1 Pantos VAN Zondag 18 Januari 1891 32'u Jaargang BERICHTEN Zondag 18 Januari, len 5 ure stipt. PRACHTIG CONCERT VAN LIEFDADIGHEID, Overzicht Loopende nieuws. GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Volkspartij. De winsten verminderen; D'inkomsten verminderen; De lasten moeten afslaan in even redigheid. St Martens-kerk Aalst. sM". EEN BLOEDIGE WRAAK. BUREEL, ACHTERSTRAAT, Gewone Annoncen 20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzyde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nienwe, 1 frank den kleinen regel. ET LAN ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. "s jaare, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar? genomen, rechtstreeks bij ons of door Post of Briefdragers. YANA in de groote Zaal van 't Werkmanshuis - Aalst, ten voordeele der noodlijdende Werklieden van de Katholieke 't Zijn de Geeraardsbergenaars die de Vertooning ko men geven; Plaatsen van 1 fr. en van 50 c.; elk is er toegelaten, 't Zal kunstig zijn en kluchtig. De Winter is stuur en lang; er wordt veel honger en koude afgezien; het Werkmanshuis deelt menigvuldige aalmoesen uit, maar de hulpmiddelen zijn uitgeput; laat ons niet alleen kaarten nemen om de Noodlijdende Medebroeders te hel pen, maar laat ons dit Concert gaan bijwonen, uit Sociale plicht.... De gevaren zijn groot in Aalst; ze willen't Werkvolk inlijven bij een sekte, van welke niets zal ko men dan wanorde, verval, ongeloof, om op eenen einde- loozen Burgeroorlog uit te loopen.... Alleman fer hulp voor Vrede en Welvaart. BEMERKINGEN. Artikel I. Als de werkende man, met neerstig en spaarzaam te zijn, zijn brood niet kan verdienen, dat is een ziekte voor g'heel de Stad, gevaarlijker als Typhus en Cholera.... Ge ziet in AalstElk lijdt en de klein Burgerij verdwijnt; kon de massa deftig zijn brood winnen, win keliers, ambachtsmans, schoenmakers, kleermakers, sme- ders, elk zou werk hebben in overvloed. Artikel II. De loon achterhouden is een wraakroe pende misdaad; maar d'Ouders verdrukken, de winst achterhouden, vergeten wat d'Ouders voor hun kinderen gedaan hebben, zijn zuurgewonnen geld verbrassen, in d'Orgelbals honderde en honderde franken per avond verkwanselen, 's nachts de straten doen weêrgalmen door vuil ontuchtig gezang, dat zijn ook hemeltergende stuk ken, die een Volk ongelukkigmaken, hier en hiernamaals. Artikel III. Gent, waar de winsten veel grooter zijn (in den Gemeenteraad van Aalst is verklaard dat men t Aalst fabrieken bouwt voor de klein daghuurkes die hier gegeven worden;) Gent is veel armer dan Aalst, dat moe ten al de gazetten bekennen; waarom? omdat de geldwin- iNK nin^ zonder zedelijkheid en orde in d'Huishoudens, een ie -oniiêr h\n. Artikel iV. Veel Orgelbals in een stad, veel Zedebe- derf en veel goddeloos Socialismus.... 't. Is in de groote Danszalen dat de kopstukken van't goddeloos Socialismus nu komen hun brandende leerstelsels verspreiden... Hee- ren van Overheid, Rijke menschen, Burgers,Werklieden, vereenigt U toch allen voor de goede Zeden, onder de Banier van t Christelijk Socialismus.... De wereld moet in t Christelijk Socialismus of ze zal vallen onder de sla vernij van 't heidensch goddeloos Socialismus. Artikel V. Dijnsdag komen d'Heeren der Kamers wederom bijeen, dijnsdag,.. Om de liefde Gods, dat men toch alle anderezaken daarlate, om te werken voor 't welzijn en den Vrede in 't Vaderlend; voor de broodwin ning; veel menschen lijden honger en gebrek;... De lasten moeten afslaan in evenredigheid. Sparen! sparen! sparen! Alle nuttelooze kosten vermijden; denken om de Steden en Dorpen t'ontlasten, om de contributiën te doen afslaan. Artikel VI. Geen grooter ongeluk kan er over ons Land vallen, dan als de Landbouw geen Broodwinning meer is.... Wij zijn in dien toestand.... Heeren Gekoze nen, toont toch dat gij ware Volksvertegenwoordigers zijt. ten dat de jongensschool der Graanmarkt en de meisjes school der Pontstraat, twee ultra-liberale scholen zijn.... De liberale gazet van Aalst heeft vlakaf verklaard, dat zulke scholen bestemd zijn om een Scheuring in de Kerk te maken, grooter dan de Scheuring der 16llc eeuw.. Den- dergalm, wij dagen u uit, deze woorden te leugenstraffen. Is 't waar dat jaarlijks de beste leerlingen der Stadsschool naar de Geuzeschool der Graanmarkt worden gestuurd?... Een schoon premie d'e de Stad daar geeft aan d'Ouders... Is 't op zulke wijze dat men 't Socialismus bevecht?... We zijn er wel meê. Missionnaris Redant, van Nieuwer- kerken geeft in de Missiën in China en Congo een schoon beschrijf over de Nieuwjaarsgewoonten in China; alsdan zijn er 15 rustdagen, op welke niemand mag aangespro ken worden voor zijne schuld of voor andere verplichtin gen. Eiken Chinees houdt dan kermis in zijn huis. T'HAALTERT, verledene >veek een omhaling geweest voor schamelen en andere Armen. 800 fr. opgehaald, 's Anderdaags 9.zakken tarwe brooden en 150 lieters ko len uitgedeeld; 300 fr. zijn bestemd om w ten huize gege ven te worden aan noodlijdende schamelen. T'Hamme was er zondag Ringsteking ie peerd op 't IJs van de Durme.Tot Hoboken zijn wel 16 duizend Per sonen over de Schelde gegaan, o. a. eenen Doop, met g'heel den Aanhang. Te Temsche, 't is niet gezien se dert 1838, te Temsche, waar de Schelde rond de 400 m. breed is, daar was 't zondag verrukkelijk om zien; een ijs zoo vast als 'ne kerkvloer, met rotsen en schotsen die blonken en fonkelden in de zon, rotsen bij lage tij ver schelde meters hoog; op die Schelde banen en wegen ge kapt, kramen en barakken gesteld, schietpleinen en kamp strijden ingericht, naar de wip geschoten, en een Volk gelijk op een Jaarmarkt. De familie Rik Van de Vyvere bakte er watels aan 5 eens met dezelfde ijzers die in 1838 gediend hadden.. Van wijd en zijd was men komen toegeloopen; er waren exprestreins; men zou gezegd hebben, zondag te Temsche: Een NovaZembla, waarover Tollens zoo heerlijk schrijft. Donderdag zegden ze dat men 't ijs onder de brug had doen springen, omdewiile van de Dooi-gevaren te verminderen, voor de pilasters; want er zullen ijsschotsen afkomen met een seldrement en een geweld van den anderen wereld.... Deze Winter is waarlijk buitengewoon. Wij hebben ontvangen De Martelaars van het Gerecht (Coecke en Goethals), drama in 5 bedrijven door Harry Peeters; treffend en bewegelijk!.. Het staat vast: Vlamingen doen oordeelen, in eersten aan leg of in beroep, door Rechters die geen Vlaamsch ken nen, dat is een wraakroepende Misdaad tegen ons Ge acht Willij onvsleVi gij u blootstellen aan geraaktheden en aan bedwelmdue- den, aan pulpatio-cordis en aan calculus of stranguria, drinkt dan dit zoogezegd Beyersch, Engelsch of al ander vreemd Bier... Maar koint dan niet klagen, 't isu voor zegd.... Niets beter voor de gezondheid en voor de wel varendheid dan onzen Vlaamschen Uitzet, als hij goed en zuiver is gebrouwd... Wanneer krijgen wij in den Lande van Aalst een Burgerbrou? Weldoen zonder omzien, allerbest zegt Sixtus... Die wel doet, verdient lof en dank. Een groote droefheid in de Koninklijke Familie te Brussel; juffer Henrietta, de Prinses van Vlaanderen, van 'f jaar 1870, ligt erg ziek, gevaarlijk ziek, ziek in ster vensnood een verkoudheid op de longen. Donderdag was 't een klein titje beter. Een gazet van krachtige Christelijke en Vlaamsche demokratie is het Zondags blad van Wareghem, die gazet gaat versterkt worden onder den naam van Ons Vlaanderen. Gent is in rouw, zijn primus in 't muziek, de jonge en veelbelovende M. Heckers is te Wondelgem overleden. Het lichaam te teêr, 't vernuft te groot. Goede Ouders, die hun kin- ders zenden bij slechte goddelooze Meeeters, is dat niet dwaas?.... Er zijn er eenigen op den Buiten die niet we- Er is een misdaad die tegenwoordig veel bedreven wordt en die ongelukkig maakt, op aarde en hierna, 't is het stelen, de onrechtveerdigheid. Is Italië nog niet arm genoeg In de Staatskas 't is altijd krot en kort op veel plaatsen de Volkeren die hon ger lijden, 't zijn gelijk de Wolven in d'Ardenen, ze komen razig geloopen naar de Markten en naar de Stadhuizen.... Dat komt van stelen en onrechtveerdig leven, van de Kerk te verdrukken als de Staat onrecht pleegt, dan zijn er zelts Rechters die schrokkerie willen plegen, gelijk wij het ondervonden hebben te Roomen, en weet ge wat meester Crispi (de man met zijn 3 wijven, 'ne schoone Minister,met zijn geklodderd en gesmodderd Huishouden), weet ge wat Crispi nu voorstelt Ten eersten van den Paus het recht van Eigendom te bet wisten, over 't Vatikaan en aan den Staat de macht te geven de Bisschoppen en Pastoors af te stellen. (Ja Crispi, vervolgt maar dien ouden Paus Spijtig dat gij niet kunt lezen op ons 2de bladzijde, hoe Napoleon den Eersten ge varen is op de wegen die gij bewandelt). Ten tweeden, en dat is 't wreedste, men zou een laatste roovende lihnd slaan aan de Goederen der Godvruchtigheid en der Liepadigheid... Gij, katholieke Ziel, Abt, Prelaat, Kardinaal/gij hebt gefondeerd voor Weezen en Zieken, voor Scholen en Hospitalen... Daar komt de Duivel, onder den schijn der Logie, en hij neemt uw goed en gebruikt het tegeü uwe inzichten... Als wij zulke schelmstukken zien, mdet. het ons verwonderen dat Europa gestraft wordt en dat flie groote wreede Legers ons nog ander kattastrof- fen voorspellen o p. iERLAND nog altijd vitterij en 'wisterij wegens Doj i.mi ain Min hppf'.Vwan'j cednar.,aaa riin lanc, niet zijn eigen oiechl te gedragen Er is grooie koppigheid in de twee Partijen en tot hiertoe bleven al de woordenwisselingen vruchteloos en nutteloos. o Te ROOMEN zijn eenige woelingen geweest in d'Hooge- school, tegen Oostenrijk er is nog geen armoede genoeg; 't Land moet vergroot worden. o In RUSLAND worden tegen de Joden zware edikten uitgevoerd ze schrijven dat Czaar Alexander 3 jaar uitstel geeft, om hun goederen teverkoopen, maar van den an deren kant hoort men, dat de strenge bevelen al in uitvoe ring zijn gekomen... Zoo is 't nog gebenrd dat de Czaars genade gaven aan bannelingen die reeds in Syberie be zweken waren Ze zeggen dat de Schrapzucht en de woekerij der Joden in Polen, in Waldachiën, in Rumenië en die half-Oostenrijksche Provinciën, dat de schrapzucht der Joden er onbeschrijfelijk groot is. ln Schotland ver wacht men zich aan bloedige worstelingen de werksta kers krijgeu honger z'houden de Convois tegenze komen bijeen in den donkeren... Dat men toch, door een wijs, rechlveerdig onderzoek en door vaderlijke handelwijze, die werkstakingen belette. In ARGENTINA, is 't daar mee dat de onrust blijft duren, z'houden daar sterk aan hun Vrijheid, en nu schrijft men dat de Bankiers 10 millioen Piasters willen leenen, als't Gouvernement afziet van de 2 0/0 belasting op de depots van de partikuliere Banken. o Inkomende rechten op granen in Duitschland. De duitsche Rijksdag heeft zijne zittingen heropend en be spreekt sedert dijnsdag een voorstel van MM. Auer en consoorten (socialisten) en Richter, strekkende tot af schaffing der inkomende rechten op granen en vee De rijkskanselier nam deze gelegenheid waar om eenige inlichtingen te geven over de onderhandelingen met Oostenrijk, over een tolverbond tusschen beide landen die, naar M. von Caprivi hoopt, zullen gevolgd worden door onderhandelingen met andere landen over de han delsverdragen. Prins Bismark is, in deze bespreking, herhaaldelijk hevig aangevallen, door de socialistische en liberale redenaars. Van epn anderen kant vond de oud-rijkskanselier ech ter vurige verdedigers. Vrijheer von HÉLDORF, conservatief, zegde dat de invoerrechten een maatregel van noodweêr vormen tegen de overstrooming met amerikaansch graan. Spreker's partij is er Bismark dankbaar voor dat deze, op grond van de nationale eenheid, eene bescherming van den nationalen arbeid in het leven heeft geroepen. Het is te betreuren dat in deze vergadering op zulk eenen ruwen toon gesproken is over dien grooten man. Bij die woorden ontstond zulk een lawijd, dat M. von Heldorf £ot de orde werd geroepen. o Nieuwe encycliek. Rome, 14 jan. Volgens de Italia zal de encycliek over de sociale vraag punten met Paaschen verschijnen en in drie deelen on derverdeeld zijn. 1° Algemeene grondbeginselen (economische en sociale) p 2° Middelen om de overdreven ellende en' den over dreven rijkdom te doen verdwijnen. 3e Oorzaken der sociale kwestie. Meening des Pausen. De Paus is van oordeel dat de II. Stoel de sociaal democratische beweging moet leiden. Men gelooft dat de H. Vader een beroep zal doen op alle conservatieve krachten en zelfs op de protestanten. (Onder voorbehoud.) o De opstand der Roodhuiden. Volgens de laatste tijdingen utt Pine Ridge hebben de groote indiaansche opperhoofden zich onderworpen. Hunne oorlogsman.ïen zijn vergaderd in eenen ravijn op 2 mijlen van liet agent schap. Zij zijn door de federale troepen omringd. Verscheidene grenssteden wordeD echter nog door ande^ ben,1on Roodhuiden bedreipd- (^ube en Baby City zou de toestand ze'fs zeer oritisch zijn, en ic „.en bloedige botsingen vreezen. o Wilde dieren. De hevige koude jaagt sommige wilde dieren uit hunne schuilplaatsen, tot dicht bij de woningen der menschen, waar zij anders slechts zelden verschijnen. In eene onlangs gehouden jacht nabij Pettau, Styrië, doodde men niet minder dan drie heeren, welke door den honger uit de bergen van Ilongarië gedreven waren. In de vlakten, langs de waterloopen, ontmoet men ook zeldzame vogels,uit de noordelijker streken overgekomen. Zelfs het kanaal van de Donau, te Weenen, wordt door vele meeuwen bezocht. De jacht levert dan ook zeer veel wild op. In drie jach ten op de eigendommen van prins de Liechtenstein, te Eisgrub en te Lundenburg, doodden zeven jagers onlangs 6520 hazen en 890 patrijzen. WEENEN, 13 jan. Bij de volkstelling heeft men be vonden dat nabij Szegedin eene grondeigenares leeft van 114 jaar. Zij is nog zeer kloek. In i582, 23 April, dag na Beloken Pa- schen is St. Martens-kerk verwoest door de Beeldstormers. Twee jaren en 8 maanden zijn de Re bellen meester gebleven van Aalst; 2 ja ren en 8 maanden; Doch ze deden er niet al wat ze wilden want d'Historie verhaalt dat d'Aalste- naars nooit gedoogd hebben dat er een Predikant der Geuzen in 't openbaar zijn valsche leering preêkte, zelfs hebben zij er eenen weggejaagdDaarvoor hebben d'Aalstenaars eenen brief van bedanking ontvangen. De Kerk lag leelijk verwoest en zon der eenige reparatie. In x5g5 herbegonnen de Werkingen. In i6o5 onderstond de Kerk eene brandramp. In 1628 en i65o en de volgende jaren der Eeuw gingen de Werkingen voort. In 1731ziende dat de voltrekking on mogelijk was, wierd 't Portaal der lijk- deur gemaakt en kostte 23oo gulden; er stonden schoone beelden op, die door de Fransche Revolutie verdwenen zijn. In 1766 besloot 't Magistraat al de presentie gelden af te staan voor de Kerk. In 1795 na den slag van Fleurus, lieten de Keizerlijken (Oostenrijk) België aan zijn lot over, de Vrijboomen wierden ge plant, korts nadien wierden de Kerken gesloten; en al de kunststukken Nationa len Eigendom verklaard. T Aalst had men 't gevaar zien aan komen en de kostbaarheden in goud en zilver wel verborgen. De Schilderij van St Rochus wierd van den Outaar gehaald en naar Parijs ver voerd. |$In 1802 wierd St Martens-kerk her opend; buiten den roof der kostbaarhe den was er niet veel schade. OF door Silvain Van der Gucht. XVI. EEN KLUIZENAAR. Het was half twaalf voornoen, als de twee jagers zich in aan tocht begaven naar 't Kasteel, juist op d'uur als de Landlieden, even als op onze dagen, hun werk verlaten om hun noenmaal te gaan nemen. Maar stillekens voortkomende met hunnen last, zoo was het 12 uren vooraleer zij daar aankwamen Heer Gysebrecht was nog niet thuis, tegen zijn gewoonte, want in de zomersche dagen begon hij zijn morgendwandeling rond 9 ure en was op klokslag van 11 ure terug dan ging hij een uur op zijne studiekamer en kwam ten 12 ure zijn noenmaal nemen. Waar mag Mr blijven dat vroeg met angst Threse, de dienstmeid... Hij is al een uur over zijnen tijd! Waar mag Mijnheer blijven W at was er hem overgekomen Dat gaan wij eens van nabij onderzoeken. Reeds meermaals had de heer Gysebrecht op zijne wandelingen eenen vreemdeling ontmoet, van rond de 50 jaren, langen bleek, maar deerlijk en uitgemergeld, en op wiens wezen een statige diepzinnigheid geprent stond. Verscheidene keeren hadden zij samen eenige woorden gewisseld wie mag dat zijn vroeg de heer Gysebrecht in zijn eigen dat zou ik tochgeerne weten wie mag die vreemdeling zijn Met d'eerste gelegenheid spreek ik hem aan. Den morgend dat de dochter Paula door den wolf was aange vallen en door Valerius gedood, dien morgend was heer Gyse brecht half besloten van nadere kennis te maken met dien Maar nu zag of hoorde hij hem niet. Dit ergerde hem hij was er half gestoord over en keerde met min genoegen huiswaarts destijds waren bier nog groote bos- schen van aan d'abdij van Afflighem tot aan Ercnibodegem, een deel van Haaltert, Erpe, Oordegem, Massemen, tot tegen Gent kon men gedurig in bosschen gaan hier en daar had men een kasteel of een wachthuis verders huttekens van houtkappers en bessembinders nu en dan, ook een kapel, opgerecht door een kasteelheer of door bijzondere Ingezetenen der Gemeente, voor een bekomene weldaad of tot uitboeting van een schelmstuk. Op 't grondgebied van Haeltert stond ook een kapel, gansch in den witten arduinsteen in vroegeren tijd moest ze prachtig ge weest zijn, maar nu was zij reeds lang bouwvallig de venst rs in stukken het dak in ellendigen toestand, stukken muren die afbrokkelden bij deze verwoesting van den tijd hadden de Beeldstormers nog hun aandeel gebracht met al wat eenige weerde had, te komen rooven en de heilige beelden te seherideiJuNiemand zag om, naar die kapel, zelfs had men schrik erin te gaan. Heer van Gysebrecht was van zin naar huis te gaan toen hij op twee honderd stappen van die kapel een gerucht hoorde, zeer wel gelijkende aan 't gesnik van eenen weenende mensch. Nieuws gierig om te weten wie in die eenzaamheid van 't gebosch zoo droefgeestig steende, sloop hij tusschen het struikgewas heên, tot aan den bouwval der kapel, van waar 't geluid scheen te komen. Wat zag hij daar Tusschen de takken van eenen ouden spaanschen boom, die zich links en rechts over en in de kapel had uitgebreid, zag hij 'ne man zitten, d'armen open en met al de kenteekens eener sombere bedruktheid. Omzichtig voortgaande en dicht van nabij gekomen zag hij dat de man bitterlijk snikte en weende en herkende weldra in hem den vreemdeling, welken hij meinde op zijn huidige wandeling te ondervragen. Het was dus een Kluisenaar. Op 't gerucht van dat brekende struikgewas stond hij recht, droogde zijn tranen af en groette den heer Gysebrecht: Vergeef mij, sprak deze, dat ik u in uwe eenzaamheid, ben komen stooren. Mr, het bosch staat open voor iedereen, derhalve heeft UEd. mij geene verschooning te vragen. Dat is waar, achtbare man doch terugkeerende van mijne wandeling, hoorde ik snikken en klagen ik dacht er is daar iemand die hulp noodig heeft, en daarom ben ik tot hier geko men, meinende dat er iemand gekwetst of gewond lag. De Kluisenaar zweeg, maar drong met zyn bedrukt oog diep in het oog van heer Gysebrecht, als om in dezes ziel te lezen en er te zien of hij met betrouwen mocht spreken. Heer Gysebrecht ontweek dien blik niet; integendeel, hij hield zijn oogen vlak open en zond stralen van betrouwen en troost in de ziel van den Kluisenaar,die zegde: Heer, gewond of gekwetst is mijn lichaam Dietmaar mijne ziel is verscheurd en wanhopig daarom vlucht ik het gezelschap der menschen en draag een geheim in mijn hert, dat mij foltert en langzaam ten grave rukt. Deze antwoord kwam heer Gysebrecht Van Bommel vrij zon derling voor den geest. Weihoe, dacht hij in zich zeiven, zoude deze mensch die als een Kluisenaar leeft, de arme menschen ondersteunt, en zijne kerkelijke plichten zeer wel weet te kwijten, een boetende moor denaar zijn dit kan ik kwalijk gelooven Neen, neen vervolgde hij, het zachtaardig wezen van den bedroefden man ter sluiks be loerende Neen, een moordenaar heeft zulk een openhartig aange zicht met Na ccn weinig talmen, nam hij hem vriendelijk bij de hand Lieve man, zegde hij, hebt gij nooit gepoogd uwe kwellingen aan eenen vriend mede te deelen Neen, nooit heb ik dit pogen te doen, en dit om de bezon- dere rede dat ik nu reeds vele jaren rond gezworven heb, zonder mij ergens vrienden te maken. Hebt gij dan nooit troost in den Godsdienst gezocht, of zijt gij geen christen mensch Zekerlijk, maar een wraaknemende haat woelt in mijn binnenste, en heeft mij belet mij rechtzinnig te bekeeren, met aan mijne vijanden het kwaad te vergeven dat zij aan mij en de mijne toegebracht hebben. En gij hebt u gewroken?... Bloedig en dit zonder de waarde die eene ziel in de oogen van God heeft, in aandacht te nemen En de wraak aan God alleen over te laten. Broeder lief, gij hebt groot ongelijk gehad van zulks te doen en nog grooter ongelijk van uw hart aan geenen Priester te openen, die wellicht uw geweten zou hebben gestild. Ik heb juist het tegendeel ondervonden, antwoordde de vreemdeling, tusschen het slaken van eenen droeven zucht Nu slechts een jaar geleden, bevond ik mij terstede van Antwerpen in eene kerk alwaar een vermaarde Predikant aan het preèken was; hopende aldaar iets te mogen hooren dat mijn treurig ge moed kon verzachten, plaatste ik mij zoo dicht mogelijk aan den Stoel der Waarheid, om het minste woord te konnen verstaan. Het was over de vergiffenis der Zonden dat hij zijne toehoorders onderhield, hen voor oogen stellende dat het onmogelijk was, bij God vergiffenis zijner zonden te bekomen, indien men het kwaad en ongelijk dat zijne vijanden hem aangedaan hadden, niet hert grondig vergaf; en rechtzinnig beloofde van zich nooit te wreken. Deze Geestelijke kon dit al zoo schoon zeggen en zijne woorden pastten zoo wel op mijnen toestand, dat ik zichtbaar werd ontroerd en genoodzaakt was de kerk te verlaten Van dit oogenblik werd mijn lijden verdubbeld, want er waren drie menschen geweest op welke ik mij bloedig had gewroken en ik gevoelde geen hel minste leedwezen over hetgene ik had be dreven Gelijk wij reeds weten, was de heer Van Bommel een zeer deugdzaam edelman het was dan ook geen wonder dat hij over deze openhartige bekentenis eenigzins wantrouwig werd. Hij bleet dan schielijk staan en de armen over elkander kruisende,

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1