Mus VAK VOORDE 12 Zondag 2% art 1891 32' OVERZICHT. V.x- MARKTPRIJZEN. zo'QO 2 GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. kerkelijk" nieuws. Paters Redemptoristen, E11 Pater Lebon Loopende Nieuws. Steenhuyze en St-Lievens-Essehe, Nieuwerkerken Erembodegem. £V»Eh£- En tot de Boeren, TELEGRAMS, Mengelingskes. Liedeken. EEN BLOEDIGE WRAAK. 3fad BUREEL, ACHTERSTRAAT. Ööwone Anp.inp.ftn 20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieawa, 1 frank denkleinen regel. AALST zaterdag. Per i heet. 23 lit. 5o c -Tarwefr- 24>°° 2 00,00 O ABONNEMENTS-PRIJS. 18,00 i Fr. 's jaara, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op allo li.idstipt-ookil. 18,00 2 genomen, rechtstreeks bij ons cf door Post of Briefdragers. 00 0 AALST, 21 MAART 1891. De groote Kerkelijke Dagen... Is't waar dat in St Jo- sefskerk eenige liberale-radikaalkes zijn gaan spotten met de Volksgezangen in Gods Tempel Dat ze daar expres valsch zongen?... Schoon manieren!... In hunnen Geuzen- tempel worden ze gerust gelaten en in Gods Huis komen zij de Diensten storen! De groote Kerkelijke Dagen Palmzondag, 't Lang Evangelie, van woensdag af, de Donkere Metten, Witten Donderdag; aanbidding van 't Allerheiligste; 's avonds ten 8 ure Plechtigen Dienst; Goe den Vrijdag, hertroerende Diensten ten 9 ure en 's avonds ten 8 ure; Vereering en aanroeping van 't H. Kruis; en dan, Paschen, de Verrijzenis en Alleluia.Ze zullen niet kunnen zeggen dat in Aalst 't Woord Gods niet genoeg verkondigd wordtZondag wierd in St Martenskerk de Meditatie gepreêkt op een allertreffendste wijze; zulke Sermoenen zijn kapitale zaken in de Christene Wereld; zelfde Zondag wierd in St Josefskerk de Plechtige Missie geopend, door de die wonderbare Predikanten en Zielgeleiders; van dag tot dag is er meer Volk, 's avonds is de toeloop geest driftig en buitengewoon, 's avonds ten 8 ure voor de groote Volks-Sermoenen.... Het Christene bloed is verre van uitgestorven te zijn; als ge dat hoort, van die St Jo sefskerk, met welken drift, met welke liefde de Volkeren komen toegeloopen... En 't zijn vermaarde Predikanten. Menschen, zoo verklaarde donderdag een Statieman, een bediende van de Statie, ik heb hier t'Aalst al veel Missiën bijgewoond, ik heb van allerhande Paters hooren preéken, in ons Kathedraal, bij de Paters Jesuieten, in 't Beggijnhof, in St Josefs, maar nog nooit, van mijn grondig leven heb ik een Sermoen ghoord gelijk giste ren avond OP DE DOOD Nog nooit, dat mag ik u ver zekeren.... De Missie duurt voort; maandag, dijnsdag, woensdag, donderdag en vrijdag ten 5 ure, Sermoen in'tFransch; zelfde dagen, Sermoen ten half zes, ten 8 ure 's morgens in 't Vlaamsch en ten 8 ure 's avonds groot Vlaamsch Ser moen.... Ileere Dominus! Almachtige Herder! dat gaat hertroerende schoon zijn in St Josefskerk, Donderdag de Verlichting en Vereering van 't Allerheiligste en Vrijdag d'aanroeping en d'aanbidding van 't H. Kruis.... Nooit of nooit zal dat in Aalst zoo bewegelijk en zoo plechtig ge beurd zijn in St Martenskerk; wat gaan we daarvan zeggen? 'tls'ne Leeuw in zijn preêken, riep 't Volk maandag avond, na dien grooten Redenaar geboord te hebben over Wat Christus, wat de Kerk, wat de Priesters gedaan hebben voor 't Volk. 't Is 'ne Leeuw, zegde 't Volk; dijnsdag liep de Conferencie op de Eeuwigheid; woensdag op de Zonde, maar op een wijze gelijk men nog zelden geboord heeft... Pater Lebon is van de gehalte der groots;* Kerkelijke Redenaars die in de Geschie denis vermeld worden. Hoe machtig schoon, riep men, hoe wonderbaar',. Zulke Man, met zulk hert en zulk taleDt, moet Voordrar-h.en komen geven in de Werkmanshuizen; alzoo zullen de goddeloosheden van 't Socialismus wel weggevaagd worden. v/iJ, Katholieken, zijn verzekerd van in de Waarheid te zijn en den goeden weg te volgen. W'hebben de Veropenbaringen, w'hebben de Mira kelen, w'hebben de stem van ons hert, de gerustheid, den Vrede, we zien dat de Waarheden welke wij belijden, tot de volmaking van den mensch strekken, tot Deugd en Deftigheid, terwijl al de dwaalstelsels den mensch ontaarden en zedelijk doen vervallen. Wij, Katholieken, zijn gerust en moeten niet weten wat den anderen kant zegt. Maar gij, liberalen, radikalen, pan theïsten, materialisten, atheïsten, epicu risten en nu ook Socialisten. Wat is uw woord Vrij onderzoek, niet waai? Alles weten, alles wikken en wegen, alles onderzoeken; den eenen kant hooren cn den anderen kant ook. (Wij veroordee- len dit stelsel, evenmin als wij kunnen slechte en goede sj ij zen en dranken nemen en gezond blijven, evenmin mag onze geest, onze ziel het slechte met het goede inademen.) maar volgens uw gedacht van vrij onderzoek, gij zoudet moeten de EERSTE zijn, om naar de Sermoenen en Conferenciën te komen, d'eerste om de boeken van Godsdienst te lezen en te onderzoeken. Maar wat gebeurt er Gij hoort en leest al wat vijandig is, dikwijls ingegeven door kwaadwilligheid en wraakzucht, en gij komt naar de Verde diging niet luisteren!... Gij wilt alles onderzoeken en ge weet maar den eenen kantIs dat uw spreuk volgen? Men mag zeggen dat de Geloovige menschen veel beter het VOOR en het TEGEN kennen, dan de aanhangers van 't zoogezegd Vrij Onderzoek.... Wij spreken van eenige liberale radikaalkes die in de Kerk 't Christene Werkvolk komen uitlachen maar we moeten erbij voegen dat veel liberalen toonen dat ze weten wat een Kerk is en een Godsdienstige Plechtigheid. Vrij zijn is eêl, maar 't kost dikwijls veel. Het vleien en kruipen wordt beloond, maar aan de Waarheid dik wijls een zuur gezicht getoond, maar die hooger is als zijn verstand, in distels heeft zijn hert geplant. Ik zeg dat ze zondag in St Josefskerk een wonderschoon Lof hebben gezongen het Memorare, de Pater noster. Eere en dank, M. Teurrekens en Zangers, 't Volk was getroffen en zulke Zang verdient een Hoofdletter, omdat hij d'herten ver heft. 't Is te Brussel, in de Kamers en in de Ministe- riën, dat er schoon, deftige en -''elbetaalde plaatsen zijn, en meest bekleed door Walen. Er zijn nogtans in Vlaan deren veel J onkheden die een Broodwinning "zoeken. Meert, ge moet u haasten om uw Tien Zomersche Dagen te geven. De schatrijke Duitscjie bankier Meyer is te Berlijn bijna schielijk overleden Met al uw geld en goed, gij toch eens sterven moet. Te Monte-Carlo, de stad der Speelbanken, een Duitscherhad onlang zoodanig veel gewonnen, dat men niets dan geld zag in zijn oogen, en als hij alles ging opstrijken, 'tgeld pakte zijn pruisisch hertekenen hij viel dood. Waar gebeurd. 3,5oo,ogo fr. had de Revolutie in de jaren óouitgegeven, ow de Ro meinen tegen den Paus op te maken Den 27 juli 1870 voltrok Napoleon III zijn verraad tegen de Kerk: van dan af begonnen zijne ongelukken: Wissemburg. Wurth, Gra- velotte, Sedan; den 18 October van 't zelfde jaar zond de Keizer zijnen naef Ronimus naar Italië, om er de hulp af te smeeken der Revolutie; maar hij vaarde gelijk Judas, den I skarioot. Den 4 september was 't gedaan met den Carbonnaris Napoleon III. Een Bureeloverste van ons Ministerie is eensklaps van zijn center geraakt; eerst kreeg hij den drift om alles te vernielen; dan ging hij in den wijnkelder Champagne drinken en is nu tot Ukkel opgesloten. Ze zeggen dat er te Parijs voor 100,000 fr. schade is aan de Boomen en Plantagiën... De Roozen zijn ook schrikkelijk duur te Parijs.. Winter, winter, van 1891, wat zullen wij nog al hooren van u en de Fluwenza gaat voort met haar rolle t e spelen. Dien Caïphas, zegt Sixtus, dien leelijken valschen reppigaard, bijna zoovalsch als Napoleon den Derden. Op St-Josefsdag is in St-Martenskerk onder 't Lof een allerschoonste, felle en welgepaste Aanspraak gedaan, in welke nog woorden aangehaald wierden van Pius-den-Negensten; dat er eens een schilderij in't Va tikaan wierd gebracht, verbeeldende den Hemel; dat Pius IX vroeg Waar is Sint„Josef? -'-,i Schilder zei AM ij» Heiligheid, hij is daar in den greep van d'Heiligen; waarop de Paus antwoordde Den II. Jo sef zijn plaats is daar niet, maar hooger op, in d'Heer- schappij, nevens den Heere Jesus en zijn welbeminde Moeder. Te Gent doet de barakkeman Filiep zijnen Jubilé van 5o jaar op de Foore te staan, tot vreugd van 't Publiek... En er moet nog Religie inzitten, want er is een Mis in O. L. Vr. Kerk. TeCiney is een jufter, Mathilde La- loux die al slaapt sedert den 29 Januari. Men kan haar om-den-djanter niet wakker maken. In Hamburg is de Werkstaking mislukt, z'hebben 395,000 marken gekost. Audenaarde, schoon warm kerksken van Pamel, en de nieuwe Statie, 't zal iets zijn. Lippen te Gent, Six tus wenscht u 'ne zaligen Paschen en in den Noordkant gaat het ook goed. De complementen uit Uruguay dat het daar gaat zomer worden, en morgen zaterdag is 't den Kwinoks. LST m a*>n*et vem"men Verzekeringen tegen Brand. HeerenGekozenen, vergeet die belangrfjkeGemeenten niet de aanhouder wint; heeft zijn Exselleucie Mr de Minister nu den Mallpost niet toegestaan, hij za1 eindigen met uw billijke vraag toe staan. Die twee schoon en groote Gemeenten, een uur van alle Statie en zonder eenige Gemeenschap dan de voituur van Sinte Picter, neen. dat kan niet blijven duren. Aalst hadden voor hun hertlapkes de Socialisten van Gent over een zaal beschikt te Nieuwerkerken, zonder zelfs d'aanvjaag te doen... La pro- priété est le vol. Jammaar, ze zijn te Nieuwerkerken ook 7 aar, en er volgde een aanbevolen brifef. en als ze toch kwa men afgedaggerd.'t was Achteruit, in plaats van Vooruit!.. De Prochie afAardig Vlaamsch, zei de Waal en hij las latijh. krijgen en gingen afgeven in een tent.. Veel menschen van Erembodegem weten zelfs niet dat de Radikalen daar geweest zijn.. Wat oprapeliog van Volk hadden ze, en daarop schrijft Vooruit GROOTEN BIJVAL.... 200 Landslieden Geen xo oprechte Landslieden... Maar liegen is een deugd bij d'on- geloovige Soort. kiezen op den Buüen en te Brussel op den 7stfn Sept. en t'Oostakker. de laatste Boer moest den kop ingeslagen wor den.. Hoeft 'ne mensch ooit zulke kwakzalverstreken ge zien, 'k vraag het aan g'heel de wereld en aan al de na burige Parochiën. De Kiezingen. De Minderheden. Achtbare L eden, nu ziet elk kant en klaar, dat de ra- aikale liberalen een spelleken van krommen-ambacht wil len spelen... Ze willen van geen redelijke uitbreiding der kiezing; ze moeten eenen Toren van Babel hebben, om wanorde, misverstand te brengen... Elk zijn gedacht, zei de Vent en hij bolde in den gracht... Maar 't Katholiek zal eenparig en krachtdadig de listen en kuiperijen ver ijdelen.. En al meer om meer verschijnt het Recht der Minderheden; de groote Steden bidden en smeeken voor de Vertegenwoordiging der Minderheden; te Brussel, te Gent, te Luik, t'Antwerpen enz. zijn de Katholieken een o voor 't cijffer, en hebben op 't Stadhuis niets te zeggen. In de Kamers weerklinkt nooit een katholieke stem uit Luik, Bergen, Charleroi, Doornijk... Elk zijn recht, is er iets treffelijker Betalen volgens verdiensten. Indien er bewezen wordt dat de Minderheden nadeelig zouden zijn aan de klein Gemeenten, niets belet van dit te voor komen door een artikel in de Wet... Bijna al de katho lieken gazetten schrijven dat elke uitbreiding van kies recht moet gepaard gaan met de Vertegenwoordiging der Minderheden. Wonderbare zaken in Duitschland. Ludwig Winthorst overleden, zaturdag, de laatste woorden van den Held waren: Jesus, dir lebe ich; Vater in deine Handen befehle ich meinen GeistWinthorst overleden, en naar zijn nederig huisje in de Jakobstraat te Berlijn een eerbiedi ger, .-r, on toehoorden toeloop van Protestant en van Katho- liek, van groot en van klein. Elk eerbiedigde dien man, 0/TuUt hij zoo rechtzinnig was en zoo edelmoedig.... Ne g\W lee/do hij en tot Kano ver staat een kerk, een ka thedraal door "riem gebouwd voor 't Katholiek Volk.... Keizer Willem heeft bevolen dat Winthorst een eerbewijs zou ontvangen, gelijk er maar gegeven wordt aan afge storvenen van 't Keizerlijk Huis... Menschen, is 't niet juist gelijk in 't oude Testament: De nederige Mardocheüs verheven en de trotsche Amman gestraft!... Bismarck, de vervolger van 't Christene Volk, in ballingschap aau 't knarsetanden en aan 't verwenschen; Winthorst, de aanvoerder der Katholieken, vereerd als 'ne Prins van 't Keizerlijk Huis!... Winthorst had den ouderdom bereikt van 80 jaren; hij laat een weduwe en een dochter Maria. Als een echte Duitscher vroeg hij 's nachtsvoor zijne dood een glas Duitsch Bier om een Hoch te doen aan Vader landen Keizer.Op de begravenis was Keizer Willem vertegenwoordigd door generaal Wedell en de Keizerin door graaf Minbach; al de soldaten moesten op den door tocht de wapens aanbieden; het lijk is gedragen door de Triomfpoort van Brandenborg; in de statie is de Keizer lijke zaal opengezet voor 't lijk dat naar Hanover wierd overgebracht. Winthorst ligt begraven te Hanover in de kerk door hem opgebouwd. In Argentina is generaal Mitre, de teekomende Voor- z'itter met veel glans en luister ingehaald; er was een kor- tege van 50,000 personen, met veel muzieken... Bit alles te Buenos-Ayres. Generaal Rokka is eensgezind met den nieuwen President... Goed,goed,goed! alsd'Argentienen in bloei komen, dan mag er nog al reparatie vallen aan de Pachthofkes.Bon, zegt Fon... Op.mijn goei trouw, zei de vrouw, zegde ik alles aan den magerer. met zijn lange frak, en zijn klein kopken in 'ne zwerten sjhari g^Toeffeld. 0 ??De Socialisten van Duitschland zenden ook "levoü van Rouwbeklacht naar Parijs voor de enar?g dei Commune; 't is in Maart 1871 dat die lekkere gasten iuifc' afschuwelijk Schrikbewind zijn beginnen aan Parijs cp te leggen; in Maart 1871... Spreekt ereens de menschen van, die alsdan te Parijs woonden, ge zult stukken hoo ren. 0 In Ierland duurt de roeteling voort met Parnell, tot groote schade des Vaderlands... Alzoo wordt Ierland in de dompelstraat gejaagd. In de distrikten waar kiezing is, komen twee verschillige Iersche kandidaten op. 0 De verjaardag der Commune is te Parijs nog al stil ver gaan, dank aan de wijze maatregels van 't Gouvernement. T'Aalst zijn zondag ook goede maatregels genomen.. Er is geen oproer geweest.. Als de deur wel gegrendeld is en de dieven komen niet, dan is alles linea recta, gelijk hei zijn moet. 0 Onze Koning Leopold is te Londen in den vollen glo- riamundi; nu is 't ontbijt in 't Paleis der Koningin, zijn matante; dan eetmaal bij den Prins van Wallis; dan ont vangst en saluadeering bij M. Gladstone en ander hooge personen.. In de school gelijk in de wereld, er moet ie mand op d'eerste bank zitten. 't Is voor de zaken van den Congo dat Leopold II naar Engeland is... Er zijn moeielijkheden. naar g'herl do wereld. BELGIE van i tot i5 wooiden o,5o en per serie van 5 woorden o, 10 c. meer. Voor Frankrijk, grensprovinciën 10 c. per woord; voor ander Departementen en voor Korsika l5 c. Holland en Luxemburg 5 c. per woord, waarbij So c. per tele gram (ze zijn daar nog al lekker). Engeland i5 c. per woord en daaibij 80 c. per telegram. Algiers. Oostemjk, Spanj<-. Italic, Roemen. Turris. 25 C per woord. Bosnië, Herzegowina, Gibraltar, Montenegro, Portugal, Rumenië, Zweden 3o c, Malto, Russisch Europa \i c, Noorwegen 32 c. Griekenland, de Turk 55 c. Buiten Europa. Afrika Eilanden der Groen Kaap 5,80 per woord, Bolema 7,20; Trar.s<?aal. Netel, Durban, Mozambiek 10.60 a 11 fr. Egypte 2 a 2,So; Souakm 2,85; Alexandria 1,75. Asië en Australië Aurane 6.6:, Tasmanie 1 r,t5 a 11,9?. HoDg-Kong 8 00; Cam on 8.5o; Nankin 9,10; Peking 10 fr.; Tren-Tsin 9,50 Shanghai 8,75; Corée i5 fr.(altijdper wooid). Java en Sumatia 8; Japan 12,85; Nieuw Zeeland 10,70; Tonkin 7,i5. Amerika, Baltimore, Boster. Brooklijn. Buffelo, Charleston Chicago, Cincinnati, Halifax, Montreal, Neshville,New-York, Philadelphia, Washington 0,90 c. per woord. San Francisco i,55; Vere Cruz, Mexiko 2.25: Guetenala Horduras 4,4?: Panama 5,5o; Havane 3,10; Jamalka 7.60; Martiuika 14.95; Buenos-Ayres 8,76; Bellure 14,55 (altijd per woord); Parrambuco 8,76; Rio 7.82; Para 16,25; Guana 7,80. Cillao 9,35 Het viooltje, het violetje dat nederig bloemeken, tegen den grond verborgen tus- schen 't groen, het heeft een bijzondere schoonheid van maaksel en van kleur, een gezonde reuk en daarbij 't sap van Violen in d'oogen gedaan, verklaart 't gezicht. Een man, te Berg, bij Tongeren, was on der de kerkrechten van het borstwater; men raadde hem dikke boonen, anders gezegd lipboonen of potboonen te braden, te malen en te drinken gelijk koffij; hij deed het, 't maakte zijn effekt en 14 dagen aangehou den hebbende, ging hij weder met de spade in 't veld graven, zoo blijhertig als de oude Hovenier van Helder gem. Wie, wie ontmoer zijn kruis hier niet? Wie voelt geen worm aan 't berte knagen? Wie leeft er zonder zielsverdriet, En vrij van ongemak en plagen? Eilaas wij ondervinden 't all' 't Is hier het rechte tranendal. Laat uwen moed niet zinken, vriend En droogt de tranen van uw wangen Den zondaar heeft een kruis verdiend, Maar 't kruis zal hem niet altijd prangen. Draagt hij geduldig hier zijn kruis, Hij blinkt wel eens in Godes huis. Gij klaagt en vloekt, wanneer gij lijdt, Wat zal die lastertaal u baten Wilt gij de kroone zonder strijd?... 't Gaat zoo niet onder Gods soldaten Kloek aan den duivel neèrgeveld Den schoonen Hemel lijdt geweld. Het kruis o Heer 't is onzen troost. Den kruisweg is den weg naar 't leven. O neen gij kondet aan uw kroost Niets beter hier dan kruisen geven. Wij danken uwe Majesteit Het kruis leidt ons ter zaligheid. Kloek aan beklimt den Golgotha Daar ligt het werk nu, hie est labor Maar ook dan glinstert gij weldra, Met Jesus, op den berg van Thabor. Volgt Jesus hier, dan volgt gij Hem Tot in het nieuw Jerusalem. OF door Silvain Van der Gucht. XXV. ALLEN IN VREUGD. Een jaar is verloopen. Gaan wij terug naar Haaltert, bij onzen achtbaren Vriend, heer Gysebrecht. Hij had deftig zijn belofte volbracht en Paulus Van Voorde bij hem doen inwonen. Ziet hem daar, dien Paulus Van Voorde. Herkent gij nog in dien blozenden frisschen man, den droeven dompelaar van vroe ger tijd? Ach, nauwelijks had hij zijnen haat afgelegd en rechtzin nig den Vaderons gebeden, als een gansche verandering in hem was ontstaan en al wat hem vroeger zoo zwaar en zoo lastig scheen was nu een pluim en een genoegen. De goede heer Deken van Aalst, die ieverige en manhaftige Priester, te vergeefs zult gij hem op aarde nog zoeken; na een korte ziekte is hij overgegaan tot een heter leven, beweend door al zijn Parochianen, maar bijzonderlijk door d'Armen en de Nood lijdenden; och zij hebben in hem eenen trooster en eenen Vader verloren.... De wolven zijn voor goed uit de Vlaanderen verdwenen en nu is Valerius bij zijnen weldoener komen wonen en is er als toe- zichter werkzaam. Zijn oogen stralen van hoop en van vreugd En Leda?.... Luistert Toen de reeds verzwakte zonnestralen, bij een frisschen Octo- ber-morgend door uwe vensterruiten dringen en gij een gevoe lige ziel bezit, maakt zich een eigenaardig gevoel van u meester, een gevoel dat u zachtjes naar buiten lokt. Naar buiten, in de zoete eenigheid Ruimer ademt men aldaar onder de geelverwige kruinen der boomen, door welker gekromde takken de zon hare lieve stralen zendt. Den Dichter vooral is die laatste zomerdag welgekomen, want de regenbuien en de grijze mistluchten der voorgaande da gen deden hem reeds met hartzeer den naderenden winter te ge- moet zien. j j 4 Het was op zoo een betooverenden morgendstond, dat M. Gyse brecht van Bommel in gezelschap van Paulus Van Voorde zijn ge wone uitstap deed in de velden en langs de bosschen; gesproken en geredekaveld hadden zij over den tijd en over d'omstandig- heden; over de schoon beloften der Hervormers, beloften die uit gekomen waren op ramp, op diefstal, brand en moord. De menschen laten zich zoo licht bedriegen door schoon beloften, zegde heer Gysebrecht. Och, heer Gysebrecht, antwoordde Paulus Van Voorde, gaat het zoo niet met al wat kwaad en slecht is?.. Hoe ben ik ge varen? Dehooze geesten bliezen mij in, dat ik niet kon gelukkig zijn, of ik moest wraak nemen en mijnen haat voldoen.... En hoe meDig jaar ben ik ongelukkig geweest! 't Is waar, Paulus, de helsche geesten wekken op tot kwaad door schoon beloften: Herinnert gij u nog hoe de Predikanten der zoogezegde Hervorming uit Gent afkwamen naar de klein steden en naar de dorpen? Ja, ja, heer Gysebrecht, dat is mij goed in 't geheugen ge bleven. Z'haalden al 't lijden en 't ongeluk en de verdrukking op; ze gingen alles veranderen en verbeteren; vrijheid en broederlijk heid zoudeu alom heerschen.... En nauwelijks hadden zij eenigen aanhang of wat zag men De kerken plunderen! Ja, wee voor ons Nederlanden; op benen nacht -400 kerken geplunterd!... En welke vrijheid hadden wij, Paulus! Och, goede heer, de vrijheid van de schelmen en dieven! Juist, Paulus, juist, zij waren vrij om te rooven en te ste len, te branden en tc moorden, te vloeken en te duivelen... Een aardsch Paradijs beloofden ze! En hoeveel honderde Pachthoeven hebben ze niet* in brand gesteken, en hoeveel duizende misdaden zijn er niet straffeloos gepleegd M. Gysebrecht, is dat ooit gezien in ons Vaderland Hoe veel dorpen zijn er niet ontvolkt? bijzonderlijk in 't omliggende der groote steden? Ze gingen ons Vrijheid en Welvaart brengen, die goddelooze schurken; en wat hebben wij gezien? Geen vrij heid voor al wat deftig was! Alle Vrijheid voor 't schuim der.Sa menleving! Paulus, nu dat de menschen geleerd zijn, laat ons hopen dat ze zullen wijzer worden en voortaan niet meer luisteren naar be- driegelijke woorden. Volgens de nieuwerwetsche Predikanten uit Gent ging alle goed volgen; en wat is er gevolgd? Benden dieven en baanstroopers zijn uit Gent gekomen, om de dorpen te plunde ren tot over Wetteren, totMassemen en Oordegem toe.... Zoo spraken die twee brave lieden over hunnen tijd, de ver maarde Zestiende Eenw, waarin zij leefden. En al klappende waren zij thuis geraakt, alwaar M. Gysebrecht een tijding vond die zijn hert verheugde. Een tijding over zijne dochter Leda. Ja Leda, zal men vragen, we zijn bijzonder nieuwsgierig hoe die deugdzame dochter het stelt Hoort, wat Ued. begeert te weten en het einde van dees VerhaalReeds een jaar is juffer Leda in een kostschool te Gent, bestuurd door Kloosterzusters. De Beeldstormerij had alle derge lijke gestichten gesloten; doch nauwelijks waren de kerken her opend en was de Vrede teruggekeerd, als de Zusters tot d'alge- meene vreugd wederom bezit namen van hunne verwoeste Ge stichten. In*die voortreffelijke kostschool van Gent had juffer Leda een onderwijs genoten, volgens den stand welken zij inde wereld moest betreden. Alle maanden was M. Gysebrecht zijne welbe minde Dochter gaan bezoeken en dankte gedurig meer en meer de Goddelijke Voorzienigheid van hem zulke edelhartige Dochter te ruggeschonken te hebben. Weldra had hij gansch haar vertrouwen. Wat in heur jeugdig hert bovenzwom, was eene vurige liefde voor haren goeden Vader; nu wist ze wat hij geleden had, sedert de dood harer moeder en al wat het deugdzaam kind vroeg, was van haren Vader te kunnen troost en vreugd verschaffen op zijn verdere levensdagen. Als een wijze Vader doorzocht heer Gysebrecht het hert zijner dochter; hij bemerkte in haar een ontroering telkens dat er van Valerius gesproken wierd. Aan dien jongeling was juffer Leda haar leven verschuldigd; zonder hem had de Wolf haar verscheurd en zou de bedrukte Vader nooit of nimmer zijn kind hebben te ruggezien. Doch was er niets meer dan dankbaarheid en herkentenis? M. Gysebrecht moest bekennen van ja; en zonder aarzelen nam hij 't kloekmoedig besluit die verbintenis van twee harten niet te beletten. Valerius was een deugdzame jongeling, van treffelijke Ouders, ook een slachtoffer der 'Beeldstormerij; Leda verborg aan baar Vader niets wat er in hare ziel omging, doch voor niets ter we reld zou zij hem verlaten. En indien ik u voorstelde, vroeg de heer Gysebrecht, indien ik u voorstelde hier op mijn kasteeltje te komen inwonen Ge weet ik ben gansch alleen op de wereld; buiten u heb ik geen huishouden en uw geluk is mijn geluk Eenige weken nadien liep g'heel Haaltert naar de Plaats en naar de Kerk; het huwelijk wierd er ingezegend van M. Valerius Van Varenwyk, met de weledele jonkvrouw Leda Van Bommel. Een der getuige van dit gelukkig paar was Paulus Van Voorde, dieinzulken gelukkigen mensch was veranderd, sinds dat hij naar de stem van de Godsdienst had geluisterd. Veel plechtigheid omringde dit Huwelijk; er was Feest in de Kerk, Feest op het Dorp,"en ook Feestin d'arme huizekes, want een milde overvloe dige uitdeeling van Brood en andere levensmiddelen waren ge daan, om door de Gebeden der armen de zegening des Hemels te verwerven. Paulus Van Voorde bleef t'Haaltert wonen in een net huisje nabij de Kerk en sleet gelukkige dagen in de vriendschap van M. Gy-

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1