Zondag 21 September 1890 31st6 Jaargang Politiek Overzicht. 38 AALST. - DE LANDBOUW. GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Alderhande Nieuws ES™rn =C:I KERKELIJK NIEUWS. GROOTEN FESTIVAL, Spreuken van Mecsler Lieven. BUREEL, ACHTERSTRAAT, Gewone AnQDncen20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. ET LAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. *8 jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaarr genomen, rechtstreeks bij ons cf door Post of Briefdragers. YAN AELST AALST, 20 SEPTEMBER 1890. AaI^T Zoodag, 21 sept, ten half twalf, de Plechtige iXAL» I Prijsdeeling aan de Leerlingen der Academie van Schoone Kunsten, op de Zaal der Karmelieten. Koning Leopold gaat naar Berlijn bij den jongen Kaiser, en Keizer Frans van Oostenrijk gaat sjoeren naar de Spiegel gevechten in Pruisen. Generaal VanderSmissen is nu op een pinsjoentje gezet van 9 duizend Frankskes. Dat is nog al 't oprapen weerd... Alle baten helpen, zei de Kleermaker, en hij trok heel de broek door d'oogen van zijn schare. Mac Mahon is 83 jaar en gaat nog alle dagen op jacht in dees sesoen. Maar dat de Jagers voorzichtig zijn, en niet te laag naar patrijskes schieten; want dees week te Munte, dat het een o ware, 't zou rijmen met vonte en ponte, te Munte Gust Ley man van Baaigem, was aan 't haver pikken en krijgt eensklaps loodkorrels in zijnen rug. van 'ne Jager die naar een sektie patrijzen schoot. Doktor Pasteur "an Panjs ge neest er eenigen van de razernij, maar er keeren er vandaan die korts nadatumin dewreede ziekte bezwijken... God alleen is almachtig en nooit heeft den bijstand vanSt Hubert gefaald. Hoe hooger en hoe rijker men in de wereld is, hoe meer verdriet men kan hebben en hoe pijnlijker de dood is. In den Elzas zijn zelfs de private Scholen nu gedwongen geen andere dan Deutsche boeken te gebruiken. EXPERIENTIA Er is geene Moeder, geene enkele die haar kind op een liberale school heeft gedaan, of z'heeft het haar bitter beklaagd, als het te laat was... Ik kom, zei de ka ter, maar hij stak in 't strop... Als de Vrijdenkerij in 't hert is, wee dan, wee! er komt onkruid, gelijk in die plek Land aan den Zwarten hoek... Marten Luther zei alsvolgtDe Protes- tantsche Religie is de gemakkelijkste om in te leven, maar de katholieke is de beste om in te sterven... Liberaal zijn is ge makkelijk, in zekeren zin niet biechten, niet bidden, geenen cem moeten geven aan de goede werken, zijn lusten en gril len volgen, maar dan komen de gevolgen: onrust in't hert, wanorde, slechte opvoeding der kinderen, kin deren zien die leven als viggekes, oud worden en Pitje de dood zien afkomen.... Moeten denken: INDIEN Evangelie en Catechismus eens de waarheid leerden! Indien de mecsch eens geen dier ware!... t Is met millioenen en millioenen, 10, 20, 3o en nog meer dat een markiezin van Frankrijk in de Boulan- gisterij heeft gesteken.... En de partij wordt zoo mager als een iransch half censke. Boulanger had twee (gezichten en de menschen kunnen geen valschheid verdragen. Het is toch schandaleus leelijk dat zwemmen in Aalst langs d'openbare wandelingen van Gheeraardslaan en Tragel... Het wandelen wordt daar onmogelijk, ze liggen daar in 't water gelijk wilde kaffers; zelfs meisjes aan den Tragel. Een streng bevel met uitvoering erbij, zou daar einde aan stellen. Zondag, Hoogfeest van den Landbouw geweest in Aalst.... Groote Tentoonstelling van Vruchten, Fruiten, Groensels, Gewassen; ook van Peerden, Ossen, Stieren. Koeien, enz.... Ten 12 ure wierd ze plechtig geopend door M. De Bruyn, Minister van 't Inwendige, M. den Gouverneur de Kerkhove, d'heeren Senateurs Van Vre- chem, Liénart, d'heeren Volksvertegenwoordigers, M. Eeman, Lid der Bestendige Deputatie, d'heeren Burge meester, Schepenen, Raadsheeren van Aalst, de Raadsle den der Provincie, veel Burgemeesters en voorname Per sonen uit 't omliggendeIn zijn antwoord op den welkom van M. Van Wambeke zegde Minister De Bruyn in hartelijke woorden, zijne genegenheid uitdruk kende voor den Landbouw, voor Aalst, want, sprak hij, hetzij hier gezegd met voldoening voorde Vlaamsche Zus terstad, ik ben halven Aalstenaar.Na die plechtige Opening, opgeluisterd door ons Stedelijk Muziek, wierd de Tentoonstelling in overzicht genomen.... Welke heer lijke uitstalling!... Landbouw! Landbouw! Ilovenierderij, Veekweek, watzijt ge vernuftig, machtigen prachtig!..! Waren de Wetten, gelijk de gronden en de stallen en de groenselhoven, 't zou beter gaan in ons Land.... Welke wonderschoone vruchten, fruiten, groensels en ander gewassen!... Ten huize van M. Baron Bethune was elk toegelaten om een nieuw stelsel te zien van boter en kaas- bereidenMet versche melk wierd er daar geboterd!.. Is dat mogelijk op de Pachthoeven in de Gemeenten? Zou men weldoen voor elke Gemeente een Melkerij in te rich ten? Gaat dat alzoo in Denemarken en levert op zulke wijze de Melk meer Boter en betere Boter?... Dat zijn al lergewichtigste zaken. Reeds heeft men proefnemingen gedaan om kaas te maken; tot hiertoe was de uitslag onvoldoende; zijn er betere middelen uitgevonden? Op d'Houtmarkt was een Tentoonstelling van Dieren tot den Landbouw geschik'Hengsten zoo hoog als leopaards en met manen als leeuwen; men zegt dat er zelden zulke schoone felle hengsten ei. trekpeeraen en landbouwpeer- den en prachtpeerden te zien zijn geweest in Aalst.... Ossen, stieren en melkkoeien waren er ook in groot getal en van uitmuntenden feilen aard; stieren, die de muren eener kapel zouden omverdrummen; ossen gelijk in Cata lonia, melkkoeien gelijk de Dichters er beschrijven en de Schilders er afmalen.... Er was veel Volk in de Stad.... Elk heeft er met lot van gesproken en 's numiddagö ac t Mr Baron Bethune voor al de groote Ileeren een Bank 1 Opgercch; urzy.iCa kablcclc, het aloude 0'. Daar zal veel gesproken zijn over Landbouw; Z. M. Le opold II heeft dezer dagen ook een Landbouw-Tentoon- stelling bezocht en de Boeren aangemoedigd; 't is schoon en loffelijk; men ziet dat de Landbouw een groote zaak is in ons Vaderland; de Landbouw en al wat er van afhangt. De Landbouw brengt geld bij de Grondeigenaars, bij de Barons, Markiezen en Millonnairs, de Landbouw doet de steden bloeien en leven; als de Boer niet kan betalen en weinig kan koopen, elk lijdt er door. Sedert eenige jaren er is een wreede krisisOns Mi nisterie bijzonderlijk is niet werkeloos gebleven... Voor drachten, Proeftuinen, hulpgelden, opzoekingen, enz. enz.... Is de toestand verbeterd? Mag men hopen de kri sis te zien verdwijnen? Indien men daarop moet antwoorden NEEN wat valt er te doen? Ander middelen gebruiken, want kost wat kost, de Landbouw moet gered worden. 1 Ileeren Minister, Gouverneur, Senateurs, Volksverte genwoordigers, Burgemeesters, Schepenen, Raadsheeren, g'hebt zondag in Aalst de Landbouw gezien in al zijne macht en zijnen luister, doch kon er een ander Tentoon stelling voor uw oogen verschijnen De Grootboeken van de Grondeigenaars; de Regis ters der Belastingen; de Kantoren der Notarissen; de boeken der winkeliers; de koffers van menigen braven en neerstigen Landbouwer, vol póvreté, weinig kleeren, veel schuldbrieven. Zulke Tentoonstelling zou tot ernstige gedachten bren gen; dat het niet genoeg is met schriftgeleerdige opzoe kingen en lessen; dat er ernstig en daadzakelijk moet ge zorgd worden: Door beschermrechtenten minsten die zaak onderzoeken, neerstig, spoedig en buiten alle partij schap; door afslag van Lasten; in een Land dat ziek is en kwijnt, moet er gespaard en gezorgd worden en op Oor- logsbudjet en Onderwijs kan men ten minsten 20 millioen 's jaars sparen; dan op d'hooge jaarwedden, zien of er niet zijn die vetleggen op de kosten van den Staat, op d'hooge pensioenen enz., enz.... In een Land dat kwijnt en armoede lijdt, moet Z. M. de Koning 't voorbeeld Jge- ven in zuinigheid en in gespaarzaamheid van 's Lands hulpmiddelen.... Heil den Landbouw Hulp aan den Landbouw! ZWITSERLAND. - De opschudding in den Tessino is voor 't oogenblik gedempt Heeft de omwenteling haar doel bereikt Ziehier ten antwoorde op die vraag der tegenwoordigen toestand Het nieuw Goeverne- ment, door de oproerlingen uitgeroepen, heeft tot hier toe weinig teeken van leven gegeven. Zijne leden komen regelmatig bijeen, maar van hunne verrichtingen hoort men niet spreken. De Bondsraad heeft een bijzonder commissaris naar den Tessino gezonden,met last eer ver- slag op te maken nopens den toestand. Na 't ontvangen van dit verslag zal er beslist worden of de leden van 't oud bestuur, in hun ambt ja of neen zullen hersteld worden. In allen gevalle zullen de algemeene kiezingen den 5 October plaats hebben. Men weet dat de oorzaak des oproers is geweestde weigering van wege den bondsraad, van de herzocning der grondwet aan eenen referendum te onderwerpen PORTUGAAL. De ziekte van Koning Karei is goed afgeloopen. Maar de zaken van 't land zijn in eenen allerbedenkelijksten toestand. Portugaal is opgeeten van schuld. Daarbij heerscht daar eene gedurige woeling van wege de republiekgezinden. Het ministerie is on der de moeilijkheden bezweken, en heeft zijn ontslag in gediend Men coekt het tc vervangen door een kabinet, s amgesteld uit conservatieven en progressisten. Maar -n der kt dat 't zal moeielijk gaan en van korten duur zijn. o ITALIË. - Daar ook zijn de geldelijke moeielijkhe- den zeer gewichtig. Alles is belast, en nogtans komt het Goevernement niet toe, verre van daar. Men komt daar jaarlijks honderd millioen te kort. Daar ook is de revo- lutionnaire geest zeer machtig. Wie zal het land uit dien ellendigen toestand redden Waarschijnlijk de mannen niet die tegenwoordig aan 't roer zijn. Deze zijn alleen lijk merk.veerdig door hunnen Godsdiens^aat en hun fanatism, en daarmeê vult men geen ledige beurzen. Voegt er bij dat de radicalen en irredentisten de mannen van 't bewind nog niet hevig gonoeg vinden, en gij zult besluiten dat er weinig goeds van Italië te verwachten is. Het Goevernement is van den eersten af, de bondge noot der revolutie geweest, nu dreigt deze alles te over weldigen; 't is maaien naar zaaien. «0» DUITSCHLAND. De Duitsche socialistische partij gaat op nieuwen voet ingericht worden. De gazet ten dier partij zullen in getal vermeerderd worden. Zoo dat er meer dan honderd zullen verschijnen. Daaibij is nog besloten door den middenraad dat, overal waar eenigzins kans van gelukken bestaat, de Socialisten in het kiesperk zullen treden, en dit om de werkzaamheid en den iever der partijgenoten niet te laten verflauwen. Eindelijk zal men nieuwe betrekkingen aanknoopen met de Socialisten van ander landen, zooals Denemarc- ken, Belgenland enz. om eene machtige werking in te richten ten voordeele van den werkdag van 8 uren. Keizer Wilhem heeft woensdag te Rolmstock het be- zoekontvangen van zijn Collega uit Oostenrijk. Nie mand gelooft dat dit bezoek alleenlijk voor doel hebbe den Oostenrijkschen vorst toe te laten over de hoeda nigheden des Duitschen legers (dat tegenwoordig klei nen oorlog voert) te oordeelen. Men denkt er eene groo- tere politieke beteekenis te moeten aangeven. En te dier felegenheid doet men het verschil opmerken tusschen e koelheid die de Keizerlijke ontmoeting te Peterhof kenmerkte, en de hertelijkheid van de tegenwoordige ontvangst. «0» BRAZILIË. De kiezingen zijn aa:i gang. De uit- slage 1 zullen eerst binnen ceatge dagen voor goed ge kend zijn, uit hoofde der ontzaglijke uitgestrekheid van 't land. Maar van nu af is het waarschijnlijk dat de re publikeinen vooruitgang zullen maken, en talrijke nieuwe zetels inwinnen. «O» ARGENTINA.De toestand schijnt nog niet tee- nenmaal normaal. Doch het nieuws dat ons toekomt nopens dat land, is dikwijls en misschien wel met op zet, zoodanig duister dat men hier weeral den kreupe len bode dient af te wachten. Men spreekt van eene ministerieële Crisis, van het ontslag van drie ministers. Wat er ook van zijn, die Crisis kan niet erg zijn, en komt waarschijnlijk op eene kwestie van personen neer. 't Is deze weck stil geweest in ons St Martenskerk. Eerc en dank aan d'heeren Zangers van die aloude en roemrijke kerkl Binst de vakantie van M. de Kap-lle- meester Pieter De Mei, welke schoone Diensten!... Elk bemerkte het... Waarom het verzwijgen? M. De Mol is een groote Toondichter, 't is maar later dat men zal weten, w ie men hier als Kapellemeester heeft, doch is hij niet wat tegoed en te verdraagzaam in de Di rek tie?. Wij moeten eere bewijzen aan de Personen die de Ker kelijke Diensten door Zang en Muziek opluisteren. Zondag was in St Martens een treffende Verklaring van 't Evangelie der vernedering; Deken Raemdonck toonde aan zijn Volk door 't woord Gods, door de goede rede, d'ondervinding en door voorbeelden, dat d'eerzucht een verblindheid is, een ijdelheid en een verwaandheid, en hoe gerust en gelukkig de menschen zijn die, gelijk 't Evangelie aanhaalt, de laats e plaats verkiezen en liever onder hun verdienste geplaatst zijn dan boven. 's Na middags preêkte M. de Onderpastoor De Riddere in verhevene en krachtige woorden de Verheerlijking van 't H. Kruis. October nadert, wij hebben te koop in ons Bureeler» het Groot Handboek van dea Roozenkrans prijs 2,00; boekjes van den Roozenkrans aan 15 c. en aan 12. Zondag de Groote Diocesane-Bedevaart te Lebeeke en te Schoorisse d'inhaling der Vlag van St Franciscus-Genootschap Er zal een sterke opkomst zijn uit't omliggende dus Kerkelijke cn 3orgerlijke Fe-^st. - Ja, Aalst kan gewillig en gemakkelijk 100 werkende Leden hebben van St Vincentius,en aldus kan een sterke goede richting gegeven worden aan de werkeade klas. Het Testament van Bisschop Lambrecht voor Aalst was: 't Genootschap van St Vincentius sterk inrichten, voor de nood wendigheden van dezen tijd Zondag 28 gaat de Mariakring van Gent naar 't Graf van Bisschop Lambrecht te Wefden, die vermaarde Zangmaatschappij zal er d'Hoogmis zingec, dan t'Oudenaarde middagma len en 's namiddags eenBedevaart doen naar Kerselaer.. Dat zal aanstaan te Gent, in 't Oudenaardsche en overal. GENT. Heden, Quatertemperzaturdag, zullen de vol gende Eerweerde Heeren de Heilige priesterwijding ontvan gen hebben A. L. V. Andries van Eecloo; J. B. De Feyter van Bambrugge; R. H. De Muynck van Semmersake; G. A. Smet van St Nikolaas; C. F. Verhagen van Geeraardsbergen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn Eere ka- runnik van St Baafs benoemd de Zeereerw. Heer C. Roe landts, S. T. B. een der Gentsche priesters die sedert 1864 het Provinciaal Seminarie van Troy, in Noord Amerika heb ben helpen stichten en besturen, en de Zeereerw. Heer Heb belynck, S. T. D. President van Maria-Theresiacollege en Hoogleeraar te Leuven. Zijn Pastoor benoemd: te Zeveneeken de E. H. Villays, Directeur te Deftinge; te Sint Anna-Hamme de E. H. Van Poucke pastoor te Amougies; in St Josef te St Nikolaas de E. H. Matthys, pastoor te Nieuwerkerke. De E. H. Vlerick, superior van het bisschoppelijk college te Ronse, is Directeur benoemd te Deftinge. AA"T O Ih Neringsbond nr 4 een goed 1 i r*» X artikel over het winkel- en herberghouden van de Statie, tegen welke samenwerking er een verzoekschriit is op gesteld en gretig geteekend wordt. Neringsbond mag niet vergeten dat het werk der sektiön geëindigd is; d'af- geveerdigden zijn benoemd; elk mag als Kandidaat op treden; wet moet wet zijn; na de Kiezing mag men wer ken voor een beter stelsel; eens dat d'Atgeveerdigden gekozen hebben en de vijandelijke Partij is daar, die achterblijft of die verdeeldt, wordt door den kop gescho ten Neringsbond zal geen 50 Kiezers kunnen overhalen om te werken buiten de Katholieke wet. In de 5r sek tie, Markt, Molenstraat en omliggende, zijn voorstellen gedaan in den zin van Vrijheid der Kiezers en wierden gestemd met een zeer groote Meerderheid. Maandag heeft de Jonge Garde de Zomer-Concerts gesloten door een luisterlijke Muziekfeest op de Groote Markt. Wij kun nen niet mankeeren de heeren Direktor en Leden van ons Stedelijk Muziek en 't muziek der Soldaatjes hcrtelijk te bedanken voor de schoon Concerts waarmeé zij 't Aal- stersch Volk dezen Zomer verlustigd hebben. En tot de naaste jaar, als 't God blieft, geliefde Heeren. Breda! Breda! De liberalen van Aalst zijn daar geweest, die reis wordt beschreven in hun gazet en men praalt en boft er op, omdat men daar is gaan aanleeren een gemein straat liedje uit Belgenland... Gemeine vogelsgemeine nesten. Zondag toekomende, 21 September, iiiin de Nieuwstrnatpoort, aan d'afspanning Klein Gent, om 5 ure, ter gelegenheid dat de nieuwe Zangmaatschappij Weldoen zonder omzien, hare Vlag inhaalt en inhuldigt. Wat ooit met haaste was gedaan En heeft niet lange konnen staan. Veite keuken, op het end, Maakt een mager testament. Spaarzaam en met mate leven Dat zijn renten die veel geven. Er helpt geen sparen aan den disch, Wanneer liet goed ten einden is. Stopt uw' ooren voor 't verhaal Van een' schoone en looze taal. Neemt altijd uwen tijd te baat, Te vroeg is beter als te laat. Die wat begint En niet en eindigt, is een kind. Begint met God, En wacht dan een gelukkig lot. Den honger is een praktizijn Hij leert den mensch vernuftig zijn. Snel en wel Komt nooit in 't spel. Een mensch met geld en goed, maar die geen deugden heeft, Is als een cederboom, die geene vruchten geeft. Met spaarzaam leven Zal rijkdom geven. Kost leer en moeite en tijd, Het leeren geeft profijt. Het oude woord duurt heden nog Nooit krijgt men voordeel met bedrog. Ziin uwe gaven groot, gij hebt zeer veel te J te dragen Die veel ontvangen heeft, men zei van hem veel vragen. Geen grooter eer, geen grooter vreugd, Als in 't bezit van ware deugd. Gelukkig is het huisgezin Daar broeder zijn van eenen ziq. WAARACHTIGE GESCHIEDENIS. «O» XV. EDELMOEDIG BESLUIT. Hoortsprak Magdalena, met een statige kalmte, hoort Mijnen eed te buiten gaan mag of kan ik niet; maar ik wil u red den, zooveel mogelijk Och, riep de Notaris-vrouw met hijgende stem, de goede God zal u loonen. Dat uw Echtgenoot zijne zaken in orde brenge, dat hij zich gereed make; 't mag 3 maand, 6 maand, 1 jaar duren, we zullen zwijgen en geduldig afwachten, mits wij toch de hoop hebben onze eer hersteld te zien. 0, riep de Notaris-vrouw, heb dank voor uw edelmoedig be sluit; Frankrijk verlatennaar Amerika trekken, wij zullen 't geerne doen, als wij te samen blijven en de schande van 't Assisen-IIof en misschien van 't Schavot niet moeten beleven. Gij aanveerdt dus Zekerlijk, u duizendmaal dankende; de vrijheid de vrijheid is alles... Ik.. Ik, ik aanveerd niet, zoo klonk er een kloeke stem, de deur vloog open en daar stond de Notaris, gevolgd van denKontrenten- drager. Ik, ik aanveerde niet; die zelfopoffering gaat te ver Gij wilt dus de schande voor u en voor uwe Familie? vroeg zijn vrouw. Ik wil de rechtveerdigheid en d'herstelling... Vrouw, ziet ge daar ons rijtuig staan op den koer Ja Welnu, binnen eenige minuten zal dit rijtuig mij brengen bij den President der Rechtbank En wat gaat gij daar doen Mij ingeven als gevangene U ingeven 0 groote God zijt gij dan ijlzinnig gewor den Neen, Vrouw, maar ik voer een werk uit dat ik sedert lang besloten had en immer heb uitgesteld. Magdalena, ik vraag 11 ver giffenis over al 't lijden dat u om mijnentwil is aangedaan... 0 ik heb meer geleden dan gij... Liève Echtgenote Mijn man, mijn echtgenoot, Moordenaar riep de vrouw terwijl zij haar hand in wanhopige gebaren op haar hoofd sloeg. Moordenaar eilaas, door een wreed toeval, sprak de Nota ris... Hoort, Vrouw, hoort Magdalena, in korte woorden de belij denis die ik voor de Rechtbank zal doen; hoort de wreede waar heid Mijn Vader was een eerlijke Landbouwer doch zonder for tuin. Toen mijn Voorzaat zijn, ambt neerlegde, had ik niets dan mijn ondervinding van eersten klerk en een deftige onbesprokene naam. Hij stelde mij voor zijne Studie over te nemen.. Gij hebt geen geld, zegde hij, doch ge zult er gemakkelijk geleend krijgen. Ik aanveerdde; er was iemand die mij geld in leenmg aan bood... Anselm Anselm ach had ik dien rampzaligaard nooit gekend Ik kende hem en ik weigerde Eenigen tijd nadien had ik het geluk een gulden hart te kennen en er in achting te klimmen.... Vrouw, Vrouw, om uwe hand te bekomen, wilde ik Notaris worden daarna ging ik zelf bij den wrek en vroeg of hij nog altijd zijn woord hield van mij geld te verschieten. Hij stemde aanstonds toe. Ik wierd Notaris Ik wierd Echtgenoot en Huisvader; ik klom in macht en in aanzien; ik moest een hooge rang voeren en groot huis open hou den; ik kon dit doen; het kantoor bracht veel op, ik won dagelijks kalanten bij, toen een wreedaardigheid mij ;in angst en ongeluk dompelden De Notaris zweeg hier eenige oogenblikken, terwijl Magdalena en zijn Vrouw de minste trilling zijner lippen volgden en door verbazing en medelijden weggesleept waren Alles ging mij wel, zoo vervolgde de Notaris ik was een van de gelukkigste menschen der wereld, toen Anselm mij op ze keren dag een zaak kwam voorstellen, waar veel, zeer veel geld aan te winnen was, maar ze was onrechtveerdig en ik weigerde. Hij keerde terug en gaf half te verstaan dat hij zijn geld zou terug geeischt hebben Neen zegde ik, geen onreclitveerdigheid geen geld afper sing Eenige maanden nadien, hij was daar weêr, met zijn wraak roepend voorstel, doch hij had er eenige veranderingen aange bracht. Ik weigerde krakaf en zegde, dat hij voor zulke zaken in mijn Kantoor niet meer mocht komen. Dan wierp hij zijn masker af en begon mij te vervolgen in mijn kalanten, maar zijn wreedste werk was zijn geld terug vra gen. - Ik teekende brielkes Eilaas, eilaas, boven mijne macht en mijn schuldeisscher was een wrekgierig onmensch Dij kende niets dan geld Door mijne schuld was hem een groote som ontsnaptDaarover wilde hij wraak nemen. Ik teekende briefkes op verschillige ternijnen, volgens mijne winst. Maar de valsche geruchten door den wrek uitgestrooid, had den voorgevolg dat verscheide menschen mij hun geld terug vroe gen; eerT Notaris, die in zulke omstandigheden geld weigert, is verloren. Ik betaalde en viel in de strikken van den gierigaard; 't was altijd 's nachts dat ik hem mijn geld ging dragen, het derde of vierde briefke verviel; 't sprak op 15,000 fr. en ik kon er maar 7000 geven. Ik zie hem daar nog mijn geld tellen. Juist had hij een nieuwe geldkas in den muur doen metselen. 7,000 fr. zegde hij; en 't is 15,000 Ik legde hem 't geval uit. 15,000 fr. herhaalde hij, geen centiem min 15,000 fr. Dan begon hij dreigende verachtelijke woorden te spreken hij tergde en beleedigde mij; hij zou 't Gerecht tegen mij inspan nen. Ik antwoorde in verontweereging; er lag daar juist een groo- ten stalen passer, welken ik bij geval in handen nam en op de ta fel sloeg, om meer kracht aan mijn woord te geven. De gierigaard sprak van mijn groot kostelijk huis; dat mijn vrouw en ik zoo rijk gekleed gingen Dat was te veel; niet we tende wat ik deed, hief ik mijnen arm op, mijn hand, gewapend met den stalen passer, viel neer op zijn hoofd, Anselm viel neèr, dood Moordenaar, sprak de Notaris met doffe stem, ik was moordenaar Neen, riep Magdalena, tot tranen toe bewogen. Neen bevestigde de Notaris-vrouw, neen, moordenaar zijt gij niet, maar 't slachtoffer van een ongeluk. Anselm was dood, zoo ging de Notaris voort, op schokkcn- den toon; dood Ik wist niet wat er in mij omging;... eenige oogenblikken bleef ik aan den grond genageld;... dan vluchtte ik als een ijlzinnige uit dit huis, zelfs mijn 7,000 franken verlatende. Korts nadien ontving ik het bezoek van Pardoes, die Het gÓ- schritt uit den Grootboek gevonden had en er zich van bedïéhde, om mijn geldat te persen; dan begon de wreede slavernij onder welke ik gebukt moest gaan. Ach. ge weet het overige De Schrijnwerker, die brave man van 't Hof voor Assisen; ik, Voorzitter van dit Gerechtshof; ik, allo middelen inspan nende, 0111 hem tc doen vrij spreken niemand kende beter dan ik, zijne onschuld O groote God, Gij leest in mijn hert; Gij weet, dat, ware hij veroordeeld geworden, ik aanstonds zóu rechtgestaan hebben, om zijne onschuld en mijne plichtigheid te verklaren; mijn hert was verlicht als hij vrij wierd verklaard niemand was 0111 mijnentwille veroordeeld; ik mocht dus zwijgen; een moord had ik gepleegd, doch onvrijwillig en opge-

Het Land van Aelst | 1890 | | pagina 1