aiiliis VAN VOORDE 11 Zondag 15 Loopeiide Nieuws. GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHElJu Verklaringen MINISTER REERNAERT. Rornhem. Staat en Leest. Scheikunde Keukenboeken Handboekje d'Eerste Communie. EEN BLOEDIGE WRAAK. BUREEL, ACHTERSTRAAT. Ctawone Anajncen20 cratiemen per regel. Aimencen op do twoode bladipe EO centiemen den regel. Berichten onder 't Nieowe, 1 frank den kleinen regel. ET LAN l|gg? AALST, 14 MAART 1891. o- Welk aardig weêr! meertsche buien; regen hagelen de wind die rondloopt gelijk een hinne.. Te Gent heeft het maandag gedonderd en gebliksemd; te Konsse is er dijnsdag scherpen hagel gevallen; maar de Velden kon den niet veel cchade lijden; er stond niets uit, dan eenige botjes van klaverkes. Én die subiete dooden oei, hoe wreed lessen en spiegels T'Antwerpen, Mr Da vid, Generaal der Burgerwacht, een man als 'ne Reus, subiet gestorven door revolutie jin zijn bloed, dat ver staan de menschen gemakkelijker als 't schoolmeesters- woord bloedaandrang; te Brugge, Ridder DeCock,Voor zitter van den Provincialen Raad, doodgevonden in zijn bed, maandag of dijnsdag, 't is nu al gelijk, maar zijn dood is zeker. T'Aalst, 't is ten onrechte dat M. Ni- kolaas D'Hoir dood wierd gezegd en geschreven. De man is 86 jaar, het oudste lid van 't Mannek es huis gaat op, met d'Eeu we; Mr D'lioir, 86 jaar en zijn toege negen Familie hoopt hem 100 jaar te zien worden. Dan Komt zijn naam in d'Historic.. W'hebben in ons Bureel 't Portret der Honderdjarige van Doornzele, Joanna Neyts, welk liefdadig en vrolijk wezen Maar t'Aalst is overleden, na lange pijnlijke ziekte, elk huis heeft ziin kruis, is overledenMr Raymond VAN ASSCHE, Kolonel der Burgerwacht lange jaren geweest, Ridder der Leopoldsorde, vereerd met de Decoratie van 1st0 klas... Donderdag de Plechtige Lijkdienst geweest in St-Martenskerk, en begraven in den Familie-kelder te Herdersem, welke kerk mildelijk begiftigd is door de Familie Van Assche... Ons Rouwbeklach aan die Fa milie,. En veel kinderen die t'Aalst sterven bijna el- ken dag ge ziet in de kerken strooisel van gekleurd pa pier voor d'Engelen-Mis. T'Antwerpen ligt ziek en is berecht M. Jan De Laet, de vrome hefdhaftige Vlaming; Vlaanderen is hem zooveel verschuldigd, aan M. Jan De Laet.. Moge hij herstellen 't is onze vurige wensch Te Brussel kost 't gescrhijf en gev-ijf op 't Stadhuis 720,000 fr. de Policie 898,000. De Vertegenwoordiging der Minderheden zou daar licht en spaarzaamheid bren gen, in die groote Stadhuizen.. Is 't waar of niet, acht bare Lezers Als wij mis zijn, elk mag spreken. Te Ronsse is Mr Victor De Hovre, van Nederbrakel, als overwinnaar gekomen uit den kampstrijd voor een Or gelist... Proficiat. - Onze Souverein, Koning Leopold lijdt van 't Rhomatis; dat komt door vochtige kleêren, vochtige huizen, vochtige dranken als men bezweet is.. Bijzonderlijk in de maanden Maart en October worden die plagen opgedaan.. Er staat een goede remedie tegen '1 Rhomatis in de Werkman. Koning Leopold II ziet veel af en zijn achtbare Broeder, de Graaf van Vlaanderen trekt dieper Italië in.... Is hij er nog niet geweest, hij zal zijn oogen opentrekken voor al die wonderheden voor Venetia, waar de zee in de stad loopt, al de straten zijn er zee; van Padua, Brescia, Verona, Milanen, Bo- lonia, Pisa, Florentien, Assisen, Genua, aan d'eeuwige stad Roomen en nog dieper naar 't Zuiden, Napels, Pompeja, den Vuurberg, e z. u wereld en krieuzc Prochie. lm alle Lieuws verbind., zei - zot en hi; draaide «-ja mutse. dippen, Sixtus twijfelde aan'tie franK. Br was iet» gebeurd. Te Borsbeke gezonde lucht., 'ne mensch van 96 jaren, berecht en drij dagen nadien hij was-al aan 't eten gelijk een jonkheid. - Prins Jcronimus Bona parte ligt CI"g te Roomen. Men vreest dat er weinig zalf gaat aan te strijken zijn. Sedert Jiang lag hij in haat tegen zijnen zoon Victor. Op 't ziekebed is de verzoe ning gebeurd. - In de Chineesche Provincie Kuang- Tong zijn 300 piratten (zecroovers) en ander bandieten onthoofd.... Verdienen de bandieten in Argentina een beter lot, zij die zulk rijken schoon land op den dom pel jagen en zooveel angst naar Europa zenden? Er zou daar toch een exempel mogen gegeven worden. M. Jacobs is injde Kamers verschenen; hij was lang in ziekverlof geweest; te veel gewerkt en dis schielijke reis naar Asia; nu zag hij er zoo gezond uit als een bliekaken. Vlaamsch Taalgilde: Heden zaterdag avond ten half negen stipt, belangrijke Zitting. Morgen zon dag, wordt te Gent ingericht het Oost-Vlaamsch ;Bestier van den Katholieken Landsbond. van Dijnsdag zijn ze gedaan in de Midden-sektie. Minister Beernaert verklaart Er is een sterke beweging voor het herzien der Grondwet, om 't kiesrecht uit te breiden: i35,ooc groote Kiezers voor 6 millioen Inwoners, is weinig. De herziening is een allergewichtigste zaak; ze mag niet blin delings geschieden, niet haastig. Er moet tusschen de Partijen een overeenkomst bestaan, anders zal men nut teloos den tijd verbruiken en 't Land in opschudding -j brengen. Het algemeen stemrecht zou een te groote sprong zijn. J Beter wa^e het de voorbeelden van Engeland en Holland na te volgen en door een recht van huisbewoning het ge- tal Kiezers tot 600,000 te brengen. TT Het Kiezerskorps voor Kamer, Provincie en i Gemeente zou hetzelfde zijn. Minister Beernaert is voor de geëvenredigde Vertegen- i woordiging. Het Senaat zou op eene andere wijze gekozen worden, 't zij door de Vertegenwoordiging der groote belangen, 't zij door de Provinciale Raden. TT Z. M. de Koning zoubegeeren zijne macht uit te breiden. (Is dat niet gevaarlijk voor 't Ka tholiek? Z. M. heeft nu de macht van Ministers te nemen buiten de Kamers; is die macht 7 altijd gebruikt TE GEN ONS In 1879, een kleine x aatieke liberale meer derheid Al de Ministers zijn uit '."'hevigste kopstukken. In 1884, een groote gematigde katholieke Meerderheid die veel moest herstellen; ons kopstukken worden in den hoek gezet; er komen Ministers, niet gekozen als Volks vertegenwoordigers.) Zijn Majesteit zou een recht willen hebben om 't Kiezerskorps te raadplegen voor of na een gestemde wet. Men vraagt ook in de Grondwet een arti kel, om desnoods den Congo aan België te hechten. Minister Beernaert zou ook een ander order Ja, daar is hij, die groote, schoone, zegen rijke glorieuze Dag l Goed Heil aan al de Familiën die eenen Eerste Communiekant hebben Geluk en Proficiat, goede Ouders en acht bare Kinderen Welke Deugd, welke Vreugd bij arm en bij rijk op dien grooten Dag! Welke zalige gevoelens in 't hert der Ou ders! der Vaders, der Moeders Na al de gevaren des levens, na al de las ten en moeielijkheden, de kinderen zijn elf jaar geworden; ziet ze daar gaan, hubs en vrolijk, gelukkiger als prinsen en princessen, den dag dat zij voor d'eerste maal deelnemen aan de grootste en verhevenste Geheimenissen van den Gods dienst. DE ALTAAR GEHEIMENISSEN. Zooals de oude Vondel zong Aan 't hoog altaar; daar God zijn waardste pand U schenkt tot een verzoenende offerand En offerspijs; het zalig tegengift Van 't doodelijke ooft en errefzonde, En prikkel van ongoddelijken drift.... De heilige Pastoor van Ars, van d'Eerste Communie sprekende, wekte altijd de kinders op, om vuriglijk te bidden voor hun goede Ouders, aan welke zij toch zoo veel verschuldigd zijn... Die zijn Ouders eert, zijn glorie vermeêrt en waar komt de dankbaarheid beter te pas, dan als voor d'eerste maal de Almachtige God in t hert zijner jonge Christenen daalt En dat er zijn, achtbare Menschen, die 't groot Ge- van Policie willen, bijzonderlijk voor Brussel,luk der Eerste Communie aan hun kinders willen ont rukken om de Wetgevende Kamers te beschermen. M. Frère is op de rechte schreef niet gebleven; hij heeft de voorloopige overeenkomst verworpen; het algemeen stemrecht aanveerdt hij niet; maar hij zou willen eerst de Kamers ontbinden, herkiezen en dan zien. M. Janson is van 't zelfde gevoelen; maar Mren Sainctelette en Buis denken dat men niet mag gaan reizen zonder te weten waar naartoe. M. Janson, de groote Vriend der gelijkheid, heeft ver klaard dat het getal kiezers der Steden en van den Buiten in d'evenredigheid van hedendaags zou moeten zijn! (En dat spreekt van Gelijkheid en van Vrijheid en dat wil niet laten onderzoeken of er onrecht bestaat!) Mr Buis verzet zich met alle geweld tegen een Verte genwoordiging der Minderheden. Eindelijk zijn er die vragen van de debatten te openen en beginnen met een lange redetwist in de Kamer en een wreed geschrijf in de gazetten... o Dat de KatV.ibftke Meerde»he:d en eersten denjfciid met nu .teloos ovei,jr*r >n van 1884, 86," 88 en 90 ïrbben v .j vioegen; en dat is een smartelijk ongeluk; ten tweeden, «de Buitengemeenten vragen dringend en spoedig een rechtveeulige wet op het armwezen. Op d'ONDERSTANDWOONST. Heeren Gekozenen, vraagt die wet nog in dezen zittijd, en ge zult eens zien met de volgende kiezing, hoe hartelijk den Buiten u zal ontvangen, daarbij 't is rechtveerdig en noodzakelijk. Tenderden, ge ziet hoe de liberalen bestaan: Janson en Buis beginnen al tegen den Buiten te roepen; dat er daar te veel Kiezers zouden komen, met het Hollandsch en Engelsch stelsel; luistert naar die flierefluiters niet; de radikale gazetten spreken van opstand; welnu, eens voor al, hard tegen hard; den straatoproer gedempt tot het ui- terste. Ten vierden, de macht van 't Gouvernement of van den Koning niet versterkt. Wij zouden er de baten van betalen.... T'Antwerpen, te Brussel, in de Walen vindt men rijke Vrijdenkers, die van geen Eerste Communie willen voor hun zoons en dochters Ze zijn er zeldzaam, gelukkiglijk; Maar door haar Socialismus wil de Logie den haat tegen Christelijke Leering en Eerste Communie on der de menigte van 't werkvolk brengen. Toen Bisschop Lambrecht vaststelde dat de kinderen twee volle jaren moeten te leeren gaan, dan lag Vooruit daar te spoken en te gekken en noemde de Christelijke Leering flauwen zeever en geestverstomping! O verjaar schreef Vooruit: Konden wij zooverre gera ken de Eerste Communie af te schaffen Van jaar tot jaar werken de Socialisten van Gent ge weldiger, voor een civiele Eerste Communie. Op den dag der Eerste Communie zullen de werklie den overwegen welk oneindig nadeel zij doen aan hun eigen en aan hun kinderen, met naar die goddelooze sekte en. Denkt toch of de Samenleving zou mogelijk o. \L- ©- i" v'i1 Voo.Uit i -R b der Eerste Commune, de dag der Broeder- •".■jkheid, arm en rijk aan dezelfde Taiel, verzaad met de zelfde Hemelsche Spijs, het armste kind bedeeld gelijk het rijkste... O in deze tijden van woeling en van oorlog tusschen de standen, van Haat en van Wraak, mocht het voorbeeld van het Altaargeheimenis ons allen tot een dracht en vrede geleiden!.. Dat Socialismus moet weg; ongeloof, geldzucht en zedebederf zijn d oorzaken van Socialismus... De werkmenschen moeten kunnen leven of de wereld is ziek; en geneest die ziekte niet, er komt koorts, schokking, vernieling... Het wierd zondag nog gepreêkt ind'Hoogmis van St Martenskcrk, door Mr den Deken Raemdonck, dat Ons Heer voor 't Volk de levens middelen vermenigvuldigde, dat er nog veel overschot was... Dat is verre van zijn bekomste niet t hebben... Dan wierd ook 't bestaan van God bewezen, de macht, de goedheid van God en dat men God kan loochenen, dat men kan ondankbaar zijn, maar dat niemand aan de be looning of aan de straf der Almacht ka.i ontsnappen... 't Is in d'Hoogmissen dat de groote lessen van 't Evange lie aangehaald worden en toegepast... Dat d'Eerste Communiekanten toch wel bidden voor hun goede Ouders, voor hun Familie, voor de werkende klas, voor Vlaanderen, ons welbeminde Vaderland nog voo. stemmen; tnj men zegt dat'i&Ju. Minister Rokka, zvv. ongezegende gedachtenis.. voort en de leening der 100 al kunnen schikken. In Chi. ten dat wij er bijna niet klaar z poêrrook. Het schijnt dat d'Oproeriuigea venliggen en dat Uruguay als scheidsrechter 011.-. zal komen. In Brazilië is 't nu nog al stillekef wei en den President heeft doen afroepen dat al d'haven open zijn voor den invoer der goederen uit de Vereenigde- Staten. Er is in Brazilië veel min maïs en tarwe dan vroegelings; maar 112 millioen bussels tarwe en 979 m. bussels maïs; de moeite niet, zeggen z'in Amerika, waar alles in 't groot geschiedt; als er maar tien huizen afbran den, komen de Pompiers nog niet zien.. Ze beginnen in Amerika veel teipreken van de Wereld-Tentoonstelling te C" In DUITSCHLAND is 't groot nieuws het ontslag van Minister Gossler en de ziekte van Winthorst; Gossler was een discipel van Bismarck; hij vervolgde geerne de Katholieken; de jonge Keizer had hem reeds aangepord tot verdraagzaamheid; maar Gossler ging voort in zijn dweeperij en eindelijk heeft Gossler zijnen kassaart ge kregen. Als zijn opvolger is aangeduid Mr Zedlix Traetzschle, Voorzitter van Posen. Daarmee zal ongetwij feld die leelijke Schoolwet vallen. Iets dat veel gerucht maakt in Duitschland is de ziekte van den ouden Winthorst, aanvoerder der Katholieken en de Duitsche Paus genoemd door de Prostestanten, 'ne Man van moed en van karakter, die voor de dood niet zou achteruitgaan, die de waarheid durfde zeggen aan 't oud Petje Pruis en die even manhaftig blijft in zijnen ouden dag.En ziet nu eens welke achting Winthorst heeft; hij ligt ziek; elk is bekommerd, Protestant, zoowel als Katholiek; Keizer Willem komt in persoon naar 't hui» van Winthorst vragen hoe het ermeê is; de Keizerinne zendt bloemen om den zieke te verheugen, 'tis, zelfs binst 't leven van den Christelijken Held, een algemeen huldebewijs... Volgens de laatste berichten is Winthorst veel beter; men hoopt dat hij zal herstellen. In ENGELAND hebben de Kamers een buitengewoon krediet gestemd van 25,836 pond sterlings vnnr 't. hon- geiiijöenöe ieriariu. ui i'rantnjK gaat net nog al re delijk stil; de Katholieken beginnen te begrijpen, dat zij moeten werken boven alle partijschap voor hun Chris- tene Geloof; anders gaat hun Vaderland een wilde Natie worden. In Italië wil de nieuwe Minister di Rudini wel staan met g'heel de wereld, alsook met Oostenrijk. In Duitschland zijn de mijnwerkers aartsdwees;ze mo gen d'hand geven aan de koolmijners van Belgenland; in donkere plaatsen werken, geeft donkere gedachten. Op donderdag 19 maart aanstaande om 2 1/2 uren, heeft aldaar de in hulding plaats van een prachtig Orgel, komende uit het wijdvermaarde Orgel-fabriek van Geeraardsbergen Zonder twijfel zullen de kenners en liefhebbers van 't om liggende dit feest willen bijwonen, en bijzonderlijk de St Niklazenaars, die dit orgel zullen willen vergelijken met het overrijk betaalde orgel, onlangs in hunne stad ge plaatst. Het orgel zal gehouden werden door een talent vol e* beroemd orgelspeler, M Leander Vilain, prijs van uitmuntendheid bij 't Koninklijk Conservatorium te Brussel, Kapellemeester der St Pieterskerk en Orgelist van 't Kursaal te Oostende. Te koop in onze Bureelen De Wegwijzer voor Tijd en Eeuwig heid, door Alban Stolz, vertaald naar de ld0® Duitsche uitgave. Prijs i,5o franko 1,60. Geschiedenis der Benedictijner-Abdij van Affligem, door Dom Bernard O. S. B., een schoon boekdeel in 8° met pla ten, prijs 3,oo. op de HOEVE, handboek van scheikunde en levensleer op landbouwvruchten en landhuishou delijke dieren toegepast; vertaald naar de vijfde Engelsche uitgave door Paul De Vuyst, Doctor in Rechten, landbouw ingenieur, Staatslandbouwkundige enz. en P. Wauters, landbouw-ingenieur, Staatslandbouwkundige enz. met uitge breide notas van de vertalers en van A. Proost en A. De Marbaix, Hoogleeraars aan de Landbouwschool van Leuven. Prijs 2,75. o Allernuttigst voor iedereen, om wel en profijtig te leeren koken, om eene goede keukenmeid te worden; om te leeren de tafel dekken, enz. Grooten Cauderlier in band, 5,00 't Zelfde boek in 't kort 1,00 Pasteiën en Confituren 2,00 Belgische Keukenmeid 1 >00 0 voor Uit de werken van St Alphonsus, prijs 1,00 franko 1,10. OF door Silvain Van der Gucht. XXIV. ONVERWACHTE VRAAG. Amenzegde Mr den Deken van Aalst, in zijne liefde voor de ongelukkigen, dien ongelukkigen PaulusVan Voorde oprechtende en omhelzende. Paulus an Voorde hield niet op van tranen te storten; Mr den Deken liet hem geworden, welwetende, dat er niets het hert meer ontlast dan de tranen van vreugd en van verlossing... Met verrukte oogen aanschouwde hij dien bekeerden en veran derden mensch... DePriester! zijn hert is zoo groot voorde on gelukkigen!... Nooit is er in de Christene Landen een ziekte of een ander groote ramp geweest, of men zag den Priester aan 't hoofd der Zelfsopoffering.Bijzonderlijk als er van werkvolk ge sproken wordt, van zwoegen, van lijden en van ongeluk, dan moet de naam van Priester met eere vermeld wordenIn d'Oor- logen, vooraleer de barbaarsche wreedheid aanvangt, 'tis de Priester die met 't woord: Vrede! Verzoening! de bloedstorting wil beletten... Als zijn woord verstooten wordt, als Haat en Wraak verschijnen, als de kanons gebulderd hebben en de bajon- netten met bloed zijn geverfd ot in de lichamen in stukken gebro ken, dan is het de Aalmoesenier, de Priester die verschijnt op de verhakkelde slagvelden,waar de laatste kogels verschoten worden; en wat doet hij daar: De stervenden helpen en troosten, van den God van Vrede spreken, hun biecht hooren; de gekwetsten hel pen verzorgen en vervoeren, moed en troost in 't hert doen dalen. In dezen strijd voor 't leven, tusschen de onverzadelijke Geld zucht en de zwoegende uitgeputte menigte, de Priester houdt niet op, het woord des Heeren te preêken, voor Broederlijkheid en Liefdadigheid, ja, voor Broederlijkheid; hij houdt niet op, de ijdelheid der weraldsche goederen te doen zien, de kortheid van den tijd, dat wij hier allen kinders zijn van denzelfden Vader, dat ons doelwit niet moet zijn veel schatten te vergaderen, maar tot nut en hulp van den Evenmensch te strekken, en even als op de slagvelden, dan gaat de Priester ook tot de gesneuvelden, tot de gekwetsten der hedendaagsche Nijverheden, om hulp en balsem op de wonden te gieten, om die afgebeulde werklieden te hel pen... 't Zijn monsters van ondankbaarheid, de Socialisten van Gent die gedurig op de Priesters uitvallen, die met leugens en valschheid de Priesters op d'hatelijkste wijze afschilderen... En is er éen werkende man van recht gemoed die geloot kan geven aan hun valsche artikels en aan hun venijnige uitstrooiingen?.. Als het slecht gaat in de wereld, in de wereld van den Arbeid, in de wereld der Huishoudens, der Jonkheden, als er Haat en Twist komt tusschen Baas en Werkman, 't is omdat men naar 't woord van den Priester niet luistert.... Paulus Van Voorde Gered cn genezenGansch veranderd sedert dat hij zijn eigen had geweld gedaan, dien Haat uit zijn hert geworpen en met vu righeid had gebeden: Gelijk wij vergeven onze schuldenaren. Het geweid dat men zijn eigen aandoet voor 't Goed, wordt dadelijk beloond. Paulus, zegde heer Gysebrecht, ik heb u mijn woord gege ven en mijn woord zal ik 'houden; van heden af komt gij bij mij inwonen. - Och, heer, 't is te veel goedheid. - Twee dom polaars zijn wij geweest,-twee droeve mètteleers, nu gaan wij een ander leven beginnen. Binnen een uur is uw kamer gereed; ik zal den knecht zenden met een handkarreken; laadt erop hetgene gij begeert te bewaren; over 't andere kunt gij later bsschikken.. Zoo gezegd, zoo gedaan Aldus namen zij vriendelijk afscheid van den Kluisenaar en gingen welgemoed naar huis. Daar wierd M. Gysebrecht afgewacht door zijnen jager Vale rius, die hem verzocht eenige woorden in 't bijzonder te mogen spreken. Men kan wel denken, dat deze vraag door M. Gysebrecht wierd toegestaan aan den dapperen jager die zijne dochter van de dood had gered. De jongeling wierd in de spreekplaats gebracht. Welnu? Valerius, vroeg zijn meester hem, nieuwsgierig zijnde om te weten welk bijzonder feit er hem ging meegedeeld worden. Mijnheer, zegde Valerius... Mijn goede heer.. Spreek maar vrijelijk. Mr, neem het toch niet kwalijk dat ik u misschien in uw bezig heden kom stooren. Gij weet dat ik door u uit d'armoede ben verlost en niet gewoon ben iets te ondernemen zonder u te heb ben raad gevraagd. Het is deze gewoonte, Mr, die mij heden aan port u te komen "spreken over een zaak, van welke g'heel mijne toekomst arhangt. Spreekt, jongeling, als 't van mij afhangt, uw geluk is ver zekerd; want ik ben u veel verschuldigd. Mijnheer, gij ziilt dan dienen te weten, dat Paula de doch ter van Beth PaulaPaula Ja, Mr, dat ik sedert veel jaren voor haar een grondig me delijden heb gevoeld, ze wierd toch zoo wreed door hare moeder mishandeld. Welnu, welnu vroeg heer Gysebrecht koortsachtig. Mijnheer, ik ben een arme wees op de wereld, nadat die wreede goddelooze Beeldstormers mijn Ouders hadden ten onde ren gebracht en ons hofsteê afgebrand, dat die brave menschen van verdriet stierven, ik ben hier wel bij u, ik zou bij u mijn le ven willen slijten. Valerius, dat vraag ik van u niet; ge moet uwen roep vol gen. Welnu, M. Gysebrecht, vermits de moeder van Paula nu dood is en die Dochter gansch alleen in de wereld blijft, op twee dageD 'Rerfvader en moeder verliezen. Gij zoudt dus Ik zou, M. die arme wees als huisvrouw willen nemen; al heeft zij niets, z'is toch deugdzaam en werkzaam en met werken en sparen we zullen toch aan den kost geraken.. M. Gysebrecht zijn aandoening was zoo hevig dat hij gedurende eenige oogenblikken geen woord kon uitbrengen. Valerius, zegde hij eindelijk, den jongeling bij d'hand ne mende. ge doet wel van mij alles openhartig te zeggen, het hu welijk is de gewone stand van de menschen die in de wereld blij ven; bijzonderlijk een wees gelijk gij, doet wel op de toekomst ernstig te denken.... Maar zeg mij eens, waar zijt gij gisteren en eergisteren geweest Op jacht. M. Gysebrecht, op jacht naar de wolven, met mijn medegezellen, om den omtrek te zuiveren van die gevaar lijke roofdieren. Ge weet dus niet wat er gebeurd is Ik weet Mr, dat Beth gestorven is en dat haar dochter Paula hier verzorgd wordt en reeds hersteld is.. Welnu, goede jongen, de toestand van Paula is dusdanig veranderd, dat zij in staat is het goed dat gij haar deedt, te be- loonen, zonder daarom uw Echtgenoot te worden. Mijnheer, mijnheer, waarlijk ik begrijp niets, volstrekt niets. Valerius, éen woord zal u alles openbaren.. Paula was de dochter van Beth niet. De Dochter van Beth niet? Neen, Paula is mijne dochter Nu was het de beurt aan Valerius van uit de lucht te vallen en daar radeloos en hopeloos staan te sidderen. Mijnheer, mijnheer van Bommel, dat de lucht inviel, met hemel en aarde... Paula uwe dochter Ja, sedert 17 jaren mij ontrukten thans als mijne Dochter herkend door een lidteeken en door de belijdenis van Beth voor hare dood Paula, uwe dochter Mijnheer van Bommel wee mij l wee mijik, die zoo hartelijk genegen was.. Mijnheer van

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1