid van 3 maal zeven, haar oudste zoon is 98 jaren en zeer onderdanig, en er wordt veel gesproken, de wereld door over Michelbekc, we gers dien Kiezer van 99 jaren en 3 maanden, hij heeft nog Familie wonen t'Aalst, en wel namelijk jM. Jaalc Petiet, die achtbare Bediende en Balju der St Jozefs- Kerk sedert hare inrichting... Die zijn plaats deftig be kleedt, al is het maar een stoelkeszetter of een schoen maker of een achterlapper, is verdienstrijker in de Sa menleving dan 'ne Keizer of Koning die zijn Ambt zou slecht uitoefenen, naarvleiers luisteren, tot nadeelzijner Volkeren. Als'ne Stoelzetter zijn stoelen scheef zet of vuil laat, of a l'abadon, krispeldewinkel,zijn kerk allee lijdt erdoor, maar als 'neVorst lau cn slasj regeert,geen recht durft doen, g'heel zijn Rijk is erineê ongelukkig en 't verderf loopt voort tot in de volgende geslachten. En laat ous niet vergeten de oudste bolder van Aalst en omliggende, de eerzame heer Limpens de vreugd,en de deugd der Bollebaan uit 't klein Gent, nu is er een nieu we baas, vriend Louis is naar de Molenstraatpoort te rug, in 't Gulden Vlies, waar ook een schoon bollebaan is, zegge dus de eerzame heer Limpens, diep in de 80 jaren, die nog 'ne flikker kan slaan en in geval van be twisting, de Rechter, Menheeren, enjuge, naar de voor schriften van 't oud Testament, alswannecr de Ouder lingen van 't Volk den Hoogen Raad uitmaakten. Eere en Hulde aan d'achtbare Ouderlingen!... En als z'hier wel vereerd worden, ze gaan dat daarboven zeggen en dat brengt zegen op de wereld. Dees jaar na Aalst- Kermis gaat de Koor der Parochiekerk van Erpe prach tig geschilderd worden door Aalstenaars. Dees week wierd er gezegd in een Bijeenkomst van Kiezers t'Aalst: Waren wij in de plaats van den heer Burge meester en van d'heeren Schepenen, we zouden toch eens op 't Stadhuis 'ne Register leggen en doen afroepen dat elk mag komeu teckenen, die voor 't verleggen van de Kermis is, een maand, of 6 weken later; en als g'heel de Stad teekent, dan, salvo justo, ik zou de Kermis in Augusti of September zetten. De Congostaat wordt al betrokken door eenen officier die zijn solde vraagt, ofte 15,000 f.... Ze weten niet waar 't Geding moet ge- pleten worden, hier of hiernamaals, 't is te zeggen hier of in den Congo. Maandag was er een wreed geval te Maldegem, een wreed gevalLandbouwer Braei, een eerlijk, werkzaam, maar ongelukkig man, wierd uit gespannen door den Deurwaarder; en uit een herberg rechtover zijn huis, ziet hij alles af, met beUi uk; hert zijn koeibeesten zijn opgeroepen en verkocht, hii komt buiten, misschien om ze te zien wegleiden, hij komt buiten en valt steendood Ge knnt denken welke opschudding. Ze zeggen dat de ex- Minister Van Humbeeck ziek is en nog al niig, zelfs in gevaar van sterven... 'En hij wordt sterk bewaakt.., Van den anderen kant wordt er veel gebeden voor de bekeering... Apostel Paulus heeft ook de Christenen vervolgd totder dood toe. Nu, 40 jaarna de Belegering, werd Sebastepol totZeehave ver heven. Men schrijft uit Canada: Boeren alleen, boe ren met wat geld, .kunnen hier gelukken, schrijvers, kunstenaars, werklieden niet. Er zijn er nog 49 in Duitschland, die te Waterloo vochten, nog 49een van 107 jaren, een van 106 en 5 van 100. De jongste is 91 y Op veel Prochiün van Frankrijk, waar men de scho len wil vergeuzen, verhuizen al de üinderen naar de Katholieke school. Tot Halluin zijn bij de Zusters 700, kinderen, in d'officieele school 7. De toestand verbe tert in Spanje: Nog al beter: Te Christiana, Noorwe gen, vraagt de Poiicie opslag, zoo nictdeo 1 Juli, is 't Werkstakingen 't ergste van al de jonge Petje Pruis komt den 4 Juli te Christiana. Te Belgrado spreken ze van Koning Melaan vast te grijpen, als hij den lande niet verlaat. Gaat 't Katholiek met die sterke meerderheid weeral gefopt worden? Wat baat het meester te zijn, als er niets hersteld wordt?.... Geen politieke wetten, zegt Z. M. Leopold II; met oorlof, Sire, dit woord moest Ued. ge zegd hebben aan Frère en Bara en Van Humbeeck en Graux; nu is dit woord een groote Ongerechtigheid. Vooruit van Gent schrijft uitdrukkelijk, dat de liberalen vóór de Kiezing hunne stem zijn komen vragen, ja af- smeeken. 't Grootste gevaar voor de Parochiën rond Aalst, dat is d'Ecole Moyenne; 't is ongeloofelijk hoe d'heeren Professors rondloopen, om kinaeren van den Buiten te hebben; ze weten het wel: Die kinderen zullen later agenten worden van Liberalismus en van Vrijden kerij. Dendergalm heeft het uitdrukkelijk geschreven Door die Ecoles Moyennes zal de gansche leugenkraam der Kerk vallen; men zal een scheuring hebben, erger dan de groote scheuring van Luther en Calvien. Paus Leo XIII roept dat de groote Legers Europa verar men en bederven.... Veraimen en bederven. De oude Windthorst van Dnitschland zegde deze week in 't Parle ment dat hij met bloedend herte den Oorlogsbudjet zag en hij vroeg een merkelijke verzachting; ze wierd door den opper-minister Caprivi van de hand gewezen terwijl deniiMWi Kuiwii f.r de Katholieken in 't wezen sloeg met den Italjaner Crispi hemelhoog te verheffen.... De Logic is meester in al de ministeriën van Europa, behalve in Spanje en in België; in België verlamt zij de werking der groote Meerderheid; dit zal duren, tot dat de Katho lieke Gekozenen durven hun tanden toonen en de Grond wet doen uitvoeren: Alle macht komt uit "het Volk door de Kiezingen. Als den Boerenstiel geen broodwinning meer is, dan valt alles in België; dan kwijnen dorpen en steden, dan lijden Burgers,Ambachtsmans en Renteniers; dan zullen 20 Congo's ons niet redden.... Men vergete die groote waarheden niet.... 't Is een zaak van leven of dood! De Bondsraad van Zwitserland heeft onlangs maatregels genomen tegen d'Orgelbals en de Nachtloo- perijDe eerste straf van 't Zedebederf is de Volksar- moede.... Men zou bloedige tranen storten, als men zoo menige jonkheid ziet, kloek en fel, ieverig en werkzaam, den troost en de hnlp der Huishoudens moetende zijn.... 0 hoe schoon en hoe machtig 't Geslacht, omringd met den luister der Deugd!... Maar eens in den maalstroom van 'tZedebederf, 't is gedaan: onrust, ongeluk in'thert, loopen naar d'ellende gelijk 't peerd uit den Apocalipsus.. D'Overheden, die zorgeloos zijn, die niet doen verstaan aan 't Werkvolk dat nachtlooperij geen vermaak is, de Overheden die bevreesd zijn van eenige liberale Orgel bazen, die hun Regiem enten laten ondermijnen, hoe plich- tig zijn ze welke verantwoordelijkheid!... Wij zouden ons allen moeten vereenigen tot bewaring der deftige Jonkheid.... Het Kerkbestuur van den H. Joseph alhier, maakt be kend dat, van eerste Juli, de volgende Nummers znllen uitbetaald worden bij den Schatbewaarder Dl. Van Seve- ren of bij de Wisselaars dezer stad, alsvolgtN° 5- 20- 27- 56- 75- 77- 82- 90. VAN SCHOÜNE KUNSTEN TE AALST. Er zal eene Tentoonstelling der Werken van Aalster- sche Kunstschilders en Liefhebbers zijn van Zondag 6 tot maandag 14 Juli aanstaande, op het Stadhuis, Mili tiezaal, ten voordeele van den Armen der Stad, De inkomprijs is vastgesteld op 0,50 c. Op zondag 13 en maandag 14 Juli 0,20 c. De tentoonstelling zal open zijn van's morgens 10 ure tot 's avonds 6 ure. Sin te Pie- ter en Sinte Pauwel, de twee groote v Patroonen V' van den we- V reld beroem den Schil - derRubens. Sinte Pie- ter!... dien wonderba ren Man, voor wel ken Michel- Angcte Roomen het grootste c-n schoonste Gebouw der gansche wereld heeft gemaakt. Als d'Engelsch- mans daar komen, ze staan pafAan St Pioterskerk kan niets vergeleken worden!... Ge zijl S dagen te Roo men, of 8 jaar, ge vindt er altijd mcèr schoonheden en meer verrukkelijkheden inSinte Pietei Zijn leven Z :n leven Men ziet erin ö'hand Gods die de Kcik be stiert! Hij, arme onwetende Visscher, begint eensklaps in zijn Vaderland een nieuwe Godsdienst le preèken hij doet Mirakelen die niet kucnen geloochend wor den (i) en voorwelke de Joden en Schriftgeleerden moes ten stom blijven... Ach, waren die Mira elen valsch ge weest cf twijfelachtig, de menschen die men genezen noemde, of verrezen, men kon hun getuigenis inroepen om de Kerk onmachtig en belachelijk te maken... Doch de Menschen. door Gods almacht geholpen, verkondig den de Waarheid van 't Evangelie... En na in Judeün, zijn Vaderland gepreêkt te hebben, Sinte Pieter komt naar de wereldstad Roomen, bij de trotsche Romeinen die met verachting neêrzagen naar de Joden. Hij komt daar, zonder geld of macht, gansch alleen; hij predikt daar een Leering, tegenstrijdig aan den Hoogmoed, aan de Wellustigheid d -r Romeinen; hij verovert die stad en dit Land... Zonder Gods- almacht, 't ware de groot ste uitzinnigheid geweest voor den eersten Paus, van naar Roomen te komen. Als 're mensch dat overweegt, hoe kan er éen ongeloovige Christene blijvenEn nog- tans, de Vrijdenkerij word: zoo machtig in ons Vader land; we zijn zoover gezet door de schuld der officieels Machten; als ge denkt dat er schoolmeesters zijn rond Brussel, meesters der Lagere School, die sedert jaren en jaren en jaren leven in huishouden, alleen getrouwd voor de Wet!... Sinte Pieter! te Roomen alles spreekt van hem; de Dlaats waar hij gepreêkt heeft, de Catacomben waar hij Lisschoppen en Priesters zalfde en't Volk onder vees, d'huizen waar hij eerst een schuilplaats vond, dien on- deraardschen kerker, aan 't Forum waar hij 9 maanden gevangen zat; vooraleer door Nero gevangen te worden schreef de eerste Paus zijn Testament. Hij voorzegde erin zijne dood; hij herhaalde de groote 2akenvan wel ke hij Ooggetuige was geweesthi] zegde dat er valsche profeten en leeraren van goddeloosheid zouden opge staan zijn. Zij zullen de Vrijheid beloven, zegde hij, terwijl zij zeiven slaven zijn der bedorvenheid. Hij keurt de brieven goed door Paulus geschreven, Paulus, zegt hij, mijnen welbeminden Broeder... Broeders, roept hij uit, neemt toe in genade en in de kennis van onzen Heer en Heiland Jesus Christus. Dan wierd hij id 't Mameriaansch gevang opgesloten, den 29 Juli van 't jaar 66 er uitgetrokken, cm met A- postel Paulus ter strafplaats geleid te worden; eenigen tijd mochten zij te samen gaan tasschen de beulen, langs de Via Ostiadaar staan twee kapelier; d'eerste op de plaats waar een Romeinsche dame Plautilla, ook later Martelaresse, met andere Christenen ging staan om den laatsten zegen der Apostels te ontvangende (1) 't Is hetzelfde met de Mirakelen van dezen tijd,.. Hoe dikwijls hooren en lezen wij niet van wonderbare Genezin gen op Plaatsen van Bedevaart... Men noemt de genezen Personen, men zegt waar zij wonen, en wanneer zij geholpen zijn... Niets gemakkelijker dan te onderzoeken en is het over dreven of valsch, de Waarheid herstellen.... Nogtans, de li berale Drukpers, zoo sterk, zoo arglistig, nog nooit heeft zij een dier wonderbare jTeekens kunnen loochenstrafi'en... De Geschiedenis van dezen tijd is de Geschiedenis der vroegere eeuwen; de Romeinen waren zoo geleerd «n zoo schrander als wij... En men hoort niet dat zij een Mirakel, dat de Kerk goedkeurt, hebben kunnen valsch vinden. tweede Kapel den hoek om, waar de scheiding plaats had. Petrus wierd gekruist op den berg Janiculus en Paulus sloeg men het hoofd af aan de Salviaansche wa ters.... De lijken der Martelaars jPetrus en Paulus wier den begraven in de Catacomben; in een Kapel; onder Constantinus wierd die Kapel een groote Kerk, de oor sprong der wereldberoemde St Pieterskerk en g'heel de wereld door zijn d'Apostelen Petrus en Paulus vereerd en aanroepen. In Rusland wordt 't Feest der Apostelen schiiterend en luisterlijk gevierd; te Roomen is het van 2c Juni eer.e bijzondere Bedevaart naar 't Graf der A- postelen, die zoo heldhaftig het ^Christen Geloof hebben gepreêkt en als Bloedgetuige eene on -vederlegbare Ge tuigenis gegeven. DUITSCHLAND. Caprivi de Kanselier, is met de meer derheid van den Reichstag overeen gekomen van de ko loniale credieten te stemmen zonder redetwist; de Kan selier zou moeten open gaan overliet traktaat met Enge land, en daar zwijgt hij liever van. Daarna is de bespreking begonnen der nieuwe krijgs- credieten. In naam'van 't katholiek Centrum heeft Windt horst de voorstellen der regeering onderschraagdhij ontkent niet den drukkende last welken het steeds aan groeiend oorlogsbudjet op het duitsche Volk doet we gen; maar voor de veiligheid van 't Vaderland moet alles wijken. En onloochenbaar is 't dat Frankrijk en Rusland jaarlijks hunne krijgsmacht vergrooten. Windthorst heeft nochtans de hoop uitgedrukt (maar 't is een slappe hoop) dat de Regeering zal toestaan 111 de jaarlijksche stemming van 't oorlogsbudjet, en in de beperking van den krijgs dienst tot 2 jaren. De Kanselier heeft daarop geantwoord dat hij in den herfst veel congés geven zal, maar dat is al. Windthorst, gezegd hebbende dat men zonder verlies het bondgenootschap met Italië en zijnen Crispi kon la ten varen, heeft Caprivi die taal betreurd en gezeid dat volgens het oud soldatenspreekwoord men nooit te sterk is op het beslissend oogenblik. Richter, een progressist, heeft de waarheid gezeid het nieuw wetsontwerp is een wissel getrokken om toekomende belastingen. Leve dus maar de gewapende Vrede Zwijgt Caprivi de nieuwe Kanselier, zijn voorzaat Bis- mark klapt zoo veel te meer in zijn Friedrichsruhe, de In den Paltz, le Kaiserslautern komt er een zetel open voor den Reichstag, en't schijnt dat Bismark daar als Candidaat Optreden zal. FRANKRIJK, 't Kost moeite aan de fransche Republi keinen om gematigd en rechtveerdigd te worden; oude gewoonten zijn niet licht af te leggen. Men kent de bru tale wijze op welke de Zusters verjaagd worden uit de gemeenteschool van Vicq; de gendarmen hebben ver scheidene personen erg gekwetst, en minister Constans komt nu verklaren dat alles in regel is gebeurd, en dat de civiele onderwijzeres in de school moest gebracht worden tegen den wil van gansch de gemeente. Als de gemeenten niet meester zijn van hun onderwijs, welke vrijheid bezitten ze dan nog? De Franschman mort omdat Engeland vjjn bescherm- schap slaat op het sultanaat van Zanzibar dat de sleutel is van Oost-Afrika; en volgens Salisbury zal dit protectoraat zich uitstrekken over de eilanden en een merkelijk deel der oost-afrikaansche kust. De Franschman mag pronken als 't hem lust. BRAZILIË heeft zijne nieuwe Grondwet al. Een Presi dent van de Republiek, gekozen voor o jaren, en niet her kiesbaar ten zij na 10 jaren. Hij alleen verantwoordelijk, de ministers niet, maar dezen mogen geen deel maken van de Kamer en er zelf niet verschijnen; 't zijn staatsse- kretarissen. Het Congres moet den eersten President kie zen; later zullen 'l de kiezers doen. Elke meerderjarige, die zijne burgelijke en politiek® rechten bezit, is kiezer voor de Kamer. De rechters zijn onafzetbaar, en de doodstraf blijft af geschaft. Behalve dit laatste punt moet men bekennen dat Bra zilië eene zeer schoone en gezonde Grondwet heeft, man kan aan den far niente niet gewoon worden. te koop IN ONZE BUREELEN DER WERE. O Leven van Pater Damiaan, den Apostel der Melaatschen, een Belgische Priester, voor welke Engeland in d'hoogste bewonde ring stond, zijn leven beschreven door een Onderpastoor van West-Vl. prijs o.5o STANLEY l'Africain, sajeunesse. ses qautre grandes expéditionsdans le continent noir, par Alexis M. G. 2*m édition enrichée de |6 cartes et 24 gravures, volume in 8° 248 pages, prix i,3o LES CONGOLAIS, leurs mceurs et usages, bistoire geograpbie et ethnograpbie de l'Etal du Congo, par A- lexis M. G. 0 90 DE SLAVENHANDEL en de Afrikaansche Kruistocht, door Broeder Alexis, M. G. o.g5 VOOR VLAANDERLAND ter eere van Coremans en zijne trouwe me dewerkers met de portretten van Coremans en De Laet, in liebtteekening prijs o.5o SCHETS der hedendaagsche Geschiedenis van Belgié van 1787 tot 1889, waarin men heeft de Ministeriën en de voor naamste Gebeurtenissen sedert i83o 0.60 HANDBOEKJE VAN DEN LANDBOUWER, door L. Govaert, Landbouwleeraar, Hoofd onderwijzer en gezworen Landmeter pr. o.85 't OUD TESTAMENT, met platen en kaarten schoon boekdeel in 8 gekleurden omslag jprijs 1,00 't NIEUW TESTAMENT, zelfde formaat, schoon nuttig boekdeel prijs 1.00 O Een groote keus van Tooneelstukjes. de Engel des Huisgezins, een schoone Familie- prent aan 45 of 55 centiemen; enz. enz. enz. WAARACHTIGE GESCHIEDENIS. 4 «0» IV. 0 DIE ADVOKATEN I11 't Gevang, in 't Rasphuis, welke treurige oogenblikken, als een lid der Familie achter de traliën van 't Parloirke staat, en dat zijn Vrouw of zijn Moeder, of Vader, Zusters, of Broeders en Kin deren daar langs den anderen kant komen omhein een half uurken te sprekenZe kunnen hem zien door twee traliën met een ruimte tusschen, doch hem omhelzen, hem d'hand drukken, hem ietsbe- handigen, onmogelijk!.. Schrikkelijke tormenten!.... dat men toch dc Misdaden vluchte die in 't gevang leiden, de Geldzucht, den Haat, de Jalouzie en bijzonderlijk de Dronkenschap, die bron van alle misdaden!.. 't Was met een kloppend hert dat Magdalena met haar twee kinderkes, klein Peerken en Annatje naar het gevang ging... Doch zij had vast besloten haar hert te bedwingen en een kalm cn ge rust wezen te toonen... Aan de Kinderen had ze wel belast van niet te schreien of te wecnen... Doch bedwingt een kinderhart een kinderhart dat de Vrijheid zelve is... Zoodra zij daar stonden en dat Vader kwam, ze barsten uit in een gesnik en geween. Doch Magdalena toonde van dan af, welke kloeke Vrouw zij was in den tegenspoedze sprak met moed en overtuiging tot den Gevangene, dat de tegenspoed ging eindigen, dat het maar eenige kwade da gen meer waren, dat de onschuld zonneklaar zou bh,ken, dat de Meyer en Mr den |Pastoor van hun dorp de beste getuigenissen hadden gegeven, alsook al degenen bij welke de Schrijnwerker had gewerkt, en met welke hij in onderhandeling wasin een woord, ze sprak zoo zoeten zoo overtuigend, dat de arme gevan gene getroost wegging, na door de traliën aan zijn Kinderkes de Benediktie gegeven te hebben. Als iemand in 't gevang komt voor zware zaken, eerst gebeurt 't Onderzoek en dan is zijn aandacht gevestigd op éen punt Zal mijne aanhouding bevestigd blijven? Want deWet is redelijk, goed- liertig, volgens de Wet, inoet de gevangene in vrijheid gesteld worden, als er geen bewijzen genoeg zijn om de aanhouding te bevestigen. In den twijfel spreekt de Wet vrij, om geen onschul dige te doen lijden. Doch na 't Onderzoek en als de Gevangene uit 't. geheim mag komen en zijn Familie zien en spreken, dan vestigt d'aandacht zich op een ander zaak: OP 'T HOF VAN ASSISEN Wanneer hij zal verschijnen Wie de Gezwoornen zijn Hoe de Uitspraak zal wezen En dan beleeft hij weêr angstige dagen,doch die sneller voort gaan, vermits hij nu dagelijks met zijnen Verdediger mag onder handelen. Onze Schrijnwerker Jan Michaud had een der vermaardste Ad- vokaten genomenzij hadden eenige spaarpenningen; zijne vrouw werkte nu in de stadd'Eer, de Vrijheid, zegde zij, gaat voor al les al moesten wij ons huis verpanden en verkoopen, al moest de laatste stuiver er aan, d'Eer en de Vrijheid gaan voor alles... Eindelijk is de Dag daar, dat 't Hof van Assisen vergadert en dat de Zaak opgeroepen is: Jan Michaud, schrijnwerker. 45 jaren, moord op AnselmTe Vittel, dat lief dorpken uit de Vogeezen. Daar zetelen ze in een groote strenge sture zaal. Drij Rechters in't rood gekleed; boven hun hoofd't Beeld van den Gekruisten God, om te zeggen aan Rechters, Gezwoornen, aan GetuigenDe Rechtvaardigheid en de WaarheidEr is een op perste Justicie! Een Oog die alles weet en zietEen Rechter, die een Deurwaarder heeft, aan welken niemand ontsnapt, de Dood! De Waarheid en de Rechtveerdigheid Op de hoogte,van den eenen kant zit de Prokureur des Konings, van den anderen kant meester Greffier die alles aanteekent. Een weinig lager zitten links de 12 Gezwoornen, 12 Inwoners van 't Land .door 't lot aangeduid, en die onder strengen eed ge zworen hebben te oordeelen zonder haat of vrees, rechts zit de Verdediger en achter hem, in een sterke zitbank tusschen Gen- darms de Beschuldige. Nu zijn eenige banken voor de Drukpers, voor d'Advokaten, voor bijzondere Personen, ook voor de Familie van den Beschul digde.... Maar die Verdediger daar! in plaats van een ervaren man, 't is een prille jonkheid, die over eenige jaren nog op de banken der Iloogeschool zat?!! Verwonderingsteeken en ondervraging. Ja, Geliefde Lezeressen en Lezers, 't is een prille jonkheid, want ge moet weten de ervarene, ondervindingrijke advokaat is schie lijk ziek geworden en heeft een jonge Collega in zijn plaats gesteld. Hoort 't gedrom van 't Volk achter de Deurwaardersmeest Volk uit de Parochie ;an den Beschuldigde. Nieuwsgierigheid staat op hun wezener zijn er die hun oogen dik hebben van tra nen; ach, daareven als de Beschuldige intrad, tusschen deGen- darms en daar op zijn bankske wierd gebracht zoo bleek als de dood, zijn hoofd latende hangen, zijn Vrouw was eensklaps bijge- sneld en had hem zoo teederlijk opgewekt en aangemoedigd, dat hij gansch opgebeurd scheen en met vertrouwen rondkeek. Nu wierd de Akt van Beschuldiging voorgelezen; een lang, uit gebreid stuk, waarin van 't naaldeken tot het draadje, alles werd aangehaald wat betrekking had met de moord. Dan moest de Beschuldigde recht staan naam, ouderdom, hoe danigheidalles uitleggenantwoorden op spitsvinnige vragen; hoe het kwam dat hij dien nacht weg was, zonder iets aan zijne vrouw te zeggen; over zijn bebloed hemd; de Beschuldigde ant woordde kalm en kracgtig 't noodlot was tegen hemdoch geen slag of stoot had hij aan Anselm gegeven.... Zijn passer had hij daar vergeten het bloed op zijn hemde was zijn bloed, dat beves- ttgde hij met vaste overtuigingen §met zulke rechtzinnigheid dat de Gezwoorneu en 't Publiek hem genegen schenen. Dan kwamen de Getuigen; al de feiten der Beschuldigings akte herhalen en bevestigenDe gierigheid en den rijkdom van Anselm, de vermoedens dat cr geld verdwenen was, een testa ment in 't voordeel van den Schrijnwerker; de gebuurvrouw Jak- keline met de woorden die zij gehoord had Vrouw, wij erven! Dan kwam er ook 'ne zekeren Pardoes, Contraintedrager bij den Ontvangerhij had een zware getuigenisDen nacht der moord was hij naar huis gekomen; hij had iemand zien loopen, langsheen de muren, driftig; onder zijnen arm droeg hij eenen zak; die man liep en Pardoes dacht: 't Is eenen die iets misdaan heeft!.. Pardoes was niet al te wel gezien in de streek; te Parijs had hij gewoond en veel geld verkwist, in spel en drank, van armoede naar Vittel gekomen en daar dat plaatsken aanveerd, onder zijnen staat. Na zijne getuigenis trachtte hij de zaak te verzachten, zeg gende dat Jan Michaud hem vroeger diensten had bewezen, dat hij zich kon miszien hebben, maar dit alles verzwaarde nog zijne getuigenis en nu keerde de kans wederom tegen den Beschuldige: Nachtelijk uur, dit geheim, dat mes, dat bloed, dit testament, die woordenWij ervenDat wegloopen 'nezak onder den arm Hij is eraan zegde men in het Publiek. Doch nu verschenen de Getuigen ten ontlaste: groot in getal en allerachbtbaarste mannen; zijn gewezen Meesters, de Overheden der Parochie; zijn medegezellen; allen spreken lof en dank; en eindelijk kwam de meester bij wien hij te Bordeaux gewerkt had en eens zijn kind gered van de doodhij ook gaf een schoon ge tuigenis af, en voegde erbijHij, dii gouden hart, een Moordenaar! hij d'eerlijkheid en de braaiheid zelve! Mijnheeren, dat is onmo gelijk, onmogelijk!... En 't Publiek was met dien man en de woorden; Onmogelijk!. Hij is de Moordenaar niet! hadden weerklank in vele harten. Doch nu staat de Prokureur Generaal recht; de Man der Wet die de Misdaden moet opzoeken en den graad van plichtigheid moet aanduiden Hoort wat hij zegt en verklaart in eene hooge en gestudeerde welsprekendheid: In mijne overtuiging staat het rotsvast dat de beschuldigde de moordenaar is van zijn oom Anselm. Het eerste gedacht der moord moet dagteekenen van over veel Jaren. Anselm heeft de wees Magdalena op straat geworpen; Jan heeft de wees opgenomen, en met de jaren is zijn haat opgegroeid, alsmede zijne beeeerte'om het erfdeel te bezitten dat hij denkt aan zijn {vrouw ontrukt te zijn.

Het Land van Aelst | 1890 | | pagina 1