Rampen Misdaden Ongelukken Overzicht der Beurs. Schrikkelijke mcord te Brussel. BUITENLANDS. Frankrijk l)ui tsch land. Turkije. Canada. Over Argentina. Nog Kerkelijk Nieuws. digdi HOPCHRÜNÏTk. AALST. Een wreed en spijtig geval, zondag 11. op d'Houtmarkt. Albien Claes, een man van rond de 50 jaren, alomgeacht en met rede, Vader van Familie, wonende in de Korte Nieuws raat, hij komt met een jong fel peerd uit de Weide naar de Tenstoonstclling, en misschien doer't gewoel en de menigte, 't peerd spar- rclt op en brengt hem eenen slag toe op 't been boven den knie.'t Was gebroken. Aanstonds heeft Mr Dr La- comptc zijn been ingezet, welke pijnlijke bewerking Al bien moedig heeft onderstaan. Met genoegen zal 't Pu bliek vernemen, dat de toestand des Lijders zeer vol doende is. De rechter bil van Albien Claus is gebroken boven den knie. liet been (fémur) was letterlijk in twee ge haakt door den stamp van een jongen hengst, toebehoo- rende aan M. Ph. De Wolf Aanstonds ter plaats aange komen, had Dr Lacomptc,dank aan de welwillende hulp der omstanders, het geluk de stukken van het gebroken been juist opeen te kunnen passen en het te verplegen in een plaasterlaars. Uiterst wel gelukt. De toestand des gekwetsten, alhoe wel ernstig, is tot heden toe voortdu rend voldoende. LEDE 17 sept. Deze middag is er in de Krommenel- leboogstraat een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Een ouderling van rond de tachtig jaar, wilde nog eene kar aardappels helpen aflossen, de kar wipt op, de grij- zaard stuikt ten gronde, wordt binnenhuize gedragen waar hij bijna oogcnblikkelijk sterft. De Priester werd in allerhaast nog geroepen maar 't was te laat! Moge de goede God zijne ziel hebben. DENDERMONDE. Zondag twee rampen: 's mor gens om 8 1/2, een kanonnier die aan 't fort nc 2 aan 't visschen was met zijnen kapitein; hun sleepnet ver- warrelt, de kanonnier die wel kon zwemmen, gaat in 't water, maar schiet plotselijk onder. Zijn kapitein gaat loopen om hulp; als hij weêrkeert met 'ne soldaat, was de ongelukkige kanonnier reeds een lijk. En's avonds om half zes, aan de sluis van de Schelde, was het gjarig zoontje van M. Pieters in eenen boot, de Vader stond aan boord, op 2 meters afstand. Het manneken ziet iets drijven op 't water, wil het grijpen, maar valt erin. De Vader springt achterna om zijn kind te redden, duikt verschelde malen, maar eilaas! vindt zijn ki:id niet te rug. Het was lan^s onder den boot verdwenen en't is slechts na ongeveer een uur zoekens dat het lijkje werd Opgevischt. tiet slachtoffer had 6 broeders, waaronder er eene is dieZ. M. den Koning voor peter heeft. HAMME, of beter MOERZEKE, want daar is 't feit gebeurd. Op kermis-woemdag, wild en mal, maar te veel kan te veel zijn en er zijn eens in 't eiland Maltona 30 huizen afgebrand door een zotspel. TeMoerzeke dus op den Buttijk wierd in een boerenschuur eenen dieren- trein gemaakt, Vermeer, bijgenaamd Stcrrekijker, was wildeman, hij moest vuur spuwen en een levendige kat opeten; maar hij was zoo benauwd als Keizer Napoleon te Sedan, hij was benauwd van zijn oogen kwijt te zijn, alhoewel er nu te Brussel een Araabschc Dokteur is die nieuwe oogen installeert, oogen van Arabiers en van Jipteneers. En omdat de Sterrekijker riet wilde een le vende kat opeten, w ierd er uitgegaan met Reus en Reu- zinne en gedronken en gelachen, din gingen zij 'nc lochtbal oplaten, met pitrol en spiritus: d-.t zijn Posten, zei Ko, en hij kwam afgereden met 7 wissen en een beete; de lochtbal ging op, doch schoot in brand en viel op het dak van Merten Desjollen, en dat dak begon tc branden; maar gelukkiglijk dat de Burgemeester het zag, dat hij op een aftrekske sprong, de brandende stuk ken ten gronde wierp en't vuurdood en doof trampelde. G'heel de wereld zegt het te Moerzeke: Zonder de hulp van den Burgemeester kon een geheele gebuurte afge brand zijn.... Dat Keizer Karei nog leefde, ge zoudt een Kruis van Eer zien afkomen. gf^OORDEGEM. Een erg ongeluk is in deze gemeen te voorgevallen. Het tweejarig zoontje van Desiré Cop- pens is donderdag avond versmoord in een klein putje, terwijl de moeder in den stal was. De droefheid der ou ders is onbeschrijfelijk. IDEGEM. Hoe meer zij vordert, des tc beter ziet men dat wij waarlijk in de verlichte ceu-v zijn. Zoo wa ren maandag noen 2 mannen van 't licht die hunnen namiddag toewijdden aan Bachus, een ronde door onze Gemeente gaan doen. Ofschoon de zon hare schitterende stralen gloeiend op het aardrijk iieêrschoot, om den werkman aan zijnen arbeid het zweet uit te persen, was een dezer voorzien van eenen bril op den neus en eene brandende lantcern in de hand Eu alhoewel er geen enkel wolkje aan den schoonen hemel z:chtbaar was, meteenen regenmantel omhangen, zonder de sigaar in den mond vergeten te hebben; zijn kameraad droeg een lange blauwe kiel om de lenden en hield eenen slechten regenscherm boven het hoofd open. Wasdit spotten met den Priester en zijnen dienaar, die 's morgens het H. Sacrament des Autaars naar de zieken en k ran ken had gedragen? Dit is de meening van verscheide dorpelingen doch daarvoor ontbrak cr nog eene bel. Of gingen zij misschien iets zoeken dat bij blaren dage onvindbaar is zonder lanteern? die mannen van 't licht zul.cu het nu wel gevonden hebben in 't diepste van't glas. GENT. Afschuwelijke marteling Slechts sinds eenigen tijd, was het huisgezin X bestaande uit vader, moeder en vijf kinderen, var Zwijnaarde, naar St-Pieters, op den Voet weg komen wonen. De vader, die voor de tweede maal getrouwd is, en uit een eerste huwelijk twee kinderen had, een meisje van 7 jaar en een jongentje van 5 jaar, is hoveniersknecht van stiel. hitst door onrechtveerdige en wrekgierige aanvallen. Nu was ik er van af, met Pardoes te voldoen Maar die geruchten tegen den vrij gesproken Schrijnwerker, die aanhoudendheid der kwade geruchten; de manhattigheid der brave vrouw, dit alles kwam mijne plannen in duige slaan. Och, wat ik geleden heb, is onbeschrijfbaar Als voogd van de Kinderen, die arme schaapkes in mijn huis zien den man zien verkwijnen; die vrouw zien ronddolen; eiken keer dat ik die kinders zag, ging er een stem in mij op... Gij, gij, zijtde beul van dit huishouden spreek, ga bij de Rech ters, verklaar hunne volle onschuld; 't is uw plichtik wist dat het mijn plicht was; maar ik stelde altijd uit, ziende de grouw- zame gevolgen voor mijn huishouden zoo wierd mijn hert verscheurd door de liefde tot dit verdrukt huishouden en door de liefde voor mijne vrouw en kinderen; ik kon hel niet meer uit houden en ik dank God dat er op geweldige wijze een einde aan dezen toestand is geraakt Nu zweeg de Man en men hoorde niets dan gesnik en geween; zelfde Kontrenlendrager was ontroerd en moest zijn tranen te genhouden.... Vrouw, vrouw, sprak de Notaris, ben ik nog uwe liefde waardig Voor alle antwoord vloog zij aan zijnen hals, gillende: Man, lieve Man, ongelukkig zijt gij,-... niet jilichtig;.. ik bemin u meer dan ooit, ik beklaag u. Dank, dank, goede ziel, nu ben ik weer sterkhartigEn gij, Pardoes, wilt gij mij volgen naar de Rechtbank of wilt gij een some gelds om ons Vaderland te verlaten en elders een eerlijk be staan te zoeken?... Alles zullen wij vergeten, een zaak vraag ik u Van door werkzaamheid tot d'eerlijkheid terug tc keeren... Wat wilt gij 't Land verlaten Mr de Notaris. Welnu, het zij zoo Magdalena, ga uwen man vertroosten; zeg hem dat hij weid 1 a in zijne eer zal hersteld zijn en gij, goede Vrouw, zegen onze brave kinderen; zeg dat hun Vader een mis stap heelt gedaan, maar dat hij alles gaat herstellen... Mochtle het niet te laat zijn voor den armen Schrijnwerker Pardoes, volg mij Eenige oogenblikken nadien rolde een rijtuig op den steenweg en de Vrouw van den Notaris sprak Eeuwigen grooten God wat gaat er van ons geworden? Madam, zegde Magdalena Heb goeden moed Die op God betrouwt, zijn geluk is honderdvoud ik heb dit zoo dikwijls herhaald als mijn toestand hopeloos scheen. ('t Vervolgt.) Nauwelijks had dit huisgezin zijne nieuwe woring be trokken of de geburen bemerkten dat dc twee voorkin deren erg te lijden hadden van wege hunneouders. Meer malen gebeurde het dat de beide kinderen schreiend ran honger en klagende van de pijn der slagen die zij gekre gen hadden, het huis ontvluchten om hunnen nood el der s te gaan klagen. Sinds een drie - tot viertal dagen hadden de geburen, tot hunne grootc verwondering, de kinderen niet meer gezien, en allerhande gesprekken waren aangaande de verdwijning dier kinderen in omloop. Hetgeen echter hunnen argwaan nog vermeerderde, was dat de moeder het inzicht te kennen gegeven had te verhuizen, omdat, zegd zij, de geburen zich te veel met haar huishouden bezighielden. Gister morgeud was de moeder naar eene andere wo ning gaan zien. De geburen, zulks vernomen hebbende, kwamen overeen in haar huis tc dringen, om te zien water van die twee kinderen geworden was. Tc ver geefs zochten zij overal rond, nergens vonden zij de twee ongelukkigen. Eindelijk bemerkten zij tweegroote koffers, waaruit het hun scheen klachten te hooren ko- mer. Dadel dc werden de keffers geopend en, o gruwel de twee martelaars bevonden er zich in, doch in welken toestand De arme kleinen, schier onkennelijk door den honger, bijna versmacht, verkeerden in den bedenk diiksten toe stand, zooals het gemakkelijk te begrijpen is. Seffens werd cr water gehaald en de kinderen werden cewas- schen en verschoond. Men bracht de twee ongelukkigen bij den heer Oscar Casier, herbergier, Voetweg, waar zij wat eten kregen, dat zij oprecht verslonden. De polieie werd dadelijk verwittigd. De heer onder kommissaris van St Pieters was spoedig ter plaats. Va der en moeder werden naar het policiebureel geleia om uitleggingen te geven. Eene ontelbare, verontwaardigde menigte achter volgde de outaarde ouders, hen uitjou wende, en, waren zij niet vergezeld geweest door de polieie, wellicht zou den zij er slecht van onder gekomen z;jn. Latere bijzonderheden. Gister avond zijn de outaarde ouders, na ondervraging door de polieie, los gelaten. Te huis gekomen hebben zij aanstonds hunnen huisraad samen gepakt cn zijn van de Stalhofstraat naar de Kleine Zandstraat verhuisd. Z ohaast dat geweten was is er eene groote samen scholing ontstaan, cn de polieie is vederom moeten tus- schen komen, anders zou het volk de ouders eene leelij- ke poets gespeeld hebbcL. Dezen morgend was er nogmaals eene samenscholing voor de deur der echtgenoten X..., in de Kleine Zend- straat. De polieie verzocht dat er zou opengedaan wor den, doch men weigerde van binnen. De toestand der kinderen, toen men ze uit hunne hok ken haalde, was zoo erbarmelijk dat de omstaanders, de policieagenten niet uitgezonderd, hunne tranen niet konden v- ederhouden.Ter wijl men ze kuischte en wasch- te, schreide iedeieen. Naar men zegt, was een hol in den bodem der koffers gem; akt, door hetwelk de martelaars aan huune natuur lijke noodwendigheden moesten voldoen. Welke gruwelijke marteling ST-NIKOLAAS. Een erg ongeval heeft dinsdag namiddag rond twee ure, de bewoners van den wijk het ïr.oleken, nabij onze stad, ia verslagenheid gebracht. De genaamde Petrus De bruyne, brouwersgast bij de wed. Van Haelst, kv.am die wijk, die hij bewoont, met eenen bierwagen, v.-aarop zes tonnen lagen, opgereden. Daar hij op den wagen wilde springen terwijl deze voortreed, had hij zijnen sprong mis aangelegd, mc-t het ongelukkig gevolg, dat een der wielen hem over het lijf liep; hij werd naar zijn huis gedragen. M. de dooktor Smet heeft hem de eerste zorgen toegediend, doch de berechting nog niet bevolen. OOSTENDE. - Een jonge kantoorkerk dezer stad heeft zich ten nadeele van zijnen meester eene som van 2000 fr. toegcêindigd door middel van een valsch hand teek en, en is ermede naar Engeland gevlucht. IJ PER. Een stoutmoedige diefstal is maandag nacht gepleegd bij mevrouw de douairière René de Flo- risonne. Elveringhestraat, 16. De kwaaddoeners zijn over den hofmuur geklommen, hebben eene glazen deur opengebroken cn zijn alzoo binnen geraakt. Zij hebben al het zilverwerk meegenomen. Om zich te verzekeren dat zij enkel voorwerpen van waarde meer amen, hebben zij al de metalen voorwer pen f ebroken. Zij hebben in dc eetzaal een gansch ser vies in ruolz laten liggen dat zij in duizende stukken verbrijzeld hebben. Het parket is 's namiddags ter plaats geweest. Op korten afstand heeft men in het veld eene gouden bro che teruggevonden. De. dieven moeten bekenden vajn den huize zijn, want de drie honden hebben niet geblaft. WAARSCHOOT. Een werkman, in de omstreken van Parijs verblijvende, de genaamde Louis Van Lae- ken, was ter gelegenheid der kermis, naar huis geko men en had zich veorgesteld eens wel te vermaken met zijr.e familie. Zondag, staande aan een kraam op het dorp, onder vond hij opeens dat zijnen geldbeugel, inhoudende 5ofr. uit zijnen zak verdwenen was. De man keek rond, schreiende van spijt. Een jongen verklaarde hem dat hij eenen kerel eenen porte-monnaie had zien wegwerpen en den inhoud had zien tellen achter den paardenkens- molen en dat hij daarna in de kerk geloopen was. Aanstonds verwittigde men den policiekommissaris, dien den kerel uit dé kerk haalde en hem naar het ge meentehuis bracht, waar hij ondervraagd werd. Hij be weerde niets van de diefte te jweten; men tastte hem af en vond op hem maar een weinig geld, welk van den diefstal niet kon voortkomen. Daar genoegzame bewijzen ontbraken, heeft men hem moeten loslaten. MELLE. Men schrijft ons Sinds eenigen tijd werden alhier talrijke konijnendieften gepleegd. Alhoe wel de polieie alles in 't werk stelde cm de daders te be trappen, kon zij er niet in gelukken. Zondag avond heelt men eenen kerel aangehouden, op heeterdaad be trapt van eenen konijnendiefstal. Men gelooft dat er echter nog andere plichtigcn zijn. Alle nachten worden er patrouilk-n uitgezonden. In de Pelikaanstraat houden d'echtgenoten Baetens eer geneverkaberdoes, ja; een huishouden van kat en hond; eerst geleefd als Vrijdenkers, dan eindelijk ge trouwd; eenigen tijd in wild plezier overgebracht en dan twist en gekijf als in een helle. Baetens was nog matroos geweest in den Oosten en peerlenvisscher; maar tot zijn ongeluk had hij een huisvrouw gevischt, die voor hem een rotsachtige kei was. Ze ging veel zitten bij een an der schoon postuur in deCommercantstraat, zelfs bracht ze daar nachten over; Baetens was daarover van al d'helsche duivels; maar ze ging haar gangen, gelijk zij het peisde. Vrijdag, na een helsch gekijf was de vrouw weeral van huis geloopen eu de man sjarde zijn eigen op en dronk. G'heel den nacht w as 't helschen Sabbatdag in zijn ziel en zaterdag ten 5 ure 's morgens ging hij naar de Polieie vragen of men zijn vrouw niet kon dwingen van weêr te keeren. Men trok daar de schouders op.. Goed, zegde hij... En hij ging naar huis, en hij nam ee nen zwaren voorhamer, gir.g naar de Commercanten- straat,~vond er zijn vrouw, bracht haar twaalf slagen toe, met den voorhamer uit al zijn macht; dan liep hij weg als een razende tiegcr.... 't Kwaart voor 5 ure ge beurde dit drama; eenige minuten nadien, de vrouw was dood en ten ri ure was Baetens aangehouden.... Welk wreed geval!... Ach 't is gezeid, van in den ouden tijd Wat dwaze liefde voegt bijeen, Dat scheidt de kluppel in 't gemeen. BRUSSEL. Onlangs wierden bij mad.de baronnes de Hcusch, steenweg van Vlcurgat,veel juweelcn gesto len. Er was in 't huis gewerkt; men kreeg vermoedens en inderdaad, 't is uitgekomen dat de slotmaker met name De B. aan den goudsmid M. V. van den Waver- schen steenweg een ring had verkocht met diamanten, voor eene weerde van 800 fr. Hij had er maar 'ne spot prijs voor gekregen.... De goudsmid, mocht hij dit kos telijk stuk voor een foeter-bagatelle koopen? MECHELEN. Zondag in de Statie aldaar, zekere Van de Put, arbeider van den spoorweg, om naar zijn werk te gaan sprong op een lokomotief dat naar dien kant reed.... Ongelukkiglijk, hij slibberde uit, viel voor dc lokomotiet en wierd de tv.ee beencn vermorzeld.... NIEUWPOORT. Vrijdag morgend is op het strand een lijk gevonden dat door de zee was aange spoeld. Het scheen dat het lichaam verscheidene dagen in't water had gelegen. Htt gelaat was derwijze ge schonden dat het onkennelijk was. Hij had geen ander kleedingstuk aan dan een flanellen ondervest. Men ver onderstelt dat het lijk is van eenen der visscheis die eenigen tijd geleden zoo ongelukkig aan hun einde ge komen zijn. Het lijk is naar liet gemeentehuis van Oost- duinkerke overgebracht. ANTWERPEN. - De genaamde Frans Van Looy, 34 jaren oud, werkman bij den slatiedienst, werd vrij dag namiddag ten 4 ure op nr. 48 aan de Afrikadok tus- schen de buffels van wagons gepakt en erg gewond naar het gasthuis van Stuivenberg gevoerd. Zijn toe stand is wanhopend. Van Looy, woont tc Merksem in de Kerkstraat en is vader van 4 kinderen. BAAIGEM, Zaterdag morgend had men het vuur aangestoken in een stoomdorschmachien bij den heer Verhoeven,schepene. Toen het stoomtuig eenigen tijd aan het draaien was, sprong het jachtwiel met groot gedruisch, aan stukken. De werklieden waren gelukkiglijk nog niet aan 't werk, en er zijn dan ook geene persoonlijke ongelukken te betreuren. AALTER Ilet j -chthuis ter hofstede Bachusgoed 1 Maria-Aalter, eigendom van den heer de Seille, van erendré, schijnt sedert eenige maanden bezocht te .ji geweest door dieven. Nu en dan werden er in de omliggende velden ijdele wijnflesschcn gevonden. Den 4 September laatstleden, om 5 ure 'smorgends, werden de personen wonende nevens gemeld jachthuis, opmerk zaam gemaakt door den rook welke door het dak sloeg. Alarm werd gegeven en men ging tot blusschen over. Men heeft opgemerkt dat het venster nevens de ingang deur openstond. dat de wijnkelder bijna niets meer in hield en dat hiér en daar fiesschen lagen, welke den hals afgeslagen waren. Een bak met stukken hout gevuld was in brand gesto ken en had het vuur medegedeeld aan den trap. Ware den brand een uur later bemerkt geworden, het volk zou op het land geweest zijn cr. de brand had het kasteel, de hoeve met aanhoorigheden en misschien de aangren zende sparrebosschen verslonden. Slechts acht dagen nadien is de polieie verwittigd geworden. Woensdag namiddag was het parket ter plaats cn donderdag is er door de gemeentepolicie een onderzo ;k ingesteld. De brand der stad Salonika is er niet ingesteken,maar begonnen in een geneverkaberdoeske van een zeer smalle straat, de wind blies zeer hevig en joeg de vlammen ge weldig vooruit in de drooge houten huizen en van daar in de rijke wijken. De verliezen zijn onschatbaar; met honderde huishoudens hebben alles verloren. D'over- strooming in Bohemen is zoo wreed geweest, dat 4600 kubieke meters per second afliepen in plaats van 60, den gewoonlijken taks. Te Berlijn, op 6 jaren hebben 269 leerlingen der civiele scholen zich gezelfmoord.... Als ge dat eens peist! Die zelfsmoorden bij de kinderen. Te Roubaix in de petrolbassins van M. Paul Paix, de werk man Josef Chauvin, ziende dat er een buis verstopt was, bad het onvoorzichtig ongeluk van met licht in een ge vaarlijke plaats te komen. Aanstonds volgde een vreese- lijke ontploffing; de spiritus van petrol schoot in brand. Chauvin dood en 15,000 fr. schade. In Amerika is een Japonees die gemoordhad, gehalsrecht door den elektriek Te Montcornet (Aisne) Frankrijk, juist als het 22° re giment dragonders er doorreed, men hoorde smeekge- schrei uit een huis; de officier Va'der vloog erin met den marchal-logie Gallé; ze zagen een vrouw met brandende kleeren, haar op den grond rollen; d'onvoorzichtige, zij had willen petrol gieten in een brandende lamp; de militairen, geen gevaar vreezende, wierpen zich op de vrouw, namen ze in hun armen, wentelden ze in een sar- gie en konden haar van de dood redden en den brand blusschen. Dan gingen zij weg, sprongen op hun peerd en reden voort. Op den Witten Berg zijn nu de kada vers gevonden der twee gidsen die over 15 dagen ver dwenen waren met graaf Villanova. Op eenen anderen hoogen schoonen berg, Matterhorn genaamd, de rijke heer Gaehrs, van Strasburg, was er opgestegen met twee leidsmannen; zij klommen en zij klommen tot 3000 me ters hoogte; eensklaps zakt de grond onder hun voeten zij rollen in een vreeselijke diepte, botteren tegen rotsen en klippen en komen dood ten gronde. WOLVEN. De winter komt vroeg in de Haute Marne en de wolven verlaten reeds hunne zomeikwartieren en wa gen zich zelfs op de publieke wegen. Een jongeling te paard werd dezer dagen gedurende lan gen tijd door de roofdieren vervolgd, tot eindelijk zijn paard niet meer voertwilde van vrees. Met revolverschoten heeft hij de dieren echter kunnen ver jagen. In den morgend hebben zij eenen hond onder de oogen zijns meesters verscheurd. Te Saint-Blin is eene wolvin doodgeslagen door zekeren Liehurain, een herder, op het oogen blik dat het dier in zijne kudde viel. De wolvin woog 63 kilos. Er zullen groote klopjachten ingericht worden. VRIENDELIJKE SOLDATEN. Te Sarburg (Elzas- Lotharingen) hebben drie soldaten van het 65° linieregiment zich aan een erg wanbedrijf plichtig gemaakt. Zij kwamen in eene herberg en wilden eenen daar zitten- den boer dwingen voor hen te betalen. De man weigerde en dit namen de soldaten zoo kwalijk, dat zij hem te lijf vielen. De boer vluchtte naar de keuken, doch de aanranders volgden hem en brachten hem met eenen laarzentrekker verscheide slagen op het hoofd toe. De boer nam een geweer van den muur om zich te verde digen. Een der soldaten wilde hem het wapen ontrukken, doch in de worsteling ging het schot af en de aanrander viel morsdood neer. Zijne twee gezellen namen de vlucht, men weet niet waar heen, want men heeft hen sedert dien aog niet gezien. De boer, vergezeld van den herbergier, heeft zich in handen van het gerecht gesteld, doch daar hij zich in staat van verdedi ging bevond, heeft men hem aanstonds vrijgelaten AANSLAG OP EENEN BISSCHOP. Woensdag avond is te Konstantinobel de Armeensche bisschop Tadjad Oscanian, toen hij de kerk verliet, door een jongmensch aanvallen, die hem onder den kreet verrader met een mes zwaar aan den rechterarm verwondde. De drijfveer tot de misdaad moet wraak zijn, omdat de bisschop in een ge tuigenverhoor wegens de laatste kerkelijke onlusten der Ar meniërs, bezwarende getuigenissen tegen zijne geloofsgcnoo- ten had afgelegd. De polieie kan den aanrander, die bekend is, nergens vinden BOKSEN. De prins Joris, tweede zoon van den prins van Wallis, heeft te Montreal een wedervaren gehad dat door de pers van Kanada druk besproken wordt. De prins, vergezeld van twee zijner vrienden, wandelde cp eenen der laatste avonden in eene eenzame straat, wanneer zes kerels van een verdacht uiterlijk, hem op bevelenden toon geld vroegen. Voor alle antwoord sprongen de jonge prins en zijne gezellen op hunne aanvallers en begonnen als ware Engelschen, dezen zoodanig te boksen, dat vijf hunner wel dra in het zand beten. De wending der zaken ziende, nam de zesde de vlucht en liep bij eenen policiekommissaris, waar hij verklaarde, dat hij en zijn makkers de slachtoffers waren van eenen nachte lijken aanval. De agenten waren weldra ter plaats en niettegenstaande zijne protestatiën, werd de kleinzoon van de Koning n Vik toria. aangehouden en naar den post gebracht. Hij liet na- tnurlijk niet na aanstonds zijne identiteit te doen kennen en werd welhaast in vrijheid gesteld. Zijn aanklager had voor zichtigheidshalve de vlucht genomen. Bloemendael, 17 Sept. 1890, Geachte Heer en Vriend. Over tijd hebt gij mij gevraagd van tijd tot tijd een artikelken nieu.vs te schrijven, betrekkelijk Argentina. Maar, ingezien ik bijna gedurig op reis was, of te druk bezig, heeft dit niet mogelijk geweest. Van nu voort toch, zal het beteren. Gij weet dat mijn broeder de Missionnaris op 15 Maart laatst vertrokken is naar de Colonie Onze Lieve Vrouw van Balvenera, gelegen in het schoonste gedeelde van Entre-Rios,- en gesticht door de Katho lieke Maatschappij La Agricultora. Hij heeft daar de Kolonie ingesteld door eene generale Communie dan heeft hij dc huizen en de velden der Colonie geze gend en gewijd; en 't schijnt dat zijne stem bij den Heer verhoord werd, want alle die Vlamingen stellen het bij zonder goed. Ik heb van allen brieven ontvanger en 2ij zijn eenpa rig om te zeggen dat zij in de nieuwe wereld gelukkig zijn en hoop hebben op rijke toekomst. Welk verschil, niet waar, van die dompelaars, zon derhuis of thuis, zonder Kerk of Priester, die op eene dwaze manier, en in eenen ellendigen staat van ar moede, met eenen hoop kleine kinders enz. het geluk wilden vinden, waar het onmogelijk is. Im de Colonie Balvanera staan reeds twee kerken. Daar is een Priester die dagelijks misse doetbinnen een maand of twee gaat er nog een Priester naartoe, een Vlaming. Daar staan ook reeds scholen, waar de kinderen der Colons onderwezen worden. Daar is ook een bestuurder en een taalman ter plaats, die de boeren in alles helpen. Wellicht gaat er nog een groep Colons vertrekken en zij zullen ginder van hunne landgenooten met opene ar men ontvangen worden.Ja, dat zal daar eene ge heele Vlaa nschc strekq worden, een plezier om zien; want niemand en zal daar zijnen gebuur moeten benij den. Het nieu w Goevernement van Argentina is opper best. Dit weet ik door persoonlijke kennissen van den President en zijne ministers. Verhopend dat het wel gaat met de gezondheid, en groet ik u Vriendelijk. Uw dienstbereide C. H. M. OvPrliirlpiK Treur>ge tijding uit Dender- Vr "cl 1 IJIIUIIo monde: dat ons Bisdom de Dood moet betreuren van E. H. Cobbaert, onderpastoor van St Gilles. Aalst wierd maandag ontroerd door een wreede tijding, die twee achtbare Familiën in droefheid en in rouw dompelt: de jeugdige Dame van M. Ridder J. Schellekens, eenige weken na de gehorte van hun vierde Kind, schielijk bezweken in den nacht van zondag-maandag, bezweken als Slachtoffer voor de Menschheid. Woensdag was de Plechtige Lijkdienst in St-Jozefskerk en we mogen met volle waarheid getuigen, dat men heel zelden zulken toeloop en zulke diep gevoelde Mededeeling in den Rouw heeft gezien. De Kerke lijke Dienst in St-Jozefskerk is treffend en indrukwekkend. Zondag 't Evangelie van Matth. 22 't Groot Gebod van den Heer. Zondag, Feestdag van den H. Mattheus, apos tel. E. P. Van Bogaert.die verscheide jaren met zoo wijzen en onvermoeibaren iever de residentie van Vlaamsch Lourdes te Slootendries, Oostakker heeft bestierd, is Pater Minister benoemd in 't Collegie van Aalst. Te Washington, Amerika is men bezig met 3 schoone Katholieke Kerken te bouwen. VERKOOP VAN STADLOTEN OP TERMIJN. Vervolg- Langen tijd bleven de verkoopers van stadsloten op terir.ijc ongestraft hunnen handel voortzetten; men be weerde dat die heeren in regel varen volgens de wet, dat men niets tegen hen kon doen, enz. enz. dochcp den duur gaf de opgewondenheid der slachtoffers zich lucht; menging advocaten raadplegen, men maakte gedruisch, men legde klachten neêr op het parket, en de pers, het zij ter barer eer gezegd, nam de zaak der slachtoffers in handen. Het is alsdan dat Moeder Juslicia uit ha ren zachten slaap is wakker geschoten. Het gerecht legde beslag op de boeken van eenige bankiers en wis selaars, die den verkoop van loten op termijn gedaan hadden, onderzocht de zaken, en bestatigde dat hunne handelwijze onder de toepassing der wetten viel. Het is waarschijnlijk dat menige dier handelaar in loten met het gevang zal moeten kennis maken. Alle Bel gen zijn gelijk voor de wet, zoo staat er te minsten ge schreven; en mits cr onlangs hier ten lande eene vrouw veroordeeld werd tot 6 maanden gevang voor het stélen vaneenen eemer water (niet voor het stelen van den cemer, deze was haar eigendom, maarvoor het ste len van het water zoo willen wij wel denken dat on beschaamde menschenplukkers ook hunne straf niet zullen ontlocpen. Doch de groote zaak die de slachtoffers aanbelangt, is deze Moetende bankiers en wisselaars de sammea die zij met woeker en bedrog afgeperst hebben, teruggeven, ja of neen De goede rede cn het gevreten zeggen ja. Eene koophandelsrechtbank van ons land die zulk ge val in eersten aanleg te oordeelen had, heeft ook ja ge antwoord. Doch het beroepshof zegde neen 1 En nu is de zaak onderworpen aan de beslissing van het Verbre kingshof. Het publiek wacht met de grootste belang stelling de uitspraak af. Toekomende week het vervolg van dit artikel. Beigen 3 1/2 102,10 a 102,20; 3 ó/o 98,50. Annui- teiten 96,15. Buurtspoorwegen 3 0/0 95,50. Loten der Buurtsp. 104,75. Antwerpsche Loten 96,25. Brusselsche 94,62. Spaansche Schuld 78 1/4. Turksche 18,97 ex- koepon. Brazil 4 0/0 83 1/4. Dominicalen 77 3/4. Uru guay 5 0/0 65 1/4. 6 0/0 78 1/4. Paraguay 40 3/4. Vene zuela 51 1/2. Argentijnen als volgt 5 0/0 1886 425. 4 1/2 1888 367. Cedulas papier in herneming a 34 1/2. Goudcedulas 65 1/2. Provinciale leeningen van 290 tot 307. De betaling van den koepon Cordova is aangekon- Brussel, 17 sept. Aalsterscke Hop 1890, 140 a 150 Poperinghe stad 190 a 200; id. dorp 160 a 180. Aalst. Men begint te bemerken dat de opbrengst der Hop zelf niet tot liet vierde van verleden jaar zal komen. De hoedanigheid is goed, wat doet voorzien dat er veel vraag uit Frankrijk en Engeland zal komen. Geprimeerde hop 167,50; gewone 155; hop van min dere kwaliteit werd verkocht aan 135 a 145. Poperinghen, 13 Sept. Poperingen-stad wordt hier verkocht aan 180 en 185 de 50 kilos. Poperinghen- buiten aan 200fr. De pluk is geëindigd, en het aeficit openhaar. Verleden jaar gaf Poperinghen-stad 6,300 ha len, en dees jaar 1100. De buiten zal een klein derde opbrengen. Dc kwaliteit zal zeer goed zijn, dank aan het laatste schoon weder. De brouwers koopen nog niet, meenende dat de hooge prijzen aan de spekulatie te wijten zijn. Londen. 15 Sept. Flauwe markten, slappe prijzen. De laatste prijs schijnt te hoog, en men denkt dat er vreemde hop naar de Londensche markt gaat komen, sedert zijn er nog al zaken gedaan in engelsche hop aan 200 tot 350 Dyon 13 Sept. Een vierde of nog meer opbrengst. De prijzen houden staan aan 200 tot 225 fr. voor merk en lood van 't bourgondisch sijndicaat Saaz 12 Sept. Kleine rijzing. De goeden waar is ge- kwoteerd 150 tot 155 guldens, de middelbare 140 tot 150. New-York. De hop 4 en 5 jaren vindt licht koopers. Parijs. 17 sept. Van alle kanten zegt men dat deop- br. nog heneden de klein verwachting zal zijn. Op de groote Hopmarkt Nuremberg klimmen de prijzen met het aankomen der Hop. Donderdag wierden er 1800 balen verkocht aan 5 en 10 mark hooger. In Elzas, Baden, te Wurtemberg ook opslag.

Het Land van Aelst | 1890 | | pagina 2