Rampen Misdaden Ongelukken Buitenlands wereldsche doch ters, die gekleed 't Vlaamsch. De wi nter van 1812 Ons Werkvolk, Aalst. Vreeselijke Brandramp. Holland. Ru si arid. 't Groot Leger van Napoleon. 0. L. V. Collegie. ons "Werkvolk. Ite uitbuiting vonden werkman door hebzuchtige kapitalisten AALST. Groot Concert van Liefdadigheid. In den nacht van 14 tot 15 dezer. Een grouwelijk vuur. Menschen die van Ninove kwamen te voet, peisden datg'heel Aalst in brand stond. 't Is aan de Zoutstraatpoort, rechtover dsn Haring, den molen gebruikt door M. Leo De Wolf die afgebrand is. Tot half twee had men gewerktten half drïj zag men 't vuur,weldra was 't een vuur als een helle, op d'hoogte staan, flik in den Oosten, geen bladeren op de boomen en den wind uit 't Oosten geweldig blazen. Die vier zeilen in vlam ea vuur, uit de steenen kuip en waar al die massa droog hout in lag, al die zakken met bloem en tarwe, uit die steenen kuip een vuur dat hemelhoog sloeg. Er was geen blusscheu aar:. G'heel de Zoutstraat- poort was verlicht dat men een spelle kon oprapen. Rond 6 ure was alles uitgebrand niets is gered Alam, Tarwe, Rcgge, Werkkleeren, tot zelfs het zilveren Zakuurwerk desjMulders. De Molen alleen is verzekerd. Er viel weinig aan te blusschen in 't hevigste van den brand kon men op 20 stappen niet naderen. Gelukkig dat er sneeuw lag op dc aanpalende huizen. AALST. Dijnsdag morgend waren de straten zoo glad als ijsbanen en veel personen zijn gevallen, o. a. een Dame van Brussel, die uit de statie kwam. Z'hcbbsn haar moeten binnendragen en den D.cteur roepen. ^VOORUIT. Zelfs't nieuws wordt in die gazet op een oneerbare wijze algegeven... En dat wilt aan 't hoofd staan der Zedelijkheid!.. Een slecht wiel maakt meest gerucht... Over eecige jaren, d'Orgelbazen riepen ook dat zij de zeden respekieerdcn. En op de Groote Markt t' Aalst, twee Orgelbazen zagen ons en riepen ons wooi - den toe, zoo vuil en ontuchtig, wij wisten niet dat er zulke woorden kon den bestaan. Ouders, wilt gij een Huishouden gelijk eeri Ratte- kot, brengt dan die gazet Vooruit in uwe Familie. GENT. Zaterdag morgend rond 11 ure, is madam de Beozieres, nabij hare woning in d'IJperstraat zoo erg gevallen, dat haar linker schouder uit de not is. Zondag avond rond 6 ure, is een dame op den Kouter gevallen; er moest een vigilant komen, om haar naar huis te vervoeren. Te Gent zijn er groote fabrieken van mostaard; o. a. dat van M. Tierenteyn in deMacha- riusstraat; zaterdag achternoen, Jan Lybaert .7 j. oud, werkende op 't eerste verdiep,is door een opening geval len van 5 meters hoogte en zoo erg gewond, dat men vreest voor zijn leven; hij ligt in 't Hospitaal. OOSTERZEELE. Zondag, omtrent den middag, op de wijk Schuurbroeck, kwam een doghond aan de woning der weduwe De Zutter, spiong .naar den hond die in zijn kol lag en beet het dier. Daarna liep hij de Heidestraat in, waar zich juist de schaapherder Schrey met zijne kudde bevond. De dog sprong naar de schapen doch de schapershonden vielen hem aan. Eenige personen snelden toe en konden den dog af maken. Aanstonds werd er een veearts geroepen, die beslatigde dat de hond razend was. Volgeis der. band, dien den dog aan den hals had. hoorde hij toe aan het zinneloozengesticht van Doornijk. Drie andere honden, door den dog gebeten, werden op bevel van den veerarts afgemaakt. BRUSSEL. In N° 5 der straat van den Honderd jarige, centenairc, is het oud vrouwken Maria Leys- sens 72 j. gestorven van honger en koude. Over een twaalftal dagen kwam een welgekleed heerschap in een der groote gasthoeven aan de Zuid statie gelegen, en nam zijn vertrek in een prachtig ge- meubeleerd appartement. Weinig nadien brachten twee werklieden zijnen reiskoffer, die zoo zwaar was geladen dat zij er schier onder bezweken. De eerste dagen maakte de baron van Müntz, van Ba den, goeden sier; geene spijzen waren fijn, geer.e wijnen lekker genoeg; ©ok betaalde h;j goed. Later zegde hij aan den hotelhouder wat geduld te hebben, tot-dat zijne Ouders heir, den cheque zouden gezonden hebben van ix,000 frank welke hij alle dagen ver wachtte. 3 j^°fidcraag "d~.. Tj iiwi _iorgend vond men zijne deur wijd openstaan, alsook zijn zoo zwaar geladen reiskoffer, die van onder tot bo ven gevuld was met., karreelsteenen. De vogel was naar Baden teruggevlogen en de baas voor 400 frank in de kleêrcn gestoken. SCHAARBEEK, Brussel, Zondag na den noen, ja een lijkstaatsie op den Haachtschen Steenweg; ver- scheide rijtuigen volgen; 't laatste rijtuig wordt door den Stoomtram getroffen en omgesmeten. De koetsier lag verscheide meters vandaar, op den grond; maar de drij heeren die in 't rijtuig zaten, zijn ongekwetst geblever alhoewel't achterste deel van de Vigilant can: eh in stukken was. 't En zou op geen honderd keereu gebeu ren. MOORD TE BRUSSEL. Door 't vadsig leven en den ger.ever... Ziet men iets anders Ontucht, Vrijden ker zijn, gaan drinken en moorden bedrijven. Te Brus sel in de ruc Blaes N° 198 en herberg in 't Gouden Kroontje; sedert 20 jaren wonen daar, cp een. zolderka- merken d'echtgenoten Duchamps, man en vrouen Tordeur, de broeder der vrouw. Duchnmps is pakskes- drager aan d'Hallepoort, 54 jzijn schoonbroer 66 j., maar lap en vel, lui loopen en schooien; dikwijls is 't daar baltalje; maandag g'heel die schoon Familie had gedron ken, ten 9 ure zwensclen ze '.aar huis, daar drinken en kraket:len ze nog een beetje; len 10 ure klefferen ze naar boven; dijnsdag morg-n d vond vrou w Duchamps haren maa dood nevens 't ben; dan herinnerde zij zich dat hij vermoord Aas in z ju dronkenschap, door den dronkaard Tot deur; de pr;j lag neg zat op zijn bedde... Die vermaledijöde Dronkenschap TURNHOUT. - Verleden vrijdag is in dc Korte Gasthuisstraat, bij M, V. R..., winkelier, een stoutmoe dige diefstal gepleegd. M. V. R... had de gewoonte's avonds de ketting op dc deur te doen; bij toeval was dit verleden rij dag het geval niet. Vrou - V. R. met de kinderen alleen zijnde, gir.g deze, op de eerste verdieping te bed leggen. Het zou haar onmogelijk geweest zijn volk te hooren bin nenkomen, indien, "de deur de bel niet in beweging kon brengen; daarom ontdeed zij de dear van de ketting, vooraleer naar boven te gaan, verzekerd ziji.de de bel boven goed te kunnen hooren. Toen de kinderen ter juste waren .keerde vrouw V. R. terug naar beneden, en bemerkte niets buitengewoons; zag hij den vreemdeling sterk in deoogen Vriend, zegde hij, de God-Mensch heeft ons het voorbeeld gegeven van bermhar tigheid, indien wij bij hem Bermhertigheid willen verwerven. Missehien zou ik u goeden raad konnen geven, maar daar ik u niet persoonlijk ken, zouden wij misschien beter doen van te ver geten dat wij elkander ooit hebben gezien. Mijnheer Gysebrecht Van Bommel, meende de vreemdeling, wees niet te haastig; het is mogelijk dat gij mij niet meer er kent... echter heb ik voortijds meer dan eens tot u gesproken en ten huize van uwen vader den Raadsheer Van Bommel geweest, die van mij veel werk scheen te maken. Heer Gysebrecht bleef op dit gezegde schielijk staan en bezag nogmaals den vreemdeling sterk in de oogen. Het geheu^t mij niet, sprak hij stellig, u ooit voordezen te hebben gezien. Ik ben met oud te worden, stijf veranderd, echter ben ik zeker dat ik voor u geen vreemdeling ben. Laat eens hooren Vooreerst dien ik Mijnheer ecne vraag te doen. Ik luister. Hebt gij niet meermaals van Paulus Van Voorde hooren spreken die toen tertijde de gemeente St-Catharina-Lombeek be woonde Ja zeker, het was een jonge knappen Pachter, welkers vrouw en twee kinderen gedurende zijn afwezen door de Geuzen werden vermoord, na zijn Hofstede plat afgebrand te hebben. Dezen persoon ben ik, mijnheer, en nooit heb ik iemand anders geweest. ('t Vervolgt.) doch eenige minuten daarna kwam een persoon in den winkel, om petrool, deze gaf een geldstuk waarop vrouw V- R.., moest weergeven, zij opende de schuif en toen eerst bemerkte zij dat deze gansch geledigd was. Vrouw V. R.,, had de voorzichtige gewoonte alle dagen hare tooglade tc ledigen; zoo dat dieven slechts dc ont vangsten van vri. dag, van 30 tot 40 fr. hadden kunnen binnen palmen. Men begrijpt niet hoe het mogelijk is, deze stoutmoe dige diefstal te plegen zonder gezien te worden, daar men bijna onophoudelijk in deze straat voorbijgangers aantreft. Men veronderstelt dat de dieven ten minste met twee moeten geweest zijn. De een zou binnen geroofd hebben, terwijl dc andere buiten de wacht hield. De bel kon ook onmogelijk door een enkden persoon stil gehouden worden. RONSSE. Ongeluk met de wapens. Maandag in den namiddag, is er een schrikkelijk ongeluk gebeurd in eene kociplaats van het gehucht Langvelde. Twee jongens toonden elkander hoe men een pistool hehan- delde. Eensklaps ging een schot af een der jongelingen, Driessens was getroffen het pistool was gelukkig met los poeder geladen maar toch kwam het schot langs den rug uit. De jongen is erg gekwetst; zijn vader was ge tuige van het ongeval. Men hoopt hem te redden. LEUVEN.Mislukte ontvluchting. Inden nacht van maandag tot dinsdag heeft een veroordeelde tot eeuwigdurende opsluiting wegens moord, gepoogd te ontvluchten. Hij was kleermaker bij middel van zijne persplank welke hij als eenen hefboom gebruikt had. was bij er ingelukt de staven, welke in het venster zijner cel staan, te verwringen. Vervolgens kroop hij er door en klom op het dak der woning van den adjudant. Van zijne beddelakens had hij eene touw gemaakt, welke hij aan het dak vastmaakte, en langs welke hij zich liet afzak ken. Doch de lakens scheurden en de man viel op dan koer. Als de bewakers rond drie ure hunne ronde deden, hoorden zij zuchten. Zij vroegen Wie is daar Ik ben het, antwoordde eene droeve stem, ik heb willen vluchten en ben gevallen. Men spoedde zich bij hem en vond den ongelukkige, wien de beide billen gebroken waren. Aanstonds werd hij naar de ziekenzaal overgebracht, waar hem de noodige zorgen zijn toegediend. WESTERLOO, in de Kempen. Reeds lang gebeu ren daar veel dieftens;onlangs met 't stelen van een ver ken te Oxelaar bij Diest, zijn de dieven ontdekt; 'twas een zwaar verken van 150 kilos, ze moesten het voort slepen op den sneeuw zoo hebben de Stiermarken hun speur gevolgd en 't verken gevonden tot Hersselt, met nog veel ander gestolen goed. De dieven staan op bet tableauken met 21 feiten van dieverij en aanranding MECHELEN- Daar gaan ze stelen, welk schandaal, Bij den President van 't Tribunaal. Ja in den nacht van zaterdag tot zondag; z'hebben meêgenomen eenig zilveren tafelgerief en eenen overjas, 't Is de derde maal op éen maand dat zij daar stelen bij Heeren van de Rechtbank. MECHELEN Maandag avond is afgebrand het huis van M. Marien, neven de Meysbrug. Het heeft gebrand van 9 ure tot half 2. G'heel de Stad was in rep en roer, door 't gedommelsel op S' Romboutstoren. Groot is de schade. BRUGGE, 12 jan. Zondag morgend is er gedu rende de hoogmis een treurig ongeluk te St-Denijs ge beurd.. Emiel Verdonck, wonende op den molen St- Denijs, zat bij de stoof, terwijl zijne twee broeders en zijne zuster uitgegaan waren. Plotselings viel er een ge lader. ge - eer van de schouw, het schot ging af en Ver- dor ck kreeg de volle lading in het heen. Hij was schrik kelijk gekwetst, zelfs zoodanig dat men in den achter noen ziin been heeft moeten afzetten, f - BERGEN. Maandag of dijdsdag is 't gebeurd De moeder Deliguière gaat uit weêrkomende, haar doch terken, 5 j oud. was te nabij 't vuur gekomen, inbrand geraakt en dood BERGEN. Men schrijf', uit Apoay Een ver- schrikkelijk ongeluk heeft in de kalkgroeven c ;zer ge meente pJ,?ats gehad. Terwijl dat een werkman cp den "ooiem cie. 21 L'gi 'even wei was, £•-« üte, een groote blok mergel los en viel op den ongelukkige, die geheel verbrijzeld werd. Het slachtoffer van dit vreeselijk ongeluk, Marcelin Hachet genaamd, bewoonde het kleine dorp Masnuy-St- Jean, bij Jurbise. Het was een brave huisvader, die eene weduwe met drie onmondige kinderen nalaat. LUIK Een onderofficier, dc serjant Frin, van het i2e linieregiment, keerdtzondag avond te Verviers terug naar de kazerne, wanneer hij op den weg van Stembert gekomen, aangevallen werd door twee kerels, die zich op hem wierpen en hem met stokslagen overlaadden. De serjant, getroffen op het hoofd, viel buiten kennis neder. De misdadigers den toestand van hun slachtoffer ten nutte maker de. ontnamen hem zijnen geldbeugel welke eene som van 80 frar.k inhield. NAMEN. Een man dood van koude. Vreeselijke bijzonderheden. Dinsdag morgend vond een der wachters van den heer Eggcrmont in eene weide van Leignon, het lijk van eenen vervrozen man. Deze onge lukkige die men ©ogenblikkelijk voor eenen genaamden Jan Delobbe vanLei ;non, koopman in huiden herkende, is getrouwd en vader van elf kinderen. Zijn doodstrijd moet verschrikkelijk zijn ge veest.Ver- loren in het bosch en vervolgens in de weide, had hij zijne mutsen zijnen stok verloren. Wankelende op zijne beenen, was hij op vier of vijf verschillige plaatsen ge vallen. Door te vallen had hij eene vreeselijke wonde be komen aan bet hoofd, waaruit het bloed overvloedig was gestr omd Eindelijk is deze ongelukkige eene laat ste maal gevallen om niet meer op te staan. Hij lag met eer.e zijner wangen ten gronde en zijne twee armen rust ten machteloos onder hem. De gansche gemeente Leig non heeft innig medelijden met de smart der ongelukkige familie van den overledene. AARLEN, 12 jan. De Ardennenbewoners zullen zich den winter van 1890-91 lang herinneren. Al de aard appelen zijn bevrozen en de handel gaat zoo slecht dat iemand nog iets te verdienen heeft. Er valt ontzachlijk veel sneeuw. De boschwachters rapen kraaien op, die van honger stierven of in de boomen bevrozen. gingen als princcsscn, veroordeeld tot 2 a 3 jaar gevang, voor Hechte zaken. Na de condamnatie riep een der posturen aan haren advokaat Geef mij Ve revolver, dat ik mij doodschiet; er blijft mij anders niets over!.... Zoo gelukkig wordt men op de wegen van dit slecht ple vier, en die vuile trasserij.Over de moorderij van Ascq vernemen v.'ii, dat er twee kerels aangehouden zijn en er wordt l es atigd dat een van de twee gezegd heeft te Fives-Rijsscl in d'herberg van madam De Grave Past op,van niet te klappen, als gij chikker (of zat) zijt En verders Die taaie oude bij kan er nog door ko men Wie zou dat ooit gepei/d hebben De aange houdenen Ghc quel en Maresaux zijn door bazin De Grave niet erkend. - Oei, in de mijnen van Fernai, bij Pas-deCalais ging een dochter van 2zj. Maria Dumas klappen met een ander meisje dat in den ophaalbak zat; eensklaps verliest Maria haar evenwicht en valt 340 metc-s diep. Te Frankfort is Robert Kourt, koopman in kaffé, gevlucht en laat 300,000 marken schuld. Een bank van Frankfort verliest 100,000 marken. Mer.schen zou dat waar zijn Dat op de linie van Rotterdam-Venio een treinwachter gevonden is, in een koopwarenrijtuig, dood, de kou zijn hert gepakt? Zaterdag nacht ten 3 ure, zijn in Engeland, ten statie Bolton, 2 treios opeen gebotst. 32 gekwetsten. - Zelfde nacht van 11 Januari, nabij Schotland, zijn twee Stoombooten opeen gebotterd Dc Brittania en de Bear. In de botsing der Stoomkooten aan de kusten van Schotland zijn 13 manschappen in den stoomboot daar verdronken. Ze schrijven nu uit Spanje dat de moordenaar van den Russchen Generaal Silverstoff te Parijs, aangehouden is [te Gerona; hij meinde te Barce lona in te schepen voor Amerika. J Treurige Gebeurtenissen. Verleden zaterdag stierf te Parijs Mad. Nisard, vrouw van M. Nisard, lid van het Instituut, ten gevolge van eenen bloedopdrang naar de longen. Zij had eenen zoon uit haar eerste huwelijk. M. Boysse, se cretaris redacteur in de Kamer van afgeveerdigden. Toen deze het droevig nieuws van het overlijden zijner moeder vernam, werd hij door eene geraaktheid getroffen en stieif eenige uren later. Te Heeze (Noord-Brabant) werd dezer dagen het rijtuig van den pastoor op den weg naar Someren aangehouden door twee vermomde personen. De koetsier, die hen had zien aan komen en argwaad koesterde, had zich gewapenn met de sluitplank van het karkistje en op den oogenblikfldat een der aanvallers op de trede wilde springen, gaf hij dezen eenen slag die hem achterover deed tuimelen, zoodat hij stil bleef liggen. In eenen wip was de koetsier van den bok en beloonde op dezelfde wijze den andere die de teugels van het paard vast hield. Daarop reed hij vlug verder. Aan deu'troepen der ban dieten meende hij Duitschers te herkennen. Vreeselijk ongeluk. Dinsdag laatstleden, rond 6 ure 's avonds, heeft de reizigerstrein in bestemming voor Katter witz eene slede verbrijzeld, die zich in de omstreken van Rendza op het spoor bevond. De geleider der slede werd ge dood en al de personen, die in l et voertuig zaten, werden zwaar gekwetst. De verantwoordelijkheid van het vreeselijke ongeluk bemst op den baanwachter, die op zijnen post niet was, wanneer de reizigerstrein weid aangekondigd. C«nada. Onze Moedertaal. Is er nu toch iets dwazer dan een vreemde taal te willen voor 't Groot volk en d'eigene Taal te laten aan de kleine Burgers, de Landbouwers, de Werklieden, de Dienstboden! Is dat niet de wreedste scheuring die een Land kan onder- ian Eendracht is macht. En in plaats dat de Walen zouden Vlaamsch leeren, om ook thuis te zijn in Vlaanderen en aldus te verbroederen, men maakt een scheuring in 't hert van Vlaanderen... Dat is wreed, dat is zonde In deze tijden van Socialismus, Dat is een misdaad Gij, rijke gestudeerde Heer, Gij kent geen Vlaamsch Ge weet niet wat er omgaat in uw eigen Land Gij hoort zeggen dat er eon Sociaal gevaar is Dat 't Werkvolk in opbruissching komt teg< standen uw wel- 1 opbruissching komt tegen de rijke Vreeselijke toestand. Te Quebec nam zekere doctor Sumblay bij vergissing in den donkere een zwaar vergift in. Toen hij bemerkte dat hij vergiftigd was, snelde hij terstond naar een collega, en te sa men deden zij alle mogelijke pogingen om zijn leven te red den, maar tevergeefs. De doktoren stelden toen vast, dat er geene redding meer mogelijk was. Dr Sumblaj liet ten huize. var. zijnen collega eenen Priester komen en stelde, na de H. Sacramenten te hebben ontvangen, zijn testament op. Daarna reed hij naar huis en stierf, ondanks zijn vreeselijk lijden, kalm tct het laatste oogen blik, tegen den nacht. Zijne vrouw is thans ern stig ziek van verdriet. Italië. DOOR SNEEUW INGESTORT. Het dak der militaire renbaan van Reggio Emelia is door het gewicht der sneeuw ingestort. Twee ruiters zijn gedood tien erg gekwetst en nog een tiental andere bekwamen lichte verwondingen. en (2de Artikel.) Den 6 November bereikte de koude 20 graden onder ijs! Hier hebben wij maar 16 a 18 gehad te zijnen hoogste. En in Rusland klom de koude van dag tot dag en men was in 't midden van een vlakke onvruchtbare Landstreek, zonder voorraad of kleederen. De 400.000 menschen die alzoo dwaalden, verdeeld in 3 legerbenden, leverden een vertoog op, dat doet lachen maar aanstonds daarna sidderen en beven. Wij gelooven dat Horace Verpet dit droef tafereel afge maald heeft op de muren van Versailjen. Ge ziet een verwarde troep; Mans, jonkheden, officiers, simpele soldaten, eenige vrou wen en kinderen, allen om het aardigste gepatronneerd; Allen gewapend tegen den grooten vijand, de Koude. De wreede Koude! Ge ziet er, den hoogen chako tot over d'ooren en er twee gaatjes ingemaakt voor d'oogen; ge ziet er, gansch omwonden in 'ne mantel, in een stuk peerdensargie; de beenen en voeten vol lompen en vodden, met stukken ransels c-f vel van de trom mels. vastgebonden met grove koorden; alles was goed, alles wierd uitgezocht om tegen de koude beschermd te zijn. Goud en zilver had men genoeg; Maar elk zou al zijn schatten weggeworpen hebben voor een warm slaaplijf of een paar dikke koussen of zokken. Verdwenen was het medelijden; Elk zorgde voor zijn eigen; Met honderden en honderden liepen er. den neus vervrozen, de handen, de voeten vervrozen, schreiende van de pijn. niet meer voortkunnende en toch voortmoe»ende; Want stil staan, zich neêrzetten; Was de Dood. de bittere Dood! Het gebeui de dat er waren die een hut vonden, een leemen HRiw&'scib hutteken; die ér vuur maakten en die door at p.jt- selinge lucht arandering bezweken en stierven. En als de dagen reeds zoo akelig wreed waren, hoe moesten de nachten zijn. de lange donkere nachten! als geen enkele lichtstraal der Zon daar is, om de strengheid van den Winter te verzachten, 's Nachts, men had er die voortsgingen, omdat ze vreesden De stilstand der beenen zal de stilstand van 't bloed zijn. Er waren er. die diepe putten in den sneeuw dolven en die zich daar dicht hijeen legden *m malkaar te verwarmen Er waren er, die een kamp maakten van kari en, ransels en de kanons, de men nog overgehouden had een kamp die met 't weinige hout dat nsen kon krijgen, vuur maakten, om door den rook toch eenige warmte te hebben. Daar, in die nachten zijn menschen bezweken. De geschiedschrijver Thiers schrijft alsvolgt Niets schrikkelijker dan het vertoog der Kampen, den dag na die slaping op ijs en sneeuw zoover het oog reiken kon, lijken, stijf van de kou, en zwart van den honger van plek tot plek kon men zien, aan ontelbare lijker, waar het Fransch Leger gekampeerd had. De stem der Generaals, der Kapiteins, der Officiers werd niet meer aanhoord, ze deden zelfs de moeite niet meer hun bevelen te geven maar bijwij len hoorde men de verzamelde kreet eener razige wanhoop. Zoo ging men voort En 't groot Leger smolt gelijk de sneeuw voor de zon. En namate 't groot Leger verminderde weiden de Russen stoutmoediger. Ha, die Franschen hadden in 't hart van Rusland willen dringen, t m er de wet te geven aan den Czaar en aan 't Rus sische Volk zij hadden de heilige Schatten van Moscou ge roofd. het Faleis Kremlin in brand gesteken Ze wilden geen genade geven! en nu was het uur der Straf en der Wraak genaderd! Gabourd, de groote Geschiedschrijver en opzoeker ziet in 't verlies van dit groot Leger, in den val van Napoleon de straf des Heeren. Hij toont hoe Napoleon den Paus Pius VII, dien heiligen grijsaard, in een streng gevang hield opge sloten Wat meint ge wel, hadBor aparte te Fontainebleau gezegd aan den Paus Voor wie aanziet ge mij, dat ik voor u ontzag zal hebben Zullen uw gebeden of uw banvloeken de wapens uit d'lianden van mijn soldaten slaan En eenige maanden nadien In Rusland Al die Franscbe Soldaten, met honderden duizenden, de wapens vallen uit hun handen. D'Historie haalt hier den tekst aan, der H. Schriften: Nix glacies et spiritus procellarum faciunt verbum ejus. De sneeuw, het ijs en de geest der stormweders vervullen het woord 'es Heeren. Ps. CXLVII. Thiers schrijft De toestand van 't groot Fransche Leger was dusdanig, dat Rusland bij machte was het te verdelgen tot den laatsten man, Keizer Napoleon er niet uitgezonderd. Maar het overschot van dit machtig en prachtig Legex moest door Polen trekken, door Pruisen, door Duitschland, den Rhijn over. terug naar Frankrijk, om aan Europa te too- nen welke straf over Frankrijk was gevallen. Van tijd tot tijd waren er nog eenige gevechten en scher mutselingen. Zoo zeer was Napoleon gevreesd, dat de Russen achteruit weken, a s zij hem zagen verschijnen aan 't hoofd van die ellendige Legerbenden. Men was nu gekomen aan de Berezina, een water. veel. veel breeder dan de Schelde te Temsche er zijn moerassen in, va? tgevrozen plaatsen, maar ook plaatsen waar het ont dooid is.... Over dat water moet men. Napoleon, zijn genie raadplegende, gelukt erin, drij dag reizen aan den vijand te ontnemen 't is te zeggen dat hij den Rus doet verdolen Dan doet hij elk die nog kan, werken om 2 bruggen over dien stroom te werpen. Het was den 26 November. Van 's morgens vroeg aan 't werk zijnde, was men erin ge lukt rond den noen tw ee Bruggen te maken veel pon tonniers waren bezweken rond 4 ure begonnen d'eerste manschappen erover te gaan 's anderendaags en den 28 November gaat de doortocht voort altijd en immer mar cheeren op de Brug ('t Vervolgt.) Dat cr dynamiet gemaakt wordt tegen uw rust vaart Gij hoort dat ge zijt ervan overtuigd Uw wil is goed Gij wilt tegenwerken 5 Ge komt in Patroüagiën, in Volksbijeenkomsten, in Werk manshuizen... En ge valt daar uit de locht g'en hebt daar macht noch in vloed omdat gij de taal van 't werkvolk niet en kent... Verfransching, als men u niet bevecht en vernielt, gij zijt de schande en de dood van het alonde roemrijke Vlaanderen! Ziehier een artikel van hcop en van opbeuring, getrokken uit het mai haftige RECHT van Antwerpen Jong Antwerpen schrijft Met innig gei. ,egen is het dat wij sedert eenigen tijd de goede geest, welke de Eerw. Paters bezielt bestatigen. Deze maand mochter. wij zeker tevreden zijn Pater Rector hield, bij de afroeping der plaatsen, eene Vlaamsche aanspraak en bedankte in kernachtige woorden de opvoerders van het Vlaamsche stuk. Er hadden ook twee ijsfeesten plaats alles was in 't Vlaamsch, aankondigingsbrieven, inkoomkaarten. enz,Vlaan- derens vlagge wapperde op de speelplaats, ja, zelfs werd de Vlaamsche Leeuw verscheidene malen door het muziek aangeheven en door AL de leerlingen met den grootsten geestdrift gezongen. Doch wat de Vlaamsche studenten het meest verheugde en aanwakkerde, waren de woorden van den Eerw. Pater Pro vinciaal.bij het bezoek der klassen.Invurige woorden spoorde hij ons aan, niet alleen de Vlaamsche taal goed aan te leeren, doch ook den Vlaamschen strijd mede vooruit te helpen. De Fransche taal zegde hij, a zal u dikwijls te pas ko- men, het is noodig dat gij allen Fransch leert doch, mijn- heeren. leert ook wel de Vlaamscke taal, die taal zal u nog meer diensten b wijzen dan de Fransche. Men kan het zich niet ontveinzen dat de strijd voor het herkomen der rechten van die zoo schoone taal, met reuzenstappen vooruit gaat. Neemt dus allen deel aan den strijd, welke gevoerd wordt tot aan zijne heropbeuring. 'T Recht. Vluchschrift aan 10 c. Er zijn er die Ons werkvolk t' hevig gevonden hebben, ontijdig, overdreven, onvoorzichtig, ophitsend... Te Gent bij d'heeren Van der Schelden is verschenen een boekje van 32 blad. De Sociaal-Demokraat kom1-, door eenen ouden Duitschen Dorpspastoor, vertaald door Willem Van Reusel... In dit boekje vinden wij bladzijde 11 Daar de machine veel gcedkooper werk leverde dan voor de uitvinding daarvan de handwerksman leveren kon, ver dienden als een natuurlijk gevolg daarvan, de fabrikanten zeer veel geld. Meerendeels werden deze spoedig rijke, zeer rijke lieden, terwijl hunne arbeiders, de gehuwden vooral, met armoede en dikwijls met bitteren nood te kampen hadden. De rijke heeren behandelden dikwijls hunne arme arbeidersfa- milièn, wier vrouwen en kinderen bovendien nogin de fabriek aan den arbeid moesten gaan. om zich hun dagelijksch be staan te verzekeren, niet naar het Evangelie van Jezus Christus, onzen God, die de rijken den plicht oplegt de armen mcr hunnen overvloed bij te staan. De meesten be- kommi rden zich weinig of in 't geheel nier om den sociale' toestand hunner arbeiders en hielden slechts éér- 't joc n '1 verdiener, 't vij '-c'^oende te het lioi oon, dat een lijd geleden ook hioi te lande in de meeste ia reken betaald werd en aan den armzaligen toe stand, die voor enkele jaren nog in or.ze steenkooldistricten bestond, waar thans echter een ijverig en nauwgezet arbei der een passend daggeld verdienen kan. Dat bij eene dergelijke behandeling de arbeider ooren had om te luisteren naar de leer, die hem de verbetering van zijn toestand verkondigde, dat de beginselen der sociale demokratie, die reeds zoo lang werden verkondigd, bij hem op ontvankelijken en vruchtbaren bodem vielen, is ge makkelijk te begrijpen en men had waarlijk geene redenen dit den arbeider zeer ten kwade te duiden. Vooruit van Gent staat op zijnstoute groote-steedsche teenen, om af te kondigen dat een Maatschappij van ka toenbewerkers uit Aalst zich aangesloten heeft bij de So cialisten van Gent. Er was reeds een ronde som in kas en zoo men verzekert, is dien Uitleg naar Gent gezonden. Vooruit is half zot van vreugd. Maar Vooruit zal niet zeggen hoe de Socialisten van Gent nitgespeeld zijn met de werkstaking der wevers bij Mren Van der Haeghen en Cruypplants. Een werkstaking kan maar gebeuren voor zeer ge- grondde redens, uit noodzakelijkheid, als het bewezen is dat de daghuur te klein is, ontoereikend om te leven en dat er in ander steden meer wordt betaald. Zoo heeft Kardinaal Manning de werkstaking der Dok mannen van Londen goedgekenrd, ondersteund en tot een goed einde helpen brengen... Maar Vooruit zoo dwaas, zoo hooveerdig, zoo gewel dig in alles, heeft hier weêral veel menschen ongelukkig gemaakt Botsweg tot werkstaking opgewekt; naar geen rede willen hooren; en nu zijn er in de twee weverijen ander werklieden; de plaats is ingenomen; al die menschen zijn hun werk kwijt Zal de schatrijke Vooruit nu die wevers helpen, aan geld voor hun huishouden, aan ander werk? Ja, gelijk de Socialisten de werkmenschen van Aalst geholpen hebben, als 't geld van hunnen uitleg was gaan vliegen, en als de winkel in de Nienwstraat zoo deerlijk uitbrandde. NOOIT is iemand wel gevaren met naar goddelooze kerels te luisteren; NOOIT; en dat die Socialisten van Gent eerst en vooral Vrijdenkers zijn en goddetooze ke rels, wie durft, wie kan dat loochenen? Op 14 dagen tijds zijn te Gent 3 Socialisten gestorven, zonder van Biechten of Berechten te willen hooren en Vooruit kondigt zulks met triomf af, zeggende Ze zijn getrouw gebleven aan hun overtuiging. Vooruit heeft uitdrukkelijk geschreven Wij willen de Kerk verpletteren, den Adel en de Burgerij; wij kennen niets dan stoffelijk genot; de Eer- ste Communie is een kolossaie miskraam; de proces- siën zijn straatkomediën. Dat heeft Vooruit geschreven en maandag stond in 't orgaan der Socialisten te lezen Dat de Kerk zal ver dwijnen met de zegepraal van 't Socialismus van Gent.» De Kerk zal verdwijnen Dat is hun zinnelooze droomDe Kerk verdwijnen!... Men kan een werkende Volk verbeesten en diep ongeluk kig maken; men kan steden en landen hebben, die terug in hun Heidendom vallen; maar eerder zou men al 't ijs dat in Europa ligt op den palm van d'hand nemen, als de Kerk te vernietigen. Ondertusschen ziet men welke sfgrijselijkheden er on der 't Aalstersch Werkvolk worden verspreid. Door de Oude Garde, Zondag 8 Januari 9 c, ten half zes 's avonds op de Feestzaal van 't Stadhuis met medehulp van Mej. M. van Brussel. M. Ernest Ladeuze, M.Henri Gevaert Solist der Melomanen van Gent en andere beroemde Kunst minnaars Plaatsen van 3 fr. van 2, ii. en van 1 fr. 't Is voor den Armen bijgevolg gulha. -glijk Aangemoedigd.

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2