37 Zondag 14 September 1890 31st6 Jaargï GODSDIEN ST. -- VA»e!rLAND.-- VRIJHEID Aalst. Scholen, gazetten, werkvolk. KERKELÏjir" NIEUWS. Spreuken ran Meester Lieren. BUREEL, ACHTERSTRAAT, Gewone Annmeen 20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuwe, 1 frank den kleinen regel. ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 8 jaars, vooraf betaalbaar. Inschry vingen worden op allo tijdstippen des jaar? genomen, rechtstreeks bij ons of door Post of Briefdragers. MET LAND smV'AN AELST AALST, 13 SEPTEMBER 1890. Loopende Nieuws: Gratias Triomfantelijk heeft Septemher haar 'j intrede gedaan welke aanminnelijke en verrukkelijke dagen 't is kramik en staal voor 't hert! De Oogst is bin nen Van der Schuren heeft zijn pro ces gewonnen tegen Van de Velde.... maar 't heeft moeite gekost. Eere en lof aan den vlijtigen Landbouwer, die zoo ieverig zorgt voor den Boterham De Kleine Oorlog, die groote superbe dwaasheid heeft veel schoon Vruchten vernield., 't Is aanschouwd met betraande oogen en wie zal 't be talen De Generaals? de Kadetjes uit 't Hof Ge zijt er bliksems wel meê. Te Londen, de stad der trotsche Milords en der schatrijke Smousen, wonen 60,000, ja, Familien in kelders.'t Is proper.De Joden beginnen alles t'overmeesteren;de Vrijmetselarij is niets anders dan de Joden die 't Christen Volk kruissen en pluimen.Ze zeggen dat er zooveel hazen zijn... TTIerdersem liggen d'hazen te luimen en te sjoeren en te rafelsteenen met hun oogen aan de boorden der meerschwegelkes. Toeko mende jaar zal er te Gent een Congres zijn van Sociale Vraagpunten. Want Gent een wreed Forneis wordt van Socialismus. Wie kan dat loochenen Zelfsmoorden, menigvuldige zelfsmoorden in den wereld der Vrijden kers: Tot Vertus, aan de Marne, Frankrijk, heeft de Juge de-Pé zich opgehangen; schoon exempels Bon, zei Lap per, en hij at van 'negebraden uil; te Parijs, rue StRoch, de advokaat Nageotte, oud 32 jaren, 2 millioen rijk, ge zond en klings, mislukt in een Kandidaatschap, wordt disparatus en neemt zijn leven af... Dat de Boeren, de Werkmenschen en de Burgers zich moesten kapot maken voor tegenslag, last en verdriet, er waren geen wagens genoeg in de wereld, om de lijken weg te voeren; Geen Huis zonder Kruis en Geen Hert zonder Smert. Koning Leopold heeft in West-Vlaanderen Vlaamsch gesproken, ein weinich op sijn Deutsch, tot de Burge meesters die hem in 't Vlaamsch verwellekomden. Dat is richtig en beleefd.Ge vindt er, die hoog geraken in de wereld, nadat 't vel wi hun knienen is gekropen. Te Blankenbergh op de» Dijk is een klein hondeke verkocht voor 200 frankskes.'t Is voor niet.De Keizerinne van Oostenrijk is nog alsan op reis en zal maar rond half December thuis komen... Oost west, thuis best, zei den Balthen, en hij scheepte in, naar Amerika... De Keizerin van Oostenrijk smelt weg, van verdriet, als ze peist op harenRodolf en zijn schrikkelijke,dramatieke en fanatieke dood. In Frankrijk gaat het nog anders dan bij ons: ze doen daar d'Hozaren te Peerd over breede stroomen rijden, en z'hebben meer spijt in een Peerd dat verdrinkt dan in 'ne Soldaat; een Peerd moeten ze betalen en Sol daten krijgen ze voor niet. T' Antwerpen is zondag een groote en schoone Vergadering geweest van Katho lieke Werklieden; Aalst was er vertegenwoordigd door meer dan 50 man, en d' Heeren van St. Nikolaas hebben manhaftig gesproken; Mr Vlassenbroek van Aalst heeft ook veel bijval gehad niet zijn aanspraak tot den Kring DE VREDE; duidelijk en uitdrukkelijk wees hij, hoe er vrede kan zijn in de Sameleving en hoe zoet de vrede is voor Familiën, Dorpen, Steden, en Maatschappij. Ge moet waarlijk een hert hebben om in zulke groote Bijeen komst en zoo deftig't woord te voeren. De Werklieden van Aalst waren ten uiterste te vrede over hunnen uitstap. Ergo, 60 Aalstenaars in den Stoet, niet meegerekend circa 50 die op Schelde vaarden en bijna tot aan de Zee geweest zijn, want een Aalstenaar niet verveerd is. Te Berlijn gaan de Socialisten hunnen theater hebben of schouwburg, men zal er spelen den zondag morgend. Te Barcelona, Spanje, hebben 300 vrouwen, Sara's en Jezabels, z' hebben met steenen geworpen naar vreemde werklieden die de plaats der werkstakers, hun maus kwa men innemen. De Marchessé kwam; maar 't Vrouwvolk riep Laat ons betijen, of wij krabben uw oogen uit... Dat Vrouwvolk Sixtus spreekt zoo dikwijls van Bar- bari na van Interlaken, uit den Jood van Verona! 't Vrouwvolk kan zoo goed zijn als een versch ei, maar ook zoo wreed als een horzel. Te Roomen waren veel huizen verlicht op O. L. Vr. Boodschap. Nergens worden de zaterdagen gevierd gelijk in Italië. W'hebben 't ge zien tot Ancona; den zaterdag avond alle kerken open tot 9 ure en veel devotig Volk. De cholera vermindert in Spanje, doch er zijn er nog veel die van de wreede ziekte sterven. Men schrijft ons uit West-Vlaanderen Bij zijne aankomst in hetschoone dorp van Aerseele is Z. K. H. Prins Bomdewyn, kloekmoediglijk aan het hoofd zijner soldaten opstappende, met vurige toejui chingen ontvangen... De heer Doktoor Reynaerl-Wibo, neef van de heer Reynaert, Volksvertegenwoordiger en Burgemeester van Kortrijk, welke de eer gehad heeft de Prins te ontvangen en de gastvrijheid te verleenen, heeft hem eenen welgepasten welkom in het Vlaamsch toege stuurd, aan welke Zijne Koninklijke Hoogheid in ech'.e Vlaamsche uitdrukkingen en met zijne alomgekende lieftalligheid heeft geantwoord. We gaan ten achteren Ten achteren in Godsdienst en Zeden Dat is verklaard te Luik En dan valt er niet te wierrooken, maar te werken. Want op zulke wijze ten achteren gaan is de aller- schrikkelijksten toestand voor een Volk. En waarom gaan wij ten achteren Wij lezen in d' Anti-Christene Sekte dat de Vrij metselarij voor mikpunt heeft de Christene Volkeren te bestelen en te bederven. Later zal men verbaasd zijn, hoe het mogelijk is dat, onder een Katholieke Meerderheid van 50 stemmen, de Logie is kunnen voortgaan de Belgen te verderven en te bestelen met haar Scholen. Al d' Athenées en d' Ecoles Moyennes van den Staat zijn Scholen van de Logie. Ware het zoo niet, de Logie, de Vrijdenkerij zou scholen inrichten de liberale ga zetten bederven 't Volk op een vreeselijke wijze en veel katholieken zuigen 't vernijn in; nu zijner ook Vlaamsche Volksbladjes, die de kankers van Zedebederf en Ongeloof verspreiden. Men was te Luik vervaard wegens den Vooruitgang van 't Socialismus. Wordt er niet tegengewerkt, nog eenige jaren en 't zal losbersten. De Fabrieken en Koolmijnen, 't Vrouwvolk en de Kin- ders op de Fabrieken (t'Aalst zijn er kinderkes van 8 jaar die 12 a 14 uren daags werken 't nachtwerk, op veel plaatsen de bitter klein Daghuurkes, 't Zedebederf, de Wanordens in d'huishoudens; dekinders die thuis mees ter zijn en hun prée achterhouden, dat zijn de voornaam ste oorzaken. 't Werkvolk wordt getrokken naar 't Socialismus Wat is er noodig Ten eersten, de goede voorbeelden van Overheden en van rijke Mensohc-n; ten tweeden, een Christelijk OnJ- wijs; met een Volk zonder Geloof is er geen huishouden mogelijk; 't zal leven als in een helle, moorden en bran den; ten derden, door taal en handelwijze goonen afgrond maken tusschen rijk en arm; ten vierden, broederlijk en liefdadig handelen. Sedert lang moest tAalst een St Vin- centius-Genootschap zijn van 100 a 150 wekende Le den. Het is te Luik geroepen 't Keersken brandt Men vergeten het toch niet PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN Voor het Groot Seminarie te Gent zijn de volgende schik kingen en benoemingen bepaald. De Zeereerweerde President zal den leergang geven van Geschiedenis. De Zeereerw. Kanunnik Van Damme.om reden van ziekelijkheid al zij nelessen nog niet kunnende hernemen, is de Zeereerw. Heer De Meester, S. T. L. Onderpastoor te Zele, met een leergang van H. Schrift gelast. De Zeereerw. Heer De Bock wordt professor van zedelijke godgeleercheid, en de Zeereerw. Heer Haelterman Ph. D. ea S. T. B., pro fessor van Dogmatische godgeleerdheid. De leergang van Onderwijs en Opvoedingskunde is naar het Klein Seminarie overgebracht.Te Desteibergen is coadjutor benoemd, de E. H. Schelpe, priester der laatste wijding. Waarom worden de Lan- teerns niet ontsteken aan de Zwemplaats 't Is daar zoo donker als een helle en 's a- vonds en 's nachts een ver derfelijke plaats. Bestaat er nog een Komiteit voor de Zwemdok? Of heeft het vakantie voor verscheide jaren? En is er iets schandaleuzer dan dat zwemmen van jonge bengels, naaktgewijze, langsheên de schoon open bare wandelingen en weet M. de Burgemeester niet wat er in zijn stad omgaat? M. Modeste Demette, 25 jaren Bestuurder van de Koninklijke Harmonie, is doorZ. M. Leopold II gedekoreerd... Proficiat! en blijde optocht naar 't Gulden Jubelfeest. Een gazet van Gent schrijft zoo serieus als 'ne pruimelaar, dat de Ondernemer der werken aan Dam en Eiland Chipka reeds 80,000 fr. schade heef} door overstrooming.... Gelukkiglijk moet er een öken af, gewillig.... Waar halen ze zulke nieuws- kes?... 't Is juist gepast, zei Jellen Barbier en hij kwam 's zondags na den noen als hij den zaterdag avond ver wacht was om den baard af te doen.... 't Is juist gepast. D'Aalstenaars kunnen geen kleingeestige dweersdrij- verij verdragen, van niemand, en z'halen er eere van! Maandag is plechtig gevierd in Kerk en Huisgezin het Gulden Jubelfeest als dienstmeid van Mej. Juliana Van der Cruys, geboren te Appels inFebruari 1815, in dienst getreden bij wijlen Mr en Jufvr. Constantia De Bièvre t'Aalst op de Vaart den 8 September 1840 en thans nog in dienst ic 't zelfde Huis bij M. Albert De Bièvre... Bij zulke Jubelfeest zou een Eerekruisjdoor 't Volk begroet en toegejuicheld worden. Zondag nacht is een leelijk schelmstuk gepleegd aan d'Osbroeken, ia den Hof van M. Steleman; 15 a i6sch®on fruitboomenkapot gemaakt! Laf hertig en boosaardig werk! In den nacht vang tot 10 September is ter Nieuwstraat bij de wed. Welle- kens, herberg en winkel, een glasruit kapot geslagen en uit den winkel gestolen een mandje met 45 eiers, een flesch chocolat, bollen en mastellen. De dieven (ze waren hun gedrijen, gezien maar niet herkend), de dieven heb ben eenige eiers uitgezopen aan den hoek der Vrijheid en Nieuwstraat, en de schalen in den .Stadsontvanger geworpen. Nu, ANDER ZAKEN Is het te Brussel dat men zich moet aangeven om Kandidaat te worden voor den Ge meenteraad van Aalst?... Iemand vroeg ons deze week: Hos en waar die aanbiedingen moeten gebeuren?... Men weet het niet!!!... Van dolen komt dwalen en de rechte weg is de zekerste... Is er iets gemakkelijker in de Kie zingen dan een goed Orde? 30 :i 40 Kiezers kunnen eenen Kandidaat voorstellen,: een maand voor de Kiezing moet alles ingezonden zijn aan-; 't. Hoofdbestuur; 't Hoofdbestuur zendt de namen der Kan didaten bij ai de Katholieke Kiezers en noodigt die Heeren uit op een algemeene Vergadering, waar de Kandidaten verschijnen en kennis maken met de Kiezers; daarop volgt oen geheime stemming en alles is gedaan; |men is eens gezind en krachtig tegenover d« tegenstrevers. Geen geheime looperijen meer! geen koztjuvjocwinkel! geen reden van misnoegen! geen vrees van verdeeldheid of scheuring! Elk zijn recht, elk gelijk aan den dijk! Het afgeveerdigdschap vernedert de Kiezers; 't is alsof de Kiezers onbekwaam waren; ze staan hun macht af en ze weten niet voor wie hun afgeveerdigdenzullen kiezen! Het stelsel van den Poll zal zegepralen; in 't Komiteit der Bekwaamheids kiezers, van de 10 aanwezige Ledea stemden er 5 voor dea Poll 't Land van Aalst zou dees jaar den Poll willen zien inrichten voor de nieuwe Kandidaten, niet voor d'aftredende Heeren;... o dit stel sel is zoo eenvoudig, zoo rechtveerdig en zoo gemakke lijk;... Zouden d'Hceren van 't Komiteit dit voorstel niet doen uit eigene beweging; 't ware deftig! want ge vindt altijd veel Kiezers die niet geerne tegen hun Komi teit stemmen; Nummer 3 van Neringsbond is ver schenen: Een artikel over de Markten;... men stelt voor d'Aalstenaars niets te doen betalen en desnoods de Vreem delingen het dobbel.... ie Zal 't G uvernement dat goed keuren? 2® En gaan onze Stadsgenoten op d'ander mark ten met dezelfde maatniet betaald worden?.. Deze week v.-ierd dit punt besproken op 't Convoi, op den Trein; en men gaf daar een ander, wettig, redelijk f middel voor de Marktkramers.... Als er Vreemdelingen zijn, op de Markten, die hun marchandise l verkoopen onder de weerde, bijna ^-Vv; voor niets, dat Justicie en Policie daar eens gaan onderzoeken of ze geen gestolen goed hebben of goed uit franduleuze bankroeten.... 't Zijn zulke marchands die de Markten kapot maken.... Verders vinden wij in den Katholieken Neringsbond artikels over d'Hop, over de Kiezing, enz.,.. Maar hier en daar komt er 't woord van Scheuring in.... Dat on gelukkig en bedreigelijk woord!.... Hoe zou er een Scheuring kunnen komen?... Zelfs als de Polfgeweigerd wordt, als alles regelmatig geschiedt, het oordeel van de meerderheid der Kiezers meet geëerbiedigd worden.. Met oprecht genoegen heeft men in 't Eerste Nr van Neringsbond gelezen de Katholieke Grendstelsels, welke alleen den welstand en 't geluk eener Bevolking kunnen verschaffen. Die grondwaarheid inziende, wie zou op Scheuring durven denken en aldus de vijan den van welstand en geluk op 't Stadhuis brengen?.... Die grondwaarheid inziende, alle persoonlijke voorliefde alle persoonlijke tegemvippeling moet zwijgen bij 't na deren der Kiezing.... Nagewerkt te hebben voor 't beste orde en de vrijheid behoudend na de kiezing zijn gedach ten te verdedigen en uit te breiden, van 't oogenblik dat de Kandidaten gestemd zijn, blijft er niets over dan eens gezindheid en samenwerking.... De kerk van Bambrugge is deze week verrijkt van eene schoon geschilderde venster, verbeeldende de IIMoeder Anna en St Antonius van Padua. Deze, in het midden van vier andere geschilderde vensters, geeft aan de koor der kerk iets dat buitengewoon schoon eu smakelijk is... Eer en dank aan de liefdadige Familiën, welkers namen erop te lezen staan en aan den heer J. Niclaus-Bouckaert, van Gent, die ze vervaardigd heeft. Zondag 't Evangelie van Jesus geneest eenen waterzuchtige. Zondag in St Martenskerk, 't Feest der Kruisverheffing, de verheer lijking van 't Kruis waarop de God-Mensch voor de ver lossing en 't heil van 't menschelijk geslacht heeft willen sterven. Ten 10 ure PI. Mis, ten 4 ure Lof en Sermoen... Herinneren wij ons het Beeld van den Gekruisten God, binst de Missie van het Altaar gedaan, op het Koor ge bracht, met licht en bloemen omringd en rond de kerk gedragen. Dan is dit Beeld nogmaals gewijd en met vele aflaten verrijkt.... Te Lourdes op de groote Bedevaart der maand Augusti was ook een Processie met 't H. Kruis en meer dan 100 hooggeplaatste en aanzienlijke Personen vroegen als gunst om barrevoets dit Beeld te mogen hel pen dragen...De Verheerlijking van 't H. Kruis is een groote zaak in de Christene Wereld. D'HOOGMIS; te Parijs, die groote stad van rijkdom en weelde, een ge leerde schrijver en rijk man leefde er in verveling en hartverdriet; de grootheden en de vermaken walgden hem: Waarom leven wij hier? vroeg]hij. Hij gaat op reis, is, hij geval, 's zondags in een Dorp en gaat er naar de H©ogmi« Daar. al dat Volk ziende dat de kerk vervulde, oud en jong, rijken arm, den Burgemeester met uen boerenknecht, al dat Volk daar ziende vol levenslust en godsvrucht, het hert tot God verheffende, den herder der Parochie hoorende het Evangelie voorlezen en uitleg gen aan de geloovige en ingetogene menigte, dit alles hoorende en ziende, die geleerde rijke man wordt bewo gen, zijn hert gaat open, hij aanziet de wereld onder een ganscli ander opzicht en hij roept uitDat is j't leven, ja! dat is 't voedsel voor geest en ziel! Zoo]kan men gerust en gelukkig leven!.... De Prediking van 't Evangelie door Ons Heer bevolen, 'tis bijzonderlijk in d'IIoogmis dat die Prediking geschiedt.... Uit elk Huisgezin, dat ten minste een Persoon in d'Hoogmis aanwezig zij Zondag 21 Sept. Groote Bedevaart naar Lebbeke; Z. H. Bisschop Stillemans zal zich aan 't hoofd stellen; Zon dag 21, te Schoorisse, groote Vergadering van Xaverianen en Wijding van den nieuwen Standaard. Te Beveren-Waas is overleden E. H. Alois Ciamberlani, geboren in Duitschland en sedert i883 rustende Priester. Lui en lekker, en veel meugen, Zijn drij zaken die niet deugen. Mij dunkt hij is in goeden staat, Die zonder schuld te bedde gaat. Als 't geluk u tegenlacht, Houdt gij dan maar wel de wacht. De dwaasheid is gewoon in haasten uit te springen; De wijsheid is bedacht, en let op alle dingen. Al is de leugen schoon hekleed, Zij doet nog haren meester leed. Wanneer de nood komt aan den man, Dan ziet men wie zijn ambacht kan. Foei genoegte foei zulk goed, Dat ons eeuwig treuren d«et Mijn vrienden, wilt dit wel vsrzinnen Ieder linisken. Heeft zijn kruisken, Is 't niet van buiten, 't is van binnen. En is er Godes kruisken niet, Zoo is 't ook Godes huisken niet. Het geld en goed, dat krijgt men weer, Maar tijd, die weg is, nimmermeer. Het is hij ons een spreuk, dat iedereen zijn' tering Moet stellen naar zijn' winst, en voegen naar zijn nering. Het tijdelijk goed Dat menigmaal doet Het her te bekoren, Wordt moeilijk vergaard, Met zorge bewaard. Met droeiheid verloren. Is de wereld niet wel kindsch, Dat ze, voor een handvol winds, En voor eer van korten tijd Menig peerd den ha's afrijdt 1 WAARACHTIGE GESCHIEDENIS. XIV. TWEE MOEDERS. De Notaris viel achterover van schrik, als hij die twee ten in d'handen zag der Vrouw van den Schrijnwerker. Die twee stukken De getuigenis zijner schuld bij den ver moordden Anselm, de getuigenis dat hij geld opstuurde naar Pa rijs, hij zijnen medeplichtige! Vrouw! vrouw! stamelde hij, die Doch hij had den tijd niet van verder te spreken; nu vloog de deur open en een vreemde heer stapte binnen, gevolgd door de Vrouw van den Notaris, die met verontweerdiging riep dat die man de vrijheid van haar huis schond, en tegen haar verbod hij den Notaris wilde zijn. Aanstonds had de Notaris den Kontrentedrager herkend Gij hier! gilde hij, gij hier!.. Wat gebeurt er? wat gaat er om'? Ha, ge weet het heter dan iemand; mijne wraak zal schrik kelijk zijn Uwe wraak Ja, valsche mensch! ik vraag u geld, geld dat mij toekomt en in plaats van mijn geld te sturen, gij zendt iemand om mij te bestelen. Nn zag hij de vrouw, nu zag hij de twee stukken die zij in haar hand hield en met vreeselijke woede rukte hij op haar aanj: Mijn eigendom, riep hij, mijn leven!.... Hier die stukken!...Ha, ge zijt gij het, die ze mij ontstolen hebt, ontstolen uit mijnen koffer, met inbraak!Hier die stukken! Maar Magdalena trok haar achteruit en hield de papieren tegen haar hert gedrukt. Hier, mijn stukken! riep de razigaard. Nooit! nooit! voor de Justicie alleen zullen zij te voorschijn komen! Op uw leven Liever sterven Een laatste maal Nooit Welnu, dan zult gij sterven En de daad hij 't woord voegende, trok hij een revolver uit en mikte naar 't hert der VrouwEilaas! 't was gedaan met Mag dalena, indien de Notaris, met bliksemsnelheid op den arm van Pardoes slaande, de richting van den kogel niet had afgekeerd. Lafaard! riep Magdalena, is't u niet genoeg met éène moord! Moet gij nog een Moeder aan haar kinderen ontrukken? Eëne moord! brulde Pardoes; wat wilt gij zeggen? Of het u niet genoeg is den armen Anselm vermoord te heb ben en ons in 't ongeluk te hebben gebracht? Ik, moordenaar! nooit Wilt gij weten wie Anselm heeft vermoord, zonder eenige hulp, hij alleen!... D&\r, d&ar, ddar staat hij, de moordenaar Die woorden sprak hij, in hooge vervoering van drift,zijn hand uitstekende naar den Notaris, die daar stond zoo bleek als de dood, met verglaasde oogen en als aan den grond vastgenageld.... Men verbeelde zich dien toestand De razige gramschap van den Kontrentedrager, de fiere manhaftige houding van Magdalena, de smart en schaamte van den Notaris, enzijn Echtgenote die hem aanstaarde in een smeekende ondervraging. Die vent is zinneloos, riep eindelijk die gefolterde vrouw uit! De waarheid! de waarheid zeg ik! huilde de Kontrentedra ger; dat hij mij eens loochenachtig make Ilij heeft Anselm ver moord; juist dien nacht ik ging daar voorhij, ik zag hem buiten- loopen; de deur stond open; ik ging binnen en zag het lijk van den Gierigaard; de Grootboek lag open; ik had den Notaris herkend; nu vond ik den Grootboek open op zijnen naam; ik scheurde dit blad uit den register; daarmee was de Notaris verlost; ik ging hem spreken over het blad uit den Grootboek; ik deed een val sche getuigenis ten nadeele dier Vrouw; verdiende dat geen ver gelding? En dat stuk heeft de lafaard mij doen ontstelen, door die Vrouw!.... En ik zou het niet terugeisschen, al kostte het mijn leven! Maar, herhaalde de Vrouw van den Notaris met bevende lippen, die ongelukkige is zinneloos; willen wij de dienstboden t oepen en de Policie verwittigen? Neen, Vrouw! Neen!... En waarom? Oindat.omdat hij de waarheid zegt! Nu was 't woord eruit!... De Waarheid!.... Hij sprak de waar heid!.... Haren Man, Notaris van 't Dorp, de Vader barer kinde ren was moordenaar Wie zal beschrijven wat er omging in 't hert dier Vrouw, met welk ijselijk geweld en gepijn die^ woorden op haar gemoed vielen! Haar man, moordenaar Haar man, zoo zeer geacht in dc Provincie, van onbesproken gedrag, eerlijk, zedig, het voorbeeld der Huisvaders, die zijn kin deren zoo teèr beminde, die maar leefde voor zijn huishouden, haar man moordenaar!.... En zijn schuld bekennen!Door Gen- darms uit zijn huis gehaald worden, voor d'Assisen gebracht, veroordeeld! op 't schavot komen!.... En in een oogenblik, terwijl men daar rustig en gelukkig aan tafel zat, zulke wreede verandering ondergaan Omdat hij de Waarheid zegt!Zoo sprak de Notaris met vaste stem en voegde erbij: Vrouw, ik ben zoo plichtig niet als gij denkt;.... ik zal u al-es veropenbaren;... 0, ik heb geleden gele den.... een hel van onrust en knaging.... Pardoes, volg mij in mijn bijzonder kantoorken, ik moet u spreken... Nu waren de twee Moeders alleen... Magdalena stond daar sid derend van verontweerdiging en de stukken van bewijs tegen haar hert drukkende: de macht van gansch een Leger zou ze haar niet afgenomen hebben. Die andere Moeder leed een onbeschrijfbare smart en had woor den op hare tong die zij door schaamte niet durfde uitbrengen.... Eindelijk toch, ziende dat Magdalena naar de deur keek om weg te gaan Magdalena, zegde zij. Madame! Ge gaat toch die stukken niet gebruiken?.. Magdalena zweeg. Ge gaat ons toch niet in schande en ongeluk werpen?... Magdalena keck op, met verontweerdiging.. Denk toch wie wij zijn.... Wilt gij g'heel ons Fortuin Wil ik u als dienstmeid dienen?... wil ik.."., ha, ge blijft onmeè- doogend.... Wat vraagt gij? wat wilt gij? D'eer van ons Huisgezin! Maar, dat is ons ongeluk! onze schande Mijn arme Echtgenoot! Mijn arme Kinderen!.... En heb IK geen Familie? heb IK geen Kinderen ligt mijn Man daar niet zieltogend, misschien op zijn sterfbed Mag ik hem bedriegen?... Drie jaren schande en verdriet!.... O wat heb ben wij niet afgezien!... E11 nu is de redding daar!... De ware plichtige is gekend! En ik zou aarzelen!... Neen, neen, het mag niet zijn Het mag niet zijn!.... Schrikkelijk vonnis Magdalena, zoo smeekte dc Vrouw van den Notaris, hoe kunt gij toch zoo wreed zijn'... Zie, ik val neer voor uwe voeten. In den naam van mijne dochter Helena, die zooveel gedaan heeft voor uw Huisgezin, die dag en nacht uwen zieken man oppast, in den naam van mijne Dochter, van onze andere Kinderen, werpt ons toch in de schande niet!... Arm zijn is niets, wij willende stad en de streek verlaten, u alles geven, tot ons laatste stuiver ken, maar laat ons toch de eer en den goeden naam en de Vrij- heid!.... Magdalena schudde pijnelijk haai- hoofd. "Och, goede Vrouw, denk toch dat gij ook moeder zijt en wat er in mijn hert moet omgaan!... Denk op den goeden berm- hertigen God!... Zie, ik lig voor uwe voeten neêr!... De schande! de schande! voor mij! voor ons kinderen!... Voor mijn brave Ou ders!... Wee! wee!.. Ach, wees toch niet onraeédoogend!

Het Land van Aelst | 1890 | | pagina 1