/^Vogels Rampen Misdaden Ongelukken De vreemde landen. Frankrijk, Oos tenrijk en Ita- GENT, Politiek Overzicht. AALST. Zondag, weêr een leelijk geval; zou dat gebeuren, indien de Wet op de Dronkenschap uitge voerd wierd tsgen Bazen en Dronkaards? Neen, dat zou niet gebeuren en er ware veel onrust gespaard, veel on kosten droefheid.... Nu, Zondag morgend, t-vee boe ren werklié Pol. Huylebroeck en Domien Bracm van Nieuwerkerken, eerst gedronken als sponsen, veel schrikkelijk veel genever en dan Braem 'ne karreel- steen grijpen en ermeê slaan, verradelijk op 't hoofd van zijnen makker, niet ééns maar herhaaldelijk, zoo dat hij gansch bebloed en bewusteloos, ja voordood naar 't Gasthuis wierd gedragen. Heden hooren we, dat zijn toestand merkelijk verbeterd is; de Geneeshee renzijn van gedacht dat hij na tien dagen zal gansch hersteld zijn. Dit feit is gebeurd aan de baan van 't Kerkhof t'Aalst. Hoort nu iets anders: Daags te voren, op den Marktdag, twee vrouwspersonen komen in d'Albert- Licnartstraat bij M. Camiel Backaert, een muts koo- pen goed, willekcm. de mutsen worden getoond, maar een der vrouwen vraagt om een muts te zien die in de tweede plaats hing; zij doet alzoo eene muts maktn en ze gaan wegkorts nadien ziet Backaert dat er een stuk fijn wollegoed van 8 ellen en half op zijnen toog ver dwenen is; zijn vrouw loopt er achter, in de statie ziet zij de diefegge en trekt de gestolen kleerstof uit haar handen... En daarmee was 't nog niet alop bevel van den Spoorhuisoverste werd 't schepsel naar den bak ge daan en daar zag Apent De Haeck dat zij gedurig in haar zakken rutselde en da' er iets rammelde in haar kousen; ze moest zeggen wat er scheelde en nu kwam g'heel de gestolene ponk voor den dag 2 nieuwe pij pen, een mes, in 'ne geldbeugel 250 fr in goud, 15 in zil ver en koperen munt. Ze zegde te zijn Marie Van door- selaar, echtgenote Teugels, 25 j. van Malderen en woon achtig te Londerzeel; en dat geld, ze verklaarde het ge spaard te hebben van 10 fr. die zij van 't Armbureel ha- rer Prochie kreeg, zonder broodwinner zijnde, vermits haar Echtgenoot vast zat voor 't stelen van een koe ge kunt denken hce die flaaskes geloofd wiepden. De. vrouw, hare medehelpster, was volgens haar zeggen, zekere Ech'genote Daelmans, van Willebroek. - Dito|zaterdag was er'ne krap kleergoed gestolen ter groote Markt op 't kraam van M. Jef Wuytens... Die echtgenote Daelmans, met den trein vertrokken uit 't Spoorhuis, is te Steenhuffel afgestapt, met een pak goed; op 100 meters afstand was een knaap van 13 a 14 jaar haar afwachtende met een kortewagen en ze zijn vertrokken naar Londerzeel toe. Ongetwijfeld is hier een dievenbende aan't werk; laat ons verhopen dat Justicie en Policie alles zullen klaar spinuen. DENDERLEEUW. Zondag rond 9 ure stoomde een koopwaren trein de statie van Denderleeuw binnen, toen eensklaps twee bedienden bemerkten dat uit een der wagons vlammen stegen. Men plaatste onmiddelijk het rijtuig onder eene pomp waarmede men het water in de machienketels doet, en in weinigen tijd .vas het vuur uitgedoofd. De wagon kwam van Duitschland en was geladen met vodden. GENT. Leelijke stekelverdes hebben daar, ja, de nieuw afgekapten en herbezetten gevel van St Barbara Collegie in de Savaanstraat gansch geschonden en ge- schalottcrd...'t Werk is alzoo lafhertig als de schen ding van dien Groensclhof t'Aalst. Op de Coupure, aan't Rasphuis niet ver van de herberg In den Anker en 't Goed Hert, werkte maandag zekere D. M. van 't Nieuwland aan een Poort; ja aan een Poort; ze was reeds uit den haak cn eensklaps valt ze neer, botselings op hemhij kon dood zijn, nu zal 't effen z:jjn, met ee- nige dagen Gasthuis. Zelfde dag is nabij 't Blind- huis, een knaap die school geduikt had, in 't water ge vallen, was zoo nat als 'ne visch en kon zich gelukkig vasthouden aan 't dik gras, anders was 't mol. En een wreed malheur aan de Brucsche Poort, Zondag in de VossenstraatEdmundis Thienpont, eenen revolver kuischen, onbewust dat hij geladen was; eensklaps knalt ccn schot cn treft zijne moeder die aan de koker- nagie bezig was. De Moeder is dood op den slag Ge kunt denken welke wreede lamentatieEn Zondag avond ten 9 ure, aan de Nijverheidsp'.aats, twee zatte prutsen hinderen en beleedigen de voorbij- gangersjcen stadswacht vraagt of ze niet kunnen gemo dereerd zijn; ze vallen alle twee op dm stadsbediende, die uit hun .handen geraakte en om versterking liep z'hebben de twee zatlappen g'heel den avond gezocht in d'herbcrgen. En Zondag avond is een kind van 12 a 13 jaar bijna doodgereden aan de ^Botermarkt door ee nen tilbury op t*ee wielen, die in vollen draf van St Baafstraat naar de Catalognestraat kwam gereden. Er is proces-verbaal op. BRUSSEL. Een meisje van 9 jaar, uit den Cite Genin te St Gilles, is sedcrt'dijnsdag verdwenen!! G'heel de wijk is ervan in opschudding... Op de foor van St Gillis, zaterdag ten 11 ure 's avonds M. Anmunster, bestierder der Montagnes Pusses,kruipt onder den mo len, valt tegen 't stoommachicn en een raderwerk ver hakkelt g'heel zijn lichaam, dat hij half dood in 't Gast huis ligter is spraak van zijn been af te zetten. Za terdag is op Etterbeckschc steenweg doodgereden door een brouwerskar 't Kindje Lccnacrts, oud 22 maanden.. We weten niet of het hier 't geval is, maar die brou werskarren rijden dikwijls grouwelijk nijg. BRUSSEL. Eene woedende koe. Dinsdag, ten 6 ure 's avonds, werd gansch de Laker.sche kasseide in opschudding gebracht. Eene koe, door pachter Slag mulders van Londerzeel verkocht, werd geleverd, en toen men aan de Masuistraat kwam, verschrikte zij door 't aankomen van eenen tram. Zij ontsnapte aan hare geleiders, we1 kc zij ten gronde wierp, ijlde woe dend den steenweg op, en liep vrouw Davids omver, die daar met haar kind van 18 maanden op den arm stond. Beiden werden nog al erg gekwetst. De policieagent De Clerck, van Molenbeek, in bur- gerkleedij, die daar bij toeval aankwam, zag het woe dend dier in volle vaart komen afgeloopen; hij deed zijnen regenscherm open, doch met eenen stoot van zijne horens rolde hij met dezen voddenstok ten gronde. Van de twee paarden die in eenen tram moesten gaan gespannen worden, heeft het hollend dier een merke lijk gekwetst, en de 65jarige ouderling Peckx, die daar met een fruitkraamtje stond, werd, met fruit en al. ten gronde geworpen; gansch zijne uitstalling was vernield. M. Delange,koopman in vee, welke daar op den steen weg woont, wilde het omstuimig dier tegenhouden, doch werd zwaar gewond cn in erbarmelijken staat te zijnent woning gedragen waar hij door dokter Bodoux verpleegd werd. Eindelijk eelukten de policieagenten er in het dier in eenen hoek af te zonderen. Zij wierpen het zakken'rónd denjkop om het te beletten te zien, cn Een rumoer van goedkeuring in de zaal De Beschuldigde wordt terug binnen gebracht. Hii komt met zijn Vrouw. De President maakt hem zijn vrijspraak bekend. Hii snikt en weentzijn rouw krijscht ook van vreugd en ont lasting en in de zaal gaat een geroep op van toejuiching] Verbeidt u de vreugd in liet hert van ne Vader die 6 a 8 maan den gevangen zit, onder zulke wreede verdenking Verbeeldt u de vervoering cn de blijdschap in t hart eener Moe der die den afgrond voor de voelen zag voor haar en voor haar Kinderen moeien hooren: de Vrouw, de Hinders van een Moor denaar 1 En eensklaps '1 is de reine blauwe lucht, 't is den vei- lieen oever, 't is de eer, de reputatie, de rust terug hebben!... De Voorzitter slaat de boeken toe hij zit gereed om weg te met Hol' en Gezwoornen, als eensklaps de vrouw Magdalcna gaan TfMiiEfen de Jurds, roept zij, met heesche ontroerde ste m' ee komt mijnen man vrij te sprekenmaar dat is niet genoeg ïnor ons-de ware moordenaar moet gekend zijn... En ik zweer hier voor'God die ons hoort cn ziet, van niet to rusten vooraleer ik ia ik als Vrouw en Moeder, den moordenaar hier voor u heb «-ehracht Dit zweer ik, en hierin weze God almachtig mij be- lidpraam' i' Wordt Voortgezet.g zoo werd het naar de stallen van het Withuis gebracht. ANTWERPEN. Diefstal. Het meisje Hortcnse Ceuppens, wonende te Vremde, moest Vrijdag mor gend bij den heer Crets, koffiehuishouder, hoek der Groenplaatsen Nationalestraat, eene kuip boter van 12 kilo afgeven. Het was 6 ure als het meisje er aankwam en het huis was nog gesloten. Eene meid in de gebuurte was bezig met schuren en het meisje Ceuppens vroeg haar het kuipje boter in haar huis te mogen bewaren voer een uur. De meid ram het aan. Doch wanneer zij terugkwam om de kuip te halen, was deze verdwenen. Men weet niet hoe. RERCHEM.De soldaten van het genie-regiment hebben zondag avond in eenen estaminet van den Seef- hcek op wreedaardige wijze kermis gehouden.. Zij hebben onder elkander gevochten en verscheidene ruiten gebroken. De gendarmen, per telegraaf geroepen, hebben de vechters gescheiden en naar hunne kaserne gedreven. M E C H EL EN. Oei, 't is er iets geweest, zater dag morgend Een wreede Brandramp zooals de felste Ouderlingen er nog ooit beleefd hebben; een brandramp op zijn Amerikaansch; zaterdag morgend ten halverdrij was 't beginnen te branden in 't groot Meubelfabriek en Magazijn van M. Verheyden-Bovier er lag daar veel droog hcut en schavelinkweldra was 't een vuur als een helle, zoodat de vuurbrokken vlogen, meer dan 100 meters ver, tot grooten dangé van g'heel 't aanpalende. Het gebouw, met 20 meters voorgevel, was éen forneis van vuur. Ten 7 ure was de brand overmeesterd. Veel meubels zijn er al brandende uitgehaald, doch de scha de is onberekenbaar. ANTWERPEN. Woensdag namiddag is den ge naamde Jan De Coster, 31 jaren oud, pas bij de katoen natie, woonachtig te Moortsel, aan de Noordkaai der Afrikadok eene baal katoen op het lichaam gevallen, waardoor hem het been en de ruggraat gebroken werd Men heeft den ongelukkige naar hetgasthuis van Stui- venberg gevoerd. Zijn toestand is zeer gevaarlijk. - Een i4jarige jongeling. Albert Aelbers, woonach tig Meetingstraat, 26/2 drukkersleerling, is woensdag namiddag de rechterhand verpletterd tusschen de ma- chien. TEMSCHE. Een jammerlijk ongeluk heeft het ge hucht Eygeloo, alhier in opschudding gebracht. De ge naamde Vital Maes, landbouwersknecht, was bezig, op eenen tamelijken hooge boom, de drooge takken af te kappen, toen hij eensklaps eene verkeerde beweging deed, het evenwicht verloor en op den kant van de gracht nevens den weg viel. De ongelukkige werd in wanhopingen toestand opge nomen en naar zijne woning gebracht. Hij is slechts 28 jaar oud en vader van vijf kinderen. Zijne vrouw, die in gezegende toestand verkeert, is ziek van ontroe ring. ZWIJNDRECHT (WAAS). Zondag en maandag heeft men alhier den offerblok, hangende voor het kruisbeeld, opengebroken. Zoo het schijnt zijn de jonge dieven gekend. Eenieder verlangt dat men weldra een einde stelle aan die diefstallen. Te HERSEEUW W. VI, zijn er op Kermis maandag 's nuqhtens, groote troebels geweest. Vreemde kerels die geheel den nacht gedronken hadden, bestormden 't huis van een vreemdzamen burger. Zij hadden reeds den baas bijna 't hoofd ingeslegcn, en de deur inge stampt de Broeder van .den Baas, om ze te verschu wen schiet eerst in de lucht, - maarzij doen voort, hij schiet uit goed, toen was het Vlucht die kanen zij droegen hunnen makker mcê met nen kogel in zijn lijf. De drank! dedrank! Verre 't grootste deel van de schelmstukken en de ongelukken komen voort van 'tmisbruik van dien ongelukkigen drank! En die herbergen waar dat men tapt bij nachte zoowel .als bij dage, zou men moeten sluiten als ware pestekoten 1 Ze zoeken nog alsan achter de moordenaar* van M- Hasard. Zij zijn mei twecen, wordt er verzekerd. Een overjas ge smeten op 't hoofd van M. Serr.al, die nevens M. Hasard ging, hebben zij te vergeefs gepoogd uit zijn handen te ruk ken.... eer zij wegvluchtten. HOEI. Over drie weken bracht een jongen van een tiental jaren aan eenen zijner makkers P... ge naamd, eenen schop toe in den buik. De staat van dezen laagste verergerde gestadig en thans wanhoopt men hem te redden. De ouders vau den zieke en deze van den jongen die den schop toebracht, verkceren in eene ge makkelijk te begrijpen radeloosheid. DOORNIK. Verscheidene soldaten van het garni zoen waren zich woensdagavond in de Schelde aan 't baden. Een hunner, zekere De Voldre, vanWetteren, verdween onder het water en alle pogingen van zijne kamaraden om te redden bleven vruchteloos. Na ander halt uur werken kon men slechts zijn lijk ophalen. MORLANWELZ.Maandagmiddag, hcorde men in de Gazometerstraat, wanhopige kreten stijgen uit het kantoor van den heer L notaris. Er was een hevig gevecht ontstaan tusschen vereenigde ergenamen, om onder hen eene som van 840 frank te verdeelen De bloedverwanten van alle graden, waren ten getalle van 10. Op zeker oogenblik, was er eene woordenwisseling ontstaan, betrekkelijk de kosten der begraving van den overledene. Van grove woorden ging men welhaast tot daden over, en een der erfgenamen had op het hoofd eenen zoo geweldigen slag met eenen stoofhaak ontvan gen, dat de ongelukkige de schedel verbrijzeld was. Als dan ontstond er ('een verschrikkelijk gevecht. Een der vechters werd in de bil gebeten, een andere in de braai. Het bloed stroomde er. Het bureel van den notaris werd letterlijk verwoest, stoelen, deuren en meubels werden omvergeworpen, degazbekken afgerukt, de muren be schadigd, enz. Toen de policie opdaagde, gelakte mer erin, een einde aan de gewelddaden te stellen, en de vechters uiteen te scheiden. talië sture maatregels tegen de Ziekte, die in Spanje niet voortgaat. Zie- de- wel hoe gevaarlijk liet te Parijs is: M. Le Beurier, horlogiemaker, uit de rue de Charenton, is kort na den noen zijn twee beenen overreden door 'ne f'iakker die voorbijreed. Te St Petersburg is overle den zekere Martineff, die zoo arm leefde als een eremijt, die zijn zoon bijna liet sterven van honger en z'hebben in zijn bouten been gevonden 300,000 roebels; hij leefde met 5 kopeks per dag. Het Ilollandsch zeeschip Prins Frederic, varende van Souhampton naar Java, is op een ander schip gebotst en gezonken. Een luitenant dood, o soldaten en een raillioen guldens in de zee gezonken. Te Baarle-Nassau in Holland is diefte en inbraak ge« weest bij de weduwe Gialen, 76 jaren, die alleen woont en herberg houdt op een eenzame plaats. Nadat de we duwe 2 handborstels op 't lijf van den dief had in stuk geslegen, moest zij het opgeven en wierd besloten. Te Beaucbamps (Frankrijk) liep een razende Hond on beet al waar hij aan of omtrent kon, doch een koe heelt hem met haar oorens doodgesteken. Zal die niet gedeko- reerd worden Een wreede Convoiramp in Amerika, nabij Nevada, Missourri, drij wagons ontspeurd en in een diepte gerold2 personen ter dood gekwetst; 25 zwaar gewond en hoevelen met een doodelijke altentie op 't lijf. Zondag namiddag is een hevig onweder losgebroken over verschillige punten van Oostenrijk en Bulgaria. Een dichte regen gemengd met hagel viel gedurende langen tijd over de stad Weenen en over de omstreken en veroorzaakte onzeggelijk veel schade. Te Bonitz werd een landbouwster, die in het veld werkte, door den bliksem gedood. Te Nikels- burg stonden al de huize van het laag gedeelte der stad onder water. De meubels dreven op het water. Rusland. Het kasteel van Gatchina, waar de keizer van Rusland met zijne familie verblijft, is ondermijnd door de Nihilisten, om het in de lur.Ut te doen springen. De keizerlijke tamilie is el- ders veiligheid moeten gaan zoeken, maar rust zal zij nooit genieten. Verleden vrijdag nacht, 27 Juni, zijn HTTTiRT. alhier door het uitsnijden V3n twee ruiten de beide kerken dieven binnen gedrongen. In de protestantsche kerk wordt niets ver mist, daarentegen zijn in de Roomsche Kerk zes van de acht offerblokken opengebroken en geledigd. De twee onaangeroerde vallen den vreemdeling zoo direkt niet in het oog. evenals de koffer, waarin de Col lectegelden voor de Kerk, Armen en Liefdehuis worden geborgen, welken koffer ook vrij gebleven is. Verder zijn aan het Lieve Vrouwebeeld twee gouden en een zilveren halsketting ontnomen. Een breekijzer ter leng te van zeventig centimeters is in de Kerk gevonden, af komstig van de verbroken vensterkolom, uit het tuin huisje van Mej. Geene waar terzelvertijde tijd is inge broken. Verders heb ik vernomen dat het twee Belgen zijn het zijn oud veroordeelden uit Gent. Eere en lof aan onze wakkere Gemeentepolitie 'wv1)ver"de T door jndsjouimij}! Daar was 'ne keer 'nen boer, Stinus heette hiidie zijnen pacht giüg betalen bij 'ne rijken No taris; zeventig frank het dag- wand, dacht Stinus, 'tis nogal gepeperd! en hij zuchtte dieD en waarlijk 't zette hem op zijn maag en hij kreeg er groeten honger van. Bah dacht hij, j'| ik zal toch 'nen boterham krii- l'ijgen en een schelleken vleesch "boven den kwijtbrief toe... Intusschentijd, in 't huis van den Notaris was er groo te vreugd bij mijnheer en nog meer bij madam. Mijn heer had van nen wijd ver maarden bloemist twee knol len (ajuintjes) gekregen van de raarste bloemen uit de wereld, ze hadden wel ieder knolleken 20 fr gekost;maar y madam was zoo blij ever haren bes'eek, zoo blij, over haren besleek dat zij zelfs op Stinus geen dag knikte als hij binnenkwam. Zet u Sti nus, sprak de Notaris, en hij keek al naar den broek zak of er geen grauwe lijnwaden beurs uitkwam met vijffrankstukken in Madame was voortom dewille van den koestalreuk. Twee minuten later rammelde de no taris op zijn kantoor in de vijffrankstukken en Stinus, ontlicht van zijn geld, beet mee wijde beten in zijnen boterham en kneukelde zijn fourchet in drij schellekens vleesch. Hei, zei Stinus, 't is vandaag dobbel en nog zoo vet, er zijn ajuintjes bij. En met twee keeren te stekken waren ze naar onder. Hij zat nog aan den laatsten te kraken, als de Notaris binnenkwam meê de'quittance. Menheer, 't vleesch is goed, zei hij, maar de ajuintjes zijn klein van was en veelte taai!» Menschcn toch, had gij de gesp van den Notaris gezien en Stinus de deur uitvliegen en madame hooren pariassanten, 't was te laat beklaagdde ajuintjes stonden in geenen goeden bloempot. Maar, zult gij Lezer, misschien zeggen: Gij zijt 'nen spotvogel, die Notaris is nen rijken vogel, Stinus is een kieken en madame eene domme kalle; maar voor ander vogels komt die historie niet te pas. Luister, goede Vriend, ik aanzie dc vogelkens als de bloemen van de lucht en gelijk of Stinus in zijne een voudigheid die kostelijke bloemknolien vernietigde en gelijk of Madame ze niet met genoeg zorg verborgen bebaarde, zoo zijn er veel die de schoone blceraekens der lucht, de vogelen, doen sterven door hunne onwe tendheid of laten omkomen door hunne zorgloosheid. Ik zie geern vogels, ik zou er u eenigen (onze soorten) willen leeren kennen, vangen, opkweeken en zelfs gene zen als zij ziek zijn. Men laat de vogels sterven door onwetendheid, heb ik gezegd en ik ga daar voorbeelden van geven. Een poverken (roodb:rs!jc) is langs het gootgat in het achterhuis gekomen, gedwongen door den feilen keu. Spoedig wordt eene muit van den zolder gehaald, wat gemijzcid brood erin geworpen en pover ip de sneeuw, staat warm dicht bij de stoof. E11 's anderdaags heeft hij zijne twee fijne pootjes uilgesteken en is ver trokken. Ach, mijn braaf beestje, dat zoo schoon als 't winter is knntrondspringen op de langste takjes van de haag, watzijt gij in wreede handen gevallen! Die men schcn weten zeker niet dat gij in den Zomer ovendekker heet en al de bosschen door uwen feilen zang verlus tigt. Hoe hebben zij u vermoord! Ten eerste door u bij de stoof te zettengij waart de winterkou half gewend en ze brengen u in eens in den heetsten zomer. Ten 2e door u muzelingen van brood te geven; gij eet de pie ren (teken) wormen uit den grond en 't is juist omdat gij geene meer vondt dat gij door het gootgat kroopt en zie, gij vond de dcod. Vrienden, hier voor mij, zit nen pover zoo gezond als een blieksken, hij is ook gevangen over twee maand, maar eerst stond hij acht dagen in eene kamer zonder vuur, met twee pluimen uit zijnen steert getrokken, met eene teiloor water, met een eet potjen vol gebrijzelden bisquit, gedroogden en gerasp- ten verkenslever, een weinig schrepelingen van wortels- en de eerste dagen eenige in stuk gesnedene teken of aardwormen. Nu leeft hij met bisquit, drij snuifkens verkenslever en wat wortels; hij kent zijnen meester en zingt gelijk eene lijster. Ander voorbeeld: Waar hangt menge-vo- nelijk de kanarievogels? Hoog tegen den zolder, meest boveD eene deur. Laat u gezeggen dat de plaats door onwetendheid gekozen slecht is. Inderdaad, alle warm te trekt naar omhoog cn 't is juist boven het deurgat dat de bedorvene kcukenlucht langst blijft hangen. Hangt dan uwen Kanarievogel Jeegcr dan het deurgat en vele jaren zal hij u door zijnen zang verrukken. Nog een woord over die lieve beestjes waarover ik veel weet te vertellen. Sommigen zitten altijd te stek ken aan een papierken, een stuksken hout, een ijzer draadje van de muit, zoodanig drt zij vergeten te zin gen, zij gaan zelfs zoo ver hunne pluimen uit te trek ken en aan de hardheid te knngen, is dit om het n-.crg uit te zuigen? Neen, dat is omdat hun bek te scherp is en zij willen hem doen afslijten; werp eenige dagen drij of vier graantjes drooge haver in hunne muit cn laat ze daarop exerceeren,'t pluimenknabbelen zal welge daan zijn. 't Vervolgt. Men schrijft ons uit Geeraardshergen Wij hebben dus in onze stad Wiegand gehoord, den prïns der organisten. Wiegand is leerling van M. Mailly, professor van orgel in 't conservatorium van Brussel, en opvolger van den onsterfelijken Lemmens. Wiegand stamt dus rechtstreeks af. onder opzicht van opleiding in de loonkunst en de behen digheid in het orgelspel, van een der grootste. zoo niet van den grootsten organist van gansch de wereld. Welnu, de wijdberoemde organist Wiegand mag op denzelfden rang staan nevens zijne meesters. Zoo behendig weet hij de spelen te kiezen, te mengelen, te schakeren; zoo teeder, Jzoo machtig zoo wijs spreken de tonen onder zijne geoefende vingeren, dat men zou zeggen: 't Is de volmaaktheid zelve, 't kan niet overtroffen worden! Wie voelde er soms niet eene koude ril ling over 't lijf loopen die ons getuigde dat hij waarlijk tot de ziel gesproken had! Beurtelings gaf hij ons te hooren de -groote meesters, zoo als de liefelijke Havdn en Mozart, de machtige Lemmens, de zoetgevooisde Mendelssohn, de onsterfelijke Beethoven.en de meester boven alle meesters, Sebastiaan Bach. Dan volgden meesters zooals Batiste, Lefcbure, Ketterer, enz. die voorze ker van minder gehalte zijn onder opzicht van muziek, maar die misschien meer het publiek aanstonden en die toch kun dig genoeg zijn om aan hunne frissche gedachten leven te ge ven en te doen zingen door die menigvuldige tongen, die schijnen van menscheu, ja van Engelen bewogen te zijn. 't Zij mij ook toegelaten mijn gedacht te geven over de zwakheden die ook nog door anderen als door mij opgemerkt zijn. In 't Adagio van Mendelssohn (en niet de Andante zooals er stond) heeft op het einde de basson wat te hard dóór ge klonken. zoodanig dat de nevenzingende stemmen versmoord lagen. In de 12* sonate van Beethoven (die gespeeld is in plaats van Massenet) stond er als begeleiding of 't positief eene fluit 8 voet en eene flu't 4 voet; die viervoeter stond er teveel. De fugas in sol mineur en fa mineur zijn begost in buiten- gewoone vlugge maat, Mijnheer Wiegand heeft [bevonden dat het noodig was te vertragen als de pedaalpartie begint, hij doet dat voorzeker om meer klaarheid en verstaanbaarheid te brengen in dien stroom van melodiën die van alle kanten ko men aangevloeid. Die vertraging komt soms te haastig voor en schijnt niet altijd wel voorbereid. De bombarde sprak ook te veel dóór. in zeker deel der Maiche Pontificale. ,t Is jammer dat de Marche funcbre et cbant séraphique van Guil- mant in de boeken zijn gebleven, dat ware een nummer ge weest waarin men bet overheerlijk talent vanM.Wiegand nog eens onder alle opzichten van macht, gevoel, behendigheid en teederheid zou kunnen bewonderen hebben. De zang stond ons minder aan. Er zijn twee tegenoverge stelde scholen van Zangkunde. De duitsche school, die hier in de hooge muziekscholen van België algemeen gevolgd wordt, leert ons van den toon juist op zijne echte hoogte in te zetten en hem dan te laten voortvloeien uit de keel zonder zweving (sans tremolo, sans chevrotement)en ook zonder ophaling uit de borst of bijvoeging van tnsschenliggende no ten. B. v. men moet van de bovenliggende do, tot de onder liggende mi zingen, velen doen er een draaiken tusschen van een, twee, of nog meer tooaen d e niet op de partie geschre ven staan, die dus al soms buiten het akkoord vallen en dus valsch klir.ken. De fransche school leert het tegenovergestel de. Ik verkies de eerste wijze van zingen. De zangers hebben de tweede gekozen. Kiest gij nu ook op uwe beurt. Wij dienen ook te spreken over het werk dat M. Annees- sens, ons stadsgenoot, geleverd heeft, 'k Weet bijna niet hoe ermeê te beginnenHoe rond bromden de grondstemmen watzingenae violoncelwat zachte fluit't Was of men de tong hoorde slaan van den flutist. In de trompetten, bijzon derlijk in die van 't orgel der parochiekerk is er niets schreeu wend, zij klinken helder en zinkelen niet gelijk oud ijzer. Wat zoete basson! gewoonlijk heeft de basson eene heesche stem. gelijk een versleten straatzanger; hier was dat een def- tig opgevoed solist die met schreeuwen zijnen kost niet moet verdienen. Iedereen heeft gesproken over die flute echo die zingt gelijk de koekoek in de Mei; over die ronkende bas tonen, die de gewelven doen dreunen en tot binnen de stee- nen dringen; over die verwijderde naklanken effet lóintain» die, zou men zeggen, over de wijde vlakte wegvliegen. Maar waar gij bijzonderlijk eer van haalt. M. Anneessens. dat is van de klarinet op 't groot orgel van de Markt en van die hol- fluit, zoo iets heb ik van mijn leven nog niet gehoord. De Vox humana die ook op dat orgel is, moogt gij voorzeker onder de beste spelen rekenen die ooit gemaakt zijn. Men kan ook hooren dat in dat machtig lichaam adem zit. Die i^oo stemmen kunnen wind pompen aan machtige longen, immers de blaasbalg bestaat uit 2 verschillige windvaten, die altijd genoeg wind geven om elke pijp te doen spreken, zon der schokken. Inwooners van Geeraardshergen, gij hebt dns een kunstju weel in uwe parochiekerk en 't is gemaakt door 2 van onze stadsgenoten. M. Louis Bert heelt dc teekening gemaakt van 't prachtig kleedsel dat er rond is en M. Anneessens heeft in dat machtig lijf eene ziel gestort die al onze gevoelens kan wedergeven van teedere godsvrucht, van vurige aanbidding en jubelende dankzegging. M. Anneessens, wij zeggen U dus allen dank voor uw kunstwerk. Vooruit op de baan van den roem Schokkende voorvallen in d'IIoofdstad van Vlaanderen; er wordt veel van gesproken; Zondag de Processie van II. Kerst, 's namiddags; een schoon Processie; maar die Socialisten gingen juist rond voor 't algemeen Stemrecht en de schandaleusheden die ze bedreven hebben, 't is te wreed; spotten, aan vanen trekken, door de Processie loopen, roepen om den Kerkelijken zang te stooren, den hoed op 't hoofd staan, als Ons Heer passeerde en kolei- rig zien naar 't Venerabel0 gi ongelukkige rampzalige menschen 0 gie vliegskes die opkijkt naar St Baafsto- ren z'hebben nog meer gedaan; ze zijn beginnen de ka pellanen te stampen, in de groepen Maagdekens te loopen en de bloemen uil d'handekes van die onschuldige schep- selkes te trekkenmaar dat ging te ver Gent heeft nog Christene Moeders en die Christene Moeders zijn er op gesprongen, al had het hun leven gekost en de Policie is er tusschen gekomen..., Vooruit heeft geschreven dat de groote kweekerij van Socialisten gebeurt in de liberale Stadsscholen. Tweede gevalM. De Raedt, lid der Bestendige De putatie, van over veel jaren w'hooren zeggen Pere De Raedt, die wijze raadgever, dit verstandig Man, als Va der De Raedt het goedkeurt, 't is goed; M. De Raedt, zoo goedherlig en zoo ieverig; welnu, dijnsdag, d'Heeren Raadsleden van Provincie zijn vergaderd; de namen worden afgeroepende Gouverneur gaat komen met zijne- Redevoering eensklaps ze zien M. De Raedt bleek wor den, zwijmelen ze snellen toe; men loopt om 4t Geeste lijk een Geestelijke is seffens ter plaats;... men ziet nog. eenige beweging aan den heer De Raedt; allés is stil hij is dood68 jaar, van Nederzwalm, sedert 1848- advokaat; het oudste Lid der Deputatie; dood!... Als'ne- mensch dat peist en dat nagaatIs 't niet om te schud den en te beven, als't gedrag niet fix is en 't geweten niet korrekt Het drievoudig verhond wordt hernieuwd; 't is eene vaste waarborg voor den vrede in Europa, maar de af- schruwelijke wapeninge gaat immer voort. Als 't nog eenige jaren duurt, zei minister Beernaert in ons Parle ment, zijn al de staten van Europa doodarm. De solda terij verzwelgt alles. ITALIË, dat schoon en rijk land, wordt opgevreten door de soldaterij en de geuzerij; de boeren sterven er van honger, en vechten met de wapens tegen de inhalers van belastingen, Rome, de nieuwe hoofdstad, gaat ban kroet zonder de almoesen van den Staat. CR1SPI staal nu weer vast voor 'nen tijd, en de Kamer die toch Italië niet vertegenwoordigt, heelt zijn politiek heel en gansch goedgekeurd. Menschen te beklagen, zijn de 2000 inwoners van' 't eilandje Helgoland aan den mond der Elbe gelegen- De Engelschman heeft ze aan den Duitsch verruild voor eenige streken in Afrika; en die eilanderkens die tot nu vrij waren van belastingen en soldatendienst, gaan nu in gelijfd worden in het groot duitsch keizerrijk dat de kusten met batterijen zal bezetten, en de Helgolanders met pinhelmen doen draven. Het Engelsch-Duitsch traktaat is dijnsdag avond te Berlijn geteekend. Om de pil te verzoeten toont de En gelschman zich bereid van zijnen kant eenige impalmin- gen der Franschen goed te keuren, bijv. de inbezitne ming van Madagascar door de fransche Republiek. Eene engelsche Gazet beweert dat het traktaat eene* schande is voor Engeland en geheime artikels bevat, on der ander de bijtreding van Engeland is het drievoudig Verhond. SERVIE en BULGARIE liggen nog niet stil. In Servië dost de ex-koning Milaan zijn beste om het Rad icaal miinsterie te ondermijnen en zegt dat hijin 'tland zal blijven om de orde te handhaven en zijnen zoon den jongen koning te beschermen. Een der regenten heeft aan Milaan reeds den raad gegeven over de grens te trekken, maar de oude koning roert niet. Ferdinand stelt het beter in Bulgarië; hij heeft een op roerling, major Panitza, laten dood schieten, en die krachtige aki zal de Russische ruziemakers een weinig doen nadenken. Ferdinand is nu gerust en op eene ple zierreis naar den vreemden. LONDEN. Een internationaal Congres van visscherij is vergaderd. De engelsche afgeveerdigde, tot President

Het Land van Aelst | 1890 | | pagina 2