Qnge}^ Overzicht, 41 nieuws. De Kamers. Later nieuws. Leelijke moorderij. Nog twee Convoiram»--Mi. Holland. Frankrijk. Duitschland. Transvaal. Zaligen Feestdag. st brengen Op d„ ?n dcr FamiTrtVerlye orV<c. lennen de meahels'zijri daar e ..'ten; de kinderen zhn door'i. Wei- erscheidene Personen geplaatst. a I- ?ENT' fOUCIE AN G Asieoheft, past opbeivaak-. dc Foore ;ijn de konii- iet huis lsbureel van vj-.-Pieters, /ol u-iukt, a 10 are Kes; brand t 't kindje lar.dag ach- ougeluk dat men- .bben is maandag voorgevallen. Het schip ojiis, beter gekend onder den .jRueii Boem is in volle vaart te- spoorwegbrug gevaren. Denkende dat de pen was, door het valsch licht dat er zich op be itd, vaarde het schip in volle zeilen er tegen. De slag werd gehoord tot op Klein Willebroeck De mast stortte met ontzettend gekraak naar beneden en verbrij zelde de raf. Het tuig viel voor des schippers voeten die aan 't roer stond. De mast had slechts een jaar dienst ge daan. De schade wordt geschat op 1000 frank, de mast- kober alleen Kostte 500 frank. Alles was verzekerd. Plet schip, in bestemming voor Brussel, is per sleepboot in de vaart van Willebroek gebracht. Er zijn geene men- schenlevens te betreuren. BRUSSEL. Opgepast en opgelet! Er liggen in St- Jans-Hospitaal 27 menschen met den thyphus en 't schijnt dat hun ziekte komt van slecht water te drinken, dat er veel putten bedorven zijn door 't overloopen van de Senne. Goed water is een groote zaak voor de gezond heid. BRUSSEL. Hoe men zijne huishuur betaalt.- Een kleermaker, Uebinck genaamd, woonde met zijne vrouw op een gemeubeleerd kwartier, zonder zijne huishuur te betalen. De huisbaas, die hem reeds verscheidene keeren ge maand had, bedreigde hem met eene uitzetting, indien hij niet aan zijne verplichting voldeed. Hebinck, hierdoor woedend geworden, nam zijne scheer en bracht er den eigenaar verscheidene steken mee toe. Dan nam hij zijnen revolver en wilde den man doorschieten. Gelukkiglijk kwam er hulp opdagen en kon men hem het wapen ont-ukken, eer hij vuur had gegeven. De kleermaker is naar dc gevangenis gebracht. - Bloedig tweegevecht tusschen straatbengels Maandag na de middagschool waren eenige school knapen aan 't spelen nabij het nieuw park van St-Jiliis. Twee hunner kregen ruzie over de eene of andere beu zelarij. Door de andere bengels aangehitst werd er be slaten te vechten. Z'j zouden beiden op eenigen afstand gaan staan en malkanderen met steenen bestormen. Nauwelijks had het nieuwsooriig tweegevecht aan vang genomen of de kleine Pieter V..., op de Hoogstr. woonachtig, kreeg een steen in het oig. Aanstonds was het gevecht gedaan, de kleine was ten gronde gevallen en huilde en tierde van de pijn. Uit eene gapende wonde, die hij aan het hoofd droeg, vloeide overvloedig veel bloed. Op dat zicht namen al de straatbengels de vlucht en lieten den ODgelukkigen tienjarigen knaap aan zijn lot over. Eenige voorbij» angers leidden den jongen in dc naastbijgelegene apo .heck, aar;,hem de eerste noodig.- zorgen werden toegediend, waarna men den k.aap bij zijne ouders op de Hoogstraat terugvoerde. Wat vervult er de wereld met misdaden en ongeluk ken Slechte Scholen, slechte Gazetten, slechte Boeken, slechte Verkeeringen, slechte Gezelschappen. Hoort water weeral is gebeurd, zondag te Etterbeek in de Kazernstraat: Zondag nacht, ten 12 ure kwam zekere Marie De Mey ('1 zal haar eer gesproken worden), zekere Marie De Mey komt aan de kasern en gaat er over en weer. Eens klaps vraagt zij aan den Kaporaal om den soldaat Jif Marbé te mogen spreken, van het 3d6jagers,die de wacht had. In plaats van aan die Dochter te zeggen: Ga naar huis en kom morgen weer, de kaporaal roept hem en ze gaan samen uit. Eensklaps koopen er drij straat- en nachtloopers der gevaarlijkste soort, Sis Calleay, Dolf Glemcns en Jef Polfhiet en ze beginnen het meisken aan te vallen. De soldaat loopt weg en komt terug met een bajonnet; terug met een bajonnet. Marie De Mey was kunnen vluchten, maar de drij leelijke beeren waren daar nog; Jcf Marbé komt toe. als een briesschende L;eu'.v en steekt zijn bajnr.net dweers door 't hert van Sus Calleay, dat deze rampzalige jonge ling 'ne schreeuw laat, neêrvalt en dood wa-... De twee ander lieten hunnen kameraad liggen cn na men de vlucht. Korts nadien is de Nacht-vacht geko men;'t Parket wierd ontboden; Jef Marbé werd uit de kasern gehaald; volgens hem hadden de drij jonkheden, messen en was hij instaat van wettige verdediging; maar de messen zijn niet teruggevonden. Schrikk.elijken nacht met schrikkelijke gevolgen BREE. Paniek en brand. Zondag was cr veel volk in de parochiekerk om de 8 ure mis bij te wo nen. Eensklaps ontstond er een groote schrik onder de menigtehet woord brand werd gehoord en men meende, in dc eerste ontsteltenis, dat cr vuur ontstaan was in de kerk zelve; vandaar eene wezenlijke paniek. Men verdrong zich en meende reeds het vuur aan de zoldering te hooren knetteren. Dit alles echter was slechts verbeelding. Buiten gekomen zag elkeen spoedig dat eene landbouwerswomng aan de Gerderingerpoort in brand stond. Ondanks de toegebrachte hulp werd het gebouw vernield en de meeste meubelen bleven in den brand. Gelukkig is het vee gered. BIXSCHOTE.Dat moet liggen in West-Vl.; de briefdrager Gustaaf Van Uxem heeft er zaterdag eei: kind gered van 2 3 jaar, dat in eenen diepen kuil ge vallen was..', Een moedige daad! Eerevan! en als't Gou vernement zulke daden beloont, elk roept Wel gedaan! Een rechte voor CRUYSHAUTEM Die Misdaden kunnen toch wreedaardiglijk een huishouden schenden cn de Gemeen- Paulus schudde pijnlijk het hoofd en een traan bevochtigde zijne wang; hij was diep ontroerd. Vriend, zoo ging heer Gvsebrecht voort; wij zijn alle bei wreed beproefd, op zulke wijze dat er weinige menschen zoo veel en zoo lang hebben geleden.. De Voorzienigheid, die mij zoo wonderbaar een teerbemind kind heeft bewaard en teruggeschon ken, terzei vertij de heeft zij ons samen gebracht, om tot" malkaars troost en zaligheid te dienen... Paulus Van Voorde, kom voor eenigen tijd bij mij inwonen; we zullen .samen wandelen, samen bidden, samen de noodlijdenden helpen..' Zeg, aanvaard toch, mijn huis staat voor u open Dit aanbod, zoo vriendelijk en onbaatzuchtig gedaan, dat den heer Deken ontroerde,had op 't gemoed van den versteenden Pau- lus Van Voorde een wonderbaar uitwerkselhij voelde zich over wonnen, viel op zijn twee kniën ten gronde; en een vloed van tranen stortende, hief hij zijn handen ten Ilemel en sprak met kloeke stem Ileere, lleere, Onze Vader uit den Hemel, vergeef mij mijne schulden, gelijk ik vergeef mijne schuldenaren. Amen amen antwoordde M'den Deken.. Paulus, ge zijt gered en genezeD (Slot volgt.) git als de Buitenlieden er moésten van weg blijven V s Jfn- te beklagen. Ton eersten er zijn daar \eei e\tj; ien tweeden, veel brutale kerels, gentsche leir- met fodachter, van goddeloos Socialismus, die mei- ja. i t mcn?Cii ure taai-de kerk gaat, maar goed om bespot te worden. Zondag stonden er zulke lap pers geposteerd, luifrakken, hondsvotten, kaffers, die elk aanspraken en voor den zot hielden; een voorbijgan ger, die daartegen reposteerde, wierd overslagen en een Pompier diG vroeg: Wat manieren dat nu waren, kreeg *neslag in zijn wezer, dat 't bloed er uitsprong. GEN I Zondag avond, Jan Gyselink. 20 j. oud, tot over zijn ooren in de Wet, ging langs 't water, de Lei- kaai, maakte er parotten cn viel in 't koude nat. Geluk kig dat er uitgehaald wierd, of onze Jan was een verzo pen man. GREMBERGEN-3IJ-DENDERM0NDE. Dins dag nacht hebben dieven ingebroken bij de kinderen weezen De Wilde. Zij hebben er al de aardappelen ge stolen, die in den paardenstal lagen. In huis hebben zij r.iets naar hunnen zin gevonden. Den zelfden nacht hebben zij op het hof van ^en heer Adolf Van Darome ingebroken en al de kiekens gesto len. Nog denzelfden nacht hebben zij bij den heer Wal ton, majocr van 't 4C linie-regiment, de marmeren blok ken, die van weerskanten de poort stonden, afgerukt en op de straatsteenen verbrijzeld. De gendarmerie sprort de daders op.r HEVERLE. Oei, een wreed geval onbekend is onbemind... De Schoolmeester var Heverlé, bij Leu ven, had over 2 maanden een hondeken ir huis geno men, een dwalend hondeken; nu over eenige dagen, dat hondeke krijgt leelijke manieren, bijt de vrcuw van den Meester, een hunner kinderen en nog een ander kind. üe Onderwijzer zag cr nog geen erg in, maar twee dagen nadien wierd hij ook gebeten en dan bleek het dat het hondeken razig was. De vier Personen zijn naar Parijs bij M- Pasteur. KORTRIJK. Akkerpitjes, 't was daar iets in den nacht van zaterdag tot zondag; rond 1 ure langs den kant der St-Maartenskerk een lawijt, alsof de zoldering van een Stadhuis inviel. De Policie snelde bij en aan 't Kerkstraatje twee manskerels ziende vluchten, wist men hoe laat het was: Diefte had men willen plegen In 't Klakken magazijn van M. Couckeeen groote spie gelruit in stukken geslagen en op den grooten klisjklasj en pardaf, weggeloopen. MECHELEN. Een droevig ongeluk is zaterdag avond in onze stad voorgevallen. Een twintigjarig meisje, dat bij den heer Schaerlaken, Gildestraat, aan 't schu ren was, ging rond half acht aan de Dijle nabij de Zand- werf, twee emmers water scheppen. Daar zij zeer lang wegbleef, ging men haar opzoeken,doch men kon slechts eene verschrikkelijke gebeurtenis bestatigen het meisje was in het water gevallen.. Dit ongeval bracht spoedig honderden menschen te been. Men begon aan stonds in het water te zoeken, doch zondag namiddag had men haar lijk nog niet ontdekt. Dc ouders van het ongelukkig meisje zijn ontroost baar. OUDENBURG. Zondagnoen wierden 2 vrouwen van Oostende naar Brugge vervoerd, per Marchessés. 300 meters van de Statie-Oudenburg, terwijl de Gen- darms naar 't veld keken en naar den Oogst die er niet en staat of zoo schraalkes als d'hairkes op den kop van Bismark,terwijl de Gendarms uitkeken, een der vrouwen opent het deurken en springt van den trein... Ze was erg gekwetst en zal nu ia 't prisons-hospitaal liggen. Die ramp t'^alst doet ridderen en 1h- "»rave en zorgvuldige Huisvader dak Vereecken a* zijn dood ger&keic Ln l.ouri wat er maandag Gembloers De Serrefrein Melotte, die op den koe .ren- trein van Namen naar Schaarbeek was vertrokken, van den tree vallen en dcod zijn. En Maandag achternoen ten 2 ure te Landelies, de kommies te-weeg Victor Genon, van eenen rij denden trein willen spiiDgen, vallen, den trein hem vermor zelen. Ze zeggen dat zijn Vader verongelukt is als machinist; 21 jaren oud was Genon en de steun zijner Moeder. Te Roozendaal is maandag afgebrand een groot Stapelhuis van Suikerkandij uit Java. Een ontzachlijk vuur. Nabij Nimes in de mijnen van Cracal is 't grauwvuur ontploft. 2 werklieden dood en 2 gekwetst. Baillet en Dutilleul, de vermoedelijke moordenaars van de oude dienstmeid van den pastoor van Ascq. bij Rysel, heb ben nog andere misdaden gepleegd, waarvan men de daders nooit heeft kunnen ontdekken, onder andere te Roubaix den 26 October 1890 op mej. Delvoye. eene rentenierster van 88 jaar, die men levensloos in haar bed vond:, en welke men dacht aan eene natuurlijke dood bezweken was. De plichtigen hebben bekentenissen gedaan. Het schijnt dat Baillet een der grootste moordenaars van onzen tijd is, want ook de moord op den priester Villy, pastoor van Fouqière, op 22 ju'i 1887, word hem ten laste gelegd. Moord op tenen tachtigjarigen Dinsdag morgend om 6 ure is eene moord gepleegd te Villemonble. Het slachtoffer is een genaamde Huot. 84 jaar oud, die het ambt van zwij- nendooder uitvoerde. Wanneer men in zijne kamer drong, lag de ouderliDg stervend in zijn bed. De schedel was geheel en al vermorzeld met hamerslagen. De wanorde die in de kamer heerschte duidde genoeg aan diefstal de drij veer geweest was der misdaad. Dinsdag namiddag zijn verscheide getuigen on- derhoord geworden, doch men is nog op het spoor fniet van den plicht ige. Groote diefte hij eenen jtiweleer.Men meldt uit Brunswijk Een aanzienlijke diefstal van juweelen is maandag avond bij eenen juwelier onzer stad gepleegd. De diefte met eene ongewone stoutmoedigheid begaan, is het werk van drie kerels, waarvan er reeds twee in handen zijn der policie. Ongelukkig heeft men den bijzondersten der schurken, deze die in het bezit der gestolene juweelen niet kunnen vatten. Men denkt dat hij met zijnen kostbaren buit onmiddelijk naar het buitenland vertrokken is. Een jong meisje van Duempten bij Frintop is het slacht offer geworden eener onvoorzichtigheid die vele lieden be. drijven zonder de gevolgen te overwegen die ze kan naslepen. Door op de vlam eener petroollamp te blazen om deze uit te dooven, beeft het meisje de stukken der lamp, die ontploft is, in het gelaat gekregen. Bovendien liep de brandende petrool over de kleederen der ongelukkige die verschrikkelijke brandwonden bekwam. De toestand van het jong meisje boezemt veel onrust in. Zij wordt in het hospitaal verpleegd. Een soldaatdie tracht zijnen kapitein ie dooden. Men seint uit Brest Een so" daat van het 20 infanterie rigement van het zeewezen, Bordelais genaamd, heeft zijnen kapitein trachten te dooden. Bordelais is een oude korporaal, die afgedankt is geworden voor verscheide malen uit te slapen. Eenige dagen geleden zegde hij ziek te zijn. De churigien- majoor zijn kapitein, bevond dat hij geenzins ziek was en legde hem eene slraf op van 8 dagen policiekamer, Bordelais scheen hierover zeer verstoord. Hij had zelfs aan den kolonel eenen brief van beklag gezonden. Bij het terugkeer der oefeningen waren de mannen in hunne kamer gegaan. De chirurgien majoor kwam alsdan binnen, vergezeld van eenen adjudant, om zijn regiment Da te zien. Nauwelijks had Bordelais hem gezien, of hij nam eene kardoes, legde deze in zijn geweer en zonder zelfs zijn wapen tc echouderen, gaf hij vuur. De kogel drong in den muur, op 5o centimeters afstad van den officier. De adjudant sprong onmiddelijk op Bordelais^ hield hem aan en sloot hem cp in eene cel. De moordpoger zegde dat hij betreurde zijnen kapitein niet te hebben gedood. Onlangs heeft aldaar eene vreeselijke ramp plaats gehad. Zeven en twintig Boeren die van Oranje-Vrijstrat kwamen, wilden over de rivier Vaal varen, niettegenstaande de opmer kingen van den veerman. Deze moest eindelijk toegeven aan het verzoek dcr Boeren en de overtocht werd aangevangen. Nauwelijks waren zij halve de rivier g unen of de kapel van het dienstschip brak en al de Boeren werden in het water ge worpen. De stroom was zeer hevig; enkel twee Boeren geluk ten erin den oever te bereiken.Men verbeeldezich de wanhoop der moeders en der kinders die in dichte menigte langs den oever geschaard, getuigen waren van deze vreeselijke ramp. Het schouwspel was allerakeligst. Wat goed nieuws in de wereld In Engeland, Hólland en Spanje is 't zoo stil als op een Beggijnhof, maar in Frankrijk begint de radikale geest erger te woelen, want in den Gemeenteraad van Parijs is met 47 stemmen tegen 11 opgespeeld, omdat Marat, de booswicht en moordenaar, van zijn Standbeeld was afge rukt, Marat, die roekelooze prij en schavuit; 't gaat maar pik-a-pik tusschen Duitschland en Frankrijk sedert 't be zoek der Keizerinne Frederik te Parijs, die aldaar nog al met vieze oogen wierd bezien, tegen welke er Meetingen plaats hadden, hetgene zij te Berlijn is gaan vertellen aan haren kleinzoon, Keizer Willem lil, welk jong Petje Pruis in zijn vet schietende, aanstonds bevolen heeft de reis- passen aan de grenzen van Elzas-Lotharingen met meer strengheid te elsschen, zijnde de zaken dusdanig geschikt dat een vreemdeling ongehinderd doorkan, terwijl een Franschman zijn reispas moet toonen, hetwelk maar voor éen jaar duurt en nog al onkosten van zegels heeft, waar over de Franschmans zeer verbitterd zijn, bij zooverre dat men onlusten vreesde, waarop dikwijls op zijn onver wachts erge verwikkelingen volgen, ja oorlogsverklarin gen, maar Ons Heer is gezond gebleven en tot hiertoe is de Oorlog niet verklaard. Nu, een weinig asem geschept Deze week zat 't jong Petje Pruis aan een banket en tus schen 't gerammelsel van taljoorenlepels en forketten sprak hij -met verscheide Leden van den Rijksdag en gaf zijn ongenoegen '0 kennen, omdat de kredieten voor nieuwe Pa U ers- hepen niet gunstiger zijn ontvangen.... Duitse' lan 1 wil den baas zijn te lande en op zee.... Ver ders gat de Keizer zijn onrust te kennen over de koolmij- ners; iai htgeloovig zijn; dat zij hun ware vrien den ve-sio, n er naar lanterfanters en kwakzalvers luis teren, naai naunen die beloven inden wind; de Keizer zal 't -werkvolk een laatste maal waarschuwen, vooraleer ander maatregels te nemen.... Sire, Majesteit, 't is juist gelijk ln ons Belgium: mundus vult decipi; ge vindt toch zoo veel lichtgeloovige menschen, die voor een hondeken met een hoedeken komen toegeloopen en aanstonds katten in zakken koopen. Nu een straatje verder in Oostenrijk, daar vinden we Keizer Frans-Josef, zijnen kop'in zijn twee handen.... De man ziet er zoo oud uit als Mathusalem, van al zijn krui sen en kwellingen, als Keizer en als Vader; nu zijn 't weêr de Bohemen die hem plagen; dat groot, rijk Land van Bohemen; de jonkheid is erbovengeraakt, de jonge Tcheken worden ze genoemd en ze vragen noch min noch meer als een onafhankelijk Koningrijk uitte maken, met Kamers, Leger, Tribunalen, Geldkas, alles op zijn Boheemsch... Wij kunnen die jonkheden geen ongelijk geven: Eigen heerd is goud weerd; liever meester in een hut als knecht in een Paleis; maar de oude Keizer Frans zit er toch meê in de palotten; terwijl hij daarbij dag en nacht moet letten op den Rus en geen betrouwen mag hebben in de schoon woorden van den Pruis; van den anderen kant steken d'Italjaners naar zijn oog en loe ren naar zijn Provinciën in 't Zuiden. Koningin Nathalie van Serbië moeteen franke ïc.atlviolje zijn, primo cla3So; men oordeeleZij is niet meer erkend als Koningin; maar zondag laatst was er een groote Plech tigheid in d'Hoofdkerk van Belgrado, hoofdstad van Ser bië; ze komt er naartoe, in haar beste gewaad en trekt de koor in; elk meintze zal in devoorbehoudene plaats gaan haren stoel nemen, maar neen, ze trekt den koor in, en vooraleerde Geestelijke Kosters en de Suisse tijd heb ben er tusschen te komen, ze zit op den Koninklijken Throon en kijkt rond op uitdagende wijze. Nu ging het er op afVan den eenen kant sidderen van verontweerdi- ging, van den anderen kant toejuichen en niet willen hooren naar den Suisse die riep Eerbied in Gods Kerk! Zwijgen in Gods Kerk!... De Regenten van Serbië zijn als radeloos... Alles was nu redelijk kalm en dit spektakel in de kerk komt de gemoederen weêr aanhitsen. In Portugaal is de Krijgsraad vergaderd voor den op stand van Oporto; er zijn 141 Beschuldigden en 144 ge tuigen; de Krijgsraad zetelt H' uren per dag; voor veel der beschuldigden wordt de doodstraf gevraagd, maar de geruchten loopen dat de Koning zal gratie geven en de straffen veranderen in levenslang gevang of in verbanning naar d'eilanden van de Moorianen. Verscheide gevange nen hebben willen ontsnappen; aan de bewakers willen doen wijn drinken met slaapdrank in; maar de wijn smaakte te bitter en alzoo is alles uitgekomen In Argentina werken de geldduivels om dit rijk en jong Land voor altijd ongelukkig te maken, ware 't mogelijk. Die Geldzucht is een wreede beest...'t Is nog altijd de Partij van dien Schelman, die Cartouche. Gisteren moest er een bijeenkomst zijn van 120 Handelaars, om voor hun Gouvernement 20 millioen dollars te leenen en aldus dien Agio te kortvleugelen. Men verhoopt dat het einde der Krisis zeer nabij is... 't wordt tijd. Want het zou be ginnen te verdrieten. In Schotland is de werkstaking nu geëindigd schade is groot voor Meesters en Arbeiders. 21 weken heeft de Werkstaking geduurd... 't Is te lang. In den Elzas, we zien met spijt die uitvoering; de Duitschers zijn er de schuld van, met hun Russische priegelingen... Kan g'heel Frankrijk eraan doen, dat eenige waaghalzen te Parijs onbeleefd waren jegens Keizerin Frederika Daar geen aandacht op nemen, ware 't beste geweest... 'f Fransch Volk is nu verduldig en gerust, maar het mag niet getergd worden in zijn vernedering. Sire. Casimier onze goede Vriend. Casimier. Ei, Sire Majesteit, g Sire. Ja Casimier. vermits we woensdag zijn, 4 Meert en dat er op den Almanak staat Sint-Casimirus, uwen Patroon. Casimier. Ja Sire. Sint Casimirus, belij der, Patroon van Polen, alwaar hij door zijne buitengewone Liefdadigheid den eerenaam ver wierf van Vader en Beschermer der Armen; alhoewel Vorst, was hij alle dagen in de Mis. Sire. Casimier, goede Man, ik kom u 'ne zaligen Feestdag wenschen en een geschenk aanbieden. Casimier. 'k Dank u, Sire. Sire, Veel geluk, Casimier, en dezelfde wenschen van wege de Koningin en de Princessen; dat gij nog hier nog lange jaren moget overbrengen als rustende en raadgevende Dienaar. Casimier. Sire, uw goedheid gaat direkt naar mijn hert, ze maakt mij confuus; ik zal de Koningin bedanken zoohaast ik haar zie, en nog meer voor u bidden als ik tot nu toe ge daan heb. Sire. Ge doet wel, Casimier, want w'hebben veel trocsi noodig... G'hebt daar dat verlies. Casimier. Och, ja, Prins Boudewijn, dien braven Prins; zooveel belooven en zoo jong sterven Sire. En zoo onverwachts! Wie zou dat gepeisd hebben? Casimier Sire, er staat geschreven: Er is geen staat te maken op den broozen en sterfelijken mensch; heden rood, morgen dood!... Mijn hert beeft geleden met het uwe, Sire, mijn Meester! En g'hebt veel troost ontvangen van de Belgi sche Natie. Sire. Ongetwijfeld Casimier, maar die leelijke artikels! Casimier. Van laster en leugen! Sire. Wie vindt dat uit? Casimier. Dezelfste wangedrochten, Sire, die dage lijks God en d'H. Kerk en Priester en Religieus belasteren en beschimpen. Sir e. En dat durven zenden aan een Moeder die weent over 't lijk van haar kind! Casimier. Sire, 't is aarts wreed; maar wat maakt er d'herten ongevoelig en wreed, tenzij de Goddeloosheid en t Zedebederf, die ons schoon Belgenland verwoesten en ver scheuren... Sire, ik overzie Belgenland, en vraag mij: Welke jonkheid heeft geweend met u en is in de Kerken gaan bidden? De Christelijke Jonkheid... En welke zijn de jonge lieden,die met wellust en genoegen die wreede lasteringen opgezogen hebben? De jonkheid uit de slechte scholen. En 'k zeg daarop: D'Ouders die hun Kindersnaar slechte scholen doen, in slechte gazetten laten lezen, die Oudeiszijn wreeder voor hun eigen geluk, als de Roovers uit de Bosschen... Sire. En hoe is 't Casimier? Minister Melot was daar zoo gauw weg! Casimier. Ja Sire, 't Zal veel hartseer doen aan Namen, Sire. En hebt gij den nieuwen Minister al gezien, Ca simier. M. Burlel? Casimier. -Ja Sire, met 'ne wip, als hij hier in 't Pa leis geweest is... 't Ziet er 'ne kloeken manhaftigen vent uit... Alla, 'k wensch hem een goed en verdienstrijk Bestier; inden deftigen Katholieken zin, Sire. Moderato, Casimier. Casimier. Fermeta'o, Sire. werken tegen de slechte princiepen, al moest het er eens stuiven; Want wij moeten wel weten Sire. dat die Geuzerij ons 'ne wereld wil maken van lapt-mijn-broek. S i r e. En hoe is "t op den Buiten, Casimier? Casimier. Droef, Sire, alles kaal en schraal! Sire. Ze deelen toch plantsoen uit? Casimier.— Ja, Sire, maar de schade op den Buiten, aan Oogst, Klavers, Betteraven, Aardappels, 't is bij "millioe- nen en millioeneD, en 't ergste van al de kassen zijn leêg Sire, Onze Landbouw moet studeeren, Casimier Casimier. 'k En zeg niet van neen, Sire. S i reEr is veel aan te leeren, voor dc vetten, voor den Oogst, voor Melk en Boter; Denemarken, Zweden, Duitschland en Holland geven ons 't voorbeeld G'en zijt toch tegen dit Progres niet, Casimier? Casimier.— Neen, Sire; ware ik Boer, 'k zou hooren en luisteren; alle baten helpen; nooit weet men te veel over zijn ambt en bedrijf; maar dat alleen kan den dans niet uitma ken Sire; er moet afslag van lasten zijn en de veldvruchten moeten meer opbrengen of den Boer is dood en kapot en dan: Wee la Patria!... Mij dunkt, Sire. er komt u een Hoveling roepen; er zal Volk zijn. S ir e. Ongetwijfeld, Casimier, ge ziet dat 'ne Koning weinig rust heeft... Nogeens, zalige Feestdag en veel navol gende. Csimier.- Duizendmaal bedankt, Sire. Mijn reveren- ciën aan de Koningin en aan de Princessen. Alle dagen in St-Martenskerk ten 7 ure een Mis aan den Outaar van den H. Josef en in St-Josefskerk eiken werkdag der maand Meert ten 6 ure Lof en Geestelijke oefening. Heden, Feestdag van den H. Thomas van Aquinen, Kerkleeraar, Belijder, een der geleerdste en welsprekendste Mannen die ooit geleefd hebben; die betoond heeft in zijn schriften. Zondag 't Evangelie van de vermenigvuldiging der Brooden. H. Joannes de Deo. Maandag H. Francisca. weduwe; Dijnsdag de 40 H. Martelaren van Sebasta in 320; Donderdag H. Gregorius deGioote, Pausen Belijder in 604. Vrijdag de H. V Wonden van Onzen Heer J. C., H. Niceporus, Patroon van Constantinopelen. De Kerk van Erembodegem, menschen, ge moet dat gaan zien, hoe wonder wel d'her stelling gelukt is... Ze mag staan nevens de schoonste nieuwe Parochiekerk van deze eeuw. Dees jaar zal in St-MaH-^skerk +'-Aals een <'?r verm- ^/lc» n,oria,ontor va AJelgide Voor' tot denP&'- kei-, een kerkelijke Redenaa ,1 den allerc ..c,.,,a .ang S. Thomas van Aquinen, wij moeten er op teruglceeren, hij heeft boeken geschreven, waaraan de Pauzen van Roomen de naam van goddelijk gaven. Zijne Summa Theologica verwekt nog ten huidigen dage de algemeene bewondering. Uit zijne pen zijn gevloeid de Lofzangen van 't Allerheiligste Lauda Sion, O Sacrum convivium, Verbum Supernum, Tantum ergo enz. en zooveel andere uit 't Officie van 't Allerheiligste, Lofgezangen die nog altijd weergalmen in al de Kerken van de Christene we reld, bijna dagelijks. Die groote Man legde zijn hoofd neêr den 7 Maart 1274 te Fossa-Nuova, oud zijnde 49 jaren. Hij was zoo ootmoedig als geleerd: Zekeren dag te Bolonia bij de Preèkheeren, een Broeder uit een vreemd huis was daar aangekomen en de Overste had hem geoorloofd een medebroeder te vragen om de stad te gaan zien. De Broeder gaat inde panden en ziet daar een Kloosterling over en weêr wandelen. Hij doet hem den wensch des Overste kennen en aanstonds gaat die Reli gieus meê; de Broeder is haastig, zijn medegezel kan hem niet opvolgen, de Broeder wordt bitsig, ongeduldig, 't Volk van Bolonia hoort het en vraagt aan den Broeder of hij niet weet dat zijn medegezel de wereldberoemde Thomas van Aquinen is... Op't hooren van dien naam, de Broeder vraagt duizendmaal vergiffenis, maar Thomas van Aquiuen antwoordt met de grootste zoetaardigheid en ootmoedigheid. Wat heeft de groote H. Thomas van Aquine getoond in zijne schriften Dat de Christe lijke Leering tot verbetering en volmaking' strekt der Menschelijke Natuui. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Is pastoor benoemdte Eist de E. Heer Theo- phiel De Ruyver, onderpastoor te Moorsel. De E. H. C. Burick, coadjutor te S. Gorix Audenhove, is coadjutor benoemd te Aelter De E. H. Schelf e coad jutor te Destelbergen is coadjutor benoemd te S. Gorix Audenhove. De E. H. De Roo priester der laatste wij ding, is coadjutor benoemd }e Destelbergen. 'i Eerste kappitel is dat de nieuwe Minister van 't In wendige zijn Installatie heeft gedaan en dat zijn oogen schemerden van d'ontelbare handen die de zijne wilden drukken, in warme vriendschap., 't Is maar, dat d'heeren Gekozenen geerne welstaan met de Ministers, voor 't profijt van hun Arrondissement. M. Burlet, Burge meester van Nijvel, nog in de Kamers gezeten, in Juni 1890 niet herkozen, hij zag er gezond uit en gelukkig. Het tweede kapittel was de Minister van IJzeren We gen en Landbouw, heer Dc Bruyn die antwoordde op 45 Redenaars, hem veranderingen of verbeteringen ge vraagd hebbende;'t zijn Posten Minister De Bruyn heeft zich met eer uit den slag getrokken; zijn antwoord besloeg twee Zittingen; hij heeft gelapt en gezalfd, toe gestaan en uitgesteld Een zaak is spijtig, dat hij zoo fiasjekes gesproken heeft over de Beschermrechten... Frankrijk belast ons goed en wij zouden met dezelfde maat niet mogen meten!.. Voor Granen, voor Wolle, voor Wijnen, voor Vlas cn voor Hop!.. Welk nadeelig stelsel Wie kan anders spreken Minister De Bruyn zal 20,000 fr. hulpgeld vragen voor de Werkmansge nootschappen te verbinden aan de lijfrentkas van den Staat... Mr Woeste had zulks voorgesteld; om, mits kleine stertingskes, aan den ouden of zieken arbeider een Pensioentje te verschaffen. Wat is de Pettrol slecht! Ook al vervalscht, aange- longen... Overtijd werd te Brussel een Melkverkooper naar 't Bureel gebrachtin zijn kanne was niets dan water!... Ei, riep hij uit, ik heb vergeten er de melk bij te doen. ln 't Collegie van Aalst begint dijnsdag een Novene tot den H. Josef voor de Christene Huisgezinnen van Vlaanderen, den 19 Maart Biddag en grooten Feestdag. We zullen eens gaan sjoe-

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2