t Zondag 6 Juli 1890 3 Ist* Jaargang GODSDIENST. - VADERLAND - VRIJHEID Aalst. Groote opschudding in Aalst Aan d'Keeren Gekozenen. Bisschop bmbrechi Frère en Bara. Nieuwe Boekwerken (^WVWi/VVOVV-y BUR1IL, ACHTERSTRAAT, Gew»ne Annoncen 20 centismen per regel. Annonce» op do tweede bladiyde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieaws, 1 frank den kleinen regel. HEI LAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 'a jaar8, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar» genomen, rechtstreeks bij ons cf door Pest of Briefdrager». YAKAELST AALST, 5 JULI 1890. Zondag, Kermis, de Groote Kermis! De Bei aard zal spelen, de klok- a ken zullen luiden van 's morgends af voor de J\ Gemeentefeesten van 't oud Graven-Aalst! 't En is -maar als ge de boeken en kronijken JÜfL leest, dat. Aalst daar met veel poindonneur föfej vooruitkomt.... In den Raad van Vlaande- La}\ ren had Aalst veel te zeggen;., in den Slag ^er Gulden Sporen, d'Aalstenaars waren van J§Öli&l de leste niet, en als Josef II hooide dat de Aalstenaars ook tegen zijn hatelijke moeia- ©301? ^erÜ opstonden, dan zegde hij tol zijn Vleier FW Krawots 'k Vrees voor mijnen troon! f'U Aalst Kermis; morgen Zondag groot Festi- pr va^ Maatschappijen van Zang en Muziek; 't zal een cortège zijn en een leven in de stad; 78 Sociëteiten... In den liberalen tijd, 3 a 4 Muzie- ken dat was veel; en de Vreemdelingen liepen daar alleen gelijk Robinson op zijn Eiland, en als de Medailjen moes ten gegeven worden, er schoof 'ne Champetter vooruit om de Presiden- ten te bedanken... De liberalen hadden te veel werk met hun slechte boeken en hun Vrijdenkerijom vuilen slech ten hutsepot uit Frankrijk naar hier te; roepen en op de kosten van stad. fransche Conterenciën op 't Stadhuis te doen geven... Zoo ging het eD de liberale gazetten durven schrijven dat het nu een Begijnhof is tegen hunnen lijd!... En al die van de Stad of van verstokte liberalen afhing, en die 3 woorden fransch kon, moest naar die Conferencie... Vi,re la liberté. zei de kater en hij zat in 't strop...Ach, Sinte Pieter, onze goedhertige Patroon, g'hebt het zoowel ge zegd in uw TestamentZij beloven de Vrijheid, terwijl zij slaven zijn der Bedorvenheid! 78 Sociëteiten, als wij wel gesjoerd hebben op de schoon affichen, die spe len op 6 verschillige Plaatsen, anders kregen ze niet ge daan den woensdag avond.... Kermis-Aalst, g'heel de stad in.feestgewaad; de Groote Kerk op haar beste, 't is de moeite weerd al die meesterstukken en kunststukken te gaan bewonderen in onzen roemweerdigen Tempel;... Verders in de week Concerts en Feestelijkheden volgens gewoonte; 't en zou niet slecht staan op Kermis de Prijs- deeling der Teekenschool te houden, met een redevoe ring over Kunst en Kunstiever door een der heeren van 't Magistraat.Wij wenschen aan Kermis-Aalst een goed gunstig en allerbeste weêr. AALST. Ge moet toch lap en schorpioen en stekel verken zijn.... Dien Dendergalm, die vreemdelingen uit Dendergalm, over Aalst sprekende, verwijten ons dat er op 23,000 zielen 9,030 behoeftigen zijn, die op den boek van 't Armbureel staan; en ze geven te verstaan dat het de schuld der Katholieke Regentie is.... Daar moeten wij op antwoorden, dadelijk en duidelijk Veel armoede in de stad Aalst, slecht voor Ambachts mans en Winkeliers, omdat veel daghuurkens zoo bitter klein zijn, zoo bitter klein, ja; 1,60,1,70,1,80 voor een huishouden, nemen wij maar van manvrouw en twee kinderkes, is dat niet om armoede te verkoopen, dat ze de deur uitloopt? veel daghuurkes bitter klein in Aalst; en daarbijmoet het niet gezegd worden? kom; kan men de jonkheden tellen die thuis hun kosten koopen? die 9 tr. winnen, 10, 12 tr. of meer; die 6 a 7 of 8 fr. afgeven aan hun Ouders, aan welke zij zooveel zweet en zorg en geld gekost hebben, 6 a 7 a 8 fr. en al 't overige naar de kroeg, naar den Orgelbaas, om met dit geld hun ongeluk te koopen.... Er zijn veel werkende Familiën die welstellend zouden zijn, indiende kinders meêwil- den.... Wij kennen Huisvaders in de Stad, brave be jaarde menschen die moeten gaan bedelen, terwijl hun kinderen loopen en zwieren naar die Orgelbals.... Is dat de groote bron der Volksarmoede niet?... Er moet ver maak zijn; doch is dat vermaak, iets dat begint metge- kijf.en gezucht en twist in huis en dat eindigtmet schande en met een slameurig huishouden?.... En gij, Dender galm, gij die u aanstelt als de Lokker der Orgelbals; gij die die nachtsmeerlapperijen het leven en de beweging der stad noemt, gij durft komen klagen over d'armoede in Aalst? gij die er een der oorzaken van zijt!... Dat alle treffelijke liberalen oordeelen: ze zouden geen meid wil len die naar d'Orgelbals loopt en gij komt de werkende dochters aanzetten om zich naar ziel en lichaam te verla gen... Achteruit met zulk» valschheid!Een woord nog: Tegen een Reglement heeft Dendergalm gebulderd en gekabast, tegen 't laatste, omdat dit laatste den vinger op de wonde legde.Al d'ander Reglementen waren maar lapzalf. SAMENWERKING. I. Ja groote opschudding; de Boeren kunnen niet veel koopen; veel Heeren en Madammen gaan naar de groote steden, ongelukkiglijk, en als de Bedienden nu winkel ondereen houden, en als zij goed meêbrengen voor hun Geburen en Kennissen, wat gaat er geworden van de Burgerij? wie zal er opbrengen voor den trok der bedienden en voor de solde der soldaten? II. De Statie-Oversten, Ontvangersenander Staats bedienden, groot en klein, mogen gecnen handel drij ven, omdat zij al hunnen tijd noodig hebben vcorhun werk, en winkel houdende, soms te veel Vrienden zou den willen maken.... Als elk in 't bijzonder geen maga zijn of winkel mag houden, mogen ze dat doen GESA- MENTLIJK, in Cgnie?.... Is 'teen n>et gevaarlijker dan 't andere? Door ons hoog en MIDDELBAAR Onderwijs zal langzaam, maar onvermijdelijk de gansche leugenkraam der Kerk vallen; en zal er een Scheuring komen, groo- tcr dan de Scheuring der i6c eeuw. (Dendergclm Zen hebben hun droeve dagen nog niet over zien, d'Ouders die hun Kinders naard'Ecoles Moyennes van den Staat zenden. 0 Zoudt ge gelooven dat wij in evenredigheid van an der Landen, het kostelijkste Leger van Europa hebben! en 't meeste generaals! en 't meestegedekoreerde krijgs- mans!!!... De Boer zal 't al betalen. 't En is altijd niet met groote discoursen te doen in de Kamers dat men 't Volk behaagt en de Kiezers bevre digt... Woorden vliegen; dat maakt een schoon geronk in de Kamers en daarmee is 't al, zei Jan Moeial.Aan klei ns zaken ziet men de Vriendschapaandacht nemen op de klachten der Kiezershooren of zij redelijk .rijn, en of zij kunnen ingewilligd wordende plaatselijke belan gen behertigen; bij voorbeeld Moortseele, Baveghemen g'heel die linie klagen over de Convois, dat duren slecht geschikt zijn voor 7 a 8 GemeentenSt Lievens- Es- sche en omstreken klagen over een barreel of bruggeld Leeuwergem vraagt eenige veranderingen aan d'uren van den IJzerenweg, om gemeenschap te hebben met Brussel en Gent, men duidt d'uren en de minuten aan;... Impe murmereert over den Postdat ze maar bediend zijn ten 11 a 12ure; nu moeten brieven en gazetten eerst naar Oordegemde afstand is 5 kilometers; waar om Impe niet voegen bij 't Postbureel Lede, 00 2 kilo meters en half? is 't niet droef dat ge maar ëen uitdeeling hebt daags en dan nog bij den noen. D'heeren Gekozenen, die de plaatselijke belangen be hertigen, mogen verzekerd zijn dat zij veel winnen in d'achting en in de genegengnid van de Kiezers en van't Volk. Juist éen jaar na de Dood van dien Kerkvoogd, dag op dag komt de tijding toe dat zijn Voorspraak bij den Heer ingeroepen, reeds wonderbare genezingen hteft verworven, verscheide dankgiften zijn te Welden aan gekomen, voor bekomene gunsten, om op 't Graf van den Diepbetreurden neer gelegd te worde-.]. Woensdag, 2 Juli, velen die langs Denderleeuw op 't Spoor reden, en daar aan den Dender in de diepte die aloude Pastorij za;;en nevens de Kerk van Denderleeuw, ze zullen gezegd hebben met weemoedDaar, daar, overjaar dees tijd! Den 1 Juli komen vormer, de ziekte op ziju lijf, de ziekte op hem gevallen in een arm buizeken, waar hij als een Engel van Troost verscheen; komen vormende koorts op zijn lijf, nogtans overal tot 't Volk sprekende, aan de Pastorij zich nog orakee- ren om de menigte te zegenen, en dien zelfden nacht... dood In 18189, den nacht van 2 Juli... Bisschop Lambrecht, Vlaamsch en Volks, goedher- tig en manhaftig, geleerd en ieverig, niet anders ken nende dan het Rijk Christi ea de Welvaart van Vlaan deren door Godsdienst en eigen haard, schrijvende en preékende: De Moedertaal moet in alles de voorkeur hebben: en door zijn voorbeeld de Volkstaal overal ver heffende; Bisschop Lambrecht, de Vriend en Verlosser van zijn Volk, op éen jaar tijds, wat had hij niet uitge werkt en welk voorbeeld geeft hij niet van moed en van betrouwen op eene krachtige en liefderiikc werking niemand heeft beter de Regeering van Bisschop Lam brecht beschreven dan de tegenwoordige Bisschop Mgr Stillemans, den 5 Juli 89. in St. Baafs: Geen jaar was er verloopen, zoo sprak de Lijkrede van Bisschop Lambrecht, geen jaar was er verloopen of gansch zijn Bisdom, mag men zeggen, had de bewon- derenstveerdige kerkvoogd bezocht. Al zijne diocesanen kenden hem; en ofschoon hij slechts als met de snel heid eener schim voor velen gegleden was, stonden zijn beeld en zijne trekken diep in hun geheugen, dieper nog in hunne herten geprent. Alles had de Bisschop met ei gen oogen gezien, en veel reeds, onzeggelijk veel, had hij verrichthet onderwijs in ai zijne vertakkingen had hij nagegaan, aangemoedigd, volledigd; den ieverder geestelijken had hij aangevuurd en de parochiale wer ken opgebeurd; hij had de weezenhuizen en hospitalen bezocht en getracht het lot der cliendigcn te verzachten; de liefdadige genootschappen had hij tot verdubbelden iever opgewekthij was in de werkmanskringen gegaan om den werkman hcrtelijk en wijs raad te geven, en van nabij te onderzoeken wat er kan en hoeft gedaan om zijn lot te verbeteren een congres van maatschap pelijke werken had hij samengeroepen en ging hij voor zitten eer.e vereeoiging van kloosternonnen was hij aan het inrichten, die den zieken werkman, kosteloos, ten zijnen huize zouden gaan verzorgen... De tijd, M. B., belet mij, meer op te sommen; maar wat ;verbazendc menigte van belangrijke werken in éen ;jaar verricht En kan de kradhtigc uitdrukking van clen H. Geest: in een kort leven heeft hij het werk van veel tijden afge legd, beter dan aan onzen beminden Kerkvoogd worden toegepast? Oeer 100 .laren. Op 19 Juni schafte de Nationale Vergadering in Frankrijk aide Barons, Graven en Markiezen af; allen moesten gelijk wezen. Een gazet van dienen tijd kondigde spottend aan dat de Nationale Vergadering geboden had al de fransche hanen den kam af te snijden, aangezien dat vogelen van meerdere verdienste er geene hadden; dat zelfs de hen een zeer klein kamnaeken had, dat dit tegen de gelijkheid was die moest heerschen onder de vogelen.... Die gazettier riskeerde veel den kop afgesneden te worden. Bara. Ze zeg: Dag heer cn meester Frère. Frère. Ja meester, schoon meesterschap meester over een kudde verstrooide schapen en dan nog! ze wil len van mij niet meer; de Doctrinarism,'t heeft gedaan, 't is al radikaal, progressist en socialist.... Ach, nes beaux jours de jadis! Bara. Ja, gelijk de Soldaten zingen: Adieu voor langen tijd, ze zijn de vrijheid kwijt! Frère. Maar Bara, hoe kunt ge zoo joviaal zijn? Bara. En waarom zou ik iets laten aan mijn hert komen? Frère. Weet ge niet dat er dijnsdag twee groote politieke mannen dood gevallen zijn, subiet? Bara. Hé bien? I;RÈRE.Ha Bara, ge zijt nog uit de vijftig niet; maar bij ons, Ouderlingen, zie, 't is een faiblessc, ik weet het, maar eiken keer dat er een subicte dood is, ik peis: Dat ik het eens ware! In alle geval, binnen 10, 20 jaar, ik ben vertrokken. Bara. Frère, hetgeen men niet kan beletten, moet men laten gerchieden. 't Is komen en gain, zei de Do- miné en hij sloeg den Bijbel toe. Frère. Ja maar, Bara, ik peis da»: Wat zal er op volgen? Er is Deugd en Ondeugd in de wereld! er ge- beuren bovennatuurlijke zaken wc verstaan niets van 't gene rondom ons is.... Ik las overtijd de beschrijving van 't hemelstelsel, dat er sterren ziin 12 duizend milli- oen maal grooter dan den wereldbol! Bara. En wat tsjont dat? Frère. - D'Almacht.Bara, de groote almacht; nooit heb ik God geloochend, gelijk Janson heeft durven doen en ge moogt denken wat ge wilt, maar ik peis altijd: Na de dood, indien, indien 't waar is wat al de Godsdiensten leeren Bara. Bah! superstitie, kwezelderij! Frère. Bara, 'k heb dikwijl* slapelooze nachten; eergisteren, ik peisde: G'heel de wereld is in orde, g'heel de Natuur; en 't Menschdom regeert de Natuur; de Na tuur is voor 't Msnschdom geschapen; welnu, met die gedachten: Dood, al dood! volgt een abominabele wan orde, ja een abominabele wanorde: vechten en moor den!.... Is dat volgens d'Almacht ran God?... Bara. Hoort eens, Frère, ze verwachten mij in Bois de-la-Carnbre; als ge wilt, ge moogt later uw ser moen voortzetten...Nu was ik gekomen om u te vragen hoe gij den toesta»d politiek vindt? Frère.Hoe? Miserabel!... 50 stemmen meerder heid in de Kamer.... Met den helft, met 't vierde voer den wij al de liberale plans uit; 5O stemmen! En overal zooveel Buitenkiezers afgeschaft! Bara. 't Is erg, meester Frère, ik beken het, maar met tijd enstroo rijpen de mispeleD, zeggen de Vlamin gen. Frère. Ge wilt zeggen Bara. Aan't hoofd zijn is veel, maar werken is alles.... Hi, hi, met éen stemmeken deden wij meer dan de katholieken met hun 50. Frère. 't Is hetgcr.c ik in de Kamers gezegd heb: Dat de Katholieken inconsekwentzijn, dat ze tegen ocs wetten uitvallen, maar dezelve sanktionr.eeren in hun sterkste meerderheden. Bara. Volgens mij, Frère, hebt ge dat te vroeg gezegd; bon als wij aan 't hoofd zijnl... Frère. Ja, ja, Bara, ze kan ik niet meer weldoen, grijsaard zijnde en nabij den ende.. Bara. Frère, om de liefde Gods, laat mij gerust met die zagerij over de Dood; z'cn hoor dat niet geernc en daarbij mijn tijd is gepasseerhoor nu ons planDe Katholieke Meerderheid in slaap wiegc»! Frère. Wie zal dat doen? Bara. Wie heeft het tot nu toe gedaan? WijWij! Frère. Met medehulp! Bara. Natuurlijk! We doen spreken van Vrede,' daarin zullen d'Hovelingen ons helpen: Vrede, geen po litieke Wetten! Er zijn er al tc veelSociale- wetten en Krijgswetten... En alzoo gaat de tijd voorbijen als de Katholieken iets willen afbreken VAN ÓNS PLAN, in 't Hof hebben wij ook iets tc zeggen, eu als 't noodig is, V. wij maken een émeute populaire... j£' Frére. Ach, hoe de Katholieken zich laten fop pen Bara. Zwijg! Men zon ons kunnen hooren: ik zeg dat ons zaken nog zoo slecht niet staan:In al de Minis- teriën, we zijn meester! De Schoon Kunsten zijn aan ons I Op veel plaatsen w'hebben Ecoles Moyennes op de kosten van Staat en Stad, dat is voor ons gesceden brood De Jonkheid aan ons, cn die Jonkheid als Era-» ployés van den Staat; een Postmeester, een Stxtiechef heeft veel te zeg; nu Frère, wc gaan alzoo continueer., Fnérb. Zeer wel, maar Bara, man wat mij regar deer Bara. Frère, 'ne mensch is niets, de Partij is alles! Frére. - Ge wilt zeggen dat ik mag optrekken! Bara. Bah! bah -ik wil niets zeggen, ge valt weêr in uw zwakke gedachten, en sapersti! ik ga te laat ko men, adieu!... Frére. (in zijn eigen) Ja, ik bemerk hetBara, de lelie gaillard wordt ook ongerust, eiken keer dat ik spreek van de dcod en van het sterf... 't Is dan allemaal het zelf! te koop IN ONZE BOREELEN DER WERF. O Leven van Pater Damiaan. den Apostel der Melaatschcn. een Belgische Priester, voor welke Engeland in d'hoogste bewonde ring stond, zijn leven beschreven door een Onderpastoor van West-Vl. prijs o-5o STA NLEY l'Africain, sajeunesse, ses qaulre grandes expéditionsdans le continent noir.par Alexis M. G. 2"" edition enrichée de 6 cartes et 24 giavures, volumein 8° 248 pages, prix i,3o LES CONGOLAIS, leurs mceurs et usages, histoire geographie et ethnograpliie de l'Etal du Congo, par A- lexis M. G. 0 9° DE SLAVENHANDEL en de Afrikaansche Kruistocht, door Broeder Alexis, M. G. VOOR VLAANDERLAND ler eere van Coremans en zijne trouwe ine dewerkers met de-portretten van Coremans en De Laet, in lithtteekening prijs °-5o SCHETS der hedendaagsche Geschiedenis van ®elgi6 van iy8ytot 1889, waarin men heeft de Ministerien eD de voor naamste Gebeurtenissen sedert i83o 0.60 HANDBOEKJE VAN DEN LANDBOUWER, door L. Govaert, Landbouwleeraar, Hoofd onderwijzer en gezworen Landmeter pr. o.85 't OUD TESTAMENT, met platen cn kaarten schoon boekdeel in 8 gekleurden omslag prijs i,oo 't NIEUW TESTAMENT, zelfde formaat, schoon nuttig boekdeel prijs 1.00 O Een groote keus van Tooneelstukjes. de Engel des Huisgezins, een schoone Familie- prent aan 45 of 55 centiemen; enz. enz. enz. WAARACHTIGE GESCHIEDENIS. 5 «0» V. VOOR GOD EN VOOR MIJN GEWETEN. 't Verstand van 'ne mensch! de werkingen der ziel zijn bewon- derensweerdig in moeielijke en netelachtige omstandigheden, b.v. in processen en gedingen, als de Beschuldigde beladen wordt en zoo zwart gemaakt als een houillekool, maar dat van den anderen kant zijn Verdediger opkomt om zijnen man sneeuwwit te was- schen en onder een helder daglicht te doen voorkomen. Ja, won derbaar zijn de werkingen der ziel, zelfs nu,als de ziel nog de last des lichaams draagt en de verlomming der driften... Wij hebben gezien hoe onze arme schrijnwerker beladen en be last wordt, ja uilgeroepen als een monster van valschheid, jaren lang een moord beramende. Nu gaan wij den Verdediger hooren. 't Is een jonge advokaat Mr Reinald, een jonge ziel vol edelmoe- digen drift. Hij begint zich de Gezwoornen tot te wendenmen heeft ze gewapend tegen 't gevaar van een Schuldige vrij te spre ken hij van zijnen kant, hoopt dat zij niet zullen ontroerd wor den door de groote welsprekendheid en de spitsvinnige schran derheid van den Prokureur Generaal. Hij is jong, onervaren, hij kent de strijdlisten niet der oude Rechtsgeleerden, de Waarheid alleen zal hij voorhouden in al hare omstandigheden. De Waarheid! Kan men éen bewijs aanhalen dat Jan Michaud een haat in zijn hart droeg tegen den wrek Anselm Een enkel bewijs G'heel de Parochie spreekt er kwaad van; hij zwijgt! geen enkel woord kan men hier tegen hem doen getuigen. Hij laat oom Anselm gelijk hij is, hij ziet er niet naar om; hij beloert dit Erfdeel noch door vriendschap, noch door vleierij... Anselm komt hem roepen... Is dat de Waarheid niet de moortel, nog versch daags na de moord, getuigt het; wie durft zeggen dat de Beschul digde liegt als hij het gebeurde aanhaalt? nooit heeft iemand hem met leugens betrapt, nooitZijn passer lag daar; doch indien hij de moord gepleegd had, zou hij dit wapen vergeten hehben, dit wapen, waar zijn naam opstond!... Al 't ander gereedschap draagt hij mee en dien Passer zou hij daar gelaten hebben Het bloed op zijn hemde Maar is het bloeden uit den neus niet mogelijk bij zulk moeielijk werk? Waarom hebt ge niet aanstonds dit bloed doen onderzoeken Gij hebt dit niet gedaandit bloed kan tegen ons niet getuigen.... De Contrentcndrager Pardoes heelt hem zien loopenmaar 't ging onweer worden en wie loopt er dan niet?... Die woorden: wij erven aan Jakkeline gezegd. Maar is dat niet natuurlijk? Zou Jan alzoo gesproken hebben indien hij de moordenaar geweest ware? M. de Prokureur schildert hem af als een allerslimste man en hij doet hem handelen als een uitzinnige. Pardoes maakt veel gerucht van eenen zak onder den arm als hij wegliepmaar 't waren ziju gereedschappen. Is dit alles niet na tuurlijk Neen, Anselm is door ons niet vermoord... Doch hij is ver moord en door wie Waarom niet verder gezocht? waarom alles op 't hoofd van dien braven Huisvader gelegd? G'hebt het gehoord in geheel zijn leven is geen slechte daad te vinden.. Hij heeft zich een nieuw huis gebouwd; dat, Mren, heeft zijne Vromv op haren boek aangeteekend en ge zult erin vinden, hoeveel er nog te beta len is op dien Eigendom en wat er alle jaren afgekort wierd... Hij, zijn vrouw en kinders gingen net gekleedmaar is 't niet beter voor zijn Huishouden te zorgen dan te gaan drinken en uit te zit ten Is er op g'heel de Parochie een werkzamer en gespaarza- mer Huishouden^ dan dit van den Beschuldigde En zal die man zoo neerstig werken en sparen, terwijl hij jaren en jaren een moord beraamt Wie is de moordenaar De oude dienstmeid getuigt dat haar meester dikwijls volk ont ving, 's nachts, voor geheime zaken. Welnu, (achter 't huis is een peerd vastgebonden geweest aan 'ne stijl, er is iemand gekomen er is twist geweest, voor geld, door de wrekkigheid van 't slacht offer, de Passer lag daar; men heeft geslagen en 't was de dood Zijn dat uitvindsels, heeren Gezwoornen? Zijn dat uitvindsels Neen Hier is het dagboek van den Gierigaard; alles staat [er op, dag voor dag, tot den laatsten centiem nergens vindt gij den naam van Jan Michaud, nergens; maar zoekt eens bladzijde 117; het is gescheurd; door wie? door iemand die zaken deed met Anselm, door den moordenaarnooit heeft Jan Michaud zaken gedaan met Anselm zijn boek, zeer juist gehouden, getuigt het en de dienst meid verklaart hem daar nooit gezien te hebben. Het is hij dus niet die er bladzijde i 17 uitgescheurd heeft; hij moest het er niet uitscheuren, vermits hij de eenige erfgenaam is; die iemand, Mren is de moordenaar. Weest dus gerust en verzekerd, die brave man, hier nevens mij, is de moordenaar niet, neen, duizendmaal neen! Hier schilderde de jonge Advokaat het leven af van den schrijn werker, van zijn eerste kinderjaren, hoe gehoorzaam in School, aan zijn Ouders en op de Leerwinkels, hoe braaf en eerlijk en stich tend als Huisvader; was er een gelukkiger gliuishouden dan'tzij ne? Vroeg hij iets meer? Heeft iemand hem ooit hooren morren 0! klagen of iemand benijden? en eensklaps wordt dit geluk gestoord door eenen droeven samenloop van omstandigheden... Verdient de Huisvader het medelijden niet der Gezwoornen Op dit woord roedelijden, stond de vrouw Magdalena recht en haar hart uitstekende riep zij uit: Neen, medelijden niet, maar rechtvaardigheid, Justicie Justicie, jazoo ging de advokaat voort, Justicie Meer vra gen wij niet; alles bewijst u dat de Beschuldigde geen de minste plicht heeft aan de moord; dat men opzoeke; de tijd zal licht bren gen dikwijls ziet men de moordenaars hun eigen komen aankla gen of zich anderszins beklappenDie Misdaad zal niet onge straft blijven, en moest deze brave Huisvader in 't gevang blijven, en moest die eerlijke Familie gansch ten onderen gaan, en moest dan de ware plichtige gekend zijn; heeren Gezwoornen, A\ie van u zou zonder eeuwig hartpijn dezen dag herrinneren,moesten wij nu nu veroordeeld worden Een laatste woord, achtbare Heeren... Men heeft van die Erfe nis gesproken, die groote Erfenis; welnu, in naam der Familie, verklaar ik hier dat men geen centiem van dit bloedgeld zal nemen of gebruiken, zoolang de ware moordenrar niet gekend is! Nu was de kaart gekeerd. Jan Michaud verhief het hoofd zijn Vronw weende van vreugd en zijne Vrienden mompelden Hij zal vrij zijn! Maar de Prokureur liet niet los; hij herhaalde zijne beschuldi ging in andere woorden, met meer kracht, waarop de jonge Ad vokaat in 't kort zijn bewijsredens herhaalde. 't Was reeds donker en de lichten brandden, toen de Voorzitter den Beschuldigde deed rechtstaan of hij er iets bij te voegen had Neen, Mr de Voorzitter, maar ik heb die Moord niet bedre ven en ik herhaal liet, van dit geld wil ik niets, niets Wat volgde er nu De Gezwoornen die statig en langzaam weggaan naar hun zaal van beraadslaging; De Rechters, die zich ook verwijderen; De Beschuldigde die weggeleid wordt en zijne Vrouw die hem volgt. 't Volk dat mag spreken Een verward gewoel; Na een half uur, de bel die klinkt; De Rechters in 't rood die naar hun zetels komen, gevolgd van de 12 Gezwoornen. De Voorzitter, die rechtstaat; Maar, bleek dat hij is, zoo bleek als zijn hemde, maar toch met een tevreden gelaat.... Men luistert, als naar 't aflezen van een Testament: Op mijn eer en op mijn geweten,zegt hij met vaste stem, voor God en voor de Menschen, d'uitspraak van den Jury op al de vra gen is NEEN Is neen

Het Land van Aelst | 1890 | | pagina 1