Rampen Misdaden Ongelukken U uitenlands Parlement, j Overzicht der Beurs. Die grouwelijke Dronkenschap Wreed Drama te Cureghem. STORM EN WOLKBREUK Groote ramp in Amerika. Frankrijk. - D'Overstroomingen. COÖPERATIEF Wreed ongeval op jacht. Ia t' Aalst achter Chipka, w aar ze nieuwe kaaimuren maken, door 't maandag; vieren, door 't geneveren en rioopen, den Stoomketel naar den Sis en de werken □roken.. En gelukkig nog dat dc m&chien met ge- ngcu is; men had den ketel laten gloeiende i ood den, zonder water in de doen; er konden huizen in akken gesprongen zijn, gekwetsten, dooden Die vervloekte Dronkenschap Die plaag der plagen AALST. Maandag zaten in de wacht t Aalst 7 a 8 aardappeldieven, van Sag jaar; ook 2 jonge bengel- kes, die zondag op den Festival aan 't Klein Gent oenen portemoDnaie uit den zak eener madam hadden ge- naald... In een stad waar veel kinderen t straatloopen doen en bijeenscharrelen, zal men veel dieven en schur ken hebben. DENDERMONDE. Maandag nacht zijn twee koopwarentreins opeen geloopen; de twee lokomotieven zijn beschadigd, 3 wagons in stukken en de mecanicien De Eacker van Hofstade, Blekte, gedood... Donderdag is hijt^graven. Dat droef geval te Dendermonde tlOIStftuC Serafien De Backer, 20 jaren oud, reeds 3 jaren Stoker, een brave jonkheid, stipt op zijnen dienst, geeme gezien, reeds Opperstoker en maandag nacht veron gelukt te Dendermonde, als Slachtoffer van den Openharen Dienst: maandag nacht rond 10 ure, in de Statie den excen- trik verkeerd gedraaid en 2 Lokomotieven die opeenloopen; De Backer doet met alle geweld het alarmteeken fluiten,doch het is te laat; de botsing geschiedt, het deurken van den ketel vliegt open en De Backer ligt daar geprest en verbrand op een ijselijke wijze; is 't waar dat hij 3 uren in dien toestand is gebleven, kermendeen tot den Heer roepende en zich berei dende om te sterven? M. den Onderpastoor van St Gilles is hem daar komen versterken en de Hulpmiddelen der ri.is.eric brengen. Hofstade is in hartgrondig medelijden voor het Slachtoffer en zijn brave Familie. De genaamde Busschots landbouwer wonende onder Berlaer, een brave en voorbeeldige huisvader, is op donderdag 18 Sept. door den bliksem gedood, ter wijl hij in 't opene veld de aardappelen bewerkte. Waakt en bidt, want het uur is u onbekend. Het gerucht was hier in omloop als zou de ge naamde Van den Hende, wonende te Tremeloe, aan de gevolgen der wonde bekomen door een messteek op Schriek kermis gestorven zijn, dit is onjuist, nochtans verkeert hij niet buiten gevaar, de gendarmerie heelt de zaak in handen. Dat men beter de geestelijke en bur- gelijke wetten nakwame, wegware het moorden, veen- ten en twisten. t KERKDIEFTEN Te Reeth en te Rumpst is ln de kerk gebroken en gestolen, doch alles wel verborgen zijnde, hebben ze weinig of niets kunnen inpalmen. TeMESPELARE isook in dekerk gebroken, te nachte van 19 tot 20 dezer; niets van meerde hebben ze kunnen stelen en maar eeaige centen in d offerblokken AALTER. Sinds eenigen tijd schijnt Aalter het mikpunt der dieven te zijn. Hennen, konijns groenten, zelfs een steekkarreken viel in den zin der dieven, lus- schen woensdag en donderdag gebeurde een diefstal op grootere schaal. Vrouw X..., van Thielt, die hier we kelijks met ellegoederen ter markt komt, had een kol- fer volstoffen geladen, in de aanhoongheden der her berg Het Lam, dorp. Donderdag morgend bcstatigde men dat gedurende den nacht de schoonste stoffen gaan vliegen waren; men schat het gestolene op 2500 fr. Een wreed geval te Brussel. Ia door luiheid en zedebederf M. B. meester-kleer maker, Vader van 8 kinders die hij neerstig opbrengt. De «udste, in de militaire loopbaan, doch met veel leeren, lui zijn en zwieren. De Vader had met veel voorspraak verkregen dat zijn zoon een nieuw Exaarn kreeg. De zoon beloofde, kreeg geld voor boeken, maar leerde zooveel als een uil uil de bosschep. Zaterdag hoorde de meester-kleermaker, dat al zijn pogingen vruchteloos waren; dat Domien zijn Ouders bedroog; rond middernacht vindt de meester-kleermaker zijn zoon in een Restauratie met eenen zwelggasj en een ge- mein vrouwspersoon... DiejoDge slechte lui van onz®n tijd 'tis iets. De meester-kleermaker spreekt zijn slecht suie'kt van zijnen zoon aan, ora hem te berispen zoon antwoord onbeschoft en wil zelfs zijn Vader slaan; de Vader haalt 'ne revolver uit, en lost drie scheuten in 't lijf van zijnen zoon, die neêrvalt als een stuk lood, De Policie is er tusschen gesprongen. Vlaamsche Velden eenig en stil.... Ook zou men er te vergeefs een vlas- of sloorbloem hebben gezocht, welke zich eertijds met gan- sche kauters, door een zoet lentewindje gedreven,als een golven"' zee bewogen... Ja, zelfs het graan en tarwe was er schiers met vinden, niettegenstaande de vruchtbaarheid van onzen Vlaamschen b°Deo'orzaak daarvan was echter niet ver te zoeken; achttien volle iaren van 1566 tot 1584 hadden de Beeldstormers ons Vaderland in vlam en vuur gezet, en Pesten Hongersnood hadden meer dan den heltt der Bevolking meègerukt.... Nu waren echter sedert eeniee maanden de Nederlandsche beroerten geëindigd; maar door dien schier al de Landslieden uitgestorven waren en de overige, door den hongersnood gedreven, het Land hadden verlaten, wa ren de meeste velden onbewerkt blijven liggen, toestand waar ze reeds meer dan zeven jaren in verkeerden... Ook stonden er vele boerenwoningen ledig, ja, zelfsgroote pachthoeven die op eenigen afstand der Dorpplaats gelegen waren en welkers inwoners be hoedzaam de wijk hadden genomen; en daar veeldezer gebouwen reeds bouwvallig waren, droeg hun aanblik niet weinig hij om de streek nog akeliger te maken. Zoo stond er in de gemeente \V elle, dicht aan de heirbaan die naar het levendig stadje Ninove geleidt, een soort van klein pacht hof die een der eerste verlaten was geweest en dusvolgens veel bouwvalliger scheen te zijn dan de overige woonsten.... Op het oogenblik dat ons Verhaal begint, was echter de eigenaar, met name Jan Van Dam, die zoo vroegstondig met vrouw en kinderen Oorlog, Pest en Hongersnood was ontvlucht eens komen zien of zijn huis niet plat gebrand was, met 't gedacht, indien deszelfs toestand het toeliet, met zijn huisgezin terug te keeren; en nu stond hij het gebouw eens terdeeg in oogenschouw te nemen.... Het scheen echter dat Jan zich aan een veel slechteren toestand had verwacht, want alhoewel treurig, scheen hij zijn zeiven troosten binnensmonds mompelende: Bah het zal toch geenen wereld kosten om mijn huis langsden buitenkant in zijnen vor.gen staat te herstellen; laat ons nu eens van binnen gaan zien hoe het Difzeggende, trok hij den sleutel uit zijnen zak, waarvan hij zich voortijds bediende en meende er de deur meé te openen: doch hier was hij niet weinig teleurgesteld, daar, wat pogingen hij ook aanwendde, het hem onmogelijk was binnen tc geraken; en geen wonder! want hij zag nu ter oogen uit dat men gedurende zijn afwezen, het slot had veranderd.... Jan tan Dam gaf echter den moed niet op en na zich een weinig te hebben bedacht 1 mes achter zegde hij, langs achter, aan den acliterlijst an het huis is in den muur een poortje dattoegang geeft in de spende waar gewoonlijk mijn vleeschkuip stond en welkers sleutel ik ge- lukkipijk heb bewaard en meegebracht; misschien zal ik langs ^Hij begaf fchknanar den achterkant van 't gebouw en zagmet voldoening dat 't poortje nog bestond en t slot met veranderd. Het was hem echter niet gemakkelijk hetzelve te openen, daar het reeds zoolang gesloten had gestaan; maar eindelijk na veel vruchtelooze ZUUidiig fc bI nnd0 r,nnrtip crintr ril kl'fi SOnde r.ennruler wreed gevm. Ja, en is dat de beschaving Gelukkige huishoudens, waar men lijdt en mijdt, verduldig en verdraagzaam is Zekere madam Daus, rr.ishanJeld van haren man, een si uk vrijgeest, was met hare 4 kinderen komen wonen, Fortuinstraat N°6, ze leefde cr stil en gerust, toen zater dag avond haar huisb. ul inkwam, met de sommatie van weer te keeren; ze weigert; de man neemt een bijl, kapt op haar hoofd, gelijk op eenen beenhouwersblok; op haar schreeuwen en huilen komt de Policie enhij vlucit. Mme Daus ligt in St-Pieters-Hospitaal en dc man is op den dool. BRUSSEL. Op dp.n brandstapel. - Het is een lief huwelijk, zeker huisgezin, op den Boendaalschen steenweg,. De man is een onverbeteilijke dronkaard Dinsdag avond kwam hij weer, dronken als honderd Zwitsers, thuis en verklaarde aan zijne vrouw dat hij zich levend ging verbranden. Verbrand u al op, zegde de vrouw. De kerel haalde krollen en hout bijeen, legde het tus schen, twee stoelen, stak den hoep aan en ging op de stoelen staan. Weldra sloegen de vlammen omhoog en de vrouw, die dat ongetwijfeld heel aardig vend, bleef er op staan zien. De voorbijgangers, die door het venster het vuur zagen, snelden echter binnen, trokken den man, wiens kleeren reeds geheel in brand stonden, van zijnen stoel en doofden de vlammen uic. Inde ClinieKstraat aldaar woo t vrouw G. moeder .an verscheide kinderen. De oudste J... luiaard en dronkenlap. Maandag achternoen ten 4 ure hij komt thuis wreed zatGeld zoo bromt hij, geld moet ik heb ben Ik heb geen geld en gij hebt al genoeg gedronken; dit hoorende springt hij naar zijn moeder °E» roon- ster dat hij is, spriugt hij op met een mes in zijn hand; de moeder weert 't mes af: 't gaat recht in den buik van den dronkaard die neêrvalt, badende in zijn bloed, ter wijl de moeder in onmacht neerzijgt. De moeder is voorloopig aangehouden, en de zoon ligt in 't gasthuis van Meulebeek. ANTWERPEN. Een wreed geval met den tram in de ScheldestraatEen dochter van ix jaren, Eme- rencia De Hert, met een kindje van 19 maand op den arm, voor den tram over de straat loopen Vallen en Emerentia dood, maar 't kindje zonder eenig letsel... De kreupele bode brengt aan dat Emerencia eenen ap pel ging koopen, dat 't kindeken wegliep, dat zij er ach- tersnelde en aldus aan haar dood is geraakt. Dikwijls een kleine onvoorzichtigheid, Beweend wordt en beschreid. ROUSELARE. - Zondag avond, omstree s 10 1/2 ure, gedurende het onweder dat boven onze stad heersch- te, is in de haven onzer vaart schielijk een schip gezon ken, geladen met 35,000 kilos tarwe, en het ovorige der lading met koolzaad en lijnzaad. Van 't schip is niets meer te zien dan den mast, en ge- dnrig is men bezig, zoo goed mogelijk, de lading te los- SC liet schijnt dat dit schip zich in slechten toestand be vond, en waarschijnlijk zal er lek gekomen zijn, waar door het schip zoo dapper zonk, dat de schippersfatnilie, die er zich op bevond, niet te haastig koa zijn zich te redden, wilden zij met hun schip ook in de diepte niet edegesleept worden. Het schip droeg den naam van Le Jeune Emile schipper Vanhave, en dc vracht was bestemd voor M. Derinck, te Gits. Schip en koopwaren waren verzekerd tegen ongeval len. Men berekent de schade op 50,000 fr. ST-NIKOLAAS. Een schrikkelijk ongeluk dat eene les te meer moge zijn voor sommige huismoeders heeft de bewoners der Meulendreef in verslagenheid gebracht. Dinsdag, omstreeks één uur, stonden eenige gebuurvrouwen een noenpr<;atje te doen, toen een Hart verscheurend geschreeu v hunne aandacht nep uit een der huizen sprong een kind in vlam en vuur. Aanstoads liep men bij en doofde de vlammen, lukkiglijk nadat het kind met brandwonden overdekt was. Men heeft weinig hoop het slachtoffer, dat pas drij jaar is, te redden. De moeder, die uit werken ging, had hare kleinen al leen thuis gelaten. A LANDSKOUTER. - Den eersten kermisdag, rond middernacht, is eene bende woeste en bedronken kerels, huilende en tierende, naar de herberg Vogelenzang, m de Kattestraat, afgezakt. Op het hof binnengekomen hebt en zij aanstonds begonnen met het bakkot 01 ovenbuur af te breken. De baas, op het gerucht buitengekomen, om te zien wat er gaande was, moest alras weer binnenspringen, wilde hij eene ranseling ontgaan. Een onderzoek door de policie ingesteld heelt net spoor der daders doen ontdekken. IN DE WALEN Een droef geval te Morlanwelz M. Walter-Cambicr een rijke nijveraar, doet bouwen achter zijn fabriek, hij gaat er eens zien, als een zwaar stuk ijzer neêrvalt en hem zoo schrikkelijk wondt, dat er bijna geen hoop was hem te redden. Geen woord is er gezegd Met meeder waarheidskracht Dan dat de Dood soms komt, Gansch dieflijk in den nacht. RAZERNIJ Tc Stave, in de Walen over een maand lier. daar een razige hond en verspreidde grooten schrik, alles bijtende waar hij aaa kon. G'hcel den stal stierf uit en veel gebetene Personen gingen naar St Hubert... D'ander weck de grondeigenaar M. Brozen Paquet krijgt pijn in zijn hoofd, legt zich, de Dokteur komt, T>--ij. Vf Pnnnnt Cholera. In Abijssinia zijn de sterftens verschrikkelijk. Uit Amerika schrijven ze dat de Cholera verschenen is te Berghemij, in de distrikten van Ohio. -Te Berlijn heelt de prins van Hanau, zoon van den grootvorst van llessen, zich door den kop geschoten. Hij verkeerde met slecht vrouwvolk en zoo was zijn leven een helle geworden. ln Zwitserland is 'L ste deken Ruetll gansch afgebrand, 't is te zeg gen grootendeels in den nacht van zondag tot maandag. Ue zoele laffe Zuiderwind wierp petrol op den brand. Die jacht rijmt dikwijls met klacht: tegen Kamerijk te Saint Gerij, de jongeheer Louis Mabive was op jacht; eensklaps, zijn geweer schiet al, men weet niet op welke wijze, 't geweer gaat af, de jonge rijke heer is getrof fenvalt; hij vraagt 'ne Priester, spreekt zijn biecht en sterft. Zaterdag nacht is 't kasteel van Chalain bij Lons-le-Saunie afgebrand; over 8 dagen was er een be gin van brand geweest; men had het spoedig gebluscht, en wierd gewaakt en eenskaps, 't vuur breekt uit en ver nielt dit schoon kasteel. De wasscheresse, madam Orgo- let, want in Frankrijk zijn 't altemaal madammen, de wasscheres heeft haar been gebroken met van de trappen te springen. IN 'T ZUIDEN VAN FRANKRIJK. Men schrijft uit Marseiljc, op datozondag 21 Sept. Dezen morgend van 7 tot 8 ure zijn wij gebombar deerd geworden door eenen stormregen. Op eenige oogenblikken waren de straten over stroomd en belemmerd; er waren hagelsteenen geval len van een kwaart kilo; de bliksem had het fabriek Picon en Cgniein brand gesteken; in de wijk St Mau- ront had het water een arme vrouw verrast in haar hui zeken en zij en haar kinderkes zijn verdronken. In som mige kelders had men tot 60 centimeters water. Een peerd is 400 meters weggerukt en verdronken 't is een ware ramp; in de wijk St Josef heeft 't water een muur doen instorten; een vrou ven 2 kinderen dood; 3 mans- menschen gekwetst; zoo schrijft men uit Marseilje; maar in 't omliggende is de toestand niet min erg. Te Bességes was de Wolkbreuk met wind zaterdag avond ncêrgevallen; veel schade op de Velden; de Land bouwers zijn terneergeslagen. Aan de Spoorbaan is een stuk muur van 100 meters ingestort. Te Nimes heeft het zondag 5 uren water gegoten; de stroom Gardon loopt over zijn boorden. Treins die ten 2 uren 's morgends moesten komen, waren er nog niet ten 11 ure. Veel wijnbergen zijn kapot; te Uzés is de brug weggespoeld; te Bou Cairen zijn 800 schapen ver dronken; ze moeten aanstonds werken aan de Spoor banen, die overrompeld liggen van blokstcenen Tot Avignon is de groote stroom de Rhone 4 meters gewassen; de toestand wordt akelig en allarmant ge lijk de Franschmans zeggen. Te Reading; twee koopwarentreins die cp een botter- den en een reizigerstrein die in 't midden der puinhoo- penreedjer zat veel Volk op; ze kwamen van een Feest; ze waren ten achteren; de mecanicen wilde den verloren tijd inhalen, hij reed tegen de gebrokene rij- tnLeo, zijn trein ontspoorde en reed in de rivier, ten halfzeven 's avonds, in de diepe rivier; men hoorde een ijselijk gekerm en geschreeuw... Reeds zijn er 60 lijken uitgehaald; verscheide rijtuigen vlogen al vallende in stukken; dit was 't geluk dergenen die erin zaten; wei nige personen die op den trein zaten of ze zijn gekwetst. Tusschen Sauilhac en Uzès, een kudde schapen van 1200 koppen, is door de wateren weggespoeld; 9 Per sonen zijn verdronken aan de brug van Beaume; te Mous- sac is de schade onberekenbaar; in een fabriek van 300 werkmenschen is 't water tot 2 meters 50 geklommen; al 't Volk is naar boven gevlucht; de oogst is kapot, de wijn bergen zijn vernield en veel peerden zijn verdronken; te Anduze is 't machien van een papierfabriek 1500 kilo meters weggespoeld; te Montfien is de stroom Gardon 8 meters gestegen; men ziet niets dan water en wagens en karren die er op drijven; teBoucourain is 't water nooit hooger geweest; 't is 's nachts dat de overstrooming er gekomen is; men kan denken welke woeling! Veel_ huis- en staldieren zijn verdronken; men zegt dat de groote ijzeren brug van Tavernes weggespoeld is; te Pont-Ilc- rault is 't huis weggespoeld van den meestergast der fa briek. BEELDHOUWKUNDE, boetseering. Eerste klas, boetseering naar Teekening. Eervolle melding buiten Prijskamp aan Leo De Vos'van Aalst, die een merkweerdig gewrocht heeft geleverd: een En gel omringd van bloemen. Élk bewondert dit stuk van den schianderen Aalsterschen beeldhouwer. tc prijs: Jan Wauters van Aalst. Antiek hoofd: Pr. Karei Bierman van Ninove. Ornamenten naar plaasterprijs: Pieter Wery van Aalst. Doorzichtkundeprijs: Valerius Ducajuvan Aalst. Ornamentkundeprijs: Ed. D'Herdt van Duffel. BOUWKUNDE i° klas samenstelling. i° prijs: Arthur Spaens van Aalst 2° prijs: Cam. Van den Abeele, id. 2® klas, Samenstelling: 1® prijs J. Van den Bergh, Aalst. 2" Adolf Michiels Derde klas: prijs: Alf. Blondeel, Hofstade. Vierde klas: prijs: Ach. Vermeiren Aalst. Vijfde klas: Em. Clotman. Zesde klas: Ach. De Stobbeleir, Geschiedenis der BouwkundePrijs: Ach. Vermeiren,» NOTA. Een diskoersken of aanspraakske of aanmoedi- gingske van wegens Stedeli jken Raad of Besturende Commis sie zou heel welkom geweest zijn. Zondag. terwijl die Prijsdeeling plaats had, is de nieuwe Vlag gewijd van een Koormaatschappij uit heeren Meesters der Zondagschool en Congreganisten.,. Een schoon Vlag geschonken door den Voorzitter M. J. D'Haese. Een treffende Plechtigheid Aanspraak door Pater Bauwens, de felle Vlaamsche Schrijver, koergezang in Kapel en Feestzaal, opwekking en aan moediging... 's avonds ten 5 ure is die Vlag Burgerlijk ingehaald en gedoopt door eenen luisterlijken Festival van Zang. Schoon koors zijn daar uitgevoerd, oprecht krachtig en machtig door de nieuwe Sociëteit Wel doen, zonder omzien door 't Land van Riem, door de Kluchtige Vrienden van Lede, de Vereenigde Broeders van Aalst, de Vereenigde Vrienden van Aalst, de Ware Vlamingen van Aalst, St. Cecilia uit den Meiboom. gelukte het hem en het oude poortje ging al kretsende trad binnen, hij zag eens wel rond en kon zichweldra pogingen oTOrtüi'eendZgSürende'ajn Afwezen, men geen gebruik van de spende had gemaakt, daar alles zich in denzelfden toestond be- vondals op het oogenblik dat hij zijn huis had verlaten. Ja, zelfs ziin twee ledige vleeschkuipen stonden nog aan den muur even als ha die voortijds had geplaatst,... Hij stond dit alles met ge noegen te bezien en meende reeds de voorkamer binnen te gaan, om daar ook eens alles na 1e zien, toen eensklaps de voordeur met eenen sleutel al kretsende wierd geopend en twee manspersonen binnentraden. (tfervotgt.) criigt pun in zijn nooia, legi t is de Razernij; M. Paquet sterft zaterdag in d afgrij selijkste pijnen. lagen, jagen is plezant, maar 't heeft ook zijnen slechten kant.... Wat is er weêr gebeurd in de Walen, te Luney bij Jodoenje? Mr Paul J-, advokaat van Brussel, waser met zijn twee kin deren en gii.g op jacht d'ander week. Hij ziet een sektieken patrijzen den grond rasceren.op 120 meters of circa, bij schiet er achter, eensklaps Euge nie zijn dochterken van tsaren komt tevoorschijn, om te vragen hoe de jacht gaat, zij ontvangt 't schroot in haar wezen, zij haalt 'ne schreeuw op, doch ziende dat haar vader bleek wordt, behoudt zij al haar kalmte, zegt dat het mets is, gaat met hem naar hun hotel, doet de reis naar Brussel, alwaar aanstonds twee Dokters geroepen werden, een der loodkorrels is in d'oog en heeft er een onsteking verwekt. Men weet nog niet welk de gevolgen zullen zijn. GENT. Donderdag morgend, om 7,1/1 ure, ging vrouw Mathilde Philippe, wonende Meulensteedschen steenweg op de slaapkamer van haar vierjarig zoontje Raymond, cn gelastle den kleine met eene petroollamp, die gelukkiglijk niet brandde, de trappen af te dalen. Het was toch nog een gevaarlijk voorwerp in zulke tee- dCHaast beneden gekomen, ontsnapte de lamp aan het kind en brak; de kleine viel er op en werd erg aan het voorhoofd gewond. Een ander kind van 17 maandcu dat ziine moeder aan den trap afwachtt ontving insgelijks gibroken stukken op de linker bil en bekwam ook won den Op het hulpgeschreeuw harer lievelingen, ijlde de moederde trappen af, doch zij trad door de haasthet gebroken glas, waardoor zij het derde slachtoffer harer onvoorzichtigheid werd cn eene breede wonde aan den rechtervoet heeft bekomen. Te Montpellier, van stokersrechten, beloopende tot 2,313,714 franken, 8 maand en half heeft die bedriegerij geduurd. Er sterven in Spanje nog altijd veel menschen van den SU h\ OT 0nzc Stedelijke Raad heeft met veel M A L 1 rede het gedacht afgeweerd van het 8" 1 Stapelhuis te maken, op zulke wijze dat de schoonste Wandeling der Stad zou vernield zijn... Het Stapelhuis zal nu komen nabij de Zeebergbrug op een stuk Meersch dat er voor geschilderd scheen i— M. Meganck, de beroemde Aalstersche Schilder, heeft Brus sel verlaten en komt zijn oude dagen overbrengen naar Aalst, zijn gebortestad... Hij woout er bijna rechtover M. de Pastoor van 't Beggijnhof. Een Passerelleken aan de Pontstraatpoort gaat er volstrekt noodig wor den. De Werklieden moeten er dikwijls tien, twintig minuten wachten. Zondag liep een dronkaard aan de Molenstraatpoort; hij gooide zijnen holleblok ind'hoogte en die holleblok viel neêr nevens 't hoofd van een acht bare Juffer.... Dronkaards zijn gevaarlijker dan zotten. De Wet tegen d'Openbare Dronkenschap is gemaakt om schandalen, misdaden en ongevallen te vermijden..,. Waarom wordt die Wet in Aalst niet uitgevoerd? Waar om wetten maken en dezelve niet doen uitvoeren? Men ziet hier in 't midden der straten dronkaards komen af- dwijlen, dat elk uit den weg moet gaan... Verstaat men hier 't groot Sociaal belang niet der Wet tegen de Dron kenschap? Een pest, een melaatschheid voor Aalst, dat zijn de geheime slechte herbergen. Zondag was het de Prijsdeeling der Teekenschool op de Zaal der Karmelieten.... Rondom de Zaal waren de werken der Leerlingen tentoongesteld ^veel merkweerdige stukken uit alle vakken der Teckcnkonst; de Teekenkunde is de ziel van alle Ambachten; hoe verder gevorderd in de Teekenkunde, hce beteren Ambachtsman.... 't Is uit de Leerlingen der Teekenschool dat de Kunstenaars moeten geknipt wrrden. M. Meganck, thans in Aalst terugge keerd, M. Meganck, die beroemde Aalstenaar, was over 70 jaren op onze Teekenschool; teekenen en schilderen was zijn leven; zijn brave Vader wilde van zijnen jongen een Beenhouwer maken gelijk hij was; dikwijls wierden de papierkes en dc teekeningskes van tafel gesmeten; vodderijen! werken!... De jonge Aalstenaar ging in 't genipt op den zolder werken; daar ook gebeurde het dik wijls dat papieren en pottekes verf en penseelcn dc straat opvlogen. Doch «nze Leerling volherdde; hij was aan gemoedigd door de Meesters der Akademie; van de e Teekenschool ging hij naar hoogere; hij won dc prijs van Roomen; hij ging naar Italië en wierd de eer en den roem zijner Gebortestad... Aanmoediging aanmoediging! Er zitten Vernuften op ons Akademie... De Jonge Garde speelde een openingstuk, de prijzen wierden gegeven, voor eiken eersten prijs wierd cr gespeeld, toegejuicht en finita, partenza, 't Lof was uit. Hebben de bijzonderste Prijzen behaald In de klas van 't antiek Beeld1" Prijs: Eermetaal, M. Alf. Van Sande, Hofstade; (ge zoudt zeggen, Hofstade komt hier aan Aalst den baard afdoen; alia Proficiat! hertelijk! Eere aan de Primussen!) 2" prijs: Ed. D'Herdt van Duffel. 2® afdeeling i° prijs: Arth. Thybaert van Aalst. Klas naar 't antiek hoofd: x® prijs: Fr. Hoeffelinck van Aalst. 2® P. Van Schuylenberg Klas van ontleedkunde: i® prijs: Valerius Ducaju van Aalst. Klas der Versierselen 1® prijs: Rob. Meganck van Aalst. Joris Boon (W'hebben begonnen met Mr te schrijven, maar in de Schoon Kunsten zijn de namen voldoende Eeretitels; men zegt niet M Van Dyck, M. Rubens, M. Raphael, M. Memlinck, M. Teniers, M. Muiillo, M. Crayer, M. Otto Venius, M. Poussin, M. Leys, enz.) Laat ons nu voortgaan Klas der Grondbeginselen 1® prijs: Fr. Corael van Aalst Karei Van Baelen Klas der Lijnteekening1® prijs: Josef Coppens van Aalst. 2' Hipol. Eeckelaert van Lede. Meetkunde: i® prijs: Renatus Gowie van Aalst. Polidoor Verbeeren Wat voor een beest is dat zal men vragen. Coöperatief dat is de Statie die winkel houdt De Statie die winkel houdtMaar dat is verboden! Nergens ziet men dat de Chefs en Onderchefs herberg of winkel houden Ja, menschen, maar't is gelijk wij u zeggen Z'hou- den nu gesamentlijk winkel onder den naam van Coö peratief, winkel en herberg, te Gent, te Mechelen, te Dendermonde en zelfs in Aalst. En Minister Peereboom laat dat toe Ja, hij laat dat toe, dat is gekomen uit philanthro- phie, ook een vreemde beest; zijn opperbedienden heb ben hem den raad gegeven te laten winkel houden, uit liefde voor de klein bedienden en zoo is 't spel op den wagen gegaan. De Coöperatief T' Aalst is er een Petitie tegen opgesteld, naar den Mi nister, en meer dan honderd winkeliers teekenken den Eersten Dag. D'Aalstersche winkeliers zeggen voor hun rede, dat al de Bedienden van den Staat nu om zoo te zeggen ge drongen worden naar den Statie-winkel te gaan; dat zij zelfs koopen voor Gebuur en Vriendzoodat elke Statie- bediende winkel houdt, zonder potent te betalen. 't Gaat al bitter slecht Veel rijke menschen jonnen weinig aaa hun stad; ze rijden naar Brussel. De Boere-menschen zien bed nikkel ijk naar de win kels en kramen, de concurentie is wreed en nu gaan die Statiebedienden nog winkel houden En herberg erbijDrinken voor eigene rekening, hoe meer ze drinken, hoe meer ze winnen!.. Ge zult er toeren van zien! De wereldlijke menschen vragen dat dit zottespel op- houde als de Staatsbedienden te weinig winnen, men geve opslag; aan Leger en Officiéél Onderwijs kan 'men gemakkelijk 20 millioen 'sjaars sparen. Er is middel4ge- noeg om de Staatsbedienden deftig te betalen, [maar die Coöperatief, dat is zand in de soep. Wisius. Marcus, op 't leste Concert van de Groote Merkt, g'ea waart er niet? Marcus. Vriend, 't was te tra vakken voor mij, en ge weet de Vlamingen zijn niet lui gevallen... Dn dat Concert, hoe was 't? Wisins. Kramik, Marcus, fel wel!., 't Volk is verlekkerd op die Zomer-Concerts. Marcus. Comdejust, Wisius, en '1 zou mij niet verwonderen, als er eens uitgeleid wierd om 'nen bokké te koopen voor Van den Bogaerde, Ons Heer wil hem bewaren en nog lange jaren zijn kostelijk leven sparen. Wisius. Marcus, heje-da gespannen achter de kerk, rechtover de Dekenij Marcus. 't Arsenaalken dat afgebroken ligt, 't arsenaalken waarin Zander De Vos en zijn Zonen al die schoon ornamen ten hebben gekapt. WtsiKS. Ja Marcus, 't is daar nu eea groote volhandige plek grond! Marcus. Wisius, ons kerk mag gezien zijn, van buiten: die schoon vensters, die torekes, die dobbele palustraden! Wmims. Marcus, ze zeggen de mannen van architectuur, indien ons Groote Kerk al binnen hersteld ware, dat de schoon heid ervan onbeschrijfelijk zou zijn. Marcus. Wisius, een dingen is spijtig, Aalst is zonder Pastorij, zonder Toren en zonder voorgevel aan zijn Kerk. WisiMS. Wat is er aan te doen, Marcus? Marcus. Wie weet het, kameraed? wie weet het! 't En ware toch de dood niet en ze zeggen dat ons kerk voltrokken geraakte, ge zoudt d'Engelschmans met g'heel karavanen zien afkomen O Wisius. Marcus, er is daar te Dendermonde een .brave jonkheid van Hofstade verongelukt! Marcus. 'k Heb 't g'hoord Wisius; den exentriek is aan gehouden, maar nadien losgelaten... 't Zal wel uitkomen waar 't gebrand heeft Wisius. En wat wreé malheuren in Frankrijk, met die Overstroomingen Marcus. Ja, ja, 't moet wreed gaan Wisius, als d'hooge waters in uw huis of op uw erfjkomen... 't Vuur kan men blusschen, maar tegen de waters, welke remedie is er? Wisius. Geen, Marcus, vluchten en alles in brand laten. Ge zoudt zeggen, waarom maken ze daar geen dijken in Frankrijk? Z'hebben geld genoeg! Marcus. Ja Wisius, voor hun slechte scholen en voor hun Legers... Daar gelijk overal; als gepeist dat Italië, Wisius. In krot en in schuld tot over d'ooren. Marcus. Ja en dat Italië een oorlogschip heeft doen ma ken dat 10 millioen franken kost... Is dat niet affreus en schan daleus Wisius. Marcus Vriend, 'ne mensch zou daar diep moe ten ingaan en nu is er mankement van iijd... Maar ik vraag mij dikwijls: Kan 't goed gaan in Europa, als men ziet hoe veel geld er door de Governementen wordt uitgegeven, aan slechte scholen, ja aan oprecht slechte scholen! Marcus. Wisius, daar slaagt ge den nagel op den kop en onder dat rapport de Belgen moeten ook den mea Culpa roe pen en op hun borst kloppen... We zullen dat later eens on derzoeken... Salü en de kost. Wisius. Vansgelijken, lieve Vriend! Zooals wij in ons vorig nummer zegden heeft het Verbre kingshof te beslissen of de gesloten kontraclen geldig zijn en of de verkoopers van Stadsloten op termijn de sommen door het publiek gestoit moeten wedergeven. Zegt het Hof dat de kontracten geldig zijn, dan ziet men klaar dat niemand eenige moeite moet doen om de sommen terug te krijgen. Zegt het Ilof dat de kontracten niet geldig zijn en dat er rede bestaat tot teruggave, dan kan ieder afzonderlijk zijne rechten doen gelden en de bankiers en wisselaars in kwestie een proces inspannen tot teruggave der gestorte sommen. Ja maar, Vrienden, om zulk proces in te spannen is er geld noodig; men moet advocaat en avouc aanstellen, enz, enz; en als men reeds genepen is draagt men doorgaans niet

Het Land van Aelst | 1890 | | pagina 2