Rampen Misdaden Ongelukken Aalst. Gemeenteraad. iuitenkmas. Minister f Sladsmuziekschool 1891. HALEN-BIJ-DIEST. Treurig ongeval. Een martelijk nieuws werd zaterdag onder onze bevolking verspreid. Men had uit den loop der Velpe het lijk ge trokken van den kleinen Josef Mostennans, n jaar oud, zoon van den postbode dezer gemeente. De kleine Josef was eenige uren te voren naar dc naburige weiden ge gaan om moeskruiden te plukken. Hij gings sinds eenige oogenblikken langs de boorden des waters, wanneer hij ongelukkiglijk uitgleed, in het water viel en door den stroom werd medegevoerd. De doktoor Thoné, die men in allerhaast ging verwittigen, kon niets dan den dood vaststellen. ST-NIKOLAAS. De landbouwer Putte, verleden week, aan de halte De Kijkuit, tufschen Hulst en Axel, in Holland, van den spoorweg Mechelsn-Terneuzen, de beide beenen afgereden, is aan de gevolgen dezer ver minkingen overleden. LANDEGEM. Ongeluk. Zondag avond, rond g 1/2 ure, is tusschen de statie en de fin opbouw zijnde spoorwegbrug alhier, een ijselijk ongeluk voorgevallen. De genaamde Missotten, oud-bruggedraaier en nog in dienst van den ijzereivweg, begaf zich op de spoorbaan, om te onderzoeken of de excentriek in regel was. Men riep hem toe dat hij moest oppassen,daar dz exprestrein, komende van Oostende, in aantocht was. Dc man ant woordde ja doch daar hij maar slecht zag en waar schijnlijk oordeelde dat dc trein nog ver af na?, verliet nij de spoorbaan niet. Eenige oogenblikken later werd Missotten door den trein gevat en overreden. Zijne twee beenen en een zijner armen waren afgereden en toen men ter plaats kwam, vond men niets meer dan een af grijselijk verminkt lijk. Missotten was meer dan 70 jaren oud cn| had volle recht op pensioen, doch, zoo het schijnt, hield hij eraan in werkelijken dienst te blijven. MECHELEN. Eene vrouw stond aan een kraam der IJzeren-leen en deed eenige ponden hollai dschen kaas afwegen. Reeds had zij een vijffrankstuk op het kraam gelegd om den kaas te betalen; doch toen zij dit stuk den weerd wilde overhandigen, zegde haar een manspersoon naast haar Halt; vrouwke, ge vergist u zeker Dit vijffrankstuk is het mijne, ik kom het daar uitmijr.en zak te halen. Waarop de vrouw te goeder- trouw antwoordde Verschooniag mijnheer, inderdaad ik zal mij vergist hebben. Zij ging daarop naar heuren beenhouwer, doch wie kan de verwondering der teleur gestelde vrouw beschrijven, toen ze bemerkte, dat zij bestolen was door eenen behendigen doch stoutmoe- digen dief De vijf frank behoorden haar toe en och arme het was het eenig geld dat nog overhad. Den dief heeft men ok niet kunnen ontdek- ken. Opgepast dus, huismoeders, als gij des zaterdags ter markt gaat. Men kan niet te voorzichtig zijn. ELSENE. Kerkdiefte. Maandag morgend zag de koster der Kerk van 't H. Kruis, dat er in de Kerk was gestolen. Bevende van schrik ging men op onderzoek Al d'offerblokken waren opengebroken; in de sakristij waren deheiligschendende dieven geraakt, hadden het Tabernakel opengebroken, de H. Speciën op den grond geworpen en twee ciboriën gestolen. Er zijn geen teekens van inbraak; de dieven hebben''zich zondag avond in de kerk laten sluiten. GENT. De 40,000 franken. Ja, 't is iets 40,000 fr. gestolen in deStadsontvangeiij door den Kassier Gilles, een jongeling progressist-radi- kaal. 't Is den Ontvanger die achter zijn ooren krabt, hij moet er alles bij leggen Dat wij hem den raad moch ten geven van klerken te nemen die consciencie hebben, van t'onderzoeken of er geen zijn die in vuil kaberdoezen zi en of huishouden op zijn Vrij denkers.. Zoohaast de dief te ondekt werd, zijn de vermoedens gevallen op dien Kassier; maar hij was weg, weg en verdwenen; zijn Moeder en zijn Broeder wisten van niets; de boosheid kan dikwijls zoo valsch zijn. Later is 't uitgekomen dat de dief te Bergen vernacht heeft ir 't Hotel de l'Empereur; vandaar is zijn speur verloren Hij zal toch moeilijk ontsnappen; want d'hand der Ju- sticie reikt verre, den dag van vandaag.. EERLIJK TJN,want Dieverij, u vroeg of laat In schande en tormenten slaat De dief is aangehouden... te parïjs, door den kommissaris Dequenne. Hij liep er met slecht vrouwvolkzoo gaat het gewoonlijk met gestolen geld. Vastgegre pen wordende, werd hij zoo bleek als 'ne ge itte muur. Nog 27,000 fr. had hij in zijn zakken 10,000 fr. wer den te Gent op zijn kamer gevonden; ander kleine som- mekes had de schurk in de slechte huizen gelegd. Zoo dat de Ontvanger maar eenige duizende franken zal ver liezen. CENT, Maandag namiddag, om 3 ure, is er een wreed ongeluk gebeurd in St-Amandsgesticht, dat al leen toetewijten is aan de onvoorzichtigheid van het slachtoffer. De huisknecht L..., een man van omtrent 40 jaren, was bezig,§mct twee andere bedienden of werklieden, met ruiten te kuischen aan eenen buitengevel. Daartoe stonden zij, alle drie, elk op eene nog al hooge ladder en het was geen vijf minnten geleden dat een der hce- ren professors hen gewaarschuwd had met de grootste voorzichtigheid hun werk te doen, als eene der ladders omsloeg of wegrees en den ongelukkigen L. naar bene den slingerde. Hij werd opgeraapt in eenen erbarmelij- ken toestandop sommige plaatsen van het lichaam, Staken de beenderen hem door het vleesch. Drie uren nadien is hij, zonder tot het bewustzijn terug te komen, doch, na de H. Olie uit de handen van den eerw. heer pastoor van St-Michiels ontvangen te hebbcD, overle den. Men ijst bij het gedacht dat de ladder in haren val de twee andere had kunnen medeslepen, en alzoo drie slachtoffers maken. ST-NIKOLAAS. De hond van eenen herbergier van St-Gillis-Waas is uit het huis weggeloopen en plot selings razend geworden. Hij heeft twee peisonen en verscheidene honden en katten gebeten. De twee perso nen zijn naar St-Huibrecht vertrokken. De gebeden dieren werden zoo haastig mogelijk afgemaakt. LUIK. Zaterdag nacht ten 1 ure, is nergens af gebrand in de straat Vinave d'IIe; het groot meubelma gazijn van M. Werson, 't vuur is ontstaan in een achter gebouw waar veel meubels stonden. De toestand was zeer gevaarlijk, nadcmaal er zooveel droog hout, lijm, vernis, sikkatief en ander brandbare stof bijeengesta peld lag. De vuurglensters stegen hoog en wreed in de^ breed gerimpeld voorhoofd, een opzicht van ijzer en staal, sti gelijk 'ne matroos, niet te lang, maar wel ingezet; een man, ta; van vel en taai van gedacht; met 'ne stalen wii. Er wierd eens geschonken en gedronken, de Waterduitschl tikte op tafel met zijn glas en sprak Frienten, ik ferklaar de vergadering geopend en te werk zaamheid begonnen.. De wetten zijn maar gemaakt voor de suk kelaars; onze Bismarck heeft 5 milliards gekregen door geweld; als(wij een millioen winnen door loose slimheid,wie durfl tat dief stal noemen Hebben is hebben, zegde Malfeo. Die zoo dom zijn zicht te laten bestelen, zijn niet weerd van te bezitten, voegde de lastike man erbij. Frienten, zoo ging M. Kreitser voort; die niet t'akkoord is, raag het zeggen, maar eens samenferbonden, afwijken, 'tis de dood Ja, de dood, zwoerden herkul. Ik legkaarten op tafel, sprak Kreitser,ik zeg, samen stelen, samen hangen; maar 't zal zijn samen rijk worden, en ik doe nu de volgende voorstellen. Luistert welheeft iemand van u iets te fragen of iets te ferbeteren, 't wordt onderzocht; we maken hier de Grondwet van ons Fortuin. ('t Vervolgt.) hoogte, tot groot gevaar der omliggende gebouweD. Dank aan felle werkzaamheid en grootca Belgischen moed was men na een uur, den brand meester. TilIMOUGIES. Op de baan van Doorcijk naar Frasnes st.iat een huisje, eenzaam gelegen, de herberg Barrière de Torrelies, bewoond gdoor een man van 58 jaar, zekeren Fourrez, van t lk geacht en bemind; hij leeft er alleen en in den nacht van zaterdag tot zondag is hij op d' afgrijselijkste wijze vermoordmonsters van moordenaars zijn ingekomen, z' hebben bier gevraagd; z' hebben hem gevolgd in den kelder en daar den eer sten sla? toegebracht; dan is de worsteling voor leven en dood voortgezet in d' herbei g dit alles is te zien aan 't bloed. Hoe wjeed moet het gaan in zulke oogenblik ken hoe moet de man al zijn krachten ingespannen hebben .'Nahem vermoord te hebcn, hebben zij het slachtoffer aan de klink der keukendeur opgehangen koffers en kisten zijn doorzocht en veel zaken van weerde zijn gestolen Er zijn overal gevaarlijke land- loopers, oude kotzitters die niet meer weten wat een kei k is en die niets zoeken dan drank en geld!... De god deloosheid maakt de menschen meer dan beer wreed LESSEN, 7 april. Gedurende eene vertooning is eene barak der foor, die vol volk zat, ingestort. Er ont stond tever.s een begin van brand, dat gelukkig spoedig gebluscht weid. Er zijn verscheidene gekwetsen. ST-NICOLAAS, 7 april. Verleden week sloeg een persoon te Kemseke, in eenen twist eenen soldaat in verlof met eenen bierboom op het hoofdjaloezie schijnt de oorzaak dezer daad te zijn Maandag stond de dader nog voor andere feiten ten zijnen lasten te recht te Dendermonde. Hij werd verwe zen tot tweemaaal 15 dagen gevangenis en de kosten des gediDgs, voor m'shandelingen. Ongelukkig voor hem kwam eën telegram op den tri bunaal aan, dat de dood meldde van den soldaat, waa rop de dader onmiddelijk werd aangehouden. Turnhout, 4 april. Wij hebben den winter toch eindelijk achter den rug. ten minste zooals hij in den almanak aangeduid staat Wat al wee en ellende heeft hij voor den ongelukkigen landman achtergelaten Welk treurig uitzicht biedt de buiten op dit oogenblik aan De koude naorderwind en de strenge, langdurige winter hebben op het veld een onherstelbaar vernielingswerk aangericht Het koren is bijna op alle plaatsen bevrozen, wat er nog o\ er blijft, staat zoo dun, zoo schraal dat de land bouwer op geenen oogst heeft te rekenen De tarwe is volkomen mislukt. Van den wintergarst blijft ook niets over. De aardappelen, hel; bijzonderste voedsel van den landman, zijn op verschillige plaatsen bevrozen. Deze vrucht wordt gedurende den winter in eenen hoop, met aarde bedekt, in den hof bewaard. Daar men gewoonlijk op eenen derge ijken winter niet is voorbedacht, ge beurd het dat de aardappelhoopen niet genofeg tegen eene Siberische koude zijn beschut; op deze wijze zijn er dit jaar op verschillige plaatsen vele aardappelen bevrozen. De weilanden ook hebben veel geledenhet gras is dit jaar gansch verlorenzoodat de landbouwer zijn vee bijna uitsluitelijk met graan en hooi heeft mosten voe den. Natuurlijk zijn de graan-en hooizolders dan ook bijna geleiiigd en het is nog zoolang eer de oogsttijd daar De rapen, welke gewoonlijk een goed wintervoedsel voor het vee zijn, hebben insgelijks niets opgebracht, want door de vroegere koude zijn zij allen bevrozen. Men ziet dat de toestand der landbouwers alles be halve schitterend is, en nochtans verdragen deze men schen de wederwaardigheden van het leven met de grootste gelatenheid. Zij zetten zich niet in werstaking, zij dreigen niet, zooals eenige socialitische leiders, het menschom te doen lijden door eenen algemeenen werk- stilstand. Zij werken om het verlorene terug te winnen en bidden den Gever van alle goed dat hij hunnen ar beid zou zegenen. DUBBELE MOORD TE BORGERHOUT. Een schrikkelijk schelmstuk met alle wreedheid is woens dag gepleegd te Borgerhout, in de Bloemstraat. Veughe- len bewoont het huisn1" 21, met zijne vrouw, die tenge volge eener geraaktheid krankzinnig is, eu eene 19 ja? meid, Adriana Backx. t Woer morgend, v dc emeeer -ef. p wonden""/jat d deur ii gesloten was. Hij Verteiy,. het geval aan den jongeling die daar nevens woonde en deze verklaarde dat hij 's nachts de openstaande deur had toegenokken. Eene misdaad vermoedende, ging hij bin-- en en zag er twee lijken gansch bebloed op elkander liggen. Het was Veughelen en zijne meid; zij hadden beiden het ho^fd verbrijzeld met eenen hamer. De zin- nelooze vrouw zat nog altijd in haren zetel en men kon van haar geene duidelijke verklaring ontvangen. Men is op spoor van den moordenaar. BRUSSEL. De woede van den haan. Ze keren heer X... wonende op den Leuvenschen steenweg had eenen prachtigen haan, waarmede hij verleden week deel nam aan een hanengevecht, waarin zijn dier over winnaar bleef. Voor den strijd kwam de haan zijn voed sel uit de hand zijns meesters nemen en sprong zelfs op zijnen schouder. Maar aanstonds nadien is hij zoo boos geworden dat telken male, wanneer de eigenaar of ie mand van het huis op den koer komt, hij op hur.ne bee nen vliegt en hen een aantal slagen toebrengt met zijne sporen. Dinsdag rond den avond kwam het driejarige kind X. op den koer, wanneer het dier schielijk op hem sprong en zijn gelaat geheel verscheurde. Op de kreten van het slachtoffer kwam de dienstknecht toegeloopen, die er slechts met groote moeite in gelukte het woedende dier te doen loslaten. X heeft, om nieuwe ongelukken te vermijden, zij nen geliefden haan gedood, doch tegen zijnen dank. J'* B TB De moordenaars te Sofia zijn al ge kend, maar gevlucht. Ze waren met 4 man. Te Gre- nobel, in Frankrijk, zondag avond een leeuwentemster van 19 jaar Mejuffer Gandolfo wordt gekwetst door eene leeuwin en sterft korts nadien in 't Hospitaal... Een wild dier behoudt altijd iets van hare wreedheid. Te Bor- deau is aangehouden Henri Devaux, 47 jaar, wisselagent geweest van België en er veroordeeld tot 5 jaren gevang voor frauduleus bankroet. Ze verwachten de geschriften, om hem uit te leveren. Ja 't gaat er In Bulgarië zijn ook kardoezen met dinamiet ontdekt, dinamiet welken gestolen was. 1. De hervatting der leergangen voor volwassenen(muziek- leer en koor) zullen plaats hebben dijnsdags en vrijdags van acht uren tot halver tien, te beginnen op 14 april. Schouburg- klas. 2. De herhaling van quatuor (snaargeluid,) zal 'plaats heb ben 1 maal ter week, te beginnen op maandag i3 april, cm 4 uur namiddig, in de Nieuwstraat. Doel de inleiding tot de werken van Haijdn, Mozart en Beethoven. Varia: De Burgemeester van Luik die ziek is, nog al erg, en de Bloem die zoo geweldig opslaat, door dien langen wreeden winter, de riskacie van den Oogst, en dat er zooveel schepsels met groote muilen moeten met de menschen meê eten. Veel jonge dieven en in Aalst ook; wat beteekent dat Minister Beernaert heeft de inzichten van 't Goevernement voor de kiezingen bekend gemaakt: Geen algemeen Stemrecht, maar als de Partijen t'akkoord zijn, herziening der Grondwet, om den kies- cijns voor Kamer, Provincie en Gemeente te brengen op 10 fr., volgens buisbewoning, het stelsel van Holland en van Engeland. Daarbij, het recht der Minderheden.... Als alles wel gaat, zal de Kiezing van 1892 volgens die nieuwe wet geschieden. Het Goevernement zal niet toe geven aan bedreiging van Oproer; dat men zich ook wel wachte de Koninklijke macht te versterken; zij is reeds al te groot en Frèreriep eens, in de Kamers: Al de Vor sten van Europa staan onder den invloed der Logie. Zitting van Donderdag, ten half acht. Aanwezig: MM. VanWambeke, Borreman, Geeraerds, Verbrugghen, Bnvny. Claus, Liénart, Meert, Van der Haegen en Van Gyseghem. M. de Burgemeester zegt dat de stad zal uitgenoodigd worden door M. Minister De Bruyn om eenen Nijver- heidsraad m te richten, hetgene men hier reeds van zin was. Daarover in eene volgende zitting. 1Aankoop-huis voor de Godshuizen M. Geeraards (als verslaggever). Wegens den aankoop van dit Huis voor 17,000 fr. om 't Ongeneesbaarhuis te vergrooten, werd een komiteit genoemd 3 Raadsheeren, 3 Heeren van d'Hospiciën en M. de Architekt. Na onder zoek in 't Gesticht, verklaarden allen, behalve M. Baron Bethune, dat het in allernadeeligsten toestand is en dat alle vergrooting een geldverkwisting zou geweest zijn. M, Albert De Wolf drukte de meening uit, ingezien er ongeneesbaren zijn die sedert lang eene plaats verlangen, ingezien het herbouwen van een Gesticht 2 a 3 jaar zou aanloopen, of het niet noodig zou zijn voorloopig dit huis aan te koopen M. Callewaert was tegen die aankoo- ping M. Geeraerdts stelt dan voor een ontkennend ad vies te geven. M. Claus is tegen den aankoop hij beschrijft den droeven toestand van hetOngeneesbaarhuis, zonder lucht of ruimte, benepene kleine zalen en in denzelfden vleu gel het Moederhuis slecht geschikt, slecht gelegen spreker aanziet al de onkosten die men er zou willen aan doen, voor nuttelooze, ja plichtige onkosten. Voorloopig blijft maar al te dikwijls bestendig met genoegen ziet hij op 'tDagorde: Verslag van M. Geeraerdts handelende over 't bouwen van een nieuw Gasthuis, een werk van ware volksliefde voor den lijdenden medeburger in dit zoo slecht gelegen Gasthuis zijn nog 2 bovenzalen ledig men kan daar d'ongeneesbaren voorloopig opnemen. M. Claus is volstrekt tegen den aankoop van dit huis; 't is een oprecht schandaal, zegt hij, dat zulk Ongenees baarhuis en zulk Gasthuis nog langer zouden blijven be- staan. M. Van Gyseghem zal zich onthoudenhij keurt 'tOn- geneesbaarhuis af hij denkt dat er groote verbeteringen te doen zijn voor den zieken en lijdenden werkman, doch hij weet niet of men de ongeneesbaren zal kunnen plaat sen een nieuw Gasthuis opbouwen zal toch altijd 4 a 5 jaren duren. M. D'Herdt vraagt of men als middel va overeen komst niet zou vatstellen dat de vleugel voornongenees- baren in 't nieuw Gasthuis eerst van al zou opgebouwd worden. Men gaat over tot de stemmingAl d'aanwezige Leden stemmen TEGEN den aankoop. II. Gasthuis M. de Burgemeester 't woord is aan M. Geeraerdts. M. Geeraerdts: Mren, wij gaan handelen over de ge wichtigste zaken sedert veel jaren besproken;mijn verslag is noodzakelijk nog al uitgebreid, ik verzoek dan uwe welwillende aandacht. Dan leest M. Geeraerdts alsvolgt MIJNHEEREN, Het Hospitaal van Aalst, gesticht ten jare 1236, dank aan de edelmoedigheid onzer voorouders, wierd reeds herbouwd op her einde der XVde eeuw, en slechts eenige jaren geleden deed men er vergrootingswerken aan, langs den voorkant. Ter dier laatste gelegenheid, werd het behoud van hetGasthuis, te midden in de stad, hevig bespioken en beknibbeld. En niet zonder ernstige en tastbare reden welke heden nog bestaan. Deskundige mannen wijzen met recht, zoowel op de slechte ligging als op de volstrekte ontoereikendheid der gebouwen Inderdaad, eeuwen lang kon het Gasthuis voldoende wezen voor de bevolking eener kleine stad, van zeven tot tien duizend zielen tellemde, en met wallen en vestingen omgeven. Maar nu, ondanks de laatst gedane vergroo tingen is het Hospitaal veel te klein geworden immers de bevolking van Aalst is sedert vijftig jaren op eene bui tengewone wijze aangegroeid. Wij tellen meer dan 25 duizend zielen, en het is wel bijzouderlijk de werkende klas die deze vermeerdering te weeg bracht, dank aan de snelle uitbreiding van nijverheid, van fabrieken in alle Dntelbare dorpsfamiliër zijn zich aldus ter tede l ie werkende Jas maakt heden het overe ->te deel onzer bevolking uit. Ziekten en ongeluk- 'kêUzijn menigvuldig bij den werkman Dan is het hospi taal zijn eenige en noodzakelijke toevlucht. Personen zonder familie, wanneer zij ziek zijn, verlangen ook, ten hunnen kosce, zich in een Gasthuis te doen verzorgen. Maar het Gasthuis is hier volstrekt te klein geworden om te denken aan verleening van betalende kamers. En zoo de gebouwen onvoldoende, te eng zijn, daarenboven ont breekt het wel bezonder aan lucht, aan ruimte, aan ge zonde koeren en wandelplaatsen voor de arme zieken bij hunne herstelling. Ja, het hospitaal is veel te klein daaruit volgt, dat de zalen dikwijls zijn opgepropt dat de zieken er maar al te veel in mengelmoes gelegd worden, en dat het onmo gelijk is, in geval van besmettelijke ziekten, eene genoeg zame afzondering te bekomen. In een woord, het hospitaal, yoor wat betreft de ligging en onder hygiënisch betrek,is juist het tegenovergestelde van hetgeen, volgens de gezondheidsleer, het zou moe ten zijn. Zoo gebeurt het ook dikwijls, dat de zieke werkman met tegenzin naar het Hospitaal gaat. en er zelfs niet zou henen willen, ware hij niet verzekerd van de held haftige en kostbare zorgen der brave Gasthuisnonnen. Zulkdanige toestand, Mijnheeren, is dus waarlijk te betreuren, en ons Katholiek Bestuur heeft den plicht, den zeiven zonder uitstel te verbeteren. Met recht en fierheid mogen wij verklaren, dat voor verfraaiën der stad, voor handel en nijverheid te be- voordeelen, niets is gespaard. Ehwel, al die verbeterin gen, kunnen niet schooner bekroond worden, als door een groot en deftig werk van ware liefdadigheid Het bouwen van een goed, ruim en gezond Hos pitaal. Die plicht vervullende, zullen wij doen zien dat wij het met de ongelukkigen, met den weikman en met de Sociale Kwestie goed meenen Benevens het gasthuis, Mijnheeren, bestaat hier een ander liefdadigheidsgesticht, hetwelk met evenveel re den om verbetering schreeuwt. Ik spreek van het Onge- neesbarenhuis. Dees ook veel te klein, te vernepen.... De zalen zijn t e eng, niet afgescheiden, koeren, luchten ruimte ontbreken. En het is daar dat men de ongelukki gen herbergen moet, met langdurende ongeneesbare kwalen, die voor allen, overvloedige lucht en ruimte noo dig hebben, zoowel als brood om te eten. Onlangs ook vroeg de Kommissie der Godshuizen, aan den Gemeenteraadde toelating om gezegd beluik te vermeederen, door het koopen van een aangelegen huis; maar de meederheid der onderzoekskommissie vond zulks teenemaal ondoelmatig. Het huidige betrek be slaat slechts Acht aren, en de ontworpene vergrooting van één aar 84 centiaren is volstrekt onbekwaam de noodlottige voorwaarden te verbeteren, waarin dit ge sticht zich onder hygiëinisch oogpunt bevindt. Niet zonder schaamte moet ik hier bijvoegen, dat een onafgezonderd deel van het Ongeneesbarenhuis, als Moeder-huis dienen moet. Is hier thans ook niet af zondering, ruimte en overvloedige goede lucht hoofdza kelijk vereischt en zouden wij aan onze plicht niet te kort blijven, indien wij aan dezen toestand geen verbe tering brachten Ook, ik verhaast mij te zeggen, dat ons Bestuur se dert lang overtuigd is, over de dringendheid van een nieuw Gasthuis, een nieuw Ongeneesbarenhuis en een nieuw Moederhuis op te bouwen. Maar de groote moei lijkheid is, de daartoe noodige geldmiddelen bij de hand te hebben. Nu de vermindering van den intrest der gel den en het gemak tot aflossing der geleende kapitalen toegestaan, zijn hedendaags aan de Gemeentebesturen, uiterst voordeelig om groote werken uit te voeren. Eene waarheid is hetdat onze nakomelingen het meeste voordeel zullen trekken uit de menigvuldige werken, welke wij daarstellen tot vergrooting, verfraaing en ge zondmaking der Stad, tot gemak en uitbreiding van handel en nijverheid. Het is ook eenvoudiglijk rechtvaar dig. dat ons Nageslacht een deel drage van de lasten en zelfsopofferingen die wij ons heden getroosten. Vandaar kwam aan menige Gemeentebesturen des lands het ge dacht, leeningen aan te gaan op langen termijn. De jaar lijks te betalen intrest vermindert naarmate dat het tijd stip der aflossing verschoven wordt. Onze Stad heeft eene leening aangegaan jvan een millioen, aflegbaar op 64 jaren, en betaalt daartoe jaarlijks 480000 franks. Geen twijfel, of hedendaags zouden de Bankiers ons het kapitaal ter hand stellen, aflegbaar op negentig jaren tegen eenen intrest van hoogstens 3 1/2 0/0. Brussel- Antwerpen en ander steden hebben dit reeds bekomen, aan geringeren intrest, maar voor belangbare sommen. Door het toepassen van dergelijken maatregel zou ons Bestuur eene leening kunnen aangaan van i,5oo,ooo fr., ten einde de uitkeering te bewerken van de voorgaande leening van een millioen en bovendien dadelijk de mid delen in handen te hebben, om groote, schoone en nood zakelijke werken uit te voeren; en wel te weten i° Een welgelegen, ruim en gezond Gasthuis, Onge neesbarenhuis en Moederhuis, met Kapel. 20 Een entrepot, of douanen stapelhuis. 3° Een pakhuis of hal en beurze voor den hophandel, hetgeen reeds sedert jaren gevraagd wordt, niet alleen door de Kooplieden in hop, maar door alle inwoners die den welstand van onze Stad behertigen. De gebouwen van den tegenwoordigen Schouwburg zou men daartoe kunnen in schikking brengen met groote galerij en voor gebouw op de Veemarkt gevende. 40 Opbouwen eener nieuwe Feestzaal voor Concert enz in vervanging van den huidigen Schouwburg. De plaats daartoe later aan te duiden. 5° Plaatsen van een schoon kiosk, op de Groote Markt 6° Ingezien de Stad een nieuw Hospitaal met Onge neesbarenhuis en Moederhuis bouwt, is het wel te ver staan dat de Godshuizen het tegenwoordig Gasthuis in vollen eigendom aan de Stad zouden overgeven. De be staande gebouwen zouden toegeeigend worden, voor Muziekschool, Akademie van teekenkunde, Muzéumen Volksboekerij met leeszaal. 70 Inwendige herstelling van ons oud Stadhuis. Daar zou het Vredegerecht zetelen; in afwachting dat wij er plaats verleenen aan een tribunaal van eersten aanleg, wiens instelling in onze Stad voorzeker weieens nood zakelijk zal wezen. De ui tgaven benoodigd tot de uitvoering van boven genoemde werken zouden te samen bedragen ongeveer 55o,ooo franks, en zich verdeelen alsvolgt Voor het Hospitaal, Ongeneesbarenhuis en Moeder huis fr. 3oo,ooo. De Staat en de Provincie zouden voor zeker, volgens gewoonte in dergelijke omstandigheden, toelagen verleenen tot eene derde der som, en de Stad zoo dus enkel te dragen hebben de som van fr. 200,000. Voor den Entrepót in gevolge begrooting fr. 90.000. Voor de Hophal 70,000. Voor de Feestzaal 100,ooo^ Voor den Kiosk 30,000. Toeeigeningen en herstellingswerken aan oud Gasthuis 20,000. Inwendige herstelling oud Stadhuis 40,000. te samen fr. 55o,ooo. Van de leening van fr. i,5oo,ooo is er eene som noodig van 950,000 voor de thans nog uittekeerende leening, van een mil lioen, zoo blijft de som van 55o,ooo fr. beschikbaar. Bovendien zal de Stad nog mogen rekening houden, van den verkoop der ongebruikte bouwgronden van het huidige Gasthuis en van het woonhuis en lokaal alsuu dienende voor Muziekschool. Nu, voor de leening van i,5oo,ooo franken, zou de Stad jaarlijks te betalen hebben, over den intrest met aflossing, begrepen de som van fr. 52,500. Indien men geene voordeeliger conditie kon bekomen dan tegen 3 1/2 0/0 heden wordt eruit den zeiven hoof den betaald fr. 48,000. Dus voor de nieuwe aantegane leening eene meerdere som van fr. 4500. De opbrengst van de douanen en hopstapelhuizen zul len voorzeker het beloop dezer vermeedering van uitga ven overtreffen. Maar er dient rekening gehouden te wor den, van de vermindering van intrest welke zal ortstaan jij de a^'smg •>-> ige lee-;r'S>*'g- „leidsgësrichten; deze -.urien zich genoodzaakt vinden, obligatiën op den Sta/te koopen aan 3 1/4 0/0 en bij het wedergebruik hunner gelden voorzeker 1 0/0 intrest verliezen. En nochthans is dit verlies bij den huidigen jaarlijkschen aflos ook onvermijdelijk, enkel moet het geschieden op eenige opvolgende jaren. De omzetting der leening slaagt zooals ik het hierbo ven aanwees, op eene som van fr. 950,000, de verminde- ing van inkomst voor onze gestichten zou bedragen.. fr. 9500. Het voorgebouw van het huis voor Ongeneesbaren, (het achtergebouw bestemd zijnde tot vergrooting van 't Jongensweezenhuis) zou voordeelig kunnen gebruikt worden voor de bureelen van de spaarkas en Berg van Bermhertigheid. Voor de tegenwoordige plaatsing be taalt de Stad jaarlijks.... fr. 500 De gewone ontvangsten voorzien bij de begrooting der Stad voor 1890, overtreffen reeds de gewoon uitgaven met de som van fr. 6757,16. De winst gedaan door de Spaarkas en welke moet uit geschreven worden op het budget van 1892, bedraagt fr. 1778 00 meer dan de ingeschrevene som voor 1891. Deze winst is van eene jaarlijkschc vermeerdering verzekerd dank aan de vermindering van den intrest van 3.60 op 3,24 Voegen wij hier nog bij de vermeerdering welke wij jaarlijks bestatigen voor de belasting van 2 op het Cadastraal inkomen. 't zij 200,00 en bij de additionneele opcenten minstens 600,00 's jaars (De vermeerdering tijdens de laatste elf jaren beloopt tot fr. 10218,25). Het werk der laatste optelling der bevolking is reeds verre gevorderd en het cijfer zal beloopen tot ongeveer 25,ooo zielen aldus zal ons aandeel in het afzonderlijk fonds van 6,000,000 fr. tot 819 franken meer beloopen, dan het cijfer voorzien in de begrooting van 1891 fr. 819.00. In gemelde begrooting is de toelage der Stad aan de Middelbare Meisjesschool van den Staat aangewezen voor fr. 8740 terwijl de gewone toelage slechts bedraagt 75oo. Zij dus een verschil van 1240,00 Som welke in het toekomende zal mogen min gegeven worden (De groote toelage van i8hi spruit voort uit ee nen achterstel van 1240 franken). De nieuwe Vischmijn of Vischhal zal voorzeker ook eene vermeerdering van ontvangst opleveren, berekend op fr. 5oo.oo, Eindelijk is het ook zeer gewichtig, Mijnheeren, uwe aandacht in te roepen op het volgende punt. In de begrooting van 1891, is er ingeschreven, onder de artikels 1,2,30, 3i en 32 der ontvangsten, eene totale som van fr. 64,900, voor de bijvoegelijke centiemen op de grondlasten, personeele belasting en patentrecht, terwijl de echte ontvangst reeds in 1889 beliep tot 67261,64 fr. Dus een geschil van 2361,64. Het is te voorzien dat de oprechte ontvangst voor 1891, wanneer men enkel op eene jaarlijksche vermeerdering rekent van 600 franks.zal loopen tot 3361,64 en 2 maal 600 is 356i,64fr. Som die ongeiwijfeld met den boni van de gewoonelijke ontvangsten en uitgaven in 1891, zal moeten bijgevoegd worden. Aldus te samen fr. 15455,80. Som welke ruimschoots voldoende is om de nieuwe uit gave van fr. 9000 hierboven aangestipt, te bestrijden. Er zal zelfs een overschot blijven van fr. 6455,80 welke zal toelaten te voorzien in andere uitgaven, waarvan de noodzakelijkheid zich zou kunnen te kennen geven. En, moesten wij binnen twee drij jaren, bestatigen dal onze vermoedens te leur gesteld zijn, dat sommige ont vangsten niet zouden vermeerderen, wat nochtans vol gens alle menschelijk vooruitzicht niet te vreezen is, dan blijft de Gemeenteraad nog vrij een deel der 55o,ooo franken te behouden,'t zij i5o,ooo of 200,000 fr- en ze neêr te leggen op Staatspaarkas, alwaar ze eenen schoo- nen intrest zouden opleveren.

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2