Paulus VAN 8= =3 40 Zondag 5 October 1890 31'" JaarganftJZEN- AALST. Kerkelijk Nieuws. K GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. LOOPENDÉT nieuws. DE KIEZINGEN. Zaterdag Winkeliers van Aalst, EEN BLOEDIGE WRAAK. BUREEL, ACHTERSTRAAT, Qewono Anr.jncen20 centiemen per regel. Annoncen op do tweede Madrijde EO centiemen den regel. Berichten onder 't Nienws, 1 frank den kleinen regel. EI LAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Insohrijvingen worden op allo tijdstip'-1 genomen, rechtstreeks bij ons cf door Post of Briefdragers. YAM AELSI .26,5o 27,So 22,5o 37,75 00,00 29.75 L EBBEKE ''oode tarwt 18,00 a I ^steluin x6,oo a - ve 96 kil. i3,5c& kil.,00 a 1, AALS r, 4 OCTOBER 1890. Is 't waar dat Bara maar Vier Honderd Duizend Fr. vraagt in 't Proces dat hij gepleten heeft in de Nalaten schap d'Iionc-Steeuhuyse? Hij had gepleten: Verliezen, nikske trekken Ze zeggen dat d'Erfenis over de 2 mill, en half was.... De onterfde Familie zal daarbij nog groote sommen te betalen hebben aan Onkosten en Ad- vokaten. Wij moeten weeidige Burgers zijn; wij. Katholieken moeten ons inlichten als een Volksmacht gelijk in Amerika... Eerlijk heid en Vrijheid!... Alle Burgers en Kiezers, gelijk aan den dijk!... Wij moeten nier zien naar Ronsse of Gent, maar de neigingen en de noodwendigheden van den Tijd bestudeeren. Is 't waar dat de liberalen van Lokeren nu reeds vóór de Kiezing hun matten oprollen en schuit van kant steken?.. Ons Vrienden hebben daar veel zelfsopoffering en heldhaftigheid aan den dag gelegd. De Voorzitter der Vereenfgde Staten van Amerika trekt 25o,ooo fr. 's jaars. Te Ninove wordt zondag 't elektriek Licht ingehuldigd... 't Zal een luisterlijke Feest zijn... In Italië zagen we den elek triek bijna in alle steden en min vaal of maanachtig dan te Brussel. Te Sottegem vierde de Katholieke Kring maandag zijnen Feestdag: 's morgens plechtige Mis, 's avonds Groot Banket, rosbif en kiekens a volontézegt deFranschman,niet gepegeld en dit alles aan 1 fr... Maar 't bier moest betaald worden en Sottegem komt uit voor een pintje. Een oud spreekwoord zegt: Op zijn gemak leven gelijk te Sottegem. In den Kleinen Oorl g van*Rusland heeft een brugge ge mankeerd; 1 generaal en 400 soldaten zijn verdronken... Z'hebben de soldaten goedkoop in Rusland en overal,door die vermaledijdde Bloedwet. Dat de Militaristen niet denken Vlaanderen is voor die Loting of Bloedwet!... Neen, in den kleinen oorlog de men- schen hadden compassie met de soldaatjes, omdat zij de slachtoffers zijn van een barbaarsche beulen wet, van een monster wet, van een tiegersche Bloedzuigerij, en omdat ze zagen dat die Soldaatjes scheel zagen van honger en scherp van dorst.., 't Is «en schande voor ons allen dat wij nog met die Bloedwet gejèrd zitten. Maandag wordt te Mechelen de eerste steen gelegd der groote Dylewerken... 't Liberaal Ministerie liet de Volkeren aan de Dyle blootgesteld aan d'Overstroomingen... Nu komen er millioenen voor nuttige werken. 't Is ongeloofelijk welke jonge vuile boefkes er or. der de Leerlingen der Athenées en Ecoles Moyennes komen, die vol leerd zijn en bedorven van hun 74, i5, 16 jaar;... die d'on- deugd voortzetten... Van 't begin der wereld was 't de spreuk: Ongodsdienstig, zedeloos Alfons Karr, de schalke fransche schrijver, is onder de groen sargie, in zijn leste houten kleed. 82 jaren... Weinige schrijvers trekken het zoo lang: over de borst liggen, dubben, s nachts werken. Te Brussel is groote scheuring bij de li beralen... Buis trekt een gezicht als 'ne piaster. Te Kerkx- ken is zondag een schoon maar niet al te wel gelukt vuurwerk afgestoken... De Teekenaars van Kerkxken hebben de kroon gespannen in de Feestviering van Burst. T'Haaltert staat de karkas al van 't Hospitaal... Een oogstreelend gebouw. Te Welle een prachtige gothieke kerk; eens geschilderd, de vreemde artisten zullen er naartoe komen. Die gothieke ker ken, vol godsdienstige bediedenissen, gelijk er zoo welspre kend is bewezen in die schoone Voordracht t'Aalst. Zondag is 't kermis te Welle, want donderdag in 't valavond was een vrouwspersoon bezig een schuurpoort te verwen, zocgroot als de Poorten van Pisa. Tusscben Kerkxken en Welle, langs de binnenwegen- en langs d'ongebaande wegen zou mogen een Wegwijzer zijn. T'Heldergem zal geen strijd zijd, vol gens 't zeggen van een Pastoorsmeid, dat ze daar blij zijn van hun mannen te vinden die willen in 't Gemeentehuis zetelen., lleldergem, t'Aalst zijn ze blij als 't wéér van Heldergem komt en er zijn weinige dagen of St Josefs-Parochie denkt hartiglijk aan Heldergem. 't Is schoon om zien hoe de Boe ren 's avonds sa lang cn fel gewerkt te hebben, 's avonds naar huis trekken, vol lu t en vreugd... Als de Arbeid de brood winning geeft, dan is 't Volk gelukkig en tevreden. Daar zijn ze Heden, Zondag 5 October en 14 dagen. De bijzonderste groote kampingen zullen zijn te Mechelen, te Deinze, te Lokeren, Ronsse, Ninove... Ant werpen en Gent zullen trachten het naconniek juk af te schudden. De Kiezingen In kalmte en vrede, geliefde menschen, met stille en vrolijke krachtdadigheid; De Personen daargelatenzoo veel mogelijk, en de Grondstelsels, de Plans, de Werkingen, de Gevolgen onderzocht Achtbare Kiezers, Wij vragen U, in gemoed e: Indien de naam van BEWARENDE Gezindheid moet toegepast worden, is het niet hedendaags? Wat moet er bewaard worden in 't hert der Kinderen, der Jonkheden, der Werklieden, der Overheden, tenzij de Godsdienst, de Zeden het Orde, de eerbied voor 't gezag Achtbare Kiezers, zoudt gij een kind willen zien op brengen buiten alle Geloofzelfs' in den haat van Godsdienst en GeloofWat zou dat kind worden Een monster, niet waar? Welnu, het is ombetwistbaar dat de hedendaagsche li berale Partij g'heel de Samenleving wil opbrengen in ongeloovigheid, ja in haat tegen den Dienst van God 0, wij weten het wel: 't Is kiezing de liberale gazet ten en de liberale Kandidaten zullen een masker opzetten; 't is voor Stadszaken, zullen ze zeggen; de Godsdienst komt daar niet tusschen; ze laten elk vrij in zijn overtui- ging. De Socialisten riepen dat hier ook uit, op de Danszaal der Hoogstraat in hun Meeting. Elk is vrij En wat is de liberale Partij hedendaags, dan een Bevechting van alle GeloofWat zijn de libe rale gazetten, dan een groote blasfemie Niet langer als zondag laatst, ge weet achtbare Kiezers, 't Congres van Antwerpen voor 't Allerheiligste, voor d'Aanbidding en de Vereering, voor d'Eerste Communie en de Berech ting, weet ge wat de Gazet der Liberalen van Aalst daar over dnrft schrijvenEr is daar niets verteld dan FLAUWEN PRAAT Indien de Katholieken hier niet ieverig en edelmoedig waren, de kerken moesten niet gesloten worden gelijk in de jaren 90, ze zouden gesloten zijn bij gebrek aan Geloo- vigen. Het Liberalismus is Vrijdenkerij gewordenNamate een Stad liberaal is, zal zij zinken in 't Zedebederf.Na- mate een Werkvolk liberaal is, zal 't Socialismus in d'her- ten bloeien en gloeien... Vooruit schrijft het uitdrukke lijk: De Kerk staat in onzen weg, roept Vooruit, daarom willen wij de Kerk verpletten, en daarna den Adel en de Burgerij. Men vreest grouwzarae en bloedige omwente lingen; de Stad die meest slecht Volk heeft, zal meest te lijden hebben.... En 't Liberalismus kan niets doen dan slecht Volk kweeken.... Geen Liberalismus! Blijven en zijn gelijk ons Voorou ders: Vrije manhaftige deftige Vlamingen... De Steden worden gedurig van Volk voorzien door den Buiten, daarom ook, gewaakt en gewerkt voor Macht en Een dracht in de Katholieke Partij, voor sterke en goede Kie zingen Voor geen liberalen gekozen! dat ware ons hert opeten en ons geweten bezwaren Welke verandering aan de Hertshage, dieoude vermaarde Plaats van 't Graven Aalst Schoone kaaien, een Brug aan den Zwarten Hoek reeds voltooid, een ander Brug aan Mout molen, twee steenwe gen en reeds begint men op die hoogte te houwen.... Aalst is een der schoonste steden van Vlaanderen ge worden, dank aan ons Katholiek Bestuur ..Wie durft dat loochenen? wie zou zóó onrechtveerdig durven spreken?.. Langs alle kanten der Stad zijn groote verbeteringen en schoone verfraaiingen, tot eer van Aalst, tot voordeel van ambachtsman en werkman.... Wie zal zeggen hoeveel duizende en duizende franken die nieuwe gebouwen aan Dam, Vaart, Werf, Statie, Dirk-Martensstraat, enz. enz. hoeveel duizende franken die werken hebben gebracht aan Metsers, Schrijnwerkers, Schilders, Smeders, aan kalk-steen-ijzer-en houtkoopmans?... En wat doen de liberalen? Ons hertebloed uitzuigen door hun scholen en door hun medehulp aan 't ZedebederfZe zijn wreed de sommen die de Stad jaarlijks moet steken in de liberale scholen!.... Wat hebben wij gezien van 1879 tot 84?.... Dan waren 't nog de goel jaren; en in Aalst was er geen 10,000 fr. te krijgen voor een noodzakelijk passerelleken. Onmogelijk 8 of 10,000 fr. te krijgen.... Al 't geld moest dienen voorden schooloorlog.Nu heeft Aalst een schoon Statie van vijf a zeshonderd duizend franken... De Statie der Reizigers' gaat vergroot worden wij zullen een r*achtige en gemakkelijke Statie hebben; milde Hulpgel den heeft Aalst gekregen voor zijn openbare werken en de weg is niet opgebroken.... Nu nadert de tijd dat de Stad zal vernieuwd en verbeterd worden; men hoort nog al bemerken dat er te veel nieuwe huizen gebouwd wor den; dat d'ander huizen in weerde verminderen, ja moei- elijk verhuurd worden.... Van den anderen kant zijn er straten en wijken in Aalst, waar d'huizen hunnen tijd gehad hebben, vochtig zijn, ongezond en door nieuwe schoon woningen met verbreeding der straten kunnen vervangen worden.... In al de Vlaamsche Steden zijn veel straten smal; waarom? omdat de Stad versterkt was, ingesloten door muren en wallen; de grond.was te kos telijk; dat is de rede, waarom t'Aalst verschelde huizen bijna geplakt zijn aan St Martenskerk is 't in Aalst de Bij'eenkomst geweest der Afgevaardig den; 98 Man, daarbij 11 Leden van 't Hoofdkomiteit en de Voorzitter van elke sektie; rond half acht opende M. Van W&mbeke de zitting, zegde dat er verscheide stukken toegekomen waren, dat 't Komiteit er ernstig had op nagedacht, en dat men tot het Dagorde zou over gaan. M.Dabns vroeg dat men aan de Vergadering zou ken nis geven der ingekomene stukken. M. de Voorzitter lee~t een stuk, r nderteekend door 8 Afgeveerdigden der sektie van Markt, Molenstraat, Werf enz. waarin zij vragen dat de Kandidaten rechtstreeks zouden benoemd worden door de Kiezers en in geval dit nu geweigerd wierd, dat men onmiddelijk na de kiezing die vraag aan 't Kiezerskorps zou onderwerpen. M. de Voorzitter geeft lezing van een tweede stuk der sektie van over de Vaart, van den Rhyngouw, waarin zij vragen dat de Kandidaten door de Sektiëa zouden aangeduid worden, zelfs voor deze Kiezing en aan 't oor deel der Afgeveerdigden voorgedragen. M. de Voorzitter zegt dat 't Komiteit die vraag rijpe lijk onderzocht heeft en eenparig van gedacht is dat het >nu, 3 weken voor de kiezing onmogelijk is een Regle- Lient te veranderen; ;en Reglement maken is aller- •moeielijkst; het tegenwoordige is met veel zorg opge steld; meer dan 25 Reglementen heeft men geraadpleegd; 't is gemakkelijk voorstellen, maer uitwerken is iets anders.... Vraagt er nog iemand 't woord? M. Dr Lacompte legt den zin van 't afgeveerdigdschap uit cn in afwachting van 't nieuw Reglement vraagt hij, of 't niet behoorlijk zou zijn dat de Kandidaten voor den openstaanden zetel hun gedacht zouden zeggen over het grondbeginsel, van rekening te geven aan'tKiezerskerps? M. Daens ondersteunt de vraag zijner sektie die te vens de vraag is van degroote Meerderheid der Kiezers; wij moeten ons sterk inrichten, als Volksmacht en de nuttelooze voorrechten afschaffen; veel Kiezers zijn gansch onverschillig geworden aan de Kiezing der Afge veerdigden, dat is een gevaarlijke toestand. M. j Burny vraagt dat het voorstel der sektie van Vaarten Molendries zou onderzocht worden. M. de Voorzitter acht het onnoodig daar verder over te spreken; drij weken voor de Kiezing mag of kan een Reglement niet veranderd worden; wij geven u ons woord, Mren, dat onmiddelijk na de Kiezing uw voorstel len zullen onderzocht worden en aan d'afgeveerdigden onderworpen. M. Daens. Aan d'Afgeveerdigden niet, Mr8a; men heeft het gezien van 't begin der wereld, elk houdt aan zijn voorrecht; d'Afgeveerdigden zijn be voorrechte man nen en velen zullen aan dit stelsel houden; vergeet niet dat er buiten ons no; 1000 a 1100 Katholieke Kiezers zijn; 't zijn zij die moeten oordeelen en beslissea op welke wijze zij de Kandidaten zullen aanduiden. M. Bon Leo Bethunb vindt de bespreking ontijdig; hij heeft de gewoonte niet achteruit te deinzen of verveerd te zijn, zelfs al hadde men het groot en machtig wapen der Drukpers, en hij vraagt dat men tot de dagorde zou terugkeeren. M. Rud. Eeman, lid der Bestendige Deputatie doet zien dat het gansch onmogelijk is van het Reglement in een hoofdzakelijk deel te veranderen, nu bij 't naderen der Kiezing, hij stelt voor, dat elke sektie onmiddelijk zou iemand aanduiden, om dees jaar nog 't Reglement te wijzigen en de Kiezers te laten beslissen in sektie of in algemeene Vergadering. M. Moortgat verklaart dat z'jn sektie dit gedacht bijtreedt. M. Daens treedt heLvoorstel van M.Eeman bij. Dit voorstel wordt eenparig aangenomen en onmid delijk uitgevoerd. Dan verklaart M. van den Hen de dat hij van zijn Landidatuur afziet; M. Ach. Eeman, dat hij geen kandi datuur kan aanveerden of ze moet hem in de sektiën, door de Kiezers aangeboden worden; Mren De Wolf Maurits en De Herdt Felix verklaren dat zij bereid zijn een kandidatuur te aanveerden en de Belangen der Stad uit al hunne krachten zullen verdedigen; M. De Herdt voegt erbij.dat hij geen verplichtend Mandaat aanveerdt, doch als Vrije Vlaamsche Burger fier zal zijn rekening te geven na 't eindigen van zijn mandaat. Men gaat over tot de geheime stemming: M. De Herdt heeft 59 stemmen. M. De Wolf 35 M. Eeman 7, M. Van den Hende r, er zijn 2 witte briefkes. M. de Voorzitter. Niemand heeft de volstrekte meerderheid, in dit geval zegt het Reglement dat er een 2de stemming moet plaats hebben binnen de 8 dagen. Ik zou voorstellen onmiddelijk tot de stemming over te gaan. M. Paul De Clippele verzet zich daartegen, het Re glement vraagt een tweede zitting op ecnen volgenden dag. Over dit punt wordt eenigen tijd geredetwist; M. R. Eeman denkt dat er twijfel bestaat en in dit geval is 't de meerderheid die beslist en de minderheid moet haar onderwerpen. M. de Voorzitter. Dus we gaan tot de stemming over; dat elk stemme: die zijn voor de stemming nu, zullen ja zeggen en d'ander neen. M. Daens vraagt de geheime stemming, door artikel 19 uitdrukkelijk voorgeschreven voor al de Vergade ringen In de geheime stemming antwoorden 52 ja, 46 neen zoodat M. De Herdt als Kandidaat wordt uitgeroepen. Nu moet 't K miteit herkozen worden: Mren Bons Fe lix en Leo Bethune vragen van niet herkozen te worden. Bij de uittredende Leden zijn gekozen ,M. Dr Van der Haegen en M. Paul De Clippele. De zitting wordt gesloten ten 12 ure. Indien iemand wilde beginnen, de Chris- tene Moeders van Aalst zijn bereid, om voor hun lieve kinderkes de Kapel der Doopvont in St Martenskerk te versieren met een ge schilderde glasraam... Hoe schoon voor 't Volk, voorde Kerk, voor g'heel Aalst, van het Sacrament des Dqppsels afgebeeld te zien! De maand October; in alle kerken Roozenkrans-gebed; in alle Kerken en in alle Christene Huisgezinnen!... Zondag 5 October, Feest van den Roo- zenkrans en generale algemeene Communie; in St Mar tenskerk ten 10 ure Plechtige Mis, ten 4 ure Lot van eer ste klas, Sermoen en Processie. In St Josefskerk, de duurbare St Josefskerk, alwaar ook zulke treffende en geleerde Predikatiën geschieden, daar is 't alle dagen ten ure Lof en Boozenkrans. Heden, zaterdag, Feestdag van St Franciscus van Assisen, de Beschermer tegen 't Socialismus, vermits hij een voorbeeld is van verachting der wereldsche goederen, 't Socialismus komt voort door ongeregelde begeerlijkheid naar aardsche goederen, van wegens Rijk en Arm. De groote en edelmoedige St Franc, van Ass.!... Maandag wordt de Feestdag gevierd in Aalst, maandag, ten 8 ure Mis, ten 5 ure Lof en Sermoen. AALST. Morgen, zondag, ten half zeisen, op Stads' Schouwburg, eerste W interfeest, Luisterlijke Vertooning, door den Bond der Bekwaam heidskiesers Muziek, ZangTooneel en Schermoefeningen. De Katholieken, geen deel makende van den Bond,beta len 1 fr inkomgeld. Vereenigl U legtn de Cooperntiet', Niet alleen de Statie houdt Winkel en Herberg Haarveel Bedienden brengen winkel waren meê voor Vrienden, Gcburen cn Kennissen; Dat moet eindigen. En wilt ge nog iets welen Denderg'alm, de tolk der liberale partij spot en lacht met de Katholieke gazetten die tegen de Coöperatief schrijven en werken OF door Silvaiu Van der Gucht. 1 0 Men was in de eerste dagen der Lente van het jaar 1584. De zon begon reeds naar het westen te dalen en de aardsche voorwerpen, die zij nog met hare zwakke stralen bescheen, met langwerpige schaduwen at te teekenen. Het was een bijzonder schoon weêr, de lucht zuiver en onbewolkt, hetgene voor den volgenden dag voortdurend een eerlijk weerscheen aan te kondi genBoomen en heesters begonnen reeds uit te botten, maag- delievekens en lentebloemen doorweefden beemden en weiden, echter hoorde men weinige vogels kwikkelieren en waren onze Vlaamsche Velden eenig en stil.... Ook zou men er te vergeefs een vlas- of sloorbloem hebben gezocht, welke zich eertijds met gan- sche kauters, door een zoet lentewindje gedreven,als een golvende zee bewogen... Ja, zelfs het graan cn tarwe was er schiers niet te vinden, niettegenstaande de vruchtbaarheid van onzen Vlaamschen bodem.... De oorzaak daarvan was echter niet ver te zoeken; achttien volle jaren, van 1566 tot 1584 luidden de Beeldstonners ons Vaderland in vlam en vuur gezet, cn Pest en Hongersnood hadden meer dan den helft der Bevolking meógerukt.... Nu waren echter sedert eenige maanden de Nederlandsche beroerten geëindigd; maar door dien schier al de Landslieden uitgestorven waren en de overige, door den hongersnood gedreven, het Land hadden verlaten, wa ren de meeste vélden onbewerkt blijven liggen, toestand waar ze reeds meer dan zeven jaren in verkeerden... Ook stonden er vele boerenwoningen ledig, ja, zelfs groote pachthoeven die op eenigen afstand der Dorpplaats gelegen waren en welkers inwoners be hoedzaam de wijk hadden genomen; en daar veel dezer gebouwen reeds bouwvallig waren, droeg hun aanblik niet weinig bij om de streek nog akeliger te maken. I Zoo stond'er in de gemeente Welle, dicht aan de heirbaan die naar het levendig stadje Ninove geleidt, een soort van klein pacht hof die een der eerste verlaten was geweest en dusvolgens veel bouwvalliger scheen te zijn dan de overige woonsten.... Op het oogenhlik'dal ons Verhaal begint, was echter de eigenaar, met name Jan Van Dam, die zoo vroegstondig met vrouw en kinderen, Oorlog, Pest en Hongersnood was ontvlucht, eens komen zien of zijn huis niet plat gebrand was, met 't gedacht, indien deszelfs toestand het toeliet, met zijn huisgezin terug te kecren; en nu stond hij het gebouw eens terdeeg in oogenschouw te nemen.... liet scheen echter dat Jan zich aan een veel slechteren toestand had verwacht, want alhoewel treurig, scheen hij zijn zeiven te troosten, binnensmonds mompelende: Bah het zal toch geenen wereld kosten 0111 mijn huis langsden buitenkant in zijnen vorigen staat te herstellen; laat ons nu eens van binnen gaan zien hoe het daar gesteld is. Dit zeggende, trok hij den sleutel uit zijnen zak, waarvan hij zich voortijds bediende en meende er de deur meê te openen; doch, hier was hij niet weinig teleurgesteld, daar, wat pogingen hij ook aanwendde, het hem onmogelijk was binnen tc geraken; en geen wonder! want hij zag nu ter oogen uit dat men gedurende zijn afwezen, het slot had veranderd.... Jan Van Dam gaf echter den moed niet op en na zich een weinig te hebben bedacht Langs achter, zegde hij, langs achter, aan den achterlijst van het huis is in den muur een poortje dattoegang geeft in de spende waar gewoonlijk mijn vleeschkuip stond en welkers sleutel ik ge- lukkiglijk heb bewaard en meegebracht; misschien zal ik langs daar binnengeraken. Hij begaf zich naar den achterkant van 't gebouw en zag met voldoening dat 't poortje nog bestond en't slot niet veranderd. Het was hem echter niet gemakkelijk hetzelve te openen, daar het reeds zoolang gesloten had gestaan; maar eindelijk, na veel vruchtelooze pogingen, gelukte liet hem en het oude poortje ging al kretsende open.... Jan trad binnen, hij zag eens wel rond en kon zich weldra overtuigen dat, gedurende zijn afwezen, men geen gebruik van de spemle had gemaakt, daar alles zich in denzelfden toestand be vond als op het oogenblik dat hij zijn huis had verlaten. Ja, zelfs zijn twee ledige vleeschkuipen stonden nog aan den muur, even als lrj die voortijds had geplaatst.... Hij stond dit alles met ge noegen te bezien en meende reeds de voorkamer binnen te gaan, om daar ook eens alles na te zien, toen eensklaps de voordeur 111e eenen sleute' al kretsende wierd geopend en twee manspersonen oinnen traden. Deze schenen bezonder in hun schik, zij lachtten en taterden met malkanderen, namen elk eenen stoel en gingen zich aan de tafel zetten, Jan was niet weinig verwonderd over de vrijpostig heid dezer twee kwanten, en bezonder nieuwsgierig om tc weten wat zij in dit onbewoond huis kwamen verrichten Op hel oogenblik dat hij den sleutel en het slot hoorde kretsen, had de slimme boer zich hehoerdzaain achter een vleeschkuip verdoken, en daar de deur der spende met een spleet open stond, kon hij al hooren en zien wat in de kamer gebeurde. Het docht Jan Van Dam de twee personen die zich op weinigen 1 afstand van hem aan de tafel bevonden, nog meermaals te hebben gezien, geen wonder dat hij na hun eens terdeeg waargenomen te hebben, beide kennende werd. Het waren zeer slechte kerels, geuzen aanleiders der Beeldstormers, die hij dacht dat reeds lang het Land waren uitgevlucht om hunne rechtvaardige straf te ont komen. Een dezer twee was een sterk gespierden vent 41 jarigen leeftijd, genaamd Frans De Donker, ae andere die slechts een dertig jaar konde tellen, was ook een zwierigen kerel, Pieter Penniek was zijnen naam. Ik dacht, zegde De Donker rondkeikende, Steven Basteels hier aan te treffen, hij die altijd den eersten is Basteels, ant- woorde den andere, zou hier zonder eenigen twijffel reeds aan wezig wezen; daar hij even als wij voorzien is van eenen sleutel, maar hij wilt niet, nu dat wij ons voor de alderlaatste maal hij malkanderen zullen bevinden, wij als droogbeks zouden scheiden, de kluchtigaard wilt ons beschenken, en zal tot dit einde uit de stad een fleseh besten brandewijn mede brengen. Dit is een goed gedacht, een goede teug brandewijn zal ons aanzetten 0111 het werk dat wij dezen nacht willen verrichten, be hoorlijk uit te voeren. Penniek meende te antwoorden, maar terzei ver tijd wierd de voordeur nog eens geopend, en een derde persoon trad binnen; het was Steven Basteels. Deze was een gansch ander maaksel, hij was een weinig min dan van middelbare lengte en ros van haar, maar echter een struisschen kerel. Binnen komende groette hij zijne twee makkers met een lach enden mond, toog een langwerpige likeurflesch van onder zij nen mantel en plaatste die op de tafel. Vrienden, zegde hij, vooraleer voor goed van malkanderen te scheiden, heb ik u in deze fleseh iets mede gebracht waar van gij zult welen te spreken Maar... vervolgde hij, zich schielijk be denkende, het ergste van al ik heb de glazen vergeten Zoo dat wij zullen genootzaakt zijn uit de fleseh te drinken, liet welke in het geheel niet aangenaam is. Daarvoor is geenen nood, antwoordde De Donker, ziet dicht aan de schouw inde oude schapraai staan eenige wijnroomers'dic alhier achtergelaten zijn, toen wij de laatste maal hebben geban- ketteerd en ik aldaar heb geborgen, denkende dat die ons later te pas konden komen.... Makkers, ervatte de Bossen Basteels, gij hebt wijselijk gehandeld, ook wil ik er dadelijk gebruik gaan van maken... E11 zich naar de oude schapraai spoedende, rukte hij die open. Wij zijn beter voorzien dan ik dacht, riep hij lachende uit, hier staat gerief van glaswerk om twaalf man te gerieven Zoo sprekende toog hij na verkiezing drie likeurglazen uit het schapraai cn plaatste die insgelijks op de tafel, toon onstopte hij de fleseh en vulde de bekers Makkers, volgde hij, gij weet waar voor wij alhier thoopgekomen zijn Gedurende den. tijd dat wij met malkandcren hebben gehandeld, maakten wij goede zaken, maar dezen nacht slagen wij onzen laatster, slag en verlaten wij voor eeuwig de Vlaanderen, om elders in den vreemden als eer-

Het Land van Aelst | 1890 | | pagina 1