Prins Boudewijn. Paulus VAN VOORDE Zondag 1 februari 1891 32"t8 Jaargang Ze zijn daar weer. 5 Aalst. - Wetimanskring. GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. AALST. PATRONAGIE GysegemGj segem Erembodegem, St Josefs-Parochie. ™!§>=ri iucUwS» Boekdrukkerij der Werf Scheikunde op de Hoeve EEN BLOEDIGE WRAAK. BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Anayncen20 centiemen per regel. Annoacen op de tweede bladzijde &0 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. ET LAN ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar» genomen, rechtstreeks bij ons of door Post of Briefdragers. YAN AEL AALST. Donderdag voornoen. De Dood, de bleeke en wreede Dood, die geen onderscheid maakt tusschen Paleis of Hut, tusschen Jong en Oud, zij is daar ook de Koninklijke Familie van Vlaanderen komen treffen... Gij zijt vanstofen tot stof zult gij wederkeeren.(Genesius). De wet dezer wereld is sterven. (Eccles) Alle vleesch is als een veldgewas en alle deszelfs heerlijkheid als eene veldbloem het groen gewas verdort en de bloem valt er af. (Petrus, de eerste Paus). Begeeft u tot de graven zij zijn de leerstoelen der H. Wetenschap en de scholen waar men ootmoedigheid leert. (H. Chrys Wie op de Dood denkt, zal liefdadig en bermhert g zijn... Te Brussel, schuins over 't Paleis der Schoone Kun sten, in een statig rijk Huis was een eerste zoon, 22 jaren oud, waar Vader en Moeder trots op gingen, omdat hij braaf was, vrolijk, minzaam en omdat hij bestemd was om eens Koning der Belgen te worden. In dit Huis waren d'ander kinderen sedert eenlgen weken ziek en zelfs in stervensnood geweest; die kinderen zijn aan 't herstellen, maar eensklaps de oudste Zoon wordt on passelijk men is zonder achterdenken eenige dagen voorbij het blijft een zware verkoudheid met werkloos heid der maag eensklaps, den donderdag avond, de ziekte verklaart haar geen hulpmiddelen ba ten, de Prins ziet zijnen Biechtvader komen na eene Jiorte treurmoe- digheid maakt hij zich bereid tot de Groote Reis, hij spreekt zijn Biecht, hij ontvangt zijnen Heer en God, de H. Zalving wordt hem toegediend Vader en Moeder, Graaf en Gravin, Koning Leopold zijn Oom, de Konin gin zijn Tante, d'oudste dienstboden van Huis en Hof komen bijgesneld den vrijdag, korts na middernacht, Prins Boudewijn, Erfprins van België, is van de leven den niet meer.... Welk gerucht en gedruisch heeft die Dood ntet ge maakt, de wereld door 1 Zoo jong, zoo onverwachts Over 8 dagen nog te peerd rijden, en nu in zijn laatste kleed... Over 8 dagen nog rood, nu dood!... Over 8 dagen nog zijn heerlijkheid Nu in 'c graf geleid Heden Donderdag zal de lijkstatie zijn Al de grooten des Lands, veel vreemde Vorsten, al d'Afgezanten, een doodkoets door 8 peerden getrokken, overal Rouw en Treurnis ten u ure den Dienst in Sint Gudula, in Gre- goriaanschen Zang, volgens 't verzoek van den Koning, ten 11 ure den Dienst, langen plechtigen offer; indruk- wekkenden dies Irae; weemoedigen Profundis; troosten- den Adsolvo; het lijk met wijwater besproeid, bewierrookt gelijk het bij den armsten man gebeurten dan als vaar wel het zalig in Pauadisum. Ten Paradijze geleiden U de Engelen, Gaat met de heilige Martelaars mede, en uit Jerusalcms zalige my ren komen de zingende Chooren u tegen! Gaat, eens met Lazarus arm en eilendij iWhedri!;.] var. 'Sfë Kruis op de kiste gaat en daar tot drijmaal toe,dit toeken van zaligheid aanmerkt, denkt ge dan niet op 't Kruisken dat uwe Moeder op uw voorhoofd prentte, toen ge van Doopvont naar huis wierd gebracht?.. Nu zijt gij mannen van jaren, Ouderlingen en de Vrijdenkerij heeft u toch zoo wreed misleid!., 't Is in uw ziel gesteld gelijk in een oud vervuild prondelkot Welke verhevene Ceremo niën in de Begrafenis der Christenen!... Legt daarnevens d'indelving der Vrijdenkers Inde Kerken, alles spreekt van hoop, troost en liefde alles verheft bij de Vrijden kerij, alles is ijskoud, akelig droef alles trekt naar den grond 'ne Wereld van Vrijdenkerij ze roepen Er is geen Helle maar zulke Wereld is een Helle omdat men er niets zoc'kt dan stoffelijk genot en gelijk de dieren, alle kracht en macht, alle lust en vernuft moet in 't werk stellen, om dat stoffelijk genot zoo ruimmatig mogelijk te genieten... Prins Boudewijn Donderdag ten 4 ure zijn er men- schenin ons Bureel die uit den Lijkdienst komen.. Volk, Volk dat er was, ze droegen Brussel bijna weg de Stoet, indrukwekkend, doch veel gebrek aan Orde, bijzonder lijk aan d'Hoofdkerk, waar de Karrabiniers tusschen 't Volk gemengd waren.. Daar is gedrommenen ge stampt D'Aalstenaars weten ervan te spreken Gelukkig dat er geen dooden zijn, in groot getal; maar ribben gepletterd cn gekraakt zijn er menigvuldig... 't Was de moeite weerd om zien, zegt men... Al dat Militair Al die hooge Ambtenaren! die Staats-korpsen De Doodkoets zoo hoog als een huis, gansch in 't zwart, met zilveren tranen, waarop d'een Rouwkroon nevens d'ander, en al om te kostelijker... Dan, 't Lijk gedragen door Officiers en Onderofficiers, gevolgd door Z. M den Koning die te voet ging nevens zijnen Broeder, de Graaf en dezes zoon Albert.Dan 't Bloedverwantschap der Koninklijke Familie,Prinsen uit alle Landen van Europ;:, rijkelijk aangekleed en in Rouw, dan de Diplomaten en de Vertegenwoordigers der Potentaten, de Ministers en de Gouverneurs; en Heeren, Heeren, altijd Heeren, dat ge zoudet gezegd hebben Van waar komen ze?. 't Droef Gelui van al de klokken der Kerk!... 't Volk stond te zien op htrizen, karren en ladders In de Kerk ging Z. M. den Koning zeer gebukt... Veel droefheid op de wezens... Janson bleef aan 't Portaal staan de Kerk is klein voor diendwerg.. De Lijkdienst is gecele- breed door den Kardinaal-Aartsbisschop... Dan trok de Rouwstoet naar Laken, voorde Begrafenis... Ten 3 ure was men terug in Brussel, zonder den Prins... 't Zijn droeve oogenblikken.alsmen van 't Kerkhof terugkeert Wie heeft dat niet ondervonden PRINS BOUDEWIJN Er is groote beweging ge weest rond zijn Lijkbaar Veel droefheid, innig mede lijden 't Volk is niet ondankbaar!.,. Wat is er niet getreurd en geweend voor d'Eerste Koningin der Belgen Omdat ze waarlijk een bermhertig hert had en goed deed aan de menschen die in druk en nood waren!.. Hoe wordt er niet gesproken van Bisschop Lambrecht Met welken eerbied zal die gedachtenis niet voortgezet wor den aan Kinderen en aan Klein-kinderen Waarom Voor zijn goed, liefdadig volkslievend hert Prins Boudewijn sprak Vlaamsch hij was niet bot of niet trotsch hij toonde genegenheid voor den minderen man en alhoewel hij nog in de gelegenheid niet was geweest veel goed te doen, de Volkeren hebben hun dankbaarheid getoond. Ja, ja, d'Overheden, als ze willen, ze kunnen d'achting en de liefde verwerven, met rechtzinnig te handelen, onpartijdig, rechtveerdig, met de vleiers te verstooten en te zijn gelijk allen moesten wezen De Dienaren van't Vaderland.de Voorstaanders en Vrienden van 't Volk. De Radikalisten en Socialisten hebben leelijkc geruch ten uitgestrooid tegen Prins Boudewijn 't Heeft veel droefheid veroorzaakt aan de Koninklijke Familie re Brussel, deze week men hoorde bijna niets anders Die gazetten van Sociaal en Radikaal schrijven noch min of meer, als dat de Prins een ongelukkige Dood zou gestor- ven zijn Door vergif of ander zelfmoord!.. Maar hun gezegdens hebben weinig grond... Waarop kunnen ze steunen De Prins is ziek gevallen sedert 14 Januari, is gebiecht, is berecht, is bezocht geweest door menigen persoon, hoe kan er eengeheim onder schuilen? Daarbij, wij moeten wel indachtig zijn dat de Radikale err Sociale gazetten kunnen liegen, gelijk de vogels vHëéendat ze dikwijls zaken uitvinden van welke er nu is is, vu'stiokt *-daarof* worden! Supper w*j~hier uar; aat «s wem pen en ook t'Aalst een groot deel der liberale Partij haar ■aansluit bij 't Socialismus... Zondag ten 3 ure, jaarlijksche Vergadering voor den.Onderlingen Bijstand; ten 4 ure, Ver gadering der Lotelingen; ten 5 ure, Concerten Voordracht; 't Concert door de Leden der Zang afdeeling, door ander heeren Liefhebbers der Stad en Voordracht door M Arthur Verbaegen, van Gent over de Vakvereenigingen. Er is nu een eerste Patronagie voor Jonkheden.... In dezen tijd van Ongeloof enZedebederf mogen die Patronagiënwaar lijk genoemd worden Reddingsbooten. De Reddingsboot van Aalst staat gereed; er zijn veel jonge werkgasten; 't is in de Patronagiën dat men die jonge herien door oplettende gene genheid in het goed kan zetten en verstalen... De Kapitein is er alle Zondagen, met wijs beleid en goeden moed; maar is 't waar, de Patronagiegastjes zeggen het thuis en op hun werk winkels, is 't waar dat d'EersteStuurman en schier al d'Officiers bijna nooit aan den Arbeid zijn, dat ze maar komen, als er een groote Parade is, dat het al verscheide jaren alzoo gaat, en dat de Reddingsboot zou verzinken, als er geen Vrijwilligers bij sprongen en als de Matroozen, de Meesters der Zondagschool het werk der Officiers niet deden 't Brandt! 't Brandt! de Socialisten werken, g'heel d'Helle werkt met razernij; bij ons zou ook moeten lever zijn, Eendracht, Zelfsopoffering, Werkzaamheid, ja eenparige Sa men werkiig! Alleman aan 't werk, voor de Redding! Welke eerlijke Avondfeest! Volk! Volk! Groot Volk, Over heden, Landbouwers. Werklieden!... Wel 1000 Personen wa ren in de groote Feestzaal van St Aloysius Gesticht, 't Is ons zekerd door achtbare ooggetuigen!... De Fanfaren hebben gespeeld op hun beste, 't was immers voor de Liefdadigheid. De Cantate, uitgevoerd met kracht, met melody en gevoel, door 125 Personen... Die Cantate is een heerlijk gewrocht uit de Vlaamsche dichterlijke ziel van Paul d'Acosta, d'heeren van St Nikolaas hebben wonderschoon gezongen; welke gul hartige lach ontstond als men wipsefoe hoorde En M. Wal pot! den Primus der Klarinet bijzonderlijk de Favorite was verrukkelijk schoon In 't stuk Kleermaker slist hebben de Gvsegemsche getoord dat ze kunnen onthouden, uitgalmen en de rollen nabootsen... 't Was welZulk Concert mag tot vreugd en eer strekken aan d'achtbare Heereu Inrichters, tot vreugd en troost en tot opwekking! bij Aalst; Erembodegem, die volkrijke Parochie, Zondag ten 6 ure, in 't Lokaal der Gemeente-Meisjesschool, Liefdadig heids Concerto door de Muziekmaatschappij Niets zonder arbeid; trouw en eendracht, met medewerking van Wel doen zonder omzien uit Aalst, een Maatschappij van Jonk heden, waaitusschen ervarene Zangers en Muzikanten; on langs gaven zij een Concert voor de Leden alleen, in een kleine zaal; 't was verbazend schoon Zang, Muziek, alleen spraken, tweespraken, spel op klavier, viool en blaastuig.... DatzelfdeConcert, zoo wel gelukt, wordt nu gegeven te Erem bodegem, morgen zondag. Plaatsen van 1 fr. van 5o en 25 c. Daar was 't Zondag om doen In de Feestzaal van St Martens Gesticht!... Concert van Liefdadigheid!... De Bevol king bijeenroepen, om den Zondag avond vrolijk over te bren gen, en geld verzamelen voor de noodlijdende Werklieden.... Wie is er voor 't Werkvolk?... wie helpt er 't Werkvolk, in zijn ziekten, in zijn ellenden, in zijn armoede?... Men mag het vrijelijk onderzoeken.... Het Feest op St Josefs Parochie was gegeven dot r d'Heeren Meesters der Zondagschool, met me de hulp van M. Merckacrt uit Gceraardtbcigen, M. Merckaert welke men zoo geeine ziet verschijnen en zoo gretig terug roept. W'hebben met grooten lof over di« Avondfeest hoo ien spreken en de stem van 't Volk roept; 't Is wel verdiend De Dagen der Bloedwet Die Dagen van vermaledijding! Als het edelste Schepsel van den Aardbol „door God met rede begaafd,, met vrijheid begiftigd, als het moet lof- f, IN of Ufl de Slavernij Hg middel, om zonder slag of stoot een goed Leger van Vrij willigers te hebben, zonder 'ne eens meer te betalen.... D'Overheden D'Overheden Men kan zekerlijk een verachting werpen op de luiffers en de lappers die durven vloeken, maar iets wat men zou moeten beletten en straffen, dat zijn die slechte ontuchtige Iièkes. En als dit in Aalst niet gestraft en niet belet wordt,dan moeten wij zeggen Ons Polocie is geenen beroeste knop weerd. IMMERS, Over een goed jaar heeft M. Burgemeester Van Wam- beke afgeroepen en doen aflezen en uitplakken het volgende Het nachtlawijt, het zingen van vuile slechte Iièkes moet eindigen. De Commissaris van Policie heeft te dezen opzichte de strengste bevelen ontvangen... Al degenen die de Openbare Rust zullen storen en nog slechte Iièkes zingen, zullen gestraft worden en de wederspannigen zullen naar de Policiewacht geleid worden. Dat is uitdrukkelijk gesproken De Loting, de Bloedwet verzwaart gedurig, door de schuld der Overheden en der Kiezers... Een heer Volks vertegenwoordiger van Aalst vroeg ons eens Maar ge valt altijd uitWat hebt gij in de plaats Wat zoudet j-ij doen We stuurden hem de Plans van Antwerpen voor een Leger van Vrijwilligers en de heer Volksverte genwoordiger zweeg. Men kan, als men krachtdadiglijk wil, men kan 'tVolk van die helsche Bloedzuigerij verlossen. En komt die Verlossing niet, wat zal men zien D'Alg-mieene Slavernij geen vrijkooping mogelijk elk Soldaat voor zijn lotelk naar den oorlog gelijk on der Napoleon den Eersten Wij lezen in 't Boekwerk Wegwijzer voor Tijd en Eeuwigheid, door Alban Stolz, naar de i6e Duitsche Uitgave, vertaald n 't Vlaamsch. BI. 155 Kent gij de geschiedenis Kent gij ooü hetmenschelijk hert En weet gij dat een volk zonder Godslienst een wild en helsch volk is dat een volk zonder Godsdienst zijne overheid niet eert, maar zo haat als zijnen groot sten vijand en verdrukker O,dat moet doen beven voor vrouw en kinden voor eigen bestaan. De oversten, die geenen Godsdienst hebben, ondermijnen hun eigen huis door het slecht voorbeeld. Al uwe soldaten en gendar men, al uwe rechters en wetboeken van strafrecht, al uwe celgevangenissen kunnen die uitberstiDg van het boos geslacht niet beletten, God alleen ïsdaartoe in staat en hoe meer gij het volk van God aftrekt, des te spoedi ger ondermijnt gij, in uwe woedende uitzinnigheid, den grond onder uwe voeten. Sedert d'opkomst der Socialisten te Gent is er 1 al wie voor deLoting en voor werkt tot het ongeluk dèr Belgen. Overheden, Gekozenen, denkt daar toch op 't Vat geeft uit, wat het in heeft Op die Lotingsdagen, wat hoort men op de Markt, op 't Stadhuis, in d' herbergen op de straten Vloeken Vloeken Da 'k Burgemeester ware, ze zouden toch op mijn Stadhuis niet vloeken! Er zijn aardige grondregels: Dat ze 'ne keer woensdag op den koer van 't Landhuis roepen en huilen WegM. Van Wambeke wij verdom men M. Bethune, M. Gheeraerd», M. Borreman, M. Ver- brugghen Allaraerda voor die Heeren!... Hoe lang zal T duren of ze zullen in den bak zitten! En wat is een Burgemeester, wat zijn de Schepenen, vergeleken met God, met d'Almacht? 't ls een malledikse die op ons Vaderland ligt Dat de Kiezers niet krachtdadiger zijn Over eenige weken de Patriote gat'in een Hoofdartikel, een allergemakkelijkste Morgen Eerst en zondag, alge-.neene Communie voor'l Mans volk. 't Evangelie van D'arbeiders in den Wijngaard d'Hoogmis dat is 't verhevenste en 't aangenaamste van den zondag; Maandag O. L. Vr. Lichtmis, wijding dor was kaarsen;Dijnsdag, H. Blasius Bisschop en Martelaar in 316 Donderdag H. Agatha, die kloeke moedige en roemrijke Martelaresse in 2i5. Donderdag 5 H. Titus, de helhaftige, rondborstige en onversaagde Priester en Belijder en de H.Do rothea, Maagd en Martelares in 295-, bij hare Marteldood ge hemde een groot Mirakel 't was Winter, 5 februari en een Engel verscheen met een korfje bloemen en vruchten verschei dene Bekeeringen hacden plaats. De derde geschilderde glas raam is t' Aalst in S' Martens kerk geplaatst door D'achtbare Hoveniers in hun outaar S' Dorothea, 't Is een frisch prachtig en opwekkende gezicht voor Sl Martens-kerk. Zaterdag H. Roraualdus, abt. Is pastoor benoemd te Uytbergen de E. H. A. Kagé onderpastoor te Nevelc. Zijn enderpastoor benoemd te Nevele de E. H. H. van de Wattyne onderpastoor te Mculestede te Meulestede de E H. C. van Hulse, coadjutor te Segelsem te Ophasselt de E. H. L.deRu.uer onderpastoor te Michelbeke; te Michelbeke de E. II. K. De Vos, coadjutorte Wondelgem. Te naaste week 't vervolg der merk- weerdigheden van St Martenskerk. Met al dat Ijs en al die Waters, 't hoofd draat. o EILAND CHIPKA. Twee snelpersen. Schooncn klaren druk, spoedige bedie ning en gematigde prijzen, in de volle rede Fakturen van 7 tot 14 fr. de 1000. Omzendbrieven 10 fr. de 1000. Vrachtbrieven van 6 tot 8 fr. "de 1000, per 2de duizend vermindering, enzoov. Visietkaarten aan i,a5 tot 2,00 de 100. Schoone spijskaarten, van allerhande soorten. Wissels en kwitanciën, Plakschriften, enz. enz. Doodbrieven, na 2 uren geleverd. Doodbeeldekens, van 3 tot 16 fr. de 100. Grooten keus. o Het is klaar en openbaar en onbe twistbaar dat het Land van Aalst bijna in alle huizen der stad wordt gelezen en een groote verspreiding heeft in geheel het Arrondissement; de Personen, die een groote ruchtbaarheid begeeren voor Handel of voor Verkoopingen, hebben er dus het allergrootste belang bij dat hun Aankondiging in 't Land van Aalst ver- schijne. Vlaamsche uitgave, komt te verschijnen WARINGTON uit het engelsch vertaald door P. De Vuyit en P. Wauters, met notas van de ver talers en van de HH. Proost enDeMarbaix. Handboek van scheikunde en levensleer toegepast op landbouwviuchten en land huishoudelijke dieren. 216 bladzijden 2 fr. 75. zeer zorgvuldig gedrukt. Aangenomen door den Verbetericgsraad, vereerd met inschrij vingen van het landbouwministerie en het mini3tc:ie van openbaar onderwijs. Aange nomen als klasboek door verscheidene nor maalscholen, middelbare landbouwscholen, enz. OF door Silvain Van der Gucht. XVIII. EEN WIJZE EN GETROUWE VRIEND. Te dien tijde, rond 1590 was in de stad Aalst Pastoor-Deken de waarde heer Marten Back, een man blakende van ijver voor den Godsdiensten voor 'tkatholiek Volk, reels oud van jaren, maar nog zoo werkzaam als een jonkheid; twee jaren nadien wierd hij ontrukt aan de liefde zijner Parochianen. Hees Gysebrecht, die in allerijl van Haeltert was komen afge reden, vond zijnen Eerwaarden Vriend, in zijne ontvangstzaal bezig met aan de venster zijne getijden te lezen. Dichi bij hem lag zijn huishondeken op eenen stoel te slapen. Er was geklopt, men leidde iemand binnen, de hond liet een vriendelijk gekreun hoo- ren en nam zijne vorige houding aan hetgene aan M. den Deken betuigde dat er een goede kennis in huis was, anders zou het hondeken gebast hebben. Wie mag 't zijn dacht de Geestelijke, zijnen brevier toe doende, maar toen hij den heer Gysebrecht zag, was hij vlug uit den zetel en drukte zijnen vriend hartelijk de hand Er staat geschreven Die reeds bedroefd is, bedroeft hem niet meerder. En M.. Deken Back, die dezen regel toepastte op al zijne Parochianen, behoogde de grootste teederheid aan den heer Gysebrecht, die op zijne levensbaan zulke bittere droefheid had ontmoet. Wat geluk van u te zien, heer en vriend Gysebrecht, zet u neêr liet doet mij genoegen u te mogen ontvangen. M. den Deken, het zal u misschien verwonderen dat ik hier zoo onverwachts kom. Ta, ta, Vriend, weet de heer Gysebrecht niet dat hij hier altijd welgekomen is?.. Maar ge ziet er zoo erstig uit M. den Deken, zulks verwondert mij niet,want sedert dezen morgend ben ik geschokt door de wonderbaarste gevallen. Laat hooren laat hooren, als 't raag geweten worden. M. den Deken, ik kwam juist om u alles te openbaren en raad te vragen. Ge weet dat ik eiken morgend een groote wan deling doe. En daar haalt gij eere van het doet deugd aan ziel en aan lichaam in 't begin, men moet zich eenig geweld aandoen, maar eens daaraan gewoon, men kan het bijna niet laten. Laat ons dus hooren wat er zoo bijzonders is voorgevallen. M. den Deken, sedert eenigen tijd ontmoette ik 's morgends in de nabijheid eener Kapel een soort van Kluisenaar, 'ne man van rond de 50 jaar, die d'eenzaamheid zocht en menschenschuw scheen. Dezen morgend lag hij te snikken en te weenen.Ik spreek hem aan en ik hoor dat die Kluisenaar een der ongelukkigste menschen is die er kunnen zijn. I11 welken zin, vriend M. den Deken, 'ne man, verscheurd door onrust, angst en schrik. Over veeel jaren, 't was een welstellende pachter van St-Catharina-Loiribeek. Drij Beeldstormers hebben zijn huis afge brand, al zijn geld gestolen, zijn vrouw en zijn kinderen wreed aardig vermoord. Schrikkelijk, en wat heeft die man gedaan M. den Deken, zich aan de Wraakzucht overgeleverd ge zworen die drij moordenaars te dooden met eigen hand! en dien eed volbracht! ze waren in verschillige landen, Paulus Van Voorde is cr achtergestovcn en heeft ze alle drij op verschillige wijze gedood Hier zien wij, hoe de booze geest vernuft en iever kan in blazen tot 's menschen ongeluk En wat heeft die ongelukkige gedaan 11a zijne wraakneming Gedoold, M. den Deken, gedoold en gesukkeld zijn hart. opgehitst en van den anderen kant, gegruweld door 't bloed dat hij gestort had. Gij zult niet doodslaan Zoo staat er uitdrukkelijk ge schreven. M den Deken, die man is grijs geworden en verouderd voor zijnen tijd hij heeft rust, noch bij dage noch bij nachte met tranen in zijn oogen heeft hij mij gesmeekt hem te helpen. Maar als ik hem sprak van zijnen haat at te leggen, dan begonnen zijn oogen te gloeien. Ja, zoo is 'tDe duivel van Wraakzucht die zijn prooi niet wil laten schieten. M. den Deken, hij is toch zoo ongelukkig ik heb beloofd hem te komen bezoeken met een Geneesheer der Ziel. Een Geneesheer der Ziel moet hij hebben, zekerlijk M. den Deken, zult gij de goedheid hebben dieD man te helpen Maar is de Pastoor der Parochie daartoe niet in staat Al wat die man moet doen, is bidden is vergiffenis schenken, en aan stonds zullen de bronnen van troost voor zijn hart geopend wor den. M. de Pastoor van Haeltert kan hem helpen. Ongetwijfeld, M. den Deken, maar vermits de zaak zoo lang duurt en de haat zoo ingeworteld »s, sprak ik van u en het scheen mij dat uw naam hem vertrouwen inboezemde. Dan zal ik gaan, zoohaast mogelijk dezen namiddag nog als ge wilt... M. den Deken, er is nog iets, nog een zaak van grooter be lang, die bijzonderlijk mij aangaat. U, goede Vriend, sprak hoe kan ik u van dienst zijn? M. den Deken, dien Ongelukkige verlaten hebbende, kom ik thuis en vind er veel volk de dochter van Beth, naar Aalst komende, was aangevallen door eenen Wolf en ging verscheurd worden, toen gelukkiglijk mijn jager Valerius den Wolf dood schoot en 't kind redde. Een schoone zaak Die Dochter, M. den Deken, lag in bezwijming... men heeft ze naar mijne woonst gebracht... ze was lichtelijk gekwetst, aan den rechter schouder... Juist komt de Dokteur als ik eenige oogenblikken thuis ben Om te zien of er goen wonde was, snijdt bij de kleèren open... Welnu, mijn Vriend, wat is er, dat gij eensklaps verbleekt! eu uw stem beeft! M. den Deken, Leda, mijn dochterken, Leda,gestorven over 16jaren, had op den rechten schouder een merkteeken en.... en Wat wilt gij zeggen Dat Leda niet dood is v Niet dood Diezelfde vlek heb ik gezien op den schouder van Paula. Zoo dat volgens u M. den Deken, mijn vaderlijk hert spreekt met aandrang, ik zie het, op de wezenstrekken der dochter.. Paula is het kind niet der booze Beth, Paula is Leda mijne dochter. Groote God riep M. den Deken uit, zou dat waar zijn Welke ontdekking welke verandering in uw leven En waarom zoudet gij denken dat Belli uwe Dochter verwisseld heeft M. den Deken, nu komt alles klaarder voor mijnen geest de booswicht Andreas Boogspriet zal zich gewroken hebben op mij... De knecht en zijn zusier Beth zullen zijne werktuigen ge weest zijn Andreas Boogspriet sprak M. Deken Back zijn hand over zijn hoofd en oogen leggende om beter te konnen overwegenVriend Gysebrecht, een oogenblik... Laat mij nadenken, laat mij er plan opmakenBoogspriet.... Beth.... Vriend, ge zijt bereid alles te vergeven, uiiternarte? 0, ja, M. den Deken. 't ls nu half 3, ten 3 ure zal hier een rijtuig zijn ge kunt uw peerd in d'afspan ng laten... Dezen avond nog moet alles onderzocht zijn... Bidden wij God voor den goeden'uitslag onzer pogingen. Terwijl M. den Deken met heer Gysebrecht naarllaaltcrt rijden, zijn wij daar reeds met ons gedachtenis.

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1