14 Zondag 5 April 1891 328ts Jaargang Loopende Nieuws. Aalst. GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. P A S C H E N Staat en Leest. ERONDEGEM, bij Aalst, r Een half Standbeeld. KeukenboekenSudSL, m baud. Scheikunde Keukenboeken Handboekje d'Eerste Communie. DER KERKDIEVEN. BUREEL, ACHTERSTRAAT. Qowoae A 20 centiemen per regel. Annencen ep de tweede bladzyd 50 centie. >>in regel. Berichten onder 't Nienw», 1 frank den kleinen regel. ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. *8 jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar» genomen, rechtstreeks bij ons cf door Post of Briefdragers. YAH AEL D'herleving In de Zielen en in de Natuur Deze- week hebben wij eenige schoon dagen helder weêr, oprechte blauwe lucht, warme zonnestralen; maar 's nachts vriezen en vrijdag is 't weer beginnen te knagen en te vlagen. Op veel plaatsen komt den Oogst schoonekes gelijk uit. Mochtte het overal zoo wezen! april... April doet wat hij wil en is Mei ons genegen, 't is een milde zegen. Paschen! Beloken Paschen De Schellinck is gegeven; De lange Godstafel is weggeschoven; Doch er is nog immer tijd en plaats voor de retarda- tairs, om te komen waar ze geroepen worden voor Rust, Plicht en Belang. Dat Ongeloof houdt niet veel in en heeft toch maar potaarden beenen. Zou er éen liberaal, éen Vrijdenker zoo uitzinnig zijn van aan zijn dienstboden, aan zijn kinderen te zeggen: Er is niets van al wat men in de kerken leert! Eet, drinkt en wroet, ge zijt toch maar een dier Ha. ik ben eendier! Wat komt ge dan spreken van plichten van wet! wie heeft 't recht mij de wet voor te stellen! Ik ben een verstandig dier!... Meester, in uw kas liggen veel bankbrieven! ik ben sterker dan gij; ik wil leven en genieten, vermits er toch geen ander leven is, waarom zou ik u niat vermoorden en met dat geld wegloopen Ja maar de Policie, de Justicie! Ha, ge dreigt daarmee! Rijken, Overheden, wij, Volk, wij werklieden maken de Justicie en de Policie uit!... Wij zouden wel zot zijn u te dienen tot ons nadeel, tot onze verdrukking! Gij leert dat er geen ander leven is; welnu, dan zijt gij schurken en dieven, als gij ons geluk op deze wereld ontneemt! ij gaan samenspannen en een Leger en een Policie maken in ons voordeel... Zijn dat de natuurlijke gevolgen niet der Vrijdenkerij, die geleerd wordt in de liberale gazetten en voortgezet in de liberale scholen? Te Brussel, te Gent, t'Antwerpen, Al d'Athenée-gastjes, al d'Ecole Moyenne-gasten, Vrij denkers, Menheer! Men is te geleerd om God te herken nen, om zijnen Paschen te houden.. In i883 was te Parijs een ootmoedige heilige Priester, een ontembare Volksvriend, Don Bosco van Turyn, de beschermer dar verlatene kinderen en jonkheden... G'heel Parijs kwam toegeloopen om hem te zien; men hield hem aan, hij ItQn niet voort; elk wilde hem zien en hoor en. Onder andere kwam bij hem een bejaarde Heer, t was de groote Dichter Victor Hugo, maar Don Bosco kende hem niet; ze spraken over wijsbegeerte en de laatste woorden van Don Bosco tot Victor Hugo waren de vol gende Het tegenwoordige ontsnapt u alle dagen; ge moet uwe eeuwige toekonföt gedachtig zijn; weinig tijds nog hebt gij te leven; maakt gij die korte dagen ten nutte - r Kerk te treden en Gods bermher- Sin-xen zal dees jaar een groote Dag zijn voor veel van ons brave Werklieden; men verhoopt dat de ieverbare en welbeminde Proost zal kunnen vergezellen, om met al zijn Volk ineen zalige triomfantelijkheid te Sclierpenhével den Jubilé te vieren. 't ls van herlevimns, sedert den donderdag: den blauwen hemel, de heldere lucht! de lentezon Laat de Bloemekes en de Vogelkes nu maar komen en dat d'Influenzas, de Grippen en andere Zaat;p- pen maar Partenza gaan. Al de zotten zijn niet opge sloten; te Figanières is nii 'ne glazemaker die gewed heeft van te voet te gaan uit Marseiije naar Parijs, achterwesj. Te naaste week geeft de Werkman als 't ;God blieft, een Gedicht-dramatiek Den Paschen niet gehouden De Wisselagent van Gent, die den advokaat De Baet? in zfin wezen had geslcgen, moet voor die lap becalen zÖÖ fr. boet, 30 fr. schade en de kosten. In 't Noorden van Lapland worden diamantjes gevonden en in den Werk manskring van Aalst leeren z'aan een Tooneelstukje, men zal later weten wie de hoofdstof heeft geleverd Vondel was ook eenen koussenwever. Het Reddingsleger is nu te Gent; de Katholieken laten die menschen vrij; tzijn onnoozelaarkes van Geuskes, die daar ook al kabaal ende schandaal gaan maken; Te Cherskamp is uitgeroepen Kiezer van bekwaamheid met al de punten Charel-Louis Rasschaert, 'ne man van 54 jaren. In den Congo is overleden de onder-Gouverneur Coquilhat, maar 33jaar; zijn Vader was generaal geweestzijne Moeder-weduwe bewoont Antwerpen. Ze verzekeren dat den Ronimus Bonaparte gebiecht heefc den 13 meert aan kardinaalJMer- millod; wel mag 'them bekomen; twee van zijn kinderen heeft hij onterfd; maar de Fransche wet verbreekt zuike Testamenten. Lokeren pakt uit; proficiat Jan, ieverige man; 37 uit Lokeren, die voor't Kiesexaam komen, 37 Katholieken, en alle 37 die hun Diploma behalen; w'iiad- den 't gepeisd; Lokeren ligt immers bij Dacknam, dit goede, gastvrije en hartelijk Dacknam... Zonder dien langen, sturen en wreeden Winter, men zou er Sixius wel gezien hebben. Brrr, dien hippotaam dien lee- lijken Dendergalm durven «potten met de Processie van 't H. Kruis menschen, ge moet dat verder lezen, ge zult verontweerdigd zijn. T'Hofstade wordt de machtige II. Cornelius vereerd, sinds eeuwen en eeuwen, volgens de getuigenis der Archieven, ter Pastorij berustende. Te Lede is nu ook een bendeken Socialisten gevormd; wij zullen, zoo riep een zatlap deze week uit, wij zullen met de Socialisten van Lede samenspannen, om de Beê- vaart van 't Genootschap te stooren. Heer Raepsaet, Burgemeester en Volksvertegenwoordiger van Audenaar- de, is voor 3 weken naar de schoon Italiaansche Meeren; naar die verrukkelijke plaatsen., v :j verhopen, schrijft de katholieke Vlaming, onzen geachten Burgemeester in bloeiende gezondheid terüs; te mogen zien. Z_e zegg -n te Sombeke zulke schoone schilderij is rephn «■Mrêëïuwi ."te--.-F— Die woorden troffen Victót Hugo- - keerde hij terug en zegde, terwijl lnj d handen van Don Bosco drukte; Man Gods, ik ben de personnage van over eenige dagen niet meer. Ik ben geen ongeloovige en mijne woorden waren niets dan scherts Ik geloof in God ik geloof aan de onsterfelijkheid der ziel en ik hoop wel te mocen sterven in de armen van een Katholieken Pries ter, die mijne ziel aan den Schepper kunne aanbevelen.» Zoo sprak Victor Hugo. Niets ellendiger en droever dan die Vrijdenkerij; oTpaaschd'ag. al de Katholieke Kerken, van's mor gens af dien toeloop naar Gods tafel, in Hoogmis en Lof, die menigte voor dien rijkversierden Outaar, dit plechtig gezang hoor ende, broederlijk verzameld de armste vrouw dicht aan den Outaar, allen vol geloof, hoop en liefde, dat is de verheffing van 't Menschdom, dat iseen voorportaal van 't Hemelsche Jerusalem De rijkste man van Aalst, die zijnen Paschen met ge houden heeft, is armer en ellendiger dan iemand die gee- nen eens bezit en die op Gods genade moet voortleven... Wie kan deze rede betwisten dagen Bestendige Deputatie; [die zijnen Builen heeft te Som-' beke... Eere en dank aan alle moedige herten D'eer- ste Paardemarkt van dees jaar te Brussel zal zijn woens dag 29 april aanst. Ja, ja, ja. ja, ja, en ze noemen dat Volkswelvaart, die Socialisten... Den zaterdag avond gaau club houden, blijven zitten tot aan de Vroegmis en dan in huis vallen, als hippodramen en een schoon fa meus huiselijk zondaggeluk hebben.. Is dat nieuwigheid'? Och neen, Robespeer, Marat en al die reppige Jacobijnen hadden ook hun Feestdagen op hun eigen. daar zijn dijnsdag 7 en zondag 12 april Groote Concerts van Liefdadigheid, ten half vijf stipt, men vertoont o. a. het groot Drama Dagobert, in 8 akten, men leert er reeds g'heel den winter aan, Dagobert en de Genees heer tegen dank, kluchtspel: Plaatsen van 1,00 van 5o en van 25 c. 't Zal wonderschoon zijn Schilder Josef Me- ganck, de beroemde Aalstenaar, 5©jaren schilder geweest met eere in d'IIoofd- stad van België; daarbij den Armen zijner Geboortestad mildelijk indach tig; geweest en hier komen sterven... 't Was een oprechte Aalstenaar Recht voor de vuist en geen valsch- heid kunnende verdragen. Ons Belfort, dit zinnebeeld der Gemeente vrijheden, recht moet toch recht zijn 't Is M. Schepen Verbru^ghe, die bijzonderlijk d'her- stelling van 't Belfort heeft behertigd; aan den Toren, de twee Zijgevels en 't prachtig Gebiêhuizeken heeft de meester steenkapper M. Hypoliet Meganck zijnen naam gehecht en nu is de kunstrijke herstelling van den Noor dergevel met de twee kanttorekes toevertrouwd aan -varen Meesters Alexander De Vos en Zonen Ons schoon Belfort Ze spreken dikwijls van Eiken-hou ten Meubels uit Mechelen; maar onlangs zagen wij een Boekenkas met lessenaar en schuiven, in eikenhout, door eenen Aalsterschen Schrijnwerker gemaakt en dat cere doet aan onze Stad... Neen, neen, de Aalstenaar, al is hij geen boffer, de Aalstenaar moet voor niemand ach teruitstaan; en zou't waar zijn dat eenige Ambachten hier te wenschen laten, dan is hetgrootendeels te wijten aan de al te geringe ondersteuning en aanmoediging.... Wij moeten trotsch zijn, als het gewrocht van een Stads genoot geprezen wordt; wij moeten gelukkig zijn aan ee nen Stadsgenoot den Penning te jonnen; en nu meer dan coitis het plicht, zooveel het eenigzics mogelijk is, den voorkeur te geven aan den Aalstenaar... Worden in de Teekenschool de Jonkheden opgewekt en aangemoedigd? Houden d'heeren Professors zich bezig, buiten de twee uren klas, met hunne leerlingen?... Zonder d'aanm ledi ging van den Bestierder der Teekenschool ware M. Jo sef Meganck zaliger, Vleeschhouwer geworden, gelijk zijn Vader en zou dit groot talent tot geen ontwikkeling zijn gekomen... Aanmoediging en Ondersteuning aan den Stadsgenoot in alle vakken... Mogen wij niet zeggen dat buiten de Muziekkunst, d'ander schoone Kunsten hier meer ondersteuning zouden kunnen hebben? Wordt de Ambachtsman hier niet te kort gedaan? Als Stadsgeno ten uitmunten en den naam ran Aalst roemrijk maken in vreemde Landen, in vreemde werelddeelen, komt er dan altijd een bravo! een v/cerd-u! yan 't Stadhuis?... In de Letterkunde, heeft de Stad de klein aandacht van al de boekwerken te koopen door Aalstenaars geschre ven? Men heeft alle jaren boeken noodig voor de Prijs- deelingen, voor Belooniagen, een kleine voorraad boe ker. van Aalstenaars zou hier wel te pas komen.... AALST. Het zal niet lang aanloopen of wij zullen hier Vakvereenigingen hebben voor Werklieden... 'tKo miteit van 't Congres van Luik stuurde deze week in een omzendbriefje de bemerking Dat door het algemeen Stemrecht de werklieden geenszins vertegenwoordigd zijn in. Frankrijk en in Duitschland; dat men het stelsel moet betrachten van de vertegenwoordiging der Belan gen bij middel van Vakvcreenigicgen. Dan zal de wer kende klas waarlijk vertegenamoriigd zijn.... Reeds zien rs van Mijlbeek een Vakvcree- ^richter. waar. :t z'j latsr fLu otke Seder t lang doet zich de noodzakelijkheid ge' van eene ernstige en goed ingerichte Maatschappij onder de Veehouders, om in geval van ongeluk in den stal, zich wederzijds te helpen en bij te staan. In vroegere jaren kon een welhebbende pachter zich het verlies ee nerbeest getroosten; maar nu dat alles kwijnt, dat de Landbouw een tot nu toe onbekenden strijd doorwor stelt, nu dat het verlies een er koe dikwijls den onder gang van den braven landman na zich sleept, is het de plicht van elk weldenkend man het zijne bij te dragen om dien toestand te verhelpeD. Het is in decs gedacht dat de Maatschappij is tot stand gekomen. AALST. - Te Gent hebben de Katholieken een Ten toonstelling ingericht van Handel, Ambacht en Nijver heid... Waarom zou Aalst niet eens toonen wat de Ba zen en d'Ambachtsmans hier kunnen?... Vsor Aalst- Kermis is 't misschien al te laat; maar ongetwijfeld zullen de nieuwe kaaien hier feestelijk worden ingehuldigd; waarom terzeivertijde aan den Aalsterschen Ambachts man de gelegenheid niet gegeven van te toonen, hoe verre z ;n Kunst reikt in zijn vak?... God voor ?allen en elk voer 't zijn... Aalst boven! en Aalst loven! En als 't d'eer en 't belang van Aalst geldt en de welvaart, geen tweedracht, geen partijschap, niets dan Aalst en den Aalstenaar!... Stadsgenoten, spreken wij hier volgens uw gedacht Dendermonde Hebben wij ooit iets geschreven ten nadeele dier Zusterstad? Dost het ons leed of smart, als zij tot meer dere weivaan, eer en luister komt? Hoe dikwerf hebben wij den wensch niet uitgedrukt dat Dendermonde zou verlost worden van die ijzeren klauw der nuttelooze versterkingen? Was het ons niet een vreugd en een geluk Dendermonde te zien een standbeeld oprechten voor Pater De Smet, de groote Missionnaris, Dendermonde te zien den groot en Volksbiischop LambreGht zoo luisterlijk inhalen Deelden wij niet in 't ge noegen der Vlaamsche Stad, al» zij haren Burgemeester tot Minister zag verheven worden?... Neen! neen! we zijn in de tijden niet meer dat de Vlaamsche steden gedurig aan 't ritten en aan '1 vitten waren, als de twee Pachthoeven van welke Dichter Bellamy spreekt, als twee oorlogsvoerende Mogend heden... De Vlaamsche Steden leven vriendelijk en broeder lijk.... Hoe geerne zouden wij toejuichen, als te Dendermonde een standbeeld wierd opgerecht voor Dichter Prudens Van Duyse! Maar wat zegt ons katholiek hert?... Wat zeggen al de Perso nen te Dendermonde, te Gent en elders, die ons artikels gele zen hebben over Dichter Prudens Van Duyse?... Dat ze den man maar halvelings kenden; dat ze slechts zijn eerste schrif ten gelezen hadden, goede, deftige gedich-en onder ka tholiek opzicht, behebt naa: de vooroordeelen der LIBERA LEN van dien tijd; maar dat in zijn NAGELATEN Gedich ten, 10 boekdeelen, de vruchten van zijn laatste xo jaren, dat in zijn nagelaten Gedichten veel «tukken komen die Janson en Bara zouden willen onderteekenen, vol spot en laster tegen de Geestelijkheid, tegen de Kerk, tegen 't Christene Geloot; gedichten die een natuur Religie verheffen, een Religie in de lucht, gelijk de zedeleervan Pietje Van Humbeeck, gedichten die een katholiek hert moeten bedroeven enverontweerdigen. Eilaas, Prudens Van Duyse, te Gent wonende, heeft er de 10 laatste jaren van zijn leven het vooruitstrevend liberalismus gevolgd in haren haat en haren spotlust tegen de Katholieke Religie. Geen wonder ook, dat veel Katholieken, na de na gelaten Gedichten doorbladerd t'hebben,uitriepen: Wij kennen Van Duvse maar halvelings! Hoe spijtig dat Davidsfonds de rooo fr. gestemd heeftNeen, de Katholieken mogen dien Dichter niet helpen verheerlijken!.... Geen wonder dat de weinige geestdrift die te Dendermonde bestond, nog veel is verminderd en dat er gazetten zijn in Brussel en Gent, die jammeren over d'otverschilligheid van Dendermonde De algemeene Sekretaris van Davidsfonds, een vurige ver eerder van Dr Van Duyse. bekent de moeielijkheid van den toestand, want in zijn geleerd verslag voor 't jaarboekje van 1891, tracht hij zijnen Held te verschoonen, zeggende dat hij maar verantwoordelijk i« voor de werken door hem zelf uit gegeven en waarin geen anti katholiekschap voorkomt, tenzij een bespotting van een Geestelijk Man, (dit Geestelijk Man was KardinaalSterkx)... Men zou dus het Standbeeld oprech ten voor een hal ven Dichter; in dit geval ware 't geraadzaam op het voetstuk te beitelen Aan Dr Prudens Van Duyse, voor zijn werken van 1840 tot 18.... Vlaanderen! Katholiek Vlaanderen! ziet wel uit uw oogen.' De Logie aast er op.van overal door Standbeelden het Katho liek Bloed te bespotten en te vervolgen: In Frankrijk hebben Voltaiie, Rousseau hun standbeeld, te Brussel staat Verhagen in d'hoogtc; te MtlanenCavoar; te Genua, Mazziui; te Venetiè Garibaldi; te Roomen. Biuno Ve—.s var. ers den heer Van Duvse sa.1 die Kerk mondenaars zich niet beklagen van onverschillig zijn, neen, maar van t'hebben toegegeven aan puriteinschen letterkundigen geestdrift, dan zal de Godsdiensthaterij lachen en zegevierenEen woord nog: 't Land vau Aelst had ge vraagd een ONDERZOEK, een kalm onderzoek in bespre kingen zonder verslag, 't gaat dikwijls zoo vaag en zoo ijdel, zoo grillig en zoo wispelturig; alles hangt meermaals af van stoutmoedigheid, van een aantal onversaagde aanwezigen, soms ook van overschreeuwen... In een onderzoek zou elk lid var. Davidsfonds, zou elke Vlaming in kalmte hebben kunnen oordeelen... Zoomoet het gaan... Mr Willems, de algemeene Voorzitter van Davidsfonds, moest ons gedacht deelen, want hij heeft zich onthouden in de stemming der algemeene Ver gadering te Leuven. Aalst, 2S Maart. P. D. een boek van onschatbaar nut, 5,00. Zelfde boek, in 'tverkort, r,oo; de Vlaamsche Keukenboek 1,00; Pasteien en Confitu ren, door Cauderlier, bevattende al de gebakken die in de keuken kunnen vervaardigd worden, prijs 2,00. Om franko te ontvangen 10 per h. meer. rmond* t .aa d« CW. Mt Te koop in onze Bureelen De Wegwijzer voor Tijd en Eeuwig- heid, door Alban Stola, vertaald naar de i6de Duitsche uitgave. Prijs i,5o franko 1,60. Geschiedenis der A1 Benedictijner-Abdij Afflitrpm door Dom Bernard O. S.B een fcho'on boekdeel in 8<> met pla ten, prijs 3,oo. op de HOEVE, handboek van scheikunde en levensleer on landbouwvruchten en landhuishou delijke dieren toegepast; vertaald naar de vijfde Engelsche uitgave door P aul D e Vuyst Doctor in Rechtan, landbouw- ineeniear, Staatslandbouwkundige enz. en P. Wauters, landbouw-mgemeur, ■Staatslandbouwkundige cll. met uitge breide notas van de vertalers en van A. Proost enA. DeMarbaii, Hoogleeraars aan de Landbouwschool van Leuven. Prijs 2,75. Allernuttigst voor iedereen, om wel en profijtig te leeren koken, om eene goede keukenmeid te worden; om te leeren de tafel dekken, enz. Grooten Cauderlier in band, 't Zelfde boek in 't kort Pasteien en Confituren Belgische Keukenmeid —0— voor Uit de werken van St Alphonsus, prijs 1,00 Iranko 1,10. 5,oo 1,00 2,00 1,00 HISTORISCH - DRAMATISCH VERHAAL (door de Mannen van Chipka.^ DE PLANNENTREKKERS. 't Park van Brussel Het staat beschreven als een der schoonste van Europa. Gelegen op een hoogte boven de Stad; Drooge en zuivere lucht; Merkweerdige en kostelijke boomen; In een vernuftig plan, bijeengeschaard; Op zulke wijze,en dat is't finaal van d'hofbouwkunde,op zulke wijze dat het tafereel gedurig verandert; nu heeft men een uit zicht op grasperken, dan op een dreef, dan op een driesken boo men, dan op de rijke gebouwenen breede straten die 't Park omringen. In de Lente, hoe aangenaam dit jong groen, dit gekwekkel en gezang der Vogelen, in den heeten Zomer, hoe spoedt de Brusse laar zich niet, om dit verkwikkende lommer te genieten en in den Herfst, ge ziet den ouden sukkelaar, den zieken man, de teerhar tige moeder daar de jongste koesteringen der zon gaan smaken en genieten. Wat is er in d'Hoofdsteden boven de Paleizen en de Glazen straten, boven de Theaters en Cirken, hoven de Salons en de Ba zars? Dat is hetgeen men aan den Buiten gaat ontleenen, 't groen der wandelingen en der Parken, de zachte tapijten der Graspleinen. fgDaar zaten nu ons twee mannen, dien mei-avond van 1887 op een eenzame bank niet ver van den ronden vijver die uitgeeft op de Staten-Kamer. Malteo, zoo sprak de Waterduitsch, ik ging dezen afond naar uw huis komen. Wel vereerd, M. Kreitser. Alles is gereed, gij zult mijn pondgenoot worden. Doch eerst eenige fraagskes: Kunt gij weg met goud, met zuiver goud? Kreitser, ik koop en aanveerd alles wat men aanbrengt. Malteo, laat ons fertrouwelijk spreken; ik heb u nootig; gij kunt op eenige jaren schatrijk worden; want alles zal proederlijk geteilt worden; maar zonder petrouwen kunnen wij niet handelen. Kreitser, die mij niet betrouwt, moet mij niet aanspreken, heb ik niet altijd eerlijk met u gehandeld? Ik zeg niet van nein; maar ter zake dus, ge kent gij de kerken, Malfeo'* Van buiten, gelijk gij, Kreitser... Ho, ik weet niet wat Religie is; mijn Vader was Lutheraan, maar of ik gedoopt ben, daar twijfel ik aan.... Ik ken niets dan geld, geld, geld en altijd geld! Maar gij zijtRoomsch! 't Is te zeggen, Kreitser, liheraal ben ik, lid van 'tvrij ge dacht. En zonder scrupulen Zonder scrupulen.... welnu,... ja, rond Paschen,'t kriebelt daar wel wat in 't binnenste,... is dat niet aardig, Kreit ser, rond Paschen, als ik een kerk zie, er is iets dat mij drijft, om er binnen te gaan;.... in de Goei Week bijzonderlijk;... Kinderachtigheden! Kreitser, hoe legt ge dat uit? in alle geval.... ge weet wel dat mannen gelijk wij aan die scrupulen niet kunnen toegeven.... 't Eerste woord zou zijn Alles herstellen! alles weêrgev^n!... Bel et bon, zegt de waal, maar ge ziet gij daar veur u 20, 30 jaren van.... van.... Van fernuftigheid, M^lfeo, en ge zoudt moeten werken om uw brood te winnen en arm leven!.. Luistert, gii en ik en al de mannen van ons soort, we moeten foorwaarts.... Hoort nu.... En Kreitser bracht zijn hoofd dicht bij d'oor van den goudsmid en fluisterde hem eenige woorden toe. Onze Brusselaar verschoot, liet zijn klein zwarte oogskes rond gaan om te zien of er niemand van rechts, links, van achter of van voren iets kon hooren. Wat doet ge? vroeg Kreitser. Gij zegt! gij zegt, Kreitser? Dat er 'ne schat is in ons Land, een Goudmijn, genoeg om honderde en honderde menschen rijk te maken; de kerken en de kapellen. Ge zegt, Kreitser, de kandelaars, de lampen, d'ex-voto's, d'offerblokken Nein, nein, tat honderd duizend duivels u oppakken! aan den rakkalje van ons Bende zullen wij laten d'offerblokken en d'ex-voto's stelen; maar ons oogwit, Malfeo, ons toel dat zijn de kelken, de remonstranciën, de ciboriën, allen van 't zuiverste goud. Maar wel verborgen, in kassen, achter sloten! Niet wel verborgen, Malfeo, ik heb er de preut van; gelijk ge mij hier ziet, heb ik sedert een jaar met honderde steden en dorpen bezocht; de plans zitten hier in mijnen zak, de plans en d'aantuitingen, wat er is, waar, hoe men het 's nachts verbergt.. 0 Malteo, het is geen klein werk dat wij peginnen; ik heb mij er sinds een jaar op'bereid, ik, de oppercheneraal van de Bende der Kerkdieven. En de Waterduitsch hief zijn hoofd recht, deed zijn oogen fon kelen en sprak met den geestdrift van Napoleon I als hij de brugge van Arcoli bestormde: Ik heb hier in mijnen zak voor millioe- nen en millioenen! 't Kan zijn, zegde Malfeo. 't Is zeker; sonder eenigen twijfelwij beg.nnen met de dorpen, waar men weinig voorzorgen neemt om de schatten te bewaren; de fooroordeelen zijn nog zoo groot in Vlaanderen, Mal feo; men knielt voor de Tabernakels; men durft de ciboriën en de remonstranciën niet aanraken; maar wij zullen daarvan niet fer- feerd zijn. Wij? ge vraagt toch niet dat ik uit stelen zou gaan? 1Nein, uw rol is alles aan ten man te prengen. Als men u 's nachts kelken en remonstranciën brengt, wat zult gij doen? Aanstonds alles smelten en het verkoopen aan de Joden van Parijs; vroeger ging ik naar Antwerpen, maar nu heb ik een huis te Parijs. Malfeo, niemand zal Achterdenken opu hebben, maar moest het gepeuren, denzelfden nacht moet alles uit uw huis zijn. Ge moet er dag en nacht op denken, dat alles er wel geraakt, feilig, dat de touanen niets gewaar worden. Wees daar gerust in! Nu, van de dorpskerken gaan wij naar de steden, naar d*hoofdkerken; zoudt ge durven oprekenen 't goud en 't zilver dat er verborgen is hier te Prussel en t'Hal en te Scherpenheuvel en in ander plaatsen van Pedevaart?... Malfeo, ik ben tegen Gent, in Oostakker geweest.... Ho, de schatten, de rijktommen! En ge gaat beginnen? Onmiddelijk. Is uw bende dan al gevormd? Ja, luistert: Ik ben de Cheneraal; gij wordt van heden af de Minister van Financiën; om in de kerken te geraken, door ope ningen in den muur of door de tensters of langs het dak heb ik twee beproefde mannen, ge zoudt huns gelijke niet linden ia g'heel Europa; twee artisten. Artisten! Ja, in bun fak.... Malteo g'hebt toch hooren spreken van den Man in caoutchou. Die zich kon wringen als een slang, dat ge zoudt gezegd hebben: Hij heeft geen beenen in zijn lijf; die door een goot kon kruipen, de flinke klingsche vent; maar die man moet al oud zijn of dood; 't is van over 30 jaren en meer dat ik spreek, dan stond de gommelastieke man op al de tooren. Malfeo, 't is fan zijn zoon dat ik spreek; hij is zoo sterk als zijn Vader; zijn leven zal ik u eens vertellen; hij is geboren in een barak van Bohemers en zou voor geld de sterren uit den hemel plukken; penevens hem heb ik nog eenen herkuul met macht als een peerd, die de sterkste kerkdeur uit haar hangsels zal lichten

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1