Be groote Bende 13 Zonda Maart 1891 32810 Jaargang OJt/w^v^w c p1©i i aa DENDERGALM GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Loopende Nieuws. Staat en Leest. Scheikunde Keukenboeken Handboekje d'Eersle Communie. DER KERKDIEVEN. BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Anaancen 20 centiemen per regel. Ansencen op de tweede bladzyde DO centiemen den regel. Berichten onder 't Nienwe, 1 frank den kleinen regel. ET LM ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen dea jaar» genomen, rechtstreeks by ons of door Post of Briefdragers. YM AELS AALST, 28 MAART 1891. Het Feest der Vreugde. Van d'allereerste tijden af. Achtbare Lezeressen en Lezers, Zaligen en Gelukkigen Feestdag Van d'allereerste tijden af wierd het Paaschfeest luis- terlijk gevierd. Welke vreugd voor de brave Burgersvrouwen van Je rusalem, toen zij den Zondag na de Passie in den vroegen morgend naar 't Graf gingen, toen zij zegden Maar wie zal voor ons den steen afwenlelen? toen zij het Graf open zagen, en er 't Lichaam des Heeren niet meer vonden, toen zij bekommerd en ontsteld, twee Engelen bemerkten in schitterend gewaad, die zegden: Vreest niet! Gij zoekt Jesus, den Gekruisigde, Hij is opgestaan en verre zen! Gaat henen, zegt aan Petrus en aan d'ander Leerlin gen, dat Hij u voorgaat naar Galilea, daar zult gij Hem zien! Welke vreugd bij die blijde tijding; Lijden en Dood waren vergeten; Heerlijkheid, Glorie en Vreugd heerschten alom. Tot zelfs inde Catacomben, als de Christenen dage lijks uitgingen op hun leven, daar was vreugd en viktorie den Dag van Paschen, daar strooide men alsdan bloemen op den killigen steengrond en was de Outaar schitterend versierd. Te Jerusalem, den Dag van Paschen, Dan komen d'Armenianen, de Schismatieken, de Grie ken, de Rutheeners zich voegen bij de kinderen der aloude Moederkerk, om onder blij gezang en fonkelende lich ten een glorierijke Processie te doen naar 't H. Graf. Te Roomen, nu zijn die Plechtigheden onmogelijk ge worden, tot aan de Poort van 't Vatikaan ziet men de soldaten van Piëmont de wacht doen, in 't Roomen der Pauzen, op Paaschdag ten 8 ure 's morgends stond St Pietersplein opgevuld van een verheugde menigte, uit alle Landen der wereld bijgesneld; ten 9 ure verscheen de Paus, de Tiara op het hoofd, omringd van de Kerkelijke weerdigheden; door de breede Poorten van St Pieters kerk trok hij naar't Graf der Apostelen, onder het ge schal der Trompetten en 't gezang van Tu es Petrus; na de Plechtige Mis gaf de Paus zijnen Zegen van op de ga lerij der kapel van d'Heiligverklaringen; die reusachtige Kerk was dien dag te klein; in al de kerken van Roomen wielden de kostelijke Relikwiën vertoogd; ten half vier was er in St Pieters Processie, Lof en Sermoen over de Verrijzenis; 's avonds verlichting van kerk en van gaan derij; 365 personen waren er noodig om de lichten aan te steken; over de 5ooo lampions zag men schitteren,zon der al d'ander lichten. Op 2den Paaschdag, wederom al- lerplechtigsten Dienst, grooten toeloop en een uur na den Angelus Vuurwerk op Monte-Pincio. D'oude Romeinsche Burgers zeggen zoo dikwijls Waar zijn die schoon dagen van voorheên Ze zullen terugkeeren, Signores, al kraaien de Vrij metsers nu viktorie De den er; de Pilatussen riepen pok op Goeden V-ij-, dag: Hg is nu dood en begraven; er ligt een zware steen op zijn graf; Gedurend 1800 jaren, men heeft zoo dikwijls verklaard en bevestigd: 1 Nu is 't er meê gedaan! Deze week nog, we lazen in verscheide liberale gazet ten De Aartsbisschop van Mechelen staat zijn recht af op de kerkhoven; hij laat elk graf afzonderlijk wijden; 't Geloof is om zeep; 't Geloof is den berg af. En Den- dergalm, die voor elke kiezing afkomt We zijn tegen den Godsdienst nietDendergalm voegde er ook zijn voisken bij: 't Geloof om zeep! De Kerk, die Steenrots wordt zoo malsch als boter en laat hare beginsels kneden en vormen... Ja, spot maar met de Steenrots; Er zijn ander koppen geborsten tegen die Steenrots Als gij de waarheid wilt zien, de Waarheid zal u zeggen dat de Ceremoniën kunnen veranderen, dat de Kerk kan toegeven in zake van kerkhoven, van begraving, van Vasten, enz; maar wat de Geboden aangaan en de Lee ring, dat zij onveranderlijk blijven sedert 1800 jaren en niet zullen of niet kunnen veranderd worden, al stonden al de wereldsche machten daar met al 't geweld dat ze kunnen;, bijeenverzamelen. En dat alleen, die getrouwe bewaring der Waarheid, heeft veel rechtzinnige liberalen en ander twijfelaars, na ernstige studie en diepe overweging, tot de Kerk der Vreugd, der Hoop en der Verrijzenis doen terugkeeren. 't Was in i582 rond Paschen dat de Geuz en verrader lijk de stad Aalst innamen langs de Pontstraatpoort; uit al de naburige Prochiën was de Geestelijkheid naar onze stad een schuilplaats komen zoeken, 17 Priesters, waar onder verscheide Paters van Afflighem wierden vermoord aan de lijkdeur van St Martenskerk en de Geuzen, die bijzonderlijk voor dieverij uitkwamen, hebben de koste lijke remonstrance en een groot zilveren kruis meêgeno- men. Twee jaren en 8 maanden bleven ze meester in de stad Aalst. 't Was ook rond Paschen in 1794 dat de kerken hier gesloten wierden, en toegezegeld met streng verbod er nog den Goddelijken dienst in te doen. 12 Jaren regeer den de Jacobijnen over Frankrijk en 7 jaren over Bel- genland. 't Was in de Goede Week van 1871 dat te Parijs de Communards op 't Stadhuis regeerden, de Communards, die grrrroote Volksvrienden, die alles gingen verbeteren. Van d'eerste dagen af, de Priesters moesten in burgers- kleerenzijn; Handel en Nijverheid lagen stil; er wierd niet gewerkt; veel Parijzenaars vluchtten naar den Bui ten; in St Sulpicius-kerk, onder de Ceremonie der voet- wassching, de Communards stapten gewapend de kerk binnen, gingen naar 't Kerken waar Ons Heer aanbeden wierd en stonden daar te'terreesten en te zweeren, omdat zij den Heer Icard niet vonden, den overste van St Sul- picius-Seminhrie. In de Volkswijk aan d'Hallen hadden ze den Pastoor gevangen genomen, maar de Vrouwen ran d'Halle, verkoopsters van visch, groensels, enz rie pen: Als wij op Paschen onzen Pastoor niet hebben, 't zal u slecht vergaan; we zullen u leeren, ruige schurken en bandieten! Daarop wierden de Communards bevreesd; d'ander Priesters bleven in 't gevang, maar de Pastoor van de kerk aan d'Hallen mocht terugkeeren en met zijn Volk den Paschen vieren Al die Vrijheidschenders, al die Kerkhaters, al die vij anden van 't Volk zijn rampzalig en ellendig gevallen, terwijl de Christene wereld voortgaat te zingen: Alleluia! De Heer is verrezen gelijk Hij gezegd had V Dat is oppassen Maandag heeft Z. M. Leopold II zijnen Paschen gehouden in zijn Parochiekerk. Prroficiat M. Jozef Meganck, de Roem van Aalst, de Weldoener der Hospicién, wierd geboren in de Pontstraat, ja, en was het niet in 't huis waar nu 't Gravenhof is, waar die schoon Sociëteit van d'H o o p vergadert, in 't Graven hof, bewoond door M. Alexander De Vos en Zonen, die ervarene Steenkappers en Beeldhouwers Een Notaris van Schiedam, V, d. H., presomptief in slechte zaken, is gevlucht naar... Turkije; kon hij niet verder Er is een aanzienlijk tekort in z;ju M. Verhaghe, uit de Middelbare School van Aalst, is na lange jaren deftigen dienst, op pensioen gesteld, met 1492 fr. 's jaars Hij moge lang en welvarend die wel verdiende rusttijd genieten. M. Woeste werkt aan een Pensioenkas voor de Werklieden De BOTER, bewerkt gelijk in Denemarken, nu spre ken we bij ondervinding, die Boter is zeer zoet, en aller aangenaamst van smaak; ze mag staan nevens de Boter, die u voorgesteld wordt in Zwitserland en aan de Pire- neën. Wat d'opbrengst aangaat, daarover moeten de prij zen nog gegeten worden. Eéne zaak is zeker dat onze Landbouwers de eerste en de gereedste zullen zijn, als er mogelijkheid is de winsten te vermeerderen.En in geval de zaak lukt, en dat 't Governement elke Prochie met een Melkhuis begiftigde, welke dankbare toejuiching zou er niet opgaan En hoe zou onze Meerderheid in macht en in aanzien klimmen De Gelijkheid is van deze wereld niet. In St-Martens, 3 kostumen voor den Suisse; in St-Josef, éen-en-tzelfste, sedert 9jaren. Te Brussel in de Gaz is 'ne mensch verongeluktzijn been is afgezet en nu moet de Stad hem 40 duizend fr. j betalen... Richtig! wie zou, zelf voor Honderd Duizend Franken zijn been laten afzetten Alle jaren, rond Paschen zijn er Restitutiën, door de Biecht Veel mensehen hebben spijt in Aalst, dat ze Pater Lebon niet gehoord hebben Van op Chipka ziet men aan d'Hertsage de nieuwe Gebouwen in d'hoogte rijzen. Te St-Nikolaas is dijnsdag een Doofstomme begraven 86 jaren oud; de doofstomme M Edouard Roelandt deed met zijn vingeren een Aaanspraak, waardoor veel Doof stommen de tranen in d'oogen kregen. Bij den kleermaker Behiels te St-Nikolaas is een vink gestorven in den ouderdom van 28 jaren. Een deftig vinkenleven... Te Gent, een Wisselagent procedeert tegen zijnen kom mies... Als men niet overeenkomt, de Rechters zijn daar, om te slissen; M. Baets pleit voor den kommies; de Wis selagent heeft den Advokaat in tweegevecht geroepen; M. De Baets heeft geschokschouderd nu zaterdag komt M. De Baets uit 't Gerechtshof, en daar vliegt de Wissel agent toe en geeft hem'ne slag in zijn wezen Er is akta van genomen. Al d'Advokaten van Gent staan op huider pointilje en zeggen dat de Wisselaar den Dekker zal die nen. Vliegt hij den bak niet in, 'tenzal toch niet veel schillen. Ei lieve Boerkens, is 't waar dat d'Hopstruiken half vevrozen zijn en dat er vrees is en dangé voor den Oogst van 1891.. Is dat waar Dendermonde klaagt schrikkelijk over de consuldagen van baldadigheden en van gevechten.. Ja, ja die Bloed wet maakt demenschen wild en wreed 'tls schande voor ons allen, dat die leelijke ruige Bloedwet blijft be staak... T'Aalst heeft men veel gewonnen met het zingen op straat te verbieden.. Alle goede Burgens hebben Mr den Burgemeester hierin goedgekeurd en nog meer, omdat dit bevel uitgevoerd is contra en extra, tegen over alleman. Dat men voortga op dien weg De Wetten en Reglementen DOEN uitvoeren Anders wordt het armzalig en 't Magistraat en de Policie verliest haar gezag.. Och, hoe gaarne zouden wij ons Gemeente bestuur allen lof toezwaaien, allen dank betuigen, gelijk wij zoo gelukkig zijn het te kunnen doen in zake van openbare werken. Veel herhaalde kapkes vellen groote boomen neêr.. In weêrwil 't ongunstig advies der Oversten der Ministe- riën, zullen Steenhuyze en St. Lievens-Essche hunne Mallpost bekomen als zij kloppen en blijven kloppen en in alle omstandigheden aandringen bij de heeren Geko zenen. Voor die twee belangrijke Gemeenten ware een stoomtram niet te veel, en men is er te vrede met een nederig Mallpostje.. Aanhouden De Reizigers die sef- fen weggaan als men zegtNikske vandoen Mr, ik koop eidc: s; dieReizigers verslijten niet veel p jtlooden op een jan. hun geuzen-politiek, voor hun zotte geldvermorsingen, voor vriendekes en kozijntjes; en AALST, dat nu mis schien rond een millioen ontvangen heeft voor openbare werken, Aalst bad en smeekte om 8 k 10,000 fr. voor een Passerelleken. EN 'T WAS ONMOGELIJK! Kan iemand die feiten loochenen Dat M. Schepene Gheeraerdts voortga! Burgemeester, Schepenen en Raadsheeren hebben hem ondersteund, ja zekerlijk, maar hij is toch de ziel geweest van veel goede veranderingen. Men weet dat 't Land van Aalst niemand vleit, niemand; welnu, M. Gheeraerdts verdient den openbaren Dank en deze woorden zullen veel, zeer veel liberalen bijtreden; de ware Aalstenaar is rechtzinnig en als iets recht is, de ware Aalstenaar zegt: het is recht en 't blijft rechtOver den Jubilé in St Josefs-Parochie heeft Dendergalm geschreven tegen de vrijheid, regea de waarheRFeh tegen de betamelijkheid. Waar zijn toch uw zinnenGij bekent dat 't Gasthuis al lang moest veranderd zijn en als wij over eenige jaren dit werk behertigden in Land en in Vlugschrift, waar was uw ondersteuning? En als ons Magistraat nu een nieuw Gasthuis gaat bouwen, waarom komt gij tegenstribbelen Is dat liefde toonen voorStaden voor Werkvolk?.. M. Gheeraerdts, zegt gij, die zulke schoone plannen voorstelt en helpt uitwerken, doet het toch met zijn geld niet; ware hij daar niet, een ander zou er zitten... Is dat nu gespro ken gelijk 'ne mensch van gezond oordeel, wij vragen het aan iedereen? Ziet men in een stad der wereld, dat Bur gemeester en Schepenen met hun geld d'openbare werken verrichten? Vraagt Aalst dat? Hangt zulke rede aaneen!!! Is dat Medehulp en Dankbaarheid?... Is het niet al wat men van een goeden Bestuurder moet vragen, dat hij spaarzaam de Stadspenningen behandelt, dat hij zijn ver stand en zijnen tijd ten beste geeft, dat hij werken doet uitvoeren van algemeen en openbaar nut!... Hadden de liberalen dit gedaan in 't Ministerie van 1879 tot 1884, ze zouden zoo schandig niet buitengevlogen zijn... Maar wat hebben wij alsdan gezien? Verre van 'ne eens van hun geld te geven, ze namen millioenen en milüoenen voor Dinsdag, 24 Maart 11, had alhic-r, op de Houtmarkt, terge- legeuheid van Paasclien, eenen prijskamp van vet vee plaats, door het Stadsbestuur ingericht, de prijzen bestonden uit zes schoone vergulde eermetalen. Het was 9 1/3 uren, toen de Leden van den jury de heeren Baron P. Bethune, eigenaar. Van Loo J. vleeschhcuwer en koopman in vee wonende tot Gent, Kasteellaan, Ad. Renneboog 's rijkveearts en L. Van Mol landbouwer, hunne werkzaamheden begonnen; het ge tal der tentoongestelde beesten was gering maar uitstekende van goeden kweek en volmaaktheid. Na dat de jury met nauwkeurigheid zijne werkzaamheden voltrokken had, was de volgende uitslag van den prijskamp HOORNVEE Ossen val allen ouderdom. Een verguld eermetaal toegewezen aan M. Fr. Bauvtrens en een dito aan M. J. Van der Maelen, beide vleeschhouwers alhier. Eerevolle melding aan M. Ben. De Winter, idem alhier. VAARZEN Een verguld eermetaal aan M. Edw. Clinc- kaert, vleeschhouwer alhier-en dito aan M. P. Kelders idem alhier. Eerevolle melding aan M. Bauwens voornoemd. KOEIEN Een verguld eermetaal aan M. Bauwens voor noemd en een dito aan M. L. Spanoghe vleeschhouwer al hier. Eerevolle melding aan M. B. Van der Vorst idem alhier. Donderdag 26 Maart 11. om 3 1/3 uie 's namiddags, heeft de jnry in het stedelijk slachthuis, zijne werkzaamheden voort gezet voor den prijskamp van Kalveren, Schapen en Lamme ren. De prijzen bestonden insgelijks uit zes vergulde eermetalen en zelfde voorwaarden. De verscheidene plaatsen van het slachthuis waren bekleed met eene hoeveelheid allerschoonste en vette Kalveren, Schapen en Lammeren, die afgemaakt en bereid tot den ver koop, tentoon hingen tot bewondering van eene menigte nieuwsgierige; terwijl de jury zijne werkzaamheden verrichtte, werd er bij tusschen poozingen door eenige muzikanten ee nige arias uit hun repertorium opgelost tot luister van ae prijswinnaars. De uitslag van dezen belangrijken kampstrijd i3 deze ge weest KALVEREN Een veiguld eermetaal aan M. P. Kelders, en een dito aan M. Clinckaert Ed. hiervoren voornoemd. Eerevolle melding aan M. Bauwens voornoemd. SCHAPEN Een verguld eermetaal aan M. Fr. Bauwens, en een dito aan M. Kelders P. voornoemd. Eerevolle melding aan M. Clinckaert Ed. voornoemd. LAMMEREN Een verguld eermetaal aan M. Fr. Bau wens en een dito aan M. Ed. Clinckaert voornoemd. Eerevolle melding aan M. Kelders, voornoemd. Eisa, la buona novella.. Vlaande ren den Leeew... De hooggeachte Overste der Paters Jesuieten van Antwerp.heeft openlijk verklaard dat men daar Vlaamsche Jonkheden wil vormen; dat de Studenten werkelijk mogen deel nemen aan Vlaamsche Gilden en Vlaamsche Landdagen. De verfranschte Jonkheid valt gereede- lijk in werkloosheid cn wat er op volgt. Moet het nog bewezen worden dat de verfransching de schande is en de Dood van ons schoone Vlaanderen!.. Fransch kennen, Duitsch, Engelsch, zekerlijk, maar zijn eigen taal niet kunnen spreken of schrijven, moeten zeg gen Ik versta geen Vlaamsch Sermoen, ik kan geen Vlaamsch boek lezen, zoo wreed afgescheiden zijn van 't Volk, is dat niet wraakroepend Te koop in onze Bureelen De Wegwijzer voor Tijd en Eeuwig heid, door Alban Stolz, vertaald naar de i6da Duitsche uitgave. Prijs i,5o franko 1,60. Geschiedenis der Benedictijner-Abdij van Affligem, door Dom Bernard O. S. B., een schoon boekdeel in 8° met pla ten, prijs 3,oo. op de HOEVE, handboek van scheikunde en levensleer op landbouwvruchten en landhuishou delijke dieren toegepast; vertaald naar de vijfde Engelsche uitgave door Paul De Vuyst, Doctor in Rechten, landbouw ingenieur, Staatslandbouwkundige enz. enP. Wauters, landbouw-ingenieur, Staatslandbouwkundige enz. met uitge breide notas van de vertalers en van A. Proost en A. De Marbaix, Hoogleeraars aan de Landbouwschool van Leuven. Prijs 2,75. o Allernuttigst voor iedereen, om wel cn profijtig te leeren koken, om eene goede keukenmeid te worden; om te leeren de tafel dekken, enz. Grooten Cauderlier in band, 5,00 't Zelfde boek in 't kort 1,00 Pasteiën en Confituren 3,00 Belgische Keukenmeid 1,00 O VOOl' Uit de werken van St Alphonsus, prijs 1,00 franko 1,10. HISTORISCH - DRAMATISCH VERHAAL (door de Mannen van Chipka.) I. DE PLANNENTREKKERS. Den 15 Mei 1887. Rond 7 ure 's avonds; Te Brussel, in de Rue Royale, Koninklijke straat, een der prachtigste straten van Europa; Al die schoon rijkelijke gebouwen; Rechts, den kruidhof en de blinkende sterren van denDom der St Maria-kerk. Links, nevens 't Park het standbeeld van Godfridus van Bouil lon, 't Paleis des-Konings, den Domtoren van St Jacobus op Cau- denberg en verder in d'hoogte den Babylonschen Steenoven van 't Gerechtshof.... En als men staat aan de kolom van 't Congres, waarop Leopold I zoo manhaftig prijkt in den zwarten brons; Als men daar staat, Wij, Brusselaars, wij Belgen, wij nemen er geen aandacht op, maar de vreemdeling staat verrukt en opgetogen, als hij onder 't schitteren der zon, in eenen helderen dag op die hoogte staat. Daar voor u ligt die groote en aloude stad Brussel; die met hare voorgeborgten eene bevolking telt van 468,317 zielen. Brussel, 450 hektaren groot; Od eenen vruchtbaren en schilderachtigen grond; 300 kilometers van Parijs, 40 van Antwerpen, 50 van Gent, 75 van Luik. Brussel, ontstaan in de jaren 600, als de Heilige Gerikus, Bis schop van Kamerik er het Evangelie kwam verkondigen en er stierf in 't jaar 619. In 1044, reeds een groote stad en met bolwerken en muren omringd; Bijzonderlijk schoon, welvarend en machtig geworden ten tijde der Gilden en Ambachten; 't was alsdan dat die Kathedraal wierd opgebouwd, ter eere van de H. Gudula, een lid der H. Familie uit den Lande van Aalst; 't was alsdan, toen Kapitaal en Arbeid in vrede vereenigd waren, dat dit Stadhuis wierd opgebouwd, ter eere van den Aartsengel Michaël, dit Stadhuis, achter Aude- naarde het schoonste der gansche wereld; 't was alsdan dat die groote Markt wierd opgebouwd, dat Meesterstuk van Europa. San Marcoplaats te Venetië is grooter en rijker aan marmer, maar voor wat de gebouwen aangaat en de oogstrelendheid, spant Brussel de kroon. Ziet eens van op deze hoogte, nevens die bronzen Belgische Leeuwen, ziet eens, al die kerktorens, al die prachtige gebouwen, die ontelbare straten, die vier statiën van den ijzeren weg, gedu rig heên en weêr bereden door die vierige stoompeerden, met hun hooge witte pluimen, fladderende in den wind; ziet eens dat ge- wiemel en dat gewemel van rijtuigen, hoort dat gegons en gedons der menigte; ziet dit breed lint van groen, de wandelingen rond de stad, en daarbuiten, die macht van fabriekschouwen, de voer tuigen der Nijverheid.... En ziet eens verder, rondom den bebouwden grond, dien on- afzienbaren omtrek van onbebouwden grond, bergen en dalen, afgewisseld door bosschen en waters. Al uw aandacht in uw oogen leggende, hebt gij Anderlecht, VVoluwe, Ternath, Assche, Ninove, Tervueren, Ukkel, Lennick, Vilvorde en gedurig ontwaart gij dieper en dieper in den afstand andere kosteelen en Prochiën... Ja, ja, een heerlijk tafereel Maar hoe gaat het in de wereld? Als een Belg in Zwitserland is, en als hij daar zijn oogen uitkijkt op den Pilatus-berg, op den Rigi, op 't Meer der Vier Kantons, op 't Meer Lugano, Majora, op den reusachtigen Gothard; daar zijnde, de Belg vergeet eten en drinken om te zien, en hij ziet nevens hem Zwitsers zoo onver schillig als een stuk hout, voor al die Wonderheden der Natuur. En zoo gaat het in ons Land; de vreemdeling staat paf, wij ge ven ons de moeite niet op te kijken. Ziet, terwijl wij op dezen schoonen Lenteavond hier zoo wellus tig rondsjoeren,er staat daar 'nejvent met den rugge naar Brussel, bots kijkende naar een Hotel der Koninklijke Straat. 'tls'nevent van in de 50 jaren; kort dik, een weinig scheef gaande; zijn neus moet kozijn zeggen aan de geneverflesch of aan andere dranken; zijn klein zwarte oogskes fonkelen en ge ziet 't geld in die oogen; zijn kleeding is verwaarloosd; een klein rond hoedeken van 3 fr.; een bruinachtige vest, ver afgesleten, een zwarte broek; een dikke gouden horlogieketing en gouden ringen aan zijn vingers; op 't uiterlijk te zien, 'ne vent die weelde heeft, maar zich de kleeragie niet veel aantrekt.... Wat mag dat Brusselaarken daar te kijken hebben Er is daar geen nieuws! hij alleen kijkt naardien kant.... Is 't misschien omdat er een heerschap uit dat Hotel komt gestapt, gevolgd door een der tafeldienders, djrV%,iigt als een knipmes en zoo beleeld is als een winkeldochter? Ja, naar dien heer hee d'oogen gericht.... Zou hij hem kennen?... De rijke is ge. naar ae laatste sneê, hoogen blin kenden hoed, langen fijnen zwarten overjas, leeren handschoenen van havana-kleur, een schoon stoksken in d'hand.... Ja, 't is 'ne seigneur; lang en wel ingezet; den vollen zwarten baard en stout kijkende, links cn rechts, alsof hij zoo hoog was als de kolom van 't Congres. Ziet hem daar gaan, als 'ne lordPalmerston; en 't gaat hem goed af; m.sschien is't 'ne man van grooten huize hij is nabij ons krom Brusaelaarken genaderd; hij trekt hem voorbij. Kreitser, Kreitser, roept ons Brussèlaarken. De meDheer stapt deftig voort, zonder opkijken. Kreitser! Kreitser! Wel perbliksem, zou ik mij bedriegen! Neen! Mijnheer, Mijnheer Kreitser! Nu blijft die heer boomstil staan en zegt Wie, wie roept op mij! Bliksems, Mr Kreitser, kent gij uwen ouden Vriend niet meer? Mijn oute frient Ja, Malfeo, de goudsmid.... Och, en maakt zooveel paret- ten niet; g'hebt mij in den tijd zooveel goud en zilver gebracht... 't Is al lang leên.... Over 10 jaar!.... Stil, maak geen gerucht. Maar niemand kan ons hooren, er is hier geen levende ziel omtrent. Malfeo, intertaad, ich herkendeu niet.... Wat zijt ge fer- outert! Tien jaren, Kreitser, de jaren verouderen en de bekommer nissen.... Ge zijt gij ook denzelfsten man niet meer!... Wel, wel, kameraad, 'k meinde dat gij ievers in een Pensionnaat laagt. Zoo torn niet, Malfeo, zoo torn niet, sprak de rijke heer, op den toon van eenen waterduitsch. En ge zijt nu rijk 'tls te zeggen, Malfeo. Maar, ge zijt gekleed als 'ne Milord en in dat hotel daar, men gaat er niet in, met eenen dobbelen frank in zijnen zak... Alia, k maak u mijn kompliment.... Hebt gij een erfdeel gedaanf Toch niet Of wint gij uw 500 frankskes daags, gelijk de mannen van 't Schoolenkwest over eenige jaren? We spraken er nog gisteren van, op de Groote Mèt, dat die felle Volksvrienden daar 500 Ir. per dag opstreken en dat't Volk, le Peuple, of een spaarkas of een ziekebuser geen roó duit van gezien heett.... Kreitser, ge kent mij: Weg met 't klerikaal A pas le coufan, gelijk de pazen der Logie zeggen. Juist, weg 't klerikaal, maar zulke Volksvrienden gelijk die Schoolenk west-mannen, er gaan er 36 ineen half dozijn... Altijd farceur, Malfeo! En waar zijt ge geweest, Kreitser?

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1