Rampen Misdaden jfe Ongelukken De Loting. Later nieuws. De Kamers. De Loling. Wreede gevechten. DUITSCHLAND Kiezers en Kiezingen. GRIEKENLAND. Een telegramuit Athene Groote verwondering. Tc voet over dc Zuider-Zee. Kapittelkes van Overweging. CONVOI-RAMP Maandagavond ten 7 uren, in dc statie van den Ouden God bij Antwerpen, een reiziger, willende afstappen van den trein uit Turnhout, valt, en v ordt grat zijn twee beenen afgereden. VERDWENEN Ja, 't is droef voor Familie waar 't voorvaltden 30 Januari 11. Neleken Bulens oud 12 j. van Vilvoorde, gaat naar zijn grootmoeder te Meule- beek zeggen dat Vader gevaarlijk ziek is... En den dag van heden weet men nog niet waar 't kind verbleven is. Te Meulebeek is 't manneken niet geweest. St. GHISLAIN Ge vindt moedige herten onder 't jong werkvolk Maandag avond ten half zes, twee Brouwerspeerden, in eenen wagen gespannen, hooren den trein fluiten, verschotselen, en loepen op hol; elk vreest de grootste malheuren, toen ee:i manneken van 16jaren,SilvanuskeLebrun vooruitspringt naar een der peerden, dat kabreert en valt. Elk rneinde dat 't jongslee vermorzeld was, doch hij had geen letsel en wierd ge prezen voor zijn moedige daad. LEUVEN. De schade is daar onzeggelijk groot; door d'oversirooming; voor 3 millioen en half rijke Meubels, zonder de Meubelkes der Arme lieden; veel schade in Brouwerijen en Fabrieken, 't Leuvens Bier gaat er na smaken; d'Universiteit is opgeschorst; voor aleer de Studenten wederom kwamen beginnen, zullen er om 40,000 fr. herstellingen moeten gedaan worden. In de Preêkheeren-Kerk had 't Water de Sakristij over weldigd en de schade is zeer groot. GENT. -- De vrienden van Liberté en Egalite; allen gelijk in 't slijk!... Zondag avend kwamen zes jongelin gen in de Holstraat uit een herberg, waar het prijskamp was geweest zij hadden hun hooge buize op; buiten stonden 3 kerels die op hunnen hoeden sloegen gelijk den boer op 't kat en die riepen Wij dragen geen hoe den, gij moet er ook geen dragen! Daarop deden zij hun hazenpooten aan en waren debie. MECHELEN. M. Isidonr Alewaeters is te Brussel slecht gevaren, terwijl hij drumde en rondkeek naar den Rou wstoet, beroofd van zijn gouden horlogie en dito ketting... 'tls waarlijk onplezierig BRUSSEL. Terwijl de Erfprins begraven wierd, is er ferm gestolen op de straten in 't gewoel en in d'huizen waarvan al 't Volk naar den Rouwstoet was gaan kijken. 's Anderendaags wierd M. De Brouckere begraven en in de Kerk zijn veel Heeren bestolen, door behendige Borzesnijders... In Brussel, in die groote steê Draagt altijd wel uw oogen r HUISHOUDEN. PLEZIERIG HUISHOUDEN. Te Brussel, in de straat der Six-Jetons was de dochter P. overeenige we ken van huis geloopen naar de Merode-straat op St Gil les. Ge kunt denken wat haar Ouders afjagen. Dat zrn van d'allerdroefste stukken in een huishouden. Zondag avond zou de Vader bij zijn dochter gaar, om haar ecnig geld te dragen; doch hij maakte zijn eigen erg op, ging drinken, wierd zat en geraakte in zulke razernij, dat hij eenen revolver op haar afschoot. Aanstonds wierd hij aangehouden en verklaarde van inzicht geweest te zijn, zijne Dochter te dooden. Drij proces-verbalen heeft hij voor Dronkenschap, voor 't dragen van verbodene wa pens, vcor moordbedreigerij. VERDWIJNING. - In deNieuwlar.dstraat, tusschen d« Stoofstraat en de greoten boulvard der twee Statiën, daar is verdwenen M. C oud 68 jaren en zeer rijk Is er een ramp of een misdaad, Dat is de vraag, die er rondgaat. Een huis geplunderd in vollen dag. - Te Brussel, Arteveldestraatn. 106 woont vrouw Cen houdt er visch.\inkel. Woensdag morgend ontvangt zij eene Briefkaart van vvege hare Zuster die op Schaarbeek woont en vraagt om 's middags bij haar te komen, voor een dringende zaak. Vrouw C, gaat zonder achterdocht; ze komt bij hare zuster verwonderingsteeken dc Zuster had geen postkaart doen schrijven De vrouv: keert terug naar huis ze vindt er hare deur opengebro ken en al haar meubels weg i2 mannen hadden aan de verhuizing gewerktze zijn ontdekt en zullen loon naai werken krijgen. DENTERGEM. - Er is alhier iets smartelijks voor gevallen, üet kind van Henri Snauwaert, landbouwer alh'er, eeoip;e oogènOiiA.n -"een 1.- zijnde, had het ongeluk van in den ketei kokenden pap te vallen, he'. kind is vreeselijk verbrand en men denkt dat het zijne wonden niet zal overleven. ANTWERPEN. Maanjlag nacht is met braak er beklimming een diefte begaan bq M. Brunei, Brand straat.Frans Roosemeyer stonc! zondag nchtcrnoer in de Lepelstraat te zien 1 aar eene rusie, tusschen Bur gers en Soldaten. Botselings komt een der disputantcn buiten en brengt Frans'r e steek toe in den schouder, zoo erg, dat hij naar 't Gasthuis moest. MERXEM. Een diefte op 't kasteel van M«j. Van Praet. Een staaf van de Keldervenster hadden -Je dieven uitgewrongen en aldus zijn zij in den kelder geraakt en in de keuken en hebben er alderhande voorwerpen ge stolen, o. a. een pendul, 24 damasten tafellakens, klcêr- goed van den Koetsier, enz. THIELT. Op den dag der loting, is er alhier eene dubbele misdaad gepleegd, een lotcr had een slecht num mer getrokken; hij liep vol gramschap de eene straat uit, de andere in; al tierende in dc Brugstraat gekomen ontmoette hij een kudde schapen toebehoorer.de aan M. Bekaart, al met eens stoole hij twee schapen cm ver dat beide bleven liggen, alle twee hunne voorste pooten waren gebroken, den schaper E. D. w erd het linker oor afgebeten. M. Bekaert werd aanstonds verwittigd, hij kwam ter plaats, maar de lotcr had reeds de vlucht genomen. Als de vrouw van den schaper het droevige nieuws hoorde, is zij in bezwijming gevallen. ELOUGES. In de koolmijn der Grande Machine a Jeu is de v.erkman Jan Dehon in eenen ketel kokende water gevallen aanstonds wierd hij er uitgehaald,maar zijn lichaam was ééne wonde cn korts nadien is hij bc- zweken. BERGEN- In de phosphaatfabriek van Bois d'Ha- vré is in den nacht van vrijdag tot zaterdag een vreese lijk ongeluk gebeurd. Terwijl de werklieden aan den ar beid waren, stortte het dak in. Gelukkig konden zij nog in tijds ontvluchten. Ofschoon de schade aanzienlijk :s, zal het werk slechts weinige dagen onderbroken zijn. ROESELARE. Maandag morgend, omstreeks 8 ure, heeft men alhier uit de vaart het lijk opgehaald van Constant Dekiere, smid, koper en blik werker, wo nende in de Ooststraat alhier. Te Fleurus, v aar over 100 jaren de Keizerlijken en de Franschmans batailje sloegen, nu is 't er hok al erg gegaan met de Lotelingen, zaterdag van 9 ure 's mor- Ja, Mr den Deken, elk meinde dat zij een natuurlijke dood gestorven waren; maar ze zijn vermoord, door de schuld van den ruigaard Boogspriet, die ook de schuld was dat mijn broèr Hen drik ger'ibraakt is... Ware hij nooit bij dien schurk gaan wonen, allicht zou hij eerlijk man gebleven zijn... Maar, vrouw, ge zijt gij het toch die't kind verwisseld hebt! nadat die brave heer zooveel had afgezien en moest vluchten van de Geuzen, wierd de kleine Leda zijn kind bij u gebracht hij had volle vertrouwen in u Ja, ja Mijnheer den Deken Uw kind stierf en g'hebt hem wijsgemaakt, dat zijn dochter ken overleden was Ja, M. den Deken, op 't aanraden van mijn broêr Hendrik die handelde voor zijn verdomde ziel, dien Boogspriet En welk was het inzicht Het inzicht M. den Deken, was altijd de nijd en wraakzucht van den boozen heer Andreas; hij wilde dit meisje als een verwor- pelinge doen opvoeden, om haar later als daghuisvrouw te zijnen huize het schommel werk te doen verrichten. De heer Pastor-Deken stond als verstomd, toen hij dat wijf al deze schelmstukken hoorde verhalen... Het was dus echt en waar, dat Paula de Dochter van zijnen vriend Gysebrecht, nog leefde en door een wonder geval aan de dood ontsnapt, nu in 't huis van ha ren Vader verbleef. ('t Vervolgt.) gends. waren Fleurus en Frasnes handgemeen eerst verwijticgen, dan beginnen te vechten met vuisten, stok ken, hoofdbrekers en zelfs met messen, zoodat 't bloed troomde. De Gendarms zijn moeten komen om dc razige Lotclingen uit een te drijven; maar kortsnadien herbegonnen de gevechten op een brcedere schaal.... Welke wreedheid Worden wij een wild land? Een tweede maal zijn de gendarms er moeten tusschen vlie gen en vermits er velen zat waren, kostte het nog al moeite om de toekomende verdedigers van 't Vaderland uiteen te krijgen. Talrijke gekwetsten, waaronder een zeer erg. dat men voor zijn leven vreest. BRUSSEL. - Sedeit lang iteds vonenin de Peli kaanstraat Karei X... en Marie Z..., die over den bezem zijn hetrouwd. Het is gedurig la guerre tusschen dit schoon kop peltje. Woensdag avond kwam Marie thuis, en dronk een groote hoe. eelheid zurkelzout. Zij werd in stervensnood naar het gasthuis gedragen. vonden van een meisje 20 jaren oud, 't lag onder den sneeuw, stijf vervrozen. 't Arm schaap zal verdwaald zijn in eenen sneeuwstorm en vankoude bezweken. Champetter zijn in 't Pruisland, 't en is nog zoo lustig nietTe Munster ging een Champetter een boosdoener aanhouden daar komende te zijnen huize kreeg hij 3 kogels naar zijn personnagie, waarvan eenen zijn heen trof en een wonde veroorzaakte. ¥TÏ£ WL'ÏHIIa D'ander week, donderdag, 1- Ivl 1*1 IV jn paieis der Nijverheid, te Parijs, zekere Marie hravel sedert 35 jaar dienstmeid hij den Vetlegger Duquespoint, gaat in de stad van eenen stier, die zeer dwees was en haar met zijne hoorens doorsteekt, dat ze korts nadien in 't Hospitaal overleden is. Op de Pereire te Parijs vocht een herkule tegen 8 gardivils die hem wilden <.an houden i5 minuten lang hield bij het uithij was is een her berg gegaan, bader gedionken en 't glas in s-.ukken gebeten. Rond Metz zijn er briefdragers die hun ronde niet kunnen doen. dat er zooveel wolven rondzwerven. Een postbode wierd door drij dezer roofdieren achtervolgd tot dichtbij een dorp. Nog eene vrouwverbrand door den petrol. Eene huishoud ster. wonende te Brucy, wilde het vuur in hare stoof heter doen branden en goot petrool op de vlammen. Eene ontplof fing had plaats en het vuur deelde zich mede aan de meubelen en ook aan de kleederen der vrouw. Gansch het huis werd de prooi der vlammen. Naar het schijnt zou de onvoorzichtige vrouw gestorven zijn aan de bekomen wonden. Een kind, dat boven woonde, is kunnen gered worden. IlifhCTI? iVR TK" Hondentrouw. De per UU5 1 lbl\l\i«FlV. sonen die over de Kron- prinz-Ruöolphbiug te Weenen gaan zien sinds zondag der verleden week eenen schoenen jachthond ophetijsderDonau staan. Wanneer men hem cenig eten toewerpt, verhaast hij zich dit op te smullen en neemt vervolgens zijne plaats weer De vertegenwoordiging der minderheden Wat is Dat is elk zijn recht geven. Kunt gij dat uitleggen -Heel gemakkelijk Nemen wij, dat er te Brussel 2400oKiezers zijn voor den Gemeenteraad, 16000 liberalen radikalen en socialisten en 8000 katholieken. Nu zijn die 8000 deftige stemmen DOOD. Volgens 't stelsel der Min derheden zouden er op 't Stadhuis een derde katholieken moeten zetelen. Maar dat is schoon en rechtveerdigi Zekerlijk, zekerlijk, het is het allerrechtveerdigste stelselhet zou de partijtwisten verzachten, iets van groot belang. Nu zijn er liberaal, om een woord te zeggen t'hebben op 't Stadhuis, en eens liberaal, ze worden in de Vrijdenkerij gewikkeld. Zouden de Minderheden geen twist brengen in de Katholieke Gemeenten Voorzeker neen, men zou zien dat de Katholieken eerlijk bestieren veel leugens van liberale gazetten zou den vallen, en de liberale besturen, waarvan er velen sukkursalen der Logie zijn, zouden in 't licht komen. II. Is d'herziening der Grondwet een misdaad Neen, want de Mannen van i83o hebben dit geval Het arme dier doet niets dan alles nazien wat rond hem ge> beurt en tuurt soms gansche uren op hetzelfde punt. Men ver onderstelt dat de meester van het dier door het ijs zal gescho ten zijn. Woensdag avond stond de hond nog altijdindezelfde houding. kondigt eene vreeselijke ramp aan, welke te Athamana, bij Trikkala, heeft plaats gehad. Een sneeuwval heeft in deze stad tachtig huizen vernield. De inwoners werden onder de puinen begTaven. Men heeft reeds 26 lijken van or der de puinc-n gehaald; en het getal ge kwetsten is aanzienlijk. lü Te Catania, op het eiland Sicilië, is K waar een brutale kerkroof gepleegd. De lijkkist, waarin de heilige Agatha, de patrones der kerk.rust, is verbrijzeld en alle kostbaarheden, welke zich daarin bevon den, werden gestolen. De bevolking verkeert in groote span ning en schoolt in dreigende houding samen voor de kerk. llfFRIli A Een koe, die zwarte melk geeft AilIL p)e heer RUpert Hansborough, koopman in leder, te Chilicold, Ohio, bezit eene koe, wier melk zwart is als inkt. Mollie, zoo is haar naam, is een schoon klein dier, kruising van Jersey's en Durnharms ras met een weinig Ayrshiris bloed. Geboren ln de stallingen van denheer Hansborough, is zij van de tweede dracht eener koe, die het leven schonk aan een dier, dat waarlijk bijna geen enkele dierlijke vorm vertoonde. Mollie heeft reeds vijf kalveren met hare mejk gevoed. Df ooter die men van deze melk maakt, heelt eene chocoladekleurige tint. Do cshc-L -igfct*" '!0'L -o m-;-" v-onde in deze voortbrengselen. De eigenaar én zijn hu>Sge2in gebruiken reeds lang deze melk en deze boter en vinden ze zeer smakelijk. Gevecht met Wolven. Dezer dagen heeft een vreeselijk gevecht met wolven te Chicago plaats gehad.De Gecrges Mac Cunc, eigenaar van eene grooie schietzaal van South Halstead street, had erin toegestemd,een hok waarin vier wolven zaten, aan eenen theatertroep behoorende. ten zijuent te laten ver nachten. Een jongeling gelast zijnde de roofdieren eten te gaven had bij lichtzinnigheid vergeten het hok dichtte maken. 's Anderendaags toen de heer Mac Cune zich naar de schiet zaal begaf, werd hij,toen liij de deur opende,door vier wolven aangevallen. De heer Mac behield nochtans zijne koelmoe digheid en sloot in allerhaast de deur, om de wolven te be letten bui:en te komen en de straat op te loopen van een der meest bevolkte wijden der stad. Vei volgens had de heer Mac Cune eenen vreeselijken strijd te onderstaan met de vier wolven. Geen enkel der geweren geladen zijnde, was hij verplicht er een bij den loop te nemen en met de kolf de dieren op afstand te houden. Middelerwijl had zich eene samenscholing van nieuwsgierigen voor de schietzaal gevormd, die beangstigd het einde afwachtte. Doch de heer Mac Cune zou het niet langer kunnen volhou den, daar zijne krachten hem begonnen te ontgaan. Een omstander, de heer Thomas Pord, is hem ter hulp ge sprongen en na nog eene halve uur vechten, is men er toch in gelukt de dieren in hunne hokken te drijven. De Mac Cune en P01 d zijn nogal erg gewond aan handen en beenen al hunne kleederen waren aan flarden ge trokken. Daarbij heeft de heer Mac vier vingeren verloren. Tacoma, Was, Amerika. Gisteren, i5 Januari, hebben wij eenen donderslag gehoord, kort na eenen weerlicht; peerden en menschen waren ver schrikt en wachtten het vervolg af. Het gebeurt dat wij op 'ne gansche zomer nog geen twee maal weêrlicbt of donder hebben, en dan kan men het nog maar nauwelijks hooren... Tot heden hebben wij sneeuw noch ijs gezien, zelfs weinig regen; wij hebben ook niet te lijden aan groote winden of aan koude; van 5 tot 10 Januari hebben wij killige dagen gehad, maar men werkte buiten zonder handschoenen. In den zomer is het niet te heet; warm genoeg om de vruchten te doen groeien en te rijpen; zelfs een goed klimaat en deze streek is bekend voor groote opbrengst van hop, vlas, tarwe, geerst, pataten, fruit en alles wordt aan hooge prijzen verkocht; wij zijn hier nog al wel en mogen ons niet beklagen. Uw dienaar, F. V. d. S. VERVROZEN AARDAPPELEN. Vele personen beelden zich in, dat vervrozen aardappelen niet meer eetbaar zijn. Dit is eene dwaling. Het is enkel voldoende ze in eenen grooten plas water te wasschen, aanstonds na de ontoooiing en ze vervolgens lang zaam te leggen waar er lochi is. Men spreide ze bijvoorbeeld open op den planken vloer des zolders. Men kan ze vervol gens geruime tijd bewaren, mits ze goed droog te houden. Dé heer Marcel Dupont, een Fransche leeraar had twee loten knollen ontleed, het eene vevrozen en sinds 5 dagen ge- wasschen, het andere geheel onaangetast; het eerste behelsde min water en meer voedzame zelfstandigheden dan het tweede. Hieruit valt derhalve te besluiten dat de vervrozen aardapj pelen, behandeld op de hierbovengemelde wijze, voedzamer zijn dan deze welke niet vervrozen zijn geweest. Hoe meer ze droogen hoe meer hun voedingsgehalte vergroo;. Dat is gepleegd dees jaar, den 12 Januari7 mannen zijn van Stavoren in Friesland de zee overgegaan naar Enkhuizen te Noord Holland. Eerst per slede en dan, als er te veel sneeuw lag. te voet.. Na 7 uren kwamen zij teEnkhuizen aan. Daar zijn zij door den Burgemeester op 't Raadshuis ontvan gen en hun reis is op de jaarboeken geschreven. Dan heeft men opgezocht en gevcncen dat die reis te voet over de Zui derzee niet meer gedaan was sedert 't jaar 1740. voorzien. De Grondwet herzien, is dat gevaarlijk Is 't gevaarlijk zijn huis optrekken, den gevel her stellen, er eenen balkon aan maken, of nieuwe vensters In Holland is de Grondwet herzien over eenige jaren en het is allervoordeeligst geweest. D'herziening der Grondwet, is dat 't Algemeen Stemrecht O neen Waarom willen ze de Grondwet herzien Om 't Kiesrecht voor de Kamers uit te breiden. De Grondwet zegt art. 47 dat er 42,32 c., moeten betaald worden om Kiezer voor de Kamers te zijn. Nu zijn er die dat Kiesrecht willen uitbreiden. Socialisten Neen, neen, goede vooruitziende Katholieken t Werkvolk is de groote menigte 't Werkvolk komt in be roering de Werkmansbelangen moeten onderzocht wor den en 't is daarom dat men den Arbeid, 't Werkvolk zou willen vertegenwoordigd zien in de Kamers en in de Gemeenteraden. Is dat noodig JA, en dat is maar gelijk het altijd geweest is voor de Fransche Revolutie in de Vlaamsche Gemeenten. In dezen tijd 't wordt noodig dat 't Werkvolk vertegenwoor digd zij; nemen wij Aalstop 't Stadhuis weten ze weinig, bitter weinig, wat er onder de Volksklas omgaat, hoe het in de Fabrieken bestaat, wat die menschen eigenlijk wil len, wat ze begeeren en waarover zij klagen; en gelijk t'Aalst zoo is het overal. Kapitaal en Arbeid moeten in eendracht komen daarom, dat 't Werkvolk zijn verte genwoordigers kieze. Ge zoudt eiken Werkman laten kiezen Neen, dat ware een overheer.schende macht geven aan 't Werkvolk; maar 'k zou zoeken en studeeren.om aan 't Werkvolk een deel te geven in't Bestuur en inde Wetge ving. Is dat niet Revolutionnair Menschen, wij herhalen hetDat heeft bestaan in Vlaanderen en Brabant, van de jaren 900 tot de Fransche Revolutie, in die tijden van hoogen bloei en welvaart.. III. Wat gaan de Kamers doen Niet haastig zijn en dat is wijselijk. Hooren naar d'algemeéne opinie. Is 't Arrondissement Aalst reeds geraadpleegd N EENformeel neen Wat is de Vergadering die t'Aalst plaats had Een quasi-private vergadering van 27 Heeren, van zeer geleerdeachtbare Heeren zekerlijk, maar die hun vaste openie in deze zaak hebben, en Jonkheden die volstrekt geenen last hadden, om in naam der Kiezers te oordeelen en te beslissen. Heeft dit zaak groot Delang voor ons Arrondisse ment '/olrpnUjJ: pp hier nemen v:: 5^ eotere letter:; om elks aandacht op te wekken... Zoude Grondwet ook niet moe ten herzien worden, in 't belang der Landbouwers Van jaar tot jaar vermindert 't getal Kiezers op den Buiten er zijn Parochiën van 8000 zielen, die nog 10 Kiezers hebben d'evenredigheid tusschen den Buiten en de Steden gaat weg... Lede had vroeger bij d'100 kiezers; hoeveel zijn er nu nog misschien 60. Dit verslecht van jaar tot jaar... De Buitenkiezers gaan er raar en zeldzaam worden.Men vraagt afslag van lasten en dat is redelijk en noodzakelijk als winsten en inkomsten verminderen moeten de lasten ook verminderen maar afslag van las ten is afschrabbing van kiezers bijgevolg 't gaat pik-a- pik, stroom-op den Buiten moet meer Kiezers hebben; en als de lasten afslaan, de groote kiezers op den Buiten verdwijnen meer en meer achtbare Lezers, ziet ge nu waar de wis ligt Denkt UEd. niet dat de Landbouw hier moet vooruitgebracht worden? Men vraagt stemrecht voor de Werklieden, voor de Koolmijners, ja, 't is wel maar wij geven uitbreiding van stemrecht in evenredig heid aan de Landbouwers; dat zijn de Mannen van Orde, van gezond bloed. Wij zullen zorgen dat er op den Buiten zooveel kiezers zijn, als in de Steden, volgens proportie der Bevolking... Achtbare Lezers, ziet genu 'tgroot be lang En is men niet t'haastig geweest in den Cercle Catholiqne t'Aalst, van er uit te roepen Geen herziening! Geen vertegenwoordiging der Minderheden Volgens 't Handelsblad zal M. Beernaert aan de Rechterzijde voorstellen ic Het stemrecht toegekend aan eiken bewoner van zeker huis 2e De geëvenredigde vertegenwoordiging 3e De beslissing verzenden tot den vervaldag van 1892 en van de algemeene Kiezingen ge bruik maken om de Natie te raadplegen over dien ern7 stigen maatregel. Ziedaar, schrijft 't Handelsblad, het stelsel door de Regeering aangenomen, zonder dat zij evenwel hetzelve aan hare politieke Vrienden wil opdrin gen. De bespreking zal gansch vrij blijven, tot het einde toe. T'Oudenaarde is, halvelings in Familie, beslist een wijze uitbreiding van stemrecht te vragen voor de Ka mers. De Katholieke Vlaming keurt die beslissing goed, docht vraagt raadpleging en bekrachtiging door 't Kie zerskorps. Drij milliards franken geeft Europa jaarlijks uit, aan zijn Legers!... Drij milliards!... Mallediksum Op 20 jaar 60 milli ards 60,000,000,000 dagIeder wil de Vrijheid en verlangt het Vrijwilli- gers-Leger Is dat waarheid? Ja.... En als dat waarheid is, wat be- teekent dan onze Volksvertegenwoordiging?... Zijn wij oprechte Kiezers of Kiezers van botermelk Verstaan wij ons Belangen en ons Vrijheid? en als wij ze verstaan, zijn wij Mannen zonder wil en karakter? We zien 't geweer naar ons hert gericht en wij durven het van ons niet weg- stooten En de Boeremenschen! Wat gaat er geworden van de Boeremensched Binnen 10 dagen is al 't voeier weg, dat op de Kouters staat. En hoe gaan zij hun koeibeesten in 't leven houden? Februari, Maart, 't zijn nog 2 kwade maanden. Men ziet bijna niet, hoe de Boeren er zullen door gera- ken. Stelt de Walen in zuiken toestand en ze breken g'heel B eigenland af Dringende hulp is er noodig voor den Builen; geen lessen! geen Proeftuinen! maar hulp in den drukkelijken nood. Schoon antwoord Een nieuwe abonnent van den telefoon wijst aan eenen zijner vrienden hoe schoon en goed deze uit vinding is. Zie, zegt hij, ik zal mijne vrouw verwittigen dat ik u voor dezen avond te eten heb verzocht. Luister nu zelf wat zij antwoordt. De vriend luistert en hoort Kondet gij geenen beteren uitkiezen dan dien ezel (Tableau.) Moest men hooren dat in den Congo de menschen niet voortkunnen, dat de levendigste belangen van dit zwarte Land bedreigd zijn, er gingen aanstonds schepen naartoe met hulp. Heeren Senateurs en Volksvertegenwoordigers; Vlaanderen vraagt uw medehulp. G'heel 't Land is in beroering voor dit Algemeen Stem recht, bijzonderlijk door de Walen gevraagd; de sektiën der Kamers zetelen over dit punt. Hier is er spraak van algemeen Eetrecht, van te helpen tegen volslagen Ondergang...'t Is Eigenliefde, 'tis Va derlandsliefde, 't is Volksliefde van den Landbouw ter hulp te komen. De liberalen verlangen naar de meesterschap, gelijk den hond naar lever Meester worden! aan de kas zit ten!... Ze zien dat 't Socialismus een macht wordt, maar een gevaarlijke macht, en overal liggen ze nu 't Socialis mus te fladdijen.Ze zullen meedoen met die sekte, ze zullen Orde cn Welvaart laten dompelen en strompelen, als ze maar 't katholiek kunnen verdrukken.,,. Ei, weten ze niet meer, dat Vooruit geschreven heeftWij zullen de rijke menschen verpletteren en de goede burgerij!.,. Rijke menschen, als wij aan 't hoofd komen, wee u en wee uwe kinderen Onder de kopstukken van 't Liberalismus, is 't bijna Frère alleen die nog zijn Vaderlandsliefde toont... Het is in de fernijnige slimmigheid van zijn subtiel vernuft, dat Lucifer uitgevonden heeft, van in Vlaande ren de Katholieken te verdeelen Een Fransch deel en een Vlaamsch; een deel van Fransche Devotie en een deel van den Parochialen geest; een deel met fransche kerkboeken, een deel met den ouden treffelijken Geest des Gebeds of Palmhof; een deel dat met moeite een Vlaamsch Sermoen kan hooren en een deel dat geerne de Moedertaal hoort weêrklinken in Gods Tempel... En o weedom en droefheid Dat eerste deel is de geleerde en heerschende stand... Als wij al zoo wreed verdeeld zijn, heeft Lucifer het schoon, om met zijn Socialismus te winnen. Wij vertalen uit een Tijdschrift in Frankrijk verschij nende Madame, Mevrouw, wat is hij lief, het zoontje dat daar ligt te lachen in zijn wiegske! Hij komt daar wakker te worden, hij wrijft over zijn oogskes, ziet half beteuterd rond... en Moeder zien de, welke zoete glimlach Niet waar, alzoo was zijn aangenaam ontwaken! Kijk, 't zoete kind steekt tot u twee handjes uit, trip pelende van ongeduld, het zoontje, kan niet wachten tot het oogenblik alswanneer het, vast gezeten op uw armen, zijn mollige handjes in de teederste omhelzing rond uwen hals zal slaan. Ach, Madam, waarom worden uw oogen vochtig bij die zoete teederheden van uw kind Ge ziet het toch zoo geerne! a Twintig jaren later 't Kind is jongeling. Flinke vrolijke jongeling. Zijt gij er min trotsch sp Bemint gij het min u Daar is hij Hij drukt zijn lippen op uw voorhoofd, hij zegt u met eéne kloeke stem, maar die in uw ooren toch immer teederlijk klinkt, hij zegt u Goeden dag, Moeder! En er gaat een rilling naar uw hart, bij dit kin derlijk liefdebetuich en uw oogen schieten stralen van vreugd. Of een Moeder haar kind geerne ziet Welnu, dii kind gaal u ontrukt worden... Door een ziekte Neen, dooreen Plaag! van dit kind gaat men kanonvleesch maken Een dag gaat komen, wie weet soms hoe nabij hij is, een dag gaat komen... een wreed stuk lood komt er door; op dien kouter, op dat plein, neerliggende 't hoofd op 'ne steen, de voeten in 't slijk daar is uw Zoon hij geeft zijn laatstcn snik, u toeroepende gelijk als hij ldein was Moeder Moeder Ach, mijne Moeder Maar ge zult het niet hooren O Moeders, waarom vervoegt gij u bij de vrije Man nen niet, om die Bloedwet achteruit te drijven Waarom wekt gij uw Mannen niet op, om Lastgevers naar Jde Kamers te zenden,die er als ware Volksvertegen woordigers verklaren Geen Bloedwet meer Een Leger van Vrijwilligers En wie brengt dat geld bijeen?... De Potentaten, de Generaals, de Ministers, de Senateurs?... Neen, neen! al dat geld komt van de Renteniers, van de Koopmans, van Burger, Boer en Werkman.... Is 't wonder dat men overal klaagt van kremp en van armoede? En die leelijke verdomde Bloedwet Dat hertzweer, dat helsch torment, dat verderf van Steden en Prochiën, dat groot verdriet der Ouders!.... In de jaren 90 van d'ander eeuw, ons Voorouders riepen: Liever ons dood vechten, dan bukken onder die helsche Slavernij En de jonkheden verlieten hun Land, of ze gingen zich versteken in de bosschen en d'Ouders zagen liever de Gendarms afkomen, hun meubels aanslaan, dan hun Zoons te leveren aan den Afgod van 't Zedebederf en van den Oorlog -*** Nu staat er in ons Grondwet geschreven Alle macht komt uit 't Volk, door de Kiezingen Y De Katholieke Vlaming van Oudenaarde schreef zon- Wat vochtig weer, don derdag en vrijdagTe Marpinelle is de typhus verschenen in veel overstroomde en beslijkte huizen. Den heer Albrecht De Vriendt, Kunstschilder te Brussel, is Bestierder genoemd der Koninklijke Akademie van Ant werpen. Te St-Martens-Leerne, 700 zielen, was dees jaar geen enkele Loteling. DAT d'achtbare Ouders toch zorgen, om hun kinders sterk te doen oefenen in hun Moedertaal. DAT t'Aalst alle rustminnende Lieden toch het Socialismus bestrijden, door den welstand der werkende klas te behertigen, den zedelijkenen stoffelijken welstand. Slechte booze dagen zijn er te verwachten, als wij door dat Socialismus overweldigd worden. De kweste in Italic is van ijzer met zijn handen te breken en jaarlijks 40 millioen te sparen, zonder 't Leger te vermin deren. Vooruit begint met leelijke vloeken in zijn gazet te drukken. En dat wil dettig Volk zijn Wat is dat daar te Moscou Nu is er een Weezenhospitaal afge brand, 89 kinderen dood Bailleul en Dutilleul hebben bekend de moordenaars te zijn der Pastorij van Ascq, bij Rijssel. De muiterij der Grenadiers te Brussel is nog al erg geweest g'heel Brussel spreekt ervan Woensdag ging 't gerucht dat zij de St-Elisabethskasern gingen in brand steken;3 Grenadiers zijn naar 't Gevang gedaan; ze spreken van een maand extra-kamp te Bcverloo. In de sektiën wordt 't Voorstel Janson onderzocht; van Al-

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2