Paulus VM VOORDE 8 Zondag 22 I sbruari 1891 328te Jaargang Brussel-Werkmanskring De Loting. Liberalen en Socialisten. 1 v GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Loopende Nieuws. Kerkelijk nieuws. St-Martens-kerk Aalst. EEN BLOEDIGE WRAAK. BUREEL, ACHTERSTRAAT, Gewone Annjncen 20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nienws, 1 frank den kleinen regel. LAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen dea jaar? genomen, rechtstreeks bij ons of door Post of Briefdragers. YAN AELST AALST, 2i FEBRUARI 1891. Keizer Wilhem zegt uitdrukkelijk De Moedertaal moet voor alles gaan Hij werkt inden nacht, vruchteloos, hij die in Vlaanderen niet werkt in den Parochialen geest en met de Moedertaal. 't Is te Sombeke, boven Hamme, dat de vrouw woont die al zoo veel menschen geholpen heeft,die van den Kanker leden, vrouw De Beule is haren naam. Er is nu een Statie te Sombeke Te Leeuwergem klagen ze met rede dat het er zoo schrikkelijk donker is in de Statie... Een weinig meer licht als 't u blieft. De Schola Sanitana zegt Zwakke magen kunnen geen rauwe spijzen verdragen, alles zooveel mogelijk gekookt of gebraden. Tien jaren zijn de Metsers en Ondernemers verantwoordelijk voor de gebouwen. Te Dendermonde is overledeu 's Ko- nings Prokureur M. Bernolet. Is 't waar dat Prinses Charlotta, het arm schaap verslechtZ'heeft een Kei zerskroon op haar hoofd gehad, doch er staken lange scherpe doornen in.... Ze wierd geboren te Laken den 7 Juni 1840. T'Antwerpen is in den Gemeenteraad voorgesteld, de Lijkenverbranding, gelijk d'Heidenen deden; in Roomen via Appia ziet men nog van die Ovens. Het voorstel wierd met kleinen bijval naar de Kartons gezonden.... In het boek van Dr Bauwens wordt bewezen dat de Lijkenverbranding zonder eenig nut is ja zelfs gevaarlijk en schadig. Ze klagen te Lede over de Policie Ge vindt in ons Land manhaftige Burgemees ters, die hun plicht kennen en dezelve vervullen, maar ge vindt er ook die veel te zwak zijn en te toegevend. Dees jaar zijn de Maskers zoo roekeloos niet geweest van zich met kwaadwillige inzichten te wagen in den Diepen Lochting t'Aalst, wel wetende hoe in 1890 de gepension- neerde en g'estimeerde Sergeant,die lachen kan verstaan, maar geen abusivelijke schelderijen of dreigerijen, welke uitkomen op Liessuren en kwetsuren, ekcessen en pro cessen, wel wetende hoe die moedige held overjaar bijna twee gemaskeerde in stukken brak, welk feit onder Keizer Karei niet ongedekoreerd zou zijn gebleven... Maar eiken keer dat er een Kruis van Eer wordt gegeven voor een Brandramp, eiken keer moet men zeggen Die d'Haver verdient, en krijgt ze niet. Te Genappe in de Walen, op 1800 zielen, geen éen Dokteur, maar 6 Apothekers... Wie mag daar de recepten schrijven Te Strijpen is 't huishouden van den schoenmaker Baeyens gezegend met 3 zoons, 3 en 4 is 7; Leopoldus II zal in zijnen zak mogen schieten De zoons zijn gedoopt onder de namen van Leopold, Baudewijn en Albert. En zou 't waar zijn dat prins Albert geen Vlaamsch kent Hoe is dat toch mogelijk Graaf van Vlaanderen genoemd worden en zijn zoon geen Vlaamsch doen leeren alle dagen geen Vlaamsch spreken thuis geen Vlaamsche boeken hebben!!!... Is dat de misleerde en verkeerde wereld uiet Tot Australië is overleden zekere Weinberger, van Beyeren en laat 72 millioen dollars achter zegge 36o millioen fr. hij heeft maar Familie in de takkenen 60 Joden die den naam Weinberger dragen, komen er op af 't zal iets zijn, heeft het iets geweest... Want als die Joden goud zien 't is van les carott son bon, zei de Waal en hij at al 't vleesch op. 't Is te GENT op de Viggemarkt dat er opgespeeld wordt en getarreesterd. Vroeger moesten ze voor een mande viggens 25 c. plaats geld betalen nu Vrijdag, vroeg men 20 centiemen per Viggen.... Zijn de Verkens op 't Stadhuis van Gent zoo hoog in prijs geklommen Men heeft al de Varkens genomen per kop, groote eE kleine... Geen klein uile beestjes, zoomen ziet. M. Ma9é, bankier te Parijs, is gevlucht met een aanzienlijke som... Aanstonds roept Vooruit, zonder van iets te weten, dat Macé voor de Bisdommen gestolen heeft... Doch men wacht zich wel een enkele naam of stad aan te duiden. Ze zouden er tegenvliegen, de verfoeielijke lasteraars. De jonge Kaiser Willem is toch 'n ^schuwe Pandoer. Onlangs viel hij in de Kasern van Potsdam gelijk 'ne steen uit de lucht en deed aanstonds den Oproep blazen. D'Officiers kwamen toegeloopen, zoo bleek als de dood en de Krijgs oefeningen gingen slom en lom, mank en kamank. De Keizer vertrok ahpreucelende. Deze week liepen in Aalst de geruchten dat M. Notaris De Pape van Herzele overleden was elk stond versteld en verwonderd, die Heer nog zoo kloek zijnde, maar 't was M. Matthys, Bur gemeester, die zijn opzeg van 't aardsche leven had ge kregen. M. Matthys, sedert eenigen tijd ziekelijk. Die inrichting staat daar op vasten goeden voet; vak- afdeelingen, syndikaten voor de verschillige Ambachten; maatschappij van Onderlingen bijstand; mits 50 c. per week, voor g'heel de Familie in geval van ziekte,Dok tor Apotheker, geld op d'hand om te leven; ,een afdeeling van werkmanshuizen; lessen voor aanleering in 't am bacht; lessen in vreemde talen; een welgeoefend Zang koor, ook een Muziek voor de Feesten en Uitstapjes. Werkmenschen in 't Bestuur, dat de werkende klas mag zeggen Dat is mijn huis, voor mijn vreugd en deugd, stoffelijk en zedelijk,... Bijna alle weken Voordracht...! Donderdag ten half negen was aangekondigd alsvolgt: a 8 1/2 h. précises, Conférence de M. Ie Doctcur E. Wibo, sujet: de l'Education dansles familes ouvrières Den 18 was er een Vereeniging geweest van tapissiers, garnisseurs. Maandag 23, Muzikale Avondfeest: Koors en Muziekstukken; eerste opvoering van een nieuv-e koor van Gevaert. M. Woeste zal er zijn en tot de Ver gadering spreken. Zondag 1 Maart, opening van 't nieuw Werkmanshuis, Anneessens, Ruslandstraat 44 St Gillis. Het Hoofdlokaal is Werkmanshuis, Concordia, rue Locquenghien 24. Wij lezen in 't RECHT van Antwerpen en wij schrijven letterlijk over niemand zou het beter kunnen zeggen: Gedurende eenige dagen heeft men rin onze stad het droevig schouwspel moeten beleven van wallebakkerijen, die waarlijk geenenjnaam hebben. Bedronken personen, in gezelschap van vrouwen,door liepen de straten al huilende en de vuilste liedjes uitbal- kende, die ieder deftig mensch het schaamrood op 't ge zicht deden komen en onze kinderen tehuis weerhielden! Wat is er dan in onze stad te doen, zal men zich afvra gen Wel, het tijdstip dier vervloekte loterij was aangebro ken, die jaarlijks honderden onzer beste zonen naar de caserne sleurt, om er naar hart en ziel bedorven te wor den. Ja, dit is de oorzaak van al die slemperijen, waaraan het volk zich overgaf. En moet ons volk daarvoor verantwoordelijk r gemaakt worden Geenszins Bestond de loterij niet, zulke walgelijke tooneelen zou den zich niet voordoen Wat al verdriet heerscht er niet in sommige huisgezin nen, waar de steun van een talrijk kroost, met het trekken van een slecht nummeraan de liefde der zijnen ontno men wordt, om het soldatenpak aan te schieten 1 Hoe hartverscheurend moet het toch wezen voor som mige brave ouders, wanneer hun zoon hun de droeve tij ding brengt, dat het lot hem niet welgevallen is en ver plicht wordt het ouderlijk dak te verlaten, omhet burger leven voor eenige jaren vaarwel te zeggen Ja, zulke stonden zijn niet te beschrijven, men moet daar oogge tuige van wezen, om er zich een gedacht van te kunnen vormen, en wie zal er dan het hart niet voelen c-pjaonze tegen die schromelijke onrechtveerdigheid,die men loterij noemt In ons onafhankelijk land behoeft er zoo geen groot leger, uat maar al te veel millioenen opslorpt Dat men een vrijwilligersleger inrichte, dan zullen we niet verplicht zijn, jaarlijks op die verwenschte volken- plaag te moeten wijzen dan zullen er zoovele huishou dens niet in verdriet gedompeld worden met hunne zonen naar die verpestende holen de casernen te zien trekken ja, dan zullen wij voor altijd van die hatelijke soldatenplaag, welke ons land totaal verarmt, bevrijd worden Laten wij hopen, dat er een einde aan dien ondrage- lijken toestand kome, die ieder doet walgen, welke iets of wat menschenliefde bezit. Weg met de loting Weg met onreChtveerdige instellingen Leve het volk 1 Kiezers, Burgers, gaan we dat blijven verdragen Gaan we dat nog laten gebeuren en altijd verergeren LATEN gebeuren, ja, want 'tis ONS schuld, de schuld van ONS, Kiezers voorde Kamers... Wij hebben maar te spreken, aan onze Mandatarissen onzen wil te openbaren en de Bloedwet zal verzacht worden de heeren Gekoze nen zullen geerne volgens den uitdrukkelijken wil hun ner Kiezers handelen. Burgers, Landbouwers, Kiezers, is 't woord daarop gegeven Bij d'eerste Kiezing, zal er in elk Kanton, bij iedere Vergadering iemand in uwen naam opstaan en de geheime stemming vragen over de Bestrijding der vermaledijdde Bloedwet Want weet het wel, 't keersken brandt! blijft gij lan geruw plichten van Vader, van Belg, van Christene mensch verwaarloozen, ge wordt gestraft in uw eigen bloed UW ZOONS zullen ook onder de slavernij der Kaserns vallen... Door 't Elk gedwongen soldaat zou den de Burgers en Landbouwers meest van al lijden de zoons der groote Heeren gaan in den Staf, in 't Hof, ze -..orden Officier, Kapitein, Groot-majoor, Aide-camp, Kornel, en de zoons van Burgers en Landbouwers zullen ratatjoel eten met d'ander soldaten. NOTA. Uit verscheidene streken ontvangen wij bittere klachten dat de Feestdagen der Bloedwet toch zoo akelig wreed worden men schijnt alsdan draken bloed te drinken wilde gevechten hebben plaats de messen komen uit 't bloed stroomtdie Bloedwet ver andert op die dagen de steden en dorpen is 'ne Moord kuil... De Almachtige God zal ons allen straffen, als wij in de Kiezingen niet krachtiger tegen dat helsch Torment der Loting opkomen. Wat zien wij? wat gebeurt er? Liberale Rijke menschen, liberale Burgers; Uw geëerde aandacht, a. u. b. Ge weet wat 't Socialismus is van Vooruit en Cgnie: Wij kennen niets dan'"stoffelijk genot c D'Hoogdagen hebben geen rede van bestaan. God is uitgevonden door de Priesters om 't Volk te bedriegen. Wee de rijke menschen en hun kinderen, als wij bovenkomen Wij zullen de Kerk verpletteren, den Adel en de Burgerij. Dat is 't Programma der Socialisten. Daarmeê komen zij naar de Steden en naar den Bui ten. G&lijk d'Hervormers der i6de eeuw trekken zij als Masker aan: De verbetering van 't Lot der Werklieden. Ze nemen alle klachten op. Ze schrijven en roepen tegen de klein daghuren, tegen alle verdrukking van 't werk volk.... Maar tegelijkertijd werpen zij het vergif hunner monsterachtige leerstelsels in d'herten. Een gevaarlijke Sekte, zoo men ziet. Ja, zoo gevaarlijk als de natte mistige lucht dezer da gen. Als de werkende man met zijnen Arbeid niet genoeg wint voor 't noodzakelijk gerief in zijn huishouden, dat is een ramp en een ongeluk voor de gansche Samcnle- ving. Er rijn plaatsen waar 't Werkvolk verdrukt wordt, o. at'Aalst; zander degoei herten, zonder 't Armbureel met honderde Werkmanafamiliën stierven van honger. De Fabrikanten kunnen meer geven, (en konden ze niet meer geven, dat ze dan een syndikaat vormen, de garens opslaan); maar ze kunnen meer betalen; geld winnen, op korten tijd rijk worden is hun eenigstc bekommernis. Wat hebben wij gezien sedert eenigen tijd? Voor de-^ zelfde daghuur moeten de mer.schen van 6 ure 's mor- gends op 't werk zijn. Van 6 ure, in den langen Winter! van 5 ure opstaan, vuur en licht hebben en zelfs de kin- derkes van 12, 13 jaar naar de Fabriek zenden!!! Is dat menschelijk? en moesten wij schrijven hoe weinig voor zorg er genomen wordt in de Fabrieken voor de goede zeden der minderjarige Zoons en Dochters, een schreeuw van afgrijzen zou opgaan! De Socialisten komen daartegen op, gelijk wij, maar van den anderen kant zijn ze reeds zoo ver geraakt van te verklaren dat zij geencn Godsdienst herkennen en al 't werkvolk in dit gedacht willen brengen. Geenen GodsdienstIs er ooit in 't grootste Zothuis der wereld zulk stelsel opgekomen? Geen Oppergezag herkennen! Leven en sterven, slechter als de dieren! Als die kolossale dwaling onder 't Werkvolk komt, welke wereld zullen wij hebben?!?! Ten tweeden, voor de werkende Huisgezinnen, als er geen goede Zeden zijD, hoe meer winst, hoe meer olie op 't vuur!... De Socialisten van Gent hebben nu den schijn van dc Zedeleer aan te preêken; maar die Vrijdenkers- afdeeliDgen maakt, die de boeken van Eugeen Sue aan prijst, die de werken van Zola overneemt, mag hij van zedeleer spreken? En hoe staan de zaken nu? De Socialisten vragen 't Algemeen Stemrecht, omdat ze weten dat in de groote steden en in de Walen het god deloos en zedeloos Volk reeds d'overhand heeft. De So cialisten vragen 't algemeen stemrecht en op veel plaat sen, t'Aalst onder andere, zijD zij in Associatie met de liberalen. Ze gaan Meetingen houden, ze gaan 't Volk spreken, ze gaan roepen gesamentlijk: Algemeen stem recht of algemeene werkstaking en Revolutie! Is dat de wet eerbiedigen? Is dat 't Vaderland bemin nen? Is dat zorgen voor Order en Welvaart Van 1879 t0* 1^84, als ze meester waren, hebben de liberalen 't getal Kiezers nog verminderd. Politieke, ha telijke, fanatieke wetten maken was hun eenigste werk. Hun kopstukken van hedendaags, verscheide van hun groote gazetten zijn tegen 't algemeen Stemrecht, zelfs tegen d'herziening, zonder voorafgaande akkoord. Wie zal er aan de Statie een kaartje vragen,zonder te zeggen waar naartoe? Ge ziet, achtbare Lezers, hoe fanatiek en kwaadwillig de liberalen handelen: Om 't Katholiek te kwellen, om iD troebel water te kunnen visschen, spelen ze met een allergevaarlijkste vuur, gaan ze te samen met de vijan den van alle Gezag en van alle Orde, met de Socialisten die in hunnen almanak als groote Feestdagen aanstippen de Moorderijen van het Fransche Schrikbewind, de da gen van Roof, Brand en Schande, die Parijs in 1870 leeft onderstaan. Komt maar op, liberalen, met de Socialisten; werpt zaad van oproer en goddeloosheid rond; trekt uw Vader land maar in d'afgronden; maar in de dagen van onstui migheid zult gij zooveel lijden als uw katholieke Mede burgers en alhoewel 't Liberalismus een erge verblin ding is, zullen er toch wel eenige treffelijke liberalen gevonden worden, die hunne Partij op dien rampzaligen weg niet zullen volgen. We zijn voor de Minderheden; We zijn voor een wijze uitbreiding der kiezing, in 't belang van den Landbouw en van den Arbeid in de Steden; maar de Katholieke Gekozenen zullen waakzaam zijn en hunne schoc ne en wettige Meerderheid in geen bedriegputten laten leiden... De toestand is gevaarlijk... Er wordt gewerkt op 't Hof;... w'hebben verscheide Ministers, die veel verschuldigd zijn aan 't Hof;.. Minis terszijn Personen die komen en verdwijnen... Wie is er onmisbaar?.. De Dood komt en men moet toch voort gaan... Minister Beernaert heeft ons onder veel opzich ten, geen goed gedaan; d'Independenten van Brussel zijn de schuld geweest vaneen lauwe politiek.... Dat mem manhaftig weze en vooruitziende!... Dat men desnoods een groote slag durve wagen, om de listen te verijdelen en de Katholieke Meerderheid op 't spoor te brengen, waarop de Kiezingen van 1884, 86, 88 en 90 het wilden. Zondag't Evangelie naar Lukas Het goed. zaad D'Hoogmis, het verhevenste van der. Zondag schrijft Chateaubriand; de ziel stijgt op en wordt verrukt, ais Overheden en Onderdanen, Geleerden en Ongeleerden in Gods Tempel vergaderd, Hulde brengen aan den Schepper in een godsdienstige Broederlijkheid...DeZang, de Kerkelijke Zang, wel geoefend en eerbiedig uit hart en ziel uitgegalmd, Zang en Muziek brengen veel bij, om aan Hoogmis haar verheven indrukwekkend karakter te behouden en te versterken.Maandag H. Petrus Dami- anus, Belijder en Leeraar Dijnsdag H. Mattheas, Apostel... St-Matheis, zeggen de Duitschers, wirft 'nen heissen stein in 's Eis. Sinte Matthijs werpt een heeten steen in 't ijs. Woensdag H. Walburga abdis, Donderdag H. Nestor, bisschop Vrijdag H.Leander bisschop Zaterdag H. Romanus, belijder. De groote Kerkleeraar St-Chrysostomus schrijftDe Ka tholieke Godsdienst, niet alleen leidt ons ten Hemel, maar zou ons hier op aarde iets van 't aardsche Paradijs teruggeven, indien de Godsdienst wel verstaan werd *n goed uitgeoefend. De Pater Kapucien Ludovikus haal de deze woorden aan, op 't Congres van Luik. St-Rochus, een prachtige Outaar Die groote schilderijhoe frisch en hoe levendig ge zoudt zeggen zen is maar d'ander week geschilderd. De Geschiede nis van Aalst schijnt te willen zeggen.dat dit Tafereel niet geschikt is voor een Kerk... welke dwaling Hij moet van hout en steen zijn, die ongevoelig blijft bij die verhevene afbeelding der Almacht Gods en der ellende van 't Menschdom. St-Rochus zit daar geknield, den Heer biddende en de Volkeren tot betrouwen opwekkende. Onder het groot tafereel zijn twee kleinere,ook van Rubens: St-Rochus, die de Pest heeft en genezen wordt door eenen Engel, en St-Rochus inde Woes tijn, gespijsd door zijnen hond ook twee meesterstukjes. In een panneel aan de Kornis van den Outaar is een H. Maagd met't Kind Jesus, ook van groote waar heid. Gaan wij voort? Ja.... Laat ons be merken welk wijs gedacht d'Aalstenaars van de jaren 1600 hadden, als zij bij den grootsten Meester vanEuropa gingen voor de versiering hunner kerk. Een voorbeeld om na te volgen. De tweede Outaar is van 't H. Kruis doch tusschen de twee Outaars hebben wij een ander Meesterstuk, van De Craeyer, geboren t'Antwerpen in i582 en overleden te Gent in 1669. Er zijn schil derijen van den Vlaamschen Meester te Parijs, Brussel en Antwerpen als zijn beste werk wordt aanzien De Miraku- leuze vischvangst, te Brussel in 't Mu seum. Hier t'Aalst hebben wij van Craeyer de H. Maagd die aan Simon Stock den Scha pulier behandigt. De Maagd is omringd van Engelen; van Pauzen, Kardinalen en Bisschoppen die den Schapulier heb ben verspreid en met aflaten verrijkt.... Crayer, ge zijt 'ne meester in teekenen en schilderen, uw wezens spreken, al hebt gij den toets niet, de verf niet en de kracht niet van Rubens. Er is maar één Rubens geweest in de wereld. OF door Silvain Van der Gucht. XXI. VADER EN DOCHTER. Op een bovenkamer van 't Kasteelje t'Haallert, die aloude en achtbare Parochie bij Aalst. Daar in eenen armstoel zit Leda, die tot hiertoe denkt Paula te zijn, de dochter van Beth. Het arme kind is gelukkiglijk niet gekwetst door den wreeden Wolf juist bijtijds kwam de jager Valerius om haar van de dood te redden. Na een goeden dag uitgerust te hebben en dank aan 't krach tig voedsel en de goede zorg is Paula bijna hersteld en nukijkt de dochter verwonderd rond... Wat is er gebeurd Waar is zij Ja, nu komen d'herrinneringen Vader had gezegd Paula mag mijn eten niet brengen naar Aalst.... Moeder had het toch bevolen Paula was toch gegaan onderwege is een Wolf komen toegeschoten, een Wolf met twee vlammende ooien en scherpe klauwen een dikke nevel was over haar oogen gevallen ze was gevallen... Wanneer was ditfgebeurd Wat was er sedert dan voorge vallen Dit wist zij niet meer. En nu, zij is niet thuis.... neen, neen, zoo is haren thuis niet... hier is 't een nette geriefelijke kamer, gelijk zij er nooit eene ge zien had. Schoon witte gordijnen aan de vensters een tafel, verscheidene stoelen, alles krakende van netheid geen stof ken op den houten vloer op den hank, een Krucifix, een beeld van 0. L. Vrwelk verschil En een oude dienstmeid, de oogen stralende van zachte goed heid is haar komen oppassen en dienen Van hare Moeder had zij niets dan bijtende woorden en dreigende blikken;... het eten was haar toegeschoven gelijk als een dier Eu nu, welke ver andering Wat was toch gebeurd?... Waar ben ik Waar ben ik Dat vroeg zij aan haar eigen, jnist als de deur zachtjes open ging en de oude dienstmeid binnentrad. Och uffra, zei de dochter, waar ben ik hier toch Wat is er met mij gebeurd Dochter, Kind-lief, een Wolf ging 11 verscheuren. Ja dat weet ik. Toen heeft onze jager den Wolf doodgeschoten, juist bijtijds, nog een oogenblik en 't was te laatge vielt in bezwijming on men heeft u hier gebracht. Hier, waar ben ik waar is Vader waarom komt mijne Moeder niet. Vader zal gaan komen, en uwe Moeder zult gij ook zien.... En ge vraagt waar gij zijt Ja, alles komt mij hier zoo vreemd voor wat is er gebeurd? Kind-lief, niets dat u raag verontrusten... Ge zijt hier bij M. Van Bommel... Het meisje huiverde en keek angstig op Och, sprak zij, men zal mij hier toch geen kwaad doen. U kwaad doen, Kind-lief Heeft men ooit iemand kwaad gedaan alhier Mijnheer is de goedheid zelve en hij vraagt mets anders, dan elks leed af te wassen, vermits hij 't verdriet zoowel kent en gebukt gaat, onder eene smart... die reeds sedert zooveel jaren duurt, maar... toch een e.ndezal nemen, als 'tGod belieft.... Denk eens, Kind-lief, zijn Echtgenote was gestorven, hem een dochterken nalatende, arm weesken Ach zooals ik, Juffrouw ik heb nooit mijn Vader gekend. Dit dochlerken is komen testerven, Kind-lief, 't was uitbe steed in Haaltert, M. Gysebrecht was toen te Brussel wegens die Beeldstormerij, hij kon 't lijkje van zijn dochterken niet meer zien;... en wie weet wie weet Geen dag is er voorbijgegaan of ik heb Ons Heer gebeden dat M. Gysebrecht toch zijn dochter ken zou teruggekregen hebben. Maar als het dood is Wie weetwie weet, Kind-lief onze Menheer was achter volgd door eenen boozen valschen nijd... En ge weet dat de nijdigheid voor alles in staat is... Indien dit dochterken eens ver wisseld ware!... Indien onze goede meester eens zijn kind terug zag!.. 0 welke vreugdigalmde het meisje,welke vreugd voor hem! En welk geluk voor de dochter,nu moet ze 19 jaar oud zijn, welk geluk voor het DochterkenWant 't is toch zoo wreed geen Vader of geen Moeder te kennen geen teederheid te ontmoeten, mishandeld te worden nooit een goed woord te hooren Ja dat moet schrikkelijk wreed zijn voor een kind... Zoo is 't met mij geweest, dacht Paula, maar ze dierf het niet zeggen, uit eerbied voor diegene die zij nog altijd als hare Moeder aanzag. Ja, ja, zoo ging Threse de meid voort, is er een misdaad gebeurd te nadeele van Leda ons dochterken, de goede God zal toch ons gebeden verhooren en de tijd van beproeving doen ein digen... Kind-lief, bid ook zooveel gij kunt, vooral wat u goeden zalig is... Nu moet ge nog wat rusten en u verkloeken. Ge moogt nemen al wat ge wilt, heeft M. den Dokteur gezegd. Paula bleef dan alleen en was gedurig met de zonder linge woorden der oude dienstmeid... Jaren en jaren had Belli baar bang gemaakt van M. Gysebrecht en van zijn Kasteelmaar m vv:n ze daar en ze voelde geen de minste schrik; het docht haar, zij had daar willen blijven wonen welk verschil met haren thuis: Hier, hartelijkheid, daar,.hard vochtigheid; hier, liefde en genegenheid daar, verstooting en mishandelingen En haar leven alzoo moeten eindigen, bij een Moeder die drinkt en twist, dieIn de kerk heeft Paula geleerd van haar Ouders te eeren, zelfs als zij vol gebreken zijn en misdoen.... Als een brave Christene dochter zal Paula dit gebod volbrengen maar nu zij 19 jaar is hoe zal haar verdere levensbaan zijn!... Hier kon Paula niet langer overwegen zonder weemoedig te worden en 't goed kind zocht haren troost in een vurig gebed. Eene uur nadien, Paula heelt met smaak geëten, zij is verkwikt en verkloektde Geneesheer vindt haar gansch hersteld en kort» nadien komt Threse de dienstmeid terug, met iets in haren voor schoot gewikkeld Paula, zegt zij, Paula, we spraken daar van uwe Moeder die bij u zal komen, zie eens deze beeltenis na. En zij bracht voor haar oogen een Schildering met rouwfloers omhangen, het afbeeldsel eener jonge vrouw Nauwelijks had Paula dit Portret gezien of ze verbleekte schie lijk en wierd overmeesterd door een onuitsprekelijke beroering... Gedurende verscheidene oogenblikken bleet zij boomstil, met sterk geopende oogen dit Afbeeldsel aanschouwen, terwijl de brave meid met angst al haar bewegingen gade sloeg. God grooten God gilde de maagd. Le.... Paula lict-kind Ik zie mij omringd van een genegenheid, van een liefde,die ik nog nooit heb ontmoet hoe heb ik dat hier verdiend waar om mij, arme dochter, al die liefde betoond Wat gebeurt er toch... 0 goede God, verlichten versterkt mij en dit Portret!... Ik ken die wenzensstrekken ze lachen mij toe... Mij dunkt, ja.!! ja.... zou ik het durven zeggen Kind-lief. open uw hart aan mij gelijk aan eene Moeder... Mij dunkt, juffrouw, dat ik in mij eerste kindsheid nog die rfike dame heb gezien... Herinnert gij u nog tets, kind peist eens wel hebt ge geen geheugen van uw allereerste jaren Van mijn allereerste jaren ja, zekerlijk ik weet zoo iets van een schoon groot huis,van vee! volk in 't zwart dat erin komt, dan wierd ik spoedig opgenomen... Tot hiertoe aanzag ik dat als een droom.... als een droom.... Juffrouw, wat gebeurt er in mij? dat wezen, dit Portret gelijkt op mij als twee druppels water... Zeg, 0 zeg mij op uw zielezaligheid, wie is die vrouw? Kind-lief, Leda, want Leda zijt gij, die rijke dame is uwe Moeder. En.... mijn Vader? Uw Vader, Kind-lief, is niemaud anders dan de brave heer Gysebrecht, mijn goede Meester... Ge kent nu uwe Moeder, die n den Hemel is, wil ik Vader roepen Wordt voortgezet.

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1