Hampen Misdaden Ongelukken Buitenlands. Oplossing der werkmanskwestie Peper, Zout Mostaard. IIOPCHROIMIJK. Brand te Bambragge Maandag laatst is ia het hof van Eomien Van Impc (Gislman) een groote brand los geborsten, om i uur namiddag. Bij het gehoor dei- brandklok was elkeen seffens tc been om een hand toe te steken. Men heeft het vee kunnen reddenmaar Stal len en Schuur met al wat er in was, zijn de prooi der vlammen gevorden. De raenschen hebben er heldhaftig gewerkt en zoo het huis kunnen bewaren dat aan den vorst al begon te vlammen. Om 2 ure was het vuur overmeesterd. Eer en dank aai. die brave menschcn; zonder hen was geheel het geburte af gebrand, vier hui zen. Een Bambruggenaar. GENT. Ze spreken dikwijls van de peerden, maar tegen d' Honden is er ook op te passen. Zoo is er zondag of zaterdag te Gent een spijtig geval geweest Op Boulvard- Lousbergs was een groote doghond in 't water gedaan en tegen zijn gedacht. D' honden willen ook vrij zijn. De doghond komt dus viesgezind en preutelende uit 't water, als daar juist voorbij gaat het jong heerken Van Loo, uit de Vlaanderenstraat, en zwaait zijn gaan- stok; als iemand viesgezind is, alles steekt tegen; de hond ziet in den stok een bedreiging, hij valt het jonge- lingske aan en brengt vier geweldige beten toe in beenen en bil. 't Was wreed cm zien; aanstonds kwam er volk bij; de hond wierd weggeslagen en de jonge heer in een huis gebracht, om door Dokteurs handen verpleegd te te worden.... Er ging onder 't Publiek een hevig gerom melsel op, omdat zoo veel honden zonder muilband loopen. Maandag avond, om 9 ure, is een ontaarde vader, weduwnaar met verscheidene kinderen, in staat van dronkenschap te huis Komende, zijne 17 jarige dochter beginnen te mishandelen. Om de slagen van den dronkaard te ontwijken, vlucht te het kind boven, waar zij door haren vader werd ver volgd op het hulpgeroep kwamen verscheidene geburen toegesneld, moar de deur was gesloten; op bedreiging der toeschouwers, heeft de brutale kerel zijn kind door het venster geworpen sommigen beweren dat zij cr zou door gesprongen zijn en zij is gelukkiglijk door twee toeschouwers opgevangen. Proces-ver baal is te zijnen laste opgemaakt, QUAT RECHT. Een wreed malheur, maandag morgcDd. De piocheur Audenaard was bezig aan d' ij ze- ren baan tc v.erken, tusschen de sporen. De exprestr em uit Brussel ging komen; de arbeider dacht Ik heb nog al den tijd; hij werkte voort; eilaas de trein komt en vermorzelt den ongelukkige... Het zijn geen wijze lién Die steunen op misschien Voorzorg is beier dan nawee. Op 't convoi, aan de treins en statiën, op eene kleiae onbedachtheid kan een groote ramp volgen. OVERM EIRE. Vrijdag, 5 dezer, heeft men op heeterdaad eenen dief betrapt, ten huize van PMullcm, welke bezig was in zijnen suiker w ia kei al de glazen le dig te maken. De dader is zekere Lavache, bijgenaamd (den grijzen); hij is langs de achterdeur binnen geslopen en moest nog eene plaats dooortrekken, vooraleer zijnen buit te kunnen nemen. De dader was in gezelschap van C. Van der Stricht, koewachter, welke de koeien was gaan weiden. Lavache verwijderde zich in eens van den koejongen en deze laat ste, verbaasd zijnde waar hij zich henen vendde.ging hem na en nam den dader daar seffens bij de Kraag en bracht hem in het bijzijn van het volk langs de voor deur op de straat. Men kan denken welke schaam'e; nochtans vond nieu op hem niets dan wat vettigheid van suiker aan zijn mond ST. NIKOLAAS. - Vrijdag avond, omtrent 6 ure, kwam de genaamde Eduard Dutré, vader van negen kin- der en, naar zijn huis, gelegen in de Papenakkerstraat, bin nen onzen stad. Op zijne binnenplaats komende, hoorde hij een ge- plons in het water van zijnen steenput. Hoe verschrikte hij, bij het vernemen dat zijn zoontje van vijfjaar en half, Alfons genaamd, in den steenput lag Hij riep om hulp, en daar de geburen op éenen hof samenkomen, was cr seffens volk, had men spoedig eene leer bij de hand en trok men er den knaap uit, doch deze had opgehouden te leven. De man was als wanhopig. Het kind was al spelende in den put ge raakt. pp mopdpr te Ctn<-1e ««.tilge tijd ckfwCZlg- RONSE. Brand OP DE BERGEN. Dinsdagavond, rond 8 ure, stond de herberg: Au Coq battant, in laaie vlam. Deze herberg is gelegen langs den steenweg van Ronsecp Ellezellis, op Ronsesch grondgebied, ter hoog te van den molen de Wilde Kat. Met moeite hebben de geburen een aanpalend huis kunnen bevrijden. Meubels en beesten zijn gered, maar de gansche oogstj is vernietigd jj De schade is nog al groot. Het huis, enz. zijn verzekerd voor 6.000 franken. Het vuur schijnt door de schou -v medegedeeld tc zijn. Er wordt beweerd dat het door eene misdadige hand zou aangestoken zijn; onder voerbchouding, natuurlijk. BRUSSEL. Zaterdag namiddag, is een droevig ongeluk gebeurd, in de tentoonstelling van kwceker.de dieren te Kuregem. Een stier is eensklap*s hoorndul geworden en heeft zijpen geleider, eenen genaamden Luciemans, hevige hoornslooten toegebracht, waarvan eenen in dc lei den en eenen in deu onderbuik. De ongelukkige is in zeer bedenkelijk en toestand weggedragen. BRUSSEL. - In Kwartier der Miniemen zijn zon dag nacht in verschillige kaveetjes 9 slechte kerels aan gehouden... Van luiloopcnj komt dieverij en alles wat slecht is. - Zaterdag voornoen, ten n ure, ging zekere Jaak Colloir, in de Karel-vijfstraat, naar zijnen boven, hij kreeg een duizeling en viel zoo erg, dat men hem naar 't Gasthuis moest dragen. LEUVEN. De schoenmaker Jef F. wonende in een straatje-zondcr-einde, heeft in twist met zijn vrouw, eenen vijzendraaier genomen en vijf steken toegebracht aan zijn vrouw, dat er gevaar is van sterven. O. L. Vr. LOMBEEK, in Brabant.... Zaterdag ach ternoen pachter Lowie Dierickx, ongehuwd en daar al leen wonende (ge vindt wel droeve apostels bij die ci viele Eremijten pachter Dierickx was dronken en in plaats van te gaan slapen, stapt hij bij eenengebuur bin nen; er komt twist; de gebuur neemt een egge, steekt naar 't lijf van Dierickx en als wij 't Fondsenblad mogen gelooven, lag Dierickx zondag morgend dood in zijn bed. ANTWERPEN. De boeken van St Alphonsus lecren ons hoe de Christen mensch verduldig en blij moedig kan lijden; doch in dc wereld der Vrijdenkerij, 't is d'cen zelfsmcord op d'ander.door tegempoed en lij- ferwijl de Notaris-Vrouw daar geknield lag in haar bittere droefheid, hoorde men uit een ander kamer 't gekletter van drei gende en gebiedende stemmen. Wee! wee! kermde de Vrouw; mijn Echtgenoot aangehou den als moordenaar! Hoort, sprak Magdalena met vaste maar ontroerde stem. Hoort Och, spreek toch ons doodvonnis niet uit! Mijn eed, voorde Rechtbank gezworen, wil ik niette bui ten gaan... Sedert maanden en jaren loopen wij met beschaamde kaken; mijn Man durft niet uitgaan! nu ligt hij ziek van angst en smart; ik vond hem daar, besneden van de dood; ik geef hem mijn woord dat zijn onschuld gaat blijken; morgen, als wij willen, weet g'heel de wereld dat hij geen schuld had in de moord.... Morgen zijn wij uit de schande en uit d'armoede. Och, goede Vrouw, de 300,000 fr. moogt ge nemen als ge wilt en g'heel ons Fortuin erbij... Die 300,000 franken willen wij niet of d'Eer moet onge schonden zijn.... Ik troost en ik versterk mijnen man en ik zou hem belogen en bedrogen hebben op zijn sterfbedde!... Er is dus geen genade, geen hoop of geen genade, kermde die ongelukkige Vrouw! Hoort, sprak Magdalena, wat ik besloten heb (Wordt voortgezet.) den. T'Antwerpen wcêral, zondag nacht, 'ne waal, 67 jaar, wonende fn dc Leeuwerikstraat,heeft zich gezelfs- moord, omdat hij een ongeneesbare ziekte had! In een brief ken op zijn tafel verklaarde hij het. Twee felle dieven die pratikeerden onder de namen van burggraaf en burggravin de Balance, zitten vast en 't is 1* een ander leven als in de groote hotels floreeren. Bedriegerij brengt vroeg of laat In droefheid en in wreeden staat. - Zekere Cleyn, 33 j. wonende te Merxem, is zondag van der. tram gesprongen cn zijnen rechten wijsvinger afgereden. Op convoi en aan den tram Niet te haastig of 't is vlam. Zondag nacht is H. Smyers in de Lar ge Stuy ven bergstraat aangepakt door eenen grooten zwarten lee- 1 ij ken dweczen, botten, zwijgenden hond en wreed ge beten. In de Veldstraat is maandag morgend een kii.d van 6 jaar door eene hovenierskar overreden en zoo erg gewond dat 't arm schaapken naar 't Gasthuis van Stuy vt nberg moest, en op den hoek der Hoogstraat en Vlasmarkt is dc schilder Verschuren gevallen van 4 meters hoogte et moest naar huis vervoerd worden. Verders is daar een wreede moord geweest. Hedendaags, o droeven esklander, 't Is d'een jmoord op d'ander. Wreede moord in Antwerpen, op den Dam, zondag laatst, terwijl g'htcl de Stad in feest was. Aldaar aan den Vaartdijk, op een zolderken van een huis met vier stagiën woont de wed. Schapen, een arme sloor met 2 zoons, Louis 23 jaar, Karei 18 en een doehter van 17 jaren. Karei is een luiaard en nietdeug, van jongs af op straat geloopen, in een Verbetcringshuis geweest, er nog slechter uitgekomen, niet werken en thuis alles aftrassen en gedurig opspelen. Louis, zijn broêr werkt aan de Dokken en brengt zijn geld naar huis, ter vijl zijn moeder hem wel kleedt en zijn zondagprée geeft. Karei stocmmelt daartegen en zondag nanoen ten 2 ure was er wcêr tcmpcesterij van Karei. Werkt gelijk ik en speelt alzoo den luien hond niet.... De twist ver ergerde, daar de Moeder erbij was, de d'.chter was op de stagie lager geloopen; eensklaps weêrklinkt een hart- ver,' cheurende geschreeuw, er is een geplof op dep grond, de dochter loopt naar boven en komt haar broêr Karei tegen, vluchtende blootshoofd; hij had zijn broer Louis eenen messteek toegebracht in den onderbuik, dat de arme jongen neerviel cn korts nadien een lijk was. De droefheid der moeder is onbeschrijfelijk. Nu wist Karei wat hij gedaan had; hij liep rond als een Caïn, tot laat in den nacht, dan kwam hij 2ich naar huis verste ken en wierd rond n ure 's nachts door de Policic uit eenen hoek van hun verblijf gehaald, cm in het wreed en donker gevang opgesloten te worden. Tachtongeval. Zondag morgend is een per soon, woonachtig op de Zuiderlei, ANTWERPEN, wel- k; in een jachtbootje langs de Schelde gaan jagen was op meeuwen, door het verleggen van zijn geweer, het welk afging, in de hand getroffen. Men lande aanstonds aan het Vlaamsch Hoofdvan daar heeft men den gekwetste naar Antwerpen overge zet met den overzetboot; alwaar hij in de herberg (de Vlaamsche Kelder) vermaakt werd door de doktoors Van Assche en Schucrmans. De kogel was in den arm tot tegen de schouder gedrongen. Na de vermaking is de onvoorzichtige jager na zijne woning gevoerd. In den aftocht van Deynze naar Rousselaare, heb ben linictroepen gestadig, zonder een oogenblik te rus ten, 2 uren en 1/4 lang moeten voortstappen. Men rekende op 200 mannen die, door vermoeienis, zijn moeten achterblijven. De officieren morden, en de soldaten waren op't punt tc weigeren voort te gaan, toen de generaal, de algemeene misnoegdheid bemer kende, geweerdigde zijn regiment stil te doen houden om wat te rusten. SPA, 7 sept. Bij den Cross Country werden, op de peerdenkoersen van heden, zijn vier van de zes deelne mers gentlemen mc-thun peerdgevallen. M. Droes hout viel de eerste en bleef een oogenblik bedwelmd M. Burdo viel bij het springen over de gracht en wei\\ even als graaf Max Dumonceau, die ook gevallen was, bewusteloos opgenomen. Alleen M. Burdo had zich erg bezeerd. OokM. Cromby viel met zijn peerd, dtch kon terug in den zadel stijgen. NAMEN. E<m metser, werkende aan t Lollegie is alien van 15 meters hoogte en ligt als 'ne Lazarus in 't hospitaal. Hij is de Broodwinner eener talrijke Fa milie. BERGEN. Eene moedige daad. Een negenja rig meisje ging vrijdag langsheen de vaart van Bergen naar Condé, wanneer zij als met eens in het water vitl. De brugdraaier Jozeph L'escamps, vau Quaregnon, die op dezen oogenblik een hondertal meters verder was, kwam op dc wanhopige kreten van het arme kind toe- geloopen. Niets raadplegende dan zijnen moed, sprong hij in de vaart en gelukte er in het kind en eenen korf, welken zij in hand hield en 3,82frank bevatteadc, boven te halen. Het meisje was gered, en de korf ook. Deze moedige daad verdient beloond te worden. BRUSSEL. Een verschrikkelijk ongeluk is zater dag morgend aan de Beurs voorgevallen. Eene vrouw, die naar de markt ging met twee groote korven, is over reden door eenen zwaren wagen, die in vollen galop over de Beursplaats kwam gerend, ondanks de drukte die er heerschte. Het arme mensch werd naar het gast huis overgebracht, doch stierf een half uur later. De koetsier werd naar de 2e afdeeling overgebracht en zal vervolgd worden voor moord door onvoorzichtigheid. BRASSCHAAT. Een moorddadig gevecht moet te Brasschaat plaats gehad hebben in ceoe danszaal, tusschen soldaten der artillerie van den polygoon, en dit op zondag 31 Augustus laatsleden. De soldaat Van Dierendonck werd gedood en ver schillige andere werden min of meer gevaarlijk gewond. De krijgsoverheid houdt zich ieverig bezich met het on derzoek der zaak. De moord moet gepleegd zijn in de herberg (Het Meuleken,) maar het is heel moeilijk getuigenissen op te doen, daar de meeste aanwezigen zeggen niets te we ten. Salonika, de oude vermaarde stad waar Paulus heeft gepredikt, de schoone haven op de Middelandsche zee, is door'nen schroomelijken brand verwoest,.... 'tis in 't jodenkwartier dat het vuur ontstaan is door de ont ploffing van eenen distilleerhelm. De vlammen, door 'nen hevigen wind voortgedreven, verspreidden zich uitermate snel. De mannen die aan de brandspuiten moesten werken, vluchtten weldra om hunne vrouw en kinderen te redden. De moskee, de bijzantijnschc kerk en veel publieke gebou aen zijn de prooi der vlammen, onder andere het paleis van den grieksche Bisschop, het konsulaat van Engeland en Griekenland; het grieksch gasthuis waar 7 personen in verbrand zijn. Het vuur heeft 100 hektai en gebouwen vernield, en 18000 perso nen bevinden zich zonder woonst. Het turksch Gceyer- nement deelt hulpmiddels uit. Overstroomingen in Oostenrijk-Hongarie. Men schat de verliezen op 100 millioen frank. In Bohemen is de patattenoogst bijna tiencmaal vernield, de beetwor tels hebben al niet veel min geleden. Dc stad Presburg is gansch overstroomd; dc werken aan den Donau zijn ten deele verwoest, en te Pragen moet men met schuitjens brood toevoeren aan de onge- lukkigen die op 't hoogste hunner huizen gevlucht zijn. In den nacht van vrijdag heeft de stoomboot Oostende die naar Dover vaarde, op eenen franschen visschers boot gebotst; de boot zonk onmiddellijk, een man is ge red en naar Dover gebracht. Een stad van écnen inwoner is te zien in Engeland in 't graafschap Cumberland; zij heet Skiddaw. Van hare geschiedenis weet men niet veel; heden staat er op haar grondgebied maar eene enkele hut door 'nen schaapher der bewoond. Kiezen kan hij niet, vermits men in die stad geen kiesburecl vormen kan, en in dc naburige ge meente aanveerdt men hem niet. Ontploffing van dijnamiet in de nieuwe haven van Pallice, welke de President der Fransche Republiek pas cenige dagen heeft ingehuldigd. In een werkhuis lagen er dynamictkardoezen die moesten dienen om het met selwerk van dc intrede der haven te doen springen. Werklieden droegen de kardoezen weg, wanneer de v.erkopzichter, ziende dat het soldeersel van eene der kardoezen los gegaan was, ze wilde soldeeren met een roodgemaakt ijzer. Eene schrikkelijke ontploffing had plaats, en de grond beefde tot 5 kilometers afstand. Wanneer de bevolking kwam toegesneld, vond men het werkhuis ven. ield, en hier en daar de verminkte lid maten van ongelukkige werklieden. Er waren 8dooden, 3 erg gekwetsten, en 3 min erg. De begrafenis der slacht offers had zaterdag plaats in de tegenwoordigheid van den Franschen minister. In de Duitsche spiegelgevechten zijn 17 beiersche sol daten van de hitteen vermoeinis gestorven, en een vijf tigtal liggen in 't hospitaal. In den Staat New-York worden de bengels beneden de 16 jaar die met eene pijp in den mond loopen, geboet met 50 tot 100 fr. Frankrijk. DE BLIKSEM. In een dorpke van Pas de Calais heeft de bliksem een eig ongeluk veroorzaakt. Twee inwoners van Anduicthem, kanton Fauquembergues. M. en Mad. Podevin, werden door het onweer verrast en vluchtten onder eene graanmijt. De bliksem viel op de mijt en trof de beide personen. Wan neer men ze opnam, waren de ongelukkige echtgenooten overleden. Nederland. WEERAL DE PETROOL. Door het onvoorzichtig bij giet en van petrool in eene bran dende lamp is te Apeldoorn, liet huis, bewoond door D.,met geheel den inboedel in asch gelegd. De vrouw bekwam he vige brandwonden, evenals het kind, dat met moeite door den vader uit den kinderstoel werd gered. Huis en inboedel wa ren verzekerd. Turkije. Athene, 8 sept. 873 vluchtelingen, te Athene van Salonika aangekomen, brengen aldaar volledige inlichtingen aan. Het is wel inderdaad eene ontploffing, in een magazijn van sterke dranken, bewoond door eenen israëliet, welke de brand aanzette. De vlammen, door den noorderwind aangewakkerd, be reikten de Theodornswijk en breidden zich uit tot aan de 5o personen zijn spoorloos verdwenen. De brand duurde 18 uren. De totale scbaê word op 3y millioen geschat. Oostenrijk. DE OVERSTROOMINGEN. Te Praag zijn thans bijna 45,000 personen tengevolge der overstroomingen, ten prooi aan den grootste ellende. Door de verschillende bladen wordt de liefdadigheid ingeroepen voor de noodlijdenden. Eene deputatie uit de burgerij van Praag is naar Weenen vertrokken, om den minister president, graaf Taaffe, om ondersteuning te verzoeken. In de militaire bakkerij worden dagelijks 6000 brooden gebakken, die onder de behoef tingen worden verdeeld. Het water blijft gelukkig zakken. Te Dresden zijn de scho len wegens den hoogen waterstand, gesloten. Het dal der Elbe gelijk eene bruisende, schuimende zee; vernielde booten, geheele gebouwtjes en bruggen drijven rond. Vermoedelijk zijn ook menschen om het leven gekomen Het water blijft stijgen. De Bohemers zijn diep getroffen door de instorting der be roemde keizersbrug te Praag, daar hat een historisch monu ment is, waarover de troepen van Wallenstein en Frederik den Grooten zijn getrokken en waarop in den 3ojarigen oor log de Bohemers den Zweden den intocht beletten. Onafzienbare vlakten buiten de stad staan vol water. De pioniers moeten de vluchtelingen van boomen en daken red den. Gelukkig begint het water te vallen. Holland Verledene week viel in de renbaan Carré te Arnhem het vierjarig kind van een toeschouwer op een der bo venste rangen door den open vloer naar beneden. Aan vankelijk meenden de ouders, dat het kind bijna geen letsel had gekregen, doch later is gebleken dat er her senschudding was ontstaan, en het kind is aan de gevol gen daarvan overleden. VOLGENS KARDINAAL MANNING. De Engelsche Kardinaal heeft een brief geschreven aan 't internationaal Congres van Luik. 't Ware volstrekt overbodig al het belangrijke van dien brief te doen uitkomen; Kardinaal Manning is, volgers allen, een verheven vernuft, een groot karak ter, en een man die de werkmanskwestie jaren lang heeft doorgrond. De Kardinaal laat in zijnen brief een punt onverlet, te weten dat een volk niet kan beschaafd zijn en in de vrede zonder godsdienstig en christelijk tc zijn. Maar buiten dien noodzakelijken grondslag zijn ei stoffelijke belangen zonder welke de maatschappe lijke vrede onmogelijk is; deze stoffelijke belangen wor den door den groote Kardinaal in zijnen beknopten brief aangeduid. 't Is ook onnuttig bemerkingen en uitleggingen tevoe- gen bij dit stuk; het spreekt klaar en luid genoeg, en dwingt de aandacht van eenieder af. Ziehier den brief: «Het Congres van Luik heeft wijselijk het vraagstuk van 't nijverheidswerk geraogschikt onder de Sociale vraagstukken. De politieke huishoudkunde heeft niet alleenlijk tot voorwerp de vrije contrakten tusschen koopers en verkoopers, tusschen meesters en werklie den; maarzij omvat gansch het menschclijk leven met al zijne noodwendigheden en billijk genot, 't Is onmoge lijk te redetwisten over de uren werk welke een man of eene vrouw dagelijks moeten verrichten, indien men niet eerst en vooral het getal uren vastgesteld heeft, welke een man dagelijks van noode heeft voor de eischen van zijn menschclijk leven, en den tijd dien eener vrouw eiken dag besteden moet voor het huishoudelijk leven. Het werk en het dagloon stellen vóór de noodwendig heden van 't menschelijk en huishoudelijk leven, dat is de orde van God en de natuur omstooten, en de maat schappij in haar eerste grondbeginsel ondermijnen. De nijverheidswet is beheerscht door de hoogste zedelijke wet die de nijverheids wetten vaststelt, beperkt en keurt. Uit het oogpunt van dit zedelijk control kan ik zeg gen dat voor den arbeid der werklieden in de mijnen cn voor allen anderen lastigen arbeid S uren wc-rk per dag rechten redeli k is Voor de min lastige werken 10 uren arbeidskan als voorzichtige maat aanveerd wcr- dep. 't Is niet redelijk ééoe en zelfde maat te bepalen voor de lastige en de gemakkelijke werken. 't Is moeilijk oin begrijpen dat eene huismoeder ver van hare kinderen werke. Het voorafgaande en heilig huwelijkscontrakt belet al ander conti akt dat het eerste zou schenden. Voor de andere vrou wen, 8 of uren werk per dag is alles wat ze kunnen verrichten zonder het noodzakelijk volbrengen der menschelijke plichten te krenken, even als hun recht van 't familieleven te ge nieten. Wat de kind eren betreft, geen werk mag hun toe gelaten worden vooreer hunne opvoeding betamelijk vol trokken zijn. Die tijd verschilt volgens de "Verschillende Conditiën van 't maatschappelijk leven bij de verschil lige volkeren. Nochtans, in bijna al de landen, zouden de kinderen langer moeten naar school gaan. Aan de jonge dochters moet de wet al de schadelijke en gevaarlijke werken verbieden. Dc wet zou volstrekt moeten verbieden dat vrouwen en kinderen in de mijnen werken; het nachtwerk ook mogen ze niet verrichten. De zondagrust moet door de wet aan de werklickcn verzekerd worden, en het ophouden van alle werk, uit genomen eenige gevallen van noodzakelijkheid, zou moeten op straf verplichtend zijn. Indien een gocvernement wil uitzondering maken in de chrislene wereld, met den dag des Heeren niet te er kennen, dan zou het toch een rustdag per week gezord- heid?halve aan de arbeiders moeten verschaffen. Eindelijk, het recht van vereeniging, om elkander tehelpcnente ondersteunen, is een natuurlijk recht, dat aan den capitalist behoort gelijk aan den voortbren ger, aan den meester gelijk aan de werklieden. Die soor ten van vereeniging zijn zeer heilzaam en vredestich tend, wanneer meesters en werklieden in gilden zijn vereenigd Maar indien zij gescheiden blijven en van el kander onafhankelijk, zouden ze moeten in volle vrij heid onder elkander kunnen raadplegen, wanneer er eer. geschil oprijst; en ze niet tot akkoord geraken, hun ge schil onderwerpen aan eenen raad van scheidsrechters vrijelijk door beide partijen gekozen. Indien eindelijk die rechtbank den vrede niet kon herstellen, dan zou het Goevernement voor den vrede mogen tusschenkomcn of te minsten de wetgevende Macht inroepen. Mijn laatste woord zal misschien geweldig schijnen en stout Ik geloof niet dat het ooit mogelijk zij vreed zame betrekkingen tusschen meesters en werklieden op vasten grond te stellen, zoolang men niet openbaarlijk erkend en vastgesteld hebbe eenen rechtveerdigen en behoorlijken regel nopens de winsten en de daghuren, regel volgens denwelken al de vrije contrakten tusschen meesters en werklieden zouden gesloten worden. Daarbij, vermits de weerden, in handel noodzakelijke veranderingen ondergaan zouden al die vrije con trakten op gestelde tijden moeten herzien worden, bijv. alle 3 of 5 jjxen. Deze voorwaarde moet in het contrakt zelf uitgedrukt worden. Ik ben beschaamd den tijd vau 't Ccngres te nemen door zulke lange overwegingen welke iedereen bekend zijn Ik vraag enkelijk, zoo ik mis ben, door de wijsheid der vergadering verlicht te worden. Kardinaal Aartsbisschop van Westminster. Men ziet het, Kardinaal Manning spreekt van niets anders in zijnen briefdan van de twee hoofdzakelijke be langen der werklieden de regeling van den werkduur, en het dagloon. En hij vraagt dat de Staat, de Wet die twee hoofdzaken regele. Die twee brandpunten zijn door het Congres deze maal niet aangeraakt; op voorstel van den graaf Blome, ingezien de groote tegenstrijdigheid van denkwijze, zijn ze tot een aanstaand Congres verschoven. Ze blijven nochtans, gelijk Manning zegt, de twee groote stoffelijke vraagstukken, zonder wier oplossing de maatschappelijke vrede on mogelij is. Het verslag van Kanunnik Pottier van Luik, over de rechtveerdigheid der eischen van de werklieden, en het dagloon, zijn dus ook verschoven tot het naaste Con gres. De volgende wensch, door Walbout van Bassenheim voorgesteld, is eenparig door de ïde sektie gestemd Ingezien dat de beschermwetten over de zondagrust, den arbeid van vrouwen en kinderen, het nachtwerk, de bepaling der werkduurs onbekwaam zijn om al de bil lijke eischen der werkende klas te voldoen; Ingezien dat in eene wel ingerichte maatschappij de arbeider de noodzakelijke halpmiddels moet vinden voor zijn onderhoud, en dit zijner familie Ingezien dat de beschermwetten voor doelwit heb ben eene vreedzame herinzichting der maatschappij Ingezien dat de oplossing van de kwestie des dag- loons de grootste moeieliikheden ontmoet in den staat onzer tegenwoordige maatschappij, moeielijkheid welke niet zal bestaan in eene wel ingerichte maatschappij, Het Congres erkent de noodzakelijkheid van zonder uitstel het vraagstuk te onderzoeken om de maatschappij in te richten op beroepsgrondslagen, en gelast een be stendig comiteitaan hetaanstaandeCongres een dergelijk programma voor te dragen. Men heeft ten allen tijde en in alle Landen gezien: Hoe slechtere krawat, hoe meer hij uitviel tegen kerken en kloos ters!.... Om uit die gewoonte niet te vallen, geeft Dendergalm katoen, bovenarms op, tegen de Kloosters en tegen de Ko- ventenHij meint zeker dat éen treffelijke mensch naar zijnen slechten klap zal luisteren. O Pier, Pier, Pier uit Chipka, roepen die Schrijvelaars uit Dendergalm en 'tis altijd koekoek-eenen-zang.... Hoort! 't mag geweten zijn wie Land dh Werkman schrijven.... Maar die in Dendergalm al die lafheden, al die leugens, al die hoo- veerdigheden, al die goddeloosheden, al die vuiligheden schrij ven, zij steken zich weg als dieven en bandieten... Hebben wij niet gezien dat M. Dr De Windt een Proces inspande, omdat men hem besshuldigde van in Dendergalm te schrijven? O Wat wordt er gewierrookt op die openbare Vergaderingen! De zwakke mensch is daartegen niet bestand.... Werken, werken en nederig blijven. O Veel gazetten loven en verheffen Prins Boudewyn, omdat hij tc Roussplare met 'ne grooten sabel in zijn hand geloopen heeft aan 't hoofd der soldaten, omdat hij er krijgshaftig uit ziet, omdat hij aan zijn mannen gebood: Legt u allen plat op den natten modder grond.... Vanitas! Vanitas! wie geeft aan zijn kind zulke militaire oovoeding!.Honderdmaal liever zouden wij zien, dat de toekomstige Koning, als 't God blieft, als hij in leven blijft en als de tijden niet veranderen, dat onze toekomstige Koning den Handel bestudeerde, de Nijverheid, den Landbouw.... Daar komt geld en welvaart van, terwijl de Soldaterij een rampzalig gedoen is.... O Wat zullen wij nu hebben met die Spiegelgevechten? Groote onkost en den naam in Europa van te kunnen meevechten. Groot Leger! groot gevaar! Klein Leger, klein gevaar!.. Wat zalmen het zich beklagen van de schoon stelsels niet gevolgd te hebben, die Antwerpen aanbood voor een Leger van Vrij willigers O In plaats van Z. M. Leopold II en van zijn neef en troon opvolger Prins Baudewyn, ik zou onderzoeken waarbij het komt dat de Landbouw zoo vreeselijk kwijnt, ik zou willen weten of de klachten der Werklieden gegrond zijn, ik zou nagaan of 't waar is dat d'Ontucht zoo erg toeneemt, dat er zoo veel druk en verdriet en wanorde is in d'Huishoudens.... Ik zou willen weten of 't waar is dat er 'ne kanker ligt op de werkende Huisgezinnen.... Zco zou een Land aanwinnen, in plaats van meer en meer tot verderf en armoede te geraken. O De Kamers zouden moeten vragen dat Prins Boudewyn met ernstiger en nuttiger zaken bezig is, dan met Soldaterij en Vechterij en preambullekes van wreede moorderij. O In 1886 heeft de Gemeenteraad van Aalst gestemd, doen drukken en uitplakken dat het verboden was te baden binnen 't beluik der Stad en dat buiten d'huizen men de betamelijk heid moest in acht nemen.... In 1890 is dit artikel gedurig overtreden en geen enkele straf is er opgevolgd.... Is 't alzoo dat men aan 't Volk den eerbied leert voor de Wetten? Brussel 10 Sept. Aalstersche hop van 1890, 160 tot 170 fr.Poperinghen-stad, 200 u 220, Poperinghen- buiten, 180 tot 19Ö. Aalst. De pluk der vroege hop is begonnen, die der latere zal maar rond den 13,lcn beginnen. Men rekent op een vierde der gewone opbrengstPoperinghen zal nog minder leveren. Den oogst der andere landen is ook be neden de schatting. De hop van Saaz-stad wordtgekwo- teerd 373 fr. per bO kilo in Beieren, Wurtemberg, Ba den, Elzas-Lorreinen en Bourgonje verschillen de prijzen, volgens hoedanigheid, vail 180 tot 273 fr. per 50 kilo voor eene nog vochtige waar. Dyon 6 Sept. De pluk vordert snel. Zoo goede kwali teit, maar in kleine hoeveelheid. De beste soort wordt gekwoteerd 225 fr. Het merk en lood van 't Bourgonjsch sijndicaat wordt zeer gevraagd. Nuremberg 7 Sept. Het gunstiger weer voor het droo- gen der hop heeft eene prijsdaling veroorzaakt. De voch tige hop wordt verstooten, en 't meeste der gezonden hop laat veel te wenschen onder dit betrek. 8 Sept. Verkocht 1000 balen. Levendige markt door 't koopen voor het buitenland. Markwaar prima 125 (1 135; 2'10105 tot 125; Hallertau,

Het Land van Aelst | 1890 | | pagina 2