16 Zondag 19 April 1891 328te Jaargang hüépi GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Feestdag vanden Werkmanskring, ONZE STRIJD. Loopende Nieuws. Zondagrust. Ruspenweering. HERDERSEM. Aalst. Rechterlijke Renoeming. Ons S' Martenskerk. i DER KERKDIEVEN. BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Anaoncen20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's ja&rs, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar» genomen, rechtstreeks bij ons of door Post of Briefdragers. AALST, 18 APRIL 1891 O Welk slecht verdrietig weêr; veel menschen ziek, [veel sterfgevallen; zoo heeft de Katholieke Partij nu verloren een harer verkleefdste Mannen,Mr Guillaume Verleysen uit de PontstraatEen der verstandigste en braafste menschen van de Stad; van over 50 jaar, een voorbeeld van deftigheid en van Christelijkheid... Langen tijd aan 't Bureel geweest in 't Huis-De Wolf der Keizerlijke Plaats en aldaar met achting en genegenheid omringd. Nu sedert eemge jaren oud en ziekelijk geworden, was hij in rustverlof en diende tot stichting en verheffing der gansche stad Mr Guillaume Verleysen iedereen zegt het: een verheven karakter, een gouden hert, een vurige en diep overtuigde Katholiek! Zondag, groote Plech tigheid in St JOSEFSKERK; 't is d'eerste maal dat het Patroonschap gevierd wordt in de voltrokkene kerk. Er zal meerderen toeloop zijn en grootere solemniteit. Zon dag de Gedurige Aanbidding, ten half 10 de Plechtige Hoogmis, ten half twee komt 't Genootschap d'Uur van Aanbidding doen en zullen volgens gewoonte,denken wij door de Koorafdeeling eenige Lofzangen uitgevoerd wor den Ten half 5, Vespers, Lof en Sermoen door E H. Van Boxstael. een Predikant die zoo geerne gehoord wordt in Aalst. Zelfde zondag 19 april, ten 10 ure, Plechtige Gildemis in St Martenskerk, ten 11 ure Vergadering in den Kring, Verslag door E. H. Ponnet over Toestand der Werkzaamheden; ten 5 ure Groot Avondfeest, Koorgezang en Vertooning door de Leden van den Kring voor d'Eere- en Werkende Leden en hun Familiën, en Voordracht door M. De Visschere, advokaat te Brugge, over 't Vlaamsch, 't Werkvolk, de Sociale kwestie. o AALST. Veel wetten en Reglementen worden in Aalst niet uitgevoerd en blijven een doode letter. (Den- derbode en Land van Aelst.) Nu herkent men, dat wij sinds jaren met rede en uit noodzakelijkheid de stem verheffen... Baas, Meester, geef in uw werkhuis Regle menten en voer ze niet uit; welk gezag zult gij hebben? Heer Lecraar, Overste van een Collegie, laat in uw school de Reglementen onuitgevoerd en wat zal er op volgen? Vele Wetten en Reglementen worden niet uitgevoerd!!! Is 't daarvoor dat d'Heeren op 't Stadhuis zetelen, om Reglementen te stemmen, te doen uitschrijven en druk ken en daarmeê amen en uit?.. Aalst, 't is door de niet- uitvoering der wetten, dat gij in zulken droeven diapras- tus zit, dat de eerbied voor alle gezag bij 't jong volk weggaat, dat de opkomende Jeugd doet schudden en beven.. Op deConseildagen, het zingen op straat wierd verboden; elk dacht: Nu gaat ef toch een weinig kracht dadigheid komen; beter laat dan nooitEn wat hoorde men zondag ten 8 ure in Molenstraat en op de Maikt? :pcn van mans- cd yr-uwvolk, vajn moeders met kin-, u op den am*, van jonJUoa-ik oi/cLtc£u ikcs die Opr trokken, onder 't huilen en 't dingen der vuilste liêkes... Dat gebeurt in geen enkele stad der wereld; dat de men schen niet vrij zijn in hun huis., niet vrij tegen een vuil en zedebedervende gezang!... tiet begint.leelijk te bran den in Aalst; 't wordt hier een klein Antwerpen, van de kotjes en kaberdoeskes... Sedert eenige jaren wordt er zoo dikwijls herhaald Waarom heeft men naar t Land van Aelst niet geluisterd voor de Gaz? de Stad zou al die Processen niet hebben en 20 a 3o,ooofr. per jaar winnen. In 1890 heeft Brussel met haren Gaz gewonnen 1 m 285,000 fr.... Moesten wij ons artikels over den Gaz aanhalen, menigeen zou beschaamd staan... Met meer rede zeggen wij Waarom heeft men naar t Land niet geluisterd voor het beteugelen van 't Zedebederf?.. In t begin was 't zoo gemakkelijk; nu is 't een vreeselijke brand geworden, een grouwzame pest.Onlangs, op da gen dat er geen toelating was. telde men in een danszaal op een lange bank 65 jonge dochters van i3, 14, i5, 16 tot 18jaren!!!!... Droeve Huisgezinnen arme Ouders! ellendige Stad! Dat komt door die zwakheid Wat ba ten schoon huizen, breede straten, als men een zedeloos en ordeloos Werkvolk heeft?... 65 Dochters van i3 a 18 jaar! En alzoo valt dat in 't Huwelijk: 't eerste jaar sprin gen en dansen, het tweedejaar kijven, het derde vechten het vierde scheiden of een huishouden hebber, als een helle, elk langs zijnen kant loopen en de kind-rs wild laten opgroeien Men zegtWij zijn onmachtig met ons Reglement!... Omdat gij wilt onmachtig zijn!... Om dat gij wilt onmachtig zijn 't Hof van KasSatie is daar! Er zijn Ministers! Er zijn Kamers!... Welhie.men maakt wetten om de visschen te beschermen, men maakt wetten voor de peerden, tegen de besmetting der koeien, en men zou geen wetten maken om de werkende Jonk heid te beschermen tegen Bederf, tegen Ontnch' tegen Verrotting naar ziel en naar lichaam??!! Werken is een zoete plicht, Geduld maakt het werken licht; de droefste Arbeid is den Tijd te moeten dooden. Nu dat Minister Peereboom zoo triomiantt v ge sproken heeft over de Statie van Hofstade, nu m"elk, die van die Parochie is, trakteeren. Ei lieve, van op 't Convoi, aan d'Onderpastorij die straat van Erembo- degem inziende, hoe prachtig en statig verheft zich daar de herstelde Kerk 't Is 'ne luister voor g'heel de Paro chie Eer en dank aan Geestelijkheid en Paroch anen En t'Erpe nog niet geweestze zullen hun fel tongske roeren; 't zal een lawijt zijn in ons Kantoor, naar den aart van een Schokkende boerekarre. Maar toch, brave zielen, kramik, we zien ze geerne komen. D'onpartij- dige Dokteurs leeren, dat de Vremde Bieren, het bloed niet kunnen doen tieren, ja nadeelig zijn aan de Gezond heid. De Vlaamsche Bieren In Duitschland maakt men goeden, pittigen Burgersbrouw. 't Zal 'ne koppena- tus in de keel geweest zijn, als 't waar is, dat Bismarek op zijnen verjaardag geen' keinen Gliikwunsch van den Keizer heeft ontvangen. T'Aalst is zondag plechtig gevierd de 2de Communie der jonge Communiekanten van St Jorisschool Gelukkige Scholen, waar de kinde ren zoo goed opgeleid worden en zoo vaderlijk bewaakt. Uit Dendermonde schreven ze dijnsdag dat aldaar ten gronde was gezakt een schip met 50,000 kilos Maïs, voor d'have van Ninove. Te Zele is woensdag overle den M. Van der Moeren, Geneesheer aldaar en omringd van d'algemeene Dankbaarheid... De droefheid onder de Burgerij en 't Werkvolk is onbeschrijfelijk... M. Dok tor Van der Moeren was door zijne teedere en genadige behandeling der kleinen en nederigen de groote weldoe ner geworden van Zele De Heer zal 't hem loonen in zijnen schoonen Hemel!... 't Werkvolk onthoudt bijzon derlijk hetgene gedaan wordt in tijde van Ziekten en On gevallen En 't is daarom ook dat in Aalst de werkingen voor een nieuw Gasthuis met de teêrhartigste genegen heid omringd zijn T'Aalst, o de gelukkige tijding gaan er Vakvereenigingen tot stand komen, in Deftigheid en Eerlijkheid, voor Godsdienst, Huisgezin en Vader land, om tot Vreugd en Steun van den Arbeider te die nen. Koning Leopold II is 56 jaar geworden Er staan al veel kerkhof bloemekes op zijn gekroond hoofd. Onlangs zijn er i36 gevangenen uit Odessa te scheep gedaan naar Siberië; menschen van 20 tot 36 ji zitten in 't onderdek, opgesloten in groote ijzer ten Er is o, a een jongeling bij, van 22 jaar, jaren gevang J'ceft om d hand tegen zijnen Ox-t v ■lievcA lel-vubLou...' Moes- .1 K. duizendste paart, zoo wreed handelen, ge zoudt reesting hooren in de liberale gazetten van g'heel reld Men zegt dat er te Roomen een Vlugschrift gaat verschijnen, met goedkeuring van 't Vatikaan, opgesteld door eenen Pater Jesuiet en waarin betoogd wordr dat de verzoening der Fransche Katholieken met de Repu bliekeen Vaderlandsche plicht is.. 40,000 afdruksels zullen in Frankrijk verspreid worden De Socialisten zijn andermaal t'Idegem geweest; z'en hadden bijna mets dan geleende mannen; wie er van de Gemeente bij was, zou men bezwaarlijk niet durven bekend maken. Te Gent in de Vlaanderenstraat staan twee groote Schilder stukken van Dendermonde's Schilder Courtens. Het zee gezicht is bijzonder machtig en treft den aanschouwer. Ei, hoe dat wil lukken Een der eerste weldoeners van 't Gasthuis-Aalst was Geeraerd of Gheeraerdts van Erembodegem die in 1241 eenige goederen gaf, gelegen te Zype-Steenveld. En 't Verslag voor 't Nieuw Gasthuis in de igde eeuw wordt opgemaakt, voorgedragen en verde digd in den Raad door een Mr Gheeraerdts, Schepcne onzer Stad. Te Parijs beginnen ze nu uit te noodigen alsvolgt: Mr en M^.wij noodigen u uit, van 2 tot4, tot 5 of 6 ure, en 's avonds van 8 tot 10 of 12, of 1 ure. Dan weet elk wanneer het taptoe is. .Ze mui- ie 20 Ypge- Jlei- we- Minister Van den Peereboom kan een vies man zijn, op zijn eigen; dooreen verfransclitte opvoeding kan hij een deel van zijn Vlaamsch hert verloren hebben, maar toch, wie zal afstrijden dat hij groote voordeeligheden heeft ingericht?... Aan 50,000 bedienden de Zondagrust verschaft Vroeger, velen waren in d'onmegelijkheid Miste hooren; 's namiddags, ze zaten daar te gapen en te geeuwen in Posten en Static van Koopwaren; en nu, z'hebben 's zondags den schoonen tijd, om naar de Kerk te gaan, als ze willen; om 's namiddags hun staminé te houden, bij de Familie te blijven of in 't schoon sesoen de milde, zuivere, kloeke, gavige buitenlucht te gaan scheppen... En zonder een "halt censke vermindering van trok Hebben de menschen een hert, en ja z'heb ben een hert, dan zullen al do Bedienden dankbaar zijn voor die groote weldaad... En aan wie moeten ze dank baar zijn Eerst en vooral aan de Katholieke Kiezers en dan aan den heer Minister die in deze zaak zoowel den aard en de begeerten van zijn Katholiek Volk heeft ge volgd... Zonder de Katholieke Kiezers zouden wij het spaarzaam Bestuur niet hebben, noch al die goede ver anderingen voor Bedienden en Werkvolk!.. Katholieke Kiezers, verheugt U, bij het zien der vruchten van uwen Arbeid, van uwe standvastigheid, van uwe zelfsopoffe- ring; zonder kon immers niets verricht worden.. Ka tholieke Kiezers, weest vroom en manhaftig, hoe sterker gij zijt, hoe beter het zal gaan; vraagt overal den Poll, 't is te zeggen den dag van afrekening aan u, Kiezers korps... Als er nieuwe Kandidaten moeten zijn, geen personen inzien, geen praalzucht van Familiën ingevolgd! 't belang van Godsdienst en Vaderland In 't Senaat zijn eenige liberalen geweest die de Zon dagrust hebben geprezen en verheven; maar in de Kamer der Volksvertegenwoordigers zijn de radikale liberalen afgekomen met armzalige vitterijen: dat die Zondagrust een kwezelderij is; dat er dwang is op de bedienden voor Mis en Lof, (ze weten in hert en ziel dat daar niets van is; zelden is er dwang VOOR den Godsdienst; bijna altijd is er dwang TEGEN;) in de Kamers heeft Minister Van den Peereboom ook van den onnoozelaard gekregen, om dat hij de vuil slechte boeken uit de Statiën heeft geban nen.. Maar stille waters hebben diepe gronden en Minis ter Peereboom heeft getoond, dat hij kan antwoorden, als 't noodig is!.. Het krielde in de Statiën van slechte pornografieke boeken En men zou de ruspen van den boom niet mo gen doen!.. De verpesting zou altijd verder en verder moeten gaan!.. Mren, riep de Minister uit, drij jaren lang heb ik de boeken onderzocht; ge kunt niet gelooven wat vuiligheid daar verkocht wordt en in d'handen der jonk heden gesteken.. Veel rijke Huisvaders wisten niet hoe hun Zoons in 't Zedebederf vielen, (ja zoo bedorven ge raakten als een rotte mespel), en 't was in de Statiën, onder onze bescherming, dat het grouwzaamste Zedebe derf van onzen tijd ir de jonge hei ten wierd gegoten! 'Mijnheérs.riep Mi«li-siec Pecrebbuïii uiï^d-o VaiW.-tver. w v ren machteloos om't vernijn te overtrappelen. dan heo- ben wij den verkoop van alle boeken in onze Statiën ver boden en ik ben zeker dat de groote Meerderheid dezer Vergadering mij met alle treffelijke Huisvaders zal onder steunen en goedkeuren. (Er ging een luidruchtig bravo geroep op).."Ja, ja g'hebt wel gedaan, Minister, van voor de Zondagrust te zorgen en die vuile boeken uit de Sta tiën teschuppcn.. Een schoon eer voor de liberalen; hun reputatie zal ermeê klimmen Aan de bedienden, die ee nige uurkes Zondagsche rust benijden,en de vuil ontuch tige haremboeken verdedigen Zondag 26, ten 4 ure, in de Feestzaal van 't Klooster, 't Concert, Zang en Muziek, Klucht en als lijfstuk het zielroerende Drama 'T STOM W'EEZEKIND Dat alleen is een reis weerd van 5 uren.En Herdersem munt uit voor Muziek en voor Vertooningen; 't Stom Weeze- kind!... W'hebben g'hoord dat de indruk van dit Drama machtig is, boven alle denkbeeld. Plaatsen van 2 fr.1 fr. en van 5o centiemen. Kiezers, StadsgenoteInwoners van ons Arrondisse ment, wij vragen 't woord en de bijzondere aandacht Als er niet tegengewerkt wordt, gaat ons Arrondissement en bijzonderlijk ons Katholieke Jonkheid de grofste be- leediging ontvangen die ooitin een Land-der wereld wierd toegebracht. Drij plaatsen van Rechter zijn open te Dendermonde d'eerste wordt gegeven aan een jonge Eêlman van Gent, de tweede aan een ander jonkheid;dan bleef nog over een jonkheid van Aalst, een deftige Burgerszoon, bekwaam, onberispelijk; hij is de eenige kandidaat van ons Rech terlijk Arrondissement; de heeren Gekozenen van St Ni- kolaas, van Dendermonde zijn voor hem; hij is een jaar ouder dan de benoemde Eêlman uit Gent, heeft veel meer pratijk op de Rechtbanken; en nogtans men aarzelt hem 13 benoemen!. Om iemand uit'Brussel of Leuven te kunnen nemen, wordt tegen hem alleen de rede v^n te- jong-te-zijn ingebracht!... Moet men strenger zijn dan de wet? Sedert 20 jaren zoekt men jonkheden die hun loop baan in de-Magistratuur willen maken... Als een goede Advokaat 10, i5 jaren gewerkt heeft, hij zal niet licht een plaats van Rechter vragen Kiezers, Stadsgenoten, verstaat ge nu den toestand? Ziet gij hoe ons Katholieke J onkheid verstooten wordt? Dat iemand van ons Arrondissement eens een plaats vrage te Gent, te BrusselEn omdat wij hier vast Katho liek zijn, omdat ons Meerderheid zoo groot is, zou men ons verstooten OP ONZEN EIGEN GROND! Die van Gent komen en pas den ouderdom hebben, zijn niet te jong; die uit't Arrondissement zijn, 1, 2 jaar ouder, met meer bekwaamheid, worden achteruitgestekenü.M Aalst is een stad zonder ziel, zonder hert; ons Arron dissement heeft geen gevoel van eigenwaarde meer, of met algemeene verontweerdiging zal de kreet opgaan Schande! schande! op zulke wijze kan er geen Katholieke Jonkheid blijven bestaan En kan niemand dit ongehoord onrecht beletten, kan niemand dien bloedigen kaaksmeet van ons afkeeren? Ja, iemand kan het: 't Zijn onze HEEREN GEKOZENEN. Als ZE WILLEN, onze Stadsgenoot is benoemd, da delijk; ALS ZIJ WILLEN. 't En is niet genoeg van te zeggen We zijn er niet te- Sen Te Brussel, te Leuven zijn altijd kandidaten genoeg, en de heer Minister vraagt niet beter dan d'heeren van zijn omgeving te konnen benoemen. Dat is natuurlijk. Maar als ons Heeren Gekozenen aan den Minister zeg gen: Ge moogt of kunt ons niet voorbijgaan! 't ware al te schreeuwend! Na een Gentenaar benoemd te hebben, kunt gij de plaats niet weigeren aan EEN AALSTE- NAAR. van meerderen ouderdom! Gij moogt ons dit af front niet aandoen! Wij hebben aan ons Kiezers beloofd van Vaderlijk te handelen, en wij vragen nu niets dan de strikte rechtveerdigheid!.M. de Minister, wij moeten voor.ons Volk, voor ons Jonkheid staan; en we vragen U formeel de benoeming van onzen Stadsgenoot!... Ziet eens hoe lang, daler niemand van Aalst benoemd is in de Rechtbanken.. Wij vinden er maar éenen, Mr De WH, Lpncemd door de liberaler., ia zijn jonkheid De rarbciiek'. Aulstuua-. auebben mem nul m de Ci:.ht'--an ken.... Als ons Heeren alzoo spreken, de zaak is gedaan. Ten anderen, wij kunnen niet gelooven dat Minister Lejeune, dat verstandig man, een rede van jaren zal in roepen TEGEN AALSTENAARS, als hij een Gente naar komt te benoemen die nog jonger is.... De zaak is dringend; maar wij moeten hier verklaren, voor God en voor 't Kiezerskorps: Wordt Aalst, wordt ons Arrondissement achteruitgesteken, 't is dat ons Hee ren Gekozenen hun Katholieke Jonkheid niet verdedigd hebben.... In g'heel die zaak zal de waarheid helder en klaar uit komen; de verantwoordelijk is groot. O ANTWERPEN-LOURDES. Vaderlandsche Be devaart naar de Pyreneën, van 8 tot 17 Juni 1891. Er is gezorgd om de reis zoo licht mogelijk te maken; van Ant werpen tot Lourdes is er geen enkele verandering van trein; drij maal daags staat de trein stil,voor rust en maal tijd in de beste statiën. Prijzen: ie klasi56 fr.; 2de 104.fr. 3dc 75 fr. Voor inschrijving en nadere inlichtingen in 't Bureel der Werf. We zijn aan de Schilderij van Crayer, geboren t'Antwerpen in i582, overleden te Gent in 1669. Crayer, een schilder die nooit uit zijn Land is geweest. St Martenskerk bozit een zijner voor naamste stukkengekomen uit de^ kerk der Karmelieten aan d'Hopmarkt'; het gewrocht verbeeldt: Simon Stock, die het kleed van Karmelus ontvangt van de Moeder Gods, terwijl d'Engelen den Sca pulier aanbrengen uit den Hemel. Men heeft in Crayer de krachtige schildering niet van Rubens, de gloed- achtige kleur, maar de teekening is vast, de schildering mild en zacht en de beel den spreken en leven... Ziet eens die Moeder Geds en dat Kindje Jesus, hoe hemelsch schoon! aanschouwt rondom die Engelen, zoo verrukkelijk schoon; kijk eens wel naar d'houding en naar 't wezen van dien Simon Stock, dien gc- strengen en uitgemergeld en Kloosterling; welk eerbiedige geestdrift in zijn oogen! welk betrouwen! hoe meer gij dit wezen beziet, hoe meer het u zegt De Kloosterling zit daar half geknield, boven een groep van Pauzen, Kardinaals, Pauzelijke Afgezanten en Prelaten.Elk wezen heeft een verschillende uitdruk king cn wint in weerde, met een aandach tige studie. Ziedaar dien Paus van Roomen, een grijsaard, met al dien last op zijn schou ders! De tijden zijn drukkelijk. In zijn oogen leest men angst en hoop, droefheid en vreugd en een zalig betrouwen. Ne vens hem ziet men in zijn rood gewaad, een Kardinaal in bewondering, een Aarts bisschop in heilige opgetogenheid, een Apostolieke Gezant uit de heidensche streken, die daar ook den schapulier zal doen kennen... Niets dat d'oog kwetst in die schilderij; alles zacht en kalm, maar toch treffend en bewegelijk. We raden onze Lezeressen en Lezers aan, dat meesterstuk eens wel te gaan in oogenschouw nemen, eens wel d'oogcn te lichten naar al die wezens. Nu naar den Outaar van 't H. Kruis. ('t Vervolgt.) o HISTORISCH - DRAMATISCH VERHAAL (door de Mannen van ChipkaA IV. DE GRONDWET EENER DIEVENBENDE. Daar zilten ze, de vijf mannen der toekomende Dievenbende, met aandacht luisterende, de deur zorgvuldig gesloten. Ja, lachtte Malfeo, ons Grondwet, de Constitutie eener Die venbende, laat hooren! maar daarop moet er eens gedronken wor den.... Drinken sie auss, jongens, 'tis goeden faro uit Frankrijk. Toe, smid, laat het u maar smaken, 't en moeten altijd dezelfste niet zijn die kermis houden. Ze dronken elk twee keers een vollen roomer uit en Kreitser den waterduitsch herbegon Eerstens, zegde hij, er moet goed order zijn in een Dieven- pende gelijk in een sjchool: Erkent gijlieden mij als opperhoofd of wilt chij iemant anters? Neen, riep Malfeo. Gij moet het zijn, zegden de gomlastieke man endeherkuul. En gij, smid, vroeg Malfeo? De smid stak zijn zware hand uit, naar Kreitser en zegde traag en lom: Gij Uw gedacht is toch van op korten tijd te willen rijk worden? Iloe eer, hoe liever, zegde de herkuul. zijn zwaar lijf be wegende, dat de tafel kraakte. Wat denkt gij, Sterzenbach? Ik? Schroder, ge weet het; ik ben nog geen 35 jaar; reeds heb ik gestolen in Holland, in Frankrijk, zelfs in Amerika, ja, ja, ik ben over den grooten waterplas geweest en in Amerika staat mijn naam geboekt. En nog niet rijk? vroeg Kreitser, na alzoo gewrocht te hep- pen. Nog niet rijk! zoo arm als een luis, dat ik mij in een barak moet verhuren en daar voor 't Publiek toeren verrichten.... Ik vraag u of het humiliant genoeg is. Wij willen dus, zegde IvreUser, rijk worden op korten tijd. Ongetwijfeld, onderbrak Malfeo, niet waar, smid? en de smid deed teeken van toestemming. Luistert, sprak Kreitser, wij vormen een onderlinge maat schappij foor operatiën in kerken en kapellen. Artikel een, is hij goedgekeurd? Wel attentie genomen, als 't u plieft en in d'hoof- den geprent. Artikel een, fraagt iemand 't woord? is 't goed Ja, ja, ja! Ons opperhoofd is mijn neterige persoon Kreitser; allen sullen ontertanig sijn en gehoorsamen. Frienten, de goete uitslag hangt er fan af. Loopt elk langs sïjnen kant, binnen een maand, we sijn de kas in; worden mijn pefelen gefolgd, eer er een jaar tan hier is, we sijn allen machtig rijk! Tenkt eens welke schatten in de kerken! hoe heeft men tat soo lang vergeten!.... Malfeo, op hoeteel zoudt gij het goud, 't zilver en den tiamant schatten uit de Kathetraal van Sinter Goelen! Op hoeveel, President? Ja, ja, noem mij President, gelijk in Amerika. Op hoeveel? Ei, misschien op millioenen.... Maar dat is verborgen in ijzeren kassen, van 5 vingers dik, dag en nacht bewaakt Malfeo, die onfersaagd is, vreest geen moeielijkheden.... Waren er geen bergen of geen diepten, de wereld zou effen zijn, en met mannen gefijk Sterzenbach en Schroder en onsen smid, ge zult eens zien hoe de saken sullen gaan. Artikel een, ik uw Presi dent.... Artikel twee, te rolferteiling. Elk sijn werk en elk sijn plaats! Ik noemeonsen Malfeo onterpresitent... Aangenomen. Ja, ja, ja! In de groote omstantigheden zal ik er bij zijn; ja bijna altijd zal ik de uitstappen met een wakend oog folgen en uwen aftocht beschermen, of door valsche geruchten uw spoor doen verliesen, aber, als ik in persoon er niet pen, onzen Malfeo.... President, sprak Malfeo, ik zal ook meest van tijd moeten thuis blijven, 'tzou teveel opspraak brengen, als ik 's nachts van huis ben, daarbij, mijn bijzonder werk is van 't goud en't zilver aan den man te brengen... Laat ons eerst eens drinken en ziehier wat ik voorstel Ja spreekt Van heden af is de Smid in mijnen dienst; ik verzeker hem een goei daghuur, plus de beneficiën; hij is dus iu mijnen dienst; ik stuur hem overal rond voor aankoopen en reparatiën, ge ver staat mij, voor aankoopen en reparatiën; hij wordt mijn reiziger daarmeê zal niemand verwonderd zijn dat hij weg is en met een kofferken naar huis komt of met zijn gerief in den blauwen voor schoot geknoopt. Wel, wel, wel, zegde Kreitser. En vermits er toch een opperhoofd moet zijn in de werkin gen, waar onze President niet aanwezig is, ik stel voor den oud sten en den sterksten, onze bondgenoot Schroder. Is dit aanfeerd? vroeg Kreitser. Allen antwoordden: Ja! ja! Artikel 3: Al 't feroverd goet wordt tatelijk ingepracht hij Malfeo die het sal schatten, aan den man prengen en gelijkelijk verteelen. Wanneer verdeelen wij? vroeg Sterzenbach, want ge moet weten, ik kan niet lang wachten. Wij verteilen, zegde Kreitser, alle maanten, en wil iemand foorschotten hebben, wat geld op foorhand, tat kan geschieden. Artikel vier: de Smid is voor de kisten en kassen te openen, de baren af te sagen en de sloten open te preken... Aanfeert onse smid die sending? G'aanveerdt, niet waar, smid? zegde Malfeo; ge zijt daar voor gekomen? Ja, aanveerd, sprak de Vulkanus. Artikel vijf: We sijn samen ferbonden; het is ferhoden te stelen of in te breken buiten de gemeenschap... Aanfeert elk? Ja, ja, ja! Ons kontrakt geldt foor fijf jaar; eens alles aanfeerd en 't woord daarop gegeven, zal hij die het overtreedt met de streng ste straffen gepijnigd worden.... Is 't zoo goed Ja, ja, ja! Daarop zweren wij, riepen Sterzenbach en Schroder, ter wijl de Smid, reeds door den drank verhit, rechtstond en zijn hand in d'hoogte stak. Wannee"r beginnen wij, vroeg Malfeo; President, wanneer beginnen wij? toe jongens, drinkt nog eens, 't mag er af. Wanneer wij peginnen. Dat moeten wij nu peslissen. Se dert twee jaar reis ik rond in alle Provinciën van Pelgië en wie zal seggen dat ik mijnen tijd verkwist heb?.. Zie, (en hij haalde uit zijnen zak een papier op lijnwaad geplakt, legde het open op tafel), zie, ging hij voort, ge ziet al die zwarte puntjes en die roó stippelkes. Ja President. De zwarte puntjes zijn de kerken die kostbaarheden pevat- ten en de roode stippelkes duiten de kerken aan, die wij eerst sullen aanpakken. Tan heb ik nog een zakboekje, met nota's van elke kerk, hoe men er sal binnen geraken. Een werk van zwei jaren, heeren, van twei jaren; en Kreitser stak zijn twee vingers omhoog. Wanneer peginnen wij? ge sijt allen mannen van 't vak; Schrod er, wanneer? President, ik ben voor de wintersche nachtei:; in den zo mer deugt net niet; 't is lang klaar; er zijn nachtwandelaars; boe ren die hun veld bewaken; de veldwachters gaan op ronde; er zijn ook pojeeten en muziekanten die gaan luisteren naar de Nach- tegaals. Ja, winter moet het zijn, voegde Sterzenbach erbij; en best van al, in October en November, dan is er dikwijls veel storm en wind en men hoort het gerucht niet der inbraken. Mannen, sprak de President, ik hoor dat ge venten van 't vak zijt...

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1