Paulus VAN VOORDE 39 Zondag 28 September 1890 31ste Jaargang Loopende Ni -9 't Socialismus ta Gent Politiek Overzicht- erkelijk Nieuws. Godsdiensten Vaderland. GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Sp euken van Meester Lieven. BURST.moctc" zj=g- EEN BLOEDIGE WRAAK. BUREEL, ACHTERSTRAAT, Gewone Annoncen20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde £0 centiemen den regel. Berichten onder 't Nienws, 1 frank den kleinen regel. EI LAN ABONNEMENTS-PRIJS. "a jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaac- genomen, rechtstreeks bij ons cf door Post of Briefdragers. YAM A 26,75 00,00 28,75 Li ÏBBEKE Roode tarwt 18,00 Masteluin x5,oo 1 'ogge 96 kil. i3,253 •st 100 kil.,oc i '▼ookil.oj 'd.a AALST, 27 SEPTEMBER 1890. Zelfsmoorden dat 3UWS* cr 'a Duitschland komen en in Fran krijkst is te wreed! en al bij ongeloovig Volk de groote Augustinus schreef het zoo wel Ach, wat is het wreed te leven zonder Geloof en Hoop Tc Berlijn heeft een rijke Prins zich vermoord, omdat hij met geen aktrice mocht trouwen. Te Parijs ziet men kinders van 13, 14 jaar die zich zelfmoorden,... 't zijn de vruchten van een onverschillig Onderwijs. Te Berlijn op een Brui loftsfeest is de groote petrollamp gevallen, en 26 convie- vcn erg gewond... 't Was akelig om zien, gelijk ze daar rondliepen.Vijgen naar Paschen Nu is AI Jaco bus gelast het verslag op te maken voor d'afschaffing der Kiezers van Rechtswege... Bij de liberalen zou dit al 6 jaar gebeurd zijn... Wij laten ons door den blau w sel trekken. T' Erembodegem, de Kerk stijgt flink en kloek in d'hoogte.... Zal 't Mansvolk ook voor gee- nen Outaar zorgen Voor St Amandus die t' Erembo degem langsheên den Dender 't Geloove verkondigd heeft In zake van rondgaan, deftiglijk,in geval van aanklappen, 't Vrouwvolk spant te kroon... Met heeft het wel gezien van ouds Winkel Winkel zoo duur baar aan Aalst.... Zondagen maandag ten 4 ure schoon Co ncerts aldaar en zondag bij 't Concert Voordracht door een Dichterlijken Volksvriend uit de Gebuurte van Aalst; de achtbare Vriend zal spreken over eene Voorhistorische parabel; dat is voor den tijd dat er boeken en schriften, en gazetten, en vogeldokteurs en vogelvangers bestonden... 't zal merkweerdig zijn Din din dien Heeft er niemand hem gezien De liberalen zoeken achter 'ne generaal gelijk een blinde achter zijnen stok Frére is t' oud, Bara is t' on verschillig: hij zou nog kunnen voor de doktrinairs overslaau en Janson is te dwaas.. In Davidsfonds van Aalst zal decs jaar een Voordracht zijn over d'oude Muzikanten. Te Gent komt een Partij van Volksbe lang «p, tegen de Doktrinairs, Radikalen en Socialisten. De ex-keizer van Brazilië is te Keulen gezien aan den Dom; moest iemand over 100 jaren gezegd hebben Die Domkerk zal voltrokken worden; elk hadde hem vierkantig uitgelachen. En nu is dat meesterstuk der wereld, gansch volbouwd en hersteld. - De St Mar- tenskerk van Aalst mag tellen onder de beroemdste gothieke kerken van Europa. Duiven houden, elk zijn goeste, maar als ze's morgends mislukt zijn met hun duiven, dan loopen ze g'heel den dag knorrig, mor- rig, viesgezint en korelkwint.—Zondag is er te Lokeren een Groot Feest van bekwaamheidskiezers. Zondag is er te Gent groote Wapenschouw der Burgerwacht door'negeneraal... Waarom die Oefeningen der Bur gerwacht niet gidaan op 'te maandag in 't valavond Dan zou men toch die schoon zondagen niet schenden, 's Maandags ten 5 of 6 ure.na d'hitte, ware er iets ge makkelijker Te Maldegem is overledeD de Dichte- resse Vrouw Courtmans. Een Willemsfondser uit Brussel is op 't graf komen uitvallen, in naam van Vrouw Courtmans, tegen de verpaapschiug van Vlaan deren... Ge ziet, 'tzijn beleefde jongens In Oosten rijk zijn 4 regementen soldaten moeten vertrekken naar de koolputtcn van Silesia, waar het werkstaking is. In Frankrijk langs de koolputten in St Etienne, ook werkstaking; men vreest eens een algemeenen opstand in al de koolputten. De Zeebergbrug ligt opgebroken voor 15 dagen, tot 10 October... Dat er nu iemand stond met een boot, om de Volkeren over te zetten, hij zou een goei daghuur verdienen... 't Zal iets zijn met de merktdageu. 't Is der, eersten keer dat wij het zien Vrijdag lag er een schip vast aan de brug van den ijzerenweg nabij Over- ham. 't Roer kon er niet door. Tc Brussel is nu 'ne filou die paraplus gaat stelen in de kerken, terwijl men naar den Offer gaat. In Rusland is overleden M. Fe- odor De Freiman oud 115 jaar. Nooit is hij ziek geweest; de Docteurs willen hebben dat hij zijn leven verkort heeft door den sterken drank, 's Avonds pakte hij 'ne goede slok cognak. Te Berlijn is een aktrice subiet gestorven en twee leden der rijke aristokrasie hebben al hun geld verspeeld en daarna zich gezelfsmoord... 't Wordt een mode bij dat Geuzenvölk. Die vader acht en eer toedraagt, Verkrijgt van God hetgeen hij vraagt. Men heeft het meer gezien, dat on3 dc tegen spoed, Den weg geopend heeft tot een veel grooter goed. De vriendschap op de deugd gegrond, Is ver de beste die men vond. Die al te kluchtig is, en ieder stelt tot spot. Vergramt zijn' evenmensch, cf wordt geacht voor zot. Tracht naar eens anders schade n et, Zoo komt gij 2elfs niet in 't verdriet. Het is een spreekwoord van ons land Een langetong is kort van hand. Ligt horzel zijn, en dikwils pronken, Zijn in de Jonkheid kwade vonken. Die 't bitter r.iet wilt raken, Verdient geen zoet te smaken. Nooit zag men wijzen, Zich zeiven prijzen. Die mag en moet eenieder weten Gelijk gij meet, wordt gij gemeten. Groote visschen scheuren 't net, Groote rijkdom, groot belet. Verliest geen hcop in druk of pijn Na regen komt er zonneschijn. Geen tijd of jaren zijn te laat. Om iets te leer en dat ons baat. Wilt gij niet vroeg begraven zijn, Neemt spijs en drank als medecijn. Drinkt gij zonder dorst. Smeert gij veel de borst, Eet gij zonder honger Gij sterft des te jonger. Een groote opschudding in d'hoofdstad van Vlaanderen; Opschudding en schrik Door de Kiezing van Zondag; Voor den Werkrechtersraad; In al d'Ambachten liggen de Socialisten boven; Rond de 7000 stemmen hebben zij behaald op 13000 Kiezers; 't is waar dat er rond de 5000 kiezers achterge bleven zijn.... Wat nu gezongen, zei de koster en zijn kerke stond in brand.... GentGentGent Al dat werkvolk geschaard onder de Vlag waarop te lezen staat Noch God, noch Meester Wij willen de Kerk vonpletteren, den AdeL en -de Burgerij. Iloe is dat zoover gekomen in die Stad, waar al die ge leerde Priesters zijn en al die Godgeleerden, die Profes sors, Kanunnikken, al die Paters en die Religieusen, al die katholieke machtige rijke menschen Hoe is dat gekomen? Door de Stadsscholen De rijke menschen en de burgers hebben hun geld ge geven, om den grond onder hun voeten te laten onder mijnen.... Is 't dom genoeg? Vooruit schrijft uitdrukkelijk Al dat liberaal is, is voor ons; daarom bestrijden wij de Kerk en hare leerstelsels. Nooit zou Gent in zulke droeve laberenten gekomen zijn, hadde men daar onder een Katholiek Bestuur ge weest. Hoe is dat gekomen Door de Stadsscholen, de Socialisten hebben een Druk kerij, een Bakkerij, een Brouwerij, een Smederij, een Apothekerij, een Kleermakerij; maar Scholen hebben ze niet; omdat de Stadsscholen HUNNE scholen zijn. Van de Stadsscholen is 't Werkvolk gevallen in de libe rale gazetten, in de liberale boeken, in de liberale Socië teiten, in d'Órgelbals, in't Zedebederf.... Vooruit geeft feuilletons van Zola, dat zegt ons genoeg. GentGentGent Waar gaat dat eindigen Men weet het niet. maar wat een stellige waarheid is, dat 't Werkvolk van Gent zoo gevaarlijk niet zou aange spannen zitten, indien de brave Katholieken van Gent vereenigd waren in hun Parochiekerk, gelijk op de Bui tengemeenten; indien zij allen rond hunnen Herder ge schaard waren; indien de rijke Katholiekenen de goede Burgers door de verfransching niet gescheiden waren van de Burgers en van't Werkvolk.... Welke macht hebben zij op 't Volk, zonder de vereeniging in de Parochiekerk? Waartoe dient hun geleerdheid en hun welsprekendheid, als zij van 't Volk niet verstaan worden? Mocht de Kiezing van Gent tot een ernstige overweging brengen!... Orde, rust, 'tbestaan, alles hangt er van at. ITALIË. Crispi is zijnen minister van finantiën kwijt; de man was te radicaal, of we' hij wilde van geen nieuwe belastingen hooren, en met reden; want het land is uit geput, de nijverheid en landbouw kwijnen; en Italië kan aan zijn volk geen brood meer verschaften. Het waarom is niet ver te zoeken d'ander week liep van stapel een nieuw gepatserd schip, de Spezia, dat zoo wat 10 mil- lioenen fr. kost. Italië moet groot zijn, eene krijgsvloot hebben, een ontzaggelijk leger, en koloniën gaan vero veren in Abijssinië. Koken kost, en de soldatenziekte leidt de landen naar de bankroet. De radicalen zijn verbitterd op hunnen ouden vriend Crispi omdat hij den radicalen minister Seismit-Doda aan de deur heeft gezet met een simpel briefken van op zeg- De schat-minister is Giolitti; zijn voorstel van de uit gaven te verminderen om de kas in orde te stellen, is zeer slecht ontvangen door zijnen collega, den minister van oorlog die liever optrekt. Er is dus spraak wederom van het monopolium der solferstekjes en de oude belas ting op het malen. IERLAND. —-De aanhoudingen van homerulers en uitdrijvingen van pachters herbeginnen met eene nieuwe woede. Minister Balfour denkt dat dc dwangwetten Ier land zullen dempen; hij is deerlijk mis. Op het domein van Ponsobij zijn de uitdrijvingen moe ten gestaakt worden, omdat vele pachters ziek te bedde lagen; maar hunne akkers zijn toch ingenomen. Te Lug- gacurra zijn de pachters door de soldaten verjaagd in te genwoordigheid van hunne priesters. In de bergstreek vin New-Ross verdrijft men een veertigtal landbouwers die reeds aan den hongersnood lijden, hun aardappels- oogst mislukt zijnde. Op sommige plaatsen weerstaan de landbouwers gewapenderhand, maar ze moeten zwich ten voor d'overmacht, en worden naar 't gevang ge sleurd. Gisteren vrijdag zijn 4 Parlementsleden voor de recht bank van Tipperary verschenen, onder beschuldiging van de landbouwers aangespoord te hebben 0111 hunne pacht niet te betalen. Eene groote menigte staat rond het gerechtshof en het garnizoen is onder de wapens. FRANKRIJK. De republiek staat te vast voor de radi calen; ze herbeginnen hunne woelingen en haarklieve- rijen die het Boulangisme hebben verwekt, en zooveel misnoegen tegen de Republiek. De radicaal Brisson in 't openbaar, en de kamerpresident Floquet achter de gor dijn bereiden nieuwe plaag wetten tegen de Kloosters; ze willen al de kloosterlingen zonder onderscheid doen be talen als vereenigde nijveraars en handelaars. Welk eene domme plagerij f Maar er zijn gasten die van anders niet leven kunnen. De kloosterlingen vragen slechts het alge meen recht. De Times zegt dat zulke plagerijen het gevaar der Bou- langisten wederom zal doen oprijzen, en 3 a 4 millioen kiezers tegen de Republiek keeren. ENGELAND harrewart met Italië aan 't zuiden van Egijpte, en beweert dat Kassala aan 't grondgebied behoort van Kartoum en bijgevolg van Egypte waar de Engelschman voor 't oogenblik voogd van is. Bijgevolg mag de Italiaan den kring van zijnen invloed niet uilbrei den tot aan den blauwen of witten Nijl, maar zich bepa len bij een streek tusschen Massouch en Souakim. BULGARIË zou, volg-ms den Dailij News, een hondgenootschap maken met Oostenrijk en Turkije; de Rus zal dat met een scheef oog bezien. fESSINO. De revolutionnaire liberalen zijn door den vooorspoed verstout, en verklaren dat het verjaagd Ëestuu- niet mag terugkeeren. De Bondsraad van Bf.rn scheert raad over dien kerkdijken toestand en vraagt dat het kanton van Tcssino zou handelen gelijk de andere ''.v.ilsersche Kantons en het Bestunr samenstellen uit mannen aan de twee politieke partijen bchoorende. Wijzouden gen Kerke lijk en Borgerlijk Feest; want d'achtbare Gemecnte-0verheid van Burst aan 't hoofd is der Feestelijkheden... 't Is M. den Pastoor van Burst, t'Aalst en te Dendermonde zoowel bekend en in zulke achting,': isE.H. Oste die Jubilé viert van 50 jaren Priester,dijnsdag aanstaan de; 50 jaren Priester, in 1840 Priestergewijd en 24 jaren Pastoor van Burst, waar hij de goode werkzame zorg volle Herder is geweest, waar hij de Kerk heeft verrijkt en versierd als een Hcmelken... Dijnsdag ten half negen wordt de goede Herder uit zijn Pastorij gehaald stoets gewijze, naar de kerk geleid, ten 9 ure Plechtige Mis met 7 Heeren, Hij aan 't hoofd; onder de Mis Sermoen door Deken Raemdonck van Aalst; na de Mis ontvangst in de groote zaal van 't Klooster; ten 4 ure Serenade door 't Muziek van Oordegcm; 's avonds verlichting van de kerk langs buiten; de Beelden van St Pieter en Pauwel, de rozetten, dc vensters, 't zal al verlicht zijn, de 5 ar ken der Plaats zullen ook inlicht en gloed hunnen Dank toeroepen aan den Jubilaris; ten 8 ure Vuurwerk.... Brooddeeling en 's anderdaags Mis van Dankbaarheid... Burst! Burst! Burst!... En de Kerk zal prachtig behan gen ziju, zonder 'ne nagel te slaan in de rijkgeschilderde wanden... Als 't is om Feesten te schikken, voor iemand die de genegenheid der herten heeft, de Vlamingen zijn ieverig, spitsvinnig en heldhaftig! Ze zeggen dat er zooveel Volk geweest is op de Bedevaart te^Lebbeke, zoo eeuwig veel Volk,|en Wieze spande erde kroon voor 't gezang, Wieze .bij Aalst. ZONDAG 't Evangelie van Matth. 9 Jesus geneest eenen verlamden; Zondag in St Martenskerk Feest der VII Weeön, ten 10 ure Plechtige Mis, teD 4 ure Groot Lof en Sermoen. Maandag, H. Michael, aartsengel, St Michiel, die te Brussel op den Toren van 't Stadhuis staat ea er den geest van Boosheid en Valschheid bed wingt; dijns dag H. Hieronimus, kerkleeraar; woensdag r October, de Roozenskransmaand; zaterdag 4 October St Fran- ciscus van Assisen, de koning der vrijwillige Armoede, gelijk er zoo schoon bezongen staat in 't Groot Orato rio van St Franciscus, door meester Tinell. Ten tijde der Apostelen cn der Missionnarissen, als zij bij d'onbeschaafde Volkeren door Mirakelen de Leering Christi bevestigden, d'oogen gingen open en d'herten waren ontroerd; maar nu, dat beschaafd en verlichte Europa blijft onberoerd bij de wonderbare Teekens die in Frankrijk gebeurd zijn Blinden kregen daar 't ge zicht weêr; stommen spraken; kreupelen gingen; men schen met ongeneesbare ziekten wierden in hungezond- heid hersteld, niemand kan die wonderbare Teekens loochenen; de namen der genezenc Personen staan in de gazetten; men uoemt hunne ziekten, hunne Docteurs; als 't Valsch is, niets gemakkelijker dan het te loochen- straffen; doch men zwijgt en men gaat er over.... De Katholieken in Frankrijk gaan de maand van den Roo- zeokrans opeen buitengewone wijze vieren, ze doen de klein kinderkes bidden voor Frankrijk; immers, men weet dat na de plechtige vermaningen de wreede kastij dingen zullen komen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. In het bisschop pelijk college te Ronse is Superior benoemd de E. H. L. De Bruyn, S T. D., die als professor van Wijsbegeerte in bet klein Seminarie te St Nikoloas vervangen wordt door den E. H. M. De Baets, S. T. D., subregent van het Belgisch College te Rome. Is Pastoer benoemd te Nieuwerkerke, de E. H. Van Landegbem, als pastoor te Donck vervangen door den E. H. Van den Breen, onderpastoor te Nederbrakel. I. 0 God, wil Belgenland toch sparen Mijn Land, 't is 't schoonste dat ik ken, Omdat mijn Yaadren Belgen waren. Omdat ik Belg geboren ben Wil er den Godsdienst ook bewaren, Dien men bestormt van allen kan»; 0 God, wil Belgenland toch sparen, Mijn katholieke Vaderland. l!,s II. 0 Godsdiensthoogste schat van 't leven Die ons van God geschonken werd, U blijven we eenwig vaste kleven Aan U, aan U ons minnend hert 0 Gij, gij zaligt onze dagen, Gij houdt den vrijen Belg in stand Want die den Godsdienst liefde dragen, R|s Beminnen best het Vaderland. III. Watzouden wij het Land verraden, En werken aan zijn ondergang, Met onzen Godsdienst te versmaden, 't Geluk van België eeuwen lang Neen, eerder zal ons tong verstijven, En eer verdorren onze hand Wij, Belgen, zullen Belgen blijven, Getrouw aan God en Vaderland WAARACHTIGE GESCHIEDENIS. «O» XVI. BEWONDERING EN VERWONDERING. Ziedaar het Hof van Assisen vergaderd.... Wat Volk! welke menigte! Nooit was dit te zien geweest! Nooit of nooit Al de voorbehoudene plaatsen bezet en de omheining voor 't Pu bliek broebbelende vol. Wat was er te doen? Onze achtbare Lezeressen en Lezers zullen het reeds in de be3t hebben. De Notaris was zijn eigen gaan aanklagen en gevangen geven; g'heel de Provincie was in een opschudding van bewondering en verwondering gekomen. Hij, de Notaris, de Voorzitter der Gezwoornen, hij was de plich- tige Tegen alle hoop en tegen alle verwachting had dc vrouw van den braven Schrijnwerker haren Eed tot een goed einde gebracht. Daar zit die Vrouw Die Ileldinne Elk is gejaagd om haar te zien; men staat op de tecnen; men vouwt zijn handen te samen; daar zit zij met haar twee kinderen; haar man is door haar waarachtig woord van troost, tot opwekking gekomen; kunnen leven zonder schande Met vrouw en kinders kunnen uitgaan! de waarheid in volle daglicht komen!... 0 ja, hij stierf door de schande; geen Doktors, geen mcdecijnen konden hem helpen: maar dat woord van zijn Vrouw Man, de ware plichtigc is gekend dat woord riep hem terug uit d'armen der Dood Is hij daar niet, die weerdige man, dat slachtoffer vraagt men langs alle kanten. Neen, wordt er gemompeld, hij was nog te zwak; men vreesde.... hij is toch zoo lang ziek geweest.... Ter plaatse waar de Meester-schrijnwerkcr vroeger zat, daar is nu de Notaris; achter hem staan twee gendarms; voor hem zit zijn verdediger, de jonge advokaat Renald. Naar den Notaris zijn ook d'oogen gebrakkeerd; 'ne weerdige man! ge ziet de kalme droefheid op zijn wezen.... Ja, hij moet iets afgezien hebben!... Op eene der eerste banken zit iemand j in den rouw; 't is de vrouw van den Notaris, met hare dochter Helena en drij ander kinders.... De Vrouw van den Notaris weent, als zij ha ren Echtgenoot ziet tusschen gendarms; Helena houdt den witten zakdoek van haar oogen niet. Magdalena! 't is naar onsHeldinne dat elkers oogen teruggaan!. Magdalena! ach, na lijden komt verblijden; zij ook, aanschouwt de Notaris en zijn Echtgenote en hun kinderen, en een diep mede lijden beklemt haar gemoed. De Zitting wordt geopend; De akt van Beschuldiging wordt voorgelezen; De Notaris moet recht staan en antwoorden en hij verhaalt met een sombere eenvoudigheid wat wij reeds weten Dc wrekgierigheid en de wreedheid van Anselm; Zijn ongeluk van in die handen gevallen te zijn; De gebeurtenissen van dien nacht; Zijne vreugd voor de vrijspraak; Zijn talmen en wachten als de Schrijnwerker nog altijd in 't verdriet bleef; zijn spijten zijn wroeging; zijn leedwezen van aan die brave Familie zooveel last en schande en pijn berokkend te hebben; Nooit had de Rechtbank een rechtzinnigere verklaring gehoord; Het Openbaar Ministerie somde de feiten op en hield de be schuldiging tegen den Notaris staande Plichtig was hij door moord, onvrijwillig, maar toch plich- tig; plichtig omdat hij dien man liet beschuldigen en veroordeelen; plichtig, omdat hij dit Huisgezin zag lijden en verkwijnen! 't Was de wet der menschen, dikwijls zoo ongevoelig en zoo onbermhertig die sprak, maar de jonge Advokaat liet een andere stem hooren cn bij zijn eerste woord braken de toejuichingen los. In korte zinsneden herhaalde hij die dramatieke geschiedenis, den heldenmoed van Magdalena, de wreedheid van den wrek, het jong en deftig leven van den Notaris, zijne liefde voor vrouw en kinderen, de strikken waarin de gierigaard cn woekeraar hem had gewenteld, de ongelukkige doodslag, de pogingen van den Nota ris, de edelmoedigheid zijner dochter Helena. Is de Wet overtreden, zegde hij, heeren Gezwoornen, heeft de Wet hare rechten, het hert moet ook spreken, ik zeg niets meer laat uw hert spreken en denkt wel dat de slag die de Notaris zou treffen, loodzwaar zou vallen op de Familie van Magdalena, die met zulke algemeene genegenheid en zu«ht lot herstelling wordt omringd. Tranen en toejuichingen waren het aandeel der Vergadering. Dan gingen de Gezwoornen in beraadslaging; na een zeer kort verwijl keerden zij terug: Is de Notaris schuldig aan onvrijwillige moord Eilaas, ze moesten antwoorden JA, maar de meest verzachtende omstandigheden v\ierden ingeroepen. Nu was het de beurt van t Hof om te beraadslagen. Nogmaals moest de Wet gevolgd worden. Met bevende stem las dc Voorzitter 't vonnis af. De verheerlijking van den Schrijnwerker, 't slachtoffer cener Rechterlijke Dwaling.... Notaris Labart schuldig, veroordeeld tot de verbanning. Doch aanstonds wierd een verzoekschrift opgesteld en geteekend door het Hof en door al de Gezwoornen. Nu stond Magdalena recht Vrouw, sprak de Voorzitter, het Gerecht had gedwaald, dat elk u het uitgestane leed vergoede en geen twijfel of Z. M. de Kei zer zal uwe heldhaftigheid willen beloonen. Heeren, zoo sprak de moedige Chrislene Vrouw; ik begeer of wil geen ander belooning dan de Vrijheid van den Notaris, die, even als wij, een slachtoffer is geweest.... Hebben wij geleden, hij ook heeft bittere dagen en angstige nachten beleefd 't Publiek, 0 nooit had het Gerechtshof zulke teekens van goed keuring en ontroering bijgewoond, 't Publick vervoegde zijne stem bij de hare en twee maanden nadien wierd 't geluk der Familie Michaud volledigd door een Keizerlijk Besluit dat de volle kwijt schelding verleende. Na lijden komt verblijden; Welk geluk, welke vreugd in die herten, in die huisgezinnen; de Schrijnwerker wierd om zoo te zeggen op d'armen gedragen; die tegen hem kwade vermoedens gevoeld hadden, waren nu de eerste en de zeerste om hem reehtzinniglijk alle teekens van eerbied te geven; de Schrijnwerker, nu rijk geworden, had al het leed en onrecht vergeten, geen ander gevoel bleef in zijn hert dan liefde voor zijn Vrouw en Kinderen, vriendschap voor iedereen en een vurige drift om de ongelukkigen. te helpen en de bedroefden te troosten. EINDE. OF door Silvain Van der Gucht. 0 Men was in de eerste dagen der Lente van het jaar 1584. De zon begon reeds naar het westen te dalen en de aardsche voorwerpen, die zij nog met hare zwakke stralen bescheen, met langwerpige schaduwen at te teekenen. Het was een bijzonder schoon weêr, de lucht zuiver en onbewolkt, hetgene voor den volgenden dag voortdurend een eerlijk weêr scheen aan te kondi- fenBoomen en heesters begonnen reeds uit te botten, maag- elievekens en lentebloemen doorweefden beemden en weiden, echter hoorde men weinige vogels kwikkelieren en waren onze

Het Land van Aelst | 1890 | | pagina 1