Panlis VAN VOORDE Zondag 8 Februari 1891 3 2'u Jaar gang Overzicht. 6 LEDE. Kerkdijk nieuws. A GODSDIENST. ii?r VADERLAND. VRIJHEID. Kapitaal en Arbeid. Een groot verlies. St. Martens-kerk Aalst. EEN BLOEDIGE WRAAK. C BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Annoncen20 centiemen per regel. Annoacen op de tweede bladzijde 60 centiemen den regel. Berichten onder 't Nienws, 1 frank den kleinen regel. ET LAI ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, veoraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar? genomen, rechtstreeks bij ons cf door Post of Briefdragers. Die Franschmans III8UWS® Dioeten toch altijd de gailjards mit- hangen; nu schrijft een gazet van Parijs, dat prins Bou- dewijn Koninklijke handen had, gelijk zijn Moeder. Dat is komen 't zot scheeren met de menschen. De vreemde Bieren, meest al, van aardigen kwikkwak, bren gen veel ziekten in ons Land. Er is te Brussel een apprencie van militairen opstand geweest onder de Sol daatjes der ingeroepene klas. Socialismus zat er achter.. Zonder de Jongens van den Buiten zou men somtijds al aardige toeren zien in 't Leger. Er staat 8 dagen cachot, op 't lezen van een gazet der Socialisten. 71 Ruiters en 58 Rijtuigen waren er maandag, op d'inhaling van Bur gemeester van Veecken te Erwetegem. Het Feest is be gonnen met een overvloedige Brooddeeling... Bravo! Ware 'k in de plaats van onzen Koning geweest, ik zou overal na de Zielmis van mijnen neef, een groote Deeling gedaan hebben van Ilouillekolen en van^ Brood... De Liefdadigheid overwint alles... Amor Vincit. De Keizer van Duitschland heeft dijnsdag een operatie onder staan in keel en ooren, zeer wel gelukt, zegt men, en zullende den Vorst van pijnelijk ongemak verlossen... Hard tegen hard, zei de Duivel, en hij nam vier kalsei- steenen in, voor Holloway-pillen. Ge zult er meester Jan hooren van spreken te Lokeren is M. Thuysbaert, met levendigen geestdrift ingehaald als Burgemeester. Lippen, Sixtus onwel geweest 2 mannen met hooge hoeden komen sjoeren een sober half censken, een bank met 3 pikkelen, weinig op anker 3 centjes, maar nu hebben wij al de 3 vijven en veel in d'hand,'ne zalige Vastenavond Zijn eigene Moedertaal niet kennen, welke ramp, welk ongeluk D'heeren van Geeraards- bergen, t'Aalst zoo hoog geschat door hun Concert in Werkmanskring, hebben nu te Schendelbeke een Feest van Liefdadigheid gehouden. Veel Volk uit Gent, Aalat, Ninove, veel Volk en goede opbrengst Dat telt, zei de Pachteresse en ze bakte wafelen. 't Werkvolk van Aalst zegt W'hemmen een errem Gasthuis... En z'en slaan er niet nevens Maandag ten half acht als t'Aalst 't Volk naar zijn werk trok, is te Parijs, op 't Roquette- plein de Moordenaar Eyraud zonder veel complimenten den kop afgedaan. Eyraud had nog in Amerika geweest en was verveerd van niemand, tegen al de Duivels uit d'Helle zou hij strabant gestaan hebben aber, maar als ten 6 ure de Directie van 't Gevang hem kwam zeggen 't Keersken brandt de galgetien staat gereed !.T. Als Eyraud dat hoorde, hij wierd zoo bleek als botermelk en waggelde gelijk een eende... Fiat executia Dat boezemt schrik in Ik ben voor d'afschaffing der doodstraf, zei Jan Van Pamel, maar de moordenaars moeten eerst 't voorbeeld geven. Te Parijs is overleden de groote schilder Jan Meissonnier van 't jaar li begonnen als Burgersjongen, fel gewerkt zijn eerste stuk was een tafereelDe Vlaamsche Burgers! begonnen als Burger en nu was hij schatrijk Over 't miljoen weerde in schilde rijen en teekeniug.'ü laat bij a.:n rijn VcderlaDclr-r t'Aalst zijn de Jonkheden van Congregatie, Zondagschool en Werkmanskring bijzonder gelukkig geweest in de Loting samen gingen zij uit en vormden een schoon vrolijke Compagnie elk had er zijn behagen in... De Jonkheid moet er uit,zei 't wijf van 80 jaren en ze sprong over een strooi; De slechte driften temmen, 't kost moeite maar ze voldoen is onmogelijk De deftige Jonkheid van dezen tijd heeft d'Hoogachting van Hemel en Aarde en 't komt later, in de lange levensjaren, zoo zoet op. Andermaal hebben t'Erembodegem de slachtoffers van dezen strengen Winter zich mogen verheugen in eene overvloedige uitdeeling van allerbeste Houillekolen, di© men verschuldigd is aan de milddadigheid van den acht baren Notaris De Smet. meêken Van Raemdonck, dat in April ging Honderd Jaar worden, overjaar werkte 't ond meêken nog in haren hof, ze was heel te pas, men schikte reeds de Feestelijk heden, als de strenge Winter en een verkoudheid dien langen levensdraad zijn komen afsnijden. Don Pedro zet nu boeken over,uit 't Arrabisch in 't Portugees en zegt dat hij veel gelukkiger is dan op den Throon van Brazi lië. Er is te Roomen spraak van de wsreldberoemde fresko Michels Angelos laatste Oordeel te doen herstellen., 't Heeft inderdaad herstelling noodig zonder verrekijker kan men moeielijk dit tafereel volgen. Het is een Kapel bijna zoo groot als de zaal van Werkmanskring en 't Mees terstuk beslaat de gansche vont. Oei, op Lichtmis was 't in de kerk van St Maria-Audenhove 'ne wreede pardaf, juist onder d'Hoogmis, de zware armkandelaar der Koor, 120 kilos gewicht, die neêrplofte met een gerammelsel van den anderen wereld. Gelukkig dat elk bleef gezond, zonder kwetsuur of wond. _±J De Premie van 't Nieuws is aan Italië, dat land der appelcienen, al waar de opperminister Crispi zij nen kassaart gekregen heeft, op klinkende wijze; hij vroeg weêral nieuwe lasten, meinende daar 't verken bij de steert te hebben, maar 't wierd in de Kamers gewei gerd, en als hij vroeg of zijn Veertien Dagen erbij waren, was de stemming Si, Signore, ja; waarop Crispi zoo bleek wierd als de Dood van Ieperen en langs 't achter poortje den bosch in was. Bij Koning Huibrecht ging hij zijn beklag doen, maar de zoon van Victor Eumanuel zegde hem Niente da fare Er zal geen.lappen of repa- reeren aan.... En hij teekende Crispi zijn boeksken af... Dag Crispi... Maar'tis zijn derde levende wijf, de vis- schersdochter van Messina die een leven zal houden; de schoon madolje die te Messina wilde ingehaald worden als een Jesabel, die over al de koppen zag, tot dat 't Volk in furia geraakte en de plaaster beestje joeg, roepende Alia porta la rossa Die goed zijn Italiaansch kent, zal dat verstaan... Crispi is gelukkig als ze zijn visage niet openkrabt.. Ondertuschen sjoert Koning Humbert uit, naar ander Ministers. Hij zou er moeten hebben die kun nen goud smeden, die welstaan met de roó klik, alsook met Rusland, Pruisen, Oostenrijk en ook met Frankrijk. In een woord, ze moeten kunnen boon en knoopen Vooruit, dat God en Eerste Communie schrijft zonder hoofdletter, langt hier eerbiedig den hoed af en zegt Mr Crispi Soort zoekt soort.. Wat is dat daar met denPortugees? Men heeft een soort van militairen oproer gehad voor de Republiek; Burgers waren er ook tusschen; onder aanvoerderschap van San tos Cardozo en van den advokaat Veïga Reeds zaten zij als Meester op 't Stadhuis van Oporto, nogverscheide an der steden gingen in de revolt meêdoen, als de Troep» afkwamen en dat er gevochten wierd, gevochten in de altijd dat de School moet Christelijk zijn; dat meesters van klein Geloof of Vrijdenkerij een onbestierbare jeugd zullen leveren en er ligt voor den Lantdag een Wetsont werp tegen den Kerkelijken en Geestelijken invloed in de Scholen. De Bisschoppen vragende verwerping van zulke Wet.. Ze schrijven ook dat Generaal Waldenzee, die Moltke moest opvolgen, zijn ontslag wil geven en dat Dr Koch Berlijn heeft verlaten, zonder te zeggen waar hij naartoe ging.... Zou zijn remedie schipbreuk lijden Of moethij er nog dieper op studeeren,in d'eenzaamheid IERLAND scheen dijnsdag goed nieuws te leveren, dat er verzoening ging zijn tusschen Parnellisten en Mak- kettisten, doch woensdag waren er weêr nesten tusschen gekomen. Parnell had beloofd naar Amerika over te ste ken, nu stelde hij voorwaarden, welke d'ander niet graag zouden aannemen., 'k Zeg, als de tuit eens verwerreld is! BRIEF van Zijne Eminentie Kardinaal Manning aan M. van O verbergen, een van de sectie-secretarissen van het Luiksche Congres, tot regeling der sociale kwestie. De Kardinaal zegt dat de verhouding en het loon tus schen arbeidgever en arbeider moet geregeld worden i° Door openbaarheid, ik meen door eene openlijke erkende overeenkomst. 2° De verhouding waarvan moet geregeld worden, tus schen de meesters en hunne werklieden. 3° De periodieke berekening moet bepaald worden door dezelfde contracteerende partijen. Het moet zooveel mogelijk vermeden worden, om in deze aangelegenheden den toevlucht tenemen tot de Wetgevende Macht. Verder schrijft Zijne Eminentie De zinsnede, die gij uit mijnen brief aan het Luik sche Congres aangeeft, drukt mijne innigste overtuiging uit. Maar om tot het grondbeginsel van verhouding te geraken, is de oprechte en vrijwillige medewerking van kapitalisten dringend noodzakelijk. Voor een honderd jaren hebben de kapitalisten, voorbedachtelijk, hunne belangrijke verdiensten verborgen gehouden en kochten terzelfder tijd den arbeid aan den laagsten prijs. Het laatste jaar was de werkstaking der mijners ontstaan, door het feit dat de [verdienste der kapitalisten met 8o percent was toegenomen, terwijl de belooning van den werkman nauwelijks met 3o percent verhoogd was. Ik zou meer dergelijke voorbeelden kunnen aanhalen. Op dit oogenblik is de bepaalde hindernis gelegen in de weigering der kapitalisten, om hunne verdiensten bekend te maken. Vrij contract is onschenbaar en heer- schend over arbeid, die aan hongersnood gepaard gaat. Onder deze bedingingen bestaat vrijheid van overeen komst niet. Het is eene wreede gekscheerderij. In den beginne regelde het grondbeginsel van ver houding den landbouw. Het Metayer stelsel is hiervan een duidelijk bewijs. Hier zijn de vruchten der aarde te schatten, niemand kan die verbergen. Zoo zelfs, dat wanneer veranderd in geldelijke betalingen, het grond beginsel blijft bestaan, omrede de prijs der producten genoteerd en is openbaar. straten.. Van uit 't Stadhuis schoten d'Öproerders, maar Maar in groote werken in fau.i eken is alles verbor- l:i poeier was ha Ast open dan w>~ 't Evrnwe' h«t verhénffe- Te Rijssel hebben Vader en Zoon, twee Vlamingen geloten op denzelfden dag. Te Cherbourg (Frankrijk) heeft een vrouw van 104 jaren gelot voor een harer Kozijns die vrouw is nog vrolijk en vlug dikwijls gaat zij gansch alleen naar d'eerste Mis. T'Olsene is een vrouw overleden die maar 9 maand te kort had om 100 jaar te zijn en te Melsele, (Waas) is overleden het oud menderhand ingenomen... Dat zijn geen klein Bierkes, een Stadhuis innemen Ze spreken van 5o dooden, waar onder een vrouw en van 200 gekwetsten. Verscheide gazetten zijn onder beslag gelegd. De gevangenen wor den op schepen weggevoerd naar versterkte plaatsen. Men zegt dat er 3oo Personen aangehouden zijn, Burgers en Soldaten. Reeds was de Republiek op 't Stadhuis uitgeroepen, als de Goeveneur de Troepen en de Burgerwacht op riep en de gemeenschap afsneed tusschen 't Stadhuis en d'ander wijken waar de oproep broeide... Verdeelde macht, geene kracht.. Advokaat Veïga is gevlucht naar Spanje. Aldaar in 't Schiereiland der Pyreneën zijn er z< groote Kiezingen geweest; van zaterdag 'af waren z'aan 't vechten, op verscheide plaatsen; men spreekt van 3 dooden. Op veel plaatsen zijn d'onthoudingen talrijk geweest; er is weinig verandering aan den toestand; ze spreken van 224 Ministeriéelen, 37 Independenten, 9 voor de Republiek en 7 voor Don Carlos. De Koningin en haar Kind zijn genezen. In Duitschland, dat is drollig; de jonge Keizer spreekt &n, ménige aanduiding waarna men de crdiensten de kapitalisten kan berekenen. Maar op d<n langen duur kan dit stelsel van rechtvaardigheid niet verwijzelijkt worden, zonder betrekkingen van wederzijdsch vertrou wen en deelneming te vestigen, tusschen de meesters en de werklieden. Dit is de eerste stap Eigenbaatzuchtige harten te bekeeren, een arbeid zwaarder dan het werken in de mijnen. Alvorens wij tot deze gelukkigen uitslag zullen komen, zullen wij een harden weg te bewandelen hebben en wellicht nog vele ernstige gevaren moeten doorstaan.De arbeiderders wereld organiseert zich zelve, terwijl de kapitalisten, voor het grootst gedeelte, blind zijn. Ik heb dit uitdagend voorstel vooruit gezet, omrede dat ik geloof dat het overeenstemmend is met de natuur en met het bovennatuurlijk recht, waartoe wij op den langen duur behooren te geraken. Henry E. (i Kard. Aartsb. van West-minster. Wegens de zware keelpijn van een Ak- teur, is 't Concert van Liefdadigheid moeten uitgesteld worden tot Zondag 15 Februari, ten half zes. Men schrijft vis uit EREMBODEGEM. Land van Aalst, wel hemelsche deugd wat is er hier zon dag smakelijk en hartelijk gelachen In dat schoon Concert van d'Aalstenaars, uw Vrienden 't Was vrukkclijk schoon, ge moogt dat drukken en verspreiden... En een Volk een Volk, men heeft da zaal moeten onderschragen Daar is van gesproken in ons Parochie van Erembodegem, g'heel de week Van die vrolijke kluchten Van de zoetluidende muziekklanken, die d'heiten der aanwezigen kwamen verhée gen En alles zoo deftig Ge schrijft dikwijls lamenteer- derijen over Aalst, achtbare Gebuur uit 't Land, want Aalst en Erembodegem palen aan den Dender, ge schrijf! dikwijls lamenteeriDgen, maar er is toch uog veel treffelijk, ieverig, weldenkend edelmoedig Volk Aan allen, die op dii Con cert aanwezig waren, deed het hert deégd, als onzen Achtba ren Burgemeester M. Dr Verleysen rechtstond, om d'heeren van Aalst te prijzen en \e bedanken en met eenen Bouquet te vereerèn... Ja," ja te bedanken, want 't was een uitgelezen Feest en de Noodlijdende Menschen zullen er nog de beste meê varen... Alszr de giften ontvangen,dat z'een gebed doen voor die brave Aalsteneers En ze kunnen niet alleen wel spelen zingen en kluchten vertoonen, maar ook wel klappen, want de Voorzitter van hun Sociteit heeft aanstonds 't woord genomen en zoo rap als de blaren vallen in den Herfst zoo vlogen de woorden uit zijnen mond Dat ze maar hun plicht gekweten hebbendat hun princiep en testament is: Weldoen zonder omzien Dat.de Winter schrikkelijk streng is geweest; dat alle menschen gebroeders zijn dat zij eer endank zeggen aan 't uitgelezen gezelschap Dat Erembodegem maar te vra gen heeft aan hunnen Directeur M. Gustaaf Cammaert, en dat ze ten allen tijde bereid zijn hun medehulp te leenen voor den Armen of voor al ander goel werken... Eengestudeerde Advokaat zou het niet beter uiteen gedaan hebben en einde lijk zegde M. hunnen President Dus, 't en is hier niet Vaar wel, maar tot wederziens Daarop is er Bravo geroepen dathet weêrgalmde tot aan Overhaul... Ja, ja, dat zijn de ge vallen, Land van Aalst, en wat ik er nog begeer bij ts viegen, is dat de Boeremenschen het zeer kwaad hebben op Erembo degem. Hop en Vlas brengen geen geld fn de kas, wanneer zal dat eensj beteren? elke Prochie zou wel een Kapelle van St Jobraeugen hebben voor de Patiencie, waarmede den goe den dag van Mandus, van Erembodegem. 't Gebed van Veertig Uren, Zondag, Maandag en Dijns dag. Te Bolonia is een Komiteit ingericht om in Mei 1892 den Honderdsten verjaardag te vieren der Geboorte van Pius IX, van zaliger en verhevener gedachtenis... 't Volk vergeet zijne vrienden en weldoeners niet... De zetel van 't Komiteit is Bolonia, Italia, Via Mazzinni 94. Die een Kerk wil zien, kumtrijk en prachtig hersteld, moet naar St-Michiels gaan te Geut... Ha die Voorouders! z'hadden verstand van bouwen!... Die kolommen en voutsteenen in witten arduin, vouten en panneelen in rooden steen, die geschilderde vensters, die gothieke bouwtrant hoe verrukkelijk schoon Pastoor Pauwels beschreef het zoo treffend in zijn Voordracht over de Kathedralen, zoo treffend dat voorname Heeren, dat moedelijke Heeren uitriepen Jk was maar gekomen voor eenige oogenblikken, maar ik ben blijven luisteren tot aan het einde... De gothieke Kathedralen, met hun verhevene, leerzame en indrukwekkende Beieekenis De Koor en Sl-Martens en de beuk er rond zullen na d'hprste!li?;r®r.booner zij" iï\tL j- ^-Michiels. ag. De Vastentulle get.l als schikkingen ater yleeseh moet gederfd worden, binst de 40 dagen voor Paschen, den woensdag en den zaterdag... Verders zal 't afgelezen worden in alle Missen en blijft de Bulle aan den Preêk- stoel hangen t'elks inzage. Maandag, II. Adelardus, abt, ook H. Appolonia; dijnsdag H. Scholastics, vereerd op Afflighem; woensdag, Aschdag, om een kruisken te gaan; zaterdag wederom H. Titus. BENOEMINGEN. De E. H. Th. Pessemier, on derpastoor te Ophasselt, is onderpastoor benoemd te Nazareth. De E. H. E. Lamon is professor benoemd te Ronsse. De E. H. F. Van der Snickt, professor in St Josefsgesticht te St Nikolaas, is bestuurder benoemd van het klooster te Nederbrakel.ï£>' De Vlaamsche zanger M. Blauwaert, geboren te Lokeren en vermaard de wereld door, wegens zijne schoone stem, zoo wel geoefend, zelfs ze noemden hem den eersten Baryton van Europa, die merkweerdige persoon is dijnsdag overleden te Brussel St-Gillis, in den ouderdom van 48 jaren, na eene korte ziekte. Het was een groote kunstenaar zonder hoogmoed, maar immer bereid om voor Vlaanderen en voorde Liefdadig heid zijne wonderschoone stem te laten hooren. Als ge langs de Pontstraat de Kerk in komt, aan uw recht hand hebt gij een kunstig gesneden Outaar, waarop ver scheide heiligen staan, o. a. de H. Chris- toforus, die 't Kindje Jesus draagt; inden Outaar prijkt het Meesterstuk der St. Martens-kerk, den St-Rochus van Rubens een schilderij 3 m. 90 hoog 2 m. 60 breed. Rond i63o, de Pest was in Aalst, veel menschen stierven ervan; men nam zij nen toevlucht tot de H. Rochus, en de belofte wierd gedaan van zijnen Outaar met een schilders tuk te vereeren.. Wie zou men daarmeê gelasten Er waren toen veel Schilders in de Nederlanden, doch één muntte boven allen uit Pieter Pauwel Rubens, in i577 t'Antwerpen geboren, in i5g5 leerling van Otto Venius, tn 1600 in Ita lië met aanbevelingsbrieven van d'aarts- hertogen Albertus en Isabella, 8 jaren in Italië verblijvende, dan terug naar zijn Vaderland; zoo zeer wierd de Kunst te dien tijde vereerd, dat toen Rubens in 16014 met zijn eerste kind naar den Doop ging, Aartshertog Albert in persoon kwam Peter zijn... In i63i was Rubens ten toppunt der glorie gestegen: Spanje, Frankrijk, Duitschland, Italië waren ge lukkig een zijner Tafereelen te bekomen; en de Kappellemeesters van St. Rochus t' Aalst dachten op dien grooten Mees ter; gelukkigiijk! eenige jaren nadien ware het te laat geweest; -want in 1634 wiard hij zoodanig aangerand door de jicht dat het hem schier onmogelijk was nog een penseel in handen te nemen. In 1640 is hij overleden den 3o Mei. Hoe gingen zij Rubens overhalen om voor Aalst een stuk te willen schilderen Hoe zijn d'Aalstenaars gelukt bij Ru bens Zeer waarschijnlijk door tusschen- komst van den Abt van Afflighem. De Antwerpsche Meester ging daar meer maals voor eenige dagen; de hoogwaar dige Abt was zijn goede vriend; meer dan een stuk had hij aan de St. Pieters-kerk van Affligem geleverd. OF door Silvain Van der Gucht. XVIIII. GROUWELIJKE VEROPENBARINGEN. De metserdiender was nu vertrokken, half noordscb-gezind, vermits er hem daar zelfs geen druppelken wierd aangeboden, om zijne alteratie te stillen. Toen Beth alleen was, begon zij ha ren wreeden toestand te overwegen Geen broodwinner hebben! Nu alleen zijn in de wereld, met die sukkeles van haar dochter!.. Dit tergde baar zoodanig, dat zij in een razige gramschap schoot, en als een helsche furie opsprong, hier en daar een stuk huisraad in stukken smeet en eindigde met op den aarden vloer van haar huis neder te storten. Daar lag zij nu, zonder hulp, de booze Jesabel, hare keel brandde van dorst en ze was onbekwaam haar op te rechten en water te halen. Lang zou ze daar gelegen hebben en misschien bezweken zijn, indien twee geburevrouwen niet waren ingekomen, om haar de ramp meê te deelen, die Leda, heure dochter overgekomen was. Juist begon de gramschap van 't wijf te bedaren en ze geraakte voor goed aan 't krijsschen over het droef verlies van haren teêr- geliefden broodwinner; de geburevrouwen deelde haar meê hoe Leda gevaren was en waar 't kind verpleegd wierd, waarop Beth eensklaps verbleekte en dreigde terug in onmacht te vallen. Ei, riep plotselings een der vrouwen. Wat is er Wat is er Een vreemde Geestelijke die naar hier komt! Wat gaat er hier nog voorvallen dacht Beth in haar eigen. 't ls... 't Is, riepen de geburevrouwen, 't is Mr den Deken van Aalst en ze schoven er rap van door. Goeden dag, vrouw Dag, Mr den Deken; ik ben toch een ongelukkig schepsel, niet waar vraagt aan g'heel de Prcchie of wij niet eerlijk aan ons brood geraakten, met ons tien vingeren, dag en nacht wroetende en sparende, en mijnen armen man Wat is er van uwen man, vrouw Och, Mr den Deken, ge weet het toch zeker al; hij is t' Aalst van een battement dood gevallen! Ze zijn het mij daar komen zeg gen Uwen man, vrouw; daar wist ik niets van, 'tis zeker een wreed geval, een droeve ramp; maar ge moogt God bedanken dat uwe dochter Paula ook niet dood is; onderwege Aalst wierd zij door eenen wolf aangerand en zonder den jager van Mr Van Bommel, zoudet gij heden twee sterfgevallen te betreuren hebben Och, mijnen goeden Mijnheer den Deken, had die wolt Paula verslonden, 't en zou maar een ruit uit de venster geweest zijn; die dochter bracht geen du't in; maar mijnen man, mijnen broodwinner, hij, dood Mrden Deken, wat blijft er mij over dan den bedelzak De Geestelijke bleef eene wijl diepdenkende; nooit had hij eene moeder zoo onverschillig van haar kind hooren spreken!... Ze maakte er niets van, dat heur dochter bijna verscheurd was door eenen wolf.. GysebrechtGysebrecht, achtbare vriend, zoo dacht hij, uw Vaderhart zal het goed geraden hebben! Danzich neerzettend en zijn oogen met doordringenden blik een tijd lang in die van Beth vestigende Beth, zegde hij met klem en nadruk; Beth uw man is dood weet ge dat gij ook eens zult sterven Och, Mr den Deken, mag 'ne mensch in mijnen toestand de Dood niet binnen roepen Beth, zoudt gij gerust kunnen sterven met al die schelm stukken op uw geweten Schelm.... stukken Zekerlijk, vrouw; tot heden hebt gij het kunnen verborgen houden;maar de tijd is daar, dat door Gods schikking alles ontdekt wordt en daar blijft u niets over om aan de straffende hand van 't Gerecht te ontkomen, er blijft u niets over, onthoudt het wel, dan mij uwe medeplichtigen te doen kennen en nu voortaan een beter leven te leiden. Beth verschoot, als zij Mr den Deken zoo ernstig hoorde spre ken, echter gaf zij het niet op Mijnheer de Pastoor, hoogwaardige Prelaat, zegde zij, ik weet waarachtiglijk en rechtveerdiglijk niet van welke schelmstuk ken of medeplichtigen gij wilt spreken; in weerwil van mijne bittere armoede heb ik mij altijd onberispelijk gedragen... Ja, mijn eerbiedwaarde heer, zoo waar als er 'ne.... Vrouw, gaat gij uwe schuld nog verzwaren met valsche eeden ot beroepingen op d'Almachtige Waarheid Weet wel dat ik hier niet gekomen ben om te redetwisten, maar om uit uwen mond de vaste waarheid te hooren van hetgene gij wordt beticht en om uwe ziel zalig te maken. Beth sloeg nu hare oogen verbaasd rond en de Geestelijke ging voort Vrouw, mijnen tijd is kostelijk gij wilt niet spreken en ik hen niet van zin hier lang op eene antwoord te wachten. Moet ik hier weggaan, zonder dat gij alles beleden hebt, alles, hoort ge, wee u! G'hebt nog een half uurken nu hebt gij nog tijd van 't gevang te ontsnappen later niet meer; en om uwe Belijdenis te vergemakkelijken en te toonen dat ik alles weet, wil ik u maar -. doen Waarom hebt gij uwe Dochter Paula met Leda, het dochter ken van den heer Gysebrecht van Bommel verwisseld en waarom hebt gij later, als UW dochterken overleden was, dezelve onder den naam van Leda doen begraven? Spreekt en zijt openhartig uw eeuwig en tijdelijk geluk hangt ervan af. Beth keek nu op, met opengesperde oogen, en daar de Geeste lijke vreesde dat zij naar een uitvlucht rond zocht, voegde hij er aanstonds bijBeth, durft gij voor den rechtveerdigen en eeuwi- hen God verklaren dat Paula uw kind, uwe dochter is Beth slaakte een pijnlijken zucht. Moet ik u aan 't Gerecht overleveren of gaat gij spreken? Dit gezegd hebbende, stond de Geestelijke recht en meinde recht naar de deur te gaan. Beth stak haar handen smeekend uit en zegde Mr, Mr, Mf, blijft toch eenige stonden, En dan naar de deur ziende en uit de venster kijkende, zegde zij met ingehoudene stem M. den Deken, uit Armoede, om geld te hebben, doet een eerlijk mensch veel, waarover zij later spijt heeft... Dat zal toch onder ons blijven, niet waar, hier in een graf zinken 'k En heb de Justicie niet te vreezen? Vrouw, als gij rechtzinnig zijt en alles bekent en rouw hebt, zal er u geen hinder geschieden maar weet wel, dat wie liegt, zijn eigen bedriegt en »vie met valsehheid omgaat, zijn eer en zijn geluk in duigen slaat. Ge bekent dus uw schelmstukken 'i Och Menheer den DekeD, een vrouwmensch is een zwnv schepsel, en 'k was opgestookt door mijn broer Hendrik die knecht was bij Mr Andreas Boogspriet.. Ze zijn alle twee in een geweldige dood gestorven. Ja, vrouw, God is rechtveerdig en almachtig, en straft hi| hier niet, hij heeft later zijn eeuwigheid... Zekerlijk Mr den Deken, 'k heb dat ook gezegd, die schur ken Andreas Boogspriet is door zijnen knecht Hendrik 't hert doorsteken met eenen degen en 8 dagen nadien is mijn broêr Hendrik (Ons Heer wil zijn ziel genadig zijn) als moordenaar ge- rabraakt. Ge ziet wel, vrouw, hoe rampzalig het einde is der boos wichten... Ons Heer borgt wel, maar scheldt niet kwijt... En welk deel hebt gij genomen in die Misdaden Belijdt alles recht zinnig, 't is heteenigste middel om Vergiffenis te verwerven. Mr den Deken, zoowaar als er 'ne God is in d'IIeilige Kerk, ik ben ik het niet die Mevrouw Van Roodendyk en haren Echtge noot heb vergiftigd. Ge zijt gij het niet Neen, Mr den Deken, 't was mijn broêr Hendrik, opgestookt door den goddeloozen nijdigaard Boogspriet, welke hem nadien ook gebood de jonge bruid door vergif in 't graf te brengen. Drie slachtoffers

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1