HRampen Misdaden Ongelukken Interwiew. Overzicht» Zware brandramp te Brussel. ASCQ. De moordenaars ontdekt. Brief Uit den ouden Bak. Aalst! Aalst! Aalst! Aalst! BRUSSEL. Uit meer dan 400 kelders hebben de Pompiers 't water gehaald. Te Meulebeek is d'ander week begraven de jonge schoenmaker Frans Opdenberg, die ten dage des Lijkdienstes van Prins Boudewyn in ft Park van eenen boom was gevallen, Een Drukkerij afgebrand de groote Drukkerij van de Réforme, zondag nacht ten 12 ure; eenige menschen, langs de Zavélstraat gaande, zagen den brand, riepen den Poortier op, doch als de Pompiers ter plaats kwa men, was g'heel de Drukkerij éen forneis van vlam en vuur30 meters breed en verscheidene stagiën hoog.. Ta, de Drukkerij staat tusschen een groot magazijn van Lijnwaad en de Drukkerij van Madame Vjlnderauwera; langs achter paalt ze aan den hof van M. Nltaris Ektors: ten halfeen begon de Drukkerij-Vanderauwery te bran den en '1 was hoogen tijd dat de Pompierskorpsen langs 3 kanten het vuur bevochten, door stroomen van water. De Geburen zijn gered maar de Drukkerij is eenen bluschtobben al de letters gesmolten en in pastei, twee mekanieke persen vernield, o. a. eene van 22,000 fr. die nog maar éen jaar werkte. Eenige uren te voren was afgebrand het houtma gazijn van M. Mauroy-Poulia op den hoek der Sainte- Mariestraat en ten 1 ure op d'Hoogsiraat'tMagazijn var ellegoed nevens de Barre de Fer... Er was gr ooten volks oploop uit d'herbergen en de Policie heeft verscheidene aanhoudingen moeten doen. BRUSSEL. Maandag nacht kwamen er U ee oud veroordeelde der eerste soort in eene danszaal der Lo- kensche kasseide ingstormd, en beletten elkeen te dan sen. Een hunner wierp zich als ccn uitgelatcne duivel op Pieter N.., met welken hij voor eenige dagen ruzie had gehad, en wien hij gansch den avond had oogezccht om zich te wreken. De ongelukkige lag weldra badend in zijn bloed ten gronde, en dan vielen de andere personen dat koppel booswichten te leve en leverden ze in handen der policie over. Zij verdedigden zich op de wreedste wijze, en weldra stonden de agenten met al hunne kieederen aan flarden gescheurd, doch de woestaards werden, tegen wil endank, naar den amigo gesleurd. Het [slachtoffer Pieter N... is naar het gasthuis gedragen. KUREGHEM. Uit de Donnijstraat zijn twee kin dekes verdwenen Aug. Ghequièresj.en Philemon Van de Velde, 4 j.. Is 't ongeluk of diefte? Die twee kindjes zijn weergevonden thuis bekeven zijnde, waren zij als kleine Socialisten in opstand gekomen en naar Andeilecht gevlucht bij menschen van hun Familie... Nu zijn ze weêr thuis, onder 't Vaderlijk gezag en de moe derlij ke zorg. ST-JOOST-TEN-NOODE. Die lacht, moet kunnen tegenlach verdragen Te St-Joost-ten-Noode zondag avond zekeren L...., kort en bultig manneken, maar vol geest, komt in een herberg der Linnestraat... Ze begin nen hem daar voor den zot te houden maar onze vent L. kaatst den bal terug,zoo fljn en zoo behendig en trekt zoodanig den baas op flesschen. dat deze opspringt, den Bult vastgrijpt er. hem met lijf er» ziel op straat werpt, 't Manneken was een been gebroken en is in dien staat naar St-Jans Hospitaal gebracht, aan de Statie te Brus sel, waar een gebuur van 't Eiland Chipka eens bijna verongelukte. GENT. In de Belgradostraat heeft 'r.e werkman zich willen vermoorden door vergif in te nemen. Zijn leven is vergald door 't wangedrag zijner dochter. Te Gent heeft men op Vastenav- nd laten rondloopen verkleed in Priesters en Kloosterzusters Pieter Boschman, herbergier, is aan de Schoolkaai in 't water gevallen en verdronken. Het is daar aan de Sluis een zeer gevarlijke plaats reeds meer dan 20 personen zijn er verongelukt. Als ze Zaterdag 't lijk vanBoschman op getrokken liet de menigte een hevig gemompel hoor en OOSTACKER. Schrikkelijk ongeluk met den Tram - Dinsdag, om kwart voor twee ure, is eene vrouw overreden door den tram om den Grooten Kouter, omtrent rechtover de fabriek van meststoffen van den heer Defay te Oostacker. Het is de genaamde Virginia Bekaert, in dc zestij jaren oud en dienstmeid in het Groot Begijnhof. Zij was in gezelschap van twee gezellinnen en ging naar Lourdes, toen zij den tram ontmoetten die van Zaffelare kwam. Ilare gezellinnen gingen op den steen weg, en zij nevens deriggels langs de kant van de akkers Toen de tram slechts nog een tiental meters van haar af was, liep zij over de riggels om hare gezellinnen te vervoegen. Ongelukkiglijk, zij struikelde en viel, de tram in houden was onmogelijk dc arme vrou w werd letterlijk vermorzeld. Het lijk is zoodanig verminkt dat mcu de stukken en brokken in eenen zak heeft moeten verzemelen en het alzoo naar het doodenhuis van S}-Amand;berg over brengen. HASSELT. De jachtwachter van baron de H..., Hubert Q, 23 jaar oud, is aangehouden, hij had een ge weerschot gelost op oenen werkman, die aan de ge volgen zijner wonden zou overleden ziin. 't Parket is een onderzoek komen don. I1EIST-AAN-ZEE, waar nog altijd dikke ijsschollen aan 't strand liggen, aldaar is donderdag d. v. w. met groot gekras en gekraak ingestort een nieuw Hotel dat men daar aan 't bouwen is, 't Groot Hotel van den Dijk genoemd. 25 werklieden v aren er juist aan bezig. Pol Ideysman bleef dood op den slag, 26 jaren, laat een we duwe en een kind, zijn broer Vincent is erg gekwetst. Constant Delaeter van Oudzeele 46 j. is ook zeer slecht... Men denkt dat de strenge Winter d'ecnigste oorzaak is... Droeve zaken, bijzonderlijk voor de werklieden en hun Familiën. LEUVEN. Een razende hond liep daar vrijdag in den omtrek van de Kasern der Lanciers. Hij beet ver- schillige honden en eindelijk wierp de hond zich op den faktionnair en beet zijn overjas in stukken twee gebe ten honden zijn door dc Policie gedood. SERAING, Wreed geval Op Vastenavond dijns- dag, zekere Cathrien Vigal staat aan haar deur te klap pen. Een gemaskeerde komt en schiet haar dood.... Is de moordenaar nog niet ontdekt Wie heeft ooit zulke zaken gehoord Op ander plaatsen zijn er verkleedde geweest, die gingen stelen. PITTHEM. Bij den Bestierder van 't Klooster, E. H. Morlion oud 70 j. is gestolen, terwijl hij was gaan Mis lezen in 't Gesticht cn dat de meid naar de Mis was in de Kerk. Dieven zijn gekomen en hebben meêgeno- men tafelgerief, forketten, messen, lepels enz. WIJNGENE, in Wcst-Vl. Zondagavond hebben twee kinkels een wreede lafheid begaan; aan den tram uit Thielt naar Rocselare de twee lanteernen verbrijzeld, zoodat men niet kon voortrijden of er moest een nieuw lokomotief komen uit Rouselare.De twee vogels zijn ge kend en zullen er tegen vliegen. HERSSELT. Donderdag, in den namiddag, wa ren twee mannen van Wolfsdonck, vader Verachtert en zijn zoon Pieter, op het Blauwberg, ia het Kievit bosch, bezig met een zwaar kotscl van een boom op eene kar te laden. De zoon, die aan het zwaarst einde stond, gleed eens klaps uit, ten gevolge van de glibberigheid des gronds, en - smartelijk toevalde zware boomstam kwam terecht op Pieters hoofd, dat lettterlijk verpletterd werd. Men kan zich de smart en de verslagenheid des armen vaders verbeelden. De dood, die op den slag had plaats gehad, werd be- «tatigd door Dr Naets, van Westerloo rentmeester van graf de Mèrode, welke eenige stonden na het ongeval toevallig ter plaats kwam. Het slachtoffer, een braaf cn oppassend man, laat eene weduwe met twee kleine kinderen achter ANTWERPEN. Verloren op gestolen Maandag morgend ten 11 3/4 ure bood een werkman zich aan een der winketten der Nationale Bank aan om eenen wissel te betalen. Het geld, papier, v.elke in eene portefeuille geborgen was, willende uit zijnen zak halen, bcstatigde de onge lukkige dat ze verdwenen was. De man liet eenen schreeuw van wanhoop hooren, waardoor ieders aandacht op hem werd ge vestige 4 en dadelijk een geloop ir. de Bank verwekte. Is hfft geld 1000 frank nu den man gestolen of heeft ^bij zc verloren KORTRIJK. - Zaterdag morgend bleven deuren en vensters, buiten gewoonte gcslofen bij Mmt Vanderzaff- den, wonende hij de Gulee; plaats. Men wist dat se dert eenige dagen in Parijs verbleef. Rond den -middag heeft men de deur opengebroken en de dienstmeid dood in haar bed gevonden. Eerst schreef men 't schielijk overlijden der dienst meid aan verstikking toe, voortgebracht door een kom foor, maar volgens bestatiging yah den heer dokter Chyoot, moet men den dood aan eene hertziekte toe schrijven. DENDERMONDE, Wpensdag namiddag, rond 3 uren, is er in onze stad een droevig ongeluk gebeurd.De enaamde Mathielde Smekens, oud 25 jaren, eenige dochter van den htcr Edw. Smekens barbier, alhier, ging waterscheppen aan den Dender; Waarschijnlijk eene draaiing krijgende, viel zij in het water, en niette genstaande de spoedige aangebrachte hulp, gelukte men er slechts ir, h ;t docde lichaam van de ongelukkige bo- vcd te halen. Dc droefheid vin den vader is onbeschrijfelijk. De ongelukkige Mathilde ging binnen eenige dagen in het huwelijk treden. LOVENDEGEM.Zaterdag t4 dezer werd alhier begraven een jongeling die eenige dagen geleden op ec; e ongelukkige wijze aan zijn dood kwam. Dc jonge ling kwam in gezelschap van nog twee andere mannen, met eenen wagen, waarin twee paarden gespannen wa ren, langs de Breedestraat gereden, toen hij, tengevolge vau eenen misstap, van het gespan vielen een wiel hem over het lijf liep. De gekwetste werd dadelijk naar het klooster alhier ter verzorging gebracht, doch is ondanks de geneeskundige hulp aan de gevolgen zijner wonden overleden. ZWIJNDRECHT. Tusschen maandrg en dinsdag zijn alhier stoutmoedige dieven, na twee deuren openge broken te hebben, er in gelukt in de sakristij der kerk binnen te dringen. Zij hebben er een kasken geopend, waarin zij een twintigtal franken vonden, dan eenen offerblok ook eenige franken behelzende. Ook hebben ze meegeno men, eene der relikwiën van den H. Machutus en twee flesschen wijn. De dieven zijn gestoord geweest door het ontwaken van eenige inwoners. Niettegenstaande de naarstige opzoekingen achter de daders, blijft het wederom vruchteloos. Het is de eerste maal niet, dat men deze bezoekt, en het ware tc hopen dat men de booswichten zoo spoedig mogelijk in de han den van het gerecht kon overleveren. Tfeiiitc/tlilaiifl Te Remscheid is in den nacht van 111 loLIIlctllll woensdag tot donderdag de Con certzaal Germania in brand geraakt... Drij personen zijn er in omgekomen; drij personen van den Tooneeltroep. De Direk teur en zijn Familie hadden de grootste moeite om hun leven te redden, de grootste moeite. G'heel de stad is in roer en in rep. Ho, ho, dat is maar Pruisisch! Te Breslau is de Poli cie Commissaris gevlucht, gevlucht met een som van 14,000 marken die hij in bewaring had... Die hem ziet, is verzocht hem naar Breslau teadresseeren. 'tls 'nelange struischePruis met een klak gelijk een schuurdak, dikke knevels, een kop pel Duitsch oogen en een stout opzicht. Hij eet geerne wor sten... Soldaten verstikt. Men schrijft uit Dieuze (Elzas-Lo- reinen) Eene gansche kompagnie van het regimeDt der lichte Beier- sche ruiterij, in garnizoen te Dieuze, in het klooster van het Godshuis, is als bij mirakel aan eenen zekeren dood ontsnapt. Gedurende den nacht was eene gazbuis gebroken de gaz verspreidde zich in de lokalen en veroorzaakte de gedeelte lijke verstikking van al de mannen. Daar 's morgends op het appel niemand verscheen, ging men zien wat er gebeurd was. Veertig soldaten lagen buiten kennis. D)ie hunner zijn reeds bezweken en de toestand van een tiental anderen is zeer gevaarlijk. Van de veertig aangetas ten heeft nog geen enkele zijnen dienst kunnen hernemen. 11 ,1 D'ander week waren ze bezig met boomen nUllclIIU. te kappen nabij 't steèken Oosterhout. Een kind utt de Gebuurte nadert tot de werklieden, een kind van 7 jaar; de boom valt... Och armen, 't kind dood 171> TVTir ÏH De bankierMacé, van Parijs, ¥Xi»-l¥l iVilld IVis gevlucht,achterlatende een schuld van. 21 millioen.. Hij had 12 klerken en 20,000 kalan ten. Aanstonds, schrijft Vooruit van Gent dat Mafé werkte in de naam der Bisdommen... Eerlijke Menschen, wat zegt ge van die vuige ruige lastergazet? Wat zegt ge van die schromelijke leugens En altijd en altijd tegen de Priesters, tegen 't Geeste lijk Gestolen van de Bisdommen; en vraagt eens dat Vooruit EEN ENKELE REDE geve van zijn Beschuldiging En zwijgen zal de boodschap zijn.. Lasteren, liegen,dat is 't pra- tijk van die goddelooze kerels Twee metsergasten, Antien, zeventien jaar ond, en La fage, veertien jaar, bevonden zich op eene stelling van het tweede verdiep van een in opbouw zijnde huis gelegen in de rue St Antoine te Toulouse, toen zij om eene belachelijke rede, na eene hevige woordenwisseling tot daden overgingen. Elkander in de lenden genomen hebbende, trachten zij zich wederzijds in de ruimte te werpen. Antien was juist te weeg zijnen tegenstrever omlaag te wer pen, doch deze klamp: e zich wanhopig aan zijnen overwinner vast, zoodat beiden beneden vielen. Twee ijselijke kreten brachten de andere werklieden, werk zaam binnen het huis, in opschudding, terwijl de twee jonge lingen, elkander stevig vasthoudende, in de ruimte vielen De jonge Antien werd op den slag gedood. Wat Lafage be- trelt, hij is naar het gasthuis in eenen zeer bedenkelijken staat overgebracht. LIEVE JONGENS! Lyon, 16 feb.: 200 studenten hebben de Scala in stukken geslagen. Daarna fgingen zij naar 't stadhuis, om hunne aangehouden kameraden te verlossen, waarin zij ook gelukten. Daar zij echter weêr lawijd maakten, werden er eenige opnieuw vastgenomen en in hechtenis gehouden. Ja, na lang zoeken en opspeuren was de Justicie ter weet gekomen, dat de schurken Baillet en Dutillell. die vast zaten voor ander woorden, ook niet vreemd waren aan de moord in de Pastorij van Ascq, bij Rijssel. De vermoedens wierden be vestigd en d'ander week woensdag zijn de tweebandietennaar Ascq overgebracht. Meer dan 500 Personen stonden op 't Kerkhof -. een piket gendarms omringde 't prisonskarreken; als dc twee bandieten eruit stapten, wierden ze onthaald op een wreed gehuil en getier, zelfs moesten de gendarms 't volk achteruit drijven. Baillet bekend dat hij de meid heeft dood geslagen met een flesch en dat Dutilleul haar heeft verwurgd, Dutilleul zegt dat hij niets gedaan heeft, maar alles afgezien. Ge zijt een lache, een lafaard, riep Baillet daarop tot zijn medeplichtige. Uw hoofd staat niet vaster op uw li f als 't mijne daarbij ik wilsterven, ik 't leven is mij onverdrage lijk Ge weet wel dat wij de moord bedreven hebben. M. de Pastoor van Ascq herkent niemand der twee schel men. Als ze weggevoerd waren, riep de menigte De moor denaars naar 't Schavot naar de Galg (fib cl l'l l L Ja, die kunnen leven gelijk vischkes UOSlfll 1 IJ K jn water, gaan dan in tweegevecht.. Te Pesth, in Hongarië is graaf Klebersberg erg gekwetst in een tweegevecht met den sabel. De Dokteurs trekken hun schouders op... Kwaad teeken lï 11 cl011 rl Ry moet daar veel groot schramoulje ¥YlIoI«"U volk zijn. De Voorzitter der Bank van Adeldom te Nishui-Now Gorod, graaf Panioustin, had3oo,000 roubels ontvreemd en zat in den bak. Zfin jonge vrouw kwam toegcloopen met een geladen pistool, zeggende Schiet mij dood cn achterna u Ze moesten die slawelle in een Zot huis steken; dat is haar plaats. van den E. H. Redant, aan zijne Zuster, Kloosternon te Gyseghcm. (Vervolg en Slot Wai zal ik u verder zeggen van die christen huisgezinnen Ik wil u een voorbeeld aanhalen, om het in 't oog vallend ver schil met de heidensche huishoudens klaar te doen uitkomen. Binst een missie, die ik onlangs in eene christenheid predikte, was ik in eene dier goede familiën gehuisvest arm van de goederen der wereld, maar rijk in de oogen van God. en aller liefst aan het minnend Hert van Jesus. De zoon had over 2 jaar een weesmeisje uit mijn gesticht der H. Kindsheid ge huwd, eene dochter die steeds een voorbeeld van godsvrucht, zachtmoedigheid en gehoorzaamheid geweest was. Daar zij dus een mijner aangenomen kinderen was, vroeg ik aan Srodt+ vader, den patriark der familie, ho* de jonge getrouwden het stelden, en of ze alle beiden wijs waren. Eene traan, traan van blijdschap, glinsterde in zijne oogen. Vader, zei hij, ik kan u niet genoeg zeggen hoe zeer ik deze kinderen lief heb zij zijn gehoorzaam, zoo wijs en zoo eensgezind, dat ik sedert 2 jaar nooit 't eene ja, 't andere neen heb hooren zeggen op eene en dezelfde zaak. Merk wel op, dat, volgens de chv neesche zede die geen verkeeren duldt, jongen en meisje mal kander vóór de bruiloft nooit gesproken hadden. Hoe geheel en al verschillend van een heidensch huisgezin, dat een ware hel is, waar gedurig getwist en gekrakeeld, verwensenten ge vochten wordt! Zeker, alle christenfamiliën zijn zoo voorbeel dig niet, maar er zijn er zulke, en in sterk getal dit alleen bewijst genoegzaam dat onze heilige Godsdienst de gezinnen naar behooren vormen kan. Maar verflauwt de wederzijdsche liefde en gehechtheid niet met den gevorderden ouderdom Geenszins en om er van overtuigd te zijn, hadt gij slechts den Missionnaris te verge zellen, toen hij een der echtgenooten gaatberechten.Wanneer ik nog in de Zwarte wateren verbleef, stierf daar een vrome christen in der. ouderdom van 6?jaren zijne echtgenootewas zoodanig gevoelig over dien slag. dat zij ook, binnen -e acht dagen, puur uit droefheid en zonder andere oorzaak van ziek te, de wereld verliet onder het gekerm en getiaan van hare kinderen. Alle christene van het gansche dorp waren daar,om volgens gewconte gezamentlijk de gebeden der stervenden te lezen zoo groot is de onderlinge liefde, waardoor de christe lijke geest niet alleen de leden van een huisgezin, maar alle familiën van een dorp aan elkander gebonden heeft. Doch ook de dood kan het kuische vuur der huwelijksliefde niet uitdcoven de genegenheid blijft bij tot na het graf. Ui terst arm zijn sommige christenen dezer streken, maar toch bij het overlijden van echtgenoot of echtgenoote, zal de over levende eer.e mis laten doen ter zielelafenis. Hebben zij deze geringe som voor den oogenblik niet, dan gaan zij leenen bui ten de weet van den Missionnaris, geven het graan dat hun nogtans voor de rest van het jaar onontbeerlijk is of stellen schoenen en kleeren te pande in denberg van bermhertigheid; tot zulke uiterste middelen nemen zij hunne toevlucht om toch nog een laatste blijk van echtelijke trouw te geven. Wilt gij echter in eens een klaar gedacht hebben van de grondige verandering, die onze Godsdienst te weeg brengt, dan hoeft gij slechts een onzer gestichten der H. Kindscheid te bezoeken. Vele bladzijden kon ik daarover schrijven, maar ik stel het uit tot een naasten lieer. Ik wil nogtans iets zeggen. Thans tellen wij in ons Vicariaat van Oost-Mongolië zes wee- zenhuizen, en eene normaalschool voor jonge dochters, die tevens tot verblijf dient der inlandsche zusters binst haren proeftiid. Het zijn deze chineesche maagden zoo heeten wij de'Zusters die al die huizen besturen, en er de opvoe ding geven aan 5oo weesmeisjes. Onder de Zusters zij er ver- schillige. welke van heidensche ouders geboren zijn.Ontbreekt haar misschien nog dit fijne en volmaakte van het innerlijk godsdienstig leven, waar de kloosternonnen in Europa zich om bevlijtigen, en 't gene deze met eene heldhaftige menschlie- vendheid bezielt, nogtans hoevele voorbeeldenvan teedere godsvrucht en zelfverloochening zou ik van onze chineesche Zusters niet kunnen aanhaien Er is zelfopoffering van noode om zijn leven te verslijten in het verduldig onderrichten dier kleine kinderkes, en welke gedurige bezorgdheid eischen zij niet Sommige zijn pas eenige dagen, vele slechts eenige maanden oud zij moeten gevoed en aangekleed worden, en de Zusters verzorgen al die wichtjes met de lietde eener teede re moeder. Toen ik te Ma Kia-dze verbleef, telde er het weeshuis reeds meer dan 100 meisjes. De overste van het gesticht had voor zich alleen twintig der kleinste behouden, waar zij 's nachts moest voor waken, die zij alle dag kleedde en ontkleedde, ja azen moest lijk kleine vogelen. Vraag aan eene moeder hoe dikwijls het geschrei van heur kind haar wakker maakt, en dan zult gij kunnen raden hoeveel keeren in eenen nacht deze goede Zuster moest opstaan, om die eng*lkens in hare aimen te nemen, en ze met gevlei en gestreel weer in slaap te sussen. EeDS dat zij door overlast van werk ziek ee- worden was, ja bloed spuwde, beval ik haar zich een wei nig Om hare gezondheid te bekommeren. O Vader, ant woordde zij glimlachend, bekreun u niet om mij, het zou mij enkel pijn doen, moesten die arrnc kinderkens ziek worden of lijden. Ge ziet dus, beminde zuster, wat onze heilige Godsdienst vermag om de herten te herscheppen. Op zijne stappen volgt de vrede, het ware geluk en de echte besehaving. Een mon ster vol bederf en zedeloosheid, eene tijgerin, die hare eigene kinderen wurgt, dit wordt de vrouw onder dec onzaligen in vloed van het heidendom; met fierheid dus mag het Christen dom bij zulke tegenstelling op zijne maagden wij zen,bloemen van eerbaarheid en deugd, die haar leven ten beste hebben om de verstooten kinderen der heidenen op te voeden. Zij kruipe terug die beschaving zonder God, waar zoovele neuswijzen,kooplieden,staatkundige mannen en schrijvelaars van droomen. als ware om een volk te herscheppen niets an ders van noode dan het overvloedig met alle voortbrengselen der nijverheid te voorzien. Zulke beschaving, 't is waar, is volstrekt niet lastig om bewerken, en daarbij maken de Eu ropeanen nog hun eigen fortuin. Jammer goenoeg, dat juist in de zeehavens, die voor den vreemden koophandel open staan, het zedenbederf onpeilbaar is, en dat die zoogezegde beschavers niet weinig bijdragen om dien modderpoel nog stinkerder te maken. Doch wenden wij de oogen af van dit walgelijk tooneel. Gij dan, lieve zuster, ga voort met bidden voor de bekee ring der arme heidinnen, opdat God hare herten rake en ze beziele met zijnen levenden heiligmakende Geest. Uw verkleefde broeder. TH REDANT. kapot blijft er nog iets groen, 't zal ongestruikt zijn, en iets zonder struik, niet goed, zeggen ze te Gent en te Luik!... En de klavers, blijven ze goed, we mogen nog ons handkussen. Vrouw. 'k Heb g'hoord in 'ne winkel, man, dat ze te Lede al gerst herzaaid hebben en graan ook. Man. We gaan er ook meê beginnen, vrouw als 'tlukt, 't kan regenen uit alle winden, zei Pieter Jan Klaes. In de jaren 70 hebben wij ook herzaaid in 't kort maandeken en als Meester Van der Schuren den Oogst zag binnenkomen .gingen zijn oogen van liefde en van ge negenheid open... Zoo, zoo z'hebben te Lede al herzaaid! Vrouw. Ja man, in 'ne winkel hooren vertellen. Man 'k Heb ander dingen g'hoord van Lede, vrouw; dat ze daar te veel de Steden beginnen na te volgen maskers loopen, d'herbergen g'heele nachten open, Or gelbals houden Vrouw. Oei... oei Man. Ja, ja, dat gaat sommige Brouwers z'ontvan- gen veel geld maar d'Huishoudens komen in krevatie en men krijgt een bedorven jonkheid Vrouw, de Bur-, gemeesters van dezen tijd die geen goei Policie houden, zijn de schuld van veel ondeugenheid En g'hebt niets g'hoord van d'Influwenza Vrouw. Neen, man, geen gebenedijd woord. Man. Ze zeggen dat die sattersche plaag weerkeert; dat mankeert er nog... En g'hebt goed mijn complimen ten gedaan op Chipka Vrouw. Dat kunt ge wel peizen, Man ;...maar 'k peis altijd op Lede, man, over 't geen ge daar zegt Man. Ja, ja, vrouw, 't zijn scrupuleuze lijden, de wereld is zuiver van 't kwaad gewiegd en er is een nei ging om alles te laten gaan dat gaat g'hebt in de stad AalstDat ze daar ten achteren gaan in winst enaffairens, ze zullen zoeken en vragen cn wroeten en werken... Vrouw. Van zelfs, man, verliezen en is niê winnen en altijd ten achteren blijven gaan, kat komt uit op slech ten akabiet en zwerten sneeuw. Man. Zoo is 't En in Aalst gaat 't Moraal en 't Katholiek ten achteren er zijn er daar al niet honderden en honderken die in Ontucht leven, die naar de Kerk niet gaan, die hunnen Passchen niet houden... Vrouw. Man, ge doet mij schudden en beven Man. Met honderden en niet alleen rijke men schen, maar werkvolk, uit al de wijken, die ver van- de Kerk zijn en wil ik u iets zeggen Als er t'Aalst geen verandering komt en geen ander werking, binnen 10 jaar is die Stad al zoo liberaal en zoo slecht als de stad Gent. Vrouw. Gaat het te Gent zoo slecht, man Man. Wreed, vrouw, gaat het daar als er op 100 mansmenschen nog 40 hunnen Paschen houden, 't is veel Vrouw. Maar, man, als 't zoo is, we gaan ophouden van een Christen Land te zijn Man.Er is daar sterk voor te vreezen, vrouw, die Meester is, heeft veel te zeggen, vrouw ware ik in de plaats van den Bisschop, ik zou een Concilie bijeenroe pen... Nu, hoe is de Markt geweest Vrouw. In de rede, man in de rede de tijden zijn voorbij dat 'ne mensch van zijn Boter honderd stuivers en honderd en tien kreeg nu zijn wij blij van negentig en tachentig t'hebben... Nu heb ik 82 gekregen en 't was goei merkt Maar wat staan er huizen leêg inde stad van Aalsten wat hoort men klagen enlamenteeren.... Wanneer zal dat toch eens beteren In 't jaar ï795. den ii,lcu Thermidor werden t'Aalst de Kloosters aangeslagen en de Munnicipale Raad besloot als volgt De Carme lieten en de Capucienen, aangezien dat hunne hoven te klein zijn om legumen te leveren, aaDgezien dat zij aan vele arme menschen den nooddruft bezorgen voor zooveel het in hunne macht is. zal er van hunne hoven geen proces verbaal gemaakt worden, desaangaande verdere or ders afwachtende. In de jaren 93 kregen d'Hospiciën van Aalst veel goederen van d'Abdij der Roozen op Mijlbeek. De onkosten wierden alsdan gerekend in d'Hospiciën: Voor een zieke i.5o. Voor een weeskind of ouderling o,38. over de Stad en den Buiten. (Snuifkes, Pillekes en Chokolade.) Man. Ei, suikerstrooi, vrouw, ge zijt daar al weêr van de Markt van Aalst? Vrouw. Och ja, man, wat blijft 'ne mensch daar slenteren in de Stad, als uw Markten gedaan zijn en als uw gerief gekocht is en als ge 'ne keer in de groote Kerk geweest zijt of in de Juswiete-kappelle? Man. EnSt-Josefskerk, vrouw, ge vergeet St-Josefs- kerk? Vrouw. St-Josefskerk, man, daar steken de men schen hunnen kop eens in, die van de statie 1 omen, of van den steenweg van Hofstade en Gijsegem... Voor ons is dat te ver uit 't geleêg... Man. 't Is waar, vrouw en wat nieuws t'Aalst Hé-je den nieuwen Zwis gezien uit d'oude Kerk Ze zeg gen dat hij zoo vroom van opzicht is Vrouw. Neen ik, man hij was er niet ik heb daar eenige Vadronzen gelezen voor 't H. Kruis, met dat 't Vasten is. Man. En zijn er 't Aalst ook zooveel menschen ziek? Vrouw. 'k En heb daar niets bijzonders van g'hoord, man behalven dat er op de Botermarkt nog al g'hoest wierd en dat er op Chipka twee van de kinderkes ziekskes lagen boven. Man. Ja op Chipka, ge zijt de gazet gaan betalen, 5 fr. eenpeerdenoog,'t is kostelijk geld, den dag van vandaagmaar g'hebt er toch alle weken, alle nieuws in, en die gazet durft nog de waarheid zeggen aan groot en klein franjeu, dat gaat mij... 't Was daar goed, vrouw, op Chipka? Vrouw. Er was daar veel volk man, en veel werk voor de doodbeeldekes komen ze daar naartoe van 3 uren in "de ronde. Man. En g'hebt mijn complimenten gedaan? Vrouw. Zekerlijk, hier is de Kwitancie en den Alma nak een klein patieterken van een dochterken heeft cr vier 5 gebedekes en litaniekes in gesteken ge zult z'er in vinden. Man. Ja, ja vrouw, ze weten daar op Chipka dat dc Boerenmenschen veel koeragie en veel solaas en veel gratia noodig hebben... Hop en Vlas brengen weinig geld ia de kas en met dien wreeden, wreeden, onbermhertigen langen winter... Hoe zal 't zijn op de Kouters Vrc Droef Man. - Zeker droef van 8 plekken oogst, zeven We zouden 't wel duizend keeren moeten uitroepen «VELE Wetten,Reglementen en Beslissingen op 't Stadhuis genomen, zijn een doode letter ge worden of worden niet uitgevoerd Zoo verklaart onze geachte Konfrater Denderbode. En dat gebeurt voor allergewichtigste zaken, voor de bescherming der Zeden Groote menschen zijn beschaamd, als ze de liêkes hooren die op straat gehuilt worden door jongens en meiskens van 14 tot 20 jaren... Sommige straten worden slechte bijeenkomsten men vloekt en tiert uren en uren, dat de Geestelijke der Ge buurte hun veaster opentrekken... Maandag morgend liepen er nog mas&ers... En hoe het gelegen is met de geheime slechte huizen, dat is te gemakkelijk te ver- s aan, T VELE wetten en reglementen worden niet uitge voerd Dat in een Sociëteit van Visschers, van Duivemelkers, van Kaarters-, dat ;n eenen Uitleg van Werklieden de Kommissie iets beslist en het niet uit voert, ge zult een la wijt en een opspelen zien... En van ons Stadhuis moeten wij dat hooren Het is door de zwakheid dat d'Orgelbazen zoo stout zijn geworden,dat al die wanorde komt op straat, 's avonds en 's nachts, dat men een soort laat opgroeien die geen eerbied zal hebben voor Wet of voor Gezag... Wat zeggen al de meesters van opvoeding?... Wat zeggen ze Er wel op de: ken, eer men iets beveelt, maar eens de bevelen ge geven, d'uitvoering doen volgen, al moesten al de boo men galgen worden. Is het zoo moeielijk de W etten en Reglementen te doen uitvoeren Bij voorbeeld ge zijt Burgemeester g'hebt de Reglementen bij u Is 't zoo moeielijk den Policie-Commissaris te doen komea en hem te zeggen M. de Commissaris, ge ziet dat Regle ment; 't is gestemd en goedgekeurd Ik stel u verant woordelijk voor d'Uitvoering G'hebt een Policie, sterker dan in eenige andere stad bijgevolg ge zijt ver antwoordelijk... Is dat zoo moeielijk! Daarbij een goede Overheid moet weten en zien of haar bevelen uitgevoerd worden.... Het vruchtbaarste in Europa, dat zijn de belastingen en de schulden, dank aan Militarisraus. 30 milliards verzwelgt dit Militarismus elk jaar. In Italië is 't nieuw Ministe-ie in de ploenje; 11 Ministers zijn er daar met zekeren Mr di Rudini aan 't hoofd. De Geld kas is er onder haar ma9onnieke rechten. Tot hcogen stand komen, kost veel geld en er staat geschreven: Niets dat verarmt, gelijk zondagwerk en dieverij Zelfs 't H. Huizeke van Loretta heeft Piëmont ont vreemd, in plat-vlaamsch wil dat zeggen bestolen In IERLAND blijft de verdeeldheid gr«ot.. Als de tuit eens verward is!... De Parnellisten en de Makke- tisten kunnen nog al kampen in macht en de Prote- stantsche geest stookt Parnell tot wederstandNogtans moet elke eerlijke Protestant bekennen dat Parnell de man niet meer was om aan 't hoofd te staan. De oude Gladstone heeft met hertzeer gezien dat de Kamer van Engeland het onrecht niet heeft willen herstellen den Katholiek aangedaan. In Engeland, Turk, Jood, Schis matiek, Vrijdenker, Rationalist, Materialist, al wat dwaalt en met onrecht praalt, mag Kanselier en On der Koning van Ierland worden; de Roomsche-Katho- liek alleen is uitgesloten. Gladstone heeft den val vaa 't Enge'.sch Ministerie voorzegd. In FRANKRIJK is 't redelijk stil; Keizerin Frederika is voor acht dagen te Parijs; onder den naam van Gra- vinne de Lingen, tot Arras is een oploop geweest van werkvolk in de bassins; er komt bij de Katholieken geen beslissing over de Samenwerking boven al die ver- schillige Stamhuizen en aan ons Grenzen worden de koopwaren uit België komende, met meer belastingen geslagen... Men kan niet beter doen, als betalen met de zelfde munt, de Fransche wijnen ook meer belasten, dc Fraiasche Hop en de talrijke mode-artikels uit Parijs. Katje wee;zeggen ze t'Aalst. In BERLIJN gaan de menschelijke blaffeturcn, d'oo- gen open, over d'handelwijzs van Keizer Willem op één week is hij tweemaal in 't Fransch Gezantschap ge weest en dit met een blinkende beleefdheid. Wat is hij van zin Is 't om de algemeene Vrede te hebben en tot de ontwapening te geraken cf zit er konkelafous ach ter?... Als Willem met zijn gevolg,naar den Franschen Anbassadeur reed, stond de Russische Afgezant aan zijn venster te kijken, gelijk eenen Olifant naar een panto- mienc. Aanstonds schreef hij naar St-Petersburg.

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2