Rampen Misdaden ëc Ongelukken De Kamers. 't Parlement. Een reusachtige brandramp. ZWITSERLAND. AALST. Zaterdag. LEDE, dAVONDFEEST MET LAND VAN AALST, AALST. Een schoon affaire t' Aalst twee jonk- heden van rond de Markt; deeene gemaskeerd en uit maken; dc andere naar den gercaskeerden springen, om zijn visage af te trekken; de eerste naar d'hand bijten, den duim hebben, dat hij bijna af was... Daarop volgde gezwerm en gekerm ANTWERPEN. - Diamantdiefstal. Bij middel van braak en beklimming, is in den nacht van vrijdag toi zaterdag in de diamantslijperij .der Jongelinkxstraat, eenen diefstal gepleegd van onafgewerkte edelsteenen. vertegenwoordigende eene waarde van omtrent iooo fr. De dieven hebben ook eene draaischijf medegenomen, waarschijnlijk om de steeneu verder al te werken. De diefstal we: d gepleegd ten nadeelc van M. Cor. Seis, St-Laureijsstraat, 92. Leuven-Opliasselt, SetövJmaantode schrik was van Ophasselt en g'heel 't omliggende, den gevaarlijken sluwen vent, we zagen hem zitten ®p 't Hóf van Assisen te Gent, alwaar hij door zijn welsprekende slimheid, tot verbazing der Rechtbank diende; evenwel wierd hij tot levenslang gevang veroordeeld, en v> at hoe ren wij nu? Dat hij te Leuven uit 't grcot Celgevang heefi willen ontvluchten; 's nachts; koorden gemaakt van zijn beddelakens, op den koer geraakt, van daar op den scheêmuur; doch gerekend zonder Jantje Vries, uit- geslibberd en gevallen, niet naar buiten op de straat, maar in den hof; zijn beenen gebroken, bermen en al- lermen; hulp afsmeeken en ligt nu ia 't Hospitaal, als spiegel voor dc Jonkheid, om werkzaam en eerlijk te zijn, niet te zwieren, niet te liegen of te bedriegen, eer lijk zijn en naar d'Ouders luisteren en naar d'Overheden. AALTRE. Welke leelijke straatverkerij! Ge moet laffen kapoen zijn, om zoo iets uit te rechten: Er waren op de sporen van den tram staken gelegd en stukken hout, om het Treintje te doen ontriggclen en aldus de grootste malheuren te veroorzaken Dat is dikwijls 't gevolg van een zattigncid, hetgene nogmaals de gevaren toont der Dronkenschap. Er staat geschreven: Dronken bedreven, nuchter bekcopen en dikwijls jaren lang al zuchtend en kuchend loopen. BRUSSEL Vrijdag d. v. w. de terrasser Henri Gelders, uit 't Land van Dendcrmonde naar Brusecl ge komen om werk te zoeken, is t'Elsene in de Raadstraat, botselings neêrgevallen, uitgeput van krachten en scheurende van honger... Hij wierd gedragen bij den drogist Stiers en Da den gewonen oppas, kon hij wat Êrofiteeren en kwam op zijn effen, 't Is 'ne vader van 3 lein kinderkes. De fransche .peerdenkoopman Cho- quet is aangehouden. In September had hij te Dowaai (Frankrijk) een zijner knechten doorschoten en in 't water geworpen. De vent is er uitgehaald en geretap- peerd. Men denkt dai die Choquet nog ander schelm stukken bedreven heelt. BRUSSEL. Een aardig geval! wie heeft dat ooit gehoord? In den nacht van donderdag tot vrijdag d. v. w. ten 12 ure komt er eensklaps uit de werkhuizen een lokomotief zander stoker of machinist; die lokomotief rijdt voort, n.et veel geweld, en komt op 'ne reessem rijtuigen botsen, er veel schade brengende en gelukkig dat er niemand op was... Er is een onderzoek ingesteld; men kisn niet anders denken tenzij kwaadwilligheid of dronkenschap. Een ketje, de genaamde Dcb... nauwelijks de eerste broek ontgroeid, stool aan ^een winkeltje der St- Catharina-markt maandag een hollandsche kaas. Een andere straatbengel had dit gezieu en dreigde den kleinen dief te zullen verraden zco hij niet met hem deelde. De kaas werd in tweëen gesneden, doch nu was 't eene stuk grooter dan het andere en juist waren de kleine dieven in de St. Martijnstraat cm de grootste helft aan't vechter., toen een policieagert kwam toe gesneld en een der knapen bij den kraag vatte. Deb. de eigentlijke d:cf ontkwam, doch had zorg dc grootste helft van den kaas mee te nemen. MEULEBEEK. Op 't kanaal, ter hoogte van de Princessenstraat, een grouwelijk geval: Charlotte B..., een schippersdochter die 's avonds ten gure thuis kwam alleen, ten 9 ure, di* cp de plank misstapte eri in 't v a- ter viel... Haar Ouders waren gaan slapen. Ten 1 ure 's de Vader wordt wakker, en ziel dat zijn doch ter nog niet thu s is... Hij krijgt achterdenker»; misschien had hij tusscheo vaak en slaap een geplef in 't water gehoord; hij neemt eenen pikhaak, zoekt en trekt het lijk op van 't arme meisje. De wanhoop der Ouders i onbeschrijfelijk; die dochter was geschikt van in 't kor' te trouwen. BRUSSEL. Spoorwegongbval Een meisje van een tiental jaren oud, welke woensdag plaats gen - men had in den irein, die om :o ure 4. min. 's morgends uit Brussel naar Bergen vertrekt, is tusschen Hal cn Lembecq uit het rijtuig gevallen, op het oogenblik dat de trein in vollen stoom voortrolde. IJct kind heef» zich bij het vallen eenen arm gebroken. Daarbij heeft het nog erge verwordingen bekomen. Naar het schijnt is dit or.geluk te wijten aan eenen reiziger, die te Hal langs eenen verkeerden kant afstap pende, bij nalatigheid vergeten heeft den portel dicht te maken. 60 DUIZEND FRANK IN JUWEELEN GESTOLEN. Mev. Crabbe Allard, wonende 1, Blanchestraat, te St, Gillis, stapte maandag middernacht in de Zuidslatie van den trein uit Parijs komende, en deed zich met eene vigilante ten harent voeren. Dinsdag morgend zag zij, met verbazing, dat zij haar kistje, waar voor 60 duizend frank ju weelen cn eene groole som gelds in lagen, in het huurrijtuig had vergeten, waarvan zij het nummer niet kende. Dadelijk ging zij bij den policieofficier Declercq, van St-Gillis, die een onderzoek opende, waaruii bleeit dat de koetsier Vanden A.... te Cureghem was. Deze stond aan de statie, doch hij reed weg om zijne vrou w te ver wittigen en toen de policie zich te zijnent aanbood, stond zij voorde deur. Men hield de wacht in de buurt, en ten 5 ure kwam de koetsier t'huis. Daderlijk werd hij door M. Declercq ondervraagd, doch hij loochende alles ten stelligste, het geen de policieofficier niet belette eene huiszoeking te doen. Het kistje werd gevonden: het was opengebroken, doch het geld en al de juweelen la;,en er nog in alleen een revolver en eenige reukfleschjes waren verdwenen; de vrouw verklaarde dezelve als voorwerpen van geencr weerde in de vaart te hebben ge worpen. De koetsier Vandtn A werd naar het gevang ge bracht. RUMBEKE. Zondag is langs dc Vijf wegen straat, een man van 86 iaren oud in eenen gracht gesukkeld en heeft er den dood in gevonden. INGELM UNSTER. - Verleden v.cck kwam de vrouw van Verstraete, veekoopman en slachter alhier, Na deze wijze inleiding, verhaalde de Geestelijke in zachte en korte woorden op welke wreede manier de goddelooze Boogspriet hem gewroken had op zijne Schoonouders, op zijne Echtgenote en daarna op zijn Kind doch hij voegde erbij hoe de twee boos wichten reeds zienelijk gestraft waren. Welke veropenbaringen voor M. GysebrechtGeheel zijn leven geschokt en geschonden doordien scburkachtigen nijd Dit wreed verhaal hoorende, wist hij in 't begin niet, wat er in hem omging; een huivering, een ontroering, schrik, angst, spijt, droefheid, gramschap en woede een mengeling van allerhande gemoedsaandoeningen... Het was schokking, botsing een twee gevecht in zijn binnenste... Langs alle kanten moord en mis daad!... Een pijnelijk hoofdschudden was zijn eenigste antwoord... Dan nam de Geestelijk3 hem teederlijk bij d'hand, sprak van zijn dochter die op zulke wonderbare wijze was gered, met ziel en lichaam hoe wonderlijk bewaard,rein en braai en deugdzaam, bij dit boos wijl hoe wonderlijk gered Hij sprak hem ook van de Kruisen der wereld, en de God Mensch die 't zwaarte Kruis ge dragen heeft hij toonde hem een nieuw leven voor d'opvoeding zijner Dochter, alsook dat hij de geschikte man was om Paulus Van Voorde te redden... En een zachte tranenvloed kwam de ziel van den bedrukten man ontlasten en verlossen. met paard en wagen van Kortrijk. Zij had eene som va-, 650 trar.k bij zich. Aan ;de Heulebrug gerucht achter haar hoorende, sprong zij recht cn bemerkte dat er twee kerels langs achter bezig waren op den wagen te klimmen. Twee andere schurken sprongen ter zei ver lijd uit den gracht naar den kop van het paard. Vrouw Verstraete en de voerman begonnen moord te roepen en te slaan met de zweep. De mannen die op den wagen geklommen waren, hadden eene jlange pers waarmede zij tegensloegen, doch door het geroep en der» hevigen tegenstand der moedige vrouw onthutst, sprongen zij van den wagen en namen onverrichterzake met hunne makkers de vlucht. GENT. -- Een handelaar is tot 2 jaar gevang veroor deeld voer 't uitgeven van valsche -wissels. ROOBORST. Ge weet neg wel, dat akelig Drama op 't Kasteel van Rooborst: De Mevrouw, die neêrvalt, doodgesteken, als zij van boven de trappen op de do- mestieker reept cn haar zoon Gaston beschuldigd van moord... Onderzoek der Parketten, Aanhouding, wreed beklach van den rijken maar toch armen Vader, die met zijn hoofd tegen den muur bonkt, en nu eindelijk heeft de Rechtbank ui'spraak gedaan Ingezien de Dokteurs verklaren dat Gaston riet wel bij zijn zinnen is, zoo wordt ervan alle vervolging tegen hem afgezien... Gas- on gaat naar een Gesticht van krankzinnigen. -- Een inwoner van MALONNE, Riflard genoemd, had een zoon die moet lo'en. De arme man was vast in 't gedacht, dat zijn zoon er ging uit zijn. Hoorer.de dat de jongen erin was, zakte hij ineen cn eenige stonden nadien was hij dood. KERKDIEFTEN. Zekere D.... zit in 't gevar.g van Audenaarde; Jan De Licht had er genoegen in, zijn medeplichtigen te noemen: 't Spaansch recht, zegde hij, 'samen stelen en isamen hangen. Zco beklapte de kot- zitter t'Audenaarde zekere vrouw B... van St Joost-ten- Noode. 't Parket is gaan zien en heeft in 't huis van die Jesabel veel kerkgerief gevonden, opbrengst van kerk- dieftcn. HEIST. Een schrikkelijk ongeluk is hier donder dag morgend voorgevallea. Met in opbouw zijnde Grand Hotel de la Digue is ingestort, terwijl 25 werklieden aan den arbeid waren. Een hunner, Leop. Meysman, 20 jaar ovd, werd op den s!ag gedood. Verscheidene anderen verkeeren in levensgevaar. ANTWERPEN. Diefstal in de kazerne. De genaamde Hektor Hoyoii, leurder, woon ach tih Kloo sterstraat, 131, en Karei Foubert, soldaat bij het 6e linie regiment, iiggende in St- foris-kazerne, zijn dinsdag aac- gehoudcd, terwijl zij militaire beddesargiën te koop aan boden. In drie zakken gewikkeld, waren 23 sargiën over eenen muur geworpen door eenen kaporaal, welke de soldaat verplicht had ze te gaan verkoopen. De kaporaal is insgelijks aangehouden. DE WOLVEN. De wolven zijn nog altijd zeer tal rijk in het gebergte van Servië, en door honger gedre ven dwalen zij i.i groote benden rond de dorpen, hier een hond, daar een schaap, ginder eeq stuk vee roovende. Het personneel van den trein, zondag van Belgrade naar Nisch vertrokkeu, was nabij de statie van Repanje getuige van een tragiek toneel. De machinist zag eene vrouw met feen kind op den arm, welke door eenen wolfvervolgd werd de ongeluk kige trachtte te vluchten, maar aangezien de wolf haar op de hielen zat, liet zij haar kind vallen en verhaastte haren loop. De wolf had haar echter na eenige sprongen bereikt en greep haar bij de keel. De trein was blijven stilstaan het personneel en d< reizigers liepen de vrouw ter hulp, maar het was te laai; zij was geheel met bloed bedekt en stervende jtoen men haar opram. Het kinc had geen letsel bekomen. C1!) I T\T 17 Dl ¥17 Een leelijk feit nabij Roubaix: ¥¥ir*.l* au aïi J<?j» lm.. Sartel, een wijk van Wat trelos, is een kind van 6 jaar gevonden. Arthuike Nys, in een vuil hol bijna dood van honger en 't lichaam wreed verwoest. Het arm schaap is naar 't Hospitaal gebracht en heeft daar verklaard mishandeld te zijn door zijne moeder: die marater sloeg 't kind. omdat het niet wilde uit 't stelen gaan... Niets dat de menschen wreed maakt, gelijk 't Zedebederf. Die moe der, een dochter Elisa genaamd, zit ru In't gevang van-F- Den 6 februari is de trein van Parijs naar Rijssel ten ceele afgebrand; 4 rijtuigen en 't lokomotief; de mecanicien is gekwetst, benevens de stoker en een bediende. Te Parijs in een kaberdoes der Engelandstraat heeft een schoenlapper in een ijlzinnige zatlapperij met zijn snijmes zes menschen gesteken. Z'hebben de razige prij moeten binden. Te Tournier, bij Narbonna. is de Solferfabriek afgebiand; 36 uren aan een stuk bleven de vlammen meester; alles is ver- polverd; 900.000 fr. schade en maar voor 5oo,ooo fr. verze kerd. De fabriek paalt aan de vaart; 5o meters lang brandt de gesmolten solfer op 't water als een forneis, zoodat de scheepvaart onderbroken is. |>|]m 4 j\[|4 Te Warschau (Polen,) gaat voor Ja.0. O ¥F d'assjsen komende prins Barten- jeff, die d'aktrice Winowska vermoord heeft.., uit liefde. De Prins diende als officier en men schrijft dat zijn kolonel hem overschimpt en overschampt heeft, omdat hij bij die eerste moord geen zelfsmoord heeft willen voegen. den wij de ramp, door eenen sneeuwval teweeggebracht, te Ruth, konton van Gloris, waar de lawienen eer. gioot getal huizen hadden medegerukt. Er is nu officieel bestatigd dat 6 p«rsonen onder den sneeuw bedolven werden en er het leven bij verloren. Vier lijken werden van onder de puinen der huizen uitgehaald; een vijlde werd nog levend gevonden maar in eenen geheel hope- looze toestand. Een zesde is tot hiertoe nog niet teruggevonden, men maakt daaruit op dat hij ook het leven erbij heeft ingeschoten. De ontruimingswerken worden ieverig voortgezet, ondanks het gevaar welke zij opleveren. Goed helder weêrmaar dat vriezen en staat ons niet aan1 r zou moeten gezaaid wordenmeest al de zomer- tarwe is naar den Sis, meest al de zomertarwe en veel schade aan al 't overige. De wandellus tige lieden boffen op't weêr; maar't zijn de Boeren die de prijzen moe- te». geven. Nu de Markten Boter, weinig Volk, wei nig Boter, rap verkocht, «aan thalven de 70 tct thalven de tachtig: (v.e zullen dat eens sekuurder doen naspeu ren) Veemarkt 8 stuks, 7 muttekes en x veers... Er zou moeten een Driesken-Dc Nijper komen van de Vee markt Zaterdag, als onze koerier weg v.as, is er nog een Veers verkocht voor 2oo fr. Viggemarkt ten; 8 ure wein g volk er moet eens weergekeerd worden De Boter is geweest tot 90. Menschen van Mijlbeek heb ben aan dien prijs verkocht. van Liefdadigheid zal plaats hebben morgen Zondag. wij herhalen het, wordt wekelijks door duizende en duizende Personen gelezen en kan dus een uitgebreidde Ruchtbaarheid verzekeren. Die iets doet verkoopen of aanbevelen, heeft er dus grootbelang bij, dat zijne Aan kondiging in 't LAND verschijne. Lowietjc had mogen méégaan j[naar 't L-ol met Nonkel den Koster. 'T en had gun oogen genoeg om te kijken naar den orgclblazer. Papa, zei 't manneke, als het t'huis kwam, daar heb ik eentroet aardigs gezien:... ren jongen die lijvelijk mutiek pompte... uit een grootc kasse In onze Eeuwe van Beschaving, waarmeè eindigen dikwijls de Keimessen?... Met messen... Eerst snijdt men in 't vleescb van beesten. en voorden opsluit stekt men meer dan eens in menschevleesch Te Sacramento, in California, leest men in het por taal eener kerk Men wordt verzocht niet meer op den orgelist te schieten de man doet zijn best. A A T d HP t ZEDEBEDERF, die af- xLxa-l-iÖ X grijslijke plaag, ligt op Aalst, gelijk een Krokkedilje op haar prooi.,. Onze geachte Confrater Denderbode deed deze week zijn bittere klachten: Over de vuile slechte liederen, gehuild en geschreeuwd ter straat tot na mid- dernacht; Dat vele Wetten, ja VELE Wetten, regle- menten en beslissingen van 't Collegie van Burgemees- ter en Schepenen een doode letter zijn geworden of niet uitgevoerd worden. Welke schandelijke en schrikkelijke zaken Voor d'allergewichtigste zaken, de goede zeden, de nachtrust, d'eerbaarheid, d'onschuld der kinderen, de Stad in wanorde laten Welke ver antwoordelijkheid voor ons allen, maar bijzonderlijk voor d'Heeren die op't Stadhuis zetelen!... Verergenis laten gebeuren Is't wonder dat ons jong Werkvolk zoo grouwelijk van den goeden weg afdwaalt, als de beteuge ling ontbreekt, al» de Wet zwijgt G'hebt daar die Orgelbals Waarom zijn d'Orgelbazen zoo stout Waar om zien zij over 't hoofd van 't Stadhuis Omdat men veel te zwak en te toegevend is geweest, sedert jaren en jaren... Waren wij Burgemeester of Schepenen, we zou den de reglementen wel doen uitvoeren, al moesten wij naar Brussel gaan den Koning of de Ministers spreken... G'hebt het reglement der Orgelbals, bijna eenpariglijk gestemd de Dagen zijn vastgesteld men gaat die Dagen te buiten en de straffen worden maar al te dikwijls kwijtgescholden... Een artikel van dit Reglement luidt Die eenmaal speelt zonder toelating, verliest voor één jaar alle recht op de Dagen dat er Orgelbal mag gehouden worden... Waarom dit Artikel niet toegepast Wie heeft het recht een Reglement te laten overtreden Niet alleen M.de Burgemeester, maar al de Schepenen en Raadsheeren zijn verantwoordelijk voor den akeligen toe stand waarin de jonge werkende klas verkeert en dage lijks dieper en dieper zinkt... Het is droef en treurig zulks te moeten bestatigen... En wat gaan de gevolgen zijn?... Volksellende, Volksarmoede, Huishoudens gelijk ratte- kotten en overweldiging van Spcialismus.Alban Stolz schrijft Drinkebroers en tuchtelooze lieden worden eerst van 't Socialismus besmet.Heeren van 't Stadhuis, weet ge wel dat er in Aalst reeds meer dan 1000 Socialisten zijn En meest Jonkheden mans- en vrouwvolk Weet ge wel dat er in de groote Zaal van Orgelbal, Bijeenkom sten gehouden worden van Socialisten, waar de Gente naars hen komen aanhitsen en opstoken Dat de zaal bijna vol is Dat er daar veel jonge dochters komen Dat men daar de roode vlag op theater doet brengen door Dochters die de Marseillaise zingen?... Eerst door d'Orgelbals, door de slechte lièkes en door de slechte schriften de Ze den bederven, dan 't Geloof verdooven en den Oproer aanstoken... We zitten leelijk geleverd in Aalst... Maar niemand zal zeggen dat 't Land van Aalst het gevaar niet heeft aangeduid van den beginne af. OOST-MONGOLIE. Brief van den.É. H. Redant aan zijne zuster kloosternon te Gyseghem. Tijgervallei, 20 Juni 1S90. Goede Zuster. In een vorigen brief schreef ik u eenige regelen over den waarlijk ongelukkigeu toestand, waarin onder de Chineezen de heidensche vrouw verkeert. Uit uw an: woord heb ik gezien dat uw medelijdend heit van droefheid overstelpt werd, en dat ge, bij de gedachte aan haar armzalig lot, innig den goe den God bedankt hebt, die ons in een echt katholiek land en van zoo vroste ouders liet geboren worden. Nogtans hoeveel zijn er niet Europa, die deze weldaad ver geten en de ondankbaarheid zoo verre drijven dat zij den godsdienst misprijzen welke alleen haar uit den staat van sla vernij en barbaarschheid verloste De leer van Christus alleen heeft de vrouw veredeld, en hield nooit op voor hare rechten te strijden, en haar overal die achtimg en dien rang te ver werven, welke haar in het huisgezin en de maatschappij toe komt. Inderdaad, als wij eeren oogslag werpen op de wetten en schandelijke gebruiken,die in het oude Giiekenland en Rome, zeifs ten tijde van hunnen groc tsten bloei, in voege waren.dan zien wij klaarlijk dat nc ch jijkdom, noch macht, noch alle luister f ener heidensche wereld ooit iets te weeg gebracht hebben om het droevig lot van het zwakke geslacht te verbe teren de volkomen onmachtdiermenschelijke middelen heeft uitgeschenen te midden van alle pracht dier valsche bescha ving bleef de vrouw diep ongelukkig, verstootonen versmaad, Alleen de goddelijke wet van Jesus Christus, van Hem die eene vrouw tot zijne eigen moeder verkoos, en haar als moe der Gods, koningin der Ergelen en der hemelen tot den hoog sten rang verhief waartoe een louter schepsel kon verheven worden, vermocht die veredeling der vrouw te bewerken. Om dit gezegde door eenige kleine feiten te staven, laat ons zien wat de bekeerende heidensche vrouw onder den zaligen invloed van het Christendom worden kan, en inderdaad ge worden is doorhet groot verschiltusschen haren heidenschen en christenen toestand zal men de kracht en schoonheid van zedeleer en van den godsdienst, waaruit deze spruit, beter waardeeren. Gelijk in mijn vorigen brief, zullen wij nu de chineesche christen vrouw van kindsbeen ai tot aan heu:e dood, ja tot aan den overkant van het graf stap voor stap volgen. Wordt er in een christen hnishcuden een dochterken gebo ren. dan is men daar verre van droef en nog meer van er mis noegd over te zijn, gelijk hc-t bij de heidenen 't geval is. Zeker zou de vreugde grooter zijn, kregen de arme lieden eenen zoon, die, groot geworden, hun in den ouden dag steun kon verschaffen. Maar mocht het geboren drchterken reeds het vierde of vijfde zijn, en mochten de lasten van het huishouden loodzwaar op hen wegen, nooit, nimmer of nooit zullen de ouders het akelig gedacht opvatten zich door kindermoord van het onschuldig wichtje te ontmaken. Ja de christene moe der* in China, gelijk het dikwijls in Europa gebeurt, schijnen soms aan hare dochterkens eene nog teerdere liefde te betoo- nen dan die waarvan hare zonen het voorwerp zijn. Zoohaast het kind de namen van ta-ta (vadei), en ma (moedei) begint te stamelen, zal de christen huisvrouw het de zoetste namen van God. van Jesus en Maria doen nazeggen, en naarmate het in ouderdom toeneemt, zal 't de gebeden en den catechismus aanleeren. Eens trof ik een vierjarigdochter- ken aan. dat door zijne heidensche ouders verlaten was ge weest. De vrome christene, die haar opgenomen had en tee derlijk verzorgde, vroeg aan het kind, waar zijne moeder was. In den hemel antwoordde het. En wie is uwe moeder? De Heilige Moeder Maria klonk het ontschuldig ant woord van het lieftallig dochterken het en wist niet dat het eene heidensche moeder had, die haar te vondeling had ge legd. O, hoe steken onze christene meiskens gunstig af bij de heidensche, die, bijna zonder kleeren tot hare 10 en 12 jaren, den ganschen dag langs de straten loopen, en reeds, vooraleer tot de jaren van verstand gekomen te zijn, alle scheldwoorden en ver wen sch in gen leerden uitbraken, en den vuilsten klap weten te vertellen Hoe schoon daarnevens de bezo: gdheid der christene moe ders voor de ziel harer kinderen Zie hij voorbeeld die chris ten familie, welke ao minuten van mijne kapel woont. Zij houdt herberg er zijn dus alle slag van gevaren, want de per sonen, die er dagelijks komen vernachten, behooren tot de ruwste soort, en de chineesche karreman moet, wat grofheid van zeden en manieren aangaat, voor den pijnder onzer kaai en niet onderdoen. Niettemin hebben de christen echtgenoo- ten hunne kinderen, eenen jongen en eene dochter, zoodanig opgebracht, en hun zooveel godsvrucht weten in te boezemen dat het twee engelen zijn van argeloosheid en reinheid. Het voorbeeld hunner goede moeder heeft daar zeker veel toe bij gedragen alle weken gaat zij te biechten, nadert eiken zon en feestdag tot de Heilige tafel, alsookiederen eersten vrijdag der maand nooit, om welke reden ook,het moge stortregenen of voeten dik sneeuwen, zou zij dit verwaailoozen. De doch ter is nu 2® jaren oud, en reeds van over 5 jaar trad zij, als inlandsche zuster, het gesticht der H. Kindsheid binnen,waar zij haren maagdom aan God opofferde, en thans aan de kin deren de eerste gebeden leert. Den zoon, 3 3 jaren oud, is een mijner misdieners. Dcch, laat ons verder zien. Als de jonge dochter huwbaar geworden is. wordt zij niet den meestbiedende verkocht naar heidensche zede men zal haar in een christen huisgezin een passenden, behoorlijk gekozen echtgenoot zoeken. De ouders weten dat het huwelijk geen koopmanschap is, maar een edel sakrament, dat met volle vrijheid moet ontvangen worden, en daarom laten zij nooit na voor de bruiloft het jawoord hunner dochter te vragen. Na de plechtigheid van het huwelijk; die in dc kapel ver richt wordt, en te welker gelegenheid de ouders, als zij niet al te arm zijn, eene mis vragen om Gods zegeningen af te smeeken. begeven zich de jonge getrowden naar het huis van den missionnaris zij komen hem bedanken, vragen nog eens zijnen zegen, en staan niet op, vooraleer hij hun de gescben ken toegestaan heeft waar zij meest prijs aan hechten en die ze nooit kunnen vergeten namelijk een krukken en een beeld der H. Maagd, dat zij godsdienstig in hunne kamerzullen ver- •eren, en waar zij hun morgen- en avondgebed voor verrich. ten. wordt voortgezet _'t Is er rog al stekelig gegaan; eerst heeft M. Graux zijn saus gekregen door M. Bilaut van Brussel die den Minister-Geldverkwister uit den hoek haalde en reed zien hoe hij op 6 jaar 630 millioen fr. schuld heeft ge maakt, na al zijn belastingen en uitschudding n... Graux kon niets antwoorden, hij zweeg en las een ibe- rale gazet... Dan is er gehandeld over kraaien en dui ven... In de zitting van donderdag wierd Ministe: De Bruynop't hekelbert gezet, omdat hij in de Land bouwschool te Gembloers zekere M. Hubert heeft be noemd, een katholieke Landbouwkundige, die aliaar geen Professor was. M. De Bruyn verdigde ferm dibe noeming en daar hij de aanhalingen lan een liberale geleerde betwistte, schoot M. Graux in zijn vet en 1 iep Die geleerde is bekwamer dan gij het fijt en het ooit worden zult,.. Daarop volgde getater en geklater, en De Smet riep uit M. Graux, ge zegt daar een lafheid!... Daarop riep de linkerzij al'Ordre Graux stelde zich kcersrechtde President keek met vergramde oogen rond Graux sprak van te wedden of te vechten en eindelijk is de pourparlé afgeloopen, zonder dat er bloed vergoten werd. Doch er zijn ander stukken uitgekomen Minister De Bruyn heeft verklaard dat hij iemand buiten de Land bouwschool MOEST noemen. De school is een sukkur- saal van Vrijdenkerij geworden. Er zijn daar geen an dere dan Sccieteiten van Studenten die M. den Deken beleedigen als hij een Berechting doet,die een Kapel gaan plunderen... En als 't Gouvernement een onderzoek vroeg, kon het niets weten Achtbare Landgenoten, laat ons die woorden herlezen: In de Landbouwschool is 't een Geuzenschool elk doet er meê Katholieke Landbouwers durven er hun zoons niet zenden. Heeft 't Land van Aalst niet gelijk gehad van te schrijven, sedert 20 jaren: Hoe min macht en geld dat 't Gouvernement heeft, hoe beter De Vrijheid het onderwijs door de Vrijheid Vele scholen, bijna al d'Athenés en de Middelbare Staatsscholen, MET ONS GELD BETAALD, zijn geen hair beter dan die school van Gembloers... Men kweekt er Geuzen en Vrijdenkers... D'Heeren Professors tconen in alles hun minachting voor 't katholiek Geloof en we verstaan waarlijk niet hoe de Katholieke Gekozenen niet uitroepenDie Scholen moeten veranderen of ze moeten weg, dat is ons plicht, uit politiek en uit gods dienstig Belang Al zou de laatste knop van ons frak springen, DIE SCHOLEN MOETEN WEG! Siska. Trien, welk schoon konfortabel weêr! Trien. Inderdaad, Siska; Lichtmis voorbij, de vcgclkcs vlug en blij. Siska. En de men schen ook, Trien, na dien wreed en schrikkelijken Winter Trien. Oei, ja, 'tis iets geweest 't Zal op 't Stadhuis wel op den Groot boek staan... Den Winter van 1890! Er is een ar moede gesmolten! Siska. En waar zijn, Trien, maar God zij gedankt, we zijn er toch deurgespetteld, zonder armen of beenen te breken... Rrien. Dank zij de goei herten! Siska. V el gezegd Trien; zijn er harpagons overal; die aan de sleppen van Judas hangen! Trien. - Siska, niets leelijker als 'ne gierigaard! Siska. Zijn er harpagons, Trien, met een gezicht als ne schorpioen, ge vindt ook veel goei herten; er is iets gegeven dezen Winter, Trien, en met liefde gegeven; en aan die menschen roept 't Volk: Gratias ge zult na den Winter van 1890 vermeld worden... Trien. - Maar Siska, om van den os op den ezel te springen... He-je da g'hoord van ons Oilst? Siska. Wa zou 'k g'hoord "hebben Trien. Dander week, Siska, juist als Bert ging de Beêklok luiden, dien pardaf in 't Stoofstraatje. Siska. Neen, Trien, 'k en heb dat niet g'hoord! Trien. O gi mensch! 't was gelijk als de poêrfabriek van etteren sprong; een lawijt en 'ne kadaster alsof ze de wereld gingen afbreken. Een Eerdbeving, riepên ze; de fabriek van M. Lc-irens die in de locht vliegt of al dé vaten van den Beer die losspringen... Siska. En wa was 't Trien. Siska, laat mij eerst mijn descripse volle- deeren elk kwam buiten geloopen om te zien hoeveel levende en hoeveel doó er nog overbleven... De Broeders en de Knechten uit 't Collegie stonden er rap bij... Elk riep Waar is Van Asch, onzen Champetter, dat hij zijn geweer haalt, dat hij om den Commissaris loopt en om de Garde-civik alzoo 'ne slag Siska, en 't geschreeuw van de Kindei en en t gebas van d'honden ze meinden t wordt enje van wereld, en den Antichrist is nog niet geboren Siska. En wat was 't eigeiijk Trien, ik sta op heete kolen c Trien. Siska, ze konden 't niet zien, er was te veel rook en 't was te donker, maar 's anderdaags zijn d'Hee ren van t Stadhuis gekomen met den Architekt, z'hebben bevonden dat er mankement was aan d'onderaardsche gazbuizen, dat de Gaz ontsnapt was, in een onderaard- sche goot geraakt, in 'ne ontvanger en alzoo 't ijzeren blad in de locht had doen springen.. De Gaz was 't, Siska d'-e onder den grond zijnen duivel schoor Sïska. Ei heere, heiligen Joannes Nepomiccnis van d Houtmarkt alzoo zou 'ne mensch in zijn eigen stad nog verongelukken... En wat zeggen ze nu, Trien Trien. Siska, er gaat een Anket zijn, ze zullen in de uazbuizen doen kruipen om te zien wat er van is... In dien dat er eens veel Gazbuizen begonnen te inankee- ren Spijtig zeggen ze, dat de stad niet meester is van de Gaz Siska. O, men heeft d'occasie gehad 't Land van Aalst heeft er genoeg op geschreven... 't Ware een schoon oordje profijt geweest voor de Stad, Trien maar alia, dat is nu weêral te laat en met verloopen water kan de molen met draaien. Trien. 't Zijn toch lessen, Siska. Siska. Zekerlijk Trien, en daar heb ik u ze spra ken m d herbergen van een ander profijt voor de 4ad D Assuransiën tegen brand Trien. Wat willen ze daarmee doen S^ka. Ingezien, zeggen ze Trien, ingezien do Stad een irompiersltorps moet onderhouden, ingezien er bijna geen brandrampen zijn, ingezien er in Aalst misschien wel 60 duizend fr. s jaars naar die vreemde Assuranciën gaat waarom zou de Stad de Gebouwen en d'Huizen van haar Grondgebied cn van 't omliggende met zelf as- sur eeren? versta^' 'k wiI v'andaag rijk zijn als ik u Siska. Trien, gezijtverassureerd bij deen of d'ander ?°tTnme'i =1 gaat weg Zoudt ge niet liever dat geld aan de Stad geven, t is te zeggen aan uw eigen? mondEN' jéemenissen, Siska, dat spreekt zonder Siska. - Ze spreken van 60,000 fr. Trien nemen wij A1 ,3°'°°° fr- zuivere winstwat bonheur voor de btad Dan zou men een Nieuw Gasthuis kunnen bouwen en de kroozen betalen IJS"*"' a® Zf^f,en SFka' dat °ns Gasthuis 't misera- belst is van g heel Vlaanderen. Siska. Men zou Trien, de straten kunnen leggen zoo

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2